Sovjet-wapens zijn door de mand gevallen 'We vertrekken niet en daarmee basta' 'Kerkvoogd, blijf van begroting af PAGINA 2 REPORTAGEBBHHHMH WOENSDAG 13 MAART 1991 GEESTELUK LEVEN Hervormde synodevoorzitter vindt: Van AP-verslaggever Michael Putzel WASHINGTON De Golfoorlog heeft aangetoond dat wapens van Sovjet-makelij zwaktes vertonen. Dat kan niet alleen de binnen landse veiligheid van de Sovjetu nie in gevaar brengen, maar ook de hoge inkomsten uit wapenver kopen aan het buitenland. Minister van defensie Dmitri Ja- zov zei na afloop van de zesweekse Golfoorlog dat de luchtverdediging van de Sovjetunie wordt herzien. De relatief primitieve Iraakse lucht afweer, van Sovjet-makelij, haalde 23 geallieerde toestellen neer, maar kon over het algemeen zonder al te veel problemen worden omzeild. Na de korte grondoorlog eind fe bruari lag het slagveld bezaaid met brandende Sovjet-tanks, waaron der de moderne T-72. Voor elke tank die de coalitie verspeelde, ver loor Irak er 1.100. De moderne MiG- straaljagers die Irak van de Sovjetu nie had gekocht konden niet wor den ingezet, evenmin als de lucht doelraketten. De Golfoorlog heeft de technolo gische kloof tussen wapens van Sovjet- en westerse makelij op een voor het Kremlin pijnlijke wijze aan het licht gebracht. De internationa le markt voor Sovjet-wapens heeft een knauw gekregen. Een belangrij ke bron van inkomsten lijkt daar mee te worden aangetast. De Sov jetunie haalde normaal gesproken jaarlijks 30 tot 32 miljard 'harde' dollars binnen, voor ongeveer een kwart uit de internationale wapen handel. Nachtmerrie als supermacht vooral te danken aan het op de been houden van een enorm militair apparaat, groten deels ten koste van de burgerbevol king, die zich consumptiegoederen, moderne geneeskundige hulp en toereikende huisvesting heeft moe ten ontzeggen. Tussen de 16 en 20 procent van het bruto nationaal pro- dukt gaat jaarlijks op aan militaire uitgaven. Nu de centraal geleide economie ineen dreigt te storten, lijkt het Kremlin weinig middelen vrij te kunnen maken voor een dure heroriëntering van het leger. Abraham Becker, directeur Sov jet-studies van het Rand-onder- zoekscentrum aan de universiteit van Los Angeles, zegt dat in de Sov jetunie de vitale schakel ontbreekt tussen de militaire technologie en de economische infrastructuur en de industriële produktiecapaciteit die die technologie moeten dragen. Volgens Becker gaat het om een "fundamenteel obstakel" en is een totale ommekeer van de Sovjet-eco nomie nodig als Moskou een mili taire ingreep als het geallieerde op treden in de Golf zou willen verrich ten. De hervormingen waarmee Sov jet-president Michail Gorbatsjov tot nu toe op de proppen is gekomen pakken zulke fundamentele proble men niet aan, aldus Becker. Wel zou het Kremlin inmiddels begonnen zijn met het herverdelen van de fi nanciën voor het leger, om de zwak ke plekken waarop Jazov doelde aan de pakken. Zo zou de marine al gekort zijn, terwijl ook de terugtrek king van de Sovjet-troepen uit Oost- Europa geld kan opleveren. Slimme munitie De les die uit de Golfoorlog getrok ken kan worden is dat zelfs redelijk goede tanks en artilleriestukken de zaak niet kunnen klaren, zegt Ray mond Garthoff, militair expert aan de Brookings Institution. Als oud- onderhandelaar bij het wapenbe- heersingsoverleg tussen de VS en de Sovjetunie verwacht hij dat de Sovjet-generaals druk zullen uitoe fenen om meer geld vrij te krijgen voor het ontwikkelen van technolo gisch hoogwaardige communicatie systemen, apparatuur voor nacht gevechten en "slimme" munitie. Don Hicks, voormalig Pentagon- ambtenaar en nu betrokken bij de ontwikkeling van wapens, zegt dat de Sovjetunie zich tientallen jaren heeft geconcentreerd op de ontwik keling van defensiesystemen die in Irak waardeloos zijn gebleken. Hicks wijst op het succes van de Stealth-technologie, die Ameri kaanse vliegtuigen in staat stelde Iraakse radar- en raketinstallaties uit te schakelen aan het begin van de oorlog. Totdat de Sovjetunie in staat is die technologie te ondervan gen, maakt het niet veel uit wat het Kremlin doet, omdat het land in ho ge mate kwetsbaar zal blijven voor een eerste aanval door Stealth- vliegtuigen, zo meent Hicks. LEIDSCHENDAM (ANP) - Het vaststellen van de begro ting door de kerkvoogdij is voor het hervormd synodebe- stuur onaanvaardbaar, zo heeft de voorzitter ds. B. Wal let laten weten. Mocht de sy node dat toch willen uitspre ken, dan zal bestuur het voor stel tot wijziging van de rege ling voor het beheer van de kerkelijke goederen intrek ken. Het compromisvoorstel van de Commissie voor Kerkordelijke Aangelegenheden (KOA) is vol gens Wallet de uiterste grens. De synode bespreekt donder dag een voorstel voor een be heersregeling die in de plaats komt van de huidige drie regelin gen. Kern van het voorstel is dat de begroting niet meer door de kerkvoogdij wordt vastgesteld, maar door de kerkeraad. Boven dien moeten alle ruim 1400 ge meenten voor 1996 de nieuwe re geling hebben ingevoerd. Vooral in gemeenten met 'vrij beheer', waar de kerkvoogdij geheel onaf hankelijk is van de kerkeraad, en in gemeenten met 'oud toezicht', die de oude kerkorde van 1815 volgen, is het verzet tegen het voorstel groot. De KOA heeft als compromis voorgesteld, dat de kerkvoogdij de mogelijkheid heeft een naar haar mening ondeskundig vast gestelde begroting tegen te hou den. Als de kerkeraad wijzigin gen in de door de kerkvoogdij op gestelde begroting wil aanbren gen, kan dat alleen in overleg met de kerkvoogdij. Komen beide partijen er niet uit, dan moet de provinciale kerkvoogdijcommis- .sie uitspraak doen. Volgens Wallet wordt de kerke raad eindelijk volwassen, als hij de begroting vaststelt. Hij maakt een vergelijking met de Tweede Kamer. Deze zou nauwelijks Nieuwe prijs van Hongarije voor bisschop Tökés BUDAPEST (ANP) - De bis schop van de Hongaarstalige Her vormde Kerk in Roemenië, Laszló Tökés is als eerste onder scheiden met de prijs van de Hon gaarse stichting "voor standvas tigheid en tegen de dictatuur". Dit meldt het dagblad Nepsza- badsag. Tökes, die door zijn onverzette lijke houding de katalysator van de opstand tegen Ceausescu was, kreeg vanmiddag in Vlaardingen de Geuzenpenning. De stichting werd in 1989 opgericht om te stre ven naar de afschaffing van alle dictaturen. 'Dit pilt ik niet van m'n kerk' UTRECHT (ANP) - De rol van de bisschoppen in de discussie over de positie van pastorale wer kers in de Rooms-Katholieke Kerk is niet meer van primair be lang. Er komt een keer een mo ment waarop de minachting over hun beleid wordt omgezet in een revolte: dit pik ik niet langer van m'n kerk. Dat zei dr. A.J.M. van den Hoogen, hoogleraar dogmatische theologie aan de Universiteit voor Theologie en Pastoraat te Heer len, dinsdag te Utrecht bij de pre sentatie van de brochure 'De pas toraal werk(st)er in het parochie pastoraat'. De brochure is samen gesteld door de Federatie van Verenigingen van Pastoraal Wer kenden. De Federatie wil met de brochure een aanzet geven tot be zinning en openingen vinden voor de problemen rond het func tioneren van de ongeveer vijfhon derd pastorale werkers. In de Rooms-Katholieke Kerk in Ne derland is al enkele jaren een dis cussie gaande over de positie van pastoraal werkers. De bisschop pen willen pastoraal werkers niet de bevoegdheden verlenen die voorbehouden zijn aan de pries terwijding. Alle Nederlandse bisdommen worden geconfronteerd met een dalend aantal priesters, momen teel ongeveer 2.200. "Bisschop pen hebben met het personeels beleid een machtsmiddel in han den, waarmee ze de situatie naar hun hand kunnen zetten. Ze kun nen echter de toenemende vraag naar professionele pastoraal wer kers niet veranderen", aldus Van den Hoogen. Het is volgens hem niet meer van belang dat de discussie wordt gevoerd tussen leken en pries ters, maar dat gesproken wordt over de rolverdeling van mannen en vrouwen. Volgens de brochure is de centrale kwestie de vraag naar de toelatingscriteria van het gewijde ambt. De Federatie is voorstander van het toelaten van vrouwen tot het ambt. macht kunnen uitoefenen, als hij niet de bevoegdheid had de be groting goed te keuren. Van het dreigement van som mige kerkvoogdijen opm des noods uit de hervormde kerk te stappen, toont Wallet zich niet on der de indruk. "Dat is zeer onher vormd taalgebruik. Voor chanta gepogingen moet je niet bij amb telijke vergaderingen zijn, daar moetje met argumenten komen". De secretaris van de Gerefor meerde Bond (de rechterflank) in de Hervormde Kerk, ir. J. van der Graaf, vindt dat hervormde kerk voogdijen niet moeten dreigen de bezittingen van hun gemeente in een aparte stichting onder te brengen. Het is onjuist geld als machtsfactor te gebruiken om sy- nodevoorstellen te blokkeren, al dus Van der Graaf. De Gereformeerde Bond is het ermee eens dat er een uniforme beheersregeling komt. Wel vindt de Bond dat de scheiding tussen bestuur en beheer moet worden gehandhaafd en dat de kerkvoog dij dus de begroting moet blijven vaststellen. Bovendien pleit de Bond voor verzachting van de eis dat de meerderheid van de kerk voogdij uit ambtsdragers bestaat. De Bond vindt dat minimaal een derde van de kerkvoogden ook ouderling moet zijn. Ds. Wallet. (archieffoto) Bisschop Möller. Bisschop dr. J.B.W.M. Möller van Groningen, die zaterdag in het Academisch Ziekenhuis in Groningen een niertransplantatie heeft onder gaan, zal zeker drie maanden niet kunnen werken. Dat heeft vica ris-generaal C.L.M. Grasveld in een brief aan de pastores van het bisdom laten weten. Grasveld zal de komende tijd de meeste bestuurlijke functies waarnemen. De drie bisschoppen in het aartsbisdom Utrecht zullen de functies waarnemen die vol gens het rooms-katholiek wet boek uitsluitend door een bis schop mogen worden vervuld, zoals de oliewijding en de pries terwijding. Moker. In de uitzending van vanmiddag (aanvang half vijf) be steedt de kerkelijke omroep Mo ker aandacht aan de Ramadan, de jaarlijkse vastenmaand van mos lims, en de rooms-katholieke eer ste communie. Ontvangst via FM 105.7 of kabel 88.1. Vesperdienst. In een serie ves perdiensten in het kader van de lijdenstijd vindt morgenavond in de lutherse kerk in Leiden (Hoog- landsekerkgracht) om half acht weer een vesper plaats. De dienst duurt ongeveer een half uur. Leven in de kerk. Dr. Willem Ouweneel houdt vrijdagavond in Leiden de laatste lezing in een se rie van vier over het bijbelboek Nehemia. Thema is dit keer Het leven in de kerk. De avond, die om acht uur begint, vindt zoals gebruikelijk plaats in de Streek school (Lammenschanspark 1). Stille omgang. In de nacht van 16 op 17 maart wordt weer de Stil le Omgang in Amsterdam gehou den. De kaartverkoop van het ge nootschap in Leiden vindt voor belangstellenden morgenavond van zeven tot acht uur in de Ro- manuszaal, achter de Hartebrug- kerk. Beroepingswerk Hervormde Kerk: benoemd tot scriba van de prov. kerkvergadering Gronin- gen-Drenthe I.O. Giethoorn, consu lent voor gemeentebeleid Groningen; beroepen te Lekkerkerk N.C. Smit Be verwijk-Heemskerk, te Zwaagwest- einde U. Tjallingi kand. Groningen; aangenomen naar Heteren W. van den Brink Twijzelerheide. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Ermelo H.J. de Groot Dus- sen en Meeuwen. Gcrcf. Kerken vrijgemaakt: bedankt voor Alblasserdam i.c.m. Nieuw-Lek- kerland M. de Mey Creil en Nagele, voor De Bilt-Bilthoven H.M. Smit Uit- huizermeeden. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Rotterdam-C. en Grand Rapids (USA) (Covell Avenue) A. Moerkerken Gouda, te Middelburg-Z. en Rijssen A.B. van der Heiden Doetinchem; be dankt voor Sprang-Capelle i.c.m. dovenzorg R. Bogaard Leiderdorp. Militaire deskundigen en kenners van de Sovjet-economie zeggen dat Moskou weinig kan doen om die technologische achterstand te over bruggen, omdat de middelen daar toe ontbreken. De waarschuwingen die maarschalk Nikolai Ogarkov in de jaren zeventig en begin jaren tachtig uitte als voorzitter van de ge nerale staf lijken in de wind te zijn geslagen. Ogarkov voorzag dat het westen een sprong maakte op het gebied van de wapentechnologie, terwijl de Sovjetunie zich bleef con centreren op het in het veld brengen van gigantische hoeveelheden grondstrijdkrachten. Voor de ogen van Ogarkov moet zich in de Golf een nachtmerrie hebben voltrok ken. De Sovjetunie heeft haar status Na de Golfoorlog lag het slagveld bezaaid met kapotgeschoten Russische tanks, en was de nachtmerrie voor de Sovjet-generaals compleet. (foto ap> Kleurlingen moeten wijken voor Afrikanerstaat De zon heeft de tactiek van.de verschroeide aarde toegepast. Het gras dat ooit groen moet zijn geweest, is verdord tot bleekgeel stro. De gewassen en schapen op de velden aan weerskanten van de weg die als een streep door het landschap is getrokken, voeren een wanhopig, naar het lijkt tot verliezen gedoemd, gevecht tegen de droogte. Een eenzame boom trotseert als een gedenkteken van betere tijden de stofwolken die door de autowielen worden opgeworpen. In deze dorre wildernis in de Kaapprovincie ligt Orania, verlaten een gehucht. Er wonen nu nog zo'n 400 kleurlingen in Oriana, maar die moeten wijken voor de Boerenvolkstaat, de droom van een handvol Afrikaners. Van onze correspondent ooit een goede vriend van dominee Peter van Nuijsenburg Beyers Naudee, maar hun wegen scheidden zich toen Beyers de apartheid verwierp als een zonde en door zijn volksgenoten verstoten werd. In zijn werkkamer, een ruime rondavel op zijn landgoed aan de noordoost-grens van Pretoria, zet Boshoff de filosofie achter de Boe renvolkstaat uiteen. Hij gelooft in de beginselen zelf beschikkingsrecht (elk volk heeft recht op zijn eigen staat), volksar beid (werk mag niet uitbesteed wor den aan een vreemde gemeenschap, dan levert men zich uit aan machten die de zaak ondergraven) en de volksstaat, die moet worden gezien als deel van de oplossing voor het Zuidafrikaanse probleem. De Afrikaners voldoen aan de ei sen waaraan een volk volgens de gangbare definitie moet voldoen, zegt Boshoff. "De Afrikaners heb ben een eigen geschiedenis, gods dienst, taal en tradities, erkennen een gemeenschappelijke identiteit en zijn van het zelfde ras. Ras belangrijk element. Er heerst tegen woordig koudwatervrees om dit woord te gebruiken, maar dat is ziekte waar we vanaf moeten". Israël, zo blijkt herhaaldelijk uit zijn betoog, is een grote bron van in spiratie en de trek naar het beloofde Boerenland zou volgens een zelfde patroon kunnen verlopen. "Eerst komen de pioniers die de weg ba nen, dan de werkers die het land op bouwen en tenslotte de vluchtelin gen, voor wie de Boerenvolkstaat de veilige thuishaven zal zijn". De vergelijking met Israel krijgt een wrange ondertoon als blijkt dat de toekomstige Boerenstaat in Ora nia te kampen heeft met een ge meenschap, 400 kleurlingen in dit geval, die niet voor de pioniers van Boshoff willen wijken. De kleurlin gen hebben, evenals de oorspronke lijke blanke inwoners van Orania, voor de Zuidafrikaanse rijkswater staat gewerkt. Boshoff heeft Orania van rijkswaterstaat gekocht in de veronderstelling dat de kleurlingen zouden vertrekken. Per 1 april moet het kleurlingendorp, dat hemels breed 250 meter van Orania verwij derd is, zijn ontruimd. Maar de meeste bewoners willen of kunnen niet weg. Zandverstuiving Het kleurlingendorp bestaat uit het zelfde type prefab-huizen als in Ora nia, met dit verschil dat de wonin gen hier aanmerkelijk kleiner zijn. De straten zijn niet geplaveid, wie kucht veroorzaakt een zandverstui ving. In de tuintjes scharrelen kip pen, honden en soms biggen. Man nen en opgeschoten jongens zitten ORANIA - Thijs Fick, de beheer der van Orania, heeft het niet op de buitenlandse pers, die 'toch alles wat we doen vertekend weergeeft en ons afschildert als dwazen'. La ter ontdooit hij en geeft toestem ming om Orania te verkennen. Orania beslaat met landbouw grond ruim 200 hectare en is ge sticht in 1969 voor de blanken die toen aan de waterwerken bij de Oranjerivier kwamen werken. De laatste werknemer is twee jaar gele den vertrokken. De meeste van de 83 eenvoudige prefab-huizen waar uit het gehucht bestaat, verkeren in tamelijk slechte staat: vensters zon der glas, afbladderende verf en los geraakte panelen. De straten zijn genoemd naar edelstenen. In de Ametisstraat staat een autowrak, keurig langs de door onkruid over woekerde stoeprand geparkeerd. Er is een school, een zwembad, een tennisbaan en een kerk. De hitte is bijna tastbaar, de stilte oorverdo vend. Zes families, 26 mensen in totaal, leven hier nu, zegt Flick. Hij trok in september verleden jaar van Ficks- burg in de Oranje Vrijstaat naar Orania. Een aantal van de pioniers van het eerste uur is alweer vertrok ken naar graziger weiden. Niet uit teleurstelling, aldus Fick, maar om dat ze elders betere banen konden krijgen. "Geld", zegt hij, "is altijd het enige doorslaggevende argu ment". 1 De Afrikaners staan echter als we Fick mogen geloven, in de rij om in Orania te mogen wonen. "Verle den week zaterdag waren er ruim 300 bezoekers, die serieuze belang stelling hebben". In het gastenboek staat een opmerking van een van die bezoekers die als het devies van de kleine pioniersgemeenschap mag gelden: 'Geloof in God, geloof in jezelf. De toekomstige burger van de Boerenvolkstaat zal 33.000 tot 42.000 rand (20.000 tot 28.000 gul den) moeten neertellen voor een huis in Orania. Hij zal zelf moeten werken, en hard, aldus Fick, en geen zwart personeel mogen heb ben. Daar staat tegenover dat hij zijn kinderen naar een 'volkseigen' school kan sturen, in een 'volksei gen' ziekenhuis verpleegd kan wor den en kan luisteren naar een domi nee, die het voor hem enige 'volksei gen' woord zal prediken. Koudwatervrees De Boerenvolkstaat is ontsproten aan het brein van de theoloog pro fessor Carel Boshoff (63). Hij was Jacob Esau, een man met het ineengeschrompelde lichaam van een mummie, heeft zich twintig jaar lang kapot gewerkt in Orania. "Nu is hij te ziek om te werken en nu moeten we weg", zegt zijn vrouw. (foto gpd» of staan in de schaduw van bomen met elkaar te praten. Er wordt straf gerookt. De 54-jarige Jeannette Barendse is de woordvoerster-tegen-wil-en- dank van de gemeenschap gewor den. Ze woont sinds 1969, toen het project bij de Oranjerivier begon, in het dorp. Haar kleine, met religieu ze spreuken en prenten volgehan gen woonkamer is het decor voor een koor van toegesnelde buurtbe woners die haar relaas regelmatig onderbreken met de bijna rituele uitroep 'dat ze nu niet, nooit niet weg zullen gaan'. Mevrouw Barend se vertelt dat ze het nieuws van de verkoop van Orania uit de krant en via de televisie hebben moeten ver nemen. Van Boshoff zelf hebben ze taal noch teken vernomen en de be woners van Orania die op nog geen steenworp afstand wonen, hebben zich evenmin laten zien, al was het maar om kennis te maken. Het dorp is arm, zegt ze, er is veel werkloosheid, maar de gemeen schapszin is groot. "We zijn hier een grote familie, misdaad kennen we niet, niemand sluit hier zijn huis af. Als iemand niet te eten heeft, wordt hij door zijn buren geholpen". Dit leven willen de bewoners niet opge ven, ook niet voor betere huizen in het dorp Luckhof, waar 14 ambte naren die nog voor het 'waterwezen' werken, met hun gezinnen kunnen intrekken. "We gaan niet, en daar mee basta". Oud vuil Jacob Esau zit op de stoep voor zijn huisje te roken. Hij heeft het ineen geschrompelde lichaam van een mummie, maar als zijn vrouw Gee- truida zijn identiteitsbewijs te voor schijn haalt, blijkt dat hij net 49 jaar is geworden. Praten kan hij nauwe lijks, zijn ademhaling stokt soms als die van een astma-patiënt. Geertrui- da: "Twintig jaar heeft hij zich ka pot gewerkt voor het waterwezen. Nu is hij te ziek om te werken en nu moeten we weg. Als oud vuil wor den we weggegooid". Een groepje opgeschoten jongens dat is toege stroomd, balt de rechtervuist en roept 'Amandla', de strijdkreet van het ANC. Het ANC heeft de bewoners gead viseerd een actiecomité op te rich ten, zegt Jeannettes dochter Salo me (21), die zich in een ANC-t-shirt heeft gehuld. Dit comité heeft in middels vergaderd, maar de op komst was te klein om besluiten te nemen, zo blijkt. Maar iedereen, verzekert zij, zal zich uit alle macht tegen de dreigende uitzetting ver zetten. Voor professor Boshoff is het pro test van de kleurlinggemeenschap geen reden om zijn plannen te wijzi gen. Hij stelt zich formeel op: vol gens het koopcontract met Rijks waterstaat zal het gebied leeg wor den opgeleverd. Het is dus hun zaak en daarin wil hij zich niet mengen. Maar kan hfj het als christen voor zijn geweten verantwoorden, als de mensen met geweld uit hun huizen worden verdreven? "Als mensen geen eigendomsrechten erkennen, plegen ze anarchisme". Testcase Sommige juristen menen dat de kleurlingen niet uit hun dorp ver jaagd kunnen worden, anderen be weren dat Boshoff Orania zal run nen als een boerderij en daardoor naar eigen inzicht 'ongewenste ele menten' kan verwijderen. Hoe dan ook, aan de mogelijkheid van een proces is in het dorp niet gedacht. Het recht is een blank bolwerk, een zwarte zal daar niet snel zijn heil zoeken. Het lot van de kleurlingen in Orania lijkt een testcase te wor den voor het 'nieuwe Zuid-Afrika' van president De Klerk. Zo wordt het in elk geval door de meeste in woners ervaren, de 16-jarige Piet Buda zegt: "Als de regering dit toe staat, als Boshoff zijn zin krijgt en onze ouders in krotten op het veld moeten gaan wonen, dan kunnen we het nieuwe Zuid-Afrika beter vergeten".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2