Sluitingstijden van Haagse winkels vrij proms Keurslijf van vaste baan minder in trek Vendex verkoopt belang VS DQQiIIRiIIUII SS MEUBELPROMENADE KATWIJK MEUBELPLEIN LEIDERDORP Experiment in enige van vier grote steden Polen helft buitenlandse schulden vrij gescholden VRIJDAG 15 MAART 1991 Ruding bij Philips Philips stelt op 2 mei op de jaarlijk se aandeelhoudersvergadering voor oud-minister dr. H.O.C.R. Ruding van financien te benoemen tot com missaris. Ruding is nu voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW). Forse lening China China zal de Sovjetunie een lening van 1 miljard Zwitserse francs (ruim 1,3 miljard gulden) verstrek ken voor de aankoop van Chinese produkten, meldde de staatsmedia vrijdag in China. Over de lening werd gisteren een definitief akkoord bereikt tijdens een bezoek van de vice-premier van de Sovjetunie, Joeri Masljoekov, schreef het Volksdagblad. Varkens in containers Om varkenspest te voorkomen moeten biggen en varkens in de na bije toekomst worden vervoerd in containers. Daardoor wordt de mo gelijkheid vergroot varkenspest te voorkomen of uitbreiding tegen te gaan. Nu worden biggen en varkens afkomstig van verschillende bedrij ven in één veewagen vervoerd. Wor den containers gebruikt, dat kun nen biggen en varkens van slechts één bedrijf in één container worden vervoerd. Dit betekent dat de big gen en varkens van verschillende bedrijven niet met elkaar in aantra- king kunnen komen. Werkloosheid GB 7 De werkloosheid in Groot-Brittan- nié is in februari gestegen tot zeven procent van de beroepsbevolking tegenover een herzien cijfer van 6,7 procent over de maand januari. In de laatste zes maanden is de werk loosheid gestegen met een gemid delde van 53.700 personen. In de pe riode tot en met augustus vorig jaar steeg de werkloosheid nog met een gemiddelde van maar 6900 mensen. Teleurgesteld De Oosteuropese landen zijn teleur gesteld over de investeringsbereia- heid van de Westerse landen in hun economieén. Dat heeft de Roe meense premier Petre Roman ge zegd in Rio de Janeiro. Hij maakt een rondreis langs verschillende Latijnsamerikaanse landen in een poging de buitenlandse handel van zijn land te bevorderen. Volgens de bewindsman heeft Roemenie sinds de omwenteling eind 1989 volop hu manitaire hulp ontvangen, maar een krachtige financiéle ondersteu ning voor de opbouw van de econo mie bleef onder wat was verwacht. DEN HAAG (GPD) - Steeds meer mensen zien af van het keurslijf van de vaste baas en de vaste werktij den. Daardoor gaat het goed met de uitzendbureaus in Nederland. In 1990 groeide de omzet met dubbele cijfers, net als in 1989. Vooruitgang werd vooral geboekt in de sectoren industrie, administratie en de medi sche beroepen. Ging het in 1989 om een groei van 13 procent, vorig jaar was het 12,4 procent. Uit de gegevens, die werden be kendgemaakt door de Algemene Bond Uitzendondernemingen (ABU), blijkt dat vooral de (para- )medische sector een opmerkelijke vooruitgang boekte. De geldomzet steeg met 23 procent, in bemiddelde uren ging het altijd nog om 18 pro cent. De cijfers van de ABU, die door het NIPO zijn verzameld, tonen ver der aan dat het bij de medische sec tor verhoudingsgewijs nog om een vrij klein deel van de totale markt gaat. bijna 10 miljoen uur op een to taal van 175,5 miljoen door de ABU bemiddelde uren. Deskundigen menen dat de groei vooral te maken heeft met een nij pend tekort aan verpleegkundigen. Daarbij komt dat verpleegsters en verplegers steeds vaker part-time willen werken, zodat zij meer moge lijkheden hebben hun werkdagen en -weken naar eigen smaak in te delen. Uit recente cijfers blijkt dat de ge hele gezondsheidszorg en de maat schappelijke dienstverlening (kruiswerk, gezinszorg) met dit fe nomeen te maken heeft. Daar werkt nu al bijna de helft van het perso neel in allerlei vormen van flexibele arbeid, zoals de Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarktonder zoek eind vorig jaar bekendmaakte. Het gaat daarbij niet alleen om uit zendkrachten en andere vormen van tijdelijk werk. maar ook om op roep- en afroepkrachten en deeltijd werkers. Bezuinigingen Volgens woordvoerder Tom Mul ders van uitzendbureau ASB en dochterbedrijf Medicall is de groei van de medische sector vooral een inhaalmanoeuvre. Tot zo'n twee of drie geleden was er nauwelijks vraag naar tijdelijke arbeidskrach ten. het 'inleenvolume' bevond zich op een minimum. Door een groei end tekort aan arbeidskrachten doen ziekenhuizen sindsdien echter steeds vaker een beroep op uitzend bureaus. Mulders "Vorig jaar nam de groei van kwartaal tot kwartaal toe. Dat is nu wat teruggevallen, maar er is nog steeds groei". Hij verwacht dat de groei in de medische sector zich nog wel enige tijd zal voortzetten, waar na er een stabilisatie zal optreden. Het tekort aan arbeidskrachten is vooral een gevolg van de bezuini gingen in de gezondheidszorg in de afgelopen tien jaar. Er waren jaren dat gediplomeerden na hun oplei ding direct ontslagen werden. Te genwoordig is er veeleer sprake van een arbeidsgarantie wanneer leer lingen aan het eind van hun studie komen. Ziekenhuizen moeten nu het te kort aan verpleegkundigen op aller lei manieren aanvullen. Daarbij komt dat steeds minder mensen be reid zijn op vaste tijden de zware werkzaamheden verrichten. Mul ders: "Iedereen met een diploma kan zonder meer overstappen naar een andere werkgever, als de om standigheden daar beter zijn". Dat gebeurt ook, zegt hij, en steeds va ker gaat de arbeidsbemiddeling via het uitzendbureau. Lichte daling Uit het ABU/NIPO-onderzoek blijkt dat ook de industriële en ad ministratieve sectoren een forse groei te zien geven. In uren (dat is volgens ABU representatiever dan omzetcijfers) gaat het om pen groei van 5,3 en 14,6 procent tot achter eenvolgens ruim 90 en bijna 60 mil joen uren. Alleen de technische sec- tor laat aan daling aten, van ih naar ruim 16 miljoen uur. De cijfers van ABU/NIPO, die be trekking hebben op 85 procent van de uitzendbranche, wijzen op een lichte omzetdaling in het eerste kwartaal van dit jaar. De ABU ver wacht dat deze tegenvaller later in het jaar wordt gecompenseerd, zo dat het hele jaar toch weer een sta ging te zien zal geven. In de medi sche sector is overigens geen sprake van een daling. Hier gaat het om een In bta tarugval in de groei In totaal waren vorig jaar gemid deld 130 000 mensen per dag aan het werk via een uitzendbureau Dat is procvnl van de beroepsbevol king. De totale omzet in de branche gaf een stijging te zien van 172,5 mil joen uur (1988) en 194,3 miljoen uur (190Q t"t 207.9 miljoen uur De om zet groeide navenant achtereenvol gens 4.2 miljard, 4.7 miljard en 5.3 miljard gulden. Telefoonseks over hoogtepunt heen DEN HAAG (ANP) - Aan de onstuimige groei van de tele foonseks in ons land is een eind gekomen. De PTT constateert een "stabilisering" in zowel aan bod als gebruik van 06-num- mers als sekslijnen en babbel boxen. Van de 167 miljoen 06- gesprekken van vorig jaar had toch nog altijd 80 procent be trekking op wat de PTT noemt de erotische en amusementsge- sprekken. De stabilisering wordt toege schreven aan de campagne 'Bel ze gerust, bel ze bewust' die eind 1989 en begin vorig jaar is ge voerd om het publiek te wijzen op de financiële risico's van de zogeheten 06-koopnummers. Intussen hebben al enkele ex ploitanten een 06-koopnummer opgezegd, aldus gisteren een woordvoerder van de PTT. UTRECHT - Een medewerkster van een Utrechts banketbakkersbedrijf 'strikt' een paashaas. Bij dit bedrijf, dat gespecialiseerd is in chocolade-artikelen, is men al sinds januari bezig met de voorbereiding van Pasen <31 maart en 1 april). Al enige tijd is er een stijgende lijn te zien in de verkoop van groteen dure eieren en paashazen. (toto anp) AMSTERDAM (GPD/ANP) - Ven dex International, de moedermaat schappij van onder meer warenhui- zenketen Vroom Dreesmann. is haar belangen in de Verenigde Sta ten aan het verkopen. Op korte ter mijn wil het concern af van 6 mil joen aandelen in het Amerikaanse winkelconcern Dillard Department Stores. Ze zullen binnenkort via de Newyorkse effectenbeurs in Wall Street worden verkocht. Vendex hoopt met de transactie in een klap een grote smak geld bin nen te halen om daarmee haar bank- schulden te verkleinen en de reor ganisatie van het concern te beta- •len. werd genoteerd (101T/s dollar), zou het pakket ruim 611 miljoen dollar (ruim 1 miljard gulden) waard zijn. Door de omvang ervan zal Vendex echter waarschijnlijk met flink wat minder genoegen moeten nemen. De 6 miljoen aandelen vormen 20 procent van het totale aandelenka pitaal van Dillard's. Vendex is in snel tempo bezig met een reorganisatie. Het concern wil terug naar de kernactiviteiten, de verhouding tussen eigen en ge leend kapitaal moet solider en de solvabiliteit moet groter. Door stille reserves (zoals het belang in Dil lard's) vrij te maken, verwacht Ven dex haar afhankelijkheid van bank- financiering op korte en lange ter mijn te verminderen. Waar Vendex onder meer van af wil is een lening van 250 miljoen gulden die in 1985 bij de ABN Bank werd gesloten met het oog op de in troductie van aandelen Vendex op de Amsterdamse Effectenbeurs. Door de belabberde gang van zaken die bij de warenhuizen van Vroom Dreesmann aan het licht kwam. werd toentertijd van de beursgang afgezien. Ter voorbereiding van de ver koop heeft Dillard Department Sto res Inc. in Little Rock (Arkansas) gisteren, op verzoek van Vendex, de 6 miljoen aandelen laten registreren bij de Securities and Exchange Commission (SEC). Deze registratie is in de Verenigde Staten een voor waarde om een groot pakket aande len in een beursgenoteerde onder neming in een klap te kunnen ver handelen. Na verkoop van de 6 miljoen aan delen houdt Vendex er nog 3 mil joen over. Vindt het pakket in Wall Street een goed onthaal, dan zullen nog eens 900 000 Dillard's aandelen langs dezelfde weg worden ver kocht. Dit vertegenwoordigt een waarde, op grond van de laatste beurskoers, van ruim 160 miljoen gulden. De leden van de Vereniging van Hoger Personeel (VHP) bij de Vroom Dreesmann-warenhuizen zijn bereid de komende twee jaar genoegen te nemen met een zeer be scheiden loonsverhoging, het inle veren van de helft van de atv-dagen en een solidariteitsbijdrage" van 1 procent voor een vertrekregeling voor 57.5-jarigen. Dit pakket met een geschatte op brengst van 65 miljoen gulden moet bijdragen aan het herstel van het rendement van de V&D-warenhui- zen, die het afgelopen boekjaar nog een verlies leden van 70 miljoen gul den. De dienstenbonden van FNV en CNV raadplegen de komende twee weken hun leden bij V&D. Zij vinden het door V&D gevraagde loonoffer erg hoog. DEN HAAG (ANP) Den Haag mag als enige van de vier grote steden maximaal gaan ex perimenteren met de winkelsluitingstijden. Soortgelijke aanvragen van Rotterdam en Utrecht zijn afgewezen. Dit heeft het ministerie van economische zaken bekendgemaakt. In hoeverre de winkeldeuren 's nachts en 's avonds daadwerkelijk open blijven is nog onduidelijk. De dienstenbond FNV verzet zich fel tegen vrijheid blijheid bij winkel sluiting. Ook middenstandsorgani saties zijn over het algemeen tegen, terwijl grootwinkelbedrijven er wél voor voelen. De gemeenteraad van Den Haag sprak zich reeds in 1986 uit voor verruiming van de ope ningstijden. Behalve Den Haag mogen ook Den Helder, Landgraaf, Hummelo en Keppel maximaal experimente ren. Dit betekent dat door de week de winkels zelf mogen uitmaken wanneer ze de deuren open houden, mits ze het totale aantal uren van de winkelsluitingstijdenwet (52) niet overschrijden, de zondag blijft ta boe. Bij de Tweede Kamer ligt nu een wetsvoorstel om dat totale aan tal op 55 te brengen. De mogelijkheid om te experi menteren vloeit voort uit het wets voorstel D-gemeenten en D-provin- cies. De D staat voor deregulering ofwel minder regels. Om een com promis tussen werkgevers en werk nemers over het maximale aantal openingsuren per week (55) niet in gevaar te brengen, had minister An- driessen van economische zaken er met succes bij staatssecretaris De Graaff-Nauta van binnenlandse za ken op aangedrongen om winkel sluiting uit te sluiten van de deregu lering. De Tweede Kamer besloot echter anders en stelde bij amendement dat niet alleen in de reeds aangewe zen D-gemeenten, maar ook in ten hoogste tien andere gemeenten ge- experimenteerd mag worden met de winkelsluiting. Het betreffende deregulerings-wetsvoorstel moet nog worden goedgekeurd door de Eerste Kamer. De maximaal tien gemeenten, waarvan in het amendement sprake is, zijn nu aangewezen. Ze mogen gedurende tweeéneenhalf jaar ex perimenteren met de openingstij den in de detailhandel. In totaal hadden zich ongeveer vijftig ge meenten hiervoor aangemeld. Den Haag, Den Helder en Land graaf mogen maximaal experimen teren. Wageningen en Vlissingen mogen de winkels tot zeven uur 's avonds open houden en tot negen uur op de koopavond. Haaksbergen en Stede Broec mogen overgaan tot een tweede koopavond in het begin van de week. In Almere, Arnhem en Uden mogen de winkels tot negen uur 's avonds open blijven. Wie bijzonder wil wonen, maakt eigenzinnige kombinaties. En kiest als basis een merk van allure. Proms. Modern vormgegeven, vakkundig gemaakt en met een uitstekende garantie. Neem bijvoorbeeld deze nieuwe serie exclusief ontworpen tafels. Een serie die u ongekende keuzemogelijkheden biedt. U bepaalt zelf formaat, uitvoering, materiaal en kleur: stijlvol marmer, tijdloos travertin of origineel graniet, al dan niet gekombineerd met glas. Laat uw fantasie de vrije loop. kies uit de tientallen sfeervolle mogelijkheden en kombineer met de fraaigelijnde stoelen en zitmeubelen uit het Proms programma I Wlbcloveml nonen. KATWIJK AMBACHTSWEG l^||Bll|1 tel Nj mm U U I *1 DONDERDAGAV I BB m KOOPAVOND Behalve in de tien nu aangewezen gemeenten mag op grond van het wetsvoorstel in nog eens vijf ge meenten, die eerder waren aange wezen, worden geéxperimenteerd. Hummelo en Keppel krijgt de maxi male vrijheid. In Schiedam mogen de winkeldeuren tot zeven uur open blijven en wellicht gaan ook Hilver sum en Skarsterlan van die moge lijkheid gebruik maken. In de ge meente Groningen mogen de win kels tot negen uur open blijven. Zoals de zaken nu staan zal de si tuatie in ons land van plaats tot plaats sterk kunnen gaan verschil len. Zo zijn op grond van weer ande re regels in Amsterdam, Amstel veen en Rotterdam avondwinkels toegestaan en zijn de mogelijkhe den in toeristenplaatsen als bijvoor beeld Noordwijk eveneens ruimer dan elders. Hart voor uw Huis LONDEN (AP) Geïndustriali seerde landen staan op het punt de helft van de 33 miljard gulden kwijt te schelden die Polen schuldig is aan buitenlandse regeringen. Dat heeft het dagblad Financial Times gisteren gemeld. De krant haalde bronnen bij de Club van Parijs aan. waarin geïn dustrialiseerde schuldeisende lan den zijn verenigd. Het zou gaan om de grootste kwijtschelding in de ge schiedenis van de organisatie. Door de helft van de 33 miljard dollar die t Polen aan buitenlandse regeringen schuldig is zou binnen driejaar een streep moeten worden gehaald. Warschau zou daardoor jaarlijks 70 tot 80 procent minder rente over buitenlandse schuld gaan betalen. De 33 miljard dollar vormt drie kwart van de totale Poolse buiten landse schuld. Volgens de Financial Times heeft de Club van Parijs woensdag het besluit tot kwijt schelding genomen en zou dat gis teren zijn toegelicht aan Poolse functionarissen. Hoge Financiéle ambtenaren van de G7 - Groot-Brit- tannie, de VS, Frankrijk, Canada, Duitsland, Italië en Japan - bereik ten in het weekeinde in Parijs een akkoord over het inkrimpen van de schuld. Sommige leden van de Club, die niet tot de G7 behoren, zoals Austra lië, zouden ongelukkig zijn met dat besluit. De Financial Times schrijft dat vooral de VS er op gebrand le ken wat aan de Poolse schuld te doen, met het oog op het bezoek van de Poolse president Lech Walesa aan Washington, later deze maand.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5