Twintig jaar geëist voor IRA-moorden 3 Vier verdachten samen verantwoordelijk' Politie wil snel klaarheid over slechte' drugs AMC: medicijn tegen nekkramp Verg sterend 'Aanslag was een exainen' SOLDATEN RUIMEN DE BROKKEN eafe X- rs CDA-bestuur waarschuwt PvdA d Ancona wil meer sponsors toelaten op radio en televisie WOENSDAG 13 MAART 1991 BINNENLAND PAGINA 3 ROERMOND (ANP/GPD) Tegen alle vier van moord en IRA-lidmaatschap verdachte Noordieren, heeft officier van justitie mr. H. Laumen in Roermond gisteren twintig jaar celstraf geëist. Na afloop van zijn dagvullende requisitoir achtte hij bewezen dat Sean Hick, Gerard Harte, Paul Hughes en Donna Maguire op 27 mei vorig jaar de Australische toeristen Nick Spanos en Stephan Melrose op de Roermondse Markt hebben geëxecu teerd. De Australiërs werden aangezien voor Engelse militairen omdat ze in een auto met een Brits nummerbord reden Laumen wees alleen Harte nadruk kelijk aan als een van de schutters. Hij is door getuigen herkend als een van de inzittenden van de vluchtau to. Wie de andere schutter is ge weest en wie de vluchtauto heeft be stuurd werd niet duidelijk. Volgens de officier van justitie doet het er ook niet toe. "Het is niet belangrijk wie de trekker heeft overgehaald. Uit alle feiten blijkt dat de vier ge opereerd hebben als een groep en daarom ook gezamenlijk verant woordelijk gehouden kunnen wor den voor de dubbele moord". Vol gens Laumen doet zelfs niet ter zake wie daadwerkelijk bij de moorden aanwezig is geweest. Een van de belangrijkste bewij zen waren de vingerafdrukken die van alle vier de verdachten zijn ge vonden in de door Hick gehuurde auto. "Die kunnen daar alleen maar terecht zijn gekomen tijdens de huurperiode. Hick heeft de auto op gehaald op 21 mei en weer terugge bracht op 28 mei, de dag na de aan slag. Voordat hij de wagen inlever de heeft hij de auto eerst uitvoerig gewassen. Het verhuurbedrijf noemde dat heel ongebruikelijk", aldus Laumen. Hughes is gesignaleerd op de plaats waar kort voor de moordaan slag de vluchtauto is weggehaald en Harte is direct na de schietpartij op de markt in Roermond herkend in de vluchtauto. Bij twee wapende pots van de IRA in het Belgische Meerle zijn Harte, Hick en Maguire gezien en kort nadien gearresteerd. In die depots zijn de wapens terug- ROERMOND (GPD) - Desmond Grew was de 37 al gepasseerd en voor het 'uitvoerende werk' acht te hij zichzelf blijkbaar steeds minder geschikt. Dus ging deze man, die in Noord-Ierland al tallo ze keren was veroordeeld en ge zocht werd voor minimaal tien moorden op Britse militairen, op zoek naar jongere IRA-leden. Zij moesten de 'klussen' op het Eu ropese vasteland gaan klaren, zoals het vermoorden van Britse militairen om aandacht te trek ken voor de Noordierse kwestie. Die jongeren vond hij: onder anderen Sean Hick, Gerard Har te, Paul Hughes en Donna Magui re. Zo was althans de lezing van officier van justitie mr. H. Lau men gisteren. Nadat zijn waren opgepakt, was de groep vleugel- Provincies De Friese commissaris van de ko ningin Hans Wiegel pleitte gisteren bij de opening van de Bedrijven- contactdagen in Leeuwarden voor het samenvoegen van de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Flevoland, Gelderland en Overijs sel. Samenvoeging van slechts de drie noordelijke provincies zou niet genoeg zijn om op Europese schaal te kunnen concurreren. Hij prees de voorgenomen samenwerking tus sen de Friesland, Groningen en Drenthe en de Duitse deelstaten Niedersachsen en Bremen. Mantoux-prik Alle eerstejaars studenten van de Hogeschool voor Economische Stu dies (HES) in Rotterdam krijgen deze week een mantoux-prik uit angst voor besmetting met tubercu lose (tbc). De leiding van de school heeft daartoe besloten nadat twee gevallen van tbc zijn geconstateerd op de school. In totaal gaat het om duizend studenten, docenten en as sistenten die de komende dagen 'het schrapje' krijgen. De gemeente lijke Gezondheidsdienst (GGD) be gint er vandaag mee. Afvalwater De overheidscontrole op afvalwa terstromen van bedrijven is vooral gericht op giftige stoffen die de on dernemingen zelf aan de beheerder melden. Dit leidt ertoe dat eer|deel van de vervuiling van het opper vlaktewater buiten schot blijft. Dat stelt de stichting Reinwater in een vandaag gepresenteerd rapport over het functioneren van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewate ren (WVO). Minder verkeersdoden Het aantal verkeersdoden is vorig jaar in vergelijking met 1989 ge daald. Het aantal personen dat ten gevolge van een verkeersongeval in een Ziekenhuis moest worden opge nomen, bleef vrijwel constant. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal verkeersdoden in 1990 bedroeg 1.376. In 1989 waren dat er 1.456. Het aantal personen dat als gevolg van een verkeersongeval in 1990 in een ziekenhuis moest wor den opgenomen, bedroeg 13.652. In 1989 waren dat er 13.660. gevonden, waarmee niet alleen de moorden in Roermond zijn ge pleegd, maar ook andere aanslagen in Duitsland, aldus officier van jus titie Laumen. Geen amateurs Uit de getuigen-verklaringen valt volgens hem op te maken dat de dubbele moord niet is uitgevoerd door een stelletje willekeurige schutters. "Het was een uitgekien de operatie volgens een goed door dacht en afgesproken scenario". Laumen baseerde zich daarbij voor al op de verklaringen van een man die alles heeft zien gebeuren vanuit zijn zolderraam. "Die man zat loge bij een omzettend gruwelijk spekta kel". De vier Noordieren hoorden de eis zonder zichtbare emoties aan. De officier van justitie zei dat hij lang had moeten nadenken voordat hij tot zijn eis van twintig jaar cel straf tegen elk van de verdachten was gekomen. "We moeten niet de illusie hebben met het opleggen van welke straf dan ook dit soort geweld te kunnen stoppen. Maar de twee doden, hun familie en ook wij als sa menleving roepen om vergelding..." Een van de raadslieden, mr. W. van Bennekom, zei na afloop van de zitting dat een dergelijk 'hoge eis in Nederland zelden wordt gehoord'. Hem was opgevallen dat de officier van justitie op veel details niet was ingegaan in zijn 220 pagina's tellend requisitoir. Van Bennekom maakte bekend dat hij en ook zijn zes col lega-raadslieden in ieder geval lam. Dit is volgens Laumen ook een van de redenen dat het door de IRA aangekondigde '1990-of- fensief op het Europese vaste land plotseling stopte. De door Laumen als IRA-peet- vader aangemerkte Grew, kan het niet meer navertellen. Begin ok tober vorig jaar werd de Noordier in Loughgall gedood bij een ge heime operatie van het Britse le ger. Onder enorme belangstelling werd de als topman omschreven activist enkele dagen later in het graafschap Armagh ten grave ge dragen. Volgens Laumen is het mogelijk dat de vier terechtstaan de verdachten, Hick, Harte, Hug hes en Maguire, op 27 mei 1990 bezig waren aan hun 'examen'. "Met Grew als examinator". DEN HAAG (GPD) - Minister d'Ancona (wvc) wil de mogelijkhe den voor sponsoring op radio en te levisie verruimen. De minister deel de dit gisteren mee in een brief aan de Tweede Kamer. Als eis stelt d'Ancona dat een gedragscode wordt opgesteld tussen bedrijven en de omroepen om op die manier sluikreclame uit te bannen. AMSTERDAM (GPD) - Onderzoe kers in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam zijn moge lijk een geneeswijze op het spoor voor de kwaadaardigste vorm van 'nekkramp'. Kinderarts en initia tiefnemer van het onderzoek B. Derkx heeft "hoge verwachtingen" van een kunstmatige antistof waar mee de overlevingskans zou kun nen worden verdubbeld. Van de meestal zeer jonge patiëntjes (de helft is jonger dan achttien maan den) sterft nu nog meer dan de helft, soms binnen een dag nadat de be smetting is vastgesteld. Onder de verzamelnaam 'nek kramp' worden in het spraakge bruik zeer uiteenlopende ziekte beelden op een hoop gegooid. De in- tensive-care voor kinderen in het AMC richt zich op de gevaarlijkste vorm van 'nekkramp', bloedvergif tiging die ontstaat doordat de me- ningococcen-bacterien via de keelslijmvliezen in de bloedbaan te recht komen. De bekendste vorm van nekkramp is meningitis, waar bij dezelfde bacterie zich rond het ruggemerg en de hersenen in de hersenvliezen heeft genesteld. Het onderzoek in het AMC begint op een moment dat Nederland wordt getroffen door tientallen ge vallen van nekkramp in beide varië teiten. Sinds 1988 is het aantal ge vallen gestegen. De oorzaak van deze stijging is niet bekend. De sterfte bij de bloedvergifti- gings-variant is met ruim vijftig procent vijf maal hoger dan bij 'ge wone' nekkramp. Negentig procent van plan zijn om dat vanaf komende donderdag wel te doen. Dan wor den de pleidooien gehouden. De uitspraak door de rechtbank wordt pas verwacht op 2 april. CULEMBORG - Dienstplichtigen rapen brokstukken op van de ont plofte vuurwerkfabriek MS Vuur werk. De schoonmaakactie begon gisteren in de omgeving van de voormalige fabriek (achtergrond). Bij het kwarwei werd 140 soldaten ingezet. De dienstplichtigen dragen beschermende pakken vanwege het asbest dat bij de explosie vrijkwam. Reclame en sponsoring als finan cieringsbronnen zijn voor zowel de private als de publieke omroep bin nen Europa een steeds belangrijke re plaats gaan innemen. De huidige mogelijkheden voor sponsoring in Nederland zijn echter beperkt en scheppen veel onduidelijk situaties, zo meent de minister. Effectieve controle is onmogelijk. van de patiënten is jonger dan tien jaar, de helft daarvan jonger dan achttien maanden. De ziekte ont wikkelt zich haast onbegrijpelijk snel. Kinderarts Derkx spreekt daarom van "een dramatische ziek te", zowel voor de ouders als voor de behandelende artsen. "De kinde ren gaan 's morgens nog gewoon naar school, 's middags zijn ze ziek, raken in shocktoestand en een uur later kunnen ze al dood zijn." De bloedvergiftiging wordt ver oorzaakt door een gifstof (en- dotoxine) die vrijkomt uit de 'huid', het kapsel, van de bacterie. De slachtoffertjes krijgen plotseling hoge koorts, zijn misselijk en verto nen in ernstige gevallen bloeduit- stortinkjes vooral op armen, benen en in de oksels. Hun gedrag wordt suf en soms verward of opgewon den. Met antibiotica, bloeddrukverho- gende middelen en beademingsap paratuur wordt vaak vergeefs geprobeerd de kinderen in leven te houden. Derkx: "Het lichaam maakt wel antistoffen aan, maar krijgt eenvoudigweg de tijd niet om er voldoende van te maken." Met de kunstmatige antistof Centoxin van het bedrijf Ceptocor in Leiden hoopt Derkx een nieuwe behandelwijze te hebben gevonden. In een recent onderzoek in het AMC onder volwassenen met verschillen de vormen van bloedvergiftiging werd het aantal sterfgevallen met 39 procent verkleind. De eerste in drukken van de werking van het middel onder kinderen in het AMC hebben Derkx hoopvol gestemd. ROTTERDAM (GPD) - Onder de Rotterdamse verslaafden is grote onrust ontstaan nadat vier mensen zijn overleden vermoedelijk door het gebruik van inferieure heroïne. De Boumanstichting, een instelling voor drughulpverlening, raadt drugsgebruikers aan om alleen he roïne van vertrouwde dealers of me thadon te gebruiken. De methadon- programma's in Rotterdam zijn tij delijk ongelimiteerd uitgebreid. Overigens meldde zich gisteren hiervoor het gebruikelijke aantal verslaafden. Sectie op twee slachtoffers heeft inmiddels uitgewezen dat zij door vergiftiging om het leven zijn geko men. Een toxicologisch onderzoek van het gerechtelijk laboratorium moet nu uitwijzen of de vier doden inderdaad aan de gevolgen van druggebruik zijn overleden. De Rotterdamse politie wil haast ma ken met dit onderzoek. "Wat nor maal een tot twee weken duurt, moet nu in een paar dagen zijn afge rond", zegt een woordvoerder. "Er moet zo snel mogelijk klaarheid ko- Ook gaat de politie uitzoeken of er tussen de vier slachtoffers een ver band bestaat. Zo wordt onderzocht of zij bij hetzelfde adres drugs heb ben gekocht. DEN HAAG (GPD) - De toekomst van het kabinet hoeft niet somber te zijn als de PvdA maar vasthoudt aan het beheersen van het financie ringstekort en er geen verdere las tenverhogingen komen. CDA-par- tijvoorzitter Van Velzen richtte deze waarschuwing gisteren tot co alitiegenoot PvdA. De CDA'er reageerde daarmee op de conclusies, die het PvdA-be- stuur maandagavond trok over de nederlaag bij de statenverkiezin gen. PvdA-partijvoorzitter Sint liet toen weten dat voor de partij een stabilisatie van de lastendruk min der belangrijk geworden was dan het terugdringen van het financie ringstekort bij de overheid. Het he lemaal loslaten van de stabilisatie van de lastendruk sloot zij daarbij niet uit. Van Velzen wijst een verdere ver hoging van de lasten zoals de PvdA die volgens hem voorstaat, keihard van de hand. Dat is, aldus Van Vel- Het AMC voert het onderzoek uit in samenwerking met het Sophia- kinderziekenhuis in Rotterdam, een Franse- en drie Engelse klinie ken. De helft van de kinderen die aan het onderzoek meedoen wordt naast de gebruikelijke therapieen behandeld met Centoxin, de andere helft krijgt als aanvulling een neu trale stof toegediend. Alleen de computer weet wie welke stof krijgt. Om het effect van Centoxin ver antwoord te meten zijn statistisch gezien ten minste twintig maar mo gelijk ook tachtig gevallen nodig. Het aantal onderzoeks-patientjes wordt zo klein mogelijk gehouden door steeds tussentijds in het zelf standig registrerende computerpro gramma te kijken. Op het moment dat een daling van het sterftecijfer met 50 procent is bereikt heeft Der kx zijn doelstelling gehaald en wil hij zijn resultaten ter beschikking stellen van vakgenoten. De eindda tum is afhankelijk van het aantal ge vallen dat zich aandient, maar Der kx verwacht het onderzoek binnen een half jaar te kunnen afronden. Over de besmettelijkheid van me ningococcen-infecties is nog veel onbekend, maar volgens Derkx kan eigenlijk alleen „kuscontact" dc ziekte overbrengen. Daarom wordt alleen gezinsleden van een patientje een anti-bioticakuur voorgeschre ven. Op scholen is de kans op be smetting verwaarloosbaar, aldus Derkx. Overigens wordt lang niet iedereen die besmet is met de bacte rie ziek. Er is een Recherche Assistentie Groep (RAG) geformeerd om de zaak tot klaarheid te brengen. De GGD heeft het Boumanhuis ge vraagd om alle methadon-gebrui- kers te benaderen. Woordvoerder Frits van Ingen van het Crisiscentrum Drugs in Rotterdam acht de kans groot dat de slachtoffers zijn overleden aan een overdosis heroine. "Het gaat in drie gevallen om Fransen, die mis schien niet zijn gewend aan de Ne derlandse kwaliteit van heroïne", zegt Van Ingen. In ons land ligt de zuiverheid van heroïne op zeventig procent. Buitenlanders die dat niet weten, lopen daarom een grote kans een overdosis te nemen. Veel Duit se drugstoeristen komen in Amster dam op die manier aan hun einde. Een andere mogelijkheid is dat het om een harddrugs van slechte kwaliteit gaat. "Voorzover ik weet, is het versnijden van drugs de nor zen, de verkeerde weg die slecht is voor de groei van de werkgelegen heid. De opmerkingen van de partij voorzitter zijn opmerkelijk omdat de CDA-fractie in de Tweede Ka mer zich gemakkelijker opstelde. De fractie meent dat het kabinet ge woon door moet gaan met regeren en dat van de PvdA niet geeist zal worden, dat ze zich inschikkelijker opstelt. Wel maakte de fractie dui delijk dat de PvdA niet de fout moet maken zich scherper te willen profi leren. om de kiezers weer naar zich toe te lokken. Volgens Van Velzen zal de PvdA ook de moeilijke taken in het rege ringsbeleid voor haar rekening moeten blijven nemen. Daarbij maalste zaak van de wereld", ver volgt Van Ingen. Dat gebeurt met uiteenlopende stoffen. Heroïne wordt onder meer vermengd met stoffen als strychnine, kinine en as- penne. maar ook met alledaagse spullen als suiker, melkpoeder of vitamine C. Cocaifie wordt versneden met on der meer lactose, suiker en cafeïne. In Amsterdam zijn in 1981 elf men sen overleden aan verontreinigde heroïne. 43 mensen hadden last van neurologische aandoeningen. Toen is nooit duidelijk geworden waar mee de drugs waren vermengd. "Het kan in dit geval van alles zijn", zegt een woordvoerder van de Bou manstichting. Bij de clienten van het crisiscen trum was gisteravond nog niets be kend over de doodsoorzaak van de vier slachtoffers. De politie had vóór het afgelopen weekeinde geen aanwijzingen dat er in Rotterdam inferieure drugs worden verkocht. Vorig jaar november stierven twee verslaafden aan gebruik van hard drugs. De politie ging er toen eerst vanuit dat ze versneden cocaïne hadden gebruikt. Later bleek dat de slachtoffers waarschijnlijk door een misverstand heroïne hadden gesnoven in plaats van cocaïne. Dat is levensgevaarlijk. hoort ook de beheersing van het fi nancieringstekort. De PvdA moet ook de verantwoordelijkheid ne men voor de 17 miljard gulden aan bezuinigingen waar de sociaal-de mocraten via de tussenbalans voor getekend hebben. De PvdA-fractie heeft gisteren ook kort over de verkiezingsuitslag gesproken, maar nog geen conclu sies getrokken. Vandaag vergade ren de sociaal-democraten verder. Of er dan al besluiten genomen zul len worden over de verdere koers, staat nog te bezien. Mogelijk zijn daar nog meer vergaderingen voor nodig. Vanavond vergadert het PvdA-bestuur ook nog met de zoge heten 'delegatievoorzitters' van de partijgewesten. ADVERTENTIE Groningen neemt verordening tegen krakers aan GRONINGEN (GPD) - De ge meente Groninger gaat in de alge mene politieverordening een bepa ling opnemen die overlast als ge volg van kraken tegengaat. Daar door kan de burgemeester of het college een kraakpand laten ontrui men wanneer de openbare orde of het 'leefklimaat' wordt verstoord. Groningen is de eerste gemeente in Nederland die een dergelijke bepa ling krijgt. Bij de beoordeling van mogelijke overlast kijkt het college onder meer naar het aantal klachten, ver loedering en vervuiling. Of de over- lastbepaling in de praktijk ook werkt, is de vraag, want ze heeft haar rechtsgeldigheid nog nooit be wezen. De krakers kunnen tegen een beslissing van B en W in beroep gaan bij de Raad van State. Het idee voor de bepaling is volgens burge meester Staatsen ontstaan naar aan leiding van de bezetting van het voormalige Wolters-Noordhoff- complex. Staatsen maakte verder bekend dat de gemeente horecabedrijven gaat aanpakken waar drugs worden verhandeld, eveneens op basis van de overlast die ze veroorzaken. Ho recabedrijven waar hard rugs wor den verhandeld of gebruikt, wor den volgens een verordening Woon- en leefklimaat meteen voor min stens een jaar gesloten. Voorlichting aan ziekenhuispatiënt bij wet geregeld DEN HAAG (GPD) - Nu moet de patient er nog om vragen maar van af 1 januari van het volgens jaar zijn medici verplicht om alle gegevens over de behandeling, risico's en eventuele alternatieven te overleg gen. Dit wordt geregeld in de wet ter bescherming van de rechten van de patient. De patiëntenorganisaties zien de nieuwe wet slechts als het begin van een wettelijke bescherming. In de toekomst is er meer nodig, menen zij. "De angst van patiënten vermin dert door voorlichting Daardoor genezen ze sneller", zegt voorzitter J. Noorlander van de Vereniging Patiënten Voorlichting. PvdA: afspraak kostenstijging niet nagekomen DEN HAAG (GPD) - De PvdA-Ka- merleden Van der Vaart en Castri- cum eisen nadere uitleg van het ka binet over afspraken in de tussen balans over de autokosten in relatie tot de kosten openbaar vervoer. Volgens de tussenbalans moet de kostenstijging voor autorijden gelij ke tred houden met tariefsverho gingen in het opehbaar vervoer. De kosten voor het autorijden zul len volgens de berekeningen van de Kamerleden in de periode 1991- 1994 met zes procent stijgen; de kos ten van het openbaar vervoer over dezelfde periode met minimaal 22 procent. Van der Vaart en Castricum zijn het hier niet mee eens en geven een alternatief aan. Ze willen dat de aan gekondigde verhoging van de mo torrijtuigenbelasting wordt vervan gen door een accijnsverhoging voor benzine en diesel (ongeveer 18 cent per liter), zodat ook de autokosten over de jaren 1991-1994 met 22 pro cent toenemen. VARIATIE GranfouM van IOC Q actuele dessins en kleurstellingen Bi|voorbeeld in de maten 350 270 cm 249.- 270 i 270 cm 219- CTT7VPP****4V 180 270 cm 149 - lot en met 23 maait as of tolang de voorraad strekt nu met UrfiJUttlJklfl U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf G JM Jk 4- Kr 3 yjyEer'i 0,. f'jé aTX-'"'Af-^V" 4 •'miT' r**»

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3