EXTRA Bodem onder Verto niet ernstig vervuild' 'Landschap lijdt onder watersporters' Nieuw beddenhuis Diaconessenhuis LEIDSCH DAGBLAD Belastingbetaler overspoelt adviseur met aangiftebiljet ■M nrrrmm* Kijkdagen bij Sterrewacht (Duöilinitos VRIJDAG 15 MAART 1991 REGIO PAGINA 15 BOSKOOP De oproep van ko ningin Beatrix om bomen te planten en het zonnige voor jaarsweer hebben een ware run ontketend op de tuincentra. Als 'broodjes' gaan de jonge boom pjes over de toonbank. Geweldig druk is het. zegt mevrouw Moons van Tuincen trum Europatuin Moons in Bos koop. Zij denkt dat een combi natie van het mooie weer en de oproep van de vorstin ertoe heb ben geleid, dat 'iedereen' met Pasen een fraai tuintje wil heb ben. Plant Publiciteit Holland (PPH) in Boskoop steekt niet onmder stoelen of banken dat Run op bomen na oproep van koningin Beatrix het blij is met de oproep van ko ningin Beatrix. Maar. relati veert directeur II. Bannier, je kunt nooit meten hoe groot de invloed van haar oproep is ge- Bannier zegt dat de PPH er alles aan doet om de mensen op een goed spoor te zetten. Voor komen moet worden dat ieder een in plantsoenen bomen gaat planten. Indien men dat wenst moet er eerste met de plantsoe nendienst van de gemeente overleg worden gepleegd. Bo vendien staat de PPH de men- scn'met raad en daad ter zijde welk groen goed is voor het milieu. Moons heeft daar een andere oplossing voor. Op een groot bord maakt het tuincentrum de klanten duidelijk dat bomen als heesters, contineren en vrucht bomen het milieu goed doen. "Dat zijn bomen", legt mevrouw Moons uit, "die veel zuurstof ge ven. En daar doelde de koningin in haar toespraak op". LEIDEN De Nederlandse Fede ratie van Belastingsadviseurs zegt dat tenminste tien procent meer be lastingplichtigen hun aangiftebiljet door een deskundige laten invullen dan vorig jaar het geval was. Als oorzaak van de toeloop wordt 'Oort' genoemd. Veel mensen ondervin den zoveel problemen bij het invul len dat ze er zelf niet meer uitko- Federatiewoordvoerder J. Booij. mede-eigenaar van het belastingad viesbureau Anker. Booij; Chaudron in Leiden, zegt dat het eenvoudige aangiftebiljet in feite een poel van ingewikkeldheid is geworden. Vooral de vier hindernissen die de wet heeft ingebouwd rond de extra aftrekposten is voor de meesten te ingéwikkeld, vertelt Booij. Boven dien is er een grote groep nieuwe belastingbetalers bijgekomen, die een beroep doen op de hulp van een deskundige. De run op de belastingadviseur is voor een belangrijk deel te wijten aan het feit dat de mensen beetje voor beet op de hoogte zijn gebracht van al die veranderingen in het be lastingsysteem. Booij: "Ze hebben dat min of meer gelaten over zich heen laten komen. Nu het zo ver is dat het formulier moet worden in gevuld. komen ze er niet uit. Boven dien hebben ze geen enkele houvast aan het aangifteformulier van het vorig jaar". Vele uren De Leidse belastingadviseur zegt het niet uit te sluiten dat de run van nu volgend jaar al weer tot het verle den behoort. Want dan hebben de mensen hun voorbeeld weer terug. Indien ze nu zelf een poging zouden ondernemen toch het formulier in te vullen, kost hen dat vele uren. Daarom, zegt Booij. hebben de mensen er wat geld voor over om een deskundige een goede opzet te laten maken. Directeur wil terrein Leiderdorp nog niet schoomnaken LEIDERDORP - De bodem onder de Leiderdorpse staal- kabelfabriek Verto is niet ernstig vervuild. Directeur Y.G.J. Dekeijser zegt dat het terrein aan de Zijldijk voor lopig niet wordt schoonge maakt. Welke stoffen er in de bodem zijn aangetroffen wil de directeur overigens niet LEIDEN - De Leidse Sterrewacht is 22, 23 en 24 maart open voor pu bliek. De vakgroep sterrenkunde van de universiteit houdt tijdens deze landelijke sterrekijkdagen een grote sterrenkunde 'doe-markt' in het oude Sterrewachtgebouw aan de Kaiserstraat (hoek Witte Singel). Vrijwilligers demonstreren de grote kijkers van de Sterrewacht en leggen onder meer uit hoe je de ster renbeelden kunt opsporen. De Ster rewacht is op 22 maart geopend van 19.00 tot 22.00 uur. 23 maart van 13.00 tot 22.00 uur en 24 maart van 13.00 tot 17.00 uur. Rliijnwijck sluit zich aan bij Holtlant College LEIDEN De Rhijnwijck scholen gemeenschap heeft besloten om zich per 1 augustus van dit jaar aan te sluiten bij het Holtlant College. Dit college ontstond vorig jaar door een fusie van de Noorderwiek. RIO, Leidse meao en Het Groene Hart. zeggen. "Ik kan alleen zeg gen dat er voldoende gege vens beschikbaar zijn waar uit je kunt afleiden dat er geen enkel acuut probleem is", aldus Dekeijser. Het onderzoek van milieutechnisch bureau Tauw Infra Consult is in middels afgerond, maar de resulta ten daarvan zijn niet openbaar. De gemeente is nog niet op de hoogte gebracht. Ook de ondernemings raad heeft het rapport nog niet on der ogen gehad. "Ik zit al sinds december te wach ten op dat rapport", zegt wethouder H. Veldstra (milieu). "Ik begrijp niet waaromVerto dat rapport niet openbaar maakt, zeker niet als er weinig aan de hand is". Dekeijser wil vooralsnog geen verdere informatie geven over de vervuiling. Het enige dat hij kwijt wil is dat de verontreiniging 'nogal meevalt'. "Maar wij hadden ook nooit gedacht dat het zo erg zou zijn", voegt hij daar onmiddellijk aan toe. Uit een uitgelekte interne mede deling bleek in september 1990 ech ter dat het bedrijf rekening hield met een schoonmaak die tussen de tien en twintig miljoen gulden zou kosten. Verhuizing Of Verto - nu de bodemverontreini ging lijkt mee te vallen - alsnog ver huist naar Dongen is nog onduide lijk. Dekeijser wil ook daarover geen mededelingen doen. "Wij zijn inmiddels een jaar verder. We moe ten dat opnieuw intern bekijken. Het is niet zo dat we Leiderdorp per se willen behouden". Besluit het bedrijf te vertrekken dan zal sanering van de bodem noodzakelijk zijn. "Het terrein is wel zo vervuild dat bijvoorbeeld tuinbouw niet mogelijk is als we de grond verkopen". De directie wilde de Leiderdorp- se fabriek een jaar geleden verplaat sen omdat de winst van het totale bedrijf (met vestigingen in Ridder kerk en Dongen) flink is gedaald. Concentratie zou het bedrijf moe ten redden. In Ridderkerk werken 60 mensen, in Leiderdorp 130 en in Dongen 90. n de Zijldijk. De bodemverontreiniging lijkt 'nogal Ministerie geeft toestemming voor vervanging eind 1992 LEIDEN - Het Leidse Dia conessenhuis krijgt een nieuw beddenhuis. Het mi nisterie van WVC heeft daar voor toestemming gegeven. Het huidige beddenhuis dat 314 bedden heeft, stamt uit 1964 en is hard toe aan ver vanging. De eerste paal gaat naar verwachting eind 1992 de grond in. Het bestuur van het ziekenhuis had bij het rijk om renovatie gevraagd maar het rijk geeft zelf de voorkeur aan aan nieuwbouw. De kosten van renovatie van het beddenhuis zou den 26 miljoen gulden bedragen. Nieuwbouw is dertig procent duur der en kost ongeveer 40 miljoen gul den. Een belangrijke reden voor de nieuwbouw is de slechte staat waar in de technische installaties verke- Door de nieuwbouw kunnen de verpleegafdelingen groter worden gemaakt. Ook de hartbewaking en de intensieve zorg worden uitge breid en verbeterd. De apotheek, het pathologisch anatomisch labo ratorium. de fysiotherapie en enke le dienstruimten worden ver nieuwd. Het aantal bedden blijft hetzelfde. Voor directeur bedrijfsvoering, C.P. Leijte, is het besluit van het mi nisterie 'een aangename verassing'. "Nieuwbouw is een betere oplos sing met het oog op de toekomst. Het ministerie erkent hiermee in feite de belangrijke functie van ons ziekenhuis in deze regio. Ik denk dat we bij toekomstige bezuini gingsrondes en beddenverminde ringen zullen worden ontzien. Het ziekenhuis kan hierdoor de eerstko mende 25 a 50 jaar vooruit. De toe stand van de andere delen van het Diaconnessenhuis is uitstekend. Het behandelgebouw en de polikli niek zijn tien jaar geleden ingrij pend verbouwd". Comfortabeler Door de nieuwbouw wordt het ver blijf voor de patiënten veel comfor tabeler. "We hebben straks minder bedden per kamer, er komt sanitair op elke kamer en de dagverblijven worden groter. Ook voor het perso neel betekent nieuwbouw een voor uitgang. De verpleegkundigen kun nen zich meer richten op het wer- scholengemeenschap voor beroepsonderwijs is gebaseerd op samenwerking tussen openbaar- algemeen bijzonder-, protestants- christelijk- en rooms-katholiek on derwijs. De samenwerking heeft tot gevolg dat er een breed scala aan be roepsonderwijs ontstaat in de secto ren economie, dienstverlening en gezondheidszorg. Daarnaast kent het instituut havo/mbo, vhbo en be roepsbegeleidend onderwijs (bbo). Ritzen wil panden universiteiten verkopen aan particulieren DEN HAAG (GPD) Minister Rit zen (onderwijs) overweegt de schoolgebouwen van universiteiten en hogescholen te verkopen aan particulieren. De universiteits- en schoolbesturen krijgen dan een rijksbijdrage om 'hun' panden te huren. Het afstoten van de gebou- wenvoorraad levert de schatkist een eenmalig voordeel op van vele honderden miljoenen guldens. Naar verluidt, voelt minister Kok (Financiën) weinig of niets voor het plan. Het is bekend dat Ritzen de ge bouwen van universiteiten en hoge scholen wil verkopen, maar dan aan de scholen zelf. Over deze operatie wordt al geruime tijd overleg ge voerd tussen de scholen voor hoger beroepsonderwijs (HBO-raad) en het departement. Verkoop van de panden aan particulieren is in dat overleg niet aan de orde. Op Financiën wordt deze manier van bezuinigen aangemerkt als een boekhoudkundige truc. De verkoop levert eenmalig een sloot geld op. maar op de lange duur zou de over heid er eerder armer dan rijker van worden. Uiteindelijk moet de mi nister van onderwijs de universitei ten en hogescholen in staat stellen de huur te betalen. De HBO-raad acht het 'ondenk baar' dat Ritzen schoolpanden wil verkopen aan particulieren. "De enige variant die Ritzen met ons be spreekt. is dat de scholen zelf be heerder en exploitant worden", al dus Bezemer. De Vereniging van Samenwerkende Universiteiten (VSNU) reageert eveneens met on geloof. Voor de huisvesting van uni versiteiten en hogestholen staat jaarlijks 400 miljoen aan uitgaven op de begroting van Onderwijs en Wetenschappen. Stichting Natuur en Mileu wil recreatie aan banden leggen DEN HAAG/REGIO - Zuid-Holland is de enige provincie waar vernietiging van de natuur door water sporters nog enigszins wordt bestreden. Geen van de an dere provincies legt wa terscooters, speedboten en andere vormen van waterre creatie aan banden. Dat zou wel moeten. Natuur en land schap lijden danig onder de watersporters. Dat schrijft de stichting Natuur en Milieu, gesteund door de twaalf provinciale milieufe deraties, aan staatssecretaris J. Gabor (natuurbeheer). Er moet volgens de stichting een landelijk regeling komen die de wa terrecreatie reguleert. De provin cies zouden volgens die rijksrege ling moeten worden verplicht re gels in te stellen voor deze vorm van recreatie. De wet op de Openlucht recreatie biedt de mogelijkheid de waterrecreatie aan regels te binden. Van deze mogelijkheid heeft de be windsman tot nu toe geen gebruik gemaakt omdat er vanuit werd ge gaan dat de provincies zelf wel re gels zouden stellen. Dat blijkt even wel niet zo te zijn, zo blijkt uit een onderzoek dat door Natuur en Milieu is ingesteld. Alleen de pro vincie Zuid-Holland heeft een echte verordening Watergebieden en ple- ziervaart. Wel zijn er provincies die verordeningen kennen die zijde lings ermee te maken hebben zoals scheep- of vaarwegenverordening, regels voor het innemen van lig plaatsen en enkele vaarverboden voor de motorvaart. Volgens de stichting Natuur en Milieu zijn de snelle motorboten, de waterscooters en waterskiërs de grote boosdoeners. Er worden door de watersporters veel milieuvervui lende lakken en olie gebruikt. Hek- golven van boten beschadigen de oevers. Surfers, zeilers en vissers verstoren de rust van de watervo gels, vooral in de broedtijd. Recrea tievoorzieningen (jachthavens, lig plaatsen, campings) plegen vaak di rect een inbreuk op de natuur. Niet genoeg Zuid-Holland mag dan de enige provincie zijn die de watersport tracht te reguleren, echt tevreden is de Zuidhollandse Milieufederatie niet. Deze provincie heeft gebieden voor in- en voor extensieve recrea tie aangewezen. In extensieve ge bieden overheerst de rust en zijn bijvoorbeeld speedboten en wa terscooters dus taboe. Een woordvoerder van de Zuid hollandse milieufederatie hierover: "We zijn blij met de bescherming van grote delen van de Biesbosch. Dat gebied is aangewezen als natio naal park in ontwikkeling en de na tuur moet daar dus absoluut voor rang krijgen. Ook de stiltegebieden bij de Nieuwkoopse plassen jui chen we toe. Bij de Grevelingen en het Deltagebied had wat ons betreft het stiltegebied nog wat groter ge kund". "Tweede Kamer moet ambtenaar kunnen "uithoren LEIDEN - De Tweede Kamer zou het recht moeten hebben om buiten de minister om ambtenaren te ont bieden voor het verkrijgen van de informatie over de totstandkoming van beleid. De Kamer krijgt zo veel meer inzicht in datgene waarvoor Dat betoogt mr. M.A.P. Bovens, docent bestuurskunde aan de Leid se universiteit in het boek 'Dilem ma's van aansprakelijkheid'. Bovens wijst erop dat de Kamer tot nu toe twee formele mogelijkhe den heeft om ambtenaren te horen: met toestemming van de minister of in geval van een parlementaire en quête. In het eerste geval kan de minis ter dwars gaan liggen. Deze mag bo vendien bepalen welke ambtenaren in de Kamer verschijnen en welke niet. De parlementaire enquête is de afgelopen jaren veel effectiever ge bleken. maar die noemt Bovens zeer arbeidsintensief. ken in teams. Als de verplegers straks een eigen bespreekruimte met balie krijgen, vlak bij hun pa tiënten, zitten ze als een spin in het web. Administratief werk ver schuift meer naar de secretares sen". aldus Leijte. Het oude beddengebouw wordt afgebroken. Leijte: "Nog niet dui delijk is hoe dat gebeurt: in een keer of in fasen. "Vaststaat dat het zie kenhuis tijdens de bouw gewoon door blijft draaien. Als je in fasen bouwt, kun je eerst een nieuwe vleugel aanbouwen en als dat klaar is. een van de oude vleugels afbre ken. Als je het gebouw in een keer afbreekt moet je een noodgebouw neerzetten verderop in de tuin. Dat betekent voor het personeel langere loopafstanden. Voordeel is wel dat de nieuwbouw sneller klaar is". De verdeling in in- en extensieve gebieden is volgens de Zuidhol landse Milieufederatie een stap op de goede weg. De federatie wil, net als overigens de Stichting Natuur en Milieu, meer. "We willen een to taal verbod van speedboten, wa terscooters en andere vaartuigen die zo'n enorm lawaai maken", al dus de woordvoerder. Het lawaai brengt volgens hem heel veel schade toe aan vogels. Met name rietzangers en roofvogels, twee categorieën die het toch al niet makkelijk hebben, hebben een uit gestrekt en uiterst stil rustgebied nodig. Meer speedboten en scooters betekent dus dat de toch al zeldza me vqgelsoorten het kleine stukje terrein dat ze hadden, ook kwijtra ken. Niet alleen de vogels maken op onplezierige wijze kennis met de watersport. "Genieten van de rust van een natuurgebied is er niet meer bij. Voor velen is daarmee het plezier wel vergald. Die luidruchti ge machines moeten dus gewoon definitief en overal worden verbo den". - Te Breda is deze week een jong- mensch, die op de stoomtram stond van Breda naar Prinsen hagen. toen zijn hoed afwoei en hij dien wilde grijpen, van de tram gevallen, met het ongeluk kige gevolg, dat zijne beide beenen onder den wagen terecht kwamen en verbrijzeld werden. Aangaande de zonderlinge schaking te Clitheroe. m Lan cashire. waarvan wij elders in dit nummer melding maken, valt nader te berichten, dat de geschaakte vrouw door de telep- hoon aan de politie heeft te ken nen gegeven, dat zij tevreden was te blijven, waar zij zich be vond, en dat zij verlangde, dat men haren echtgenoot met vrede liet. Daarop bezocht de hoofd- constabel hel huis en ontving van de drie heeren, die gedag vaard waren, de belofte, dat zij vrijwillig voor den rechter zou den verschijnen. De politie, die het huis omringde, is toen heen gegaan onder toejuiching van het publiek, dat tenslotte blijkt de partij van den man te hebben gekozen. Naar men verneemt, moet de vrouw verklaard heb ben. dat zij slechts onder den in- bloed van hare familie zich te gen haren echtgenoot had verzet. Vijfentwintig jaar geleden: - Engeland is op het gebied van stakingen heel wat gewend. Maar de gekste van alle stakin gen wordt thans hoog boven de city van Londen beleefd. Daar bevinden zich namelijk sinds gisteren vier mannen op de top van een reusachtige hijskraan. 80 meter boven den grond en zij weigeren naar. beneden te ko men voordat er, voldaan is aan hun verlangens o.a. inzake beta ling van overwerk. Algemeen werd verwacht dat de mannen gisteravond hun hoge positie zouden prijsgeven. Maar zij be sloten de nacht boven op de smalle kraanbalk door te bren gen. Ze zijn vol goede moed. Ze werden door hun kameraden op de grond toegejuicht en door hen van voedsel en dekens _ZATER0AG^IJLAGj^VANJtE^UIDSCH4 'ALPHENS DAGBLAD Morgen: Laszló Tókes held zonder glorie. Referendum tijdbom onder het Kremlin. Uzeren Rinus (Israel) als babysitter. PAM JA. IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M N EIGEN STOK Dull VAN NEDERLAND Ik neem hel Leidsch Dagblad 7 «eken op P'oel vooi maar 28,75 O Noleer mg voor een kwartaalabonnement 76,75 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (Aankruisen wat van toepassing ts) Naam Adres Postcode Plaats Teleloon Opsturen m envelop (zonder postzegel) naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden Snelle motorboten, waterscooters en waterskiërs zijn de boosdoeners.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15