Luchtvaart verzeild in zware crisis Gezondheid voorop bij agrarische cao's Mentaliteit in Nederlandse bedrijven verbaast Tsjechen ««seek Kleinere bedrijven laten kansen op export liggen ZATERDAG 16 MAART 1991 ECONOMIE PAGINA 5 AMSTERDAM (ANP) - De wereldluchtvaart zal dit jaar met niet meer dan 3 procent groeien, nog niet de helft van het groeipercentage dat de laatste jaren gebruikelijk was. Dat is de verwachting van de directeur-generaal van de in Genève gevestigde International Air Transport Association (IATA), dr. Günther Eser. GARDEREN (ANP) - Verbaasd zijn ze vooral over de "mentaliteit" van hoog tot laag in Nederlandse onder nemingen. Vijfentwintig jonge Tsjechische en Slowaakse mana gers, die drie weken in ons land sta ge lopen, vertelden dat gisteren tij dens een bijeenkomst in Garderen. 'In Tsjecho-Slowakije bereik je bij niemand extra inzet zonder over geld te praten. Hier worden de men sen gemotiveerd door grote open heid in de bedrijfsvoering. De hele dag is er een informatiestroom gaande op alle niveaus in het be drijf. Dat is waarschijnlijk een goe de manier om werknemers te moti veren hun uiterste best te doen voor hun bedrijf', zo verwoordt Jan Sa- lac (33) de ervaringen van zijn land genoten. Salac is directeur van een groothandel in levensmiddelen en loopt nu stage bij een vergelijkbaar bedrijf in Deventer. De 25 Tsjechen en Slowaken zijn ondergebracht bij even zovele Ne derlandse bedrijven. De uitnodi ging voor hun stages kwam van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW). Doel van de stages is ideeën op te doen voor de derland halen voor een kijkje in de raakt dat onze bedrijv herstructurering van Tsjechoslo- keuken van het Nederlandse be- structureerd moeten drijfsleven". waakse bedrij- Tsjecho-Slowakije. Aan d,e op te doen voor het opzetten van nieu- kleinschalige en geprivatiseer- anders ge- orden om winstgevend te zijn. Maar vooral aan de top van de bedrijven zal daar veel tijd voor nodig zijn. Er sterke man moe slissingen durft bedrijf," zegt Radimir Sabela (33), weest dat ze geen verantwoordelijk heid hoefden te dragen, dat ze het nu niet meer durven. Stuk voor stuk willen ze iemand anders die de ver antwoording voor veranderingen op zich neemt. Ze zijn ook heel ver baasd over het delegeren van ver antwoordelijkheden. wat hier in Nederland gebruikelijk is. Om die mentaliteit te veranderen is een gi gantische hoop energie nodig" i de totaal 75 deel. De stages worden volgens A. marketingmanager de betrokken Oosteuropese bedrij ven zelf voor hun rekening Olgers: "Als die financiële bijdra ge van de overheid blijft bestaan wil het NCW de komende jaren telkens ongeveer tachtig jonge Tsjechische dat en Slowaakse managers naar Ne- eindelijk iedereen De 25 stagiaires denken drieweekse stage in Nederland vol doende te hebben om de komende jaren in hun eigen land mee verder kómen, die be- te werken. Als het nodig is. kunnen ieder ze steeds een beroep blijven doen op het NCW. Maar velen ven hen We moeten in Tsjecho-Slowakije beginnen in kleine groepjes onze op Nederlandse leest geschoeide idee- organische chemische produk- ten. Sabela loopt stage bij Shell Chemie. "Dat i i bedrijf denken die steun niet nodig te heb- het fenomeen dens de cursussen wakije en ook hier i erspreiden. Hopelijk heeft kens tegenaan lopen," legt stagebe- uitzwerm-effect, zodat uit ben. Sabela: "We leggen veel tacten voor onze eigen branches, waarmee we verder kunnen gaan werken. Dat is belangrijk, want het eerste dat de Tsjechische economie Tsjecho-Slo- nodig heeft is buitenlands kapitaal. Nederland tel- Zonder het land uit te verkopen zul- geld moeten hebben c vertui gd Hij sprak die verwachting uit op het symposium Air Travel '97 dat giste ren werd gehouden in Amsterdam. Verscheidene sprekers keken op het symposium naar de luchtvaart ontwikkelingen de komende vijf jaar. Sinds de Golfoorlog is de wereld luchtvaart verzeild geraakt in de zwaarste crisis sinds veertig jaar, al dus Eser. Alleen al in januari liepen de luchtvaartmaatschappijen sa men een miljard dollar aan inkom sten mis. Op dit moment liggen de kerosineprijzen nog steeds 40 tot Vervoerders bang voor blokkade Italiaanse grens DEN HAAG (ANP) - De Nederland se Internationale Wegvervoerders Organisatie (NIWO) in Den Haag houdt er ernstig rekening mee dat Italiaanse vrachtwagenchauffeurs vanaf morgenavond de grensover gangen tussen Italië en Oostenrijk gaan blokkeren. Oorzaak is het nog altijd voortdurende geschil met Oostenrijk over het aantal doorreis vergunningen voor Italiaanse vrachtwagenchauffeurs. De verwachting is dat Oostenrijk maandag geen vergunningen meer zal verstrekken aan Italiaanse ver voerders omdat het contingent voor het eerste kwartaal van 1991 is uit geput. Dat zal onvermijdelijk een tegenactie uitlokken van Italiaanse zijde, zo vreest de NIWO. Volgens een woordvoerster van de NIWO hebben Italiaanse ver voerdersorganisaties al laten weten volgende week "een manifestatie te houden". Wat dat precies inhoudt is onduidelijk, maar de NIWO vreest dat daarmee gedoeld wordt op de blokkade van belangrijke verkeers knooppunten in het binnenland en van grensovergangen met Oosten rijk. Eind vorig jaar leidden soortgelij ke acties tot een enorme verkeer schaos in Italië en Oostenrijk, waar bij vrachtwagenchauffeurs uit di verse EG-landen dagenlang in de fi le vastzaten. Inmiddels voeren Italiaanse dou anebeambten al een week lang stiptheidsacties, vanwege de ach terstallige uitbetaling van over werkvergoedingen. Volgens de NI WO is daardoor al een behoorlijke chaos oïitstaan. Concentratie Van de 750 "op de werkplek" ge- bruikte chemische stoffen waar voor een maximaal aanvaardbare concentratie (MAC) is vastgesteld, bestaat slechts voor 10 procent een gezondheidskundige onderbou wing. Tot die conclusie komen on derzoekers van de universiteiten van Amsterdam en Leiden, die over dit onderwerp begin juni een bij eenkomst organiseren. Scholing Scholing verhoogt de arbeidspro- duktiviteit en daarmee de totale omvang van de produktie. Vooral scholing van werknemers en scho ling van vrouwen heeft een hoog rendement. Tot die slotsom komen onderzoekers van de Rijksuniversi teit te Leiden in een rapport dat mi nister De Vries (sociale zaken en werkgelegenheid) gisteren aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Ontslagen Bij de Leuvense vestiging van Phi- lips-België zullen nog eens 77 banen verdwijnen. Dit heeft de directie van het bedrijf gisteren aan de on dernemingsraad meegedeeld. Be gin januari was al 150 mensen ont slag aangezegd. Het Leuvense be drijf wordt gereorganiseerd in het kader van de vorig jaar september door Philips-topman Jan Timmer aangekondigde sanering van het Eindhovense 120 procent - afhankelijk van de plaats waar brandstof wordt inge kocht - boven het niveau van voor de Golfcrisis. Terwijl in een norma le situatie in januari 80miljoen men sen met een vliegtuig zouden heb ben gereisd, waren dat er nu maar 70 miljoen. De KLM maakte op het symposi um bekend haar route-netwerk de komende tijd te willen uitbreiden met een flink aantal nieuwe Eu ropese bestemmingen. Ook wordt gestreefd naar een verhoging van de frequentie waarmee bepaalde be stemmingen worden aangedaan en zullen de aankomst- en vertrektij den nog beter op elkaar worden af gestemd. President-directeur P. Bouw van de KLM zei dat een en ander onder deel uitmaakt van een "nieuwe filo sofie" over de bediening van de vele bestemmingen van het lijnennet van de KLM. Hij legde er de nadruk op dat het huidige ombuigingspro gramma van de KLM "moet sla gen", wil de maatschappij haar con- currentie-positie veilig stellen voor de toekomst. Bouw zei dat ondanks de huidige inzinking in de lucht vaart de verwachtingen op langere termijn "goed" zijn. Naast een blijvende verlaging van de kosten werkt de KLM aan een verdere uitbreiding van de positie van Schiphol als transito-luchtha ven. De KLM wil haar thuishaven - naar het voorbeeld van Amerikaan se maatschappijen middelpunt maken van een web van verbindingen in Europa, het zo geheten "hub-and-spoke-system". Bouw is het niet eens met de op merking van sommige ten dat de KLM te groot land dat land is te klein, vandaar dat kijken naar Europa 1992", aldus Bouw, daarbij verwijzend geleider H. Dammers uit. "Al deze andere reamer van industrieel den mensen zijn zo lang gewend ge- ken op poten te zetten". DEN HAAG (ANP) - Het midden- en kleinbedrijf (tot 100 werkne mers) kan ruim 23 procent meer ex- porteren dan het nu doet. Dat blijkt al op voorhand een suggestie van de uit het rapport "Met kracht naar het hand dat nu meer geld moet worden buitenland" dat gisteren is aange- uitgetrokken voor bevordering van boden aan staatssecretaris Van de export door het midden- en Rooy (economische zaken). Het kleinbedrijf. De meeste maatrege- Economisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf verrichtte dit 0p het gebied onderzoek in opdracht van ABN ring bestaan al, Amro Bank J **:J den- en Kleinbedrijf. Het midden- en kleinbedrijf kredietverzekering en minder pape- Staatssecretaris Van Rooy wees len die de nict-exporteurs - - - cportbevorde- kennelijk we de Exportraad Mid- ten ze dat niet. De staatssecretaris hierover dat de exportconsulen- de EVD binnenkort de mo de export zeker 17 miljard gulden rners van Koophandel. meer kunnen bedragen. Gebleken is echter dat sommige ondernemin gen terugdeinzen voor uitvoer door gebrek aan kennis en ervaring c de buitenlandse markt en handels gebruiken. Uit het onderzoek bleek dat een eerste exportorder in 60 pro- WCllSt S16V0I1 cent van de gevallen tot stand kwam door wat genoemd wordt e "externe impuls" en niet door eigen initiatieven van de ondernemer. De helft van de niet-exporterende AMSTELVEEN (ANP) - Wessanen. Wessanen naar Europa LEEUWARDEN Het Friese wao-beraad heeft gisteren in Leeuwarden gedemonstreerd tegen de vooroordelen daarmee tot die in Nederland bestaan over de wao. De betogers liepen onder meer naar het regionale arbeidsbureau waar ze zich massaal arbeidsongeschikt lieten verklaren. «oto anp» bedrijven verwacht een stimulans van maatregelen zoals meer en bete re praktische informatie, belasting aftrek voor het voorbereiden van export, betere mogelijkheden voor AUTOÓAS De prijs van een liter autogas (LPG) wordt maandag 3 cent lager. De adviesprijs komt bedient. Wij zeggen: het daarmee 0p 66,9 cent per liter. Marktleider BK-Gas heeft dat giste ren bekend gemaakt. De prijsverla- v - ging is het gevolg van prijsdalingen grote Europese markt die dan zal op de ln,ernationaie produkten- zyn ontstaan. markt, aldus BK-Gas. ADVERTENTIE Restaurant Partycentrum Treslong Op korte termijn hebben wij plaats voor part-time medewerkers in de bediening m/v Voor informatie en het maken van een afspraak: Restaurant Party-Accommodatie Treslong Vosselaan 15, 2181 CA Hillegom. Tel. 02520-15347. HONSELERSDIJK (ANP) - Bloemenveiling Westland in Honselersdijk heeft gistermiddag een revolutionair veilingsysteem in gebruik genomen. Door mid del van een grote "videomuur" kunnen voortaan bloemen en planten worden geveild. Sinds het bestaan van bloe menveilingen is het gebruikelijk om bloemen en planten die ver kocht moeten worden, aan te voe ren in de afmijnzaal. Handelaren kunnen de koopwaar aanschou wen en vervolgens via de veiling- klok een bod uitbrengen. Nu Westland een enorm beeld scherm, Videofleur geheten, in gebruik heeft genomen is het niet langer nodig de bloemen en plan ten onder de klok te brengen. De Westland veilt bloemen via 'videomuur' produkten worden elders op vi deo vastgelegd en vervolgens in de afmijnzaal op het beeldscherm getoond. Het veilen gebeurt nog steeds via het oude systeem, zij het dat de klok nu ook op het beeldscherm wordt getoond. Met de introductie van het beeld scherm heeft Westland een be langrijk logistiek probleem over wonnen. Nu de bloemen en plan ten niet langer in de afmijnzaal DEN HAAG (GPD) - In de ver schillende agrarische sectoren zijn in totaal 31.000 mensen geheel of ge deeltelijk arbeidsongeschikt. Zij vormen 12 procent van het aantal mensen dat in de land- en tuin bouw, de veebedrijven en andere agrarische ondernemingen werkt of gewerkt heeft. Handenvol geld kost het en veel arbeidskracht gaat ver loren. In een aantal proefprojecten wordt daarom nagegaan hoe het werk zodanig anders kan worden georganiseerd dat minder werkne mers door kapotte ruggen, versle ten knieën en andere defecten uit vallen. In de onlangs begonnen onder handelingen over nieuwe cao's voor de land- en tuinbouw en voor de loonbedrijven (in te huren in de piektijden bij het zaaien, het voor bereiden van de grond daarvoor, het oogsten, mestverwerking en zo meer) hebben de vakbonden de ar beidsomstandigheden niet voor niets hoog in hun eisenpakket ge zet. Zo gezond als de agrarische be drijfstak voor menigeen met een baan in kantoor of fabriek lijkt, is ze niet. Integendeel, na de bouw staat de sector hoog op de lijst van secto ren waarin de arbeidsongeschikt- - knieën heid verhoudingsgewijs het grootst ni0 waarvan het omzetzwaartepunt zich in de Verenigde Staten be vindt. gaat haar wervingsbeleid vooral op Europa richten. Hiermee hoopt het bestuur te bereiken dat de activiteiten in Europa en de VS meer in evenwicht worden ge bracht. Verder gaat het concern de komende tijd meer nadruk leggen op de ontwikkelingen van merkarti kelen. Bestuursvoorzitter mr P. Bakker Schut zei dit gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. Bij Wessanen is de overgang van bulkgoederen naar consumenten- produkten vrijwel voltooid. De re den voor dit beleid is geweest dat op consumentenprodukten hogere marges kunnen worden behaald en dat men minder afhankelijk is van sterk wisselende grondstoffenprij- Zeer sterk scoort Wessanen onder het merk Kemps met diepvries yo ghurt in de Verenigde Staten, waar 15 procent marktaandeel wordt be reikt. Wessanen is hiermee zelfs marktleider. Het overnemingsbe- leid in Amerika blijft gericht op be taalbare bedrijven. Overnemingen in Europa op het gebied van merkartikelen acht Wes sanen heel goed mogelijk. Gedacht wordt daarbij aan familiebedrijven die onder de paraplu van het con cern hun zelfstandigheid kunnen die heeft daarmee dan wel ook de bewaren. In Oost-Europa bestaa Het zogenaamde beeldveilen is een eerste stap op weg naar een volledige loskoppeling van het lo gistieke en het commerciële pro ces. In de toekomst wordt het mo gelijk om een videoplaatje te ma ken van bloemen, terwijl ze nog in de kas staan. Pas op het mo ment dat ze zijn geveild hoeven ze te worden geplukt. Vervolgens kunnen ze dan direct naar de af nemer worden getransporteerd. Tegen die tijd hoeven handela ren niet langer naar de veiling toe om bloemen en planten te kopen. Ze kunnen dan op hun kantoor via een klein beeldschermpje hun aankopen doen. bijverzekering betaald voor de ste twee ziektedagen en voo /ulling van het ziekengeld voormalige DDR veel belang de stelling voor Leerdammer kaas. ter wijl in Moskou veel babyvoeding de volgende ziektedagen. De Ziek- wordt afgenomen, tewet betaalt vanaf de derde ziekte dag immers slechts 70 procent van het loon uit. Ander werk Voor Jelle Loosman vormt de dis cussie over de bestrijding van ziek teverzuim en het voorkomen van (langdurige) gehele of gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid het voor naamste onderdeel in de cao-onder handelingen.* Daar past ook een maatregel in die zijn bond overal tracht te verwezenlijken: een ver plichting voor de werkgever om ie mand die toch (gedeeltelijk) ar beidsongeschikt is geraakt, aan an der werk te helpen, zo niet in het ei gen bedrijf, dan elders in de be drijfstak. En zo dat ook niet moge lijk is, zal hij voor bemiddeling moe ten zorgen om eventueel buiten de LENING bedrijfstak iets te vinden. Acht 'groene' man te sluiten. De tuinbouw (in middels tot 26.000 werknemers Wessanen sloot het boekjaar 1990 af met een winst van 87.8 miliom gulden uit gewone bedrijfsuitoefe ning (vorig jaar 81,3 miljoen). De omzet daalde met 560 miljoen tot 3.66 miljard gulden. Dit kwam voor al door de lagere omrekenkoers van de dollar en het afstoten van activi teiten. zo maakte de raad van be stuur van Wessanen gisteren be kend. Een aandelenemissie zit er voor lopig niet in. De huidige vermo genspositie is riant en biedt alle ruimte voor verdere expansie Er zit thans 60 miljoen gulden in kas en het concern heeft bij diver a tMB ken grote faciliteiten. China heeft de Sovjetu- lening van ongeveer 1.3 mil- heeft Loos- jard gulden toegezegd om voedsel en goederen uit China te kopen. Dat meldde gisteren een Chin, a kr.mt gegroeid), de landbouw (gezakt De Sovjetunie zal volgens de krant Het planten t Zoals in bijna alle c Het vertroebelt de zaak ook, Goudmijnen De Zuidafrikaanse goudmijnen hebben in het afgelopen jaar ruim 40.000 arbeiders ontslagen als ge volg van de zwakke handelsprijzen van het edele metaal en de gestegen exploitatiekosten. Volgens een woordvoerder van de gezamenlijke goudmijnen staan nog eens 40.000 arbeidsplaatsen op de tocht. Export De export van Nederlands vee en vlees naar Jordanië en Iran is tussen 1 augustus 1990 en 31 januari 1991 met 50 procent gestegen ten opzich te van dezelfde periode een jaar eer der. Uit cijfers van het ministerie van Landbouw blijkt dat de export toenam van 993 ton tot 1543 ton. Het ministerie onderzoekt nog of er sprake is van ontduiking van het handelsembargo tegen Irak en Ku- wayt. derhandelaar legd, zijn werkgevers bij ziekte tot meent hij. Bij sommigen z een 100-procents doorbetaling van ging kunnen ontstaan de agrarische het (netto-)loon verplicht. Op grond de wet betaalt de Ziektewetkas Loosman zeker is) toe te schrijve past dat bijvoorbeeld het grote aan tal mensen dat nu wegens rugklach ten uitvalt (de grootste categorie on- de proefprojecten (waarvan, der de zieken en arbeidsongeschik- dingsbond CNV, Jelle Loosman, gedurende de eerste twee dagen wat raar aan te kijken tegen de voor- Van een ziekteperiode echter niets stellen waarmee de drie centrale uit. In de agrarische sector zoals voortzetting van de projecten e landbouworganisaties zijn aange- trouwens in menige andere be- in het verlengde daarva komen. Hoewel ze aan alle kanten drijfstak - voorziet de extra betrokken zijn bij de vier (straks kering bij de bedrijfsvereniging twaalf) proefprojecten, willen ook een aantal financiële prikkels invoeren. Loosman vreest dat die gaan de zaak alleen maar verstoren. Verzekering Koninklijk Nederlands Landbouw- Comité, KNBTB en NCBTB willen de mogelijkheid voor ondernemers opheffen om bij de bedrijfsvereni ging (waarvoor in andere bedrijfs takken het GAK optreedt) een ver zekering af te sluiten waarmee zij het loon kunnen doorbetalen gedu rende de eerste twee dagen dat een werknemer ziek is. daar dan ondernemersorganisaties hun eerste cao-voorstellen (nog) niet twee ziektedagen voor rekening de werknemers willen laten, de normale bedrijfsvoering invoe ren van wat in de projecten be proefd. Rugklachten Loosman zou dat diep betreuren, Volgens Loosman zouden ze dat want hij weet nu al dat financiële ook met moeten proberen, want prikkels maar heel tijdelijk werken. daarmee zouden ze een oorlog zichzelf afroepen. Wat mfisschien te gelijkertijd als een waarschuwing aan de politiek kan gelden, kabinet ook gedachten in die rich ting leven. Maar ook het leggen het financiële vers vindt Loosman nogal rigou- Men raakt eraan gewend liezen hun effect. Maar aangepaste, verbeterde arbeidsomstandighe den den en werkmethoden pakken voor belangrijk deel de oorzaken aan verantwoordelijk zijn voor de bjjdV'werkgë- £rote hoeveelheid gehele of gedeel ten), ver terug zakt. "Dat is niet alleen goed werknemers maar ook voo drijf. Want dat is zekerder van zijn personeel en er valt minder arbeids kracht voor lange tijd of zelfs voor goed weg. Voor de personeelsvoor ziening moet dat ook niet onder schat worden. In bijvoorbeeld de tuinbouw bestaan al problemen om aan voldoende en geschikt perso neel te komen". Bovendien zal een terugdringen van de arbeidsongeschiktheid die altijd begint met gewoon ziekte verzuim aanzienlijke kostenbe sparingen opleveren. Volgens Loos man zal blijken dat het percentage ziektewetpremie met procenten omlaag kan. Dat percentage ligt nu op 10,3 procent, waarvan 1 procent door de werknemers wordt betaald. De rest is voor rekening van de werkgever; 10.000) en de loonbedrijven (12.000) zijn daarin de grootste. De vlees, looneis is overal gelijk: een vergoe- thee. ding voor de stijgende prijzen kopen. China heeft (waarbij met een door het Centraal genoemde artikelen Planbureau geraamde inflatie van 2,5 procent wordt gerekend) plus 1 procent echte koopkrachtverbete- het geld onder meer graan, vleesprodukten. pinda's, zijde, tabak en sigaretten erschot. Afgelopen herfst leende China de Sovjetunie al bijna 600 miljoen gul den voor de aanschaf van textiel c oor die nngt bij elkaar het be- met 3,5 Procent- i loonsverhoging andere lichte industriële produk ten. ADVERTENTIE S* NDER /xROOK f 'Communiceren doet iedereen, maar hoe bereik ik 1 m'n doelgroep?' 071-1342-18 uüh_ fl ai-ondi 1171 )HmV)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5