Een referendum dat niets verandert Lappendeken valt uit elkaar Jodenzending uit kerkorde gehaald 'Zonder Unie heeft communistische partij geen bestaansrecht' Gorbatsjov: steun kerken is hard nodig Paus: tekort aan priesters beangstigend REPORTAGE UNIE VAN SOCIALISTISCHE SOVJETREPUBLIEKEN ANP-correspondent Dicderik Kramers DEN HAAG - De laatste jaren zijn de politieke ontwikkelingen in de Sovjetunie steeds meer in het teken van nationale en etnische tegenstellingen komen te staan. Met het Unieverdrag, dat in een lossere band tussen Moskou en de republieken voorziet, hoopt Sovjetpresident Michail Gorbatsjov de Sovjetunie bijeen te houden. Zondag kunnen de Sovjetburgers zich in een referendum over zijn plannen uitspreken. Jarenlang konden de inwoners van de Sovjetunie zich koesteren in de veilige wetenschap dat alle Sovjet volkeren kameraadschappelijk naast elkaar leefden, met de Russische broeders als eersten onder de gelijken. Volgens de ideologie moesten deze volkeren op weg naar de communistische heilstaat eerst naar elkaar toe groeien en vervolgens samensmelten tot eén Sovjet-volk, dat nationaal van vorm maar communistisch van inhoud moest worden. t Met de perestrojka kwam hier de klad in. In het streven naar onafhankelijkheid namen de Baltische staten het voortouw. In 1988 ontstonden hier de eerste Volksfronten, brede massa organisaties die opkomen voor het herstel van de onafhankelijkheid. De Balten hadden daarbij een goede uitgangspositie, doordat de annexatie in 1940 door de Sovjetunie door de meeste Westerse landen nooit was erkend. Nadat in maart de Volksfronten aan de macht waren gekomen riepen Estland, Letland en Litouwen in het voorjaar van 1990 de onafhankelijkheid uit. die na onderhandelingen met de Sovjetunie feitelijk geëffectueerd moest worden. Gorbatsjov slaagde er niet het 'Baltische virus' te isoleren, dat in andere republieken eerst tot de oprichting van Volksfronten leidde, en vervolgens tot het afkondigen van de soevereiniteit. In de Oekraine. de graanschuur van de Sovjetunie, klinkt de roep om afscheiding steeds sterker, met name in het westelijke deel dat tot de oorlog bij Polen hoorde. Moldavië voelt steeds meer voor hereniging met Roemenië, maar komt daarbij in conflict met de minderheden in hun republiek, de Russen en de Turkstalige Gagaoeziërs. Toen deze groepen afgelopen najaar hun eigen republieken uitriepen reageerden de Moldaviërs met strafexpedities en blokkades, waarbij enkele doden vielen. Etnische tegenstellingen trekken een zware wissel op de politieke ontwikkelingen in de Kaukasus, een mozaïek van volkeren die vaak met elkaar overhoop liggen. Zo gaat het onafhankelijkheidsstreven van de Georgiërs ten koste van minderheden als de Osseten, die met wapengeweld in het Georgische gareel worden teruggebracht. De meest dramatische uitbarsting vond plaats in Nagorno-Karabach, een door Armeniërs bewoonde enclave in Azerbajdzjan, waarover sinds eind 1988 een ware burgeroorlog tussen die republiek en Armenië woedt. In Armenië is een voorman van het nationalistische Karabach-comité tot president gekozen, maar in Azerbajdzjan heeft de communistische partij de touwtjes weer stevig in handen nadat het Sovjetleger in januari 1990 het Volksfront met grof geweld uitschakelde. In de Centraalaziatische republieken (Kazachstan. Oezbekistan, Toerkmenistan. Tadzjikistan, Kirgizië) is het nog betrekkelijk rustig, al maakt het Kremlin zich al geruime tijd zorgen over de heropleving van de Islam en de grote bevolkingsgroei. Toch is ook hier de vlam in de pan geslagen, voor het eerst in Kazachstan toen Gorbatsjov in december 1986 een Rus benoemde tot partijleider in plaats van een Kazach. Nadien waren het meestal moslems die onderling slaags raakten: Turkstalige Oezbeken tegen Perzischtalige Tadzjieken, Oezbeken tegen shi'itische Mescheten uit de Kaukasus. Vijftien republieken, tientallen volken vormen te zamen de lappendeken die Sovjetunie heet. President Gor batsjov probeert het uiteenvallen van de door de communistische partij bijeen gehouden deken tegen te houden. De naar schatting 25 miljoen Russen buiten Rusland voelen zich steeds ongemakkelijker tussen hun Sovjetbroeders. Steeds vaker worden ze voor kolonisatoren uitgemaakt en beschuldigd van alle kwalen die het Sovjetbewind over de republieken heeft uitgestort. Veel Russen ergeren zich aan de oproep tot dekolonisatie van de deelstaten, omdat in hun ogen het onderdrukkende volk evenveel te lijden heeft van het regime als de onderdrukten. De opstandige randgebieden kosten meer geld dan ze binnenbrengen, vinden ze. De teloorgang van de communistische staatsgodsdienst en de groeiende onzekerheid over de politieke en economische toekomst zou op den duur tot een felle Russische reactie kunnen leiden. Maar van een grootschalig nationalistisch réveil als in de Kaukasus of de Oekraine is in de Russische federatie nog geen sprake. MOSKOU Een referendum voor elk wat wils. liet kost, zeggen de organisatoren, zo'n 40 miljoen gulden. Bijna de helft van de stemgerechtigden begrijpt vol gens opiniepeilingen de vraag niet. En wat de uitslag ook mag zijn, er verandert niets. Aldus po litici. Een dergelijke volksraadpleging kan waarschijnlijk maar in eén land worden gehouden. Zondag mogen de bijna tweehonderd miljoen stemgerechtigde Sovjet-burgers in theorie beslissen over de toekomsti ge staatkundige eenheid van hun land. Dit is de formele vraag, geïniti eerd door president Gorbatsjov, goedgekeurd door het nationale parlement. "Denkt u dat het nodig is de Unie van Socialistische Sovjet Republieken te behouden als een vernieuwde federatie van gelijk waardige soevereine republieken, waarin de rechten en vrijheden van elk individu, ongeacht etnische af komst. volledig worden gegaran deerd"? Zeventig procent van de kiezers zal. voorspellen de opiniepeilers, naar de stembus gaan. En de prog noses voor de uitslag: een meerder heid. tussen de zestig en zeventig procent, beantwoordt de vraag met 'ju'. Weigering Niets aan de hand dus? Wel dege lijk. Om te beginnen weigeren zes van de vijftien Sovjet-republieken aan het referendum mee te doen. Dat plaatst de nodige vraagtekens bij de bedoeling die Gorbatsjov met dit referendum zegt te hebben: her stel van de eenheid tussen de Sóv- jet-republieken. Ten tweede wordt over die een heid niet per referendum beslist. Zowel in republieksparlementen als in het nationale parlement moet nog worden beslist over een deze week gepubliceerd ontwerp-Unie- verdrag, dat de onderlinge relaties tussen het centrum (Kremlin) en de republieken regelt. Ten derde is de inzet niet het voortbestaan van de Sovjetunie als eenheidsstaat, maar overleving van het communisme. De vraagstelling maakt dat ook duidelijk: behoud van de Unie van Sovjets, ver nieuwd. maar socialistisch. De Sov jet-burger die om pragmatische re denen, bijvoorbeeld vanwege de onderlinge economische afhanke lijkheid van de republieken, voor een nieuw samenwerkingsverband zou willén stemmen, haalt zich meteen het socialisme op de nek. Tatjana Zaslavskaja. directrice van het Nationale Centrum voor Publieke Opinie Onderzoeken, heeft het woord 'behoud' dan ook meteen getypeerd als het belang rijkste uit de hele vraag. En tegelijk het meest onduidelijke. Wat moet er behouden worden en wat wordt er dan wel vernieuwd? Formulering De president van de republiek Ka- zachtstan, Nazarbajev, een steeds meer op de voorgrond tredend poli ticus, is het met haar eens. Hij bekri tiseerde de hele procedure: het Unieverdrag had eerst door het na tionale parlement moeten worden besproken, daarna had een referen dum de zaak moeten bekrachtigen. Natuurlijk heeft hij gelijk. In het ontwerp-verdrag wordt bijvoor beeld afwisselend over 'staten' en 'republieken' gesproken. Boven dien spreekt het ontwerp over een 'Unie van Soevereine Republieken'. Nazarbajev heeft daargm in Ka zachstan de referendumvraag iets anders laten formuleren: bent u voor een bond van onafhankelijke staten. De discussie over de relatie tus sen Kremlin en republieken zal, zoals gezegd, na het referendum volop doorgaan. Die draait om het voortbestaan van de Sovjetunie als socialistische, nucleaire eenheids staat en wereldmacht. Of zoals Vla dimir Grinjov, vice-voorzitter van het Oekrainse parlement, het for muleert: "Gorbatsjov gokt. Met één klap. dit referendum, wil hij de hele winst binnenhalen. En dat is voort bestaan van het systeem, enigszins aangepast, gemoderniseerd, maar wel degelijk het systeem". Gorbatsjov zelf blijft ook volgens het ontwerpverdrag in dat systeem de machtigste man. Opperbevel hebber van het leger bijvoorbeeld, tevens belast met de hoogste uit voerende en regeringsmacht. Jeltsin Geen kiezer die zich daarvoor heeft uitgesproken, het referendum heeft derhalve ook de functie van legiti mering van Gorbatsjovs bevoegd heden. En is daarmee een wapen in de strijd tegen Bons Jeltsin, de pre sident van de Russische Federatie, de grootste republiek. Jeltsin heeft tot nog toe gezwegen als het graf over de wenselijkheid van het referendum of een 'stemad vies' gegeven. Waarschijnlijk zou dat een gecompliceerde uitleg wor den. In Rusland is, ondanks de late 'nee'-campagne van de democrati sche oppositie, een absolute meer derheid voor het voortbestaan van de Sovjetunie als staatkundige een heid. Geen Rus die 'het rijk' laat val len: de Sovjetunie is Rusland. Jeltsins tegenwapen is de 'Russi sche vraag' die in de grootste repu bliek aan de Unie-vraag wordt toe gevoegd. Jeltsin wil een uitspraak van de Russen over de wenselijk heid van een direct gekozen Russi sche president. Als het antwoord 'ja' luidt (en daar twijfelen de opi niepeilers niet aan), is Jeltsin de kandidaat voor die post. De geko zen president van de machtigste re publiek kan de door het ja-knikken- de parlement benoemde Gor batsjov niet negeren. Jeltsin, die vorige week de 'oor log' aan het Kremlin verklaarde en die term woensdag als 'onverstan dig' weer introk, zou dan ook het liefst zijn standpunt uitvoerig aan de tv-kijker uitleggen. Maar tot gis teravond gaf de door Gorbatsjov be noemde directeur van de staatstele visie, Kravtsjenko, geen krimp: Jeltsin zorgt voor confrontatie, eist het aftreden van de president, die man komt niet voor de camera. Het tekent de harde strijd die in de media wordt uitgevochten voor Gorbatsjov, de exponent van het 'humane communisme' versus Jelt sin als kampioen van de 'zogenaam de democraten'. Eenheidsstaat Een overtuigend 'ja' betekent een voorlopige overwinning voor Gor batsjovs zaak. Dus wordt in referen dum-campagne en -organisatie geen middel geschuwd. "Een 'nee' tegen de eenheidsstaat betekent kans op een zonder toestemming af gevuurde nucleaire raket", zei de commandant van de 'strategische nucleaire strijdkrachten' Joeri Maksimov woensdag in een televi sie-interview. Nucleaire chantage dus. Zoals ook bij het doorzetten van het refe rendum in republieken die niet wil len meedoen met machtsmiddelen gepaard gaat. In boycot-republiek Moldavië zijn de reservisten zondag voor oefeningen opgeroepen, rap porteert het agentschap Postfac- tum. De stembureaus zijn in de ka zernes. Zo ronsel je kiezers. Luitenant-generaal Popov zei gis teren in Moskou ervan overtuigd te zijn dat de ruim vier miljoen geregi streerde militaire kiezers voor ne gentig procent voor de Unie en Gor batsjov zullen steunen. Het leger, zo voegde hij er aan toe, zal het in heel de Sovjetunie mogelijk maken dat iedereen die dat wil, kan gaan stem men. Derde vraag In sommige republieken was die gang van zaken voorzien. Daar is geen boycotbeslissing genomen, maar wordt een eigen vraag toege voegd. Zoals in de Oekraine, waar de kiezer in een ook ingewikkelde formulering wordt gevraagd of de republiek als zelfstandige staat, maar wel in eenheid met andere Sovjet-staten, moet blijven. In het radicale en nationalistische weste lijke deel van de Oekraine is er zelfs een derde vraag: wilt u de Oekraine in de Sovjetunie of niet. Een referendum voor elk wat wils. Gorbatsjov noemt het een keu ze voor democratie en eenheid. Op veel lager partijniveau wordt dat iets anders uitgelegd. "Zonder Unie heeft de partij geen bestaansrecht en wij ook niet", citeert het Moskou- se dagblad Koeranti een lokale par tij-ideoloog tijdens een wijkverga dering. Koeranti: Bij het sluiten van de bijeenkomst vroegen gepensio neerden: En waarvoor moeten wij dan wel stemmen0 "Voor de Unie en tegen privé-bezit", was het ant woord. Leeuwendeel hervormde synode DOORN (ANP) - De her vormde synode heeft gisteren de zending onder de joden uit de kerkorde geschrapt. De kerk zoekt het gesprek met het jodendom en richt zich er niet op de joden tot het chris tendom te bekeren. Van de ongeveer 110 synodeleden stemden er 23 tegen de wijzi ging. In de kerkorde van de Hervormde Kerk uit 1951 stond dat "de kerk zich in het gesprek met Israël richt tot de synagoge en allen die bij het uitverkoren volk behoren, om hun uit de Heilige Schrift te betuigen dat Jezus de Christus is". Deze tekst riep onder meer in joodse kring kritiek op, omdat zending onder de joden in hun ogen te veel werd toegelaten. Vol gens de nieuwe tekst zoekt de Hervormde Kerk "het gesprek met Israël inzake het verstaan van de Heilige Schrift, in het bijzon der betreffende het Koninkrijk Gods en het getuigenis dat Jezus de Christus is". Omdat het om een wijziging van een der zogenaamde Romein se artikelen in de Kerkorde ging. die het belijden van de kerk weer geven, kwam voor de bespreking in tweede lezing een verdubbelde synode in Doorn bijeen. De classes (regionale kerkver gaderingen) die de afgelopen maanden het voorstel tot wijzi ging hebben besproken, waren in meerderheid positief. 15 van de 54 classes waren tegen. Zij vonden dat het getuigende karakter van de dialoog met de joden moest worden gehandhaafd. Andere classes, zoals Amsterdam, von den het voorstel te vaag. De kri tiek klonk door in de bespreking donderdag. De synode verwierp een voor stel van ds. J.L. Brevet uit Tiel om Christus te vervangen door de Messias. Dit voorstel was door de Hervormde Raad voor de verhou ding van Kerk en Israël bepleit. "We moeten verdragen, dat de joden ons tegenspreken op het punt dat ons het meest dierbaar is, namelijk dat Christus de Mes sias is," zei dr. H. Vreekamp, se cretaris van de raad. Bovendien wilde de raad het woord Schrift vervangen door het woord Schrif ten dat in joods kring beter wordt begrepen. Het voorstel van Bre vet kreeg 21 van de 57 stemmen van de enkelvoudige synode. Voorstellen van onder meer ds. R. van Kooten (Soest) om in de tekst meer te onderstrepen wat de christen gelooft, kregen evenmin een meerderheid. Het voorstel van ds. A. Tromp (Krimpen aan de Lek) om wijziging uit te stel len, haalde het evenmin. Tromp wees op de verdeeldheid in de classes en pleitte ervoor de for mulering af te wachten van de werkgroep die de grondleggende artikelen van de toekomstige Sa men op Weg-kerk opstelt. De synode stelde ook een nieu we taakomschrijving voor de Raad voor de verhouding van Kerk en Israël op. Zij wees een voorstel van ds. Sj. van der Zee (Oosterhout) af om ook de bestrij ding van het anti-judaisme tot de taak van de raad te rekenen. De synode volgde het advies van de Commissie voor Kerkordelijke Aangelegenheden, dat deze term, die doelt op de christelijke wor tels van het antisemitisme, te vaag is. Beheersregeling. De hervorm de synode heeft gisteren in twee de lezing ingestemd met een be heersregeling die de drie huidige vormen van beheer van de kerke lijke goederen moet vervangen. Slechts zeven van de ongeveer 110 synodeleden stemden tegen. De synode moet zich echter nog wel over de hekele onderdelen van de kwestie buigen, zoals de vraag, welk orgaan de begroting vaststelt: de kerkvoogdij (finan ciële deskundigen) of de kerke- raad. MOSKOU (KATHPRESS) - Gorbatsjov heeft een beroep op de kerken en andere religieuze gemeenschappen in de Sovjetu nie gedaan om mee te helpen bij het oplossen van het nationalitei- tenvraagstuk en bij de instand houding van de Sovjetunie. De veelgeplaagde Sovjetpresi dent deed deze oproep bij een ontvangst vari patriarch Aleksej, hoofd van de Russisch-Ortho- doxe Kerk, en van andere reli gieuze leiders. Het is volgens Gor batsjov nodig dat er "een verbond van gelovigen en niet-gelovigen komt in het belang van de bin nenlandse vrede, de eenheid on der de bevolking en de nationale consensus". Aleksej verklaarde na afloop voor de Sovjet-tv dat Gorbatsjov en de religieuze leiders eensge zind van mening zijn dat het in ve le honderden jaren opgebouwde verband van volkeren en naties moet blijven bestaan. VATICAANSTAD (ANP) - Het 'beangstigende' tekort aan pries ters kan volgens paus Johannes Paulus II voorlopig het beste wor den opgelost doordat er priesters worden uitgewisseld. Hoewel het totaal aantal priesterroepingen weer stijgt, zijn er nog steeds bis dommen waar een priester ver antwoordelijk is voor tiendui zend gelovigen of meer heeft. Zonder het met zoveel woorden te zeggen, doelde de paus onder meer op initiatieven zoals van het aartsbisdom Utrecht, dat Poolse priesters naar Nederland heeft gehaald. "De opbloei van het aantal priesterroepingen kan het tekort aan geestelijken slechts ten dele compenseren", zo schrijft de paus in zijn jaarlijkse boodschap ter gelegenheid van Witte Donder- Het priestertekort kan er ook toe bijdragen dat de identiteits crisis inzake het priesterschap wordt overwonnen. "De ervaring van de laatste jaren heeft steeds duidelijker aangetoond hoe zeer wij in kerk en wereld priesters no dig hebben". Voor de bijna 900 miljoen rooms-katholieken in de wereld staan er 401.479 priesters ter ver voeging; gemiddeld één priester .per 2.250 gelovigen. Dit is iets gunstiger dan het Nederlandse gemiddelde: één per 2.450. Intrede ds. Rog-Pronk. Zon dag doet C. K. J. Rog-Pronk intre de in de hervormde gemeente 'De Rank' in Katwijk. In de dienst, die om twee uur begint (Pieter Groen College), zal ds. L. J. de Leeuw de kandidaat bevestigen. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Apel doorn G. D. Kamphuis Hoevelaken; aangenomen naar Langezwaag mw. A. H. C. Brugman-Kuipers kand. Spaarn- Gorbatsjov en patriarch Aleksej.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2