Warmond kan 100 woningen bouwen Jubilerend schildersbedrijf tovert kerkje om tot showroom Leiderdorps kinderdag verblijf houdt open dag Warmondse clubs: extra geld voor papier Lustrum Rijnlands Lyceum Oegstgeest Haags duo vrijgesproken VRIJDAG 15 MAART 1991 LEIDERDORP - Met een open dag. morgen van tien tot twee uur, zoekt de landelijk opererende stichting Catalpa de publiciteit voor haar kinderdagverblijf De Springschans aan de Wilddreef in Lei- De Springschans is al open sinds begin vorige maand. Het kinder dagverblijf telt thans twaalf kinderen en kan er 'op termijn' 100 hebben. Binnenkort worden twee full time leidsters voor de tweede groep aangetrokken. Het gebouw, dat de stichting heeft gekocht, is al ge deeltelijk aangepast. Van twee lokalen zijn reeds groepsruimten gemaakt. De andere vier volgen op korte termijn. Over de in Leiderdorp druk aan de weg timmerende stichting is in de Leiderdorpse gemeentepolitiek erg veel te doen geweest. Colle gepartij D66, PvdA en Groen Links verzetten zich in de herfst van vorig jaar fel tegen het op een zijspoor zetten van de plaatselijke stichting kinderopvang Leiderdorp. WARMOND - Verenigingen die oud papier ver zamelen, krijgen in Warmond per kilo dertien cent subsidie van de gemeente. De gemeente raad ging is gisteravond eenstemmig akkoord gegaan met dit voorstel van B en W. Het bedrag van dertien cent is opgebouwd uit twee componenten: acht cent basissubsidie en vijf cent om de prijs die papierhandelaren in re kening brengen voor het vervoeren en verwer ken van oud-papier te compenseren. Het aan bod aan oud papier uit het buitenland is mo menteel zo groot dat de handelaren deze vijf cent extra kunnen vragen. De gemeente subsidieert de inzameling tóch, om een aantal redenen. In de eerste plaats is aparte verwerking veel goedkoper dan ver menging met het 'gewone' afval, want i king daarvan kost bijna achttien cent per kilo. Daarnaast willen B en W het hergebruik van pa pier stimuleren en de plaatselijke verenigingen niet in de steek laten. Burgemeester G.W. van der Wel vertelde de raadsleden gisteravond dat B en W hebben ge kozen voor een systeem waarbij de verenigin gen een 'all-in' prijs van dertien cent krijgen. De vijf cent moeten ze zelf verrekenen met de pa pierhandel. Zodra de marktprijs voor oud pa pier verandert, zal ook de hoogte van het subsi diebedrag weer worden bekeken. Raadslid Th. Duijnhoven (Progressief War mond) vroeg zich af waarom de gemeente niet zelf de vijf cent aan de oud-papierhandel be taalt. Andere gemeenten in de regio zouden het ook io doen 'en samen sta je sterker tegenover de papierhandel'. De brassband die in Warmond driekwart van het oud-papier inzamelt, kan al léén nooit een vuist maken tegen de georgani seerde handel, vreest Duijnhoven. Een paar ge meenten samen zouden wel druk kunnen uitoe fenen. Burgemeester Van der Wel zag daar geen heil in. 'want straks blijf je nog met je papier zitten'. "Het grote overschot van dit moment kunnen we toch niet veranderen". Ook de suggestie van raadslid A. van Ree (PW) om het papier dat bij het gewone huisvuil wordt aangeboden apart op te halen zag de burgemeester niet zitten. "Dan wordt nonchalance beloond. Straks wil nie mand meer zijn oud papier bewaren omdat het maar een keer in de maand wordt opgehaald". Huisje van bTugwachter doelwit dieven LEIDERDORP - In het brug wachtershuisje op de Rijnbrug langs de A4 in Leiderdorp is de afgelopen week ingebroken. De brugwachter, die niet elke dag aanwezig is, ontdekte de in braak gisteren. Twee ruiten zijn ingeslagen om binnen te ko men. De inventaris van het huis je is overhoop gehaald. De poli tie weet nog niet wat er is ver dwenen. Snelheidsduivels in Warmond WARMOND - Ruim 120 snel heidsduivels die gistermorgen over de Oranje Nassaulaan in Warmond hebben gereden, krij gen binnenkort een verrassing op de mat van de Warmondse politie. De politie hield tussen elf uur en half een 's middags een snelheidscontrole op deze weg. Van de 431 auto's reden er 122 harder dan de toegestane 50 kilometer per uur. De hoogst ge meten snelheid was 79 kilome ter per uur. Man gewond bij botsing op A4 LEIDERDORP - Bij een kop- staartbotsing tussen vijf auto's op de A4 in Leiderdorp is van ochtend een 23-jarige Hagenaar gewond geraakt. Hij is met on bekend letsel naar het Acade-' misch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Het ongeluk gebeurde even voorbij de Rijnbrug vlakbij de gemeentegrens met Leiden. Hoe het ongeluk is ontstaan, kon de politie vanmorgen nog niet zeggen. Er was een hoop blikschade en de weg is korte tijd afgezet. Gemeentesecretaris I. Lautenbach vertelde vanochtend dat de ge meenteraad 23 mei aanstaande een besluit moet nemen over de in som mige opzichten als 'historisch' aan te merken deal. Volgens Lauten bach is de grondtransactie een goed voorbeeld van wat het nieuwe ge meentebestuur van CDA en WD met 'actieve grondpolitiek' voor ogen staat. "De tijd dat project-ont wikkelaars in Warmond de dienst uitmaakten, is voorbij. De gemeen te koopt liever zelf grond aan omdat ze dan veel meer heeft te vertellen over uitgifte en prijzen. Op die ma nier kan er echt wat worden gedaan aan de lijst van woningzoekenden, waar tussen de 300 en 400 namen op staan". In het voorstel dat de gemeenteraad binnenkort krijgt, is een gemeente lijke 'inspanningsplicht' opgeno men. Warmond moet de handels kwekerij helpen bij het zoeken naar Warmonds burgemeester G.W. v der Wel: "Het nieuw begon al beetje rond te zingen in het dorp" vervangende grond. Het adres van Wamero moet binnen een bepaald tijdsbestek zijn gevonden. Volgens Lautenbach is er meer dan één mogelijkheid om het bedrijf binnen de gemeentegrenzen te hou den. "Dat willen we ook graag, want het is een mooi bedrijf dat werkge legenheid biedt". Bij Wamero werken zo'n 30 men sen. Wamero is de nieuwe naam voor handelskwekerij Humako. De naamswijziging heeft alles te ma ken met het uitkopen van één van de firmanten. De grond van het be drijf, dat zich heeft toegelegd op de saintpaulia en de begonia, oefent op Warmond al geruime tijd een grote aantrekkingskracht uit omdat er zonder aantasting van de ruimtelij ke structuur Endepoel III kan ver rijzen. De nieuwe wijk kan naadloos aansluiten op Endepoel I en II en er hoeven geen fraaie polders te wor den bebouwd. In 1986 liepen de onderhandelin gen stuk op de grondprijs. De nu overeengekomen prijs is nog niet bekend. Netjes Aan het einde van dit jaar hoopt de gemeente concrete plannen naar de provincie te kunnen sturen. Dat moet uiterlijk in december gebeu ren zodat het voor volgend jaar ge wenste contingent woningen kan VOORSCHOTEN - "Welk schilders- worden gebouwd. In juni volgend bedrijf heeft nu een eigen showroom jaar zou de bouw van de eerste serie in zo'n ruimte. Wat wij hier hebben biedt nog e huizen moeten beginnen. is werkelijk uniek", vindt C. Zit- te. In twee Hoewel burgemeester en wethou ders van Warmond pas in mei met een formeel voorstel komen om het Co bv. In acht maanden tijd heeft fond terrein aan te kopen, wilden zij toch hij met hulp van een aannemer, fa- die r gisteren al een mededeling doen in mtlie en enkele werknemers de oude van i de raad. "Het begint al een beetje kerkzaal van de gereformeerde ge rond te zingen in het dorp, dus het meente naast het huidige pand aan leek ons netjes dat u het nieuws van de Laan van Langenhorst gerestau- ons hoort", verklaarde burgemees- reerd. Het wordt nu een showroom ter Van der Wel haar grote nieuws, voor verf, wandtextiel en glas. i het Voorschotense schilders- en glasbedrijf Zitman Co: 'Dit is pure propaganda i r het echte schil- Tentoonstellingreünie en lustrum-slotfeest in Oegstgeest Het zaaltje heeft een oppervlakte vierkante meter. Een vide !0 meter extra ruim de zijmuren zijn de directeur van het Voorschoten- grote kerkramen in oude luister her schilders- en glasbedrijf Zitman steld. Ook het oude halfronde pla- geknapt en de houten trap de vide leidt is voorzien van een nieuwe laag rode en groene verf. De steunbalken die het dak ver stevigen zijn voorzien van rozetten en op het plafond is een bloemschil- dering aangebracht. Voor het gemak heeft Zitman, die met zijn broer G. Zitman de directie van het familiebedrijf voert, aan de zijkant van de zaal een keukentje en een sanitaire ruimte aangebracht. Onder de kerkzaal bevindt zich de glashandel. Ook deze ruimte op de begane grond is opgeknapt en heeft betonnen vloer. OEGSTGEEST - Het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest maakt zich op voor de viering van het 35-jarig bestaan. Vanaf morgen wordt dat lustrum uitgebreid gevierd met on der meer een songfestival, schoolor- kesten-concours, een reünie, spel- lenmiddag, vossejacht en een lus trum-slotfeest. Docenten spelen vijf aangrijpt avonden lang een toneelvoorstel- tijd te voldoen, ling, terwijl er in de school ook vormende aspecten". En: positieruimte en maken z openbare tentoonstelling wordt ge houden van 'oud-Rijnlanders'. Het Rijnlands Lyceum is een school met een geheel eigen 'stijl'. Zelf omschrijft rector Vaessen in het lustrumboekje zijn school als volgt: "Een kwaliteitsschool van in- prr.arQrrirr,a ternationale allure die elke kans x I Ugi diiiiiia eisen van de Het volledige lustrumprogramma altijd wat ge- ziet er als volgt uit. beurt, met veel aandacht voor alge- 16 maart 12.00 - 22.00 schoolorkes- "Een school waar veel kan en mag. Rijnlandse Galerie. De school elkaar de ruimte gunt en dagelijks vanaf drie uur voor ieder- waar wordt getracht leerlingen de nodige zelfstandigheid en verant woordelijkheid bij te brengen". ten 19 maart 20.00 - 23.00 songfestival voor leerlingen 23 maart 15.30 - 19.30 reünie 25 maart 13.00 - 15.00 spellenmiddag 26 maart 11.00 - 15.00 variathlon Popavond De Leiderdorpse 'Sjelter' aan de Heemraadlaan biedt vanavond on derdak aan twee bands uit de regio: 'La Riviére', een vijfmansformatie uit Leiderdorp zelf, en 'Opel-Lade- atj', een hard-core band uit de Bol lenstreek. vang half tien vanavond. Rommelmarkt Feest Het jongerencentrum F Kwadraat um vossejacht in Voorschoten organiseert van avond vanaf half negen een feest in het Cultureel Centrum aan de Marij- kelaan 4. 'Maxell' zal ook dit keer q 22 23 25 26 een open om de kunstwerken te be zichtigen. De reünie op 23 maart begint om half vier 's middags en duurt tot half acht 's avonds. Voor de reünisten wordt 's avonds het lustrumtoneel- stuk 'Het bal van de etalagepoppen' opgevoerd. Om te bewijzen hoeveel werk de mannen hebben gehad aan het res taureren wijst Zitman op de rozet ten die de trekstangen versieren. Deze stangen ondersteunen de kap van het gebouw. Met een figuur zaagje heeft iemand de bloemen uit gezaagd. Het hart van elke bloem is verwijderd, om plaats te kunnen bieden aan de ronde balk. Vervol gens is elke bloem geverfd. Zitman is duidelijk trots op zijn nieuwe ruimte. De mannen hebben met man en macht moeten werken om de zaal op tijd af te krijgen, want vandaag houdt het bedrijf een receptie in verband met het 50-jarig bestaan. Het ontvangen van de hon derden gasten in een grotendeels zelf gerestaureerde kerkzaal, leek Zitman goede reclame. Zitman echt familiebedrijf De 76-jarige S.H. Zitman is de grondlegger van het Voorscho tense glas- en schildersbedrijf Zitman Co. Hij begon in 1941 met een schildersbedrijf en nam later de Eerste Voorscho tense Glazenwasserij over. In 1948 had de zaak gemiddeld acht personeelsleden, nu heeft de firma er circa twintig. Van de zeven kinderen zijn er drie in de zaak gekomen. S. Zitman richt zich op de glasaf deling, G. Zitman houdt zich vooral bezig met het financië le beheer, terwijl C. Zitman zich met name richt op het schildersbedrijf. Sinds 1980 voeren G. en C. Zitman samen de directie van het bedrijf. mentenlijst plaatste. De directeur geeft toe dat zijn familie daar be slist niet tevreden mee was. "We zijn diverse malen voor de monumenten commissie verschenen om er onder uit te komen, maar dat is niet ge lukt". Hoge kosten gigantische show laten belooft de organisatie. Bandpresentatie Een festival met zes bands speelt zich morgen in het Wassenaarse jongerencentrum Time Out (Dey- lerwég 153) af. De bands die mee- Drumfanfare De Rijntamboers uit werken zijn Final Decision, Waht oude houdt komende dag een rommelmarkt annex fancy fair in de Eendenkooi (13 tot 16 uur). Morgen halen de muzikanten daar voor 'oude spullen' op in Zoeter- woude. Boeken, speelgoed, servies i handeling: de aula van het Rijn lands Lyceum aan de Apollolaan 1 in Oegstgeest. Aanvang kwart over acht. NexC'Èïectric"XffairT''The' Ascen- Momenteel (nog tot en met 28 sion Freaks The Passengers uit maart) worden in de school kunst- Voorschoten en L'Homme qui dit werken van oud-Rijnlanders ten- non. Het festival begint rond de toongesteld: zo'n vijftien schilders, klok van vier uur en eindigt tegen vormgevers, beeldhouwers en foto middernacht. grafen gebruiken de school als ex- DEN HAAG/LEIDERDORP - De rechtbank heeft een 25-jarige en 38- Qude geschiedenis stelling 'Het bal van de etalagepop- werden verdacht van diefstallen pen' van Bruno Jasiénski. Plaats de regio. Tegen hen Het bedrijf heeft overigens niet het negen gehele gebouw behouden. Naast het respectie- gerestaureerde kerkzaaltje bevond zich vroeger aan de Laan van Lan genhorst een evangelisatielokaal onder meer bij het dat in 1879 werd gebouwd, elf jaar de Leiderdorpse eerder dan de nu gerestaureerde maanden geëist, velijk vier en drie maanden waardelijk. Het duo zc bedrijf Citin Weversbaan 5.500 gulden hebben ruimte. S.H. Zitman, de vader gestolen. de huidige directeuren, heeft het lo- hebben steeds ont- kaal gesloopt om er een nieuw schil- kend. Hun raadsvrouwen hadden derspand neer te kunnen zetten. vrijspraak geëist wegens gebrek Aan de kant van de Tolstraat be- aan bewijs. vindt zich nog een pastoriewoning, die wel behouden bleef en vorige winter werd gerestaureerd. Het gebouw heeft al heel wat eige naren gehad. Toen in de jaren '20 aan de Leidseweg een nieuwe gere formeerde kerk werd neergezet werd het oude gebouw verkocht aan de gebroeders Eggink. Het gebouw devalueerde tot bollenschuur en werd tijdens de Tweede Wereldoor log gebruikt om onderduikers te huisvesten. Zitman toont de luiken die zich aan twee kanten van het kerkzaal tje in het plafond bevinden. Op het eerste gezicht zijn het sierpanelen, maar volgens de directeur kunnen de luiken nog steeds worden opge licht. De loze ruimte erboven biedt zoveel ruimte dat een volwassene er bijna kan staan. Zitman senior kocht het gebouw in 1967 en gebruikte het als opslag ruimte. Behalve het evangelisatielo kaal wilde hij ook de kerkzaal te zij ner tijd vervangen door nieuw bouw. Dat ging niet door, omdat de gemeente het zaaltje op de monu- "Toen de kogel eenmaal door de kerk was, heb ik besloten om het zaaltje dan maar zo mooi mogelijk te maken. Dat bracht gigantische kosten met zich mee. Voor hetzelfde geld had ik nieuwbouw kunnen ple gen. Dan had ik het gebouw aan mijn 'wensen aangepast, de ruimte handiger ingedeeld", zegt Zitman. Hij geeft aan dat de houten trap in de zaal die naar de vide leidt, wel mooi maar niet handig is. Wat de restauratie precies heeft gekost wil de meesterschilder niet kwijt 'maar het ging om tonnen'. De directeur noemt het huidgie zaaltje boven verwachting. Mooie ramen kwamen tevoorschijn, ook het plafond bleek nog in onverwacht goede staat. Nu hij de gerestaureer de ruimte onder ogen ziet vindt hij het soms jammer dat het vroeger evangelisatiezaaltje is verdwenen. "Het is eigenlijk zonde dat de ge meente daarvoor toestemming heeft gegeven", zegt hij nu. Maar hij voegt eraan toe dat bei de gebouwen in slechte staat ver keerden en dat een schildersbedrijf vroeger gewoon weinig om het uiter lijk van een pand gaf. "Vroeger had je een pand waar je in werkte. Een hok om materialen op te slaan was voldoende. Hoe het er uitzag was minder belangrijk. Maar nu zijn de persoonlijke contacten en de manier waarop je je presenteert naar bui ten toe veel belangrijker geworden. Voor het exclusievere werk biedt dit pand een mooie presentatie", aldus Zitman. "De behangstalen zijn steeds aan te passen aan de veran derende trends en men ziet hier ook wat er met kleurencombinaties alle maal mogelijk is. Dat is pure propa ganda voor het echte schildersam bacht". Hij verwacht dan ook dat het bedrijf met de nieuwe showroom extra klanten werft. Dankzij historisch grondcontract met Wamero WARMOND - Nieuwbouwwijk Endepoel III wordt werkelijkheid in Warmond nu de gemeente met handelskwekerij Wamero aan de Herenweg overeenstemming heeft bereikt over de aankoop van zo'n 12.000 vierkante meter grond. Warmond wil daar zo'n tachtig a honderd woningen bouwen. Een derde deel wordt huurhuis, een derde premiekoopwoning en eenderde vrije sector. Burgemeester mevrouw G. van der Wel deelde gisteravond aan het slot van de raadsvergadering dat de voorlopige grondcontracten zijn gelei..-nd. VRIJDAG 15 MAART Alphen optreden van de bands 'Hot Col- drex' en 'Crossroads', aanvang 21 00 uur m jongei Katwijk voorjaarsconcert door 'De Har monie Katwijk', aanvang 20.00 uur Leiden serie 'Vrijdagavond Kamermu ziek', met Machiko Takahashi (fluit) en Kyoko Hashimoto (piano), aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O. cabaretesk theaterprogramma: Leiderdorp prijsklavegassen en sjoelen in de kantine IJsclub, aanvang 20.00 klaverjassen bij supportersvere niging RCL. aanvang 20.00 uur in de kantine. Sportpark De Bloe- pop-avond met optreden van 'La Noordwijk uitvoering van 'Rebecca', door 'Het Toneel is ons streven', aan vang 20.00 uur m De Kuip, Zee straat. Oegstgeest theaterdag brugklassen, voor al le belangstellenden, aanvang 19.30 uur in het Rijnlands Lyceum. uitvoering van de roek-opera 'Jesus Christ Superstar'. Stichting ZATERDAG 16 MAART Alphen optreden van vibrafonist Theo Beuker met zijn ntmesectie, vanaf 22.30 uur in café Dick'sies, Hooft- Boskoop koppelklaverjastoemooi bij B.K.C. aanvang 11.00 uur in vereni gingsgebouw. Voorkade. Katwijk programma van griezelverhalen 'Een burcht aan Zee', door verha lenverteller 'Frederik' (Guus Re- kers), 20.15 uur in De Roskam. hardrock-concert mmv 'Dark An gel'. vanaf 20.00 uur in Scum. gekostumeerde dansavond bij Koestal/Overduin, aanvang 21.00 uur in Het Trefpunt, Louise de Co- lignylaan. optreden kindercircus Elleboog, aanvang 15.00 uur in het LAK-The- cabaretesk theaterprogramma Aap op sokken', door Cabaret Mark Boode, aanvang 20.30 uur in het Micro-Theater, Oude Vest. Leiderdorp open dag nieuw kinderdagver blijf. van 10.00 tot 14,00 uur. Wild- beroepenmarkt voor specifieke 'ziekenhuis-banan', van 11.00 tot 15.00 uur in de woonflat van het Eli sabeth Ziekenhuis. tienerbingo om 19.00 uur; bingo (voor volwassenen), om 21.00 uur bij De Buitengewonen, in de Mu- nacht', aanvang 20.00 uur in Evan gelisch Ontmoetingscentrum, Pi- cképlein. 1 uitvoering 'Rebecca', door 'Het Toneel is ons streven', aah- vang 20.00 uur in De Kuip. Zee- optreden van Jocelyn Brown, Oude Zeeweg. Noordwijkernout concert Barokensemble 'Baga telle'. aanvang 20.15 uur in de Witte 12.00 tot 22.00 uur en permanente 'expositie oud-leerlingen, Rijnlands Lyceum, Apollolaan. uitvoering van de roek-opera 'Jesus Christ Superstar', Stichting Kerk Theater, aanvang 20.15 uur in de Gereformeerde Kerk, Maurit-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16