De Antillen: Neerlands zonnige zorgenkinderen Inbraak in de tunnel SCHOP Onze taal ENKWIJZER ZATERDAG 16 MAART 1991 .nsïinm PAGINA 29 l Bordewijk. De PvdA .n Leiden zit een beetje te zitten met wethouder Bordewijk. Dat is een publiek geheim. Omgaan met mensen is nu niet O direct zijn sterkste kant. van daar dat hij ook al elf jaar op fi- Xnancien verblijf houdt. Met cij fertjes kan hij aardig overweg en daar zal hij dus weinig kwaad uitrichten. Dachten de Leidse sociaal-democraten. Maar een uitvoerige rapportage heeft aangetoond dat de financiële admini stratie van de gemeente eenvoudig in wanorde verkeert. Sterker nog Borde wijk had zelfs een interim-manager no dig om te weten hoezeer de zaken tij dens zijn elf-jarig bewind uit de hand waren gelopen. Als verzachtende omstandigheid wordt nu aangevoerd dat de wethouder het zo druk had gehad met al die bezui nigingsrondes. Zeker, daar mag men niet licht over denken. Maar hij zit toch niet dag in dag uit met zijn neus in de folianten. Hij moet toch af en toe zijn topmensen hebben geraadpleegd. En zouden die hem dan nooit eens wat ge zégd hebben? Het is nauwelijks voor te stellen. De PvdA aarzelde niet in een recent verleden Kuijers wegens tekortkomin gen de laan uit te sturen. Nu het om de eigen Bordewijk gaat trillen de handen en het gemoed. "We zijn als het ware om hem heen gaan staan", meldde de PvdA-fractie devoot. Bij die zin snuifje iets op dat doet denken aan de Baghwan, aangetast wijwater, de pad vinderij uit ver vervlogen tijden en de bloemenkinderen van de jaren zestig. "We zijn als het ware om hem heen gaan staan". Een politieke groepering die de houding van een curieuze secte aanneemt. Hoeveel electorale dreunen moet de PvdA nou nog krijgen alvorens ze echt eens de klauw in eigen boezem steekt? RUUD PAAUW Elfjes. Bijna was ik afgelopen woensdagavond gratis de Kuip binnen geslopen voor de interland Nederland - Malta. Maar ik kreeg mijn naturalisatie tot Maltees niet snel genoeg rond. An ders had ik zelfs nog één van de beste plaatsen in het stadion gehad. Ergens rond de zestienmeterlijn bij Marco van Basten, die ik zeker zou hebben aange raakt in een onbewaakt ogenblik. Des noods ten koste van een strafschop. Een gemiste kans in de nadagen van mijn voetballoopbaan. Een paar voet balschoenen en een Maltees paspoort zouden immers hebben volstaan voor een plaats in het nationale team van Malta. Bondscoach Heese maakte ruim voor de wedstrijd bekend dat hij een speler te kort kwam en die was op het hele eiland niet te vinden. Een speler die om vijf voor acht woensdagavond zou komen aankakken was welkom. Ik was er, maar zonder het geldige per soonsbewijs. Het is die leeuwen op klompen niet opgevallen, maar de Maltezer dwergjes waren dus niet met zijn elfjes. Dat scheelt gauw een doelpuntje. ROB VAN DER ZANDEN Ziek. Sinds onze minister-president vaststelde dat Nederland ziek is, heb ben heel wat lieden zich beziggehou den met de vraag of dat zo is. En zo ja, waar dat van komt. Ik noem er een paar: - Geestelijke aandoeningen kosten bijna 9 miljard gulden per jaar, zo becij ferde een afdeling van de Erasmus Uni versiteit. Dat zijn ook veruit de duurste ziekten. Een meevaller: ziekten die ho ge kosten veroorzaken zijn geen be langrijke oorzaak van overlijden. - Eén op de vijf Nederlanders krijgt gedurende zijn leven (terzijde: weten schappers zijn vaak overcompleet) een depressie, zo onderzocht vorige week een Amsterdamse wetenschapper. Deze patiënten moeten gaan joggen luidde de conclusie. Depressieve jog gers zijn aanzienlijk minder depressief dan niet-joggende depressievelingen. Kijk uit waar u loopt. - NCO V-voorzitter Ten Hoopen be cijferde deze week dat sporters in de ziektewet ons een miljard gulden per jaar kosten. Met als grootste boosdoe ner onder meer de joggers. Laat ieder een zichzelf verzekeren tegen sport blessures, riep hij. Uitgaand van de vi sie van deze christelijke ondernemer is sporten een soort aanslag op het bedrijf van de werkgevers, zo kunnen we door redeneren. - De Vrije Universiteit in Amster dam geeft Ten Hoopen een extra argu ment. mocht de werkgever de werkne mer stress bezorgen: regelmatige con ditietraining helpt daar niet tegen, zo bleek uit een onderzoek eind vorige maand. Niet trainen dus: dat bespaart stress en blessures. Bij stress moet je dus minder spor ten. Dan heb je men minder blessures. En bij minder blessures hoef je je niet extra te verzekeren, als de ziektewet niet uitkeert. Daarbij ben je minder ziek, dus werk je meer. Waardoor je meer stress kunt oplopen. Waarbij ik gemakshalve nog even niet vermeld dat van minder sporten de kans op de pressies groter wordt. Waardoor je weer vaker ziek zou kunnen zijn. Waar voor Ten Hoopen je dan meer wil laten betalen. Enzovoorts, enzovoorts. Daar krijg je nog eens stress van. RAYMOND PEIL Bernhard. De Nederlandse rege ringen hebben zich tot voor kort op een bewonderenswaardige manier ingezet voor het beschermen en vooral het ont lasten van het koningshuis. Het echte Oranje behoefde zich in de loop der ja ren steeds minder zorgen te maken over de besteding van een steeds klei ner wordend inkomen. Tevens zijn 'Soestdijk' en 'Huis ten Bosch' in de loop der tijd de nodige taken ontno men, zodat de bewoners wat meer kun nen doen wat zij zélf willen. Haaks op die protectie staat het feit dat het kabinet prins Bernhard in voorkomende gevallen" weer toestem ming heeft gegeven voor het dragen van het militaire uniform. Zo op het eerste gezicht lijkt dat een nobel ge baar. De prins kan afrekenen met 'het verleden', dat nu vijftien jaar achter ons en vooral achter Bernhard ligt. In 1976 moest hij zijn militaire taken en zijn functies in het bedrijfsleven neerleg gen vanwege zijn betrokkenheid bij de Lockheed-affaire. Bij nader inzien wordt de prins hele maal niet geholpen met zo'n eresaluut. Zijn verleden wordt juist weer opgera keld en als dé beschermer van dieren dreigt hij opnieuw tot aangeschoten wild te verworden. Als Bernhard zich op z'n militairs wil verkleden, heeft hij daar mogelijkheden genoeg toe. Bij voorbeeld als hij op safari gaat of ge woon in de huiselijke kring. Een mili taire parade op straat is dus helemaal niet nodig. In het belang van alle partijen leek die situatie ook te worden gehand haafd. Dat zou logisch zijn geweest om dat juist is voorgesteld het leger in te krimpen. Nu Bernhard terugkeert als militair, zal elders een plaats extra moe ten verdwijnen, ervan uitgaande dat hij weer volledig meetelt. Dat gaat ten kos te van iemand die de kans wordt ontno men zijn vaderland te dienen. Bovendien kan de prins in het mili taire pak de bloemetjes (anjers) niet meer zo gemakkelijk buiten zetten, waardoor in elk geval één partij een prijs moet betalen voor het afrekenen met het verleden: de kwekers. Mis schien kan een lid van het kabinet zich nu als voorvechter van deze groep op werpen. Zonder uniform, mét anjer. JAN PREENEN Het is zaterdagochtend. Ik ben net terug van een studiogesprek in Hilversum als de telefoon gaat. Aan de lijn is een vrouw, die begint met zich uitgebreid te verontschuldigen voor het feit dat ze ie mand mijn geheime nummer heeft ont futseld. Dan vertelt ze me het volgende. Een tijd geleden werd haar enige zoon, zestien jaar oud, na een betrekkelijk ern stige zelfmoordpoging in een ziekenhuis opgenomen. De schrik bij haar en haar man was enorm geweest. Bij hem had het er zelfs toe geleid dat hij bij een bezoek in het ziekenhuis tegen zijn zoon was uitge vallen en gevraagd had hoe hij zijn ou- ders zoiets in hemelsnaam had. kunnen aandoen. Op een gvond, een paar weken na het gebeurde, weken waarin er niet meer over gepraat was, hadden ze gedrieën thuis in de kamer gezeten. Omdat haar was opgevallen hoe stil en in zichzelf ge keerd haar zoon was, had ze hem ge vraagd of het soms niet goed met hem ging. De jongen had geantwoord dat hij zich niet zo goed voelde, waarop de vader reageerde met de woorden of hij het in ie dere geval wel uit zijn hoofd wilde laten om nog eens een keer die flauwekul uit te halen. Een minuut of tien later had de jongen gezegd dat hij naar het toilet moest en had de kamer verlaten. Naar later bleek was hij de achterdeur uit gegaan, naar de snelweg in de buurt van hun huis gelo pen en had zich voor een auto gegooid. Op de keukentafel had hij een haastig ge krabbeld kort afscheidsbriefje nagela ten. schrikkelijk vind is dat ik mijn man ab soluut niet meer kan verdragen. Iedere keer als ik naar hem kijk, dan denk ik hoe heb je ooit zoiets kunnen zeggen'. Maar het ergste is misschien nog wel dat hij zelf ook niet meer leven wil, zich ook ergëns voor wil gooien". Nog lang na afloop van het telefoonge sprek bleef de ontzetting bij mij hangen. Een leven weggegooid, twee levens volsla gen in puin en dat niet alleen voor van daag, morgen of volgend jaar maar waarschijnlijk voorgoed. Een emotionele hel op aarde. En waarom? Mag je de vader schuld geven? Kan hij het helpen dat hij abso luut niet in staat was hiermee om te gaan. Kan hij het helpen dat hij niet wist, niet geleerd had hoe je met anderen over en via doodswensen en zelfmoordgedach ten contact maakt en zo mogelijk levens lijnen, reddingsboeien uitgooit? Als nie mand het hem ooit heeft uitgelegd, als je in een cultuur leeft die daar geen bood schap aan wenst te hebben, draagt die cultuur dan niet minstens zoveel schuld, voor zover je daar al van mag spreken? Ieder jaar maken volgens opgave van het Centraal Bureau voorde Statistiek in ons land zo'n 1600 mensen zelf een einde aan hun leven. Volgens recente onderzoe ken ligt het werkelijke aantal misschien wel twee maal zo hoog, omdat een hele boel zelfmoorden niet als zodanig den geregistreerd. Hoe het ook zii. zelf moord eist jaarlijks vele honderden le vens meer dan het verkeer. Als wt gaan van de voorzichtige schatting dat er bij iedere zelfmoord tenminste vijf di rect betrokken nabestaanden zijn, dan komen er ieder jaar weer 10.000 tot 15.000 De Nederlandse overheid heeft over een periode van jaren twaalf miljoen gulden onttrokken aan de post ontwikkelingshulp voor de verbouwing van het Curagao Plaza Hotel. De Antilliaanse regering heeft eveneens met gulle hand gepoogd het hotel nieuw leven in te blazen. Het heeft allemaal niet mogen baten. De enigen die profiteerden van deze overheidsbemoeienissen waren de plaatselijke aannemers. En de Van der Valk- groep, die de failliete boedel voor een vriendenprijsje opkocht. Reden genoeg voor de leden van de financiële Tweede Kamer commissie om enkele scherpe vragen te stellen over de Nederlandse ontwikkelingsprojecten op de Antillen. Er is veel mis met Neerlands zonnige zorgenkinderen. door Elly Wempe Zijn bezoeken aan de Nederlandse Antil len en Aruba benut minister Hirsch Bal- lin om de lokale ambtenaren en bestuur ders met het air van een professor college te geven. Uiteraard op beminnelijke wij ze, maar toch. Echt houden van Ernst Hirsch Ballin met zijn strenge streepjesmond doen ze al lang niet meer in het tropische deel van het Koninkrijk. En ze waren daar niet eens zo lang geleden nog zo enthou siast over hem. Hij wilde de eilanden im mers geen onafhankelijkheid opdringen: wat hem betrof hoefden de staatkundige banden met het moederland niet doorge sneden te worden. Dat was toen een radi cale beleidsombuiging, vergeleken met de opvattingen van voorganger Jan de Koning. Nu blijkt dat de Nederlandse be windsman wel degelijk zijn voorwaar den stelt als de Antillen en Aruba binnen het Koninkrijk willen blijven. Garanties Citaat uit een recent onderzoeksrapport van de Algemene Rekenkamer, het con trole-orgaan van 's lands inkomsten en uitgaven. "Nederland geeft hulp aan pro jecten op de Nederlandse Antillen zon der enige garantie dat die ook daadwer kelijk functioneren en onderhouden worden". Het Curasao Plaza Hotel, ooit door de lokale overheid opgekocht om het drei gende faillissement te voorkomen, mag wat dat betreft als schrijnend voorbeeld dienen. Met de verbouwing van het hotel hoopte het eilandenbestuur particuliere exploitanten te lokken. Curasao zelf fi nancierde de opknapbeurt van de bui tengevel, terwijl ook de inventaris werd betaald. Uit gegevens van de eigenaar, de Curasao Holding Company, over de ja ren 1984-1988 blijkt dat er voor meer dan 31 miljoen Antilliaanse gulden (een koers van 1:1 met de Nederlandse gul den) is besteed aan verbouw, inrichting en achterstallig onderhoud. Halverwege de jaren tachtig moesten de hotelkamers en enkele openbare ruimten worden verbeterd. In de latere fasen volgden de bogen van het oude fort, waarin het winkelcentrum van het Het Curasao Plaza Hotel, een ontwikkelingshulpproject van vele miljoe nen. Uiteindelijk wist de Van der Valk-groep het voor een vriendenprijs op de kop te tikken. (loioorui hotel was gevestigd, en de hotelinventa- ris. Totale kosten twaalf miljoen Antilli aanse guldens, betaald van Nederlandse ontwikkelingshulp. Op 18 augustus 1989 werd het Curasao Plaza Hotel echter verkocht aan de Ne derlandse Van der Valk-groep. De prijs: vier miljoen dollar (de koers van een dol lar was toen twee gulden), maar in ver band met contante betaling werd een korting verleend van één miljoen. De vraagprijs van 8.4 miljoen dollar was ge baseerd op de gotngconcern-waarde (wanneer een concern nog in bedrijf is). Met gevoel voor understatement stelt de Algemene Rekenkamer dan ook vast dat het project van de verbouwing van het Curasao Plaza Hotel te lijden heeft gehad van het ontbreken van een duide lijke planning op welke termijn de reno vatie gereed zou moeten zijn. "Er be stond een aanzienlijk verschil tussen het totale bedrag dat aan de renovatie van het Curasao Plaza Hotel is besteed en de verkoopprijs van het hotel". Conclusie In een officiële reactie heeft Hirsch Bal lin het rapport van de Rekenkamer ge heel onderschreven. In het verlengde daarvan beloofde de bewindsman beter schap. Zijn belangrijkste conclusie: Ne derland moet voortaan zeer voorzichtig zijn met kapitaalsinvesteringen. In de toekomst zullen de Antillen daarvoor zelf moeten opdraaien. In de Tweede Kamer hebben de leden van de commissie voor de Rijksuitgaven vragen over de kwestie gesteld. Hoe is het mogelijk dat het Curasao Plaza Hotel tegen minder dan de helft van de 'going- concern' waarde aan Van der Valk is ver kocht, hebben de Nederlandse volksver tegenwoordigers gevraagd. En is de Ne derlandse overheid bij de verkoop be trokken geweest? Zij heeft immers de re novatie betaald in het kader van de meer jarenplannen. Er zijn meer projecten die kamervra gen hebben uitgelokt. Zo heeft de aan koop van vier patrouilleboten ten behoe ve van de Antilliaanse politie nogal wat bevreemding gewekt. Het oorspronke lijk begrote bedrag van vijf miljoen gul den was, zo bleek, goed voor slechts drie boten. Later was een aanvullende toela ge nodig om het vierde vaartuig te bekos tigen. De Rekenkamer is bovendien tot de conclusie gekomen dat de patrouillebo ten niet optimaal functioneren. Eenvou dig, omdat ze niet zijn aangepast aan de omstandigheden ter plaatse. Door hun te diepe ligging kunnen de boten de baaien niet in. Ten slotte een niet onbelangrijk detail: de Antilliaanse minister van Jus titie beschikt niet over voldoende perso- nppl om Hp hotpn vollpdiP fp hpmannprt Opmerkelijk is ook de rioolzuiverings installatie 'Klein Hofje' op Curasao, een project van meer dan tien miljoen gul den. Het gezuiverde water zou gebruikt worden voor de landbouw, maar deze plannen zijn nog steeds niet uitgevoerd. Uit het rapport van de Rekenkamer blijkt dat het gezuiverde water nu vrij de Piscadera-baai inloopt, in plaats van over de akkers. Minister Hirsch Ballin van Koninkrijks zaken heeft zijn conclusies getrokken: "Gebleken is dat het bestuurlijk draag vlak in de Antillen vaak te smal is voor goede begeleiding en uitwerking van de projecten. Vandaar dat we bereid zijn hulp te bieden bij knelpunten in het be stuursapparaat." Blijft het probleem dat de Nederland se regering zoveel mogelijk garanties wil inbouwen voor een doelmatige beste ding van de ontwikkelingsgelden, terwijl de Antillen vinden dat ontwikkelingsbe leid hun eigen zaak is. Zegt de Antilliaan se minister van Ontwikkelingssamen werking, J. Giskus: "We zijn een auto noom land, al sinds 1954 bepalen we zelf ons beleid". Maar is dat ook zo? Vast staat dat de meningen daarover verdeeld zijn. Zijn ambtgenoot Hirsch Ballin houdt er zelfs een totaal afwijkend standpunt op na. "In een samenwerkingsrelatie is het niet zo dat de ontvanger alleen rechten uitoe fent en de gever alleen maar plichten heeft te vervullen. De gever heeft ook rechten, bijvoorbeeld dat er een regelma tige externe controle is en evaluatie van de effecten van de hulp". De eilanden mogen van Hirsch Ballin dus voor eeuwig tot het Koninkrijk blij ven behoren, als ze maar niet al te lastig worden. Voor het moederland zijn zij stiefkinderen in de zon. Of beter: Neer lands tropische zorgenkinderen. i bij, wier leven op ingrijpende en vaak onherstelbare wijze wordt ont wricht. Dat betekent dat er in ons land op dit moment honderdduizenden nabe staanden van zelfmoord rondlopen. En dan hebben we het nog niet over de vele tienduizenden mensen die iedere jaar een zogenaamde niet-dodelijke zelf moordpoging doen en daar met zelden invalide of ernstig beschadigd uit te voorschijn komen. Zelfmoord, het woord staat eigenlijk voor oceaan van ellende en leed. Maar het staat ook voor datgene waarover we in het algemeen niet willen spreken, waar angst, schaamte en niet-beg rij pen, onbe grip ons gedrag bepaalt. Waar we bang voor zijn, dat vermijden we. Daarom ver mijden we te denken en te spreken over de ramp die zelfmoord heet en die zich ieder jaar weer onder ons voltrekt. Vermijden we met medemensen die het niet meer door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden zien zitten, die in emotionele doodsnood zitten, open en eerlijk over hun gedachten te praten. Vermijden we te proberen in te dringen in de tunnel waarin hun gedach ten zitten. Een tunnel met een fatale of ontwrichtende uitgang, tenzij iemand of iets anders met een harde, directe klap een bres in de wand slaat en een ander uitzicht, ander perspectief biedt of for ceert. Helaas zijn er nog altijd veel mensen die geloven dat zelfmoord of een zelf moordpoging een impulsieve daad is, iets dat in een toevalligeopwelling ge beurt en dat je toch meestal niet kunt voorkomen. Dat is inderdaad wel eens zo, maar veel vaker is degene, jong of oud. die tot zoiets komt. er al veel langer mee bezig geweest. Vaak al vele jaren. Meestal ligt het 'scenario' al langere tijd in de eigen geest te sluimeren om op een bepaald moment, als het evenwicht tus sen beschermende en risico factoren ern stig verstoord is, als bij impuls in actie te komen. In haar dagboek schreef een meisje: "Vandaag moesten we van de lerares een opstel schrijven over het onderwerp 'wat ik het liefst in het leven zou willen'. Ik heb opgeschreven 'ik zou het liefst dood wil len'. Mijn lerares kon het niet waarderen en heeft eronder geschreven: 'Doe niet zo flauw, je kunt vast wel iets beters verzin nen'. Maar het meisje kon uiteindelijk niets beters verzinnen en maakte niet lang na het gebeuren met het opstel een einde aan haar leven. Onderzoek van de dagboeken die ze naliet, liet zien dat ze het scenario van haar dood al ruim een jaar eerder had opgeschreven. Het feit dat zoveel mensen, die een eind maken aan hun leven of een zelfmoordpo ging doen, daar al zo lang in gedachten mee bezig zijn geweest, leert ons twee din gen. Het eerste is, dat de voornaamste oorzaken van zelfmoord structureel zijn. Dat wil zeggen, de oorzaken van zelf moord moeten we zoeken in al lang be staande kenmerken van de levenssituatie en (maar van minder gewichtin de per soonlijkheid van de betrokkene. Zelfmoord is in belangrijke mate soci aal bepaald gedrag. Zoals Erich Fromm, een van de bekendste psychiaters in onze eeuw, in zijn boek De Gezonde Samenle ving terecht schreef: "In een hoog zelf moordpercentage bij een bepaalde bevol king komt een gebrek aan geestelijke sta biliteit en gezondheid tol uitdrukking". De zelfmoorden en zelfmoordpogingen in onze samenleving zijn voor een belang rijk deel ons aller verantwoordelijkheid De tweede conclusie die we moeten trekken is deze. Als we contact willen ma ken met mensen met zelfmoordgedachten om ze zoveel mogelijk en zo waardig voor het leven te behouden, zullen we onze angst en schaamte opzij moeten zetten en bereid moeten zijn het gesprek aan te gaan. We zullen over het zelfmoordpro bleem op een directe en open manier moe ten gaan spreken. We zullen af moeten van de angst dat we het probleem juist oproepen door erover te praten. Zelfmoord wordt met reroorzaakt door het gesprek erover. Zelfmoord wordt ver oorzaakt door de kwaliteit van leven waartoe bepaalde mensen in onze sa menleving veroordeeld zijn of denken veroordeeld te zijn. En door het feit dat ze bovendien nog eens veroordeeld worden tot innerlijke eenzaamheid en afsluiting DOOR JOOP VAN DER HORST De kat vreet de kanarie op Of de kanarie wordt door de kat opgevreten. Dat komt bijna op hetzelfde neer Niet helemaal hetzelfde Een kattenliefhebber zal de eerste zin zeggen en een kanarievriend de tweede Het is maar van welke kant je de zaak bekijkt. In een Amsterdamse krant staat 'Ajax verslaat Feyenoord en in een Rotterdamse krant staat 'Feye noord door Ajax verslagen' Het verschil is klein, het gaat om dezelfde wedstrijd, maar er is een duidelijk verschil in nuan ce. een verschil in standpunt. Veel mensen hebben op school ge leerd hoe ze zo'n zin moeten omzetten in de lijdende vorm Zo heette dat omzet ten m de lijdende vorm De zin Frits slaat Afke werd dan omgezet tot Afke wordt door Frits geslagen Jammer genoeg vertejde de leraar meestal niet waar dat goed voor was. of wat het verschil eigen lijk inhoudt. En daarom kon bijna ieder een die het ooit geleerd had. het ook makkelijk weer vergeten. Gelukkig is dat geen bezwaar om het al sprekende goed te doen Rotterdammers en kanarie vrienden en wij allemaal zeggen het op de een of andere manier vanzelf zo Je hebt ook de geleerde woorden niet nodig om te begrijpen wat het verschil in bete kenis is tussen een 'gewone' zin en een zin die 'de lijdende vorm' heeft De gewo ne zin zet de handelende persoon in het zonnetje, de lijdende vorm vertelt hetzelf de verhaal vanuit het standpunt van de gene die verslagen wordt, opgegeten wordt. De omzetting is lastiger bij zinnen als De kat vreet graag de kanarie op Zou den we deze op dezelfde manier omzet ten, dan krijgen we De kanarie wordt graag door de kat opgevreten, t Is moge lijk. als de kanarie levensmoe, is maar er wordt wel ineens iets heel anders ge zegd. In het eerste geval vindt de kat iets prettig, in het tweede geval zeggen we dat de kanarie het prettig zou vinden om opgegeten te worden. Blijkbaar betrek ken we een woord als graag automatisch op het onderwerp van de zin Ik kwam hierop door een knipsel dat een van de lezers mij toestuurde Onder streept had hij de zin dat de geallieer den het Iraakse leger vernietigend zou den verslaan Nee. dat stond er met Er stond dat het Iraakse leger vernieti gend zou worden verslagen Deze lezer vroeg zich af of het zo wel juist gezegd was. en of de eerste zin met feitelijk beter was Want de tweede zin zegt toch strikt genomen dat het Iraakse leger aan het vernietigen was Gezien de rest van het artikel was de bedoeling om te zeggen dat de geallieerden vernietigden Een vergissing van de redacteur? Inderdaad gedragen woorden als sla pend. lopend, schrijvend, pratend enz zich een beetje zoals graag in het geval van de kat en de kanarie we betrekken ze liefst op het onderwerp van de zin. Bij voorbeeld in Fluitend begroette Wim zijn buurman Hier is Wim degeen die fluit en niet de buurman Maar in zinnen met de lijdende vorm is dat niet zo zeker Welis waar zeggen we Hij werd waggelend door de politie opgebracht en Niets ver moedend werd hij door zijn rivaal neerge stoken. Dan is weer het onverwerp. 'hij', degeen die waggelt en mets vermoedt Maar nu We werden juichend door de kinderen ontvangen. Hier zijn het waar schijnlijk de kinderen die juichen en met wij Hetzelfde zien we in andere gevallen met een lijdende vorm Deze vraag wordt ontkennend beantwoordVermanend werden ze toegesproken. De nieuwe laarzen werden bewonderend door de hele klas bekeken Zoals u ziet. is het helemaal met een voudig om aan te geven wanneer een woord als fluitend, waggelend, juichend of bewonderend op het ondeiwerp van de zm betrokken wordt en wanneer niet Ik ben er dus nog niet zo zeker van. dat de zin over het Iraakse leger dat vernie tigend zou worden verslagen' echt ver keerd is. in een samenleving die het denken aan en spreken over zelfmoord bestempeld als afwijkend, ziekelijk, verwerpelijk, ge vaarlijk Als geen ander heeft de Franse schrij ver Bayet in zijn monumentale werk 'De Suïcide en de Moraal' de 'gezond ver stand'-houding ten aanzien van zelf moord getroffen: "Zelfmoord verdient onze bewondering als menselijke daad wanneer het een offer is, men zijn leven geeft voor anderen, het vaderland of een ideaal. Het verdient onze achting wan neer het gebeurt om de eigen eer of die van anderen te redden. Het verdient me delijden wanneer het gebeurt om lijden te ontvluchten dat de eigen krachten te bo ven gaat. Het is jammerlijk wanneer het gebeurt om redenen, die na enig naden ken of overleg met anderen opgeheven hadden kunnen worden. Het verdient on ze afkeuring wat. neer door deze daad on recht wordt gedaan, wanneer men zich alleen maar wil wreken of een ander wroeging tuil bezorgen, terwijl het leven nog mogelijkheden en vooruitzichten ge noeg bezit". Het is irreeel om te geloven dat we alle zelfmoorden zouden kunnen voorkomen. Het is ook maar de vraag of we ze wel al tijd moéten'voorkom en. Maar hel is abso luut geen vraag of we tot op het laatste moment in gesprek moeten blijven met de ander, hoe ver hij of zij ook al heen u. Al leen door zover mogelijk mee te gaan, kunnen we ontdekken van hoever we een ander nog terug kunnen halen. De huidige omvang van het zelfmoord probleem en het betrekkelijk geringe suc ces van preventie programma's, overal ter wereld, laat zien dat we ons nog lang niet ver genoeg hebben ingespannen. De stilte rondom de zelfmoord moet ver bro ken worden, want om met de tekst van een tv-spot over verkeersongelukken te spreken: we doen het elkaar aan en we doen het ons zelf aan.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29