'Albanië staat aan begin van grote krachttoer' Herstel Versailles vergt lange adem Natuurgenezer in het nauw REPORTAGE Hoofdredacteur van eerste oppositieblad wordt voortdiu'end bedreigd STANDPLAATS: LUIER f PAGINA 2 ZATERDAG 16 MAART 1991 Van onze correspondent Frits Schils TIRANA Het is tien uur in de avond. Angelina Qupi neemt de rinkelende telefoon op. Na een paar seconden stilte volgt de ano nieme boodschap: "We hebben hem 'n kopje kleiner gemaakt, jouw man. 't Is zijn verdiende loon. Hij ligt in de beek naast jullie huis". Lijkbleek belt ze de krant. Aan de andere kant meldt zich haar man, Frok Qupi. Hij stelt zijn vrouw gerust. "Ik pas wel op mezelf. Mij overkomt niets". Vrienden en medewerkers passen ook op Frok Qupi (41). hoofdredac teur van de Rilindja Demokratike, Gazete e Partise Demokratike te Shqiperisë, het orgaan van de De mocratische Parti j. Nu hij sinds drie maanden aan het hoofd van het eer ste Albanese oppositieblad staat, wordt Qupi (41) geregeld en in in toenemende mate bedreigd. De daders zijn onbekend. Het kunnen militante communisten zijn. voor wie er maar één waarheid is, die van het orthodox-rode partij orgaan Zeri i Popullit. Menigeen vermoedt achter de dreigementen en de intimidatie ook de hand van de Sampist. de gevreesde, spijker harde commandoploeg binnen de geheime dienst Sigurimi. In deze dagen van aanhoudende spanning patrouilleren de commando's in de straten van Tirana. Frok Qupi praat niet over het gevaar waaraan hij zich bloot stelt. Hij maakt ook niet de indruk gebukt te gaan onder de onzichtbare dreiging. Maar Tatjana Luci, een van zijn naaste medewerksters ziet er conse quent op toe dat Qupi door iemand per auto wordt thuisgebracht, als Tirana weer eens stijf staat van de spanningen. Zij is ervan overtuigd dat Qupi zijn leven niet zeker is. Qupi kent zijn pappenheimers. En zijn kwaliteiten. Hij pakt groot heden aan, een Albanees novum. En hij kwijt zich met zoveel overga ve van zijn voortrekkersrol dat nu zowat iedere Albanees hem kent. Frok beschikt over humor, analy seert helder, predikt ondanks zijn kritiek op het regime tolerantie. We kelijks krijgt hij stapels adhesiebe- tuigen van lezers op zijn bureau. De hoofdredacteur ondergaat die euforie gelaten. Hij weet maar al te goed dat Albanië nog maar aan het begin van de 'Grote Krachttoer' staat. Qupi was zelf ooit lid van de communistische partij, maar werd na verloop van tijd vanuit datzelfde milieu van zijn baan beroofd, mond dood gemaakt en verbannen. De moeilijkheden begonnen nadat hij in 1978 de sprong naar het commu nistische partijorgaan Zeri Popul lit had gemaakt. Als lid van de eco nomische redactie vestigde hij de aandacht op zich met een reeks uit het leven gegrepen verhalen die ab soluut niet strookten met de officië le, per definitie positieve berichtge ving over de economie in het land. De gevolgen bleven niet uit. Qupi werd eens in het holst van de nacht uit bed gebeld en gesommeerd naar de redactie te komen. Daar wachtte hem een 'rechtbank', bestaande uit zijn journalistieke chef Arshin Dzje- zo, diens hechte vriend Sokol Hoxha. zoon van wijlen de dictator en directeur van de Albanese PTT. en Liliane Hoxha, schoondochter van Enver en plaatsvervangend di recteur van het Albanese persbu reau ATA. Frok werd ervan beschuldigd een spion te zijn, omdat hij twee achter namen heeft: Qupi en Gjeta. Gjeta is de naam van Qupi's in Joegoslavië wonende grootvader. Net als veel andere Albanese mannen had hij als tweede naam die van zijn grootva der gekregen. Vervolgens heette het dat zijn oom een spion was, omdat die naar Joegoslavië zou zijn vertrokken en later stiekem teruggekeerd. De te genwerping dat die oom al jaren verlamd te bed lag, mocht niet ba ten. Frok Qupi werd ontslagen. Hij weigerde het hem aangeboden baantje als leraar in het Noordalba- nese bergstadje Puka en stapte uit de partij. Kort nadat ook in Albanië lichte politieke dooi intrad, hadden pogin gen van trouwe vrienden tot rehabi litatie van Qupi succes. Hij werd chefredacteur van het pr-blad 'Cul ture and Art'. De echte doorbraak kwam na invoering van het meer- partijensysteem. De leiders van de Democratische Partij vroegen hem de leiding van het eerste naoorlogse Albanese oppositieblad op zich te Rantsoen Het eerste nummer van de Rilindja Demokratike (Democratische Ver nieuwing) rolde in januari van dit jaar van de persen. Enkele weken na invoering van het meerpartijen- systeem in de volksrepubliek we zen de autoriteiten de redactiestaf een oud pand toe in Tirana's Rruga Asim Vokshi. een zijstraatje van de Stalinboulevard. Daar staat in enke le ruimten wat aftands meubilair. Gewerkt wordt op verouderde schrijfmachines' en met de ball point. Vooralsnog komt de Rilindja tweemaal per week uit, op woens dag en op zaterdag. De oplage is in korte tijd gestegen tot 60.000 exem plaren. Maar de krant kan niet in de totale behoefte voorzien. Papier is op rantsoen, transportmiddelen heeft de krant niet en van een ge structureerde landelijke versprei ding is dus geen sprake. Van de staatsmedia hebben de naar vrijheid hunkerende Albane zen in de aanloop op de parlements verkiezingen intussen niets te ver wachten. Radio en televisie staan volledig onder controle van het communistische bewind. Voor de oppositie worden slechts luttele se conden uitgetrokken. De 'Relindja' tracht in die leemte te voorzien, maar het is een ongelijke strijd. - Soldaten beheersen nog steeds het straatbeeld in Albanië. In Tirana werden vorige maand de boeken verbrand tij Enver Hoxha. hun werk. Dat valt onder een chef architect wiens belangstelling voor namelijk naar de beroemde bouw- wenst op te winden over hun kost bare interieur. De huidige opperdirecteur heet Het park van Versailles heeft pasover 18 jaar zijn oude gezicht terug. <rot« tig doen. want hij is nog maar nau welijks een jaar op zijn post. Hij er kent ook dat de restauratie van bij voorbeeld de koninklijke apparte menten in het kasteel het geld dat voor meerdere jaren bestemd was heeft opgeslokt. Laat staan dat ie mand daar tussen al dat verguldsel nog aan de bomen dacht. Het resultaat van dit alles is som ber. Overal in het park staan bordjes die waarschuwen voor gevaar en die de toegang verbieden. Dat is geen aangename manier om je vrije dag in het Park van Versailles door te brengen. De autoriteiten probe ren te doen vergeten dat er vijf jaar geleden al eens een Japanse onder een plotseling omvallende boom het leven verloor. Nicolas Mati meldt dat hij lang voor de storm overal om zich heen bomen zonder voorafgaande waarschuwing zag neerstorten, waaronder een op nog geen tien meter van een groep toe risten. Bijna 3,8 miljoen toeristen per jaar bezoeken in Versailles het kas teel, het park met zijn Grote en Klei ne Trianon en de 'boerderij' van ko ningin Marie Antoinette. Vooral de boerderij heeft het tijdens de storm van vorig jaar februari zwaar te ver duren gehad. Met veel (Ameri kaans) geld gerestaureerde daken, schoorstenen en balkonnetjes vlo gen tijdens de stom door de lucht. Grote borden bij de toegangen tot deze populairste plek in het park ge ven aan dat de boerderij tot nadere aankondiging niet mag worden be treden. Stormramp Ambtelijke molens malen lang zaam. Een jaar na de stormramp is men nog niet veel verder gekomen dan het neerzetten van waarschu- wings- en verbodsborden en met ru ziemaken over wie het 'gedaan' heeft en klagen over de kosten. Want die zijn vergeleken bij de on schuldige tien miljoen gulden van meneer Mati nu al tot 80 miljoen ge stegen. Hoofdconservator Babelon wil van de gelegenheid gebruik maken het park terug te brengen in de staat waarin de beroemde tuinarchitect Le Notre het had bedacht. "Het wordt een heel nieuw decor", aldus Babelon. Voor 250 miljoen francs. BRUSSEL - De 1 zit in het jaar en dus wordt er in België geteld. Eens in de tien jaar wil de Belgi sche overheid van haar burgers weten met z'n hoevelen zij zijn, wat hun inkomen is, of het toilet goed werkt, of zij een computer hebben, hoe zij elke dag naar hun werk gaan en hoeveel kin deren elke vrouw van 14 jaar en ouder levend gebaard heeft. Want dat zijn enkele van de vragen op de formulieren die ie dereen hier de komende dagen in de bus krijgt. Iedere inwoner van België is verplicht aan de volkstelling van 1991 mee te doen. Op straffe van een boete van 3300 gulden. De Belgen zijn niet blij met de telling. Ze houden niet van De Staat en zeker niet als die allerlei persoonlijke gegevens van hen wil weten. En dat wil hij. Behal ve vragen over het aantal men sen op een adres, hun leeftijd, geslacht of zelfs burgerlijke staat, bevat het vragenformulier tekenen van nieuwsgierigheid naar het privéleven van de Belg. Zo wil de overheid weten of een huis een 'toilet met spoe ling' heeft en of er een badkamer of telefoon is. Onschuldige vra gen, hoewel de Belgische PTT toch feilloos zou moeten kun nen zeggen hoeveel telefoons er in dit land zijn. Maar wat heeft de Belgische staat te maken met Belgen moeten zich weer laten tellen Van onze correspondent Hans de Bruijn wat voor opleiding iemand heeft. Ook wordt onbeschaamd naar nevenbaantjes gevraagd, en vooral die vraag zit veel mensen dwars. Net als zijn noorderbuur klust de Belg er graag op los. Zwart natuurlijk. Veel mensen zijn bang dat een eerlijk ant woord op die vraag hen in pro blemen met de fiscus zal bren gen, ook al wordt een volstrekt vertrouwelijke behandeling van alle gegevens verzekerd. De for mulieren bevatten geen naam en worden na verwerking ver nietigd. De fiscus krijgt de gegevens over beroep, inkomen en bijba nen niet. Maar veel mensen ver trouwen dat niet. Ook vragen naar het aantal levend ter we reld gebrachte kinderen worden hinderlijk gevonden. Maar de burgerlijke standen van de ge meenten zijn nu eenmaal meestal een rommeltje. Veel ge meenten hebben er geen flauw benul van hoeveel inwoners zij hebben. De regering zegt die gegevens nodig te hebben om de over heid, instellingen en bedrijven aan gegevens te helpen waar mee zij hun beleid kunnen aan passen. Maar de meeste gege vens zullen over enkele jaren al weer sterk verouderd zijn. Een ander sterk argument is dat van het resultaat van de telling de sa menstelling van de Kamer van Volksvertegenwoordigers en de Senaat afhangt. Het Belgische kiesstelsel kent kiesdistricten en het aantal ze tels voor elk district in Kamer of Senaat is afhankelijk van het aantal inwoners. Maar daar zit ook een gevoelig politiek aspect aan. De uitslag in de tweetalige gemeenten langs de taalgrens kan namelijk ook van invloed zijn op de verdeling van het aan tal zetels over Vlamingen en Walen. Het woord taaltelling is echter taboe. Dat zou tot grote politie ke problemen leiden. In Wallo nië omdat het aantal Vlamingen sterker groeit dan het aantal Walen, en in Vlaanderen omdat juist in die tweetalige randge meenten de Franstalige over heersing groter is geworden. Een taaltelling zou het gevoelige politieke evenwicht in België kunnen verstoren. Van onze correspondent Rudolph Bakker PARIJS - Pas over achttien jaar zal het Park van Versailles er weer net zo uitzien als vroeger. Langzaam dringt tot de autoriteiten door wat de beruchte storm van februari '90 op deze meest bezochte plek van Frankrijk heeft aangericht. Op een enkele dag gingen 1.300 bomen te gen de vlakte. In de weken die erop volgden storten er nog eens 1.50Ö ter aarde. Dat kwam omdat ze de steun van de anderen misten. Kastanje- en lin debomen, esdoorns en eiken, om nog maar te zwijgen over de vele* zeldzame boomsoorten in het park, werden tot brandhout gereduceerd. De hoofdconservator van het Kas teel van Versailles had de ramp moeten zien aankomen, zo beweert men nu. Hij krijgt nog net niet de schuld van de storm zelf. Al in '87 was door een expert ver slag uitgebracht over de toestand in het park. Hij legde uit dat een keer per eeuw de aanplant er vrijwel vol ledig moet worden vernieuwd. Dat gebeurde ook. De bomen uit de da gen van Lodewijk XIV werden ge kapt onder Lodewijk VXI. De nieu we aanplant uit die tijd werd weer geveld onder Napoleon III En Na poleon III leefde al langer dan een eeuw geleden. Sinsdien gebeurde er vrijwel niets meer. De expert kwam tot de conclusie dat de beplanting rond het Grand Trianon en het Petit Trianon binnen de komende tien jaar geheel moest worden vernieuwd. In het grote park diende 30 procent van de bo men te worden gekapt, maar dan wel meteen. De kosten werden op tien miljoen gulden geschat. De expert heet Nicolas Mati, hij is 'ingenieur van bossen en waterwer ken'. Dat bedrag van tien miljoen acht hij "belachelijk laag vergele ken bij de sommen die het Kasteel zelf opslokt. Het was zelfs zo bela chelijk weinig dat ik nu wel eens denk dat ze me toen niet serieus hebben genomen". Leiding Het probleem met het park van Ver sailles is de structuur van de lei ding. Sinds de jaren '50 zijn de houtvesters en de tuin-experts niet langer zelf verantwoordelijk voor Een van mijn vriendinnen in Brazi lië heeft net een baby gekregen. Voor de grap hebben we een test ge daan. Wat is de beste luier? De deel nemerslijst was veelbelovend. Aan gezien Brazilië niet lang geleden zijn grenzen voor import opende, hadden we de keus uit drie merken. Een Braziliaans,'een Argentijns en een Amerikaans. De Amerikaanse wegwerper won met 'straatlengten. Na 24 uur nog steeds zacht en stevig. Niks door lekken. rieken of irritatie. De Ar gentijnse luier kwam aardig mee. Hij zat weliswaar keurig, maar kwam niet verder dan zes uur. De Braziliaanse deelnemer diskwalifi ceerde zich meteen bij de start we gens verregaande vormeloosheid. Het is daarna niet meer goed geko men. Na een uur was het een drui pende, drabbige spons. De Braziliaanse president zit niet meer in de luiers. Maar hij heeft de modernisering van zijn land tot zijn baby en persoonlijk levensdoel ge maakt. Brazilië, groot en machtig, hoort thuis in de club van eerste-we- reldlanden, vertelt hij zijn landge noten. Die dachten dat allang, maar zeiden het nooit hardop. Brazilië wordt dus nu in razend tempo gerestyled. Deze week wer den we verrast met een zoveelste verworvenheid die past bij de be geerde status van moderne staat. De Codigo de Defesa do Consumidor: de wet ter verdediging van de rech ten van de consument. D-day, schreven de kranten. Een beetje gelijk hebben ze wel. Fabri kanten, winkeliers, reclamemakers, noem ze maar op. zijn nu vogelvrij. Zij moeten bewijzen dat de rijst niet naar schoensmeer smaakt en dat er geen scheermesje in het brood is meegebakken. Wie faalt, riskeert een gevangenisstraf tot twee jaar. De sterke is opeens de zwakke ge worden. Ik was er reeds aan gewend dat een pen hier maar het halve leven heeft, dat paperclips breken, dat en veloppen geen plakrandje hebben, dat een stoelpoot zomaar afbreekt en dat melk Longa Vida (Lang Le ven) een aanzienlijk korter leven heeft dan de fabrikant op het pak belooft. Maar opeens zijn de rollen omgedraaid. De rok die ik onlangs bij de Braziliaanse C&A kocht, waar spontaan de gaten in vielen, is nu een 'corpus delicti' dat het leven van Brenninkmeijer jr. kan verzu- Ondernemers zien de bui al han gen. 's Lands grootste farmaceuti sche fabriek laat zijn bijsluiters her schrijven. De koffiebrander heeft zijn reclamecampagne ('De beste koffie die er is') stopgezet. De wa renhuizen zijn in conclaaf. Nie mand wil in de krant komen omdat zijn produkt niet in de haak is. Dat is nu precies wat die president wil. Wie mee wil komen, moet in de eer ste plaats meeconcurreren. En die Braziliaanse luier maakt in zijn hui dige verschijning geen enkele kans in een Nederlandse, Amerikaanse of zelfs Argentijnse drogisterij. Zo net heb ik nog even met mijn vriendin gebeld. Wat voor luiers ze nu gebruikt. Gewone, zei ze, van stof. Ouderwets, en wel zo goed voor het milieu. Zou de president daaraan hebben gedacht in zijn race op weg naar de Eerste Wereld? Van onze correspondent Ger Dijkstra DEN HAAG/ROSMALEN - De Haagse natuurgenezer Jan Pieter de Kok zit in het nauw. De handel en wandel van de uitvinder van de iatrosofie. een onduidelijke levens beschouwing, blijkt aanleiding te geven tot een gerechtelijk vooron derzoek. Tevens wordt zowel in Rosmalen als in Den Haag zijn on derwijsmethode - De Kok heeft twee scholen opgericht - zeer kri tisch gevolgd. Ten slotte is Justitie in Den Bosch een onderzoek begon nen naar de dood van zijn voormali ge compagnon, de architect Frans van Dillen. De Haagse justitie stelde een on derzoek in naar twee zaken waarin De Kok patiënten foutief heeft be handeld. In het ene geval gaat het om een vrouw die een behandeling door de natuurgenezer maar net overleefde. In het andere geval be treft het een baby met een abces in de keel. Het kind verhongerde bij na, omdat De Kok de ontstekking kennelijk niet onderkende. De Kok heeft patiënten uit het gehele land onder behandeling. De Haagse officier van justitie mr. A.C.M. Welschen bevestigt dat bij de regionale inspectie gezondheids zorg nog meer klachten zijn inge diend door voormalige patiënten van De Kok. Over de aard daarvan wil hij niets zeggen. Dat een gerechtelijk vooronder zoek tegen een natuurgenezer is be gonnen, is volgens deskundigen al heel opvallend. Jurisprudentie wijst uit, dat zij in de meeste geval len vrijuit gaan. Rechters gaan er van uit dat patiënten weten welke risico's zij lopen als ze zich onder behandeling stellen van genezers buiten het reguliere circuit. Alleen in gevallen waarin zeer grove nala tigheid kan worden verweten tre den officieren van justitie op. Mysterie De Kok is een mysterie voor de bui tenwereld en dat wil hij graag zo houden. Een afspraak maken met de genezer is onmogelijk, want zijn volgelingen schermen hem goed af voor de buitenwereld. Vragen over zijn praktijk of zijn scholen worden niet beantwoord. Niet door De Kok; niet door zijn medewerkers. De Hagenaar runt aan de Groot Hertoginnelaan in zijn woonplaats een opleidingsinstituut, waar hij zijn iatrosofische beginselen do ceert. Hij noemt dat instituut Colle gium Iatrosophicum. Leerlingen van hem geven les op 'zijn' Mi chelangelo Academies. Een onder wijsbevoegdheid bezitten zij niet. De school is niet erkend; de onder- wijs-inspectie wordt niet eens toe gelaten om achter de schermen te kijken. Ouders van kinderen die de Michelangelo-academies in Rosma len en Den Haag bezoeken worden nu vervolgd wegens het ontduiken van de leerplichtwet. De Rotterdamse advocaat mr. P.J. de Bruin, die een ouderpaar verdedigt dat ervan wordt beschul digd de leerplichtwet te hebben ontdoken, blijft vaag over zijn cliën ten. De vraag of hijzelf ook tot de volgelingen van De Kok behoort wil hij niet beantwoorden. Evenmin wil hij iets uitleggen over het Collegi um Iatrosophicum, dan wel de Mi chelangelo Academie. "Iedereen die aan zichzelf wil werken kan zich laten inschrijven. U ook", zo merkt mr. De Bruin op. "U kunt ook uw kinderen naar de school sturen. Wat voor school het is? Daar laat ik me niet over uit". In Rosmalen weet men al een jaar of vijf van het bestaan van een alter natieve school binnen de gemeente grenzen. "Maar we konden nooit in grijpen. omdat het geen leerlingen uit Rosmalen betrof. Nu het eerste kind uit onze gemeente er naar toe gaat, hebben we onmiddellijk een proces-verbaal laten opmaken. Ik verwacht dat een tweede overtre ding binnenkort te verwachten is", zegt een woordvoerder van de ge meente. De leerlingen van het schooltje komen volgens hem uit "het gehele land". In Rosmalen vat men de aanhangers van de Mi chelangelo Academie samen met de term "wereldverbeteraars". Bouwkunst De Michelangelo Academie laat ie dereen toe, van volwassenen tot kleuters. Er bestaan geen verplichte vakken, rnaar wel is bekend dat de docenten uitgaan van de beginselen van de bouwkunst. Ook de beeld houwkunst, de schilderkunst en de geneeskunst zijn vakken waaraan aandacht wordt besteed. Maar ver plicht is niets. "De leer probeert de hiaten op te vullen die zijn ontstaan in het Nederlands onderwijssys teem", zegt een betrokkene. Welke hiaten? "Dat moet u meneer De Kok vragen". In Rosmalen was de plaatselijke architect F. van Dillen actief betrok ken bij de Michelangelo Academie. Van Dillen is op 18 januari op 59-ja- rige leeftijd overleden. "Na een langdurig ziekbed", zegt een woordvoerder van zijn kantoor, dat sinds 1 februari bekend staat als Form, Shape and Design Interna tional. Opmerkelijk detail: sinds die datum is natuurgenezer Jan Pieter de Kok directeur van het architec tenbureau. De dood van Van Dillen is mo menteel onderwerp van discussie bij justitie. De plaatselijke politie zwijgt als het spreekwoordelijke graf. Persofficier mr. G.J. Regelink uit Den Bosch is al evenmin erg spraakzaam. "Het is niet in het be lang van het onderzoek om medede lingen te doen". Of er een verband is tussen de za ken in Den Haag en Rosmalen kun nen of willen Regelink. noch zijn Haagse collega mr. Welschen zeg gen. Intussen pendelt De Kok heen en weer tussen de residentie en het Brabantse land; op beide kantoren wordt hij keurig afgeschermd door (vrouwelijke) medewerkers. Rio de Janeiro Jneke Holtwijk

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2