Q S3 'De mafia is een virus in allerlei gedaantes' 'Three men and a little lady': komedie met te lange aanloop J1U11U ®AGTNA Knipogen naar traditionele Engeland zorgen voor nieuwe impulsen Film Three men and a little lady: regie Emile Ardolmo. met. Tom Selleck, Nancy Travis. Ste ve Guttenberg en Ted Danson. te zien Luxor. iroonno, mei i om cseiiecK, ivani e Guttenberg en Ted Danson. t ■.eiden. Euro. Alphen. LEIDEN/ALPHEN - Niemand had in 1987 hoge verwachtingen van de Three men and a baby' geti telde Hollywood-versie van Coline Serreau's komedie 'Trots hommes et un couffin', over drie feestvieren de vrijgezellen die met een baby op gescheept worden. Toch viel het re sultaat mee. mede dankzij het aan stekelijke spel van Tom Selleck. Steve Guttenberg en Ted Danson als de vaders tegen wil en dank, die aanvankelijk voor elkaar niet wil den weten hoe verzot ze op het hummeltje raakten. Het vaderlijke trio is nu, samen met 'moeder' Nan cy Travis, terug in 'Three men and a little lady', geregisseerd door Emile Ardolino. Een vervolg, dat voor het grootste deel biedt waar bij de eer ste remake voor werd gevreesd. Pas tegen het eind, als het verhaal zich van New York heeft verplaatst naar een Engels landgoed, krijgt de film pit en volgen steekhoudende grappen elkaar in vlot tempo op. De veel te lange aanloop hiertoe hangt van meligheid en sentimenteel ge leuter aan elkaar. De baby Mary uit de vorige versie is inmiddels een kleuter van vijfjaar en ook aan haar moeder Sylvia, de actrice, en haar 'vaders' Peter, de ar chitect (Tom Selleck), Michael, de Tom Selleck wordt in 'Three men and a little lady' opgeza deld 'met de ou dere versie van de baby in de eerste afleve ring, die hij hier knuffelt. cartoonist (Steve Guttenberg), en Jack, de reclamespot-acteur (Ted Danson), is het af te zien dat er enige jaren zijn verstreken. Ze zijn wat be daarder en wijzer geworden. Het ouderkwartet kiest een school voor Mary uit en de drie mannen hebben als moderne variant op een slaap liedje een heuse rapsong ingestu deerd, waar oma, Sylvia's moeder, met onverholen scepsis naar luis tert. Sylvia viert triomfen in een thea ter en krijgt van haar regisseur Edward (Christopher Cazenove) naast een aanbod om in Londen op te treden een huwelijksaanzoek. De 'vaders', met Peter voorop, kunnen de pedante Edward niet uitstaan, maar weten Sylvia's twijfels toch niet in hun voordeel door te laten slaan. Het afscheid van moeder en dochtertje is bitter, temeer omdat de spanningen tussen Sylvia en Pe ter tot een knallende ruzie hebben geleid; een ruzie van het soort dat alleen voorkomt tussen ware gelief den. Dat laatste is evenwel voor ie dereen behalve voor die twee zo klaar als een klontje. In Engeland krijgt het jonge ge zinnetje een vorstelijk onderkomen op het familielandgoed van Edward. Maar terwijl Sylvia haar ui terste best doet om te geloven dat ze het geluk gevonden heeft, kwijnt Mary weg. Alleen al daarom beslui ten haar 'vaders' toch maar de hu welijksplechtigheid in Engeland bij te wonen. Als zij daar tot de ontdek king komen, dat Edward van plan is Mary naar een kostschool te sturen, nemen ze drastische maatregelen. 'Three men and a little lady' is voor het grootste deel in de Walt Disney Studio's opgenomen en er werden buiten-opnamen gemaakt in New York. De overtocht naar En geland, voor opnamen op locaties in de omgeving van Banbury, is duide lijk inspirend geweest. Al zijn ook de verstrooide butler en de manzie ke kostschooldirectrice cliché's, de knipogen naar het traditionele En geland zorgen in de film voor nieu we impulsen. Maar die komen dus wel erg laat. Als de auteurs Sara Parriott en Josann McGibbon op het idee waren gekomen het verhaal veel eerder naar Engeland te ver plaatsen, dan had 'Three men and a little lady' wel eens een echte ge slaagde komedie kunnen worden. RIJK VAN ROTTERDAM LEIDEN 'Kindergarten Cgp' - Lido. al. Hm W tcfaea - Lido. al. Teenage Ninja Mutant Turtles' - Lido. al 'Dances with wolves' - Lido. al. 'De kleine zeemeermin' - Lido. al. Postcards from the edge' - Lido, al. "Awakenings' - Lido. al. 'Eline Vere - Lido, al Three Men and a little lady' - Luxor, al. The Alst Emperor' - Trianon. 12 jr. 'Sweethearts - Rex. 16 jr. ALPHEN (Eurocinema. Van Boetzelaerstr. 6. tel. 01720-20800» Home Alone", al. Kindergarten Cop". 12 jr Metropole (070-3456756). Dances with wolves' - Metropole. al. Havana' - Metropole. al Reversal of fortune" - Metropole. al. Sibling Rivalry' - Metropole. al. "Kindergarten Cop" - Odeon (070- 3462400). 12 jr 'Ghost' - Odeon. al Home Alone' - Odeon. al "Pretty Woman' - Odeon. al. 'De kleine z 'Flatliners', al. "Three men and a little lady', al. VOORSCHOTEN AMSTERDAM 'Maladie d Amour" - Alfa. 16 jr Postcards from the edge' - Alfa, al 'Good Fellas' - Al ham bra (020-233192), 16 jr 'The sheltering sky' - Alhambra. al 'Eline Vere' - Bellevue Cinerama (020- 234876). al "The Hot Spot' - Cinerama (020- 266227), 12 jr Awakenings' Calypso (020-234876), 'Avalon' - Calypso, al 'Le man de la coiffeuse' Cinecenter (020-236615). 16 jr 'An angel at my table' - Cinecenter. 16 Ghost', al 'Problem Child", al. 'Flatliners'. 12 jr. 'Pippi Langkous', al. Jungle Book', al. FILMHUIZEN 'The Sheltering Sky' - Het Kijkhuis, Leiden (142895). jr. 'Madame Souzatzka' - Het Kijkhuis, 'Kindergarten Cop' Leiden. 'Prova d'Orchestra' - Het Kijkhuis, <020- Baghdad Cafe' - Het Kijkhuis. Leiden. Roma' - Het Kijkhuis, Leiden. Once upon a time in the west - Het Kijkhuis. Leiden 'Drugstore Cowboy' - LVC, Leiden (146449) 'The unbearable Lightness of Being' - LVC. Leiden. La Terra Trema' - LAK, Leiden, ma. 20 00 uur (124890). 'New Years Day' - Park Filmhuis, Al phen (01720-95600) 'De Lady en de Vagebond' - Park Film huis, Alphen. DEN HAAG 'Kindergarten Cop' - Asta (070- 3463500). 12 jr 'Pacific Heights' - Asta. 12 jr 'Dances with wolves' - Asta. al Awakenings' - Babylon (070-3471656). 151243), 'Home Alone' - Cinema, al 'Three men and a little lady' - Citv (020- 234579). al. 'The Russia House' - City. al. 'Pacific Heights - City. 12 jr. 'Navy Seals' - City. 12 jr. 'Flatliners'- City, 12 jr 'Home Alone' - City, al 'Kindergarten Cop' - City, 12 jr Desk Set' - Kriterion (020 (6)231708) 'Round Midnight" - Kriterion. 'La vie et nen d autre' - Kriterion. Transit Levantkade' - Kntenon. 'The Death of a teamaster' - The Mo vies (020-46)245790). Let's get lost' - The Movies Leningrad Cowboys go America' - The Movies De Wacht' - The Movies Kindergarten Cop' - Tuschinski Cine ac (020-243639), 12 jr 'Dances with Wolves' - Tuschinski (020-262633). al 'Awakenings' - Tuschinski, al. Tuschinski, 12 jr. TELEVISIE Zaterdag 16 maart Grandview, I SA. (Ned. 2, 20.25 uur) Jamie Lee Curtis als autosloopster, en dan ook nog twee mannen op haar nek: studentje Thomas Howell en ra- cekampioen Patrick Swayze. In 1984 gemaakt door Randal Kleiser. Solarbabies (BBC 1. 20.30 uur) Science-fictionfilm uit 1986 van Alan Johnson. Verslaafde tiener houdt een groep mensen gevangen. Met Richard Jordan en Jami Gertz. The sin of Harry Diddlebock (Su per Channel. 21.00 uur) Uit 1937. on der regie van wonderkind Preston Sturges. Het idee was om het Harold Lloyd-type uit de jaren twintig te actu aliseren en te laten zien wat er eind ja ren dertig met hem zou gebeuren. Naast Harold Lloyd zien we Frances Ramsden Rear window (Ned. 3. 22.50 uur). Hitchcock-klassieker uit 1954 James Stewart zit met gebroken been in een rolstoel en houdt door een verrekijker de buurt in de gaten. Waar is de over buurvrouw? Voyeurisme en suspense zoals het niet meer gemaakt wordt. Ook met Grace Kelly Code of silence (BBC 1. 22.50 uur) Chuck Norris maakt op zijn manier eind aan geweld in Chicago Met nog meer geweld dus. Splatter uit 1985 van Andv Davis. Yaaba (BBC 2. 23.00 uur) Fraaie Afrikaanse speelfilm uit 1989 van Idrissa Oedraogo over vriendschap tussen oude vrouw en jochie in een dorpsgemeenschap Ook in Nederland goed ontvangen. Met Fatima Sanga en Noufou Oedraogo. The final conflict (RTL 4. 23.25) Laatste deel van Omen-trilogie, in 1981 gemaakt door Graham Baker Anti christ Damien werkt nota bene als am bassadeur in Engeland Met Sam NdB en Barnaby Holm The two faces of Dr. Jekyll (BBC 1. 0.25 uur) Engelse versie van aloud thema, in 1960 gemaakt door Terence Fisher, met Paul Massie en Christop her Lee. Serum verandert oude Dr Hyde in jonge, knappe Mr. Hyde Zondag 17 maart Eon scherzo furioso (BRT 1. 20.30 uur) Door de pers hogelijk gewaar deerd regiedebuut van Marianna Dik ker over problemen in 'vrij huvHnk Tijdens feestje zet zij (Will van Kralin- geni hem (Hans Dagelet) flink te kijk Daniel Boone (Super Channel. 21.05). Western uit 1936 van David Ho ward met George O'Brien. Heather Angel Op weg naar Kentucky komt The bay boy (BBC 2, 0.15 uur)! Ca- nudees/Franse film van Daniel Petne uit 1984, Er gebeurt wat al te veel met jonge held Kiefer Sutherland om be trokken te raken bij zijn weg naar vol wassenheid. Ook met Liv Ullman en Peter Donat. Maandag 18 maart Female on the beaeh (BBC 2. 18.00 uur) Misdaadfilm rondom Joan Craw- ford als een rijke weduwe die haar minnaar ervan verdenkt haar te willen vermoorden. In 1955 geregisseerd door Joseph Pevnev. The eannonball run (RTL 4. 21.35 uur) Illegale autorace waarbij alles mag. dwars door Amerika. In 1981 ge maakt door Hal Needham. rollen van Burt Reynolds. Roger Moore. Farah Dinsdag 19 maart The unfaithful (BBC 2. 19.00 uur) Amerikaanse film uit 1947 van Vincent Sherman, met Ann Shendan. Lew Ay re* Echtgenoot op reis. vrouw be trokken bij moord Tampnpo (BRT 2. 20 00 uur) Eetfilm uit 1986 van Juzo Itami Hoe erotisch is noedelsoep1 Met Ken Watanabe, Tsutomu Yamakazi. Woensdag 20 maart Taxi in de narht (Ned. 3. 20.25 uur) Korte Nederland'c speelfilm uit 1987 van Floor Foelkel Vrouwelijke taxi chauffeur en in zichzelf gekeerde man stranden in de polder Met Sac ha Bult hut*, die voor haar rol een Gouden Kalf-nommatie kreeg en Gerard Th ooien. Flesh and blood Ned.2. 22.55 uur) Film an Paul Verhoeven uit 1985 over Middeleeuwse perikelen, sex en ge weld. wordt in drie delen uitgezonden. Dit is het slot, dat draait om de bevrij ding van Agnes (Jennifer Jason Leigh) Rutger Hauer moet er voor Donderdag 21 maart Tarzan and the valley of gold (BBC 2. 19.00 uur) Tarzanfilm uit 1966 van Ro bert Day. met Mike Henry. The chosen (Ned I. 19.45 uur) Amerikaanse film uit 1980 van Jeremy Paul Kagan, speelt in een joods milieu in Brooklyn anno 1944. Twee jongens sluiten vriendschap. De ene wordt se culier opgevoed, de ander streng-or- thodox. Hun vaders proberen hen ge scheiden te houden. Met Robby Benson, Barry Miller, Maximilian Schell en Rod Steiger The north star (Super Channel. 20.00 uur) Amerikaanse film uit 1943 van Lewis Milestone over de Tweede Wereldoorlog in Rusland Met Anne Baxter. Walter Hudson en Erich von Stroheim Trollflojtcn (BRT 2. 21.00 uur) In- gmar Bergman verfilmde Mozarts ope ra Die Zauberflote' in 1975 Met Ulnk Gold en Birgit Nordin Slightly honorable (Super Chan nel. 22.15 uur) Amerikaanse film uit 1940 van Tay Garnett met Pat O'Brien als briljante moord oplosser Vrijdag 22 maart On an island w ith you (BBC 2. 19 00 uur) Film over een filmster op Hawaii, in 1948 geregisseerd door Richard Thorpe Met Esther William i do Montalban. Radio days (RTL 4. 20.25 uur) Nostalgische film van Woody Allen uit 1987 over de tijd dat iedereen naar de radio luisterde de jaren veertig Met Mia Farrow en Seth Green Jeremiah Johnson (BRT 1. 20.35 uur). Film uit 1972 van Sydney Pol lack met Robert Redfnrd die d>- be schaving verlaat en in de bergen op nieuw begint Ook met Will Geer Foul play (BBC 1. 23.20 uur) Ko medie met veel vaart uit 1978 van Co- lin Higgins Goldie Hawn raakt be trokken bij een moord Alleen Chevy Chase gelooft haar Ideale basis voor Farewell, my lovely (BRT 1. 23.25 uur) Chandlerverfilming uit 1975 van Dirk Richards met Robert Mitchum en Charlotte Rampling Philip Marlowe moet ene Velma opsporen Dat blijft niet zonder gevolgen Heel behoorlijk Wallen letzter Gang (BBC 2. 0 20 uur) Duit-. Bin uit IBM van Chn - tian Wagner met Rolf Illig en Sibylle Canonica. Mta Farrow. urctiefutoi praat over de rol (gespeeld door Al Pacino) alsof het een goede vriend van hem is, ook al laat die vriend niet altijd het achterste van zijn tong zien. Coppola: "Aan het slot van The Godfather II, na de moord op zijn broer, blijft Michael zeer eenzaam achter, gebroken. Dat was voor mij het einde van een periode. The Godfather III begint vele ja ren later, hij begint met het besef dat er tijd vergaan is. Michael is meer gefixeerd op zijn kinderen, op het zuiveren van zijn naam en op het zoeken naar verlossing en ver giffenis. Over dat zoeken gaat de film. Michael analyseert de twaalf jaar van zijn bestaan tussen deel twee en deel drie, wat ongeveer de zelfde periode is die ik had tussen het maken van die delen. Een van de eigenschappen van de mens is dat hij zich vragen gaat stellen zodra hij ouder wordt en over de dood gaat nadenken. Michael Corleone hoopt, terecht of niet terecht, dat hij door liefdadigheid en schenkingen aan de kerk voor zijn zonden kan boeten. Het is net als bij de Rockefellers, dat is eigenlijk een soortgelijk ver haal. Rockefeller deed op een ver schrikkelijke manier zaken waarbij hij allerlei bedrijven uitschakelde, men zegt dat hij zelfs mensen liet vermoorden. En toen begon hij heel veel geld aan liefdadigheid te geven en werd hij opeens een goed mens. Michael Corleone doet zijn poging tot verlossing door het Vaticaan te benaderen, de ironie is dat het Vati caan corrupter is dan hijzelf'. Gangsters "Ik ben niet geïnteresseerd in gang sters op zich. Ik beschouw mijn film niet als een gangsterfilm, net zo min als Apocalypse Now een oorlogs film is. Het is een film over bepaalde aspecten van het menselijk bestaan met gebruikmaking van een gang- sterverhaal. The Godfather is veel eer een Shakespeariaanse film. Deel een was voor mij vooral een verhaal over een koning met drie zoons, een verhaal over macht. Het is een ongelukkig misverstand te denken dat de mafia iets specifieks is. De mafia is een virus dat komt en gaat in verschillende gedaantes. Het is ook een metafoor voor elke macht, of het nu in de top van de re gering van de USA is, of in de top v'an het Vaticaan. Het is geconcen- reerde macht die in stilte opereert. Dat is meer het soort mafia waar ik n geïnteresseerd ben". "Kijk, het publiek heeft altijd een fascinatie gehad voor outlaws, om dat wij nu eenmaal allemaal min of meer een saai leven leiden en braaf ja mijnheer' tegen een politieagent zeggen, terwijl een gangster hem gewoon een dreun verkoopt. Als toeschouwer voelen we bij het kij ken naar een schurk een hachelijk soort macht en pret. omdat we even kunnen voelen hoe het is om te le ven op de grens van wat is toege staan. We dromen er allemaal van een leuke meid als Faye Dunaway te hebben en banken te beroven, maar daarna gaan we weer aan het werk, komen thuis en roepen tegen onze vrouw: Tm home!"'. "We genieten van geweld omdat we er doodsbang voor zijn en door de angst te beleven zijn we in staat die angst uit te bannen. Net zo goed als we er in een drama van genieten dat een of ander 'bigger than life' karakter met het leven worstelt om dat we zelf 'smaller than life' zijn. Maar dat heeft te maken met hoe theater in zijn algemeenheid op mensen inwerkt". Coppola had de wereld meerma len bezworen dat hij er met het tweede deel echt een punt achter gezet had. Hij begint dan ook bijna uit zichzelf omstandig uit te leggen waarom hij op dat besluit is terug gekomen: "Natuurlijk had het ma ken van The Godfather III voor een deel economische redenen. In de ja ren zeventig was ik net een Latijn samerikaans land. Ik had zoveel schulden dat ik al mijn energie moest stoppen in het afbetalen. Kijk, ik ben regisseur van beroep en ik maakte The Godfather op basis van een boek dal ik in handen ge duwd kreeg. Toen het een succes werd. zei men: 'Oh, maak alsjeblieft een tweede film'. Mijn antwoord was: 'Als ik een tweede maak, wil ik totale vrijheid' en ze zeiden ja, dus kon ik onbekommerd mijn gang gaan. De critici riepen in koor dat deel twee niet zo goed was als het eerste, maar tien jaar later zei ieder een opeens: 'Oh. het is beter dan deel 1. Maak toch een derde, want we houden van The Godfather. We houden niet van One from the heart, we houden niet van Rumble Fish, we willen dat je een Godfather maakt'. Omdat ik die kans kreeg, heb ik ja gezegd. Vooral omdat ik al een aan taljaren mijn publiek aan het verlie zen ben. iedereen vindt dat mijn ex perimentele werk niet de moeite waard is. Het publiek zegt nu een maal niet tegen me: 'Oh, Francis, probeer eens wat nieuws, laat ons eens wat bijzonders zien'. Nee. het zegt: 'wij weten wat goed en slecht is'. Wat het werkelijk zegt is: 'Goed is alleen dat wat vertrouwd is'. Ik heb twintig films gemaakt. Mijn ergste flops zijn The Cotton Club. Rumble Fish, One from the Heart en The Gardens of Stones. Maar zelfs die vier flops zijn interes santer dan de meeste films van an dere regisseurs. Ik b» n haal den over mijn carrière, ik doe veel verschillende dingen, en als ik de taak op me neem om een nieuwe Godfather te maken, dan doe ik dat zo goed als ik kan. Ik ben erg trots op de Godfather-films en met re den". Francis Ford Coppola: De overleden paus Johannes Paul us I ligt op gebaard in het Vaticaan. Vol gens Coppola is diens dood op zijn minst ver dacht Van onze correspondent Rob de Kam BERLIJN - "Ik was net een Latijnsamerikaans land, ik had zoveel schulden dat al mijn energie in het afbetalen ging zitten". Ooit beweerde Francis Ford Coppola dat deel twee echt het laatste zou zijn, maar rond de jaar wisseling presenteerde hij dan toch The Godfather, deel III. Volgende week gaat de film ook in Nederland uit. De platvloerse financiële aanleiding betekent niet dat Coppola zich er met een Jantje van Leiden vanaf ge maakt heeft. Discussie over welk deel het beste is, zal er altijd wel blijven, maar zeker is dat Coppola met deel drie opnieuw een hecht en pak kend epos heeft afgeleverd, waarin de lotgevallen van de familie Corleone samenval len met Italiaanse financiële en politieke schandalen uit de jaren rond 1980. Francis Ford Coppola (51) was zelf op het festival van Berlijn aanwezig om daar The Godfather III te pro moten en de belangstelling van de media was overweldigend. Meer dan een groepsgesprek in het gezel schap van een zestal collega's zat er dan ook niet in. Coppola lijkt zich tijdens de drie kwartier durende sessie in zijn suite in het Berlijnse Intercontinental Hotel perfect op zijn gemak te voelen, ook al zijn we de vijfde groep die deze dag naar binnen wordt gevoerd. Van ver moeidheid is echter geen sprake, even goed geluimd pareert de film maker zowel zinnige als onzinnige opmerkingen. The Godfather III is in zekere zin een echte familiefilm. Niet alleen verzorgde Coppola's vader Carmine de muziek, dochter Sofia speelt een belangrijke, door de Amerikaanse kritiek overigens grondig gekraak te, rol als de vriendin van Andy Gar cia, de coming young man binnen de Corleone familie. Suggesties dat Coppola ook elementen uit zijn ei gen familieleven in de film ver werkt heeft. B/orden door de regis seur wat kregel van de hand gewe- Coppola: "De Coppola-familie heeft hooguit als inspiratiebron ge diend wat betreft de liefde voor de kinderen, de traditie hoe we met el kaar omgaan Maar dat was natuur lijk ook de belangrijkste reden dat ik ooit voor het eerste deel gevraagd ben. Ik ben. net als Martin Scorcese, in een echte Italo-Amerikaanse fa- piilie opgegroeid, dus voel ik me uitstekend op mijn gemak bij de op namen die zich in die kringen afspe len. Omdat ik weet hoe het bij een huwelijk daar toegaat en ik weet hoe zo'n vader van zijn dochter houdt." Grondslag Coppola gebruikte samen met Ma rio Puzo, de auteur van het boek dat aan de eerste film ten grondslag lag, een aantal politieke en persoonlijke drama's dat de Italianen nog vers in het geheugen ligt: de activiteiten van de mysterieuze P2-loge, de schandalen rond de Banco Ambro- siano (de bank van het Vaticaan), de op zijn minst onverwachte dood van paus Johannes Paulus I. Coppola en Puzo hebben zich bij het schrijven zekere vrijheden ver oorloofd. Coppola: "The Godfather III is net zo goed fictie als de eerste twee delen, maar als je een epische film maakt, ben je eigenlijk wel ver plicht terug te grijpen op een be staande geschiedenis. In deel twee was dat de Cubaanse revolutie, in deel drie is dat het Vaticaanse bank schandaal. Ik heb er alles over gele zen wat los en vast zat. De kranten, de tijdschriften, de boeken. En ver volgens heb ik geprobeerd alles wat ik geleerd had te vervlechten met het verhaal van de Corleone's. Het leek me aardig wanneer de Corleone's, toch grote mafiosi, plot seling geconfronteerd worden met mafia die nog machtiger is dan zij zelf. Dus gebruikte ik het Vaticaan se schandaal als een instrument in mijn verhaal. In de Verenigde Sta ten heeft men dit historische aspect genegeerd toen de film uitkwam, men was zich er daar überhaupt niet van bewust. Maar in Italië is ieder een op de hoogte. De mensen ken- i nen daar allemaal de waarheid. Men weet van de P2, van Gelli. van An- dreotti, en kent dit soort mafia op hoog niveau". Voor Coppola heeft dat mede de keuze voor Italiaanse lokaties be paald. Ook de studio-opnames von den daar grotendeels plaats, in de beroemde Cinecitta-studio's. Cop pola: "Een regisseur kiest de plek waar hij de film maakt heel zorgvul dig, omdat hij weet dat je daar maandenlang blijft en hij weet dat de lokatie de film zal beïnvloeden. Je leert de plek kennen, je komt in een bepaalde stemming die je stijl bepaalt. Door in Rome te filmen hoopte ik een meer Europees karak ter te bereiken. Het hele opera-ach- tige gevoel waar de film van doortrokken is zou beslist minder goed tot uitdrukking gekomen zijn als we in pak 'm beet Los Angeles gefilmd hadden, waar je vijf minu ten na de opnames een hamburger bestelt". Coppola en Puzo trekken in de film conclusies die niet bewezen zijn, zoals de moord op Johannes Paulus I. Coppola, behoedzaam reagerend: "Ik gebruik gewoon de feiten die bekend zijn en plaats die in een con text waardoor het publiek de con clusie kan trekken dat de paus ver moord is. Waar het natuurlijk ook wel verdacht veel op lijkt. Ik geloof dat de onderdelen m mijn film over de dood van paus Johannes Paulus en over de Banco Ambrosiano dicht in de buurt komen van de feiten die gepubliceerd zijn. Maar het zijn natuurlijk vooral aanwijzingen, de film zegt dat het Vaticaan betrokken was in allerlei enorme bankaffaires waarbij meer dan een miljard dollar verdween. En dat veel mensen rond die zaak zelfmoord pleegden of werden ver moord. En dat de paus nogal onver wacht stierf, omdat hij niet echt ziek geweest was. En dat zijn lichaam onmiddellijk gebalsemd werd. zo dat er geen lijkschouwing verricht kon worden. Ik zeg niet letterlijk dat de paus vermoord is. Ik lever het materiaal op grond waarvan de kijker zijn conclusies kan trekken" Wanneer het gesprek vervolgens naar de figuur van Michael Corleo ne verschuift, de hoofdpersoon van de Godfather-cyclus, spreekt Cop pola weer enthousiast en vrijuit. Hij

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23