Doorsnee en Flodder nooit dikke vrienden Bedrijven hebben meer begrip voor Ramadan moslims Nieuw venster naar heelal gaat open Techniek helpt blinden en slechtzienden aan het werk isïLi (Duö ilirujgg ZATERDAG 16 MAART 1991 REGIO PAGINA 13 Leids onderzoek naar verschillende woonculturen in oude wijken Karen Wuertz: 'Extremen houden altijd moeite met elkaar LEIDEN (GPD) - Botsende woonculturen, daar heeft vrijwel elke grote stad mee te maken. De familie Doorsnee contra Flodder. De sanering van oude stadswijken van rond de eeuwwisseling heeft verstrekkende gevolgen. Toen de bulldozers de wijk ingingen om de laatste krotten op te ruimen, betekende dat tegelijk het nekschot voor de traditionele buurtcultuur. En voor de bewoners van naoorlogse wijken heeft het ook gevolgen, want zij krijgen te maken met de komst van bewoners uit die oude buurten. En die houden er een heel andere wooncultuur op na, zo blijkt vaak op pijnlijke wijze. Ma Flodder blijft moeite houden met Familie Doorsnee. (foto gpd> ROTTERDAM - Blinden en slechtzienden hoeven niet langer met de armen over elkaar thuis te zitten als ze eigenlijk ergens aan het werk willen zijn. Er komen steeds meer corpputers en andere vormen van geavanceerde appa ratuur waardoor blinden en slechtzienden prima administra tieve functies kunnen blijven ver vullen. De aanpassingen op de werkpjek worden veelal, door de volksverzekering Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten betaald. Om visueel gehandicapten be ter te kunnen voorlichten over de nieuwste technische snufjes, waarmee zorg op maat kan wor den gegeven, rijdt er vanaf deze maand een bus rond waarin de apparatuur is ingebouwd. De bus doet drie plaatsen aan: Amster dam. Rotterdam en Haaren (Gro ningen). Elke veertien dagen staat de bus op. maandag in Rot terdam. De voorlichtingsbus is een ini tiatief van Visio, een regionale in stelling die zich bezighoudt met de revalidatie van blinden en Van onze redacteur Caroline van Overbecke LEIDEN Binnenkort wordt een nieuw venster naar het heelal geopend. Twaalf jaar lang hebben mensen van het Leidse La boratorium voor Ruimteon derzoek met man en macht gewerkt aan de ontwikke ling van de nieuwe tele scoop. 'Comptel' genaamd. Met dit vernuftige apparaat kunnen sterrenkundigen voor het eerst de gamma straling in de ruimte goed waarnemen. Dit is de meest energierijke straling die in het heelal voorkomt. Comptel is een van de vier telesco pen in een nieuwe satelliet, 'Gamma Ray Observatory' (gamma-straling observatoriujn; GRO). GRO wordt omstreeks 4 april met het Ameri kaanse ruimteveer Atlantis in een baan om de aarde gebracht. Deze sa telliet is de zwaarste die ooit is ge lanceerd: hij weegt 17 ton. Met het observatie-instrument dat minstens vijf jaar in de ruimte blijft, kunnen vele waardevolle gegevens over het heelal worden verzameld. De nette burger die zijn tuintje keu rig op tijd wiedt en de 'aso' die zijn hond in het plantsoen laat poepen gaan niet zo goed samen. Cultureel- antropologe Karen Wuertz van de Rijksuniversiteit Leiden heeft moeite met de geschetste zwart-wit tegenstelling. Het zijn uitersten, die geen recht doen aan de werkelijk heid, vindt Wuertz. die in opdracht van de Vrouwen Advies Commissie onderzoek heeft gedaan naar de 'botsende perspectieven' in de Haagse wijk Nieuw-Waldeck. Ooit opgezet als een modelvoor beeld, maar al omstreden voordat de eerste schop de grond in ging. De wijk voor de lagere, koopkrachtige middenklasse werd uiteindelijk ook bevolkt door bewoners van de gesaneerde oude binnenstad en de Schilderswijk. De slechte reputatie van de Schilderswijkers - 'een zooi tje ongeregeld: armoedzaaiers, a-so cialen. buitenlanders en crimine len'. zo noemt iemand dat in Wuertz' boek de Macht van de Wooncultuur' - stond al bij voorbaat een soepele integratie in de weg. "Het werd al een probleemwijk genoemd alvo rens het eerste huis werd be woond". Verschillend Als onderwerp van studie is Nieuw- Waldeck een prachtige 'case'. Een nieuwe wijk, vrijwel gelijktijdig be volkt door bewoners met totaal ver schillende achtergronden en ver wachtingen. Of er sprake is van een spontaan buurtbesef is daarom nu, zo'n tien jaar nadat de schop de grond inging, ook van belang voor andere grote steden. Die kunnen le ring trekken uit gemaakte fouten. Want in vrijwel alle grote steden is het proces van verhuizingen van sa- neringswijken naar nieuwbouw in middels in volle gang. Wuertz zegt dat wonen en sociale status nog steeds heel nauw met el kaar verbonden zijn. "Ook in de ar beidersklasse heerst dat gevoel. Er is sprake van een duidelijke arbei ders-aristocratie. Buitenlanders staan helemaal onderaan de sociale ladder, samen met a-sociale Neder landers. Een sociale stijging wordt uiteindelijk in de top vertaald met een verhuizing naar een betere buurt". In Nieuw-Waldeck zag deze groep ambitieuze bewoners de idealen in rook opgaan, toen bleek dat ook voormalige Schilderswijkers en an deren uit de binnenstad er een nieuw huis zouden krijgen. "Velen voelen zich daardoor gefrustreerd", zegt Wuertz. Wat men wilde ontvluchten is vooral een bepaalde wooncultuur, zoals die in oude wijken bestond. slechtzienden. De manier waarop aan dat 'bezig houden met' gestal te wordt gegeven, is zeer divers. Bij Visio zijn ergotherapueten, oogartsen, psychologen en des kundigen van vele andere disci plines in dienst. Blinden en slechtzienden wordt geleerd zo wel thuis als op het werk een zo normaal mogelijk leven te leiden. Visio heeft verspreid over Neder land een aantal kantoren. De kan toren in Amsterdam, Rotterdam en Haaren worden dus door de bus aangedaan. Jonge blinden of slechtzienden bezoeken veelal normale scholen. Ze moeten echter speciale vaar digheden leren om zich als slecht- Volgens de Leidse onderzoekers Hans Bloemen en Henry Aarts zijn de verwachtingen hoog gespannen. Bloemen is astronoom (sterrenkun dige), hij bewerkt, verwerkt en in terpreteert de gegevens. Aarts houdt zich bezig met de technische kant van het onderzoek: het ontwer pen en ontwikkelen van nieuwe in strumenten. Bloemen: "Voor de sterrenkunde is dit nieuwe apparaat van enorm belang. Gammastraling kan ons bij voorbeeld belangrijke informatie verschaffen over allerlei gebeurte nissen in melkwegstelsels. De stra ling is zeer energierijk en veel ster ker dan bijvoorbeeld röntgenstra ling. Het kan ons iets vertellen over wat er gebeurt met en tussen ster- Gamma-straling Gamma-straling wordt sinds kort ook gebruikt voor medische doel einden. Het Leidse lab heeft bij voorbeeld een apparaat ontwikkeld waarmee organen van kankerpa tiënten tijdens een bestraling kun nen worden bekeken. Met gamma straling kunnen ook nieuwe olie bronnen worden opgespoord. Voedsel, zoals champignons, wordt met gamma bestraald om ziektekie men en bacteriën te doden. "Maar dat zijn toepassingen in het dage lijks leven en dat staat los van ons onderzoek", benadrukt Aarts. De Schilderswijk en de Jordaan zijn typische, karakteristieke voorbeel den. Daar heerste een oudemets soort gezelligheid, die niet meer be staat. Daar leefde men op straat. Straatcultuur Wuertz: "Het beschavingsoffen sief van de burgerij in het begin van deze eeuw had met name betrek king op de de straatcultuur van de arbeidersklasse". Kortom, als je er sociaal gezien bij wilt horen, dan blijf je binnen. Want de behoefte aan privacy en een gesloten gezins leven zijn typisch een karaktertrek van burgerlijkheid. En daartoe is toch de overgrote meerderheid van ons volk bekeerd. Als mensen, zoals in Nieuw- Waldeck, uit twee totaal verschil lende woonculturen samen moeten leven, dan botst dat. De ene groep mist het omgaan met elkaar, de an dere groep stoort zich aan de buur man. die buiten aan zijn auto ligt te sleutelen. A-sociaal is dan een term die al snel valt. Daarbij komt dan ziende of blinde toch goed te kun nen handhaven en zelfstandig te kunnen leven. Visio verzorgt zo wel trainingsprogramma's als dagbehandeling op de instellin gen. als training via opname als leren door bezoek bij de blinde of slechtziende thuis. Er zijn ook nogal wat mensen die op latere leeftijd blind of slechtziend worden. Ook zij heb ben behoefte aan revalidatie en kunnen dit bij Visio krijgen. Onnodig werkloos Met de bus richt de instelling zich speciaal op het voorkomen dan- wel wegwerken van veelal onno dige arbeidsongeschiktheid. Voor veel blinden of slechtzien- Bloemen: "Gamma-straling is ei genlijk een soort gereedschap. Je kunt daarmee een heleboel leren over de zon, verschillende soorten sterren, melkwegstelsels, ruimte tussen de sterren en kosmische straling. Gammastraling ontstaat bij de meest energierijke processen in het heelal, bijvoorbeeld bij een explosie van een ster, een superno va. Ook willen we de korte maar heftige gamma-uitbarstingen in de ruimte bekijken, waarvan we niet weten wat de oorzaak is. Zo'n uit barsting levert meer energie in een seconde dan de zon in 1000 jaar. We kunnen straks als het ware de meest 'wilde' processen in de ruimte be studeren". Het ontwerpen en maken van Comptel was een zeer ingewikkeld proces, volgens de twee onderzoe kers. Aarts: "Het heeft zeer veel in- spannning gekost, je begint met niets. Het apparaat is ontwikkeld in opdracht van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA. In totaal vier instituten in Duitsland, Nederland - ook Estec in Noord- wijk en de Verenigde Staten heb ben er aan gewerkt. Honderden mensen zijn bij het project betrok ken. De kosten van de missie bedra gen 1 miljard gulden, waaraan Ne derland 10 miljoen heeft bijgedra gen. Een luttel bedrag als je be denkt dat wij met onze telescoop Comptel in het hart van het instru- nog eens het vaak van de burgerlij ke norm afwijkende woongedrag van allochtone bevolkingsgroepen. De Leidse antropologe pleit voor meer begrip - van beide kanten - voor een andere wooncultuur. "Waarom wordt het als a-sociaal ge zien als iemand met een stoeltje op straat gaat zitten? Het zitten op een terras in de binnenstad wordt door velen als een opperste staat van ge not beschouwd". Zij wijst op het isolement, waarin met name veel vrouwen in nieuw bouwwijken verkeren, juist doordat de straatcultuur verdwenen is. "Sommigen voelen zich in de nieu we woonwijk uitgesproken onge lukkig en eenzaam". De les die volgens Wuertz kan worden geleerd uit de Haagse erva ringen. is dat bij de opzet van nieu we woonwijken in grote steden meer sociale begeleiding op zijn plaats is. "Er worden miljoenen be steed aan renovaties, afbraak van oude wijken en de bouw van nieu we woningen. Maar niemand denkt den is een baan in de administra tieve sector weggelegd, mits ten minste de moeite wordt genomen de apparatuur enigszins aan te passen. Nog veel te vaak wordt ie mand bij vermindering van zijn gezichtsvermogen dan maar ar beidsongeschikt verklaard. Dat is, zo blijkt uit de woorden van J. de Jong, behandelcoördinator volwassenen, heel vaak onnodig. "Er is door de geavanceerde tech niek echt heel wat mogelijk". Voor blinden wordt de beeld schermtekst toegankelijk ge maakt via een aan de computer gekoppelde braille-leesregel. Printers kunnen zowel zwart- schrift als braille produceren. Via ment zitten: als een spin in het web". Straks gaat GRO voor minstens vijf jaar de ruimte in. mogelijk nog lan ger. Aarts: "Je weet nooit precies hoe het gaat lopen. Er zijn ook altijd verassingen. Je weet nooit wat er gebeurt als je het instrument straks aanzet: op 450 kilometer hoogte, in een vijandige ruimte met allerlei in vloeden. Je denkt dat je aan alles hebt gedacht maar dat is niet altijd zo". Bloemen: "Om problemen te voorkomen, hebben we alles wat kapot kan gaan, dubbel uitge voerd". De satelliet heeft 2000 kilo brand stof aan boord waarvan de helft no dig is voor de terugkeer naar de aar de. "Als 17 ton ongecontroleerd om laag komt. moet je wel weten waar het terecht komt. We hebben dan ook de voorkeur voor het zuidelijk deel van de Stille Oceaan", zeggen beide onderzoekers grinnikend. Het tweetal wacht gespannen de eerste waarnemingen van de satel liet af. "Dit apparaat brengt een stukje van het spectrum in kaart dat we nog nooit hebben bekeken, de ontbrekende schakel in onze kennis van de ruimte. Aarts: "De techniek daarbij is heel speciaal. Je kan de te lescopen vergelijken met een foto apparaat met een belichtingstijd van enkele weken. Het is duidelijk een hele grote stap vooruit en opent een nieuw venster naar het heelal". er aan al bij de planning een woon- socioloog op te nemen in het archi tectenteam". Ergernis De overheid zou als taak op zich moeten nemen om een groot deel van de ergenis van bewoners, zoals die ook bij interviews in Nieuw- Waldeck naar voren kwamen, weg te nemen. Graffiti moet verwijderd van de muren, het openbaar groen moet goed onderhouden en vanda lisme moet bestreden. Dat komt het imago van een nieuwbouwwijk ten goede. "Juist dat soort zaken wordt snel weg bezuinigd, ten onrechte", meent Wuertz. die vindt dat met een beetje begrip mensen uit diverse so ciale klassen best samen kunnen wonen. "Kijk. de extremen, zeg maar de families Doorsnee en de Flodders, houden altijd moeite met elkaar. Maar de overgrote meerder heid kun je best goed samen laten wonen, mits gemeenten bereid zijn daar meer tijd en geld voor vrij te maken". scanners worden teksten omge zet in braille of gesproken woord. Zo kunnen leerlingen en studen ten hun teksten in zwartschrift aanleveren bij docenten, terwijl de tekst voor henzelf ook in brail le beschikbaar is. De apparatuur, zo toont Visio aan met deze demonstratiebus, biedt meer mogelijkheden: toe gang tot teletekst, encyclopedie- en en databanken, de elektroni sche krant en Girotel. De Jong: "Helaas worden de aanpassingen in de prive-sfeer in veel mindere mate door de awbz vergoed". Zowel gehandicapten als be langstellende werkgevers kun nen terecht voor de uitgebreide informatie die in de Visio-bus wordt gegeven. Uit ervaring is Vi sio al gebleken dat velen in het bedrijfsleven en ook bij arbeids bureaus nog niet op de hoogte zijn van de mogelijkheden. De po tentiële klantenkring is groot: 160.000 slechtzienden en blinden, met familie en andere relaties mee, al snel een miljoen Neder landers. LEIDEN/REGIO - De ruim vier honderdduizend moslims voor wie zaterdag of maandag de jaarlijkse vastenmaand de Ramadan begint, kunnen op hun werk op meer be grip rekenen dan enkele jaren gele den. Dat is de mening van zowel het bedrijfsleven als de moslimorgani saties zelf. De voorschriften van de islam om tijdens de Ramadan tus sen zonsopgang en -ondergang on der meer niet te eten en te drinken, wordt door steeds meer niet-mos- lims met respect bezien. Volgens het hoofd personeelsza ken A. Raats van het Katwijkse vis- verwerkingsbednjf Ouwehand houden zowel de chefs als de overi ge werknemers er rekening mee dat sommige moslims-collega's aan het eind van de vastperiode niet meer zo fit zijn en dus iets minder preste ren. Aan het eind van de Ramadan is de kans op irritaties wat groter en ook daarmee wordt volgens Raats rekening gehouden. De Ramadan is de negende maand in de moslimkalender en valt elk jaar in een andere maand. De exacte datum is afhankelijk van de stand van de maan. Daar komt nog eens bij dat de islam verschil lende stromingen kent die elk een eigen exacte begintijdstip aanhou den. Dit jaar valt de Ramadan rela tief vfoeg. Dat is gunstig, want dan is de tijd tussen zonsopgang en zonsondergang aanzienlijk korter dan hoog zomer. Ook voor Ouwehand komt de Ra madan op een gunstig tijdstip. Raats: "In mei/juni is de haringver werking in volle gang en wordt er veel overgewerkt. Dat kan je niet verlangen van iemand die vast". Bierbrouwer Heineken stelt zich. zoals persvoorlichter Schoonveld het uitdrukt, flexibel op ten aanzien van de Ramadan. De islamieten mo gen langer pauzeren om door mid del van extra rust het tekort aan eten te kunnen compenseren. De bedrijfstijden of ploegendiensten worden niet aangepast en er is geen aparte gebedsruimte. Van de 1300 produktiewerknemers zijn er naar schatting 100 moslim. Al met al le vert volgens Schoonveld de Rama dan voor Heineken geen problemen op. "We houden er gewoon reke ning mee dat aan het eind van de Ramadan hier en daar een extra mannetje moet worden ingezet". Rekening houden Volgens algemeen directeur Van Oostrom van het schoonmaakbe drijf Cemsto hebben alle regio-kan toren opdracht gekregen rekening te houden met de fysieke en menta le inspanning die de Ramadan van de moslims vraagt. "Vaak wordt er met de klant iets geregeld voor wat betreft het gebruik van een ruimte als gebedsruimte. Soms is het in verband met etenstijden nodig iets Duitse hoogleraar stapt na jaar op wegens problemen met Nederlands LEIDEN - De Duitse filosoof prof. dr. H. Weidemann stapt op als hoog leraar antieke en middeleeuwse wijsbegeerte aan de Leidse univer siteit. Na een jaartje houdt hij het voor gezien. Weidemann zou ver trekken omdat hij problemen zou hebben met de Nederlandse taal. De hoogleraar heeft inmiddels eervol ontslag gekregen. De Duitser werd 1 januari 1990 benoemd als op volger van prof. L.M. de Rijk. te schuiven met werktijden, maar ook dat stuit niet op bezwaren bij de werkgevers. "Er komt inderdaad steeds meer begrip voor onze leefregels. Ook respecteert men steeds meer dat de moslim zijn geloof in het dagelijks leven laat meespelen. Voor veel godsdiensten zijn geloof en de gang van alle dag bijna een wereld van verschil", zegt F. Dieffenthaler. Hij is woordvoerder van de Ahmadiyya-beweging. een van de moslimstromingen in Nederland. "Ik mag dan slechts voor een stro ming spreken, het gevoelen van een betere acceptatie is algemeen", al dus Dieffenthaler. De woordvoerder is blij met het begrip. Nog veel te vaak wordt over de islam alleen maar in termen van cliches gedacht: "Vrouwen mogen niets, mannen zouden agressief zijn en ga zo maar door. Door meer na te denken over de Ramadan begrijpen de niet-moslims dat er meer is". Dieffenthaler voegt er nog aan toe: "Vaak heeft mijn omgeving meer last van de Ramadan dan ik zelf. Voor moslims is de vasten maand normaal en we doen het met overgave. Niet-moslims verwonde ren zich slechts over al hetgeen niet is toegestaan". Zelfmoord (2) Met enorme verontwaardiging maar vooral diep verdriet heb ik de onvergeeflijke, volslagen onterech te beschuldiging van mevr. Azimul- lah, blijkbaar een aanhangster van de Scientology sekte, aan het adres van prof. Diekstra gelezen. Ik heb zelf een kind door zelfmoord verlo ren en juist vanuit die ervaring heb ik met grote interesse en grondig heid het boekje 'Je verdriet voorbij' gelezen. Wat zou ik graag gewild hebben dat mijn kind het boekje had gele zen. maar helaas toen was het er nog niet. Voor mij is het werkelijk het enige boek, waarin iemand met gro te betrokkenheid en invoelingsver mogen een poging onderneemt om jongeren die het absoluut niet meer zien zitten toch te bereiken. Toch te pogen te redden wat er te redden valt door onomwonden eerlijk en direct met hen over hun gedachten en ideeen te praten. Mijn kind had al dat soort gedachten waarover prof. Diekstra in zijn boekje spreekt, hoewel ik dat pas te laat heb ontdekt. Ik weet zeker dat het lezen van het boekje mijn kind hoe dan ook geholpen zou hebben. Ik heb sterk het vermoeden dat mevrouw Azi- mullah het boekje absoluut niet heeft gelezen en ook geen enkel, maar dan ook geen enkel idee heeft van wat er in mensen omgaat die zelfmoordgedachten koesteren. Het is blijkbaar een van die mensen die vinden dat je daar gewoon over moet zwijgen. Ik weet dat juist dat zwijgen fataal kan zijn. (Naam en adres van de brief schrijfster ter redactie bekend Honderd jaar geleden stond in de krant: - De heer Hollingwijnkooper op de Hooigracht alhier, is aan de telefoon aangesloten met No. 99. - n een dorp in een onzer noor delijke provinciën, aan het spoor gelegen, kwam gisteren het volgende vermakelijke geval voor. dat een treurig staaltje geeft van de expeditie geduren de den winter. Een handelsreizi ger uit Amsterdam vertoefde bij zijner klanten in dat dorp om commissies op te doen, toen daar een pakket bezorgd werd. Het bleek hetzelfde pakket te zijn, dat de reiziger in November ran het ixjrige jaar uit Amsterdam had verzonden. Dus 100 dagen - In eene vlaag van krankzin nigheid sprong eergisteravond in de Conradstraat te Amster dam een persoon uit de tweede verdieping en u>a.s na eemge oogenblikken een lijk. - Tot de vermakelijke brieven, welke eene redactie kan ontvan gen, mag zeer zeker onderstaan de gerekend worden, welken het "N.v.N." ontving: Amsterdam, 11 Maart 1891. Men Heer de IMaCtWf zoo ik in uw krant van het hu welijk van het bruid-dmt OOM I Afhoen gelezen heb zoo u-ensch ik door u in kennis ik te komen met de ouders van de jonge da me die dat huwelijk vragen. Men Heer die ik zulks vraagt ben van nette huize zoo noem ik mij in verkorting MSP Ik verwagt antwoord in u krant van den 13 Maart 1891. Vijfentwintig jaar geleden - Cliff wordt godsdienstonder wijzer. De Britse popzanger Cliff Richard wil godsdienston derwijzer worden. De eerstko mende anderhalf jaar moet hij nog toneel- en filmcontracten af werken, maar daarna wil hij gaan studeren, wat hem nog drie jaar zal kosten. Leidse ruimte-onderzoekers ontwikkelen bijzondere telescoop

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13