Duitsland eist uitlevering van Honecker 'Niet kranten, maar politiek Milosevic veranderd' NISSAN MICRA Bush blijft tegen een dialoog met de PLO Kroatië: Servië wil noodtoestand Etnische Albanees gedood bUI I tIMLAIMU 'Zieke' ex-president in Sovjetunie Van onze correspondent Hans Hoogendijk BERLIJN De Duitse regering eist dat Erich Honecker "onmiddellijk naar Duitsland" wordt teruggebracht. De vroegere Oostduitse president en partijleider is woensdag in het geheim overgebracht naar de Sovjetunie. Officieel werd door zijn advocaat verklaard dat de 78-jarige een ope ratieve ingreep moet ondergaan, maar insiders stellen dat Honecker zich in gezelschap van zijn vrouw Margot (tiental len jaren minister van onderwijs in de DDR) op deze wijze wil onttrekken aan een arrestatiebevel van de Berlijnse jus titie. De regeringswoordvoerder noemde troepenaftocht uit de vroegere het vertrek in strijd met het volke- DDR. Er bevinden zich nog 400.000 renrecht en met het akkoord tussen Sovjet-militairen in het oosten van Bonn en Moskou over de Sovjet- Duitsland. De hele operatie-Honecker was geheim gehouden. De Duitse rege ring hoorde er pas een uur van tevo ren van en was toen niet meer in staat stappen te ondernemen. Honeckers advocaten, die op be zoek wilden bij hun cliënt, kregen na drie kwartier wachten van twee militairen te horen dat de 78-jarige was verdwenen. Algemeen wordt ervan uitgegaan dat Honecker niet meer naar Duits land terugkeert. Als drager van de Lenin-orde heeft Honecker in elk geval recht op een pensioen en op een woning van minstens dertig vierkante meter in Moskou. Boven dien bestaat geen uitleveringsver drag tussen de Sovjetunie en Duits land. De vroegere Sovjet-ambassade, intussen omgedoopt in consulaat generaal, in Berlijn deelde slechts mee dat Honecker om humanitaire redenen naar Moskou was ver voerd. De Duitse justitie verklaarde evenwel dat ook in Berlijn alle mo gelijke medische bijstand direct kon worden verleend. In de Duitse hoofdstad is Honec ker aangeklaagd wegens moord. Hij wordt verantwoordelijk gesteld het schietbevel aan de Muur. Jeltsin betreurt oorlogsverklaring MOSKOU (Rtr) De Russische president Boris Jeltsin heeft spijt van zijn "oorlogsverklaring" aan Sovjetpresident Michail Gorbatsjov vorige week. Dat heeft Jeltsin giste ren tegenover het dagblad Komsomolskaja Pravda gezegd. In zijn rede voor het Filminstituut van Moskou was Jeltsin afgelopen zondag fel uitgevaren tegen Gor batsjov. "Laten we de oorlog verkla ren aan de leiders van het land die ons in dit moeras hebben ge bracht", zei hij toen. Maar tegenover de krant zegt Jelt sin dat hij van zijn oorspronkelijke tekst was afgeweken toen hij een maal achter het spreekgestoelte had plaatsgenomen. Daags erop wezen zijn adviseurs hem op zijn vergis sing. Jeltsin geeft toe dat hij niet het woord oorlog had moeten gebrui ken. "Ik zei wat ik voelde. Mis schien had ik toch de tekst moeten lezen, dan zouden zulke misstappen zijn vermeden. Ik wil de rol van Gorbatsjov niet overnemen, ik wil juist een alternatief voor hem zijn. Eén ding zal ik hem wel zeggen: laat Rusland vrij ademen, geef het zijn soevereiniteit". Orthodoxe communisten waren des duivels over de uitval van Jelt sin en beschuldigen hem ervan de eenheid van het land te ondermij- Verzet Cambodja Cambodjaanse verzetsgroepen zeg gen in het westen van het land aan de grens met Thailand grootscheep se aanvallen van het regéringsleger te hebben afgeslagen. Volgens een verzetsbron heeft het niet-commu- nistische Nationaal Bevrijdings front gisteren het regeringsleger te ruggeslagen toen dat Thmar Puok aanviel. De aanVal van de regerings troepen zou de meest hevige ge vechten in de streek hebben inge luid sinds een jaar. (AP) Overgangskabinet De Zaïrese premier Bdlulu, die vo rig jaar april werd geïnstalleerd in reactie op de eis om meer democra tie in het Afrikaanse land, heeft gis teren het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Voor president Mo butu Sese Seko is daardoor de weg vrij om een overgangsregering te in stalleren. (Rtr) Cholera In Ecuador zijn zéker 300 mensen besmet met cholera en vijf mensen aan de ziekte overleden, sinds de cholera-epidemie begin deze maand uit het buurland Peru is overgewaaid. In Peru, waartoe de ziekte zich tot februari beperkte, zijn bijna 400 mensen overleden en meer dan 70.000 gevallen van be smetting geteld. (AP) Nieuw Zeeland Nieuw Zeeland zal nauwere defen siebanden aangaan met westerse landen, maar daarbij het niet-nucle- aire beleid niet opheffen. Dat heeft minister van buitenlandse zaken Don McKinnon vandaag gezegd. De toespraak van McKinnon leek voor al bedoeld om de oppositionele Ar beiderspartij gerust te stellen, die de laatste twee weken de regering er van heeft beschuldigd het niet-nu- cleaire beleid te willen offeren aan betere betrekkingen met de VS. (AP) Overstroming Bij de overstromingen in het dis trict Mulanje in het zuidoosten van Malawi zijn ruim 500 mensen omge komen, onder wie Mocambiquanen die de burgeroorlog in hun land wa ren ontvlucht. Enkele honderden mensen worden nog vermist. Het officiële Malawische persbureau MNA zei gisteren dat zo'n 20.000 mensen in Mulanje door het was sende water zijn getroffen. (AP) Tatoeage Papua-Nieuw-Guinea heeft drasti sche maatregelen aangekondigd om de toename van geweld een halt toe te roepen. Misdadigers krijgen bij wijze van afschrikking èen tatoe age op het voorhoofd. In enkele gro te steden wordt een avondklok van kracht. In bepaalde delen van het land worden zelfverdedigingsgroe- pen opzetten. Dit heeft premier Namaliu gisteren meegedeeld. KUWAYT-STAD - Sjeik Jaber al-Ahmed al-Sabah, het staatshoofd van Kuwayt. is gisteren na zeven maanden ballingschap teruggekeerd in zijn land. Zijn aankomst was met uitgebreide veiligheidsmaatregelen omkleed. DDR-^enswachten1 "de* beruchte Hoewel de ontvangst op het vliegveld hartelijk was, is een groeiend aantal Kuwayti's ontevreden over de regering Vopo's, moesten het vuur openen op medeburgers die naar het Wes ten trachtten te vluchten. Bijna tweehonderd mensen verloren zo het leven. Pogingen om de bejaarde ex-lei- der te verhoren, strandden steeds op verzet van de Russen. Begin vo rig jaar werd Honecker gearres teerd, maar korte tijd later liet de Oostduitse justitie hem lopen, tiële raad en de legerleiding dat zijn gezondheidstoestand slecht Joegoslavië de deelrepubliek Ser- BELGRADO (Rtr/AFP/DPA) - ging van de noodtoestand te willen Kroatië heeft gisterochtend tijdens afdwingem bijeenkomst van de presiden- waarbij hij zou zijn gesteund door de huidige voorzitter van het presi- Naar gisteren bekend werd sprak dentschap, Borisav Jovic. De president van de op één na grootste republiek Kroatië, Franjo zijn. beschuldigd de afkondi- leg met het presidentschap uit voor Tudjman, beschuldigde Servie afkondiging van de noodtoestand. nog steeds de noodtoestand te ADVERTENTIE Maar het presidentschap wees dit willen uitroepen. Hij bzei dat de i dat het gisteren met eigen Serviër Jovic als huidige president komen. Het dag- "kennelijk met instemming van de ?en zesu- officiële Servische politiek en een mening groot deel van de legerleiding ver bleken tussen de drie aanwezige le- der de noodtoestand te willen af- gerleiders. De minister van defen sie, generaal Veljko Kadijevic en zijn onderminister, admiraal Stane tuur", zei Tudjman. WASHINGTON/DAMASCUS/JE- RUZALEM -(Rtr AFP.AP GPD) - De Amerikaanse regering blijft ge kant tegen een hervatting van de dialoog met de Palestijnse Bevrij- dings Organisatie (PLO) bij het zoe ken naar vrede in het Midden-Oos ten. Dat heeft president Bush giste ren gezegd op het Caribische eiland Martinique na een gesprek over het Midden-Oosten met de Franse pre sident. Daarentegen heeft Bassam Abu Sharif, top-adviseur van PLO-leider Yasser Arafat, gezegd dat het over leg dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Ba ker deze week met Palestijnse afge vaardigden heeft gevoerd "de deur wijd openzet" voor hervatting van de dialoog tussen de VS en de PLO. Sharif deed zijn uitlatingen in het in Washington verschijnende Jewish Week. Het Witte Huis brak vorig jaar een net begonnen dialoog met de PLO af, omdat de organisatie niet bereid was een actie van Palestijnse guer- rilleros in Israël te veroordelen. En bij dat standpunt blijven we, zo zei Bush gisteren. De Amerikaanse president vond wel dat gesprekken met Palestijnen nodig zullen zijn bij het vinden van een oplossing voor de problemen in het Midden-Oos ten. Maar Bush verwijt Arafat per soonlijk diens keuze voor Irak tij dens de Golf-oorlog. "Hij heeft op het verkeerde paard gewed", aldus Bush. President Mitterrand was veel minder negatief over de PLO. Hij zei dat de Palestijnen zelf moeten weten wie zij als hun leiders kiezen, en dat wat hem betreft de PLO een representatieve organisatie is met Yasser Arafat als haar leider. Tijdens de persconferentie na af loop van hun besprekingen bleken meer verschillen in Midden-Oosten- politiek tussen Bush en Mitterrand. Zo pleitte Mitterrand voor een thuisland voor de Palestijnen. Bush zei daarover dat "een Palestijnse staat niet de vrede in het Midden- Oosten zal brengen", hoewel toch over een thuisland zal moeten wor den gepraat. Verschillen waren er tussen de twee presidenten ook waar het gaat om de wenselijkheid van een grote, internationale confe rentie die zich over de problemen van het Midden-Oosten moet bui gen. Frankrijk is warm voorstander van zo'n conferentie. Israel is er ech ter mordicus tegen. President Bush zei in principe niet tegen een internationale vre desconferentie te zijn, maar alleen als de tijd daarvoor rijp is. Baker heeft gisteren in Damascus aan het eind van zijn rondreis door het Midden-Oosten verklaard een "opening voor vrede" te zien. Baker sprak bij zijn vertrek naar Moskou na marathonberaad met de Syri sche president Hafez al-Assad. "Ik zag een ernstige wil om te pogen vrede te bereiken. Er bestaat met Svrie overeenstemming over de po ging een allesomvattende oplossing voor het Arabisch-Iraelische con flict te vinden op basis van VN-reso- luties 242 en 338". Deze resoluties komen neer op opgeven van de be zette gebieden in ruil voor vrede, maar dit principe waarop deze twee resoluties berusten, was woensdag al opnieuw door de Israëlische pre mier Shamir afgewezen in een vraaggesprek op de televisie. EG: vredesleger met Arabieren STRAATSBURG (ANP) - Als het aan het Europees Parlement ligt, worden de Amerikaanse en andere westerse militairen in het Golfge- bied zo snel mogelijk afgelost door een vredesmacht. Dit vredesleger moet "bij voorkeur bestaan uit Ara bische militairen" en onder bevel staan van de Verenigde Naties. Het parlement wil ook dat een interna tionale conferenties onder VN-toe- zicht wordt gehouden om een vreedzame oplossing te vinden voor de problemen in het Midden-Oos ten. In een resolutie die door socialis ten, chisten-democraten, conserva tieven, Groenen en communisten was ingediend, wordt ook gepleit voor de oprichting van een Euro pees-Arabische ontwikkelings bank, naar het voorbeeld van de Bank voor Oost-Europa. In de nasleep van de Golfoorlog vinden de Europarlementariërs dat de staten in de regio het eens moe ten worden over een ontwapenings- beleid met wederzijds controle, "in de eerste plaats gericht op massa vernietigingswapens". Daarnaast moet er een systeem komen om toe te zien op verkoop en uitvoer van wapens naar de Golfregio Het EP vindt ook dat in het gebied kern-, biologische en chemische wapens uit den boze moeten zijn. De Eu ropese Liberalen bestempelden de resolutie als eenzijdig en gevaarlijk pacifistisch. Busongeluk Ecuador QUITO (AP) Bij een busongeluk in de Zuidamerikaanse staat Ecua dor zijn 25 passagiers om het leven gekomen en 14 gewond geraakt. Volgens de politie reed het voertuig een afgrond in, doordat de onder laag van de weg door zware regens was weggespoeld. Het ongeluk ge beurde bij Beaza, tachtig kilometer ten oosten van de hoofdstad Quito. ADVERTENTIE Brovet, zouden zich bij de regering hebben aangésloten om te komen tot een 'democratische oplossing' van de crisis. De opperbevelhebber, generaal Blagoje Adzic, had zich uitgespro ken voor een 'krachtige oplossing'. Ploegen arbeiders hebben giste ren de Terazije-boulevard schoon gemaakt, waar zich de hele week tienduizenden leuzen roepende en zingende betogers ophielden, die daarbij door de bevolking van le vensmiddelen werden t i sch iet- Fijn gevlochten naturel pitriet in combinatie met massief, geloogd, oud.grenen. Naar een ontwerp uit 1930. Sober maar smaakvol, om sfeerrijk te kunnen tafelen Tafels van 90 x 160 cm en 90 x 210 cm zijn er al vanaf 1495,-. De stoel kost 280,- vuur op de agenten, die daardoor gewond raakten. Een van de gewon de agenten schoot daarop een van etnische Albanees de aanvallers dood. In de afgelopen twee jaar zijn eer dan zestig mensen omgeko- bij gewelddadigheden tussen BELGRADO (AP) - Bij partij bij de stad Pristina ge Joegoslavische provincie Koso vo is gisteren om het leven gekomen en zijn twee Servische politiemannen ernstig gewond geraakt. Het incident had plaats nadat de de Servische politie en etnische Al- Hartenstraat 21-25 Amsterdam Telefoon 020-6231180 verkeerspolitie kennelijk routinecontrole een auto had aange houden. Twee passagiers van de auto openden onmiddellijk het banezen, die negentig procent de bevolking van Kosovo uitmaken en die tegen de Servische overheer sing van de provincie zijn. BELGRADO - Zonder enig probleem hebben de broodschijvers van de Servi sche president Milosevic zich in de nieu we situatie geschikt. Vorige week kauw den ze nog keurig na wat de neo-commu- nistische Socialistische Partij hen voor zei. Deze week blijken op de burelen van van media als Belgrado-TV en het dag blad Politika mensen te zitten, die in staat zijn zelf na te denken. In beperkte mate, dat wel. De journalis ten bij de televisie zijn bijvoorbeeld nog steeds alleen bereid om over de verande ringen te praten als de directeur-generaal er bij is. De nieuwe, natuurlijk, want de oude baas heeft afgelopen dinsdag onder druk van de studentendemonstraties in Belgrado ontslag genomen. Tientallen ja ren aangeleerde voorzichtigheid laat een in het communisme groot geworden functionaris niet zomaar varen, zeker niet in een bolwerk als het televisiestation van Belgrado. Op de tv zelf is de omslag overigens dui delijk merkbaar. "Heb je gezien dat het journaal de Kroatische president Tudj man gisteren liet uitspreken zonder hem achteraf voor leugenaar uit te maken?", vraagt een collega. Voor het eerst komen tegenstanders van Milosevic aan het woord zonder dat hun uitspraken ach teraf door een commentaarstem in twijfel worden getrokken en blijkt er in het par lement ook nog een oppositie te bestaan. Razendsnel De overgang is razendsnel gegaan. Afge lopen maandag nog berichtte de tv dat 300.000 aanhangers van de regering in Belgrado waren komen demonstreren in werkelijkheid waren het er 30.000 tot 40.000. De anti-regeringsdemonstranten waren op dat moment voor de journaalle zers nog niet meer dan criminelen en werkschuwe relschoppers. De dag daarop, direct na het ontslag van de baas, sloeg de stemming totaal om en waren alleen nog maar beelden te zien van de studentendemonstraties. Uitvoerig kregen de studenten de kans uit te leggen wat hun eisen waren. Het is een wat merkwaardige omslag van mensen die jarenlang trouw hebben meegewerkt aan het regime. "De mensen bij TV-Belgrado hebben gekozen voor hun veilige baan, voor een goed salaris", oordeelt Dusan Masic, een journalist die twee jaar geleden voor de onzekerheid van een alternatieve zender koos. Hij is politiek redacteur van de jongerenradio B 92, die het afgelopen weekeinde uitge breid verslag heeft gedaan van de demon straties. "Het zijn niet de kranten, het is de poli tiek van Milosevic die ii veranderd. Jour nalisten schrijven toch altijd wat ze van de regering mogen schrijven?". Stefan Zetc, commentator bij het dagblad Politi ka, is eigenlijk ontwapenend eerlijk. Hij heeft de afgelopen jaren commentaren geschreven over de interne verhoudingen in Joegoslavië en van zijn hand is menig buitengewoon anti-Kroatisch en anti-Al banees stukje verschenen. In tegenstelling tot de meeste journalis ten ontkent hij niet eens dat hij de afgelo pen jaren keurig binnen de banen van het systeem heeft gelopen. Hij is zeer blij over de gebeurtenissen van de afgelopen week en meent dat ze echt het begin van de de mocratie in Servië zijn. Maar Zetc zal niet voor op de barricade staan voor persvrij heid. Sterker nog, hij gelooft niet eens dat die bestaat: "In Nederland houden jour nalisten zich toch ook aan wat de regering hen voorschrijft?". Politika is zonder enige twijfel de meest regeringsgetrouwe krant van Servië, een spreekbuis van de Socialistische Partij, een klakkeloze hielenlikker van Milose vic. Maar de gebeurtenissen hebben zelfs dit blad niet onberoerd gelaten. Gisteren waagde dë krant het een artikel over de partijleider op de voorpagina af te druk ken zonder zijn portret erbij te plaatsen, een ongehoorde nieuwigheid.-Belangrij ker is dat honderd journalisten van de krant woensdag het ontslag van de hoofd redacteur hebben geëist. Zetc hoorde daar niet bij. Hij gelooft nog steeds in de krant die hij de afgelopen jaren heeft ge maakt. Pilaren Hij behoort tot een minderheid. Opportu nisme is troef bij de officiële Servische media: nu de vrije wind waait, waaien ze mee. Dat geldt zeker voor de journalisten van Politika. Zij kunnen onmogelijk be weren dat ze al die jaren tegen hun zin hebben meegewerkt aan het systeem. Daan-oor is de krant te zeer een instituut. Zoals Zetc zegt: "Er zijn drie pilaren van de Servische samenleving: Politika, de Kerk en de voetbalclub Rode Ster". 'Tedere journalist heeft te maken met zelfcensuur", meent Zetc, "Ik zit al 21 jaar in de journalistiek en ik heb nog nooit problemen met de censor gehad. En dat geldt voor de meeste journalisten. We zijn allemaal in dit systeem opgegroeid, naar school gegaan. Je weet hoe ver je kunt gaan. En bovendien, Joegoslavië is de Sovjetunie niet, we hadden hier altijd een goed leven, we konden naar het buiten land, we hadden geen echte reden te kla gen". Niet iedere journalist heeft zich de afge lopen jaren zo meegaand opgesteld als Zetc. De commerciële tv-zender Studio- B, die sinds vorig jaar november in de lucht is. is van meet af aan kritischer te genover het regime geweest. Tijdens de verkiezingen vorig jaar liet de zender bij voorbeeld de vertegenwoordigers van de oppositie uitgebreid aan het woord ko men. Afgelopen zaterdag zonden ze on verkort de beelden van de gewelddadig beeindigde demonstratie in Belgrado uit. Met een kwartier tussenpauze, dat wel. want het station is klein en heeft geen draagbare zender. Maar typerend voor de houding van de Servische media is dat zelfs een kritische zender als Studio B, net als radio B 92, on middellijk met de uitzending stopte toen dat zaterdag door de politie werd opge dragen. "Nee, een discussie hebben we daarover op de redactie niet gehad", zegt Dusam Masic van B 92. Achteraf bleek er voor het politiebevel niet eens een wette lijke basis te zijn. Het afleren van een in tientallen jaren aangeleerde houding zal de media nog veel moeite kosten. Maar dank ztj de stu denten zijn de eerste aanzetten tot echte persvrijheid in Servie gezet. Het is een overwinning voor de demonstranten, maar het is slechts een begin. "Het pro bleem met democratie is hoe je de zaak op poten zet", zegt Zoran Amar van Studio Terecht wijzen Servische journalisten er op dat niet alleen in hun republiek een gebrek aan persvrijheid is. De Kroatische televisie maakt zich net zo goed schuldig aan eenzijdige berichtgeving. En in Slovenie heeft de voorzitter van het parle ment deze week geprobeerd een journa list van het dagblad Delo te laten ont slaan. omdat hij het niet eens was met een verslag van een parlementszitting in de krant. Het strekt de krant tot eer dat de journalist gelijk kreeg, niet de parle mentsvoorzitter.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7