7* O Radio 10 brengt 'ongestoord' j 24 uur lang klassieke muziek If r PAGINA 26 RTV-SHOW WOENSDAG 13 MAART 1991 Ellen Kempcrs AMSTERDAM Radio Tien heeft zich op de klassieke luis- termarkt gestort. Via een nieuw, commercieel opererend radiostation. Concertradio, is het mogelijk 24 uur per dag klassieke muziek te ontvangen. "Onze formule is veel muziek en weinig gepraat", vertelt Mark Out, pr-man van de in Amsterdam gevestigde mu- ziekproduktiemaatschappij Radio Tien. "Zelfs de afzonder lijke muziekwerken worden niet aan- en afgekondigd. Al leen de sponsors mogen praten. Maar wel in de kleur van het programma", waarschuwt Wouter Spijker, de nieuwe pro grammaleider van 'Concertra dio'. "Schreeuwerige reclame teksten worden niet toege staan". Out vertelt dat op dit moment al zo'n kleine drie miljoen Neder landse huishoudens Concertra dio ontvangen via de kabel. De nieuwe klassieke muziekzender, die officieel pas op 11 april in het Concertgebouw te Amsterdam aan het publiek wordt gepresen- STER: middag in de aanbieding HILVERSUM (GPD) De STER gaat in de maanden mei-juni adverteerders die zendtijd in de middag kopen een bonus geven. Volgens een woordvoerder van me diabureau Media Matters heeft de STER moeite deze zendtijd kwijt te raken. De STER heeft in de maanden maart-april wel alle reclamezendtijd in de avonduren weten te vullen. De STER maakte gisteren haar tarieven voor de maan den mei-juni bekend aan ad verteerders. Volgens deze nieuwe tariefkaart schrapt de STER een vorige maand geïntroduceerde korting voor adverteerders die hun hele tv-budget bij de STER inzetten. Volgens Media Matters hebben adverteer ders nauwelijks gebruik ge maakt van deze aanbieding. Reclamebureau's konden nog niet inschatten of de nieuwe STER-tariefkaart een verlaging of een verho ging van de advertentiekos- tcn betekent. De STER heeft deze maand een gebruikelij ke toelichting op het nieuwe tarief achterwege gelaten, zodat de bureau's eerst moe ten doorrekenen of ze duur der danwel goedkoper uit zijn. Mark OutBij Hilve teerd, zendt al uit sinds 4 januari. Per dag komen er volgens Out meer dan honderd brieven bin nen van enthousiaste luisteraars. Veel luisteraars reageren om dat ze willen weten welke stuk ken ze gehoord hebben en door wie ze gecomponeerd zijn. Of omdat ze vinden dat bepaald re pertoire te weinig aan bod komt. Vanaf 1 april gaat het klassieke muziekmaandblad Luister de programmagegevens van Con certradio in een aparte bijlage van zestien pagina's publiceren. Daarin zullen de gespeelde wer ken, de componisten maar ook de uitvoerders, de CD-labels en CDA 'er stoort zich aan stuclenten-kivis DEN HAAG (ANP) - Het CDA- kamerlid Lansink ergert zich aan de medewerking van de Infor matiseringsbank aan een spel- programma van de VARA-tv over studiefinanciering, dat afge lopen zaterdag werd uitgezon den. Lansink vindt dat de bank en het ministerie van onderwijs daarmee hun taken te buiten zijn gegaan. Via schriftelijke vragen aan de bewindslieden wil de CDA'er weten of de Informatiserings bank ook geld heeft gestoken in het door Paul de Leeuw gepre senteerde programma 'Voor 18 jaar en ouder'. Lansink vraagt zich af wat het doel van de quiz was. De directieleden van de bank die in het programma za ten, doen er volgens Lansink goed aan een mediatraining te volgen. de CD-bestelnummers worden vermeld. Als commerciële zender is 'Concertradio' aangewezen op sponsors die betalen voor de pro gramma's. Bedrijven 'kopen' hiermee goodwill bij hun eigen klanten. Bedrijven die hun naam koppelen aan respectabele cul tuuruitingen wekken daarmee een speciaal soort vertrouwen bij klanten die zich met die cultuur verbonden voelen. De vraag of klassieke muziekliefhebbers de koffieconcerten, die dagelijks tussen tien en twaalf te beluiste ren zijn. in de toekomst door bij voorbeeld Douwe Egberts aan geboden zullen krijgen, kan voorlopig nog niet beantwoord worden. Met de formule vierentwintig uur non-stop klassieke muziek speelt 'Concertradio' in op een behoefte die door de program mamakers van Hilversum 4 nooit serieus is genomen, menen Spij ker en Out. "Doordat in Hilver sum negen verschillende omroe pen zonder enige samenhang de meest uiteenlopende program ma's verzorgen, weet de 'ware' muziekliefhebber nooit precies wat hem te wachten staat. Niet alleen wordt hij afgeschrikt door muziekprogramma's als Strauss en Co, Onder de groene linde en Audio-art, hij raakt ook geïrri teerd door de literaire praatpro gramma's, de eucharistievierin gen en de hoorspelen die hij op deze zender aantreft. Muzieklief hebbers komen bij Hilversum IV nauwelijks aan hun trekken". VOORHOUT - Voorhouten Willem van Altena zal vrij dag 15 maart te zien zijn in de NCRV-kwis 'Einstein'. In het programma worden twee kandidaten getest op hun algemene kennis en hun kennis van een specialis tisch onderwerp. Van Altena (26) is student geschiedenis Recordcontract Janet Jackson NEW YORK (AP) - De Ameri kaanse zangeres Janet Jackson heeft een platencontract gete kend dat haar tot de best betaal de popartiest uit de geschiedenis van de platenindustrie maakt. Zij kan die positie elk moment kwijtraken aan haar broer Mi chael. die op het punt staat een nieuw contract te tekenen. Volgens de Amerikaanse krant tekende Janet Jackson een con tract met de exclusieve platen maatschappij Virgin Records, dat haar een salaris van 50 mil joen dollar (ongeveer 88 miljoen gulden) in het vooruitzicht stelt voor het maken van drie albums. 14 komen muziekliefhebbers nauwelijks aan hun Lee Towers treedt op voor de Patriot-soldaten SOESTERBERG (GPD) - De zanger Lee Towers is van morgen vroeg vanaf de mili taire vliegbasis Soesterberg vertrokken naar de Neder landse militairen in Turkije. Towers reist in het gezel schap van The Sisters en G'Race. Het muzikale gezelschap geeft drie concerten voor de militairen die de Patriots bedienen in Turkije en reist daarna naar Israël waar ook drie optredens volgen voor de Patriot-bemanningen die in de buurt van Tel Aviv zijn gelegerd. Towers en ande ren zijn uitgenodigd door de afdeling welzijn van de Ne derlandse legerleiding. Voorhouter in NCRV-kwis en zal aan de tand gevoeld worden over zijn kennis van de Maya-cultuur. Het is niet de eerste keer dat de Voorhouter kwis op het televisiescherm verschijnt. Hij deed al eens mee aan de BBC-kwis 'Going for Gold', waarin hij hoge ogen gooide, en won enkele jaren geleden de hoofdprijs in VARA's 'We reldwijs', wat hem een dro omreis voor twee personen naar Tahiti opleverde. SANTIAGO - De Spaanse prinses Christina glimlacht terwijl de Chileense president Patricio Aylwin zwaait naar het publiek bij het park in Santiago dat deze week officieel werd geopend. Het park zal 'King's Park' heten. De Spaanse prinses, dochter van ko ning; Juan carlos, brengt een officieel bezoek aan Chili. (foto epa) 1 2) Liefde voor muziek - Raymond van het Groenewoud - EM1 Bovema 2(1) Crazy - Seal - Warner Music 3(3) Because I love you - Stevie B - Sound Pro ducts 4 6) Do the bartman - The Simpsons - Warner Music 5(5) Grease megamix - John Travolta Oli via Newton John - Po- lydor 6 7) 3 a.m. Eternal - KLF - Indisc 7 (10) Devotion - Nomad - Indisc 8(4Knockin' boots - Can dy man - Sony Music 9 (13) Goede tijden, slechte tijden - L. Boray L. de Vries - Phonogram 10 8) Gonna make you Sweat - C C Music Factory - Sony Music 11 (19) Papa - Stef Bos -CNR 12 9) Wicked game - Chris Isaak - Phonogram 13 (12) Cry for help - Rick As- tley - RCA 14 (15) Play that funky mu sic - Vanilla Ice - EMI Bovema 15 (11) Innuendo - Queen - EMI Bovema 16 (20) Heal the pain - Geor ge Michael - Sony Mu- 17 (21) No woman no cry - London Beat - RCA 18 (32) Joy ride - Roxette - EMI Bovema 19 (14) Love let love - Tony Scott - CNR 20 (22) Een beetje misselijk - Buster Fonteyn - Mu nich Records 21 (16) Can't help myself - 2 brothers on the 4th floor - Indisc 22 (30) G.L.A.D.-Kim Apple by - EMI Bovema 23 (37) Secret love - Bee Gees - Warner Music 24 (25) My side of the bed - Susanna Hoffs - Sony Music 25 (35) Mea Culpa part 11 - Enigma - Virgin 26 (17) Fantasy - Black Box - Polydor 27 (28) Satisfaction - MC Jui ce - Ramshom Re cords 28 (29) Think - Information Society - Indisc 29 (31) Ik wil vannacht bij je slapen - Clouseau - CNR '30 Rescue me - Madonna - Warner Music 31 (18) Can I kick it- A Tribe Called Quest - Zomba 32 (24) Where does my heart beat now - Celine Dion - Sony Music 33 (34) Games - New Kids on the block - Sony Music 34 Wiggle it -2 in a room - Red Bullet 35 (23) Here comes the ham mer - MC Hammer - EMI Bovema 36 (26) Dancehall good to we - Papa San - Munich Records 37 (39) My heart the beat- dance- D Shake - Boudisque 38 Young souls - Angela The Rude - EMI Bo- 39 (36) I believe - EMF - EMI Bovema 40 This is your live - Banderas - Phono gram Lokroep In het kader van de reisboeken- week heb ik nu drie optredens achter de rug, vandaag en mor gen volgen de laatste twee. Om dat ik onlangs een boek over Lapland heb gepubliceerd ('Een vlek op de toendra'), vind ik in boekwinkel en bibliotheek steeds een in Scandinavië geïn teresseerd publiek tegenover mij. Het gaat hierbij om mensen die bijna elke vakantie in het noorden doorbrengen. Vaak spreken ze ook een aardig mondje Noors of Zweeds. Zij herkennen zich zeer goed in wat ik eens het "noordelijk gevoel" heb genoemd, waarmee ik een "hang naar ruimte en eenzaam heid" wilde aangeven. Het zijn natuurliefhebbers die graag hun tenten opslaan aan de oe vers van Finse meren, in een stille hoek van een fjord of bij een Zweedse zalmrivier. Wat dat betreft, delen zij het lande lijke sentiment van de noorder lingen, die zich in het weekeinde het liefst in hun Zweedse stuga of Noorse hytte terugtrekken. El ke vrijdagmiddag begint er in Helsinki, Stockholm, Oslo en Reykjavik een massale uittocht op gang te komen van inwoners, voor wie de stad in de eerste plaats een plek is waar men zijn geld moet verdienen. Wie eenmaal de lokroep van het noorden heeft gehoord, zoekt voortaan altijd de hogere breedtegraden op. Onder deze reizigers bevinden zich zelfs heel wat bejaarde wandelaars die, voorzien van een ouderwet se rugzak en stevige bergschoe nen, elk jaar weer een trektocht door het Noorse fjordenland maken. Het schrikbeeld voor el ke Scandinavië-ganger is een overvol zuidelijk strand, waar de lokale Hiversum Drie uit honderden radio's schalt en 4-, J j e Oerrit jan Zwier waar de drollen m zee drijven. Zo halverwege de vorige eeuw begon in Nederland de belang stelling voor de Scandinavische landen te ontwaken. Voordien richtte de burgerij haar blik als vanzelfsprekend op het zuiden, waar de wortels van de Europe se beschaving gevonden moes ten worden. Tijdens de zoge naamde 'Groote Tour' bezoch ten de zonen van notabelen en rijke kooplieden in Italië de tempels van de antieke cultuur. In het noorden kwam de reizi ger echter niet met een hoofse maar met een boerse samenle ving in aanraking. Zelfs de do minees op het platteland von den het aldaar heel gewoon om hun neus in hun hand te snui ten. "De fijne schaaf moet er nog over", stelde een Nederlander dan ook misprijzend vast. Voor de Lappen hadden deze reizigers helemaal geen goed woord over. Een vast onderdeel van het reisje naar de midder nachtzon vormde een bezoek aan een zomerkamp van ren diernomaden in de Noorse pro vincie Troms. De verbindingen waren destijds slecht, dus wie naar het noorden wilde nam de boot naar Hammerfest. In het begin van deze eeuw werd het mogelijk om met de 'Lapse ex pres' van Stockholm naar Ki- runa en zo naar de Noorse kust plaats Narvik te reizen. De meeste bezoekers zijn in het zo merkamp niet bestand tegen de stank van vis, het smeulende hout en de ongewassen licha men van de Lappen, en steken derhalve haastig een sigaar op. Het zijn net "kaboutermanne- kes", schrijft de een, en een an der heeft het over "krombenige wezens", waarvan de "gang een uitstekende parodie der deftig heid is". Het zal tot de jaren twintig duren voordat er posi tiever over het nomadenvolk wordt bericht. Vijfentwintig jaar geleden was ik voor het eerst in Lap land, hetzelfde jaar waarin 'Nooit meer slapen' van W.F. Hermans verscheen. Die eerste keer ging het om mijn eigen Groote Tour - een liftreis - die bijna een half jaar zou duren. Zes jaar later was ik er weer te rug, om als aankomend antro poloog onderzoek te doen in een minuscule nederzetting van Noorse Rivierlappen, de "vlek op de toendra", waaraan mijn boek zijn titel dankt. Bij mooi weer had ik uitzicht op de kale flanken van de Vuorje, de berg die in Nooit meer slapen zo'n be langrijke rol speelt. Twee jaar geleden keerde ik op mijn oude onderzoeksstek terug, om eens te kijken hoe de zaken daar nu voor stonden. Ik hoefde me niet meer, zoals die eerste keer, met een trekker over de toendra te laten radbraken, maar kon nu over de nieuwe weg, die dwars door Finmarken is aangelegd, het dorpje binnenrijden. Ik weet nog heel goed wat het noordelijk gevoel wil aandui den. Maarer is al lang geen denken meer aan dat ik alleen noordwaarts wil reizen. Hoe moet ik het zeggen? Het woord Lapland roept nog altijd een verlangen bij me op, maar ik be sef dan meteen dat dat daar nooit vervuld kan worden. terw'jl 2e^ hch toch zouden koeten beperken tot ADn/nlstra. t'eve zaken welk politiek standpunt koet ik in deze inneejen. excellentie

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 26