LEIDSCH DAGBLAD President EXTRA NODIG! Noordwijk: telefoonverbod voor hardnekkige belster VS-troepen terug naar front Irak asi s '"Ahalle" li-11'!!®®® Geachte lezer, Werkgevers schorten voorjaarsoverleg op a. pieterse Moskou negeert Duitse eis tot terugsturen Honecker ZATERDAG 16 MAART 1991 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39498 Prijs fl. 1,45 DEN HAAG Een Noordwijkse vrouw heeft gisteren de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. R. Portheine, beloofd dat zij de politie in haar woonplaats niet meer onnodig telefonisch zal lastig vallen. Dat was de voorlopige uitkomst van een kort geding dat de gemeente tegen de vrouw had aangespannen. Vanaf begin november vorig jaar zou de vrouw zonder noodzaak voortdurend telefonisch contact met de Noordwijkse politie hebben opgenomen. Volgens de gemeente zou zij in één weekeinde wel vierhonderd keer hebben gebeld en in de week van 1 tot 7 februari 286 keer. De vrouw belt steeds opnieuw, meestal zonder lot een gesprek te komen, met de politie. De gemeente stelde dat dit tot gevaarlijke situaties kan lei den. De twee telefoonlijnen van de politie raken geblokkeerd. Voor de ge meente eiste raadsman, mr. M. Bouw, daarom een telefoonverbod voor de De raadsman van de vrouw, mr. D. Lasschuit, ging in op de achtergron den van de telefonades. In totaal zou de vrouw vijf keer zonder enige reden door de Noordwijkse politie in de boeien zijn geslagen en in een politiecel zijn opgesloten. Hierover heeft de vrouw klachten ingediend en ook de Na tionale Ombudsman buigt zich over de zaak. Volgens de gemeentepolitie zou zij steeds dronken zijn opgepakt en ter ontnuchtering zijn ingesloten. De rechter doet op 28 maart uitspraak. LEIDEN - De Leidse PvdA-wet- houder Henriëtte van Dongen krijgt een topbaan bij het ministe rie van onderwijs en wetenschap pen. Het kabinet heeft haar giste ren benoemd tot directeur-gene raal voor het beroepsonderwijs en volwasseneducatie. De benoe ming heeft te maken met een re organisatie van het ministerie. Met vier anderen gaat de 41-jarige Van Dongen de ambtelijke top van het departement vormen. Ze treedt op 1 juni in dienst. Van Dongen was zeven jaar wethouder in Leiden. Eerst had ze de portefeuille onderwijs, soci aal-cultureel werk en emancipa tie. Sinds 1 mei vorig jaar is ze ver antwoordelijk voor onderwijs, cultuur en emancipatie. Ook co ördineerde ze het beleid rond so ciale vernieuwing. Ze heeft vooral furore gemaakt als voorvechtster voor het zoge heten doelgroepenbeleid. Dat houdt in dat de gemeente vooral Topbaan Leidse wethouder bij het ministerie van onderwijs n, werklozen en al lochtonen in dienst wil nemen. Niet onomstreden was haar maat regel om leidinggevende functies bij de gemeente en in het onder wijs in principe te bestemmen Het vertrek van Van Dongen komt als een volslagen verras sing. Enkele dagen geleden pas heeft zij het college over haar aan staande vertrek ingelicht. In reac ties op haar afscheid wordt vooral haar doorzettingsvermogen op het gebied van de emancipatie ge roemd. WD-fractievoorzitter M. van der Nat heeft echter ook kritiek. "Voor iemand die een jaar gele den nog lijsttrekker van de PvdA was, is dit vertrek aan de snelle kant. Het was logischer geweest wanneer ze wat langer in Leiden was gebleven", aldus Van der Nat. De fractie beraadt zich de ko mende dagen over de opvolging van Van Dongen. Duidelijk is dat opnieuw een vrouw in het college moet plaatsnemen en daarom maakt fractievoorzitter S. de Vreeze geen kans. De meest voor de hand liggende kandidaat is het raadslid A. Boot, in het dagelijks leven werkzaam als coördinator sociale vernieuwing bij het minis terie van onderwijs. "Dit wethou derschap is geknipt voor haar", zo wordt gezegd. Boot liet echter al eerder een wethouderschap voorbij gaan omdat zij veel belang hecht aan haar werk. Een tweede kandidaat is H. Koek. WASHINGTON/TEHERAN (Rtr/AP/GPD) - De VS hebben hun troepen teruggestuurd naar eerder verlaten stellingen diep in Irak. Dat is gisteren door Amerikaanse leger- woordvoerders bevestigd. Volgens een bericht in de Los Angeles Times zijn de eenheden naar de vooruitge schoven posities in Irak terugge gaan om druk op Saddam Hussein uit te oefenen. Generaal Neal heeft dat ontkend. Neal zei dat de eenheden waren teruggegaan in opdracht van de Amerikaanse bevelhebber Schwarzkopf. Deze zou hiertoe be sloten hebben nadat hij had verno men dat in het betrokken gebied al leen met helikopters werd gepa trouilleerd. Amerika maakt zich bo vendien zorgen over de manier waarop Iraakse militairen de op standen in het zuiden van het land onderdrukken. De VS hebben gisteren bevestigd dat de Kurdische rebellen in het noorden van Irak gebieden in han den hebben, die grenzen aan Tur kije. De opstandelingen zeggen zelf 95 procent van het Iraaks Kurdistan onder controle te hebben. Zij ver overden gisteren volgens ooggetui gen ook de belangrijkste grensover gang met Turkije. De Iraakse luchtmacht bombar deerde voor het eerst steden in Kur- disch gebied, Oschelda, Kirfri, Cha- nanin, Jamjamal en Kalar. Een lei der van het Ktirdisch verzet Jalal Talabani noemde dit een "ondub belzinnige inbreuk op de bepalin gen van de voorlopige wapenstil stand, die door de geallieerden moet worden beantwoord". Sovjet-president Gorbatsjov heeft gisteren duidelijk gemaakt dat Saddam Hussein bij zijn strijd tegen opstandige bewegingen niet hoeft te rekenen op steun van de Sovjetunie. "Laat de Iraakse bevol king dat zelf maar uitzoeken", zei Gorbatsjov. Saddam Hussein spreekt van middag om 16.00 uur via radio en te levisie tot het Iraakse volk. Hij zegt éen "historische en belangrijke boodschap te hebben voor het Iraakse volk en de eerlijke i in deze wereld". dealer. °<"fi0n Gfoeno 112 maanden ZEKERHElpj Jovic voorspelt burgeroorlog BUDAPEST (GPD/AP) De Joegoslavische president Bo- risav Jovic is gisteravond afgetreden nadat hij in de Presi dentiële Raad geen meerderheid kreeg voor zijn voorstel om het leger in te zetten om de rust in Joegoslavië te herstel len. Jovic verklaarde in een toespraak zullen blokkeren als het land er niet die in heel Joegoslavië op tv werd in slaagt de crisis vreedzaam op te uitgezonden, dat de meerderheid lossen. Het geld zal alleen worden van de republieken ervoor is het gefourneerd als een positieve oplos baar op een burgeroorlog afstevent dus het parlement, dat een motie Vanuit de Saudische woestijn belt deze Amerikaanse militair naar huis. De terugtrekking van Amerikaanse troepen kan enige vertraging oplopen door de ontwikkelingen in Irak. (foto ap> Het Leidsch Dagblad heeft dagelijks contacten met zijn lezers. En onze lezers laten ons regelmatig weten wat hun wensen zijn met betrekking tot hun eigen krant. Dat betreft zowel de inhoud als vormgeving en leesbaarheid. Daar willen we graag op inspelen. We gaan binnenkort een nog betere krant voor u maken, waar u meer profijt van zult hebben. Een eerste tipje van de sluier daarvan wordt van daag opgelicht. Bij deze krant treft u namelijk een brief aan van onze hoofdre dacteur Jan Geert Majoor, met daarin de eerste globa le informatie. Ik raad u aan om de brief te lezen. Tenslotte wilt u, nemen wij aan, graag weten waar u straks aan toe bent. Een nog beter Leidsch Dagblad. Leest u zijn brief maar. Nog geen datum voor nieuwe top MOSKOU (GPD) - De Verenigde Staten en de Sovjetunie zijn het gis teren in Moskou nog niet eens ge worden over een datum voor een nieuwe top tussen Bush en Gor batsjov. Meningsverschillen over verdragen voor vermindering van kern- en conventionele wapens zijn daarvan de oorzaak. Sovjet-minister van buitenlandse zaken Bessmertnych zei gister avond, nadat zijn Amerikaanse col lega James Baker met president Gorbatsjov had gesproken, dat de top niet ter discussie was gekomen. "Eerst moeten de besprekingen over wapenvermindering met suc ces zijn afgerond". De top zou oor spronkelijk in februari worden ge houden. wil daarvoor geen verantwoorde lijkheid dragen. De Joegoslavische president is te vens opperbevelhebber van het Joegoslavische leger, maar moet de vertegenwoordigers van de overige republieken raadplegen voor hij tot speciale maatregelen kan overgaan. Afgelopen dinsdag, toen in Belgra do nog enkele duizenden demon stranten tegen de Servische rege ring betoogden, probeerde Jovic de overige republieken al zo ver te krij gen dat ze met ingrijpen van het le ger zouden instemmen. Het presidentschap is in Joego slavië een roulerende taak. Nu Jo vic is afgetreden, wordt hij automa tisch opgevolgd door de Kroatische vertegenwoordiger tiële Raad, Stipe Mesic. Mesic voorstander van een confederatie deze strekking met overweldi gende meerderheid aanvaardde. LASZLÓ TÖKES was aanvankelijk de 'held van de Revolutie' in Roemenië, maar die stemming is omgeslagen na een lastercampagne van het nieuwe regime. Daarin werd hij uitgemaakt voor alles wat lelijk is: Securitate-agent, CIA- informant, voorman van een ultra-nationalistische Hongaarse beweging. Tökés (39) heeft de omslag in de opinie over zijn persoon als uiterst pijnlijk ervaren. "Het was een fantastisch en emotioneel gevoel toen ik, in de tijd van Ceausescu, merkte dat vrijwel de hele bevolking mijn bondgenoot was. Het is verschrikkelijk om dan te merken dat na het succes van de revolutie de menigte zich tegen je keert, omdat de mensen gemanipuleerd zijn". Het REFERENDUM over het toekomstige staatsmodel van de Sovjetunie tikt als een tijdbom onder het Kremlin. Generaal b.d. LOOS over de lessen van de Golfoorlog: 'Nederland loopt voor de muziek uit'. DENKWIJZER: de inbraak in de tunnel IJZEREN RINUS is nu babysitter. DEN HAAG (GPD/ANP) Werk- werkgevers vinden dat daarmee de geversorganisaties hebben het onderhandelingsvrijheid van de so- de Presiden- overleg met kabinet en vakbewe- ciale partners (werkgeversorganisa- ging over het sociaal-economisch ties en vakbeweging) wordt aange- beleid opgeschort. De maatregelen tast. Christelijke Hogeschool Rijn-Delfland Den Haag/Oegstgeest Voltijd-Opleiding Leraar Basisonderwijs? CHR. PABO DEN HAAG CHR. PABO OEGSTGEEST Zie de advertentie elders in dit blad i kan zowel van Servië als van het die het kabinet in de Tussenbalans leger op forse tegenstand rekenen. Hij zou eigenlijk op 15 dentschap overnemen en in Joego slavië werd er rekening meegehou- dernemers geen den dat het leger voor die tijd zou in grijpen om zo'n machtswisseling te voorkomen. Er wordt daarom heeft aangekondigd, hebben hetpresi- de werkgevers de deur dicht ge daan. De vakbeweging geeft de on gelijk. De Raad van Centrale Onderne mersorganisaties RCO, een uver- gespeculeerd over mogelijke acties koepelend orgaan van zeven werk- van de militairen op eigen houtje. geverscentrales, heeft dit het kabi- De Joegoslavische premier Ante net gisteren laten weten. Wat de Markovic heeft de federale regering werkgevers inmiddels bijeengeroepen voor cri sisberaad. Maar in Joegoslavië be staat er twijfel of de regering, gezien haar verzwakte positie, nog iets aan de situatie kan doen. de vakbewe ging nauwelijks minder buiten sporig dwars zit, is de opmerking van het kabinet dat te grote loonstij gingen moeten worden afgeroomd. Door zo de loonsverhogingen te be- Premier Lubbers reageerde giste ren ietwat schouderophalend op de brief van de werkgevers. Lubbers merkte op dat het kabinet toch al "geen noodzaak, geen aanleiding en geen zin" zag tot een voorjaarsover leg op korte termijn. Daarom ziet de minister-president de brief ook niet als een boycot van de zijde van de werkgevers. Een woordvoerder van de FNV zei gisteravond te verwachten dat het kabinet, de werkgevers en de werknemers tegen de zomer toch weer met elkaar zullen praten. Dat de FNV het voorjaarsoverleg wil la ten doorgaan, betekent volgens de Het Europese parlement heeft perken, wil de regering bereiken woordvoerder overigens allerminst gisteren gedreigd miljard dollar voo lening van 1 dat de koppeling tussen lonen en <jat de vakcentrale staat te juichen ALUMINIUM PUIEN door ons gemaakt in Iedere maat en uitvoering telefoon 071 -41 49 34 Joegoslavië te uitkeringen betaalbaar blijft. De r de Tussenbalans. Geheimzinnigheid rond proefboringen HARLINGEN (GPD) - De Wad denvereniging en de Werkgroep Noordzee gaan niet in beroep tegen de proefboringen in de Noordzee en de Waddenzee. De oliemaatschap pijen willen niets zeggen over de bo ringen wegens 'bedrijfsgeheimen'. Het beroep werd daarmee zinloos. MOSKOU (GPD) - Erich Honec ker, de voormalige staats- en partij leider van de voormalige DDR, blijft in de Sovjetunie. Het Kremlin negeert de Duitse eis voor terug keer van Honecker, die woensdag vanuit een Sovjet-militair hospitaal in Beelitz naar een ziekenhuis in Moskou werd overgevlogen. Honecker zou in Duitsland voor de rechter worden gebracht wegens het door hem gegeven schietbevel 7 de Berlijnse Muur. Vitaly Tsjoerkin, woordvoerder i het Sovjet-ministerie van bui tenlandse zaken, erkende gisteren dat Honeckers afreis een "techni sche schending van de Duitse soe vereiniteit" is. "Maar dat hij terug keert, is natuurlijk onmogelijk", al dus Tsjoerkin. De Duitse minister van buiten landse zaken Genscher sprak in de Bondsdag van een grove schending van de internationale rechtsorde en het met voeten treden van verdra gen tussen de Sovjetunie en Duits land. Maar deze gespierde taal ver mag niet de indruk weg te nemen dat er sprake is van handjeklap tus sen Moskou en Bonn. Bessmertnich zei gisteren dat de Westduitse autoriteiten van tevoren waren ingelicht over het op handen zijnde vertrek van Honecker. De Westduitse regeringswoordvoerder Vogel ontkende ten stelligste dat er sprake was van enig akkoord, maar niet het vooraf inseinen door Mos kou. De inzet van een dergelijk hand jeklap zou zijn geen belemmerin gen van Moskou voor de ratificatie van het 'twee-plus-vier'-verdrag over de Duitse eenheid. Het Sovjet- parlement is daar, na lange vertra ging en een verhit debat, pas vorige week mee akkoord gegaan. De do cumenten werden gisteren uitge wisseld. Waarnemers brengen, ach teraf, die gang van zaken in verband met de veilige haven die Honecker nu in een Sovjet- ziekenhuis heeft gevonden. óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proetabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28,75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een jaarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1