Verbijsterend FT-i V: vut in metaal harde acties waard Nederlands succesnummer Volvo 300 met pensioen Océ zelfstandig, minder winst uit bankieren en medicijnen fïïna Industriebond waarschuwt werkgevers Acties ontregelen Duitsland WOENSDAG 13 MAART 1991 PAGINA 5 ZWOLLE (ANP) - Als de werkgevers in de metaalindustrie (200.000 werknemers) vast houden aan de voorgestelde verslechtering van de vut-regeling (sum gedoopt in de me taal), kunnen ze rekenen op harde acties van de Industriebond FNV. "Wij zullen niet toestaan dat er ook maar een begin wordt gemaakt met de afbraak van de SUM. Ik waar schuw de FME: dan staan we voor de poort". Dit heeft bestuurder H. Peperkamp van de FNV-bond aan het begin van de middag gezegd op een landelijke manifestatie in Zwol le ter voorbereiding op het cao- overleg in de metaal- en elektro technische industrie, dat morgen begint. De werkgeversvereniging FME heeft voorgesteld om vanwege de gestegen kosten van de sum-rege- ling de hoogte van de uitkering af hankelijk te maken van de uitke ringsduur. Een 60-jarige werkne mer zou daardoor een uitkering krijgen van 70 procent netto in plaats van de huidige 87,5 procent. Peperkamp verwacht dat de ani mo voor de nu zeer populaire vut-re geling daardoor fors zal afnemen. De Industriebond is bereid afspra ken te maken over een hogere pre mie, zodat de regeling kan worden gehandhaafd. Dat zou betekenen dat de maximale premie van 5,4 pro cent (1,6 procent voor de werkne mers en 3,8 procent voor de werkge vers) nog een procent omhoog gaat. Volgens Peperkamp zijn de ver schillen ook groot waar het gaat om de loonsverhoging (een looneis van 4 procent versus loonmatiging) en Massaontslagen bedrijven Brazilië RIO DE JANEIRO (IPS) - In de Braziliaanse deelstaat Sao Baulo, het centrum van de Braziliaanse in dustrie, zijn in de eerste twee maan den van dit jaar meer dan 100.000 mensen ontslagen. Dat blijkt uit be rekeningen van de Federatie van In dustrieën in Sao Paulo (Fiesp). In de afgelopen twaalf maanden is de werkgelegenheid in Sao Paulo afgenomen met ruim 14 procent. De meeste ontslagen vielen bij textiel bedrijven, fabrieken van auto- en treinonderdelen, horlogefabrikan ten en producenten van diepvriese ten. Fabrikanten van rubberpro- dukten zoals autobanden spanden de kroon. het terugdringen van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid. De FME wil bedrijven meer eigen risico la ten dragen voor het ziekteverzuim. Haven De Vervoersbond FNV bereidt stiptheidsacties voor in de Rotter damse haven. De bond wil op deze manier havenbedrijven onder druk zetten om meer personeel in dienst te nemen. Dit heeft Joop Verroen, die in de haven de ca-onderhande- lingen voert, gisteren meegedeeld. De FNV wil zo de havenwerkge versvereniging SVZ dwingen haar voorzichtige houding bij het aanne men van personeel te herzien. „De SVZ moet nu maar eens stoppen om haar leden te adviseren terug houdend te zijn in het aantrekken van mensen. Het gevolg is nu dat in de haven weer koppelbazen opdui ken die arbeiders aanbieden oi ergste nood bij bedrijven op te van gen", aldus Verroen. Shell De Industriebond FNV gaat onder de werknemers van Shell een en quête houden. De bond wil weten wat het personeel vindt van het eindbod dat Shell heeft gedaan bij de onderhandelingen over een nieu we cao. Weliswaar biedt Shell een totale loonsverhoging van 4 pro cent, maar aan de eisen van de In dustriebond op het gebied van ar beidstijdverkorting en uitbreiding van de werkingssfeer van de cao wil Shell niet tegemoetkomen. Milj ardensteim failliete banken VS afgeblazen WASHINGTON (Rtr) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft dinsdag een wets ontwerp verworpen dat voorzag in een extra budget van 30 miljard dollar (51 miljard gulden) voor het uitkopen van particuliere spaar en kredietbanken. De Democraten wilden tal van voorwaarden en een reeks her vormingen voor het banksysteem aan het extra budget verbinden. Uiteindelijk werd het wetsont werp na felle debatten met 220 te gen 201 stemmen verworpen. De Amerikaanse regering moet tientallen banken opkopen die door slecht management en fraudes op de rand van faillise- ment staan. Verwacht wordt dat de hele operatie ongeveer 500 mil jard dollar gaat kosten. Het kabi- net-Bush heeft gewaarschuwd dat het niet ter beschikking stel len van extra geld voor de schoonmaakoperatie onder de banken de hele operatie honder den miljoenen dollar duurder zal maken. De publieke verontwaardiging over het misbruik van vrijheid door de banken en over de stij gende kosten van de hele affaire voor de belastingbetalers, heeft het ter beschikking stellen van nog meer miljarden tot een gevoe lig onderwerp gemaakt in de VS. KLM bereid tot minder ontslagen AMSTELVEEN (ANP) - De KLM is bereid om het aantal ontslagen nog verder te beperken dan het aan tal van 275 dat tot nu toe gold. Dat heeft het bedrijf gisteren bekendge maakt na afloop van het overleg met de vakbonden. Arbeidstijdverkorting is voor de KLM niet bespreekbaar. Verkor ting van de werkweek tot een vier daagse van 36 uur, wat deel uit maakt van het totaalpakket dat de Vervoersbond FNV vorige week heeft voorgelegd aan de KLM-di- rectie. Voor de Vervoersbond is het alles of niets. De KLM wil wél de cao openbre- GENEVE (KRF/Rtr) De verschil ging wordt dan uitgesteld tot 1 janu ari 1992. Per 1 juli 1992 en op 1 janu ari 1993 zou dan nogmaals 1 procent loonsverhoging worden gegeven. Bij de KLM moeten 3.100 banen verdwijnen waarvan 2.000 door het verzelfstandigen of afstoten van be drijfsonderdelen en 1.100 door het schrappen van functies. OPEC beperkt produktie 4 ken verhoging aanstaande beperken tot 1 procent. ereengekomen loons- lende landen van de OPEC (Organ 2 procent per 1 juli satie van Olie-Exporterende Lan den) hebben gisteren besloten hun 23,4 miljoen vaten per dag tot 22.3 miljoen vaten per dag. Een woordvoerder van OPEC maakte na afloop van de conferen tie bekend dat de in juli 1990 beslo ten richtprijs van 21 dollar per vat (159 liter) in het jongste akkoord ge handhaafd blijft. De huidige prijzen van de verschillende oliesoorten va rieren tussen de 18 en 19 dollar. Volgens ingewijden zal de olie- produktie van Saudi-Arabie terug moeten van 8,2 miljoen vaten per (in februari) naar 8,03 miljoen aten per dag. Het land kampt met grote kosten als gevolg van de Golf oorlog. Voor Irak en Kuwayt wer den geen plafonds bekendgemaakt. Commissarissen Nedlloyd-afcndeelhouder Marine Investment heeft na besprekingen met het bestuur van het Rotterdam se transportconcern nieuwe voor stellen gedaan voor plaatsen in het bestuur. Marine Investment stelt nu voor, om de raad van commissaris sen van Nedlloyd met drie plaatsen uit te breiden. Marine Investment gaat er daarbij van uit dat Torstein Hagen in de raad sen komt. (ANP) Staking Algerije Honderdduizenden Algerijnen zijn ring voorgenomen prijsstijgingen en economische hervormingen. De algemene staking, die twee dagen zal duren, is georganiseerd door de Algemene Bond van Algerijnse Ar beiders, de grootste bond van Alge rije. (AP) Uitzendbureaus De omzet in de uitzendbranche is vorig jaar met 12,5 procent gestegen naar 5,3 miljard gulden. In 1989 was de groei 13,5 procent. Dit blijkt uit een registratie van het NIPO in op dracht van de Algemene Bond Uit zendondernemingen (ABU). Vorig jaar waren gemiddeld 130.000 uit zendkrachten dagelijks aan het werk of wel 2,3 procent van de be roepsbevolking. (ANP) Verkoop succes De verkoop van zestig procent van de Britseelektriciteitsproducenten National Power en PowerGen heeft de overheid van Groot-Brittannië meer dan 2,2 miljard pond sterling (7,2 miljard gulden) opgeleverd. De aandelen werden op de eerste note ringsdag aan de Londense effecten beurs meteen eenderde meer waard. (UPI/Rtr) Vooronderzoek Op verzoek van officier van justitie mr. P. Koolschijn heeft de rechter commissaris van de rechtbank in Den Haag besloten het gerechtelijk vooronderzoek tegen Delft Instru ments te starten. Delft Instruments zou in 1989 en 1990 nachtzichtappa- ratuur aan Irak hebben geleverd zohder vergunningen. (ANP) Lpg goedkoper Autogas wordt vandaag twee cent per liter goedkoper. Marktleider BK-Gas heeft tot die verlaging van de adviesprijs besloten, omdat de prijzen op de internationale mark ten zijn gedaald. De nieuwe ad .nes- prijs is 69,9 cent per liter. (ANP) VENLO (ANP) Het kopieerbe- drijf Océ-van der Grinten is niet te koop, benadrukte de nieuwe direc tievoorzitter van Océ, dr. H. Pen nings, gisteren in een toelichting op het jaarverslag. Pennings wil daar mee geruchten over een mogelijke samenwerking voor eens en altijd van tafel vegen. Een overneming door de Ameri kaanse concurrenten Xerox en Kodak zou volgens Pennings slechts tot doublures leiden. "Dat levert bovendien kartelproblemen op". Japanse gegadigden komen om strategische motieven niet in aanmerking. "Mocht er dan toch een kaper aan de kust verschijnen, dan hebben we altijd nog onze regu liere beschermingsconstructies". Aanzienlijk minder resoluut toonde de directievoorzitter zich over de verwachtingen voor 1991. weinig en bedroeg hij 85,7 miljoen den gulden bij een omzet van 2,3 miljard miljoen De Amerikaanse activiteiten le verden in 1990 wederom verlies op, 1 miljoen in 1989 tot 650,7 1990. Vooral de rente-in komsten namen af. In de stroppen- pot werd 45 miljoen gestort. Het ba- teiten binnen de tekenkamer- kantoormarkt. "En dat kost nu maal veel geld". Banken De nettowinst Heldring Pierson (onderdeel ABN Amro) is in 1990 met 3,9 pro- lang cent verminderd tot 72,5 miljoen des de volg voorlopige cijfers vorig jaar 14,2 miljoen gulden nettowinst geboekt, even veel als in 1989 werd verloren. De omzet ging met 17,5 procent om hoog naar 1251 miljoen gulden. De Pierson, cijfers van Brocacef Holding wer den na de overneming van het be- n 50 procent van Gist-broca- ir het eerst in 1990 voor 100 BERLIJN (GPD) Het openbare leven in Duitsland is sinds gisteren behoorlijk ontregeld als gevolg van prikacties van de bond van over heidspersoneel OTV. De vakbeweging eist een salarisverhoging van 10 procent, terwijl 4,1 procent wordt geboden. Om de eisen kracht bij te zetten, besloten zo'n 200.000 leden van de OTV daarop prikacties te houden, met als zwaartepunt de deelstaten Noordrijn-Westfalen en Ba- den-Württemberg. In meer dan 200 steden werden volgens de bond ruim 500 acties ge voerd. Buschauffeurs en trambestuurders legden het werk enige uren neer, waardoor enorme rijen bij de bushaltes ontstonden.Ook bij de post, de telefoon, de spoorwegen, de reinigingdiensten en in de zieken huizen worden stiptheidsacties uitgevoerd. De Duitse oppositie heeft gisteren geen spaan heel gelaten van de door minister van financiën Waigel als "programma ter overwinning van de deling" gepresenteerde begroting. De Saarlandse minister-pre sident en vice-voorzitter van de SPD, Oskar Lafontaine, noemde de be lastingverhogingen "de grootste misleidingsmanoeuvre in de Duitse geschiedenis". FNV-leden achter plan Fokker AMSTERDAM (GPD) - Met een kleine meerderheid zijn de FNV-le den akkoord gegaan met de con cept-overeenkomst tussen Fokker en de bonden over bezuinigingen. Die overeenkomst behelst onder meer een afvloeiingsregeling voor honderd oudere werknemers. De overige werknemers financieren deze regeling door vrije dagen in te leveren. Fokker moet dit jaar als gevolg van de lage dollarkoers 280 miljoen gulden bezuinigen op de produktie- kosten om te kunnen blijven con curreren met het buitenland. Er staan 1000 van de 11.000 banen op het spel. De bonden wijzen ontsla gen af. De afgelopen week mochten de leden van de FNV hun visie op het plan geven. Even leek het er op of zij het inleveren van vrije dagen zou den afwijzen. Een meerderheid van de leden op Schiphol deed dat wel. De Benedetti voor de rechter MILAAN (Rtr/DPA) De Italiaan se industrieel Carlo de Benedetti moet voor de rechter verschijnen. De topman van het Olivett-concern wordt verdacht van strafbare feiten bij faillisement van Banco Ambro- siano, negen jaar geleden. De Benedetti is 65 dagen vice-pre sident geweest bij de bank maar vertrok, met naar wordt gezegd een fikse gouden handdruk. Later bleek er een schuld van 1,3 miljard dollar De algemene economische ver wachtingen nopen Océ tot voor zichtigheid. Vooral de tekenkamer- markt, goed voor iets minder dan de helft van de omzet, is volgens Pen nings recessiegevoelig. Océ ont houdt zich daarom van concrete uit spraken over omzet- en winstont- procent gedaald ikkeling voor het lopende boek- met 13,5 procent tot tief en de rentelasten negatief bein- iljard. De vermindering vloed. Geneesmiddelenleverancier Me de daling van de dicopharma heeft vorig jaar on- 1990. Aan de strop- danks een fors gestegen omzet steeg in 1 bijna 10,8 van de nettowinst schrijft de bank volledig toe dollarkoers penpot voegde de bank 34 miljoen der verdiend dan in 1989. De omzet gulden toe, eenzelfde bedrag als in steeg met 46 procent tot 933 miljoen 1989. gulden, maar de nettowinst daalde met 17 procent naar 12,3 miljoen, zo Bank Mees heeft de onderneming. De omzet- De nettowinst tot 75,7 miljoen de overgenomen groothandels But heeft de bank bekendge- Ier (mei) en Macarthy (september) enige finesse'. Dat w Engeland. ventig, toen bleek dat het voor indi viduele autofabrikanten steeds moeilijker werd om de torenhoge BORN 'Een kreukel zonder investeringen voor de ontwikkeling modellen uit eigen por- Volvo's 34U en 360 verkrijgbaar in tientallen varianten. Maar volgens ingewijden werd de Volvo 300 daar mee tegelijk een van de duurste au- ter wereld. Er zitten nog i uitspraken die op 16 februari 1976 temonnee te betalen. DAF moest weinig onderdelen in het laatste werden genoteerd toen de eerste Volvo 300 het licht zag. Toch zag de DAF auto kans zich welgeteld vijftien had er geen geld jaar te handhaven en zelfs uit te het bedrijf zich gedwongen tot groeien tot een Nederlands succe- alliantie met Volvo, snummer, dat flink heeft bijgedra gen aan de economie in Noord-Bra bant en Limburg. de Vandaag rolt het laatste exem plaar van de lopende band. De 300- maakt plaats voor meer auto's i de minder succesvolle Volvo 400- kant en werd de r Met de moderne Zweedse auto kennis erbij verliep de ontwikke ling van dat nieuwe model een stuk vlotter. In 1975 verwierven de Zwe den een belang van 75 procent in de Nederlandse personenautofabri- Inmiddels zijn er ruim 1,1 mil joen stuks van de Volvo 300 ver kocht. Het al 15 jaar oude Neder lands/Zweedse automodel moet we gens hoge ouderdom wijken. Beneden peil De introductie van de eerste Volvo 343, precies 15 jaar geleden, bracht gen door Volvo Car BV. Volvo was in die tijd sterk op de thuismarkt en in de Verenigde Staten. Maar een uitbreiding op het Europese vaste land bleek pas goed mogelijk door samen te gaan werken met een Eu ropese producent. De geschiedenis herhaalt zich. bepaald geen golven van enthou- Tussen de rol van het Zweed 4 SEIZOENEN Plafondventilator met 3 rechte vleugels Voor verkoeling of voor het circuleren van warme lucht Regelbaar in 5 snelheden. In chroom, wit en zwart verknigbaar Chroom VAN 329.- VOOR 219.- Wit en zwart normaal 279.- Tot en met 23 maart a s. of zolang de voorraad strekt voor de verbijsterende pnjs van U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf teweeg bij het publiek. De auto was wel robuust, veilig, fortabel slechts i VI en standaard uitgerust met omatic-versnellingsbak. Het eerste model had bovendien te weinig trekkracht en hij ver bruikte en kostte te veel. Alles waar voor Volvo Car in Helmond en Bom en vooral de Zweedse eigenaren al hadden gevreesd, kwam uit. De pro duktie van de auto's in Born bleef bedrijf alleen niet de eerste jaren na de introductie ver ken. Ook de rede beneden peil en het zou nog tot be gin jaren 80 duren voordat de auto pas goed doorbrak. Achteraf gezien hebben de men sen bij Volvo zich verkeken op de introductie van de Volvo-300, Toch moest Volvo het nieuwe model wel op de markt brengen, want de ont wikkeling was al grotendeels afge sloten en er was flink in de fabriek in Born geïnvesteerd. Een belang rijke reden voor de vroege tegenval lers schuilt in het feit dat de serie nog bij DAF op de tekentafel is ge boren. Dat was in de periode voor dat de personenauto-afdeling van DAF in handen van de Zweden kwam. Het huwelijk tussen DAF en Volvo ontstond halverwege de jaren ze- 'o als redder in nood voor DAF an- io 1975 en het Japanse Mitsubishi ook log, als reddende engel voor Volvo Car uitvoering leverbaar anno 1991, zijn vele parallellen te trekken. Zoals DAF 16 jaar geleden de noodzaak van samenwerking met het Zweedse Volvo inzag, ziet het verlieslijdende Nederlandse Volvo Car BV zich op het ogenblik welhaast gedwongen een samen werking met Mitsubishi aan te gaan, omdat Volvo Car het als klein kan bolwer- oor de Zue- den en Japanners om met het Ne derlandse autobedrijf in zee te gaan, vertonen overeenkomsten. Beiden zochten en zoeken via de Neder landse autofabriek een ingang op de Europese automarkt. Geen keus De verkoop van de 343 kwam heel moeizaam op gang. In de eerste ja ren na de lancering kwam de pro duktie niet boven de 50.000 exem plaren uit Om de moeilijkheden het hoofd te bieden, werden na de intro ductie onder leiding van de nieuwe Volvo Car-directeur André Deleye vele honderden miljoen gestoken in verschillende vananten van de 300- Op een gegeven moment waren er plaar die ook in het origineel 1 verwerkt. Het succes bleef Daardoor zag echter niet uit. Op het hoogtepunt in 1986 reden er in Born ruim 115.000 exemplaren van de lopende band. Zelden was een auto die al in de jaren 70 op de tekentafel geboren werd, na vijftien produktiejaren nog zo populair als dit in Nederland nntworpen en gebouwd model. Di recteur Delye: "Normaal bereikt ?en auto binnen twee of drie jaar na de introductie zijn commercieel hoogtepunt. De Volvo 300 kon ech ter pas na vier jaar aan zijn zege tocht beginnen. Wc hebben meer energie moeten steken in de pro duktie en verkoop van de eerste 500.000 auto's, dan in het tweede half miljoen. Na zes of zeven jaar is het normaal gesproken de hoogste tijd om met een opvolger te ko- DAF v Omdat de 300 eigenlijk allang was afgeschreven, was de serie door zijn populariteit de laatste jaren een for se winstmaker. Er wordt al jaren nauwelijks meer in verbeteringen van het model geinvesteerd, maar in 1989 werden er nog 68 OOO exem plaren van verkocht vorig jaar wa ren dat er nog maar 29.000, omdat Volvo zich meer op de opvolger, de 400-serie richtte. Moeilijker Vanaf vandaag moet Volvo het voortaan alleen met dn.- 4<i0-rerie doen, die echter volgens veel inge wijden per stuk zowel in kostprijs als in verkoopprijs tamelijk duur is. Bot ndu n moet de 400 el i model knokken in de moeilijke zaken- markt. die veelal veel gestroomhjn- der modellen prefereert. Of en wan neer Mitsubishi daadwerkelijk naar Born komt. .t.i.it nog steeds niet Een stoere uitspraak van Volvo* directeur André Deleye uit 1988 is inmiddels gelogenstraft Bij de fees telijke produktie van de miljoenste 300-wagen geleden zei hij "We zijn klaar ooi do I n tdo miljoen, on ook voor de der ie bit er; te re.->ul- taat is een tu9senspnntje".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5