Meer openheid over de geheime diensten Nieuwe lente, nieuwe woonideeën, nieuw rondje Meubelplein. Tubbergen wil de boerenopstand liever vergeten 'IRA-verdachten verdienen vrijspraak' Dales belooft jaarlijkse rapportage Hoogleraar pleit voor herregistratie medicijnen Ontwild^elingshulp krijgt voorlopig niet meer geld Omroepen zijn het eens over nieuwe opzet radio VRIJDAG 15 MAART 1991 I BINNENLAND'BM^I PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) Minister Dales (binnenlandse zaken) zal de Tweede Kamer voortaan jaarlijks in het openbaar rapporteren over de activiteiten van de inlichtingen- en veiligheidsdiensten, waaronder de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD). De minister komt hiermee tegemoet aan de vraag van de Kamer om meer openbare informatie en een versterking van de parlementaire controle op de geheime diensten. ROTTERDAM (ANP) - Geneesmid delen moeten opnieuw geregi streerd worden wanneer ze vijf of tien jaar op de markt zijn geweest. Zo luidde gisteren het pleidooi van prof. dr. D. Lindhout bij het aan vaarden van het bijzonder hoogle raarschap in de klinische genetica in Rotterdam. Bij het verzoek om herregistratie zouden dan de resul taten van goed opgezet en uitge voerd vervolgonderzoek moeten worden overhandigd. Aanleiding tot dit pleidooi zijn onder meer de ervaringen met anti- epileptische middelen, zoals carbamazepine. Onlangs is geble ken dat zwangere vrouwen die dit middel tijdens een zwangerschap gebruiken een aanzienlijk verhoogd risico lopen op een kind met een open ruggetje (spina bifida). Als er bij de introductie van carbamazepine van meet af aan ver volgonderzoek was geweest van al le zwangerschappen waarin dit middel was gebruikt, was dit tien jaar eerder opgemerkt en had onno dig leed voorkomen kunnen wor den, aldus Lindhout. Proefdieronderzoek is vaak on voldoende. Of een nieuw genees middel ook veilig is bij gebruik tij dens de zwangerschap kan volgens Lindhout alleen worden vastge steld door zoveel mogelijk zwanger schappen te "vervolgen". Prof. Lindhout ging verder in op recent onderzoek in Rotterdam na erfelijkheidsvoorlichting. Dat heeft uitgewezen dat voor echtparen mpt een verhoogd genetisch risico de wens om kinderen te krijgen en per soonlijke ervaring met een handi cap in gezin of familie bepalend zijn bij de beslissing om al dan niet een kind te krijgen. Bij een hoog risico op een handi cap ziet de helft van de echtparen af van kinderen. Maar als de betreffen de afwijking tijdens de zwanger schap is vast te stellen doet slechts dertien procent dat. Prenataal on derzoek biedt dus nieuwe perspec tieven voor gezinsuitbreiding aan echtparen die dat anders niet zou den hebben aangedurfd, consta teerde Lindhout. In Nederland worden ieder jaar steeds meer zwangerschappen on derzocht op een aantal landelijk overeengekomen afwijkingen. Van de vrouwen die vanwege hun leef tijd een verhoogd risico lopen op een mongooltje of een kind met een andere chromosoomafwijking maakt inmiddels 60 procent ge bruik van de mogelijkheid tot prenataal onderzoek. Voor veel ernstige aandoeningen is nog geen prenataal onderzoek mogelijk. In Nederland worden jaarlijks zes- tot tienduizend kinde ren (3 tot 5 procent) met een min of meer ernstige aangeboren afwij king of handicap geboren. Het per centage stijgt volgens Lindhout tot boven de 10 als qok de later in het le ven optredende ziektebeelden wor den meegerekend. Aangeboren af wijkingen zijn de oorzaak van der tig procent van de kindersterfte in de geïndustrialiseerde landen. Met ingang van eind dit jaar zal het ministerie ook openbaar maken welke bedreigingen van de staats veiligheid en de democratische rechtsorde zich hebben voorge daan. Ook bij de begroting van het ministerie zal een toelichting op het werk van de BVD worden gegegen. Het debat dat gisteren in de Twee de Kamer werd gehouden over de inlichtingen- en veiligheidsdien sten, spitste zich vooral toe op de manier waarop de politiek meer stu ring en controle kan uitoefenen op deze diensten. Nu is de vaste com missie voor de inlichtingen- en vei ligheidsdiensten, waarvan de frac tievoorzitters van de vier grote par tijen (CDA, PvdA, WD en D66) deel uit maken, belast met het toe zicht op de diensten. In die commis sie worden operationele en daar door geheime informatie van de BVD, de Militaire Inlichtendienst (MID) en de Inlichtingendienst Bui tenland (IDB) behandeld. Over deze informatie mag men zelfs met eigen fractiegenoten niet spreken. De Kamer uitte kritiek op het functioneren van deze commissie. Met name PvdA-woordvoerder Stoffelen hekelde het feit dat uitge rekend de druk bezette fractievoor zitters de commissie vormen. "Met frisse tegenzin spoeden zij zich naar hun vergaderingen" vond Stoffe len. Zij missen tijd, interesse en be nodigde deskundigheid om op ei gen initiatief op onderzoek uit te gaan en de minister ter verantwoor ding te roepen, aldus de PvdA'er. Hij pleitte daarom voor een verbre ding van deze Kamercommissie met meer leden van zowel de grote als kleine partijen. Daarnaast wil de PvdA een nieu we commissie van toezicht instel len. Deskundige buitenstaanders zouden "de ogen en oren van de Ka mer" kunnen gaan vormen, door ge vraagd en ongevraagd onderzoek en controle uit te oefenen. De Ka mer heeft daar nu onvoldoende tijd voor, terwijl veel incidenten en klachten van burgers over het func tioneren van de BVD nauwelijks aandacht krijgen, aldus de PvdA'er. Voorzitter Brinkman (CDA) van de vaste commissie voor de inlich tingen- en veiligheidsdiensten zag ook de noodzaak van zoveel moge lijk openheid in, maar ontkende de beschuldigingen van Stoffelen dat de fractievoorzitters eigenlijk geen tijd en zin in het werk zouden heb ben. "We hebben er juist lust in" zei Brinkman. De laatste twee jaar ver gadert de commissie (in een vrijwel nieuwe samenstelling) veel vaker dan voorheen, waardoor de "inhou delijke controle" steeds meer toe neemt. "Het is bepaald niet zo dat we zitten te wachten tot de minister ons weer een briefje stuurt", aldus Brinkman. Het PvdA-idee om een commissie van toezicht met deskundige bui tenstaanders in te stellen, werd zo wel door Dales als door Brinkman verworpen. Deze onafhankelijke deskundigen zou de politiek voor de voeten kunnen lopen. Wel staat Brinkman positief tegen een kleine groep deskundigen, die zijn eigen kan adviseren. DEN HAAG (GPD/IPS) - CDA en WD zijn niet bereid meer geld uit te trekken voor ontwikkelingshulp. Dit verklaren de kamerleden De Hoop Scheffer (CDA) en Weisglas (WD) in een reactie op een pleidooi van minister Pronk voor de AVRO- radio. De bewindsman verklaarde het bedrag voor ontwikkelingshulp tot 2 procent (nu 1,5 procent) van het nationaal inkomen te willen ver hogen. Omgerekend een bedrag van 2,5 miljard gulden extra. De Hoop Scheffer vindt een ver hoging "nu niet aan de orde". Hij verwees naar de besluiten van het kabinet in de tussenbalans om 526 miljoen gulden op de ontwikke lingshulp te bezuinigen. "Laten we dat eerst maar eens goed uitvoeren. Dan zien we wel verder", aldus de CDA'er. Weisglas noemde het verhaal van Pronk in het licht van de tussenba lans "ongeloofwaardig". De liberaal wees erop dat het Pronk's eigen idee is geweest 526 miljoen te kor ten op zijn budget, terwijl boven dien andere landen minder geld uit trekken voor ontwikkelingshulp. Voor de radio zei Pronk gisteren dat extra geld nodig nodig is in ver band met de bescherming van het milieu in de Derde Wereld. Dat ge beurt nu ook. maar binnen het bud get voor ontwikkelif|shulp. Ook minister Hans Alders van VROM benadrukte de noodzaak om ont wikkelingslanden te helpen met hun milieubeleid. Het geld dat daar voor nodig is, zou betaald kunnen worden uit de heffing op de uitstoot van C02, een van de belangrijkste veroorzakers van het broeikasef fect. Alders pleitte er ook voor milieuvriedelijke Westerse techno logie aan Derde Wereld over te dra gen. In het PvdA-blad Rood laat PvdA-kamerlid Melkert weten dat het laatste woord over de bezuini ging op Ontwikkelingssamenwer king nog niet is gesproken. In plaats daarvan moet er meer gekort wor den op Defensie, stelt hij. Dat zal bij de behandeling van de Defensieno ta in de Kamer beslist moeten wor den. In CD-Aktueel heeft staatssecre taris Van Voorst (defensie) zich al gekeerd tegen verdere bezuinigin gen op Defensie dan de twee pro cent van de tussenbalans. Van Voorts noemt dit 'onaanvaardbaar' LAGE VUURSCHE (GPD) - Een versterkte zenderkleuring en wel licht een nieuwe muziekzender. Dat moet volgens de omroepen de toe komst worden van de vijf publieke radiozenders. De radiodirecteuren van de omroepen werden het gister middag na een dag vergaderen in Lage Vuursche in beginsel eens over deze uitgangspunten. Het plan moet op 1 oktober ingaan. De radiodirecteuren, verenigd in het College Overleg Programmaza ken Radio (COPRA), wezen giste ren een VPRO-voorstel van de hand om de zenderindeling, zoals die voor tv vanaf 1 oktober gaat gelden, ook in te voeren op radio. Volgens vice-voorzitter T. Daalhuisen (TROS) van de COPRA is het tv-mo- del niet toe te passen op radio "om dat je'dan drie of vier elkaar becon currerende zenders krijgt. Het ef fect dat zo'n indeling heeft op televi sie bestaat niet voor radio. Radio is wat dat betreft een heel ander medi um", aldus Daalhuisen. Het COPRA-overleg koos vol gens Daalhuisen unaniem voor het model de huidige zenderkleuring te versterken door oneigenlijke pro gramma's van de zender te weren. Een zendercoördinator of een zen derredactie moet bij geschillen over de vraag of een programma al of niet op een zender past, de knoop Dagvaarding Het resultaat van een door Justitie en de PTT uitgevoerd experiment met het in de avonduren bezorgen van dagvaardingen is "niet bemoe digend". Justitie kampt al geruime tijd met het probleetn dat een groot deel van de aangetekend verzonden dagvaardingen in de praktijk onbe stelbaar blijken te zijn. Volgens Jus titie wordt gemiddeld slechts 40 procent van de geadresseerden in derdaad bereikt. Dode vrouw Het Recherche Bijstands Team (RBT) Utrecht onderzoekt met der tig man de dood van een 53-jarige vrouw uit Woerden. Het ontzielde li chaam van de vrouw werd woens dagavond aangetroffen in een wo ning in Woerden. De politie gaat er vanuit zij met geweld om het leven is gebracht. Over dé doodsoorzaak wilde een politiewoordvoerder gis termiddag nog niets zeggen. doorhakken. Omroepen die zich niet erg thuis voelen op een van de zenders, krijgen in de toekomst de gelegenheid zich van deze zender terug te trekken, waarbij ze dan ex tra tijd krijgen op een andere zen der. Volgens T. Daalhuisen hebben de radiodirecteuren een TROS-voor- stel voor een nieuwe muziekzender overgenomen. Dit 'Middle-of-the- road-station' zou door alle omroe pen gerund moeten worden en in plaats komen van het momenteel matig beluisterde Radio 5. Vice- voorzitter A. van den Heuvel van de NOS zal de komende maand onder zoeken om hoe het nieuwe radiomo del zal aanslaan bij de luisteraars en op hoeveel reclame-inkomsten de omroepen hierdoor kunnen reke- TEL AVIV - Voorafgaand hun gesprekken poseerden Relus ter Beek (defensie) en zijn Is raëlische collega Moshe Arens (links) gisteren in Tel Aviv voor de fotografen. Eerder op de dag sprak Ter Beek in Ankara ook al met de Turkse minister van defensie. Meh- met Yazar. Die vroeg hem de Neder landse Patriot-raketten nog even in Turkije te laten. Volgens hem is Irak nog steeds een bedreiging, (toto epa> Verdediging: rammelende getuigenverklaringen D66 in Utrecht buiten spel gezet UTRECHT (ANP) - Ondanks een overweldigende winst bij de afgelopen verkiezingen voor de Provinciale Staten zal D66 de komende vier jaar niet zijn ver tegenwoordigd in het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht. CDA, PvdA en WD hebben gisteravond besloten het bestuur niet te wijzigen. D66 groeide in Utrecht van vijf naar elf statenzetels. ROERMOND (ANP) - De raadslie den van Sean Hick en Paul Hughes hebben gisteren op de zevende dag van het IRA-proces voor de recht bank in Roermond vrijspraak be pleit. De advocaat van Harte, mr. J. Dubois, deed vanmorgen hetzelfde voor zijn cliënt. Er bestaat volgens mr. R. Bom te gen zijn cliënt Hick (30) geen enkel bewijs dat hij als medepleger kan worden beschouwd van de moord 27 mei vorig jaar op de Australische toeristen Melrose en Spanopoulos. Geen enkele getuige heeft Hick ge zien. Wat resteert is één man. die meent dat de ogen van eén van de schutters lijken op die van Hick, al dus de raadsman. "Daaraan kan geen enkele bewijslast worden ont leend". Hughes (27) heeft volgens raads man mr. W. van Bennekom een vol strekt en uitvoerig alibi. Er is slechts de verklaring van een vrouw die Hughes herkende als de be stuurder van een auto in Venlo vlak voor de aanslag. Van Bennekom twijfelt echter aan de betrouwbaar heid van haar verklaring. Zo wist ze aanvankelijk niet of de bestuurder een man of een vrouw was geweest. Tegenover die ene getuige staan drie onder ede afgelegde verklarin gen van Noordieren die zeggen dat ze op de dag van de aanslag met Hughes in Ierland naar een sport wedstrijd zijn geweest en dat ze daarna zijn uitgegaan. De raadsman kwam niet verder dan mogelijke be trokkenheid bij de IRA. Advocaat Dubois van Gerard Harte betoogde vanochtend dat de officier van justitie er niet in is ge slaagd om te bewijzen dat Harte een medepleger is van de moord op de twee Australische toeristen. Vol gens Dubois was Harte op het mo ment van de aanslag helemaal niet in Nederland maar in Noord-Ier- land. Op 25 mei zou hij naar Parijs zijn gegaan van waaruit hij een dag later naar Dublin is gevlogen. Pas medio juni zou hij in Nederland zijn teruggekeerd. De raadslieden van de vier IR A-le den Hughes, Harte, Hick en Magui- re hebben de verdediging tijdens de pleidooien ook een algemene juri- disch-technische wending gegeven. Rechtsongelijkheid. collectieve procesvoering, speculaties en ram- njelende getuigenverklaringen wa ren de sleutelwoorden. Mr. Bom stak 's ochtends van wal met de vraag of het Openbaar Minis terie al dan niet overgaat tot vervol ging van de 19-jarige studente uit Amstelveen. Die heeft een door offi cier van justitie mr. Laumen aange toonde actieve rol gespeeld. Wordt zij niet vervolgd, dan is er sprake van rechtsongelijkheid en wille keur. Geen vervolging van de stu dente kan niet anders betekenen dan dat de vier Ieren ook niet mo gen worden vervolgd, aldus mr. Raadsman mr. G. van Asperen bestreed de stelling van mr. Lau men dat de vier verdachten een da dergroep hebben gevormd en dus collectief verantwoordelijk zijn voor de moord op de Australiërs. De zaak in Roermond mag dan ook niet worden gezien als een collectief proces. Mr. Van Bennekom sloot hierbij aan. Hij zei dat er in het Ne derlandse strafrecht van iedere af zonderlijke verdachte moet worden aangetoond dat hij of zij schuldig is. TUBBERGEN - Eigenlijk wil nie mand in Tubbergen meer worden herinnerd aan de boerenopstand 1971. Maaromdaterop lömaart - als uiting van vreugde over de afronding van een verbeteringspro ject voor de landbouw - een monu ment wordt onthuld, denkt me nigeen onwillekeurig terug aan de donkere episode die aan de uitvoe ring van dit plan vooraf ging. Het oproer in de Twentse platte landsgemeente ontstond destijds uit onvrede over het ruilverkave lingsplan. Tubbergen had in de ja ren zestig zelf om zo'n ruilverkave ling gevraagd. Het plan moest een einde maken aan de versnippering en de slechte afwatering van de lan derijen. Bovendien moesten zand wegen dringend worden verhard en de natuur en het landschap -be schermd. "Het was een voor Tubbergen en dus voor de 750 betrokken boeren bedrijven relatief goedkope aan pak. Het rijk zou immers 70 procent betalen van de 41 miljoen gulden die er mee waren gemoeid," zegt wethouder B. Weersink van Tub bergen, in 1971 raadslid van deze ge meente. Als groot voorstander van de ruilverkaveling was hij er begin jaren zeventig van overtuigd dat de landbouwers enthousiast zouden reageren op de ruilverkaveling. Hij erkent dat de tegenstand werd on derschat. Waar boeren in Tubbergen zich vooral aan stoorden waren de gerin ge mogelijkheden voor inspraak, de onzekerheid over de indeling van de kavels en de stemmingsprocedu re. Die bepaalde, dat zij die niet naar de stembus gingen, werden geacht te hebben voorgestemd. De erva ring had geleerd dat het merendeel van de stemgerechtigden wegbleef. De mogelijkheid dat de ruilverka veling Tubbergen zou worden aan genomen was derhalve bijzonder groot, vreesden opstandige boeren. Explosief Hoe fel de weerstand tegen de ruil verkaveling in Tubbergen was, bleek voor het eerst op 29 juni 1971, de dag van de stemming over het plan. Op het moment dat Overijs sels gedeputeerde dr. H. Schoema- ker niets vermoedend het startsein voor de stemming gaf werd hij aan gevallen door schreeuwende boe ren. De bestuurder liep een aantal rake klappen op en vluchtte het po dium op om aan zijn belagers te ont komen. De sfeer werd zo explosief dat de gedeputeerde besloot de stemming voor onbepaalde tijd op te schorten. Van een georganiseerd verzet was eind juni overigens nog geen spra ke. Dat kreeg pas vorm nadat een actiecomité was opgericht. Het wa ren vooral kleinere boeren die zich bij de beweging aansloten. Ze voel den er niets voor grond af te staan en zich door de overheid de wet te laten voorschrijven. De sfeer in Tubbergen werd steeds grimmiger. Zo kregen voormannen van de landbouworganisaties te maken met bedreigingen en moesten ze voor beveiliging van huis en gezin een beroep op de politie doen. Op 21 december 1971 zou op nieuw worden gestemd over de ruil verkaveling. Het werd een zwarte dag in de historie van Tubbergen. Opstandige boeren wierpen barri cades op en gooiden met molotov cocktails. Vele ruiten moesten het ontgelden en in de burgemeesters woning werd brand gesticht. Een agent liep een messteek in de rug op. De Mobiele Eenheid voerde tot i opstand tegen de ruilverkaveling in de avond charges uit, soms tot in de huizen aan toe. Door de ernstige ongeregeldheden kwam er van stemmen ook op 21 de cember niets terecht. Omdat de af faire rond de ruilverkaveling veel emoties had losgemaakt stopten provincie en rijk het plan in de ijs kast. De gemeente Tubbergen had daar wel begrip voor. maar hoopte toch dat de ruilverkaveling op den duur door zou gaan. Wethouder Weersink "De noodzaak van een betere ontwatering en wegen ver harding werd steeds groter". Het was dan ook een flinke klap voor Tubbergen toen de gemeente in 1979 besloot de ruilverkaveling te schrappen. Om de landbouw in Tubbergen voor een rampzalige ontwikkeling te behoeden, pleitte mr. J. Niers, commissaris der ko ningin in Overijssel, er bij het rijk voor om de meest noodzakelijke voorzieningen te treffen. De verka veling van grond zou op basis van vrijwilligheid geschieden. Minister Braks (landbouw) ging akkoord met het zogenoemde raamplan. Het rijk was bereid voor het 4(1 mityoen gulden kostende project 50 procent bij te dragen. Tubbergen ontkwam niet aan een forse stijging van de onroerend- goedbelasting en de belanghebben de boeren kregen daarnaast te ma ken met een hoge baatbelasting. De uitvoering van de ruilverkaveling zou ons aanzienlijk minder hebben gekoi ttelt wethouder Weer link vast. Volgens hem hebben zich ver der geen problemen meer voorge daan. "Men begreep dat er iets moest gebeuren. Ook de medewer king aan de vrijwillige ruilverkave ling is goed. Er intussen duizend hectare verkaveld en 200 hectare is in voorbereiding. Je kunt zeggen dat de sporen van de boerenop stand zijn weggewist Informatie: 071-416585 ÉÉN RONDJE MEUBELPLEIN,NEGEN RONDJES WOONIDEEËN A4,afslag Hoogmade MEUBELPLEIN LEIDERDORP '1

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3