Referendum: tijdbom onder Kremlin II 'Oekraine onafhankelijk en kernwapenvrij,dat is het uiteindelijke doel' ZATERDAG 16 MAART 1991 mm Aan de vooravond van het referendum over het toekomstige staatsmodel van de Sovjetunie gaat het dagelijkse leven in de Oekraine ogenschijnlijk z'n gewone gang. Sommigen proberen dan wel kort Amerikaans te doen door de dansles te verwarren met een modieuze hiphopstudie, voor het overige vertonen maar weinigen buitensporig gedrag in de graanschuur van Europa. Politiek schijnt hier geen hot item. Van referendumkoorts lijkt vrijwel geen mens last te hebben. In werkelijkheid tikt evenwel ook in Charkov, door de bolsjewisten onmiddellijk na de Oktoberrevolutie uitgeroepen tot hoofdstad van de Oekraine, de politieke tijdbom die het Kremlin op z'n grondvesten kan laten trillen. Ook al lijkt de Oekrainse bevolking in het gelid van Moskou te lopen, het onafhankelijkheidsstreven is zo groot dat Gorbatsjov de uitslag van de volksstemming met enige vrees afwacht. door Hans Geleijnse Zweetdruppels parelen op het voor hoofd van Valentina Mironova. De arm en beenbewegingen van de rap vreten zelfs aan de energie van een gelouterde danslerares. 'We don't want this bloody powergame', schalt het door het snikhete zaaltje. Valentina hiphopt in een strakke zwarte broek, versierd met een fiks aan tal ritssluitingen. Twintig meisjes en twee jongens doen haar wat houterig na. 'Kom naar de eerste cursus repden- sink. Heel Amerika doet het, dus wij ook'. Het gekunstelde engelsrussisch op Valentina's affiches mag dan komisch aandoen, respons levert het wel op. Twee klassen cursisten hebben zich al aange meld. De Amerikaanse rap gedijt ook in de Oost-Oekraine. "Op Russische popmuziek kun je niet dansen. Misschien wel omdat het geen zwarte muziek is", zeggen twee 'rap-stu- dentes'. Over de teksten hebben ze geen mening, over Valentina's danskunst wel. "Iedere vrijdagavond kijk ik naar de MTV-clips die de Russische tv uitzendt. Nou, wat zij doet, lijkt er niet op", oor deelt Tatjana streng. Met politiek hoef je bij deze 'rap-stu- dentes' niet aan te komen. Wat dat be treft, passen ze prima in het stadsbeeld van Charkov. Vrijwel niets wijst, vlak voor het referendum over het toekomsti ge staatkundige model van de Sovjetu nie, op powergames. Geen politieke koorts, die zich vertaalt in een met affi ches behangen stad. Geen demonstra- Geen problemen "Er wonen hier bijna evenveel Russen als Oekrainers", zegt Tatjana over de an- derhalf miljoen inwoners van deze in dustriestad. "We hebben geen proble men met elkaar. Dat laten we aan de poli tici over. Voor iedereen zijn de winkels even leeg. Dat schept een band". Toch tikt in Charkov de politieke tijd bom voor het Kremlin even hard als in de rest van de republiek. Destijds, na de re volutie, riepen de bolsjewisten Charkov uit tot hoofdstad van de Oekraine. Stalin liet die situatie tot 1934 voortbestaan. Het Kremlin verdacht iedere Oekrainer, communist of niet, van nationale sympa thieën. Charkov, de kern van het 'gerus sificeerde' Oosten, werd aangewezen als administratief en politieke commando centrale voor de hele Oekraine. Ruim een halve eeuw later proberen de nationaal-democraten, deels gehuis vest bij de onafhankelijkheidsbeweging Roech, Russische bewoners te winnen voor een zelfstandige Oekraine. In de Communistische Partij dreigt een breuk tussen 'nationaal' en 'centrum'-commu- nisten. Vorig jaar zomer ondersteunden de communisten in het republieksparle- ment een soevereniteitsverklaring van Roech. die onder meer de Oekrainse. wet geving boven die van de Unie stelt. In ok tober ging de communistische parle- mentsfractie met instemming van de communistische parlementsvoorzitter Kravtsjoek akkoord met de eisen van hongerstakende studenten in Kiev. En recentelijk keerden de communis ten een dertigtal dissidenten onder aanvoering van partijchef en politbu reaulid Stanislav Goerjenko uitgezon derd zich met Roech tegen Gor- batsjovs vraagstelling bij het referen dum. Het kwam niet tot een boycot, wel tot een compromis. Besloten werd om een tweede, Oek rainse, vraag toe te voegen, aan die van Gorbatsjov over de 'vernieuwde Unie van Socialistische Sovjet-Republieken'. 'Bent u voor een onafhankelijke Oekrai ne, een staat die zelf zijn binnen- en bui tenlandse politiek bepaalt, in confedera tie met de rest van de Unie?' Noodlot De Oekraine dreigt, ook al loopt men ogenschijnlijk in het gelid. Deze repu bliek is als geen andere getroffen door het Sovjet-noodlot. In 1932-'33 een mil joenen slachtoffers vergende hongers nood als gevolg van Stalins collectivisa tie van de landbouw. Enkele jaren later sloeg de dictator opnieuw toe, nu met een campagne tegen de intelligentsia, die opnieuw de Oekraine zwaar trof. En, veel recenter, was er de kernramp van Tsjernobyl. "De politieke macht", zegt partijchef Goeijenko in zijn hoofdkwartier te Kiev, "ligt nog steeds in dit gebouw. Dat is het resultaat van onze geschiedenis". Goer jenko, met de arrogantie van die macht die communisten eigen is, klaagt dat de partij de verantwoordelijkheid voor het bestuur niet uit handen kan geven. Zelfs al zou daartoe de wil bestaan. "Dat maakt het makkelijker voor onze opponenten. Als er iets mis gaat, is er altijd wel een communist om de schuld te geven". Zo is het maar net. Maar als het in de Oekraine mis gaat, kunnen Gorbatsjov en zijn centristen het wel vergeten. Dit is het nietige Georgië niet, of het Aziatische achterland. Dit is de tweede republiek van de Unie, direct na de Russische Fe deratie. Zo groot als Frankrijk, ruim vijf tig miljoen inwoners. Gaat het voor 'centrum'-communisten als Goerjenko mis met de Oekraine? Die vraag, zegt Vladimir Grinjov uit Char kov, kan zelfs na het referendum nog niet worden beantwoord. Waarom? "Er zal een 45 procent minderheid voor Gor- batsjovs vraag stemmen, en een 65 pro cent meerderheid voor de Oekrainse. Dat verandert weinig, want Gorbatsjov zal met zijn politieke lenigheid een over winning voor het Oekrainse referendum als een principieel 'ja' voor de Unie-ge dachte uitleggen". Grinjov gelooft dat de referendum-uit slag niets zal veranderen aan de strijd voor een onafhankelijke Oekraine. "Het parlement zal doordiscussiëren over het Unieverdrag. Ik denk dat er een meer derheid is te vinden, ook onder de 11 mil joen Russen, voor een onafhankelijke Oekraine binnen een Sovjetunie als een confederatie van onafhankelijke staten". Verkleedpartij Grinjov is Rus, was lid van Roech, was lid van de Communistische Partij, van het Democratisch Platform binnen de CP, en is thans vice-voorzitter van het re- publieksparlement en mede-voorzitter van de Oekrainse Partij-voor Democrati sche Hergeboorte. Een opmerkelijk rap pe politieke verkleedpartij voor een hoogleraar wiskunde die zich beschrijft als een "niet professioneel politicus". Vrije boer Gennadi Chlan: "Ik ben doodziek van een leven aan de economische zelfkant. Dat tast de menselijke waardigheid aan". Wilde Westen De ëchte doorzetters wonen in wat de communistische pers snerend 'het Wilde Westen' noemt. Boer Gennadi Chljan bij voorbeeld. Eens een gewaardeerd chef van de tractorbrigade op de kolchoze Pravda in het gehucht Dovgomostiska, Dichter Ivan Dratsj: "Het gaat erom dat we een eind maken aan het kolo nialisme vanuit Moskou. Of dat nu onder ons dak gebeurt of als afzonderlijke politieke partij, dat maakt geen verschil". Een straatbeeld dat menige Oekrainer intussen vertrouwd is. Met de verkoop van nationalistische attributen kan aardige zaken worden gedaan, (foto gpd> "Zelfs mijn politieke tegenstanders er kennen een constante factor in mijn per soon: de strijd voor democratie en vrije markt", zegt de oud- communist, die zelfs niets meer moet hebben van het eti ket sociaal-democraat, maar de liberale beginselen is toegedaan. Zijn partij is geen lid van Roech. Grin jov: "We zijn geen politieke vijanden, we werken samen. Maar ik vind dat het na tionalistische element binnen Roech heeft overwonnen. In hun stellingen worden de algemene mensenrechten on dergeschikt gemaakt aan die van de na tionale staat, dat kan niet". De dichter Ivan Dratsj, voorzitter van het nu twee jaar oude Roech, bagatelli seert de uitlatingen van Grinjov. "Roech is nooit een eenheidsworst geweest. Het gaat erom dat we een eind maken aan het kolonialisme vanuit Moskou. Of dat nu onder ons dak gebeurt of als afzonderlij ke politieke partij, dat maakt geen ver schil". Volgens Dratsj is Roech als volksbe weging met naar zijn zeggen 5 miljoen sympathisanten en een half miljoen le den, er klaar voor om in verschillende partijen op te splitsen. Fel De voormannen van waarschijnlijk de in potentie grootste politieke groepering, de Republikeinse Partij, zijn stuk voor stuk felle anti-communisten, mensen zoals partijvoorzitter Levko Loekjanen- ko, die 27 jaar van hun leven doorbrach ten in communistische gevangenissen en werkkampen. Bovendien heeft de Republikeinse Partij de meeste aanhang in de West- Oekraine, het vroegere Galicië. Daar heerst de Grieks-Katholieke kerk, met als kerkvorst de paus, maar een Byzan tijnse liturgie. De Republikeinen/Grieks katholieken beschouwen de autokhefa- len (aanhangers van een orthodoxe ge loofsgemeenschap) als een uitvinding van de KGB, ook al is de kerkleider een onlangs uit de VS overgekomen 94-jarige patriarch. Dratsj maakt dit web van tegenstellin gen ondergeschikt aan het ene gemeen schappelijke doel. "Binnen de Narodna Rada (de Nationale Raad, niet-commu- nistische minderheid in het parlement; HG) kwamen we tot overeenstemming met de radicale communisten over een eigen Oekrainse vraag. Die gaat over een Oekraine binnen een confederatieve Unie, ja. Maar ons einddoel blijft de Oek raine als volledig zelfstandige, neutrale en kernwapenvrije staat". In Dratsj' eenheidsstrategie passen ook loftuitingen op radicalere medestan ders. De Republikeinse Partij promo veert hij tot de "voorhoede van Roech", haar voorzitter Loekjanenko is door de wereld ten onrechte over het hoofd ge zien. "Hij zat net zo lang in de gevangenis als Nelson Mandela. Als hij net zo zwart zou zijn geweest, was hij nu wereldbe roemd". De souplesse van de politici heeft in tussen de angel uit het studentenverzet gehaald. Vorig jaar oktober dwongen de studenten met een wekenlange honger staking parlement en republieksrege ring op de knieën. De behoudende pre mier Masol werd vervangen door de her vormingsgezinde communist Fonik, een ongehoord succes voor de 'straatdemo cratie'. Maar het verenigde parlement stemde in met vijf eisen van de studenten. De an dere gingen veel verder; Een referendum over de wenselijkheid van vrije verkie zingen, geen dienstplicht voor Oekrai ners buiten de republieksgrenzen. Onhaalbaar In het centrum-linkse kamp, waar Dratsj en Grinjov thuishoren, worden die zaken nu op de lange baan geschoven. Onhaal baar. De studenten lijken de moed te hebben opgegeven. Geen politieke schotschriften, maar kale muren in lange gangen. Een kreet op een ervan geeft de stemming weer: Fuck yourself. "Ach, die lui van Roech zijn geen haar beter dan de communisten", zegt Taras, student internationale journalistiek. "Neem het referendum, de vraag zou moeten zijn: wil je in de Sovjetunie leven of niet. Dat is duidelijk. Ik denk dat 65 procent van de studenten niet aan het re ferendum meedoet. Die hongerstaking had grote betekenis, maar nu, vijfmaan den later, heb ik geen hoop meer", zegt hy. Studentes van de faculteit internatio nale literatuur zijn wat minder extreem. "Het is zo moeilijk, we hebben geen macht. Misschien moeten ze opnieuw strijden", zegt Tatjana Koezjmenka. "Maar ik wil wel een onafhankelijke Oekraine". Politicus Grinjov is teleurgesteld over zoveel apathie. "Het vuur is eruit, we hebben van de studenten niets te ver wachten. Toen hun leider Sergej Doni werd gearresteerd, verwachtte ik pro testacties. Er gebeurde niets. Notabene dankzij ingrijpen van de communist Kravtsjoek kwam hij weer vrij". Dratsj: "We bewonderen de moed van de studenten. Maar het was natuurlijk wel een beweging van politieke begin ners die moesten opboksen tegen een er varen establishment. Sluwe politici, die even deden of ze het met de studenten eens waren. En wij, ja, wij wilden geen doden onder deze jonge mensen, geen slachtpartijen met oproerpolitie en tanks". tussen Lvov en de Poolse grens. Sinds kort kan hij zich 'vrije boer' noe men. De volledig door niet-communis- ten beheerste districtsraad van Lvov gunde hem 30 ha land. Met recht op over dracht aan een van zijn beide zoons. Al leen particulier verkopen kan niet. Chl jan nam de gok. stak zich voor 50.000 roe bel in de schulden, bouwde een huis, een grote stal en kreeg een tractor in bruikleen. Hij is optimistisch. "Vijftig duizend roebel lijkt veel. Maar een var ken brengt duizend roebel op. Nu heb ik acht zwangere zeugen, in het voorjaar dus een kapitaal", rekent hij zich rijk. Zijn vroegere vrienden in de kolchoze doen hetzelfde. "Ik word als kapitalist beschouwd, heb nog maar weinig vrien den. Maar wel de toekomst. Als het een beetje gaat lopen, verdien ik tweedui zend roebel per maand, dat is wel wat an ders dan de 160 in de kolchoze. Ik ben doodziek van een leven aan de economi sche zelfkant. Dat tast de menselijke waardigheid aan", zegt hij. Van Chljan geen kwaad woord over de nieuwe machthebbers in zijn district. "Wij zijn vrije Oekrainers. En het refe rendum? Twee keer nee, ëën keer ja". 'Klein Praag' Dat vraagt om uitleg. Tussen het Ooste lijk en Westelijk deel van de Oekraine, waarvan Lvov de onofficiële hoofdstad is, bestaan door de geschiedenis veroor zaakte tegenstellingen. Het Westen werd overheerst door Polen. Litouwers, Oos tenrijkers, Hongaren, Duitsers, en, soms Russen. "Wij behoren tot het centrum van Eu ropa", zegt Ivan Gel, vice-voorzitter van de districtsraad. De radicalen in het Wes ten konden niets aan met het in Kiev tus sen Roech en communisten gesloten compromis. Dus kwam er in de drie grootste Westoekrainse districten een derde vraag, eentje waar student Taras mee uit de voeten kan: moet de Oekraïne binnen of buiten de Sovjet-Unie staan? In Lvov is dan ook wel degelijk politieke spanning voelbaar. Vanuit de communistische pers in Kiev wordt de indruk gewekt dat er tota le anarchie heerst. Geen wonder, want in dit 'kleine Praag' zoals de inwoners het noemen, hebben de verkiezingen vorig jaar een wel heel dramatisch resultaat opgeleverd: de communisten verloren al hun zetels in de districts- en gemeente raad. Maar in het gebouw van de districts raad zitten ze nog steeds. Op de derde verdieping, met achter een dichte deur een waakzame politieman. Gel: "We heb ben geen illusies. Er is nog een lange strijd nodig. Ons eigen referendum is niet bedoeld om het Oosten tegen het Westen op te zetten, maar juist als een voorbeeld, als een impuls voor hef den ken over de afbraak van het rijk". Dat heeft zo zijn risico's. Er werden eind vorig jaar al extra troepen naar de regio gestuurd, de beruchte Omon-een- heden zijn er eveneens present. Gel: "Onze veiligheid hangt van de stabiliteit in de hele Sovjetunie af. Als er iets ge beurt, zullen wij de volgende slachtof fers van het leger zijn". Met Dratsj ver wacht ook hij dat het Gorbatsjov-refe- rendum gaat winnen. "Ze hebben er het apparaat en de media voor. Als het niet lukt, zal er gefraudeerd worden, daar ben ik van overtuigd". In Kiev moet partijleider Goerjenko hard lachen om dit soort beschuldigin gen. "Overal zullen mensen van Roech in de stemlokalen zijn om te controleren. Fraude is uitgesloten. Nee, ik denk dat Dratsj en de zijnen vast een voorschot nemen op hun nederlaag". En uw belofte van vrije verkiezingen dan? Goerjenko: ."We hebben een ont- werpwet klaar liggen. Maar de anderen willen er niet aan". Zich dan realiserend dat dit wat onwaarschijnlijk klinkt met een communistische meerderheid in het parlement: "Ach nee, natuurlijk hebben we geen haast. Alles heeft tijd nodig"

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25