SessqnEB- Lubbers sluit extra en uit Gelijmd vlees is een onnodig produkf Ondanks sombere vooruitzichten Stammenstrijd in ziekenhuis door fusieplan Vrijspraak bepleit voor alle vier IRA-verdachten 'Ziekteverzuim niet beboeten' Story moet nepinterview rectificeren KIJKDAGEN VASTENAKTIE GIRO 5850 ZATERDAG 16 MAART 1991 DEN HAAC?(GPD) De komende jaren kan er niet meer bezuinigd worden dan bi>de tus senbalans is afgesproken. Premier Lubbers heeft dit gisteren na afloop van het kabinets beraad bekendgemaakt. Op de vraag of met de tussenbalans de grenzen van het bezuini gen zijn bereikt, zei de eerste minister: "Ik geloof het wel". Lubbers verwees naar de houding van de Tweede Kamer tijdens de de batten over de tussenbalans. Veel nieuwe voorstellen voor extra be zuinigingen zijn daar volgens Lub bers niet gedaan, terwijl op andere punten tegen het kabinet werd ge zegd dat het het nu maar eens rustig aan moet doen. De premier noemde daarbij voorgestelde bezuinigingen bij Ontwikkelingssamenwerking en het openbaar vervoer. De minister-president erkende dat 1992 een heel moeilijk jaar zal worden. Hij wenste echter niet in te gaan op berichten van het Centraal Planbureau (CPB) en n Vries (sociale zaken) dat jaar voor 6 tot 7 miljard gulden extra gekort moet worden. "Ik ken die cij fers niet", aldus Lubbers. De premier gaf wel te kennen een groot deel van de maatregelen uit de sid: tussenbalans in 1992 te willen laten uitvoeren. De tussenbalans bevat een pakket bezuinigingsmaatrege len van ongeveer 17 miljard gulden. De financieel specialist van de CDA-fractie, Terpstra. heeft giste ren gezegd dat het gat van 6 tot 7 miljard gulden volgend jaar opge lost moet worden door extra te be zuinigen. De PvdA wijst dat van de hand. Fraude In het blad CDActueel keerde CDA-fractieleider Brink- keken worden naar de inkomensef- man zich tegen een simpele belas- fecten om te bezien of het wel kan. tingverhoging om uit de financiële Het kabinet heeft gisteren geen problemen te komen. Volgens besluit genomen over verdere stap- Brinkman moet het kabinet uitgaan pen in de financiële stelselherzie- van de uitgaven dit jaar om vervol- ning gezondheidszorg. Eerst wil gens te bezien hoeveel extra er de men cijfers zien over de koop- komende jaren kan worden uitge- krachtontwikkeling voor volgend geven en waaraan. Daarbij is het jaar. stellen van prioriteiten noodzake lijk. Bestaande meerjarenramingen mogen geen uitgangspunt van be leid meer zijn. aldus Brinkman. De bewindsman noemde in CDActueel onder meer als beleids- ster De maatregelen voor de toekomst het komend ter discussie stellen van de koppe ling. een grotere eigen bijdrage van burgers aan de gezondheidszorg, het harder aanpakken van misbruik fraude en vermindering van sub- AMSTERDAM (ANP) - De medi sche staf van het Andreaszieken- huis heeft gisteren de beoogde der de directeur voor het hospitaal aan geraden de baan niet te accepteren. J.A. Heijmans. van het organisatie bureau Heijmans en Partners uit Roosendaal, werd te verstaan gege ven dat hij door de medische staf als 'besmet' wordt beschouwd zodra hij plaats neemt achter de directie tafel. De waarschuwing vloeit voort uit het conflict dat bestaat tussen de medische staf van het Andreas en en een van de andere directeuren. J.C. Hagen. De medische staf is te gen de voorgenomen fusie met het Slotervaartziekenhuis. Hagen is voorstander. De voorkeur van de medici gaat uit naar een samengaan met het Sint Lucas. Een fusie is no dig in verband met de vereiste re ductie van het aantal bedden in Am sterdam-west. Het conflict leidde in april 1990 tot een vertrouwensbreuk tussen Hagen en de medische staf. De onaf hankelijke deskundige die een on derzoek naar de problemen instelde kwam tot de conclusie "dat de staan op enige verbetering komst". Op basis van dit onderzoek over weegt de Raad van Toezicht eer derde part-time directeur - Heij mans - aan te trekken om de fusie met het Slotervaart te begeleiden Over zijn heeft Heijmans dinsdagavond gesprek met de Raad van Toezicht. Op voorhand heeft hij echter tieleden van wie wij er een wantrou wen". De medische staf wil. aldus Bout. beginnen met een schone lei. "Dit is metselen met los zand". Volgens Bout probeert de Raad van Toezicht de medische staf monddood te maken. "We mogen praten over het vertrouwelijke con ceptrapport van onderzoeker De Greve naar de problemen Ook hemzelf mogen we niet spreken", de toe- j-)e staf sjaat dyj dringende advies overigens in de wind en heeft De Greve uitgenodigd om in het zie kenhuis over zijn onderzoek te ver tellen. Bout: "Hij heeft echter gezegd dat - indien hem door de Raad van Toe -pntiiplp henneminf» udau 1 c H,n^a«vnnH ,ph z,ch* de toegang tot het gebouw wordt ontzegd - hij zich niet door de politie uit het ziekenhuis wil laten ijderen". Volgens Bout heb- de directiepo: omstreden J.C. Hagen, v dische staf onacceptabel Wantrouwen r de r Heijmans kenhuisorganisatie stroken met die moeten leggen". i niet kon worden op- zich omdat hij vanaf dat moment geven "omdat ik formeel nog geen groep direc- opdracht heb gekregen". gisteren Het PvdA-Tweede-Kamerlid Melkert stelde gisteren voor het mi nimumloon voor kostwinners met 30 procent te verlagen, werklozen die geen gebruik maken van moge lijkheden om aan het werk te ko men hun uitkering te ontnemen en de wao-uitkering te koppelen aan de periode dat men gewerkt heeft. Melkert keerde zich daarmee tegen uitgangspunten van zijn eigen par tij. Volgens de PvdA'er moet ook niet bij elke kabinetsmaatregel ge- ROERMOND (ANP) - Ook de laatste verdachte. Donna Maguire. moet worden vrijgesproken. Het is niet bewezen dat ze betrokken "Het is begrijpelijk dat de officier van justitie zo'n kunstgreep toe past. Hij heeft immers geen schijn bewijs", meent de raadsman. het vermoorden van twee Australi- De pomphouder uit Sittard die zegt sche toeristen op 27 Roer- dat hij Maguire t mond. Dat betoogde haar raadsman aanslag mr. G. van Asperen gisteren in heeft gezien. Roermond. De raadslieden van de peren 'volstrekt onbetrouwbaar', drie overige verdachten hadden eerder ook al vrijspraak gevraagd voor hun cliënten. Volgens mr. Van Asperen staat weliswaar documenten vast dat er bij de aanslag zelf in elk geval geen vrouw aanwezig is ge weest. "De officier van justitie vol staat met een simpele redenering. Donna Maguire is IRA-lid, dat bete- zijn kennelijk jonge Maguire kan volgens mr. Van As peren ook niet worden veroordeeld voor medeplichtigheid. "Ze heeft •alst, UTRECHT - De komende weken olstrekt onbekend heeft alleen het personeel van een sa- gebeurd", aldus de neringsbedrijf toegang tot de tuinen raadsman. Verwijzend naar kroon- in de omgeving van het Utrechtse getuige Ingrid H. zei hij nog: "Er Griftpark. Vooruitlopend op de die schoonmaak kent dat ze dus wel zal hebben deel genomen aan een commando van de IRA. een dergelijke eenheid heeft moord en doodslag in het vaandel, de IRA heeft de verant woordelijkheid voor de aanslag in Roermond opgeëist, dus is Donna Maguire mededader". Een dergelijk "abstract schakelbewijs" kan vol gens mr. Van Asperen niet door de beugel. Carnavalsmoord Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een 34-jarige man uit Cura sao veroordeeld tot zeven jaar ge vangenisstraf voor het doodschie ten van Ismaël Mambre op 29 juli 1984 tijdens het Antilliaanse carna valsfeest in Rotterdam. Het hof be vestigde daarmee het arrest van de rechtbank in Rotterdam en de eis van procureur-generaal mr. H. den Os. Kraslot De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met de invoering van de in stant- of krasloterij. Staatssecretaris Kosto (Justitie) en minister d'Anco- na (WVC) hadden dit voorgesteld in hun wijzigingen van de Wet op de kansspelen. De stichting Nationale Instantloterij gaat het nieuwe gok spelletje bp de markt brengen. De winst die op de krasloten wordt ge maakt gaat naar instellingen op het gebied van sport, cultuur, maat schappelijk welzijn en volksge zondheid. Vrij Nederland Joop van Tijn is met ingang van vandaag tot mede-hoofdredacteur van het weekblad Vrij Nederland benoemd: Dat heeft het weekblad bekendgemaakt. De 52-jarige Van Tijn is sinds 1965 lid van de redactie van Vrij Nederland. Vanaf 1985 was hij adjunct-hoofdredacteur. De hoofdredactie van het weekblad wordt nu gevormd Rinus Ferninan- dusse en Van Tijn. De laatste is in het bijzonder belast met de dage lijkse leiding van het weekblad. Asielzoekers Kinderen van asielzoekers in Ste- vensbeek kunnen sinds gistreren basisonderwijs volgen. Dit is moge lijk geworden doordat de plaatselij ke protestants-christelijke basis school op het terrein van het asiel zoekerscentrum Moorheide een de pendance heeft geopend voor 56 leerlingen. De dependance is het re sultaat van overleg tussen lokale in stellingen en de ministeries van on derwijs en wetenschappen en WVC. De nieuwe instelling is-gevolg van het uitgangspunt van het regerings beleid bestaande scholen in te scha kelen bij het onderwijs aan kinde ren van asielzoekers. het eigenlijke het avontuur zoeken. Ik beschouw park, is gisterochtend Donna Maguire als een soort Ierse, maakt met het afgraven van de tui- romantische Ingrid H.". nen ten noorden hiervan. De tuinen De tweede raadsman van Magui- moeten worden schoongemaakt om- re, mr. J. Wassenberg. bestreed dat dat er in het verleden afval is gestort zij lid is van de IRA. "Er zijn welis- van de voormalige gasfabriek. (foto waar getuigen die haar hebben ge- anpi zien in het gezelschap van mensen die misschien iets met de IRA te maken hebben, maar dat is geen en kel bewijs dat zij zelf ook lid is van die organisatie". Het proces in Roermond wordt dinsdag voortgezet met de repliek officier van justitie mr. J. Lau- Hij denkt daar minstens twee ënhalf uur voor nodig te hebben. Het staat nog niet vast of de verde diging diezelfde dag al toekomt aan haar 'tweede termijn'. Rechtbankpresident mr. E. Ba kermans drong er zowel bij de offi cier van justitie als bij de verdedi ging op aan de zaak dinsdag af te ronden. "Als dat niet lukt, zou het proces wel eens twee maanden moeten worden aangehouden. De zittingszaal is namelijk de komende maanden helemaal volgeboekt voor andere z,aken". Verzekeringraad noemt plan onuitvoerbaar Verzet wilde Beraliard weer iii uniform DEN HAAG (GPD) - Het be sluit van de regering om prins Bernhard weer toe te staan het militaire uniform te dragen, is genomen op aandrang van het verzet. Dat onthulde premier Lubbers gisteravond. Prins Bernhard legde vijftien jaar ge leden zijn militaire functies neer na de zogeheten Lockheed-af faire. DEN HAAG (ANP) - Het plan om bedrijven met een meer dan gemid deld ziekteverzuim een hogere ziek tewetpremie te laten betalen, lijkt zo goed als van de baan. De Sociale Verzekeringsraad, die over het plan adviseert, is op zware uitvoerings problemen gestuit. Het plan was een van de weinige ideeën waarover overeenstemming is bereikt om ziekteverzuim en arbeidsonge schiktheid daadwerkelijk terug te baseerd voor afzonderlijke werknemers op een dergelijke manier te regelen. De directeur van het Centraal Planbu reau. G. Zalm. raadde de SER aan van het vooorstel af te zien. Het was volgens hem te vrijblijvend en moeilijk uit te voeren. De regeling leidt bovendien tot onnodige bu reaucratie. Zalm verklaarde dat de bedrijfs- premies, als het plan doorgaat, ge- dringen De raad wijst er onder meer op dat moeilijk is vast te stellen of een bedrijf uit de pas loopt met zijn ziekteverzuim. Daarvoor moet wor den vastgesteld hoeveel w erkdagen er per bedrijf en per bedrijfstak zijn. Dat valt op grond van salarisadministraties lijk te verwerkelijken Het vraagstuk van de uitvoer baarheid kwam gisteren aan de or de in de Sociaal Economische Raad (SER). Daar werd een plan bespro ken om ook de ziektewetpremie worden op i derde verzuimcijfers. Bedrijv hun ziekteverzuim weten terug te dringen - en daarvoor worden be loond met een lagere premie - zou den hiervan pas na jaren iets mer ken. Bovendien gaat het om hon derdduizenden bedrijven waarvoor de bestaande afzonderlijke premies moeten wor- niet makke- den bepaald. Vergissingen en zelfs fraude zijn niet uitgesloten, aldus Zalm. gen in de ziektewet waarin het loon niet wordt doorbetaald. Bedrijven zouden vanaf de derde dag tot aan de zevende ziekteweek het zieken geld uit eigen zak moeten betalen. Ten slotte dienen bedrijfsverenigin gen zich te beperken tot de herver zekering van uitsluitend het wette lijke ziekengeld (70 procent van het loon) vanaf die zevende week. Bovenwettelijke aanvullingen tot honderd procent van het loon en eventuele cao-afspraken om het loon tijdens de eerste twee ziekte dagen toch door te betalen moeten niet langer herverzekerd kunnen worden, waardoor bedrijven een oplopend ziekteverzuim direct in eigen portemonnee voelen. Wachtdagen Zalm gaf gisteren e< voor het plan. Hij wil t De SER bleek gisteren verdeeld over het advies om ook de werkne merspremie te laten afhangen van de hoogte van het verzuim. De alternatief werkgevers zijn er voor en willen ewachtda- dat bedrijfsverenigingen worden verplicht om werknemers de helft S^regen dat het acceple. faen ook he( Amsterdamse zieken. fonds ZAO en de overkoepelende organisatie van particuliere keraars KLOZ om een gesprek met de medische staf gevraagd. Bout: "Ze maken zich zorgen over de be- Woordvoerder J. Bout zegt dat de stuurbaarheid van het ziekenhuis zij zullen toch het geld op tafel Alternatieve Konsumentenbond plaatst vraagtekens bij vinding TNO Van onze correspondent Ed Blaauw AMSTERDAM Directeur Margje Vlasveld van de Alternatieve Kon sumentenbond heeft het sterke ver moeden dat kritische consumenten niet zitten te wachten op 'gelijmd vlees'. Deze jongste uitvinding van het Nederlands centrum voor vlees technologie van TNO in Zeist is naar haar overtuiging slechts van belang voor de vleesverwerkende industrie. "Bij TNO zitten veel Wil lie Wortels. Ze moeten hun uitvin dingen verkopen om zodoende het instituut in stand te houden. Voor de industrie is het zinnig, maar het nut voor de consument ontgaat me", zegt Vlasveld. Vleessnippers en -resten kunnen door de vinding van dr. Gerard Wijngaards van TNO door een spe ciale tweecomponentenlijm, met als hoofdbestanddelen fibrine en trombine. aan elkaar worden 'ge stold'. Alsof het ëen stukje vlees was. En dan? De consument zal niet merken dat hij bij de slager een stuk gehecht vlees heeft gekregen, ook niet aan de prijs, weet Vlasveld. "Hoe zou hij het moeten weten? Hij ziet er niets van. En de slager hoeft niet aan te geven dat het om gelijmd vlees gaat. De smaak ja, ik denk zelfs dat de meeste mensen het ver schil niet eens proeven. De meeste mensen kauwen hun vlees even en slikken het dan door. Alleen echte fijnproevers, die zullen het wel mer ken. denk ik". Bij de vleesverwerkende industrie verdwijnt er straks geen snippertje 'vleesgrut' meer over de rand. De hoogwaardige vleesresten, die uit- beners overhielden bij het uitsnij den van het karkas, werden tot dus verre gebruikt voor de fabricage van worst en gehakt. "Wat gaat er straks in het industriële gehakt ge bruikt worden? Want van al die klei ne stukjes restvlees, bestemd voor gehakt of worst, wordt nu toch weer een hele biefstuk gemaakt?", vraagt Vlasveld zich af. Gelijmde schnitzels, rollades zon der touwtjes, de toepassingen van het nieuwe hechtmiddel zijn legio. "Ik denk dat de ambachtelijke sla gers zich er niet mee inlaten. En ik hoop daarom dat mensen in groten getale naar de ambachtelijke sla gers gaan". Gehecht vlees, mager vlees, het is de consument vaak om het even. Hij laat zich alles makke lijk aanpraten, is de stellige indruk van Vlasveld. "Ons wordt verteld dat we moe ten kiezen voor mager vlees. Alle maal onzin. We moeten kiezen voor minder vlees. Mensen denken bij voorbeeld nog teveel dat rood vlees beter en verser is. Of vlees nog goed is kun je ook ruiken, maar ik geloof dat mensen steeds minder ruiken. Als het om eten gaat worden een he leboel zaken ons opdrongen of ver keerd verteld". vendueHuis Der Notarissen te 's-Gravenhage, maandag 18 maart dinsdag 19 maart 13 - 21 uur 10 -14 uur ALGEMENE VEILING Veilingdagen 20, 21 en 22 maart Kunstkaas Nederland eet wat de wil, vindt Vlasveld. Neem de kiwi's. Deze vruchten komen massaal naar ons land. "Bananen, kiwi's, het past eigenlijk niet bij onze cultuur. Wij Nederlanders zouden meer appels moeten eten. Maar kijk in de win kels, er liggen honderden exotische kiwi's. Die zijn dus allemaal naar ons land vervoerd. Ecologisch niet echt goed". "Nogmaals, het wordt ons opge drongen. En wij slikken het alle maal maar. Sinds kort is er een nieuw soort kaas op de markt. Na- maak-kaas. Echte kaas is gemaakt van melk en melkprodukten In die kunstkaas is een deel van het dier- iijk melkvet vervangen door plant aardig vet. Onechte kaas bevat min der verzadigde en meer onverzadig de vetzuren dan echte kaas. Deze vet- en chlosterol-arme kazen, zoals ze worden aangeprezen, zouden be ter voor lijn en gezondheid zijn". "Onzin allemaal. Namaak-kaas is een sterk bewerkt produkt. De na tuurlijkheid is ver te zoeken. Wie heeft om een dergelijke kaas ge vraagd? En het vetgehalte van die kazen is niet lager dan gewone ka zen (48+Wie gezond wü eten moet minder kaas eten. Namaakkaas is net als gelijmd vlees een onnodig produkt. De consument wordt er niet beter van". De vakbeweging is daar op tegen. Principieel omdat werknemers te weinig mogelijkheden hebben om arbeidsomstandigheden te beïn vloeden en daarmee hun ziektever zuim te drukken. Praktisch omdat een fifty-fiftyverdeling van de ziek tewetpremie een koopkrachtverlies oplevert dat kan oplopen tot vijf procent. 'Belastingen van provincies moeten meer opbrengen' DEN HAAG (ANP) - De Tweede Ka mer ontvangt volgende week een notitie van het kabinet waarin mo gelijkheden staan om de provin ciale belastinginkomsten te verho gen. Premier Lubbers heeft dit vrij dag na afloop van de wekelijkse mi nisterraad gezegd. De ministeries van financien en binnenlandse zaken leggen de laatste hand aan een lijst met ver schillende nieuwe belastingen. Te vens bekijken zij de wenselijkheid van verhoging van bestaande belas* tingen. Zo heeft de ministerraad zich vrij dag gebogen over de eventuele in voering van een ingezetenbelasting "Maar", zo zei Lubbers, "een extra verhoging van de provinciale op centen op de motorrijtuigenbelas ting is misschien de minst slechte oplossing". HAARLEM (GPD) - Het weekblad Story moet rectificeren. Cabaretier Youp van 't Hek heeft het kort ge ding tegen het blad gewonnen. Vol gens de Haarlemse waarnemend rechtbankpresident mr. J. J. Mat- thijsse heeft Story onrechtmatig ge handeld door begin februari een na- maak-interview met Van 't Hek te plaatsen. "Voor Youp van 't Hek is zijn dochter alles" stond boven het ver haal. De inleiding eindigde met "Youp van 't Hek aan het woord over zijn jeugd en zijn -vrijwel onbe kende- pri véle ven..." De cabaretier sleepte Story voor de rechter, om dat hij nimmer met een verslagge ver van het blad heeft gesproken. Het artikel, zo gaf ook Story toe. is gebaseerd op uitspraken die Van 't Hek eerder tegenover andere bla den heeft gedaan. Daarbij gaat het onder meer om een interview dat in april 1988 in het weekblad De Tijd verscheen. Mr. Matthijsse is het met Van 't Hek eens dat het gewraakte artikel de indruk wekt dat de cabaretier ac tief heeft meegewerkt en een inter view heeft afgegeven. Omdat Van 't Hek keer op keer heeft laten weten niets met roddelbladen te maken willen hebben, heeft Story onrecht matig gehandeld. De cabaretier heeft een imago opgebouwd, dat door Story is aangetast. Uitgeverij Spaarnestad moet bin nen twee weken rectificeren. Geneesmiddelen tegen depressies vaak gebruikt voor zelfmoord UTRECHT (ANP) - Veel van de op het ogenblik verkrijgbare middelen tegen depressies zijn giftig. Zo gif tig zelfs dat ze al in een geringe over dosis tot de dood kunnen leiden. De middelen worden daarom door mensen die aan zware depressies lij den gebruikt bij zelfmoordpogin gen. De farmaco-chemicus dr. R.M. Pinder constateert dit in het Neder lands Tijdschrift voor Geneeskun- Volgens hem pleegt naar schat ting 15 procent van de depressieve patiënten zelfmoord De kans op overlijden door suïcide ligt bij de pressieve patiënten ongeveer dertig keer zo hoog als bij mensen die niet aan een stemmingsstoornis lijden. Pinder meent dat artsen de om vang en de ernst van het sterftensi- co door overdosering van bepaalde middelen hebben onderschat. Ze worden nog vaak voorgeschreven, hoewel er nieuwe middelen bestaan die bij overdosering veel veiliger zijn. Als ze toch de 'onveilige' anti depressiva willen voorschrijven, moeten ze de patiënten slechts klei ne hoeveelheden geven en familie leden en kennissen vragen op de medicatie te letten. Vredesbetogers blokkeren ingang van Afcent BRUNSSUM (ANP) - Circa dertig vredesactivisten hebben gistermid dag twee uur lang de hoofdingang van het Navo-hoofdkwartier Afcent in Brunssum geblokkeerd. Met spandoeken voorzien van teksten als 'Oorlog georganiseerde mis daad' en 'Stop oorlogsvoorbereidin gen' hebben zij de toegangsweg af gesloten. De politie en de Koninklijke Ma rechaussee lieten de betogers be gaan. Zij maakten alleen bezwaar wannaar Bpandoafcao aan di hal ken van het militaire terrein werden bevestigd. De gemeentepolitie Brunssum greep niet in "Niemand had er immers last van Het verkeer met bestemming Afcent kon wor den omgeleid en via een achterin gang het hoofdkwartier bereiken", aldus een woordvoerder van de po litie Leider Leo de Groot van de vre desdemonstratie moest dit beamen. Er waren namelijk onvoldoende be togers opgekomen om ook de achte ringang te kunnen blokkeren. ±450 kleinschalige sociale projeklen in de Derde Wereld. banknr 70.70.70.147 Mtr MENS£N VAN OVIRAL

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3