'Zes van Birmingham' na 16 jaar vrijgelaten Professionele gatzaag is nauwkeurig en snel Miniaturen van papierfiligraan maken, hobby die niet veel kosi Gipskartonplaat buigen is mogelijk Slowaken belagen president 'Stoflozende' schuurschijven Straatsburg: meer steun Albanezen Reiziger kan klachten kwijt bij commissie 15 MAART 1991 Voor de meeste doe-het-zelvers is de zogeheten 'zevengatenzaag' een bekend stukje gereedschap. Bij deze zaag kun je kiezen uit zeven diameters, voor elk waarvan een 'zaagring' beschikbaar is. Dit han dig accessoire voor de boormachine wordt gebruikt voor het maken van gaten van een zo grote diameter, dat er geen boor voor bestaat, maar te klein om de decoupeerzaag voor te gebruiken. In de professionele wereld wordt dit gereedschap niet gebruikt. Daar doet men zulk werk met de 'echte' gatzaag. De professionele gatzaag werkt niet met losse zaagringen. maar bestaat uit een 'vaste kom'. Voor elke diameter is dus een afzon derlijk exemplaar nodig. Daardoor is zelfs een bescheiden sortering diameters een vrij forse investering. Maar je beschikt dan wel over een Modieuze valhelm In Nederland zijn sinds kort spe ciaal voor fietsers ontwikkelde zgn. 'schaalhelmen' te koop, die voldoen aan (o.m. Zweedse) keuringsnor men. Het zijn de Ciclo en de Primo. Laatstgenoemde heeft dezelfde ei genschappen als de Ciclo, maar is als extra nog overtrokken met een harde buitenschaal van polys tyreen. Beide helmen zijn gemaakt van polystyreenschuim, hebben een aërodynamische vorm en zijn voor zien van luchtsleuven. Hij is te koop in zwart, wit, rood, blauw en zilver. De prijzen van de twee types zijn resp. f89,50 en f 129.50. Voor meer informatie: Agu, Alk maar. 072 - 610404. set kwaliteitsgereedschap. De losse zaagringen van de zevengatenzaag, op de voetplaat bevestigd, veroorza ken nogal wat trilingen. De echte gatzaag werkt echter aanzienlijk stabieler. Dat zelfs ook aan dit gereedschap nog iets te verbeteren viel, bewees de Zweedse fabrikant Sandvik. die enige tijd geleden de nieuwe VIP- gatzaag introduceerde. Eén van de kenmerken is de speciale vertan- ding. Die heeft een variabele vorm, d.w.z. dat de tanden niet allemaal dezelfde afmeting hebben. Samen met de 'agressieve' spaanhoek van 6 graden heeft dit een aantal voorde len. Het werk gaat een stuk sneller, de trilling is nog verder terugge bracht en de spaanafvoer gaat vlot ter. Met de nieuwe 'VIP's kan in hout en in vrijwel alle metalen, ook roest vaststaai. gewerkt worden. De tota le serie omvat 54 zagen, met diame ters van 14 tot 152 mm. Sandvik heeft voor de gebruiker nog een nuttige tip: koel de zaag tij dens het werken in staal, met een in olie gedompeld sponsje. Met de zaag zelf kun je uit een stevige kunststof spons een precies in de 'zaagkom' passend koelsponsje ma ken. De tip om bij het zagen in taai of anderszins moeilijk materiaal toch goed te kunnen werken is ook de aandacht waard: eerst aan de bin nenkant van de zaaglijn enkele gaatjes voorboren. Dat levert een betere afvoer van de spanen op en het werkt 'schoner'. SQUEEZEDRIVER - De squeeze- driver draait schroeven in en uit en de 'aandrijfbron' is doodgewone handkracht. Daarmee wordt een verende hendel bediend. De Squee ze-Driver, met één schroefbitje, kost 69 gulden. Alle soorten bits passen er uiteraard in, en je kunt er ook een boortje in zetten. Voor meer informatie: Wevers b.v., Enschede, 053 - 316041. Met de Sandplate-schuurschijven voor excentrische schuurmachines (met ronde zoolheeft Sandvik het reeds omvangrijke assortiment van dit mo derne schuurmateriaal een welkome uitbreiding gegeven. Het principe van de Sandplate-schuurmaterialen is intussen welbekend: op een dunne stalen plaat zijii via een chemisch procédé ontelbare uiterst scherpe 'puntjes' uitgeëtst. De gelijkmatige hoogte van al die puntjes en hun grote hardheid houden dit 'stalen schuurpapier' heel lang scherp. De schuurstalen die het eerst verschenen, waren bestemd voor handge reedschap. Daarna volgde een uitvoering voor elektrische vlakschuurma- chines. Nu dus ook voor de excentrische schuurmachine. Ze zijn te koop in de diameters 115 en 125 mm en in groftematen van 50, 160 en 300 'punten' per vierkante centimeter. Met het klittenband-systeem kunnen ze snel op de machinezooi aangebracht en verwisseld worden. De schijven zijn voorzien van 8 gaten, wat aansluit op de huidige trend van stofafzuiging bij machinaal schuurwerk. Verreweg het grootste deel van het schuurstof wordt naar een aan de machine gekoppelde zak afge voerd. Proeven hebben, volgens de fabrikant, uitgewezen dat de combinatie van excentrische machine en schuurstaal een tot twaalfmaal grotere werksnel- heid bewerkstelligt. De Sandplate schuurschijven kosten 18.50. Over de hele wereld, zeker ook in ons land is het 'papierhobbyïsme' enorm in trek. De techniek van het papierfiligraan neemt daarin een voorname plaats in. Niet zo verwonderlijk, want het is een aantrekkelijke hobby die weinig geld kost, een minimum aan werkruimte vergt, waarbij je geen vieze handen oploopt en die geen lawaai veroorzaakt. Over de betrekkelijk eenvoudige techniek van papierfiligraan (de fi guren ontstaan door het oprollen van smalle stroken gekleurd papier) zijn verscheidene boekjes te koop die samen ontelbare voorbeelden geven, meestal per toepassing ge rangschikt. Die toepassingen zijn legio, variërend van sieraden en wenskaarten tot doosjes en zelfs een schaakspel. Een pas verschenen boekje is ge heel gewijd aan het maken van mi niaturen, en het heet dan ook 'Mini aturen in filigraan' (auteur Peter' v.d. Wolk, prijs ƒ19,95). De daarin getoonde en beschreven miniatu ren zijn gemaakt met papierfili graan als basistechniek, aangevuld met de kunst van het snijden in vel len gekleurd papier, waarbij zeer pakkende, bijna naïef te noemen voorstellingen ontstaan. Juist die eenvoud geeft de taferelen hun gro te uitdrukkingskracht. Ingelijst zijn de miniaturen ware pronkstukjes en ook als kaart, mobile of orna ment komen ze goed tot hun recht. Wie de techniek van papierfili graan echt vanaf het begin wil leren, kan in de boekhandel of bibliotheek vragen naar de diverse boekjes in de hobbyreeks van uitgeverijen als Canteclkeer en La Rivière Voor hoeve. De hobby doet geen grote aanslag op de portemonnee. Integendeel, het enige strikt noodzakelijke is een aantal stroken filigraanpapier, ver krijgbaar in de meeste hobbyzaken en de hobby-afdelingen van waren huizen) en een tube houtlijm. Een handig hulpmiddel is een 'mallenbord' waarin je snel en ge lijkmatig meerdere spiralen (ge draaide rondjes) van gelijke afme tingen kunt maken, en bovendien nog spiralen met een excentrische middelpunt. Ook een filigraanpen is een handig stukje gereedschap. Koop bij voorkeur een pen met fijne punten, zodat het middelpunt van de spiraal mooi gelijkmatig wordt. De uiteinden van de papierstroken worden vastgezet met een klein tip je houtlijm. De filigraanvoorstelling zet je met houtlijm of een goede hobbylijm (niet op waterbasis) vast op de gewenste ondergrond. Gipskartonplaat is voor het egalise ren of vernieuwen van wanden en plafonds heel aantrekkelijk: het is gemakkelijk te verwerken, het schept een absoluut egaal opper vlak, het kan met verf, behang, e.d. direct worden afgewerkt, en het is niet duur. Het enige lastige was dat je het niet kon buigen, maar dat lukt nu ook met de handleiding die Nor- gips daarvoor geeft. Die handleiding is in eerste in stantie ontwikkeld voor de profes sionele gebruikers maar ook de goe- de doe-het-zelver kan er, zij het bin nen bepaalde beperkingen, wel mee uit de weg. In de eerste plaats is de straal van de (denkbeeldige) cirkel waaronder gebogen wordt, afhan kelijk van de dikte van de plaat. En er zijn hulpmiddelen bij nodig: een buigmal en klemmen. Zo'n mal is best zelf te maken. In enkele gevalen kan gipskar tonplaat droog gebogen worden. De dunne 6 mm plaat biedt in dit op zicht de meeste mogelijkheden. Ook 9,5 mm platen kunnen droog gebogen worden, maar tot een straal die niet kleiner is dan 200 cm. Voor de 12,5 mm platen moet de 'natte techniek' worden toegepast. Dat is een kwestie van de plaat aan één kant bevochtigen met water waaraan een paar druppels vloeiba re zeep zijn toegevoegd. Met een grote kwast of een roller wordt de plaat bevochtigd; afhankelijk van de dikte duurt het ongeveer 1 tot 2 uur voordat het materiaal voldoen de vocht heeft opgezogen en het kan nodig zijn het bevochtigen te Het opspannen van de plaat op de mal moet heel voorzichtig gebeu ren. Met aan beide zijden een stevi ge lat en een aantal lijmtangen wordt de plaat dan in de gewenste ronding vastgezet. Het is in principe mogelijk om twee platen tegelijk op de mal te klemmen. Het duurt gemiddeld twee uur voordat al het vocht uit het materi aal is verdwenen. Voor meer informatie: Norgips, Delfzijl. 05960 - 16777 LONDEN De zes Ieren die in 1975 door een Britse rechter tot le venslange celstraffen werden ver oordeeld wegens vermeende bom aanslagen, zijn gisteren vrijgelaten. Het Hof van Beroep oordeelde dat het bewijsmateriaal tegen de 'Zes van Birmingham' destijds ondeug delijk was geweest! Vijftien jaar en zeven maanden na hun veroordeling kregen de zes mannen te horen dat zij naar huis konden. In de rechtszaal brak een tumult uit dat minuten duurde. Bui ten het gerechtsgebouw, waar zich een grote schare aanhangers van de mannen had verzameld, klonk een aanzwellend gejuich. Eenmaal buiten lieten de Ieren hun emoties de vrije loop. Een van hen greep een microfoon en riep ge ëmotioneerd: "Zestieneneenhalf jaar lang zijn wij zondebokken ge weest! Destijds vertelde de politie ons al dat zij wist dat wij onschuldig waren! Vele anderen zitten ook on schuldig achter de tralies"! Vrijwel onmiddellijk werden de hoofden geëist van de rechters en politiefunctionarissen die het dra ma op hun geweten hebben. Schrij ver en televisieproducent Ludovic Kennedy vroeg om het aftreden van opperrechter Lord Lane. Lane was de man die in 1988 het hoger beroep van de Ieren hooghartig had afge wezen. Volgens velen was toen al duidelijk dat zij onschuldig waren. Ook werden gerechtelijke stap pen geeist tegen de politiemannen die tijdens de rechtszaak in 1975 meineed hadden gepleegd. De ad vocaat van de Ieren noemde de na men van 14 agenten die hadden ge logen. Anderen hadden zich schul dig gemaakt aan het molesteren van de toen nog verdachten. Minister Baker (binnenlandse za ken) kondigde een diepgaand on derzoek aan naar het Britse rechts stelsel. Baker vertelde een volge pakt Lagerhuis dat het onderzoek "zo belangrijk" is dat hij de konin gin gevraagd had de leden van de onderzoekscommissie te benoe- Uit de wereld van de politie kwa men spijtbetuigingen. De voorzitter van de politiefederatie noemde de zaak tegen de Ieren een "travestie" die nooit meer kan gebeuren. Hij wees erop dat de politie tegenwoor dig "een heel ander balspel speelt". De Ieren werden veroordeeld voor hun vermeende aandeel in twee bomaanslagen. In november 1974 waren in twee pubs in Bir mingham bommen geëxplodeerd. Nog altijd staan deze aanslagen te boek als de bloedigste die de IRA ooit heeft gepleegd in Engeland zelf. Eenentwintig café-bezoekers kwamen om het leven, 162 anderen raakten gewond. Binnen luttele uren na de aansla gen werden de zes Ieren opgepakt, en ruim een maand later had de po litie de zaak al rond. De rechter noemde het aangedragen bewijs materiaal toen "overstelpend". In de loop der jaren begon echter duidelijk te worden dat de politie de bekentenissen had afgedwongen met fysiek geweld. In 1988 zwichtte het openbaar ministerie voor de smeekbeden van de Ieren om een hoger beroep. Maar na een rechts zaak van een maand oordeelde op perrechter Lane dat er een "over daad" aan bewijs was tegen de man- Vorig jaar bleek echter dat ook het wetenschappelijk bewijs tegen de mannen niet steekhoudend was. In 1974 zou een scheikundige test hebben aangetoond dat de mannen nitroglycerine op hun handen had den, een explosieve stof. Maar de zelfde test, zo bleek nu, gaf ook een positieve uitslag bij hen die zeepres ten op hun handen hadden. Het openbaar ministerie gelastte een nieuwe beroepszaak. Vanaf het begin van deze zaak, die vorige week begon, stonden de 'Zes van Birmingham' ijzersterk. De officier van justitie voerde woensdag nog aan dat er een "for midabele" bewijslast overbleef. Maar uit de reacties van de drie rechters bleek dat zij die mening niet deelden. Een zelfverzekerde advocaat van de Ieren omschreef de openbare aanklager als een "keizer zonder kleren". Om 15.32 uur plaatselijke tijd vel den de rechters hun langverbeide oordeel. Hugh Callaghan (60), Ri chard Mcllkenny (57), Patrick Hill (45), William Power (44), Gerald Hunter (42) en John Walker (55) wa ren vrij. Tips voor trips STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft het gisteren opgenomen voor de Al banezen die de laatste weken in groten getale hun land de rug toe keren en naar EG-landen, in de eerste plaats Italië en Grieken land, zijn gevlucht. Ondanks het vooruitzicht van de eerste vrije verkiezingen op 31 maart en de beloofde democrati sering hebben zo'n 15.000 tot 20.000 Albanezen vorige week vanuit de havenstad Dürres de oversteek naar de Italiaanse ha venstad Brindisi gewaagd in ge kaapte schepen. De Italiaanse au toriteiten konden de toestroom zeker in het begin amper aan. Vanwege de slechte opvang keer de een grote groep Albanezen met een gekaapt schip zelfs terug naar huis. In een resolutie die met grote meerderheid werd aangenomen, wordt die massale vlucht om schreven als een 'wanhoopsdaad' bij gebrek aan uitzicfht op spoedi ge menswaardige leefomstandig heden en een gebrek aan vertrou wen in de opbouw van een demo cratie. De EG. met Italië, wordt daarom opgeroepen te zorgen voor aanvaardbare humanitaire omstandigheden en voor maatre gelen om een goede opvang te verzekeren. Het parlement pleit bij de EG- Commissie ook voor onmiddellij ke humanitaire spoedhulp aan Albanië om geweldsuitbarstin gen te voorkomen. De ruim twee miljoen gulden die onlangs door Brussel ten behoeve van de vluchtelingen is verstrekt, von den veel afgevaardigden te ma ger. Commissaris Frans An- driessen (buitenlandse betrek kingen) had echter weinig te bie den. Hij zei dat de Albanese mi nister van buitenlandse zalmen on langs de Commissie om honder den miljoenen guldens hulp heeft gevraagd. De budgettaire moge lijkheden van de Gemeenschap zijn echter beperkt, aldus An- driessen. BRATISLAVA (Rtr/AFP/DPA/ANP) - Woedende nationalisten die streven naar een onafhankelijk Slowakije, hebben de Tsjecholowaakse president Va clav Havel gisteren uitgejouwd. Ha vel sloot een reeks bliksembezoe ken aan Slowaakse steden af in Bra tislava, waar de roep om afschei ding steeds luider wordt. Gisteren werd herdacht dat 52 jaar geleden de onafhankelijke, pro-nazi staat Slowakije werd opgericht. De door lijfwachten omringde Havel, zelf een Tsjech, maakte on verwacht een wandeling door het centrum van Bratislava, waar meer dan 10.000 nationalisten bijeen wa ren. Zijn tocht werd door de schreeuwende en agressieve de monstraten echter opgevat als een provocatie en sommigen wilden hem zelfs te lijf gaan, maar de presi dent bleef ongedeerd. Wel kwam het tussen zijn aanhan gers en nationalisten hier en daar tot een handgemeen. Honderden mensen schreeuwden Havel leuzen na als "Ga terug naar Praag. Judas", en "Onafhankelijk Slowakije". Tijdens de betoging werd de ge luidsband gedraaid van de onafhan kelijkheidsverklaring die op 14 maart 1939 werd gelezen door de Slowaakse leider Jozef Tiso. De de monstranten droegen ook portret ten van Tiso. Duizenden mensen woonden woensdag op een kerkhof in Bratislava een eerbetoon bij aan hun nationalistische held. Tiso werd in 1947 als oorlogsmisdadiger opgehangen. Havel zei later in een televisietoe spraak dat Slowakije voor het eerst in de geschiedenis de kans krijgt vrij over haar eigen toekomst te be slissen. Hij riep de vijf miljoen Slo waken op zich niet af te scheiden van Tsjechoslowakije. Een onaf hankelijkheidsverklaring "zou het begin zijn van het chaotische verval van onze staat". De president herhaalde dat een referendum over deze kwestie de enige democratische manier is om te beslissen. "Als u niet wilt leven in een federatie dan heb ik het recht niet u daartoe te dwingen Maar het is mijn recht, en zelfs mijn plicht te eisen dat u op een wettige en order- iijke manier over uw lot beslist". Havel heeft laten weten dat hij te gemoet wil komen aan het Slowaak se streven naar meer autonomie en maakte woensdag zijn ontwerp voor een nieuwe grondwet bekend. Daarin wordt bepaald dat Tsjechos lowakije een federale staat is, waar binnen Tsjechie en Slowakije soe vereine naties vormen. Ondanks de opleving van het on- afhankelijheidsstreven in Slowa kije tonen opiniepeilingen aan dat zeker 70 procent van de Slowaken wil blijven deel uitmaken van een federale staat met de grotere Tsje chische republiek. Getuige ontkent afspraak JOHANNESBURG (AP) - Kroon getuige Tabiso Mono in het proces tegen Winnie Mandela heeft giste ren in een door advocaat George Bi- zos afgenomen kruisverhoor ont kend dat hij een afspraak had ge maakt met een andere getuige over de verklaringen die beiden zouden afleggen voor het gerechtshof. Mo no bleef bij zijn beschuldiging dat hu is geslagen door de echtgenote van ANC-leider Nelson Mandela. AMSTERDAM - Tot en met 5 mei laat het Tropenmuseum in Amsterdam een tentoonstelling zien van tijgertapijten uit Tibet. In Tibet was een tijger het sym bool van macht. Alleen de machtigen bezaten tijgen-ellen. Het museum is geopend van ma. t/m vrij. van 10.00 tot 17.00 uur. Meer informatie: 020-5688200. DORDRECHT: Van 17 tot en met 24 maart staat in Dordrecht het poppenspel in de belangstel ling. Verschillende buitenland se gezelschappen onder andere uit Polen. Frankrijk en Italië, maar ook Nederlandse poppen spelers geven voorstellingen tij dens dit poppentheaterfestival. Er worden kindervoorstellin gen, familievoorstellingen en voorstellingen voor volwasse nen gegeven. Reserveringen en inlichtingen: 078-148939. TILBURG Het Nederlands Textielmuseum in Tilburg laat nog tot en met 24 maart de ten toonstelling "De Verzameling in Beeld" zien. Het museum is ge opend van din. t/m vrij. van 10.00 tot 17.00 uur. Meer infor matie 013-367475. 'Aan grens geen jacht op vrouwen uit Duitsland' DEN HAAG (GPD) - De Duitse au toriteiten sporen aan de Neder lands-Duitse grens niet gericht Duitse vrouwen op waarvan wordt aangenomen dat zij in ons land een abortus hebben ondergaan. De laatste vijf jaar is ook geen enkele Duitse vrouw op die gronden ge dwongen een medisch onderzoek te ondergaan. Er is daarom geen Ne derlandse actie nodig. Minister Hirsch Ballin (justitie) heeft dit de Kamer in een brief laten weten. Volgens het weekblad Der Spie gel zouden vrouwen waarvan de grenspolitie vermoedde dat zij in ons land abortus hadden onder gaan. wel degelijk tot medisch on derzoek zijn gedwongen. DEN HAAG (ANP) - Treinreizi gers kunnen vanaf september hun klachten over de Nederlandse Spoorwegen voorleggen aan een onafhankelijke geschillencommis sie. De uitspraken van de commis sie zijn bindend. Het is de bedoeling dat ook het streek- en het stadsver voer tot de commissie toetreden. Adjunct-sei retiris mr J Nijgh van de Stichting Geschillencom missies heeft dat vandaag meege deeld. Deze stichting is een samen werkingsverband van consumen tenorganisaties en het bedrijfsle ven. Er zijn momenteel al elf ge schillencommissies. onder meer voor post en telecommunicatie, bankzaken en reisorganisaties. Volgens Nijgh vormt de geschil lencommissie bij wat kleinere claims een goed alternatief voor de rechter. "De stap naar de rechter is vaak te groot, te ingewikkeld, te duur en te tijdrovend" De geschillencommissie voor de spoorwegen zal bestaan uit drie per sonen. Eén van hen wordt door de consumentenorganisaties aange wezen en één door de NS. terwijl de voorzitter door de stichting wordt benoemd. Tegen de uitspraken van de commissie is geen beroep moge lijk. Wel kunnen de parti:- n attfyd nog naar de rechter stappen Het behandelen van een klacht door de geschillencommissie duurt vier maanden en kost 45 gulden Als een reiziger in het gelijk wordt ge steld. dienen de NS hem dit bedrag terug te betalen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11