Verbijsterend Discussie over Berlijn laait op in Duitsland Stembusfraude in El Salvador In Belgrado is geest uit de fles Regering Myanmar versterkt onderdrukking Brits gek links': laten we Israël bombarderen VOOR EERST EEN KEUZE Twijfel over verkiezingen in Albanië WOENSDAG 13 MAART 1991 BUITENLAND PAGINA 9 Touwtrekken met Bonn over regeringszetel Van onze correspondent Hans Hoogendijk BERLIJN De Duitse president Von Weizsacker heeft met een persoonlijk schrijven aan de voor zitters van de grote partijen de discussie over Berlijn als regeringscentrum op scherp gezet. Morgen buigen het presidium van de Bondsdag en de fractieleiders zich over de vraag of Berlijn naast hoofd stad ook regeringszetl moet worden, of dat Bonn dat laatste moet blijven. Besluiten worden niet verwacht, uit twee miljard (de Berlijn-lobby). wel komt er mogelijk een draaiboek Von Weizsacker deelde onder over de procedure uit het overleg, meer dat hij zich niet wilde laten ge- Niet uitgesloten is een eerste debat bruiken als "decoratie van een zoge- al volgende week en als alles vol- naamde hoofdstad". Hij is alleen be- gens plan loopt, zullen de parlemen- reid naar Berlijn te verhuizen als re- tariërs nog voor het zomerreces zon- gering en parlement meegaan. Bin der fractiedwang beslissen. nen de partijen worden koppen ge teld en wankelmoedige geesten on- Dwars door de partijen heen lo- der druk gezet. Slechts één stem te- pen de scheidslijnen, voor- en te- gen Berlijn, meldde Wolfgang genstanders van Berlijn slaan el- Thierse, de plaatsvervangend SPD- kaar om de oren met rapporten fractieleider, na een proefstemming waaruit moet blijken dat de verhui- onder de uit de ex-DDR stammende zing zeker 60 miljard mark kost sociaaldemocratische afgevaardig- (rapport van de stad Bonn) tot hoog- den. Op twee stemmen na e( weldigende meerderheid Bonn, repliceerde Franz Muntefe- ring namens de sociaal-democrati sche parlementariërs uit Noordrijn- Westfalen. Bij de christen-democraten wacht iedereen op een verlossend woord van Helmut Kohl. De chris tendemocratische populist zwijgt echter in alle talen en vindt dat het parlement aan zet is. Aan de ene kant wil hij niet op de zere tenen van de Berlijners gaan staan, aan de andere kant weet hij dat het met bo ze Rijnlanders slecht kersen eten is. Kohl zou het liefst Von Weizsacker naar Berlijn sturen plus een aantal ministeriële filialen, de Rijksdag benutten voor feestelijke zittingen en dan over een paar jaar verder kan gaan vormen. Von Weizsacker: "Berlijn zijn functies te geven, wordt duur. De stad deze te onthou den, wordt uiteindelijk nog duur der". Cees van Zweeden LONDEN Op het stadhuis van de Zuidlondense gemeente Lam beth heeft het stadsbestuur een groot spandoek opgehangen: 'Komt u geld te kort? U kunt hier uw huur terugkrijgen. Vraag de brochure aan'. Lambeth is nooit zuinig ge weest met geld. Leden van de ge meenteraad werden naar Nicara gua gestuurd voor studiedoelein den en er waren ruime fondsen voor bezoekende leden van de Sinn Fein, de politieke arm van de IRA. Hoewel de gemeente nog 60 miljoen gulden aan achterstallige huur te goed heeft, werd onlangs een zoekactie gestart naar de 15.000 huurders die hun recht op huursubsidie nog niet hadden op geëist. De eerste huurder die zich meldde voor zijn rechtmatige uit kering, werd onthaald als ware hij de winnaar van de voetbaltoto. De stomverbaasde man kreeg een cheque van 80 gulden overhan digd door Ian Wright, voetballer van Christal Palace en het Engel se nationale team. Terwijl elders de loony left ('gek links') een uitstervende diersoort is, kunnen de vertegenwoordi gers van Labours extreem linkse vleugel in Lambeth nog in groten getale in het wild worden waarge nomen. 'Victorie aan Iraq', zo ver woordde een van hen hun gevoe lens tijdens een raadsvergadering over de Golfoorlog. 'Laten we Is raël bombarderen'! Onder raadsleden die deze ana lyse niet helemaal onderschre ven, verrichte de 'loony left' wat extra overtui- gingswerk. Een van hen, Labour- lid Yomi Buraimoh-Igbo, consta teerde dat zijn auto was vernield nadat hij in de raad een pleidooi had gehouden tegen Saddam Hussein. Lambeth moest gisternacht de hoogte van de poll tax vaststellen, de door de regering opgelegde ge meentelijke belasting. Na een ru moerige marathon-zitting van ze ven uur stemde de vergadering in met een bedrag van 590 pond (2000 gulden) per volwassene. Hoewel Lambeth daarmee de hoogste poll tax in het land heeft, overschrijdt de gemeentelijke be groting de van regeringswege vastgestelde limiet toch nog met ruim 25 miljoen gulden. Vrijwel zeker zal minister Heseltine het stadsbestuur opdragen dit be drag alsnog uit de begroting te schrappen. De poll tax in Lambeth is dit jaar zo hoog. omdat byna de helft van de 240.000 koppige bevolking het afgelopen jaar heeft gewei gerd te betalen. Onder die weige raars was ook Joan Twelves, de Labour-voorzitter van de raad. Joan Twelves en een achttal nog radicalere Labour-bestuur- ders worden beschouwd als mo lenstenen om de nek van Neil Kinnock, die met een gematigd imago de volgende algemene ver kiezingen hoopt te winnen. De Labour-leider is vastbesloten de geest van Trotski. die byna ver dwenen leek. zo snel mogelijk te rug te stoppen in de fles. TIRANA (GPD) Buitenlandse waarnemers in Albanië twijfelen in toenemende mate aan het vrije en eerlijke karakter van de parle mentsverkiezingen, die voor 31 maart zijn uitgeschreven. Een dele gatie van de Helsinki-Federatie die momenteel een oriënterend bezoek brengt aan Tirana, heeft zich hier over gisteren eveneens in negatieve uitgelaten. De president voorspelt als rege- gespannen situatie in het land matjg jn ieven m0et worden gehou- den of als poel van sociale ellende o oor. r\r\r\ noor bedreiging voor de stabiliteit SAN SALVADOR - "Dit is een brutale fraude". Ruben Zamora. een van de meest vooraanstaande leiders van politiek links in El Sal vador. kondigde gisteren aan dat zijn 'Convergencia Democratica' zich het recht voorbehoudt om de parlementsverkiezingen van afgelo- baar pen zondag ongeldig te laten verkla ren. Volgens Zamora wordt er op grote schaal geknoeid bij het tellen van de stemmen. En daarvan is dan vooral links, dat voor het eerst in de Salvadoraanse geschiedenis een aantal parlementszetels heeft ver overd, het slachtoffer. Ook het handjevol buitenlandse waarnemers dat nog in El Salvador is achtergebleven, gelooft dat er aan de verkiezingen een steeds minder frisse lucht begint te hangen. Zo Honderden Italianen hebben de afgelopen dagen kleding en voedsel geschonken aan de duizenden Albanese kwamen de eerste cijfers de dat de oppositie in de aanloop de verkiezingen ernstig in het na deel is tegenover het zittende com munistische bewind, dat de contro le over de media volledig naar zich heeft toegetrokken. De Albanese regering heeft gis teravond bevestigd dat alle politie ke gevangenen onmiddellijk vrij komen. Op voorstel van president Ramiz Alia kondigde het presidium van de Volksassemblee een 'gene raal pardon' af voor alle politieke gedetineerden die nog vastzitten. Buitenland kort Kiesraad pas satorische problemen van zondag, die in eerste instantie als op zich staande incidenten waren be schouwd. krijgen een duidelijk an dere dimensie wanneer ze met el kaar in verband worden gebracht. Ruben Zamora gelooft dat de Kiesraad, in samenspel met de rege ring en het leger, een kwalijke rol heeft gespeeld. Er was amper open- zodat het voor veel ar- bijna onmogelijk was de stembureaus te bereiken. Vooral in volkswijken, waar links onge twijfeld een behoorlijke aanhang heeft, gingen de stembureaus uren te laat open. En ook waren er dui zenden mensen die niet konden stemmen omdat hun namen niet of verkeerd gespeld op de kiezerslijs ten stond. Volgens Zamora zijn zo'n 300.000 mensen, zo'n 15 procent van het totaal aantal kiezers, van hun stemrecht beroofd. Zamora houdt vol dat zijn 'Con- de stembussen. En alle organi- i het sluiten vergencia Democratica' bijn 20 BELGRADO Zelden heeft een omslag zich zo snel voltrokken als gisteren bij het tv-station van de Servische stad Novi Grad. Nauwelijks was bekendgemaakt dat tv-directeur Dusan Mitevic en zijn vier directe ondergeschikten op aandrang van de Servische regering ontslag hadden genomen, of de teneur van de uitzendingen van de tot dan toe zeer regeringsgezinde zender sloeg volkomen om. Was er daarvoor alleen maar ruimte voor de mening van de regerende socialistische partij, na het ontslag van de baas vertoonde het tv-station alleen nog maar beelden van anti- regeringsdemonstraties. In de studio werd een jonge studentenleidster uitgenodigd om te komen vertellen wat de studenten precies willen en te bevestigen dat ze geen enkele partij vertegenwoordigen. Vervolgens probeerde de ene demonstrant na de andere de kijker van zijn vreedzame bedoelingen te overtuigen. Met de terugtreding van de tv-directeur was een van de belangrijkste eisen van de demonstranten in Belgrado feitelijk ingewilligd. Een vrije televisie onder leiding van professionele journalisten in plaats van politici als Mitevic (een nauwe politieke vriend van de Servische president Slododan Milosevic) was immers de aanleiding tot de demonstratie afgelopen zaterdag. Ook aan andere media zijn de gebeurtenissen van de afgelopen dagen niet ongemerkt voorbijgegaan. Klakkeloos de kant van de regering kiezen, kan niet meer als duizenden op straat voor een vrije pers demonstreren. En dat is te merken in de kranten die dezer dagen in Belgrado verschijnen. Maar dat is allang niet meer genoeg om de duizenden studenten in de hoofdstad en ook in andere universiteitssteden weer terug naar de collegezalen te krijgen. Met de harde politie-acties tegen de demonstratie afgelopen zaterdag en het daaropvolgende optreden van het leger heeft de Servische regering een geest uit de fles gelaten. Wat de ontwikkelingen voor Joegoslavië zullen betekenen, is op dit moment nog moeilijk te voorspellen. Een democratischer Servië zal de onderhandelingen over de toekomst van de republiek zeker vereenvoudigen. Aan de andere kant is ook de oppositie niet van nationalisme gespeend, en dat geldt zowel voor de grootste regeringspartij, de Servische Vernieuwingsbeweging, als voor de studenten. Zeker is echter wel dat een democratischer Servië zich meer dan de communist Milosevic gelegen zal laten liggen aan de opinie van West-Europa. En daar is het enthousiasme voor zes kleine landjes niet zo groot. Parlement ontbonden President Venkataraman heeft van daag het parlement ontbonden. Daarmee is het uitschrijven van ver vroegde algemene verkiezingen mogelijk gemaakt, aldus persbu reaus in Jndia'. Premier Shekbar en zijn minderheidsregering namen vorige week ontslag en deelden de president mee dat het houden van verkiezingen de enige manier is om een stabiele regering in India te kunnen vormen. (Rtr) Vriendschapsverdrag Turkije heeft gisteren een vriend schapsverdrag met de Sovjetunie getekend. Beide landen besloten de wederzijdse handel in het kader van een nieuw 10-jarig economisch ak koord uit te breiden. De Turkse pre sident Özal zei na besprekingen met president Gorbatsjov dat het ver drag over -vriendschap, goed na buurschap en samenwerking een belangrijke stap is in de bilaterale banden. (Rtr) Man bijt zeeslang Een Tahitiaanse duikinstructeur heeft het afgelopen weekeinde een vrouw gered van de verdrinkings dood door een 1,3 meter lange zee slang te bijten die dreigde haar naar beneden te sleuren. De duikinstruc- teu r probeerde eerst de vrouw te be vrijden door de bek van het dier open te maken, maar haalde daarbij zijn handen open aan de kaken van de zeeslang. Toen de man zijn tan den in de slang zette, sloeg het dier op de vlucht. (Rtr) Soldaat gedood Een Amerikaanse soldaat is gister avond gedood bij een bomexplosie voor zijn huis in Athene. De spring stof was verstopt in een auto in Ano- Glvfada, een buitenwijk van de Griekse hoofdstad. De aanslag lijkt YANGON/BANGKOK (IPS) De het werk van de linkse guernllabe- recente militaire coup in Thailand lijkt weging „17 November", zo heeft de de junta in Myanmar (het voormalige politie van Athene verklaard. (Rtr) Burma) te inspireren tot grotere 7VIi net a kin P- onderdrukking van de bevolking. Volgens lYiijiiMdiviiig een onlangs verschenen rapport van de Stakingsleiders-in de Oekraïne en Amerikaanse mensenrechtenorganisatie Siberie hebben gisteren gezegd dat Asia Watch neemt de repressie dagelijks de mijnstakingen in het Donbass- toe. Er zouden op grote schaal en Koezbassbekken zich langzaam martelingen plaatsvinden en uitbreiden. Gisteren was in 67 van standrechtelijke executies van de 254 Oekraiense mijnen het werk dissidenten door regeringstroepen in voor onbepaalde tijd neergelegd, te- afgelegen gebieden, gen 48 op maandag. (Rtr) Verzwijgen bron De secretaris van de Zuidafrikaanse De conclusies i ADVERTENTIE procent van de stemmen heelt be haald. Alle andere tellingen en pro jecties geven links blok ongeveer tien procent, behalve dan de officie- Ie telling Daarbij staat de progres sieve coalitie, met een kleine 18 pro cent van de meer dan één miljoen stemmen geteld, voorlopig op net geen 8 procent. KEUZE Pullover van 100% lamswol uit de Bijenkorf Huis Collectie Keuze uit ronde hals en V-hals. In 14 kleuren, o.a. antraciet, bordeaux, navy, olijf en rood. M t/m XXL Tot en met 23 maart as. of zolang de voorraad strekt voor de verbijsterende pnjs van U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf Konservatieve Partij, Andries Beyers, is gisteren tot 14 dagen ge vangenisstraf veroordeeld omdat hij weigert de bron te noemen van een artikel over het proces tegen Winnie Mandela in de partijkrant Die Patriot. Hij is op borgtocht vrij gelaten. Volgens het artikel zouden geheim agenten van de staat betrok ken zijn bij de ontvoering, verleden maand, van Grabnel Mekgwe, een van de kroongetuigen in het proces tegen de vrouw van ANC-leider Nelson Mandela. (GPD) i Asia Watch zijn in over eenstemming met de bevindingen van de Mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties. Deze commissie heeft kritiek gele verd op de Myanmarese junta voor het ge vangen nemen van oppositieleiders en om dat de militaire regering weigert de macht over te dragen aan een rechtmatig gekozen regering. Tijdens de parlementsverkiezingen die vorig jaar werden gehouden, behaalde de Nationale Alliantie voor Democratie (NLD) een overweldigende overwinning, maar tot op heden heeft de party geen gelegenheid gekregen een burgerregering te Volgens buitenlandse diplomaten in Bangkok voelt de junta zich gesterkt door de recente staatsgreep in Thailand die daar de militairen aan de macht bracht. "Dit kan de generaals alleen maar aanmoedigen", was het commentaar van een diplomaat op de ge weldloos verlopen machtsovername door de militairen in Thailand. "Wanneer ze om zich heen kijken in Zuidoost-Azië en andere lan den zien die nauwelijks democratisch zijn, voelen ze zich in goed gezelschap." Sancties Volgens Asia Watch heeft de militaire rege ring in Burma haar greép op de macht ver sterkt. De mensenrechtenorganisatie roept de internationale gemeenschap op sancties in te stellen tegen het land. "China heeft met Myanmar een contract afgesloten om de ko mende jaren wagens te leveren ter waarde van een miljard dollar. Het is bijna zeker dat die wapenleveranties het offensief tegen et nische opstandelingen in het oosten van het land zullen aanwakkeren", aldus Asia Watch. Tijdens een besloten bijeenkomst in fe bruari van dit jaar stemde de Mensenrech tencommissie van de Verenigde Naties, waarin 43 lidstaten vertegenwoordigd zyn. r een veroordeling van de rege ring in Yangon (Rangoon). Een speciale afgevaardigde van de Ver enigde Naties, Sedako Ogata, bracht eind vorig jaar een bezoek aan Myanmar en maakte in haar rapport melding van om vangrijke repressie. Ogata vertelde dat ze geen toestemming had gekregen gevangen oppositieleiders te bezoeken. Mensenrechten Westerse regeringen, waaronder die van de 'Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland, hebben Myanmar een van de grootste schen ders van de mensenrechten ter wereld ge noemd. Myanmar kreeg dat predikaat na het bloedig neerslaan van betogingen voor de mocratie in 1988. Volgens Asia Watch is de junta erin ge slaagd alle critici van het bewind de mond te snoeren en de oppositieleiders af te snijden van elk contact met de buitenwereld. "Wij doen er op dit moment verstandiger aan om alle contacten met journalisten, buitenland se media en ambassades te verbreken, zodat we te allen tyde tegen de autoriteiten kun nen zeggen dat we geen officiële contacten met hen onderhouden" vertelde U Lwin, voorzitter van de NLD onlangs aan Thaise journalisten die Myanmar bezochten. Veel kritiek op nieuwe landwet Zuid-Afrika JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse regering heeft giste ren by het parlement in Kaapstad vyf wetsvoorstellen ingediend die een einde moeten maken aan de apartheid bij huisvesting en grond bezit. Wanneer het parlement de voor stellen, waarin de regerende Natio nale Partij de meerderheid heeft, aanneemt, zullen zwarten voor het eerst sinds 78 jaar (landbouw)grond in blanke gebieden kunnen kopen en in eigen huizen kunnen wonen waar ze willen. Anti-apartheidsorganisaties en zwarte belangengroepen hebben de voorstellen unaniem verworpen. De belangrijkste kritiek is dat er niets gebeurt voor de mensen die de afge lopen tientallen jaren gedwongen werden hun land op te geven. In een verklaring stelde het African Natio nal Congres (ANC) dat voor het ANC "alleen de teruggave van land aan de slachtoffers van de deporta- tiepolitiek de kern van een geloof waardige grondpolitiek moet zijn." Cholera breidt zich uit in Peru LIMA/BOGOTA (IPS) - Uit ver schillende streken van Peru wor den nog steeds nieuwe gevallen van cholera gemeld, maar het ministerie van volksgezondheid beschikt nog maar over medicamenten voor de komende twee dagen. Alberto Gayoso, een hoge ambtenaar van het ministerie, heeft dit gisteren be kendgemaakt. Gayoso zei dat de internationale hulp by de bestrijding van de ziekte veel heeft geholpen, maar dat deze de afgelopen weken is afgenomen. Tot nu toe is aan de bestrijding van Sinds de tyLD vorig jaar de verkiezingen cle ojngeveer 6 won, zijn de leiders en aanhangers i deze partij hun leven niet meer zeker in Myan mar. Duizenden Myanmarezen zyn naar Thailand gevlucht om aan vervolging door de militairen te ontkomen. Volgens VN-afgevaardigde Ogata doen de regerende generaals geen enkele poging "de macht over te dragen aan de gekozen burger regering. Het monddood maken van politie ke partijen kan het proces alleen maar ver der vertragen", aldus Ogata. Gevangenschap Het rapport van Ogata herhaalt nog mensenrechtenorganisaties als Amnesty In ternational en Asia Watch al langer zeggen. lar uitgegeven, waarvan 4 miljoen door de Peruaanse regering is be taald. aldus Gayoso. Europees parlement vergadert in Brussel STRAATSBURG (GPD) - Het Eu- ropees Parlement heeft de Raad van Ministers en ook de Europese Com missie voor de tweede keer gecho- s wat queerd door aan te kondigen op nieuw twee byeenkomsten in Brus sel te zullen houden. Op de eerste Deze organisaties schatten dat vijfhonderd bycenkomst. die voor 20 maart is leden van de NLD zonder proces gevangen gepland spreekt de Tsjechoslo- worden gehouden. Een aantal van hen zou in waakse president Havel, op 4 apnl gevangenschap zijn gestorven. Asia Watch gevolgd door zyn Poolse collega heeft de verklaring van de Burmese presi- Walesa, dent Saw Maung, dat vakbondsleider Maung Ko "door eigen toedoen gestorven is. omdat hij zich in zijn cel heeft opgehangen". Raad van Ministers als de Europese verworpen. "Het lichaam van Maung Ko v toonde sporen van ernstige martelingen. Naast wonden en blauwe plekken over zyn Commissie te pnkkelen Straats burg niet langer als vaste zetel i de Europese volksvertegenwoordi- hele lichaam, waren zyn beide benen gebro- gers uit de gemeenschapslanden te ken en stak er nog een naald in een van zyn behandelen of zelfs tenen", aldus Asia Watch. schouwen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9