EIDEN Verpaupering dreigt door geldtekort 'Manieren zoeken om de relatie met burgers te verbeteren' Compostvat bij 3000 Leidse gezinnen Veearts \vil kalf wekken en krijgt klap van eigenaar Miljoenen extra nodig voor onderhoud infrastructuur Kritiek op bouw Zijloever STAD Voorraad vrijwel 'uitverkocht' LEIPSCH DAGBLAD VRIJDAG 15 MAART 1991 LEIDEN - Van de 2000 compostva- ten die de gemeente eind vorig jaar extra bestelde, zijn er nog maar 500 beschikbaar. Een belangrijk deel hiervan, zo is de verwachting, gaat naar de tuindersverenigingen. Wel licht dat er dan nog enkele over schieten voor de laatste liefhebbers. Daarmee zullen in Leiden in het to taal 3000 compostvaten zijn afgezet. In october vorig jaar bood de ge meente 1000 compostvaten aan. Voor de vaten moest een bedrag van 25 gulden aan statiegeld worden be taald. De belangstelling bleek over- Dat vertelde L. Barendregt, hoofd van de directie civiele werken, gis teravond tijdens een commissiever gadering. Hij merkte op dat Leiden het nog niet zo slecht doet vergele ken bij andere middelgrote steden, maar 'de budgetten zijn wat aan de krappe kant'. "Ik hoop dat er een beetje verandering in komt, zodat het beeld van Leiden uit de zestiger jaren niet terugkomt". In die tijd, de jaren voordat de stadsvernieuwing begon, maakte Leiden een verpau perde indruk. Zowel L. Driessen van de WD als C. Vergeer van de SP drongen aan op een discussie over de bedra gen die voor onderhoud beschik baar worden gesteld. "Ik wil die toe zegging graag doen. Het is goed om ook eens te praten over het bedrag dat deze sector krijgt", aldus wet houder T. van Rij. Restauratieplan Zijlpoortsbrug aangepast LEIDEN - De gemeente heeft het restauratieplan voor de Zijlpoorts brug op aandrang van de gemeente lijke monumentencommissie aan gepast. Volgens de commissie was het ontwerp geschiedvervalsend. Ook de Rijksdienst voor Monumen tenzorg had te kennen gegeven het nieuwe model niet op prijs te stel len. In het oorspronkelijke plan was in het wegdek tussen de feitelijke poort en de Zijlsingel een ophaal brug naar het model van de Rem- brandtbrug ingepast. Deze brug be stond uit twee sohuin tegen elkaar staande kleppen. De oorspronkelij ke Zijlpoortsbrug kende echter twee aparte ophaalbruggetjes met beide een horizontale klep. Het is onmogelijk om de oor spronkelijke brug na te bouwen omdat de doorvaartbreedte van de twee aparte bruggetjes voor deze tijd te smal is. Om dat toch enigszins te benaderen is ervoor ge kozen de nieuwe ophaalbrug met twee horizontaal liggende kleppen uit te rusten. De verwachting is dat de monumentencommissie zich hierin wel kan vinden. Van onze redacteur Janet van Dijk LEIDEN Aanvankelijk liet wethouder Henriette van Dongen zich sceptisch uit over sociale ver nieuwing. Het komt maar moei lijk op gang en het valt niet mee om ambtenaren op één lijn te krij gen, vertelde ze tijdens een open bare vergadering in november. Nu, enkele maanden later, is ze heel wat optimistischer. "Ik zie wel degelijk een zeer grote voor uitgang", constateerde ze na af loop van een bijeenkomst in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Daar vergaderde de raadscom missie voor sociale vernieuwing deze week met de wijkgroep die bestaat uit ambtenaren, vertegen woordigers van diverse maat schappelijke organisaties en be woners van Leiden-Noord. Op de agenda stonden geen concrete punten. "We gaan heel algemeen praten over de communicatie", kondigde ambtenaar Roel Roos, voorzitter van deze wijkgroep Leiden-Noord is met Slaagh- wijk en Pancras-Oost aangewe zen als wijken waar de sociale vernieuwing het eerst vorm moet krijgen. "We zijn in september be gonnen, hebben twee levendige weldigend. Binnen een paar uur wa ren de bakken uitverkocht terwijl nog eens 1500 mensen een bestel ling plaatsten. Voor de zekerheid werd echter besloten 2000 nieuwe vaten bij de VAM te bestellen. Van dit aantal zijn de afgelopen J. Laurier van Groen Links nam al een voorschot op die discussie. "Het is terecht dat we ons grote zor gen maken over een aantal infra structurele werken in de stad. Maar ik heb vanavond ook gehoord dat Leiden gunstig afsteekt bij verge lijkbare gemeenten. We staan aan de vooravond van een grote bezui nigingsronde en er zijn meer zaken waar veel geld voor nodig is. We zul len het nog moeilijk genoeg krij gen". Narigheid J. Groot van civiele werken toonde aan dat ingrijpend is bezuinigd op zijn dienst. Eerst was jaarlijks 8 mil joen beschikbaar, dat bedrag werd in 1987 teruggedraaid naar 6,9 mil joen. Het budget wordt niet aange past aan de jaarlijkse prijsstijging. Integendeel, er wordt steeds weer wat afgehaald. Zo is de afgelopen drie jaar 8 miljoen weggehaald bij civiele werken om een sluitende be groting te krijgen voor woning bouw op Zijloever. Verder wordt to taal 5 miljoen gulden gereserveerd voor ondertunneling van het Sta tionsplein en wordt jaarlijks 2 mil joen gulden besteed aan kleine ver- keersaanpassingen. "We hebben dus krap 4 miljoen te verdelen en dat is precies het be drag dat jaarlijks nodig is voor ver vanging van de rioleringen", aldus Groot. Overigens is het bedrag dat daadwerkelijk kan worden besteed ongeveer een miljoen hoger, dank zij een bijdrage uit het stadsver nieuwingsfonds en subsidies. De afsluiting van de Warmonder- brug en de Vlietbrug waren voor beelden die De Groot noemde om te laten zien dat af en toe zaken uit de hand lopen wegens geldgebrek. Di a's maakten duidelijk dat ook ande re bruggen nodig een flinke op knapbeurt moeten hebben. "Onge veer 25 bruggen moeten worden ge renoveerd. Daar is 11 miljoen voor nodig maar dat geld zit niet in de on- derhoudspot", zei een andere amb tenaar. Om oude rioleringen op tijd te vervangen zou jaarlijks een bedrag van 2,7 miljoen nodig zijn. Er is 1,3 miljoen beschikbaar. Ook voor ver betering van wegen en straten is te weinig geld. "De weg naar de narig heid is gemakkelijker dan de weg eruit", was de boodschap van een ambtenaar van de afdeling bestra tingen. vergaderingen gehad. Maar er lig gen nu nog niet allerlei branden de kwesties op tafel. Vandaar de wens om gewoon eens te praten over de relatie tussen de wijk groep en de bewoners, en tussen de wijkgroep en de gemeente", al dus Roos. Adreslijstje Mark Marcusse, namens de Mare- dijkbuurt lid van de wijkgroep, begon met de stelling dat 'veel be woners oplopen tegen het gebrek aan communicatie'. "Zowel met ambtenaren als met bestuurders. Wil het proces van sociale ver nieuwing enige kans van slagen hebben, dan moeten bewoners er bij worden betrokken". "Een open uitnodiging", con stateerde Roos. De politici die lid zijn van de raadscommissie lieten die uitnodiging niet liggen. Wet houder Joop Walenkamp merkte cynisch op dat de verkiezingen al voorbij waren, toen hij naar de verhalen luisterde. Egon Snel- ders van D66 vertelde bijvoor beeld vol trots dat 'ook wij als par tij bezig zijn de relatie met bewo ners te verbeteren'. "We zoeken nog naar manieren. De contacten moeten niet alleen kunnen wor den gelegd via het adreslijstje dat op het Stadhuis verkrijgbaar is". "Wij als Socialistiese Partij weken 1500 uitgereikt. De resteren de 500 worden grotendeels gesleten aan de Leidsse tuindersverenigin gen, zo is de bedoeling. De belang stelling daarvoor wordt momenteel gepolst. In het totaal beschikt daarmee 8 hebben nooit moeite gehad om de mensen in de wijken op te zoe ken. We zijn blij dat anderen dat ook gaan doen", meldde Tim van Houten vol trots. Zijn partij was in het begin niet zo enthousiast over sociale vernieuwing. "Maar ik denk dat het wel goed gaat. Hoewel ik mijn twijfels heb over het geld dat ervoor beschikbaar Die opmerking schoot bij Van Dongen in het verkeerde keelgat. Ze herinnerde eraan dat de SP he lemaal niet aanwezig was bij de commissievergadering waar werd gesproken over het beschik bare budget. "We dwalen af riep Hans de la Mar van Groen Links zijn collega's tot orde. "Ik denk dat dit politiek gehakketak is dat helemaal niet interessant is. Het ging over communicatie en we willen nu juist laten zien dat we het allemaal anders willen gaan doen". Alleen Dat dat zo is, is volgens Van Don gen ook al te merken. Zij ontkent dat nog weinig concrete resulta ten zichtbaar zijn. "Een jaar gele den spraken we pas voor het eerst over de term sociale vernieuwing. Na de aanstelling van het nieuwe' procent van de Leidse huishoudens over een compostvat. Wordt alleen gekeken naar de mensen met een tuin. dan bedraagt het pecentage 15 procent. Dat komt overeen met de situatie in andere steden waar com postvaten zijn uitgereikt. Wethouder Van Dongen: "Eerst zei iedereen: maar sociale vernieuwing, wat is dat dan"? college in mei hebben we 'de za ken pas goed ingevuld. Nu is het begrip voor iedereen duidelijk. Eerst zei iedereen: maar sociale vernieuwing, wat is dat dan?" Voor wie het nog niet weet. gaf de wethouder haar eigen definitie nog maar eens weer. "Het uit gangspunt is dat we aandacht De gemeente hoopt dat het ge bruik van de vaten ertoe leidt dat de afvalstroom naar de vuilverwerking wordt verminderd. Tuin- en groen- teafval wordt via het compostvat hergebruikt, zo is de bedoeling, en verdwijnt dus niet in de vuilniszak. Aan het eind van dit jaar wordt be keken of dit ook werkelijk het geval Wanneer blijkt dat er nog meer belangstelling bestaat voor de aan schaf van een compostvat. wordt overwogen nog een aantal bij te be stellen. hebben voor mensen en wijken die op meerdere punten in een moeilijke positie verkeren. Daar besteedden we in het verleden na tuurlijk ook aandacht aan. Nieuw is dat we de problemen samen met bewoners en instelling aan pakken. Dat we onderkennen dat we als overheid niet alles alleen kunnen". "In september zijn we echt be gonnen", vulde ambtenaar Arjan Vermeulen aan. Hij noemde ver volgens een aantal projecten waarmee al is begonnen. Zo is er een plan gemaakt om bijstands vrouwen te scholen en aan werk ervaring te heiopen. Verder kan een aantal werklozen aan de slag bij musea. Dankzij de sociale ver nieuwing kon De Zijl Bedrijven een contract afsluiten met choco ladefabriek De Baronie waardoor 60 mensen extra worden aange nomen bij de sociale werkplaats. In augustus begint bovendien de kopklas om de overgang voor bui tenlandse kinderen naar het voortgezet onderwijs te verge makkelijken. Daad Het zijn echter geen van alle pro jecten die zich afspelen bij de voordeur van de mensen in de wijken. En juist die zaken moeten DEN HAAG/LEIDEN - De veekeu ringsarts had in de Leidse Groen- oordhallen het kalf een paar keer op zijn hoofd getikt, terwijl deze lag te slapen. Daarop werd de 60-jarige man uit Bergambacht, eigenaar van het kalf, wel zo kwaad dat hij de vrouw al dan niet expres op haar arm sloeg met een stok. De politie rechter veroordeelde hem tot een boete van 500 gulden. Ook tijdens de zitting gisteren bij de Haagse rechtbank was de man nauwelijks te kalmeren. Tijdens de veemarkt van 14 november 1989 was de veekeuringsarts zonder zijn toestemming het hok ingegaan waar het kalf 'intens lag te slapen'. Volgens de veehouder moet je een kalf dan niet storen. Dat deed de vrouw wel en even later nog een keer. "Ik vroeg wat zij in dat hok deed en kreeg geen antwoord. Ik laat mijn beest door niemand beschadi gen. Ik ben de baas en zij heeft niet in het hok te komen zonder mijn toestemming. Ik werd dus zo kwaad dat ik een klap met mijn stok op het LEIDEN Raadsleden hebben gis teravond forse kritiek geuit op de plannen voor de bouw van 60 senio renwoningen op Zijloever. Verte genwoordigers van bijna alle frac ties lieten weten eerst te willen overleggen voordat ze instemmen met het voorstel. C. Vergeer van de SP zei dat een ander plan moet wor den gemaakt. De kritiek spitste zich toe op de hoogte van de bergingen bij de hui zen, op het uitzicht dat omwonen den krijgen en op de hoogtever schillen tussen de woongebouwen. Die tellen respectievelijk vier, zes en acht lagen. Bewoners van De Kooi hebben al eerder tegen de plannen geprotes teerd Ook gisteravond lieten ze we ten totaal niet gecharmeerd te zijn worden aangepakt, had Marcusse bepleit tijdens de vergadering. "We moeten met deze kleine din gen beginnen: praten met de be woners over hoe hun straat er uit moet zien. Waar speelgelegenhe- den voor kinderen moeten ko men. Dan komen de grote en fraaie dingen vanzelf wel". Van Dongen was het daar vol komen mee eens. "Ik reken er op dat dergelijke ideeen juist be sproken worden in de wijkgroe- pen. Daar zitten ook ambtenaren in, die daar meteen op moeten in spelen". Om het 'gemeentelijk apparaat' te motiveren, wordt maandag een themamiddag en -avond gehou den over sociale vernieuwing. Verder is het de bedoeling dat nog dit jaar zogeheten wijkinfor- matiepunten worden geopend. Sociaal-cultureel-werkers lan ceerden het idee om daar niet een gemeentelijk loket van te maken waar mensen worden doorverwe zen naar andere loketten. Bij het informatiepunt moeten mensen terecht kunnen met heel concrete problemen. Ze moeten er bijvoor beeld geholpen worden met het invullen van formulieren 'Een raad-en-daadwinkel', is de naam die de buurtwerkers al voor het nieuwe verschijnsel hebben ver- ïjzeren hek gaf. Ik kan toch niet hel pen dat zij daar net haar hand had. Ja, ik heb haar geraakt, maar zonder bedoeling", brieste de man. De veearts was het daar niet mee eens. Zij deed aangifte en uit een medische verklaring bleek dat zij een flinke bloeduitstorting op haar onderarm had opgelopen. Ook een ooggetuige van het voorval ver klaarde dat de klap bepaald opzette lijk werd uitgedeeld. De officier van justitie zei meer geloof te hechten aan de lezing van de vrouw. De veehouder heeft in middels een fors strafblad met ge welddadigheden opgebouwd. "Hieruit blijkt dat verdachte zijn agressie niet onder controle heeft", aldus officier van justitie mr. Van Lieshout. De politierechter mr. Mellema had hem nog niet veroordeeld tot 500 gulden boete of de man barstte wederom los in een tirade. "Al moet ik een jaar in de gevangenis zitten, kan me niet schelen. Ik neem voor geen prijs dat iemand mijn beest be schadigt. Waar kan ik hier beroep aantekenen?" van de woningbouw. De gebouwen worden hoger dan eerst de bedoe ling was en er worden te veel wonin gen gebouwd in het hele gebied, vinden zij. Dat gaat ten koste van stukjes groen en parkeerplaatsen, aldus de bezwaarmakers. Ambte naar E. Bunt bestreed overigens dat er meer woningen komen dan vol gens het bestemmingsplan is toege staan. De bewoners stelden voor om de haventjes te dempen maar alleen Vergeer voelde wel iets voor een on derzoek naar die mogelijkheid. Boos maakten de bewoners zich over de wijze waarop de gemeente hen van informatie had voorzien. Wethouder Van Rij bestreed dat de uitnodigingen te laat waren ver spreid. Kaasmarkt ernstig verontreinigd LEIDEN Een gedeelte van de bo dem van de Kaasmarkt is ernstig verontreinigd. De directie milieu van de gemeente Leiden spreekt van een 'behoorlijke vervuiling' van de openbare weg in de omgeving van autobedrijf Berk. Er is nog geen plan gemaakt hoe de vervuiling wordt aangepakt. Het opruimen van de verontreiniging gaat moge lijk enkele tonnen Eo ll D Wie er voor deze schade gaat op draaien is nog niet duidelijk. De ge meente Leiden heeft het autobe drijf inmiddels aansprakelijk ge steld voor de schade. De gemeente en Berk zijn het echter nog niet eens kunnen worden. Het college van B en W heeft in middels besloten een andere weg te bewandelen om de kosten op Berk te verhalen. De vervuiling is aange meld bij de provincie Via de Inte- nmwet Bodemsanering zijn er mo gelijkheden om Berk te verplichten de verontreiniging te verwijderen. HARTKLACHTEN - Een 66-jarige man is gisteravond met spoed opge nomen in het Academisch Zieken huis met hartklachten. Hij arriveer de met zijn vrouw rond kwart over elf bij zijn huis aan de Topaaslaan. Daar bleek de huiskamer na een in- 11 ik overhoop te zijn gehaald. Deze aanblik werd de man te veel. Of er spullen vermist zijn is nog niet bekend. LEIDEN Voor onderhoud van bruggen, wegen en riole ringen zou vier keer zo veel geld moeten worden uitgetrok ken dan nu het geval is. Jaarlijks is een bedrag van 20 mil joen gulden nodig, terwijl er maar 5 miljoen beschikbaar is. "Het duurt in Leiden zo'n 160 jaar voordat de gehele infra structuur is vervangen. Dat zou zo'n 40 jaar moeten zijn". Omwonenden: haventjes dempen De Vlietbrug, al vier maanden voor het verkeer afgesloten. Een plan voor herstel is er nog niet. (foto wim uijkm Vertrouwen in sociale vernieuwing groeiende Enquête onder winkelend publiek LEIDEN Bezoekers van de Leidse binnenstad worden vol gende week donderdag en zater dag bij het winkelen onder vraagd door studenten van de universiteit. Bij een enquête kunnen zij hun mening geven over onder meer de winkels, de cafés en de parkeerplaatsen. De gemeente Leiden heeft sa men met de Kamer van Koop handel en de ondernemersvere niging Leiden Leeft opdracht gegeven om te onderzoeken hoe de economische positie van het centrum kan worden versterkt. Leiden wil daarvoor het verblijf in de binnenstad aangenamer maken en de kwaliteit van de winkels en horeca-bedrijven op schroeven. De vraag is wat het publiek op de terrassen, in de winkels en in de cafés vindt van het centrum. De studenten pikken daarvoor hier en daar mensen van dt straat om hen bijvoorbeekld te vragen waarom zij zijn geko men, waarvandaan en waaraan zij hun geld uitgeven. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13