LEIDSCH DAGBLAD Pressie op president Servië NODIG! 1.99 'Tien procent Nederlanders lijdt armoede' Lekkende container op AZL-terrein 'Aftreden kan burgeroorlog in Joegoslavië p voorkomen' TXT VS: Irak moet biologische en chemische wapens vernietigen Fors tempo in opmars Siemerink Gorbatsjov krijgt niet gewenste steun massa Viskotter zinkt PREI EN GEHAKT MAANDAG 18 MAART 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39499 Prijs fl. 1,45 DEN HAAG (GPD) - Tien procent van de Nederlanders, 1,5 tot 2 mil joen mensen lijdt armoede. Dit blijkt uit onderzoek van de Raad van Kerken in ons land. De werk groep 'De arme kant van Neder land' heeft haar bevindingen een rapport, dat vanochtend minister d'Ancona van WVC. Het merendeel van de armen in Nederland is slachtoffer van de economische ontwikkelingen en langdurig aangewezen op een mi nimaal inkomen, meestal een uit kering, aldus het rapport. De armen vechten dagelijks om het hoofd boven water te houden, waarbij schulden maken vrijwel onvermijdelijk is. Zelfs uitzicht op een redelijk pensioen ont breekt hen, zodat zij gedoemd zijn ook op hun oude dag te leven met financiële zorgen, zo staat in het rapport. Proces-verbaal opgemaakt tegen Raad van Bestuur LEIDEN - De politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen de raad van bestuur van het AZL. Het zie kenhuis wordt ervan verdacht een aantal milieuwetten te hebben over treden. Enkele bestuursleden zijn vandaag ontboden op het bureau om zich te verantwoorden. op het ziekenhuis-terrein. De bak ken stonden enigszins scheef, waar door er vloeistof uit lekte. De milieupolitie nam samen met het hoogheemraadschap en de gemeen telijke directie milieu een kijkje en nam monsters van de vloeistof. Er ziin overtredingen geconstateerd op de wet verontreiniging opper vlaktewater en de hinderwet. Aan de hand van de monsters wordt bekeken of de wetten afval stoffen en bodembescherming met voeten zijn getreden. De directie milieu van de gemeente weigert commentaar op deze zaak te geven voordat het onderzoek is afgerond. "Wanneer dat is, hangt van de ver horen af', aldus een woordvoerder. Een wnt verslagen voor zich uit starende vice-president Stjepan Me- sic van Joegoslavië weet zich om ringd door slechts een aantal lege ze tels. Zijn collega's stapten op tijdens de laatste bijeenkomst van de Joego slavische federale presidentiële raad in Belgrado. (foto epa> BELGRADO (AP/GPD) De Servische president Milose vic komt zowel binnen als buiten zijn republiek onder steeds grotere druk om af te treden. Op die manier zou Joe goslavië een burgeroorlog bespaard kunnen blijven. Milo sevic kondigde zaterdag aan dat hij het gezag van de federa le presidentiële raad niet langer erkent. Het presidium heeft volgens hem Joegoslavië 'in het laatste stadium van zijn doodsstrijd gebracht' door te weigeren de noodtoestand uit te roepen. Na het aftreden van president Jovic is Joegoslavië het afgelopen week einde dichter bij een burgeroorlog geraakt. In Kroatië werden i de politie opgeroepen ge crisis op een vreedzame wijze op te lossen. "Niemand in Joegoslavië wil strijd en Milosevic zal moeten toe geven aan de druk van de democra- le belangrijke gebouwen te bewa- tische burgerij in Servie", betoogde ken. President Tudj: schuwde de bevolking zich bereiden op een aanval door het le- tië ger. Milosevic kondigde gisteren de Mesic vanmorgen sprek met de krant Borba. In Kroa- Macedonië wordt Milosevic beschuldigd een 'staatsgreep' 3 groot. Maar hoogste staat gebracht, BORGER- In de Drentse gemeente Borger is vannacht het subtropisch zwembad "t Hunzedal' volledig afge brand. Surveillerende politiemensen ontdekten rond kwart voor vijf dat er brand was in het bad. De brandweer van Borger, Emmen en Odoorn hadden na twee uur blussen het vuur onder controle. Het splinternieuwe zwembad is een miljoenenproject en werd op 1 juni vorig jaar in gebruik genomen. Het bad is totaal verwoest. Ook het restaurant en de administratie voor het aangrenzende bungalowpark gingen verloren. De totale schade, die in de miljoenen loopt, is nog niet becijferd. (foto and WASHINGTON (GPD) - Irak moet onder internationaal toezicht al z'n chemische en biologische wapens vernietigen. Pas dan kan de huidige tijdelijke wapenstilstand worden omgezet in een permanent staakt- het-vuren. Dat is het afgelopen weekeinde gezegd door de Amerikaanse presi dent Bush en de Britse premier Ma jor na afloop van besprekingen tus sen de twee leiders op Bermuda. De Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië willen dat de eis over vernieti ging van de Iraakse chemische en biologische wapens deel uitmaakt van de resolutie van de Veiligheids raad, waarin de voorwaarden voor een formele en blijvende wapenstil stand worden genoemd. Bush en Major willen in de resolu tie ook de eis zien opgenomen dat Irak een deel van z'n olie-inkomsten gebruikt als vergoeding voor de aangerichte schade in Kuwayt. Ver der willen Engeland en Amerika dat Irak formeel de grenzen van Ku wayt erkent, alle Kuwaytse gevan genen vrijlaat en instemt met de sta tionering van een vredesmacht Perioden met regen Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtemperatuur om streeks 7 graden, middagtcmpera- tuur ongeveer 14 graden. Zuid westelijke wind. matig, aan de kust en op het IJsselmeer krach tig, vannacht mogelijk hard. De vooruitzichten voor woens dag tot en met zaterdag: Veel be wolking en perioden met regen. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden, later in de week lager. 26 PAGINA'S langs de grens tussen Kuwayt en gevechtsvliegtuigen te mogen ïn- Irak. zetten om de binnenlandse opstand Als Irak aan deze en vergelijkbare te beteugelen afgewezen. Washing- voorwaarden heeft voldaan, kan ton heeft gedreigd de vijandelijkhe- een begin worden gemaakt met het den te hervatten als Baghdad door- intrekken van de economische gaat met het inzetten van gevechts sancties van de Verenigde Naties te- vliegtuigen, gen het land, zeiden Amerikaanse functionarissen het afgelopen De Amerikaanse minister van weekeinde. President Bush zei ech- buitenlandse zaken Baker erkende ter dat de sancties nog wel eens lang gisteren dat door het aan de grond van kracht zouden kunnen blijven, houden van de Iraakse gevechtstoe- zeker als de Iraakse president Sad- stellen de opstandelingen tegen het dam Hussein aan het bewind blijft, regime van Saddam Hussein in de De Amerikaanse president zei kaart worden gespeeld. Hij voegde verder weinig te verwachten van de daar echter aan toe dat de rebellen door Hussein zaterdag beloofde de- niet door de VS van wapens worden mocratisering van de Iraakse maat schappij. "Zijn geloofwaardigheid (Meer Golfnieuw op pagir n 6) organisatie van bewapende milities uit te lokken. Ook in Servië is door aan "ter verdediging van Servië en het Servische volk", waarmee hij ook de Serviërs buiten de republiek sche president, bedoelde. Na het aftreden van de uit Servië afkomstige Jovic verslechterde de situatie zaterdag in snel tempo. Het leger kondigde aan dat het op eigen houtje maatregelen zou nemen. De hele zaterdag werd er door de leger leiding vergaderd, ei een staatsgreep wa hoewel de kazernes i van paraatheid we konden de generaals het uiteinde lijk blijkbaar niet eens worden. In de loop van zaterdag ontspande de situatie in de kazernes zich, hoewel er nog steeds een verhoogde staat van paraatheid is. Zaterdag werd ook duidelijk dat Servië absoluut niet bereid was mee te werken aan een vreedzame oplos sing van de problemen. In de loop van de dag namen de vertegenwoor digers van Montenegro en Vojvodi- na, beiden eveneens Serviërs en po litieke kameraden van president Milosevic, hun ontslag uit de presi dentiële raad en droegen daarmee aanzienlijk bij aan de verscherping van de problemen. Opmerkelijk is overigens de posi tie van de vertegenwoordiger van Kosovo in de raad. Hoewel dat ook een Serviër is, stemde deze afgelo pen week tegen noodmaatregelen en voorkwam daarmee dat het leger ingreep. Dit tot grote ergernis van Milosevic, die in een tv-toespraak heeft aangekondigd dat hij komen de woensdag het Servische parle ment om ontslag van de man zal vragen. Het hoogste staatsorgaan van Joegoslavië is door het Servische optreden feitelijk vleugellam ge maakt. Van de spoedzitting die de nieuwe president Mesic een Kroaat zaterdagavond bijeenriep, werd dan ook door niemand veel verwacht. De vergadering kwam uiteindelijk niet verder dan een machteloze oproep aan alle Joego slavische republieken om de huidi- De opmars van Jan Siemerink richting wereldtop vordert in hoog tempo. Na zijn opzienba rende optreden in Melbourne, Stuttgart en Rotterdam, weten ze nu ook in Key Biscayne wie de Rijnsburger is. In dat met 2 miljoen dollar genoteerde toer nooi versloeg Siemerink gister avond in de tweede ronde Brad Gilbert, na eerder de Australiër Jason Stoltenberg te hebben uitgeschakeld. De Amerikaan Gilbert, als negende geplaatst, won nog wel de eerste set, maar moest daarna diep buigen voor het Nederlandse talent. Siemerink moest in Key Bis cayne overigens kwalificatie duels spelen, aleer hij werd toe gelaten tot het hoofdtoernooi. Zijn hoge notering op de ATP- lijst bleek nog te recent om di rect toegelaten te worden. De 'opwarmrondjes' werkte Sie merink evenwel naar behoren af. Naast Gilbert verdween ook diens landgenoot Pete Sampras uit het toernooi. De winnaar van de Open Amerikaanse titel en hier als zesde geplaatst, leed een onverwachte nederlaag te gen de volslagen onbekende naamgenoot van Brad Gilbert, de Fransman Rodolpho Gilbert. Boris Becker en Andre Agassi bereikten de derde ronde wel. Zij versloegen respectievelijk de Amerikaan DeVries en de Fransman Santoro. Strijd met Jeltsin duurt voort MOSKOU (GPD) - Tussen de 60 en 70 procent van de Sovjet-kiezers nam gisteren deel aan het referen dum over de toekomstige eenheid van het land. Ongeveer tweederde van hen antwoordde 'ja' op de vraag die president Gorbatsjov had voor gelegd: wilt u een federatie van soe vereine Sovjetrepublieken? Een constante in de resultaten die uit alle delen van het land binnen komen is, dat in de Aziatische repu blieken de opkomst hoog was (te gen de 90 procent) en het aantal voor-stemmers eveneens (tegen de 80 procent). Thuisblijvers en nee stemmers tezamen zorgen ervoor dat president Gorbatsjov weliswaar een 'ja' voor zijn 'vernieuwde Unie' OUDERWETS VAKWERK IS - EN BLUFT GOED. ^DRUKKERIJ DELTAB ACH 'Israël wil met Syrië overleggen' WASHINGTON (Rtr) - Israël is be reid met Syrië te onderhandelen over de bezette Hoogvlakte van Go lan. Dat heeft de Israëlische minis ter van volksgezondheid, Ehud Ol- mert, gisteren gezegd in een toe spraak tot het Amerikaans-Israëli sche Comitë van Staatszaken (Aipac). Israël veroverde in 1967 de Golanhoogte op Syrië. Olmert kondigde gisteren aan dat Israël bereid is een "twee sporen- strategie naar vrede" te volgen met zijn Arabische buren, met inbegrip van Syrië, Saudi-Arabië, Kuwayt, Jordanië en de Verenigde Arabi sche Emiraten. Tegelijk kunnen on derhandelingen beginnen met "de juiste Palestijnse vertegenwoordi gers, niet met de PLO". Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Gehakt half-om-half, kilo KW96.99 O QQ 500 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. "DE^ SCHOENMAKER Korevaarstraat 9 - Leiden 'Identificatieplicht maar geen straf DEN HAAG (ANP) - De marechaus see en de vreemdelingenpolitie moeten personen kunnen aanhou den om hun identiteit vast te stel len. Maar er komt geen algemene plicht om een identiteitsbewijs bij zich te dragen. Wel zou iedereen verplicht moeten zijn in bepaalde omstandigheden zijn identiteit te bewijzen, evenwel zonder straf sanctie als dat wordt geweigerd. Het opgeven van valse persoonsge gevens moet wel strafbaar worden. Dat zijn aanbevelingen van com- missie-Zeevalking, die haar rapport vandaag aan staatssecretaris Kosto (justitie) aanbood. De commissie vindt dat illegaal in ons land verblijvende vreemdelin gen van collectieve voorzieningen moeten worden uitgesloten, met na me als het gaat om uitkeringen. Ver der zou het in dienst hebben van il legalen zwaarder bestraft moeten worden. Tot een hechtenis van 1 jaar en een geldboete van 5000 gul den. Ook zouden de kosten van het op pakken en uitzetten van illegale ar beiders kunnen worden verhaald op de werkgever. De politieke strijd tussen Gor batsjov en zijn voornaamste tegen speler, de president van de Russi sche Federatie Jeltsin, zal na dit re ferendum doorgaan. De kiezers van de Russische Federatie hebben, af gaande op de voorlopige uitslagen, de balans in evenwicht gehouden. Waar Gorbatsjov kampte met zes republieken die niet aan het refe rendum wensten deel te nemen (sa men goed voor ruim 10 procent van het aantal kiesgerechtigden), had Jeltsin het te stellen met autonome IJMUIDEN (ANP) - Na republieken op Russisch grondge- ring met bied die weigerden sche referendum mee te doen De definitieve uitslag van h ferendum, het eerste in de Sovjet historie, wordt pas gen verwacht. Maar dat deze volks stemming confrontatie zal zorgen, staat vast. Niet Eilleen meldingen over verkiezingsfraude, variërend van gesjoemel met stern- formulieren tot intimidatie bij het scheepswrak is van- het Ru^si- ochtend de -Nederlandse viskotter Aurora op enkele kilometers voor de kust van Ameland gezonken. Volgens het Kustwachtcentrum is enkele da- de juiste toedracht onbekend Het gaan om een goed gemarkeerd verdere politieke scheepswrak. t nu al De bemanning kon na de aanva- talloze ring tijdig van boord worden ge haald door de Amelandse redding boot Johannes Fredenk. Zij zijn naar Lauwersoog gebracht, de stemmen, ook de politieke hoofd- thuishaven van de Aurora. De rolspelers permitteerden zich giste- Rijkspolitie te Water bekijkt of de agressieve taal. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76,75' Ik neem een laarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode .Tel i - Deze bon in een envelop, zonder postzegel sturen naar leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1