Belangstelling marktkooplui overweldigend VRIJDAG 15 MAART 1991 Inbrekers zwaaien aan tuinslang Snookerij binnen DEN HAAG/LEIDEN - "Dus jullie zijn als een Tarzan met een tuinslang van het dak naar het bal- con gezwaaid?" zei politierechter Mellema. Een 18- en 19-jarige Leide- naar stonden gisteren terecht voor een inbraak bij De Snookerij aan de Middelstegracht, waarbij een be drag van 1600 gulden uit twee gok kasten was gehaald. De Haagse po litierechter veroordeelde hen tot 750 gulden boete en twee weken voorwaardelijk. De 19-jarige Leidenaar deed dan wel een poging om Tarzan te imite ren. maar moest dat toch bekopen met een ernstige rugblessure. De scholier liep door het verkeerd te recht komen vijf weken met zijn rug in het gips. De drie jongens, een 17-jarige me depleger kreeg onlangs van de kin derrechter 150 gulden boete, had den de avond van 14 juli van het vo rig jaar heel veel gedronken. "We wisten daarom niet meer zo goed wat we deden", bekende het twee tal. Vanaf het dak van de parkeerga rage aan de Hooigracht sprongen zij op het balcon en forceerden daar een raam. Binnen braken zij vervol gens nog twee gokkasten open. Politierechter mr. Mellema hield rekening met het blanco strafblad van de twee scholieren. Vandaar dat hij van de eis van de officier van jus titie afweek die 1 maand waardelijk had geëist. Medische Diensten De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars,'Van der Meer, Tan. Zwijnen- n Leeuwen, Verhage, Groene- r tot zo 8 uur: dr. Visser, tel: 143916, zo 8 uur tot 24 uur: P. Baars, tel: 218861Ros- Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis. Berg- meijer, de Lange. za 8 uur tot zo 8 uur- R Taytelbaum, tel: 120266, Utrechtse Veer 17. zo 8 uur tot 24 uur: G. Nering Bögel, tel: 124403. Groep 3 - Boels, Smit, Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Huibers, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: E Fogelberg/M. v.d. Muy- senbergh, tel 132877 zo 8 uur tot 24 uur H. Jurgens, tel: 125820, Burggravenlaan 102. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, Paulides, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur- R. van Wingerden, tel: 310047, Boshuizerkade 31. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Kanter. tel: 311414, Ina B. Bakkerplein 3. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammersteinen tof zo 8 uur: H. Prince, tel: 761754, 1 58. tot 24 uur- A. Hammerstein, tel: u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: M. Lesuis. tel: 894343. spreekuur Florijn 10; zo: P. van 't Woud. tel: 410070, spreekuur: Hoofdstraat 40; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. a 7.30 uur: mevr. H.G. Swa- I. Andriessenlaan 31tel: 156200. Voorschoten J. Baars. R. Wagnerlaan 63, tel 612520; zo: E. Schotanus. Leidseweg 305, tel: 612356. straat 42. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de week enddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 15/3 tot vr. 22/3 door: Apotheek Zuid-West. Brahmslaan 18-20. Lei den, tel: 763134 Apotheek Boehmer, Florijn 21, Leiderdorp, tel: 894400; Apotheek Lanqstraat. Langstraat 156, Wasse naar. tel: 11350. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw H. Vestjens, Rijn- en Schlekade 23, Leiden, tel: 120241. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst- geest, tel. 156161; of D J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg. tel. 173266. Voor eigen praktijk B.G. Heemskerk, De Kempenaerstraat 21, Oegstgeest, tel. 071-176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe en mevr. C. van Roon, Bronkhorststraat 13, Leiden, lel: 218393, alleen op telefonische afspraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen: dok terstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN r Leiden, Leiderdorp, Warmond wordt waargeno- Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. 120144;na 17.00 U tend bereikbaar via dokterstelefoon, t« 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hc land', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp c Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bi ten de spreekuurtijden, tel 01720-74951. Rommelmarkt Wijkvereniging Aktief houdt zaterdag 16 maart vanaf half elf 's ochtends een rom melmarkt. Het verenigingsgebouw aan de Berlagestraat gaat om half negen open. Wijkmarkt Stevenshof van start LEIDEN De wijkmarkt bij de Stevensbloem wordt don derdag 21 maart officieel geopend. Op de parkeerplaats bij het winkelcentrum komen 70 kramen te staan. Voor de och- tendmarkt bestond een overweldigende belangstelling van kooplieden. Maar liefst 370 handelaren hadden zich inge schreven. In totaal bleken 260 marktkooplui alle gegevens te hebben verstrekt. Zij deden maandag mee aan de lo ting. Alle branches zijn op de wijk markt vertegenwoordigd, vertelt C. Verplancke, voorzitter van de Leid- se afdeling van de Centrale Vereni ging voor de Ambulante Handel. Ijzerwaren, lederwaren, compact discs en dierenvoer zijn bijvoor beeld te koop en dat is volgens Ver plancke best bijzonder voor een wijkmarkt. De markt in de Stevens hof is de op één na grootste in Lei den. Tegen de plannen van de gemeen te om met een markt in de nieuw bouwwijk te beginnen, bestond aanvankelijk nogal wat weerstand. Winkeliers lieten zich kritisch uit en ook de marktkooplui stonden niet te springen. "Wij hadden liever ge had dat de markt nog een jaartje zou worden uitgesteld. Door de afslui ting van spoorwegovergang De Vink is de Stevenshof immers maar via een weg te bereiken. Je krijgt waarschijnlijk echt een wijkmarkt, zonder regionale functie", herhaalt Verplancke de bezwaren nog eens. Dat handelaren blijkbaar dol graag een plaatsje op de nieuwe markt wilden hebben, heeft daar volgens hem niets mee te maken. "Dat is altijd zo. Het is nu eenmaal zo dat er in Nederland veel meer Man mishandelt buschauffeuse LEIDEN Een 22-jarige bus-, chauffeuse uit Den Haag is gis teravond omstreeks zes uur in een bus aan de Stationsweg mis handeld. De vrouw riep een on geveer 25-jarige man terug, die was ingestapt zonder kaart. De man liep terug, waarop hij de vrouw een paar harde klappen op het hoofd gaf en haar spuw de. Daarop verliet hij de bus. kooplieden zijn dan plaatsen op de markt. Er zijn zelfs handelaren die uitwijken naar België en Duits land". De ambulante handelaren, win keliers, bewoners en gemeente wer den het tamelijk snel eens. "De poli tiek bleef aan de bel trekken, en dat is ook wel terecht. De mensen die er wonen hebben immers recht op al lerlei voorzieningen", aldus Ver plancke. Voorjaar Eerst bestond nog de gedachte om te beginnen met een kleinere markt. Dat vonden de handelaren maar niks. "Als je dan toch een markt neerzet, doe dat dan zo breed moge lijk, is onze mening. De bewoners dachten er overigens precies het zelfde over". Verplancke vindt niet dat de win keliers bang moeten zijn voor con currentie van de markt. Juist een groter aantal kramen trekt publiek en daardoor zal ook de omzet van de winkeliers in de Stevensbloem ho ger worden, verwacht hij. Er is 'verschrikkelijk veel vaart' achter gezet om de markt volgende week donderdag van start te kun nen laten gaan. Een prachtig mo ment, vindt Verplancke. "Je moet met een markt beginnen in het pril le voorjaar, of aan het begin van het najaar. Dan gaat alles weer lopen". Als de markt ongeveer een jaar draait, wordt een evaluatie gehou den. Verplancke sluit niet uit dat de markt nog verder zal groeien als de belangstelling groot is. Ook zouden de openingstijden kunnen verande ren. Het blijkt namelijk dat winkels en markten tegenwoordig 's mid dags beter draaien dan 's ochtends. De wijkmarkt wordt donderdag ochtend om half elf officieel ge opend door wethouder J. Walen kamp van economische zaken. Ver der is er een programma met 'toe ters en bellen' om de start een fees telijk tintje te geven. REDACTIE: EMIEL FANGMANN, TELEFOON 161444 Vrouw gewond na aanranding LEIDEN - Een 21-jarige Leidse vrouw is gisteravond rond tien voor elf gewond geraakt na een aanran ding. Zij hoorde op haar weg van het station naar de Maresingel op re gelmatige afstand een voetganger achter haar. Toen deze begon te hol len, vernachtte de vrouw dat hij haar zou passeren. Zij kreeg echter met een hard voorwerp een klap op het hoofd en werd vastgepakt. Haar noodkreten alarmeerden de omwo nenden waarop de dader zich uit de voeten maken. Klare lijn "Wij vinden eigenlijk dat het echt niet kan. Er zou discussie over moeten komen. We hebben het woensdagavond op de agenda ge had. Dat pand Nieuwe Rijn 18. Maar al die reclame, het ziet er echt niet uit. Nee, dat zou de ge meente toch niet mogen accepte- Aan het woord is mr. Piet Oli vier, de voorzitter van de gemeen telijke monumentenbeheercom missie. Een groep van wijze man nen en vrouwen die, vaak archi tectonisch geschoold, in vergade ring bijeen bespreken of Leidse panden aan de buitenkant mogen veranderen. En vervolgens aan de gemeente vertellen wat ze er van vinden. De gemeente hoeft er niet naar te luisteren. Maar waar heeft die man het over? Vroeger ja. toen donderden de huizen aan de Nieuwe Rijn en overal in Leiden zo'n beetje van ellende in elkaar en men wilde al les afbreken, maar tegenwoor dig? De Nieuwe Rijn is vanaf april toch weer het hoogtepunt van geveltoerisme voor de rond vaartboten? Wat is daar dan dat 'niet meer kan'? Aan Nieuwe Rijn 18 zit strip winkel Dumpie, nu je het zegt, die stripwinkel. En die voorgevel dan? Bij nader inzien is dat een opmerkelijke gevel. Geen klare lijn. om in striptermen te blijven. Eerder een explosie van graffiti. Een beetje vreemd, maar vergeef lijk want het gaat hier toch om een stripwinkel. En dat 'Dumpie', dat staat er ook opvallend op, maar dat is al jaren zo. Klare lijn (2) We leven in een periode van res tauratie in de dubbele betekenis van het woord. De waarden van vroeger keren terug en het woord ludiek is blijkbaar niet meer op zijn plaats. En gekke felle kleuren kunnen nooit historisch zijn ge weest, net als graffiti. De gemeente wil bijvoorbeeld dat graffiti-probleem serieus gaan aanpakken, al schijnt er wei nig medewerking van midden standers te zijn. Van een midden stander is dat heel begrijpelijk. Wim Maat van stripwinkel 'Dum pie' maakte van zijn voorpui in november zelf een soort graffiti tekening. "Ik vond het wel bij een stripwinkel passen", zegt Maat Al twee jaar geleden verving Maat zelf zijn witte pui op de begane grond door 'iets rommeligs' zul len we maar zeggen. "Maar daar heb ik nooit een reactie op ge het wel moeten verwijderen en de gemeente zal de pui op mijn kos ten wel schoon laten maken of zo iets", klinkt het rustig. Hij maakte zich niet zo druk en wacht de post van de gemeente rustig af. Klare lijn (4) Jos Lammers van Stof Stijl heeft het allemaal al eens meege maakt. Deze eigenaar van een gordijnstoffenzaak en het bijbe horende monumentenpand aan de Nieuwe Rijn 29 zette vier jaar terug de kozijnen van zijn voorge vel in de gele grondverf en de rest in de blauwe grondverf. Ook de echte buitenlaag moest van een opmerkelijke kleur worden. Eer der had hij zijn gerenoveerde pand van een nieuwe stuclaag voorzien. Maar blauw en geel, dat kon historisch gezien toch echt niet. Ruim twee jaar is er tot aan de Raad van State touwgetrokken tussen gemeente, rijk en Lam mers over de kleur van die grond verf. Daardoor bracht Lammers die gewenste buitenlaag verf nog maar niet aan. Uiteindelijk moest hij in overleg met de gemeente een nieuwe kleur gaan bepalen voor zijn pand, maar er is geen termijn gesteld. "Maar", zegt Lammers nu, "de Raad van State schreef dat er in een ver verleden een ruime varia tie aan pasteltinten op huizen te zien was". En Lammers wilde dus zo'n pasteltint. De briefwisseling daarover met de gemeente duur de ook lang. Men is het op dit mo ment zo'n beetje eens over oker geel, olijgroen en nog wat kleu ren. "Maar er is een probleem. Door die jarenlange discussie bladdert die blauwe en gele grondverf er nu af. Dus ik zou he lemaal opnieuw moeten gaan op knappen met nieuwe grondverf. Dat kost me zo'n 7500 gulden en die heb ik niet. Ik heb ook nooit een cent subsidie voor mijn reno vatie gehad". Dat men zich nu druk maakt over de nabijgelegen stripzaak vindt Lammers vreemd. "Ik had begrepen dat men winkelpuien op de begane grond ongemoeid zou laten, ook qua verbouwing. Je ziet winkeliers hier toch overal nun gang gaan. Neem nu die alu- miniumpui van de dumpzaak van boekhandel De Kier, die kon op de begane grond zomaar aange bracht worden. Die oude histo risch pui komt nooit meer terug. Maar zo'n verfje, dat is altijd weer te veranderen. Mijn blauwe pand heeft bovendien altijd veel posi tieve belangstelling getrokken". Gemeente geeft 25.000 gulden voor speeltuin Agaatflat LEIDEN De gemeente wil 25.000 gulden bijdragen aan het maken van een speelvoorziening bij de flat aan de Agaatlaan. Dat bedrag wordt gehaald uit de opbrengst van de grond waarop het bedrijf Elascon en een school voor leerling-bouw vakkers gaan bouwen. Wethouder T. van Rij vertelde gis teravond tijdens een commissiever gadering dat de overige collegele den akkoord zijn gegaan met dit voorstel. Van Rij had het plan geop perd naar aanleiding van bezwaren van bewoners van de Agaatflat. Die waren tegen de bouwplannen om dat er een groenstrook door ver dwijnt. De bewoners willen al jaren dat er een goed omheinde speeltuin komt voor de kinderen uit de buurt. Als er een speelvoorziening zou worden aangelegd, zouden ze hun bezwaren tegen de nieuwe gebouwen intrek ken. De bewoners vertelden vorige week dat Elascon bereid was om geld beschikbaar te stellen voor de aanleg van een speelvoorziening. Uit gesprekken met de gemeente is echter gebleken dat dat niet het ge val is. De nieuwe school wil de speeltuin waarschijnlijk wel gratis aanleggen. "We moeten maar met de bewo nerscommissie bespreken hoe het verder moet", stelde Van Rij voor. De aanwezige bewoners toonden zich tijdens de vergadering 'zeer te leurgesteld' over het feit dat de ge meente niet meer geld wilde uit trekken voor een speelplaats. Ze hadden uitgerekend meer dan een ton nodig te hebben. "Dat zal niet lukken, of we moeten een goud mijntje vinden", aldus Van Rij. Bewoners van de Agaatlaan zijn winkeliers en bedrijven in de omge ving langs gegaan voor een finan ciële bijdrage. Enkele ondernemers hebben toegezegd mee te betalen. had", zegt Maat. "Nu valt het blijkbaar wel op". Wim Maat lijkt iemand te zijn die niet heet of koud wordt van de kritiek op zijn pui. Het heeft dan ook allemaal niet aan hem gele gen. Twee jaar terug, bij de eerste wilde beschildering, heeft hij zelfs bij de gemeente geïnfor meerd of er richtlijnen waren. Nou, die waren er eigenlijk niet en hij kon voorlopig zijn gang gaan. En de huiseigenaar, een pensioenfonds, had het ook alle maal prachtig gevonden. Vroeger was de pui wit en dan werd die door vreemden ondergekliederd. En zo redeneerde die eigenaar, als je zelf de boel buiten wat frivoler aankleed, ontneemt dat een vreemde de lust om er ook nog eens overheen te gaan. Nu geeft Maat wel toe dat het pensioenfonds toch wat andere gedachten over de nieuwe gevel stoffering had dan hijzelf, maar enfin. Er werd niet meer door vreemden op gekliederd. Het zou niet opvallen. In november jongstleden wilde Wim Maat weer eens wat anders en opnieuw werd de kwast vrij expressief ter hand genomen. Nee, de gemeente schakelde hij niet meer in. "Ik had al die jaren niets gehoord, hoewel ik wel aan neem dat er regels zouden zijn". Klare lijn (3) Inderdaad kreeg Maat een tijd la ter van de gemeente een brief, waarin gevraagd werd of hij een vergunning had. Er zouden fun damentele wijzingingen aan het pand zijn aangericht en dan was dat nodig. Niet gek dat Maat zo'n brief kreeg, al lag dat in eerste instantie niet aan de gemeente. Want die zetelt zo'n beetje in het stadhuis aan de overkant en had toch veel eerder aan de bel kunnen trek ken. Blijkbaar is de schilderactie haar niet opgevallen. Nee, het was de monumentenbeheercommis sie zelf die het gekke pand in de gaten was gaan krijgen. Sterker nog, die commissie 'informeerde' bij de gemeente of er wel een ver gunning aan Nieuwe Rijn 18 ver strekt was. Dat bleek niet het ge val. Toen heeft de gemeente Maat geschreven dat hij 'illegaal' bezig was geweest en die vergunning moest aanvragen. Daar moest de commissie dan de gemeente weer over adviseren. Zo was de cirkel rond en kon de commissie het ad vies gaan uitbrengen, waar eerst blijkbaar niemand op zat te wach ten. En zo lieten mr. P. Olivier en de zijnen er in de commissieverga dering deze week hun licht over lieten schijnen. Ze vinden de verf- veranderingen aan de begane grond van Nieuwe Rijn 18 onaan vaardbaar; niet om aan te gezien, gelet op de omgeving. Olivier zou nu het liefst een publieke discus sie zien. Met als uitkomst: schoon die gevel! Wim Maat gaat er ondertussen van uit dat hij de vergunning wel niet zal krijgen en het lijkt hem niet veel uit te maken. "Nee, ik zal zang is gisteren uitgebrand op de Provincialeweg tussen Noordwijk en brand te blussen met een deken liep op niets uit. De oorzaak van de brand i. Noordivijkerhout. De bestuurster had aanvankelijk geen argwaan toen ze onbekend. rook zag omdat er op de bollenvelden stro werd verbrand. Pas op het mo- ««to Dick Hogewoning: Alphense belt op verkeerde plek onderzocht ALPHEN AAN DEN RIJN - De vuilnisbelt in de Coupépolder in Al phen aan den Rijn is in 1988 bijna stelselmatig op de verkeerde plaat sen onderzocht. Wie de resultaten van de diverse studies op elkaar legt, komt tot de conclusie dat steeds net naast de verdachte plek ken onderzoek is gedaan, aldus Ce cile van Laar van de streekcommis- sie. Juist de locatie die in tal van processen-verbaal is aangewezen als dè stortplek van honderdduizen den vaten namelijk onder de bult is niet onderzocht. Het was dan ook niet meer dan toeval dat tijdens het justitieel onderzoek een aantal vaten met giftige stoffen werd ge vonden. Uit de processen-verbaal, die in 1988 en 1989 door een speciaal sa mengesteld Coupéteam van de poli tie werden opgetekend uit monden van betrokkenen, blijkt niet alleen dat daadwerkelijk honderdduizen den vaten zijn gestort. Bovendien wijzen getuigen er op dat die rotzooi in lagen tot zeven hoog ligt gesta peld onder de bult, de hoogste plek in de Coupépolder. Het was niet meer dan toevallig dat justitie op een aantal vaten stuit te. Medewerkers van justitie waren in letterlijke zin al langere tijd flink aan het spitten geweest op de belt. Maar pas na een anonieme tip, door bemiddeling van Jelle Bosma van de streekcommissie/Milieu Fietspa- trouille, konden ter hoogte van de bult aan de zijde van de Westka- naalweg vaten worden gevonden. De ambtenaren van justitie stuitten daar op een paar honderd vaten, waarvan de preciese inhoud overi gens nog steeds niet bekend is. Na de ontdekking van die vaten werd het justitieel onderzoek stilgelegd. De reikwijdte van het Alphense milieuschandaal is niet door justitie in beeld gebracht. Goekoop naar Jeruzalem voor conferentie van burgemeesters 1-.EIDEN Burgemeester C. Goekoop van Leiden is vanaf zondag een week te gast in -:le Israëlische hoofdstad Jeruzalem op uitnodiging van zijn collega Teddy Koliek. Volgende week is daar een conferentie over het be sturen van een stad in noodsituaties, een uitermate actueel thema in een land dat de afgelopen maanden aanvallen van Iraakse Scudraketten het hoofd moest bieden. Samen met de burgemeester van Aalsmeer neemt Goekoop deel aan de conferentie, waarvoor in totaal 30 burgemeesters uit de hele wereld zijn uitgenodigd. Goekoop heeft de Israëlische uitnodiging waarschijnlijk te danken aan zijn glansrol als gastheer bij het bezoek van de Amerikaanse president Bush aan Leiden twee jaar terug. De bijdrage van de Leidse burgervader is een lezing over het behoud van de 'culturele erfenis' in bange tijden. In Nederland ligt een rampenplan klaar om kunstwerken in veiligheid te brengen, voor het geval het land in oorlog raakt, wordt overstroomd of getroffen door een vuurzee. Zo bevindt zich achter de Nachtwacht, een gleuf waardoor het wereldberoemde schil derij naar een kelder kan verdwijnen in geval van nood. Goekoop brengt ook een bezoek aan de Nederlandse Patriot-raketten. Op het programma staan ook bezoeken aan Nazareth en aan de Golan Hoogte, het Syrische grondgebied dat Israël al sinds 1967 bezet houdt. Stripwinkel 'Dumpie' aan de Nieuwe Rijn: Mooi of lelijk?.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14