Een hemels gevoel in een mand WIM'A ■reerwrr Heel wat mensen voelen zich uitsluitend veilig als ze grond onder hun voeten weten. Voor geen prijs zullen ze in een vliegtuig stappen, laat staan in een mand die een bekabelde eenheid vormt met een ballon. Ballonvaarders vinden zichzelf vooral bevoor recht. Vele meters boven de aardse bodem genieten ze ge regeld van het panorama dat zich rondom hen als een le vende luchtfoto laat bekijken. En dan is daar natuurlijk ook dat ondefinieerbare gevoel van jezelf nietig voelen, daar in hogere sferen. Nooit zullen mensen met hoogtevrees ge nieten van idyllische kijkjes en van weidse uitzichten. Nimmer zullen zij de sensatie van een ballonvaart beleven. Ze mis sen meer dan ze zelf zullen bevroeden, vinden fervente ballonvaarders. Impressies' van een luchtdoop, van een adembenemend avontuur. "Je kunt alle kanten op, uiteraard afhankelijk van waar de wind je heen blaast". door Pieter Harcksen Het is zaterdagmiddag, half drie. Twee stevige vierwiel-aangedreven terreinwa gens rijden achter kasteel De Schaffelaar met een kleine aanhanger de Koeweide op. De door eeuwenoude bomen om zoomde historische plek aan de rand van Barneveld biedt een idyllische aanblik. De lage zon werpt lange schaduwen vooruit, wanneer een aantal mannen uit de auto's stapt. In enkele minuten zijn zij omgeven door nieuwsgierigen die vanuit alle toegangspaden het veld opstromen. Zij weten dat de Koeweide ook die dag weer is verkozen tot startplaats van een of andere ballonvaarder. Het door waterpartijen begrensde ter rein geldt als een van Europa's meest ge liefde vertrekpunten van wolkenridders. Elk weekeinde is het raak. "Maar het grootste evenement grijpt plaats in au gustus, wanneer er de Ballonfiësta wordt gehouden", vertelt voorzitter Ben Blass van de Stichting Ballonsport Barneveld, die de coördinatie in handen heeft. "Dan stijgen hier hete-luchtballonnen op. In alle soorten en maten, afkomstig uit alle landen. Toeschouwers en piloten foto graferen traditiegetrouw het vertrek van de giganten via de waterpartijen, die dit mekka van de ballonsport zo uniek weer spiegelen". Barneveld ligt op zeven kilometer af stand van het geografisch middelpunt van Nederland. Je kunt dus alle kanten op... uiteraard afhankelijk van waar de wind je heen blaast. Duur De klep van de aanhanger gaat open en een lange kleurige sliert wordt eruit ge trokken en op het veld uitgerold. Dan volgt het mandje, wat eenmaal op de plek aangekomen een bijna manshoog vlechtwerk blijkt te zijn, waarin treden zijn uitgespaard. Via deze treden kan men over de met suède omklede rand klimmen. Het interieur van de mand is verdeeld in twee secties. Het ene gedeel te is ingeruimd voor de twee piloten, de drie propaan- gasflessen en de meet- en radio-apparatuur. Het andere voor de passagiers, vijf in getal. Straks zal het vierduizend kilo zware gevaarte in de lucht hangen, getild door 3,6 miljoen liter verwarmde lucht. Ballonvaren is duur. Niet zozeer van- r Zo mooi kan ballonvaart zijn. Avondschemer, water, natuur en industrie in het blikveld van de ballonvaar der. Het geheel geeft de passagier in de mand dikwijls een hemels gevoel. :uydti wfege de gaskosten van zo'n tachtig cent per liter (in anderhalf uur stook je twee tanks van veertig liter op), maar vanwege de afschrijving. Een ballon kost tussen veertig- en tachtigduizend gulden en gaat zo'n zeshonderd vlieguren mee. Veel ballonnen worden dan ook gespon sord. In de opening van de ballon wordt een grote ventilator gezet die snel lucht blaast in de enorme bolvormige tent. Binnen enkele minuten neemt de zak de afmetingen aan van een eengezinswo ning. Langzaam verheft de ballon zich, maar de kracht ontbreekt vooralsnog om de plat liggende mand rechtop te zetten. Dat gebeurt echter al vrij snel daarna, wanneer de piloot de dubbele brander ontsteekt. Een hels kabaal ontstaat, zo dra de gasvlammen in de kolossale ruim te worden geblazen. Even later staan bal lon en mand gereed voor een vlucht. Geraas Inmiddels heeft de bemanning kennis gemaakt met de piloten. Piloot Joop de Wilde geeft deze passagier de opdracht om de van ongeduld deinende mand in toom te houden. Ondanks de koude op de Koeweide is het aangenaam warm in de mand door de straling van de twee grote branders, die zo nu en dan met oor verdovend geraas hun vlammen in het binnenste van de koepel spuwen. Dan wordt het ernst. Ook de andere passagiers stappen in. Alles wordt nog voor een laatste maal gecontroleerd. De radio werkt, de drie gasflessen zijn op spanning en de passanten worden aange spoord de steigerende ballon nog even aan de grond te houden. Wanneer co-piloot Hans Zoet (51) over de rand van de mand klimt, wordt het Een hels kabaal ontstaat, zodra de gasvlammen in de kolossale ruimte wor den geblazen. sein tot vertrek gegeven. Beide branders worden volledig opengedraaid en de mand begint onder onze voeten te trillen en te schuiven. Hobbelend worden we enkele meters over de graspollen ge sleept terwijl het joelende publiek met ons meerent. Na enkele tientallen meters houdt het gehobbel over het veld op en gaan de branders een moment uit. Dan komt het gevoel over ons dat moeilijk onder woorden is te brengen. Het lijkt op de sensatie die iedere dromer wel eens heeft: het gevoel om meters te kunnen zweven over eindeloze trappen, om te kunnen loskomen van de grond. Totale stilte. Zelfs geen geruis dat de droom verstoort. Het lijkt alsof we heel licht worden. Als een camera die vanaf een hoogge legen standpunt uit zoomt, glijdt het beeld van de zwaaiende menigte uit het oog. Dit moet nog mooier zijn dan para chutespringen, bedenk ik me bij het zien van deze schijnbaar terugdraaiende film. Er komt een bijna heroïsch gevoel over je terwijl je rakelings over de boomtoppen zeilt. Slechts af en toe wordt de stilte ver scheurd door het opendraaien van de branders die ons verder moeten doen klimmen. En terwijl we langzaam over de bebouwing van Barneveld dobberen, worden we toegewuifd door mensen op balkons en vanuit dakramen. We zwaai en terug. Geen van ons heeft de eerste minuten van de ballonvaart nog iets ge zegd. Voor de meeste passagiers, zo ook voor mij, is het de eerste keer. Zoiets is werkelijk adembenemend. Windsnelheid We stijgen tot zo'n honderd meter; we komen terecht in een koude, vochtige luchtlaag. Barneveld ligt nu achter ons. De zachte noord-oostenwind voert ons in zuidwestelijke richting. Overigens is van de bries niets te merken. Voor de ballon vaarders is het windstil. Via de radio staan we in contact met de bemanning van een andere luchtballon die een minuut na ons is opgestegen, en met de inzittenden van twee volgwa- gens. Onze piloot besluit in overleg met de lucht-verkeersleiding van Dutch Mill (Nieuw Millingen), naar grotere hoogte te gaan. Zo proberen we boven de koude mistlaag uit te stijgen. De branders gaan brullend aan en even later reageert de ballon op de warmte. Vrij snel klimmen we naar een hoogte van bijna driehon derd meter. De boerderijen onder ons hebben nu de afmetingen van luciferdoosjes gekre gen. Het zicht is echter slecht, dus wordt besloten weer te dalen tot ongeveer hon derdvijftig meter. In glijvlucht zeilen we over de legpuzzel die onder ons ligt. Bij het horen van de razende branders ko men de boeren en hun gezinsleden nieuwsgierig het erf oplopen. Er wordt uitbundig gezwaaid. Hans Zoet slaat het tafereel tevreden gade. "Zie je nou dat het best meevalt met die zogenaamde anti-ballonboeren. Natuurlijk zijn wij ons ervan bewust dat een boer niet zo blij is, wanneer we on verhoopt in een p^s-ingezaaid land moe ten dalen. Maar we proberen altijd een terrein uit te kiezen, waar we geen scha de kunnen aanrichten en waar geen vee loopt. Kijk, het zijn ook meestal niet de ballon en de mand die schade aanrich ten, het is het publiek dat massaal door hekken loopt en over sloten springt om het land in te komen", vertelt hij. Hans Zoet, radioman in hart en nieren, is met meer dan achttienhonderd vaar ten op zijn naam een van de bekendste en meest ervaren ballonvaarders van Ne derland. Hij vertelt dat de vaderlandse wolkenridders gedragslijnen hebben over het vliegen boven en landen op agrarische terreinen. "We onderzoeken zelfs of we sancties kunnen instellen tegen de enkeling die het voor de meerderheid van de piloten verknoeit. Er zijn zo'n tachtig ballonpilo ten in ons land. We proberen na de lan ding altijd meteen op een positieve ma nier in contact te treden met de boer of landeigenaar. Deze krijgt altijd een aar dige attentie van ons en wanneer er toch onverhoopt iets kapot mocht zijn ge gaan, dan treffen we ter plaatse een goe de financiële regeling met de mensen. Daar hebben we altijd geld voor bij ons", zegt Hans Zoet. De zalige stilte boven het platteland laat zich nauwelijks verstoren. Hooguit door- de brullende brander, die telkens enkele seconden wordt opengedraaid, of door een hond die ons opmerkt en luid blaf fend rondjes loopt onder onze ballon. Ook het geringe vee dat buiten loopt, merkt ons op. Wanneer we over koeien, kalveren, schapen of varkens zweven, gaat de zo geheten cowburner aan, de koeiebran- der. De piloot zet de brander dan op een soort waakvlam, waardoor we met zacht geruis over het vee glijden. De koeien re ageren nauwelijks. Een groepje runde ren kijkt wat schuin omhoog en scharrelt dan rustig verder. Schapen reageren weer heel anders. Wanneer één schaap ons heeft opge merkt, rent het naar de andere hoek van het land, gevolgd door de hele kudde. In de hoek stoppen ze, dicht bij elkaar. Om te kijken wat er precies aan de hand is. Hans maakt een grapje naar een zwaai ende boerin. "Zijn we hier in de buurt van Maastricht?" roept hij naar beneden. Ze lacht terug en maakt ons duidelijk dat we vlakbij Veenendaal zijn. Dat is de plaats waar we, zo'n anderhalf uur na ons vertrek, zullen gaan landen. Maar eerst moet nog een soort landingsproef wor den ondernomen. Joop de Wilde laat langzaam de ballon naar het onder ons liggende land afglijden. Uit de verderop gelegen boerderij komen al wat mensen in onze richting gelopen. Terwijl de stoppels van het gemaaide maisland langs de bodem van de mand schurken, worden de branders weer opengedraaid. Maar of de stijging snel zal lukken... Voor ons doemt een rij wil gen op; de afstand is selchis enkele tien tallen meters. Beide branders stuwen brullend hun hitte de ballon in, die pas twintig seconden na deze handeling be gint te reageren. Op slechts enkele centi meters van de kruinen scheren we opge lucht over de bomenrij, op weg naar de Utrechtse heuvelrug. Champagne over de tuinen. Vanuit alle hoeken en ga ten komen wandelaars en fietsers die ons zwaaiend volgen. Even buiten de bebou wing vinden we een geschikt veld waar we, in overleg met de piloot van de twee de ballon, het vaartuig aan de grond wil len zetten. We dalen sterk en laten ons remmen door de kruin van een hoge boom. We bereiden ons voor op de lan ding. en fietsers die ons zwaaiend volgen. Even buiten de bebouwing vinden we een geschikt veld waar we, in overleg met de piloot van de tweede ballon, het vaartuig aan de grond willen zetten. We dalen sterk en laten ons remmen door de kruin van een hoge boom. We bereiden ons voor op de landing. "Handen binnen de mand en door de knieen", klinkt het commando van De Wilde. De groep duikt ineen en wacht ge spannen af. Dan voelen we met horten en stoten de mand over de eerste graspollen glijden. Telkens als het lijkt of we stil staan, hobbelen we weer een paar meter vooruit. De wind heeft nog steeds vat op de enorme, nog warme luchtbel boven ons hoofd. Als eerste klim ik eruit om met een lan ge lijn de ballon naar beneden te halen, terwijl de warme lucht eruit stroomt. Vervolgens loop ik met Hans Zoet naar de boer om ons onaangekondigde be zoek te verklaren. Hij geeft spontaan toe stemming om met de volgwagen het land op te komen. "Komt u even met ons mee, want we hebben wat voor u," zegt de pi loot. Teruggekomen bij de mand komt er een koffertje tevoorschijn, waaruit een fles champagne wordt gehaald. Een fles is voor de eigenaar van het land, de ande re wordt ontkurkt en leeggeschonken onder de uitbundige bemanning. Bij het fletse licht van de ter kimme gaande zon ondergaan degenen die hun eerste vlucht maakten hun doop. Ge knield op de harde grond moeten wij Hans Zoet, die de historie van de twee eeuwen oude ballonvaart declameert, nazeggen en worden wjj begoten met champagne. We keren huiswaarts met de titel 'luchtbaron van Barneveld tot Vee nendaal'. Na de landing. Met man en macht wordt de leeggelopen ballon opgerold.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21