Steeds meer keus Nieuwe wijn: Txakoli Zout-arm eten lekker pittig door kruiden Maradona geeft Napoli nog hoop Eetmeter, een computerprogramma voor lijners Mark Hughes wacht warm onthaal Koeman wil zaterdag spelen Dalglish keert wellicht terug WOENSDAG 13 MAART 1991 ■Trre De zuivel is sterk in beweging Uit koel en vochtig Baskenland Een gemiddelde supermarkt heeft tegenwoordig wel vijf tig melkprodukten in het as sortiment en ongeveer vijfen twintig verschillende kazen. In steeds sneller tempo wor den nieuwe zuivelprodukten op de markt gebracht. Het meest spectaculair is de uitbrei ding bij de melkprodukten, vooral in het aantal soorten yoghurt. Na de gewone yoghurt kwamen de vruch- tenyoghurt en de yoghurtdranken. Toen was er yoghurt in combinatie met vanillevla. Een paar jaar geleden verschenen de bioprodukten, die veel gelijkenis met yoghurt vertonen. In 1990 kwam een Nederlandse fabrikant voor het eerst met yoghurt in kleine potjes. De biolijn werd uitgebreid met varianten die ook vruchten be vatten. Het aanbod in toetjes breidt zich verder uit. Kregen we voorheen ge woon vla, pap of pudding op ons bord, tegenwoordig is er voor iedere dag van de week keuze uit drie, vier verschillende nagerechten met zui vel. Door kunstmatige zoetstof werd het caloriegehalte verlaagd en er zijn steeds meer produkten zon der kleur- en smaakstoffen of met natuurlijke kleurstof. Vooral bij kinderen hebben de zuiveldranken, op basis van yo ghurt, wei of karnemelk zich een vaste plaats veroverd. Fabrikanten zochten het vorig jaar in kleinere verpakkingen van een halve liter of minder. Bio-kazen Het kaas-assortiment werd in 1990 uitgebreid met de eerste kazen be reid met bio-zuursels: Roumer en Bio natuur. Daarnaast kwamen er nieuwe kazen met kruiden en wer den er kazen uit halfvolle melk (Mil- ner) geïntroduceerd. In het boter- vak begint de keuze langzaam gro ter te worden: na halfboter kwamen in 1990 smeerbare boter en Kleintje boter, in kuipjes van 15 gram. Er zijn produkten voor hen die geen additieven willen. Mensen die letten op vet kunnen kaas uit half volle melk nemen of magere vla en anders zorgen de light-yoghurts wel voor mindere calorieën. Rechtsdraaiend melkzuur-fana ten kiezen de nieuwe bio-produk- ten. Voor fijnproevers zijn er toetjes met room, bavarois of Koffie-tic. En zij die meer gemak wensen, nemen kleine-portieverpakkingen. Ver pakkingen overigens die ook in de milieudiscussies aan bod zullen ko- Terwijl Frankrijk en Italië voor hun wijnen honderden verschillende herkomstbenamingen kennen, houdt Spanje het heel overzichtelijk. Dit land heeft namelijk slechts 36 gebieden voor kwaliteitswijn. Het jongste daarvan is Txakoli de Guetaria en ligt in Baskenland. De Spaanse noordkust is niet direct een plek waar je wijnbouw verwacht. Want er heerst een vochtig, koel klimaat, terwijl het terrein er vaak bergachtig is. Pas zo'n 100 kilometer zuidelijker zijn grond en weertype echt goed voor wijnbouw geschikt: daar liggen de Rioja en Navarra. Dit alles neemt niet weg dat er toch druivestokken in de kuststreek staan - en dat al eeuwen lang. Met een wellicht kenmerkende eigenzinnigheid trotseren de Basken de natuurlijke elementen, wat hun in staat stelt om uit eigen streek hun eigen wijnen te drinken. Ze doen ook hun best om die wijnen een zo goed mogelijke kwaliteit te geven. Deze inspanningen waren niet tevergeefs, want ook de witte Baskische wijn Txakoli de Guetaria is nu toegelaten tot de eredivisie der Spaanse wijnen, die met 'denominación de origen'. Miniatuurgebiedje Zoals de naam aangeeft komt Txakoli (in gewoon Spaans Chacoli) uit de omgeving van Guetaria (ofwel Getaria). Dit is een vissersdorp op ongeveer 25 kilometer ten westen van San Sebastian. Er wonen zo'n 2500 mensen en de plaatselijke kerk geldt als misschien wel de mooiste van de provincie. De wijngaarden liggen verspreid over kleine percelen, tussen boomgaarden en weiden. Het hele gebied telt slechts 47 hectare. In Spanje - dat 's werelds grootste oppervlak aan wijngaarden heeft - is Txakoli dan ook veruit de kleinste wijnstreek. Voorheen was dat Alella, dat nog altijd 550 hectare bestrijkt. Jaarlijks levert Txakoli rond de 250.000 flessen. Deze komen nauwelijks buiten de eigen regio: de plaatselijke bevolking drinkt ze enthousiast bij de vele voortreffelijke schotels met vis en andere verse waar uit zee. Fris en prikkelend Voor het maken van Txakoli zijn twee witte druivesoorten toegestaan, de hondarribi zuri (85 procent van de aanplant) en de hondarribi beltz(15 procent). Buiten Baskenland heeft daar nog nooit iemand van gehoord. Ze worden geteeld door een dozijn wijnbouwers, waarvan de meeste in Guetaria zelf gevestigd zijn. Het meeste aanzien geniet Txomin Etxaniz (hulde voor wie deze naam kan uitspreken). Van de paar wijnen die ik geproefd heb. vond ik deze inderdaad de beste. Hij had duidelijk een lichte pareling, die je goed zag en voelde prikken op de tong. De smaak was sappig, fris, zuiver en opwekkend - een echt lekker, vrij licht produkt (11,5 procent alcohol) dat bij o.a. verse mosselen een tractatie vormt. De wijn had ook meer charme dan die van Eizaguirre. Die smaakte zo strak dat ik het gevoel had een glas spelden te drinken. Het bijrta vertrouwelijke karakter van deze recent erkende wijnsoort betekent dat er voor export geen druppel overschiet. Wie Txakoli wil proeven, moet dus naar Noord-Spanje reizen. Op zich is dat best een prettige gedachte, alleen al vanwege de vele goede restaurants. HUBRECHT DUIJKER Bij zout- kunnen vooral ver schillende soorten paprika's een belang rijke rol spelen. (foto GPD) Van onze medewerkster Ineke Volkers Het principe van afvallen is: minder eten dan er verbruikt wordt. Er zijn twee mogelijkheden: 1) minder eten; 2) meer verbruiken. De eerste paar ponden afvallen kost weinig moeite. Dat is voornamelijk vocht verlies. Ook als je lichamelijk niet actief bent, wordt er energie ver bruikt. Dat heet 'ruststofwisseling'. En juist deze ruststofwisseling maakt serieus afvallen echt moei lijk. Al na een week is het lichaam zich aan het aanpassen aan de ver laagde toevoer van voedsel. Daarom ook wordt na een korte periode het effect van minder eten minder. Een goede manier om het verbruik te laten stijgen is aan sport (gaan) doen. Dat heeft een tweele dig effect: u verbruikt meer energie en de daling van het rustmetabolis- me wordt gedeeltelijk tegengegaan. Zodra men stopt met afvallen en weer het oude eetpatroon hervat, zal het lichaamsgewicht snel toene men: het rustmetabolisme is im mers lager, waardoor minder ener gie nodig is. Er zal dan weer op nieuw een dieet gevolgd moeten worden om af te vallen. Afvallen heeft dan ook alleen maar zin als ook, nadat het streefgewicht is be reikt, de voeding zodanig wordt ver anderd dat het gewicht constant ge lijk blijft. Blijven sporten helpt hier bij in belangrijke mate. Het is zinvol om tijdens en na de afvalperiode te controleren of u goe de voeding gebruikt en hoeveel energie deze levert. Voor mensen die een personal computer hebben (met MS-DOS-besturing) heeft het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding een leuk programma ontwik keld: de EetMeter. Daarmee kan da gelijks berekend worden hoeveel energie de gebruikte voeding le vert, of er voldoende koolhydraten en vet is gebruikt, en niet te veel vet en 'verzadigd vet'. Als ondergrens voor de energieopname wordt 4200 kJoules (1000 kcal.) aangehouden. Dc EetMeter is tc bestellen door over making van ƒ14,25 (inclusief verzend kosten) op giro 4323700 van het Voor lichtingsbureau voor dc Voeding In Den Haag. Vermeld of het gaat om een 3,5 of een 5,25 diskette. We kunnen dit jaar een verdere groei verwachten van de vla met vruchten, een nog betrekkelijk nieuw produkt dat steeds meer lief hebbers trekt. Bij de yoghurtdran ken, vooral door kinderen gedron ken, komt een variant die minder zoet is. Daarmee moet een oudere leeftijdsgroep worden aangetrok ken. Verder zal de zuivel ook onder werp zijn van de discussie over ver pakkingen. Ten slotte zijn er ontwikkelingen van buiten de zuivel, zoals de vet- vervangers. Dat wil zeggen dat het melkvet geheel of gedeeltelijk wordt vervangen door andere oliën en vetten of door een synthetisch produkt. Vorig jaar verschenen al kaasachtige produkten zonder melkvet. Er zijn nu speculaties in hoeverre deze produkten echt zullen door breken. Vooralsnog is de smaak van 'zuivel' nog niet geëvenaard en dat lijkt voor veel consumenten door slaggevend. In de su permarkt wordt de keus aan melkpro dukten steeds gro ter. Voor elke dag week i Al zo vaak is gezegd dat de meesten van ons te veel, te vet en te zout eten. Uitvloeisel hiervan is dat het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft berekend dat 7 van de 10 Ne derlanders rondlopen met een te hoge bloeddruk. Die hypertensie moet dus omlaag en elke arts zal be amen dat dit in eerste instantie het best op natuurlijke wijze kan plaats vinden. Vooral zal dan zout-arm moeten worden gegeten, want zout houdt water vast, waardoor directe invloed op de bloeddruk, en dus het hart, wordt uitgeoefend. Ons lichaam heeft per dag al vol doende aan 1 gram zout, terwijl wij er daags ruim 15 gram meer van ge bruiken. Dus veel minder zout eten. maar trieste visioenen van smakelo ze maaltijden zijn geheel onnodig. Het gebruik van vlees- en vleeswa ren is weliswaar aan wat strengere regels gebonden, maar op het ge bied van verse groente is alles (met uitzondering van zuurkool uit 't vat) toegestaan. Dus ook kruiden. Juist zij zullen de beperkingen van een zout-arm bestaan aanzienlijk ver zachten, zoals uit onderstaand jachtschotelrecept voor 2 personen zal blijken. Snijd 200 gram mager rundvlees in kleine blokjes. Rasp een appel (bij voorkeur Golden Delicious) en snip per een flinke ui. Verhit 2 eetlepels ongezouten boter in een pan en bak het vlees op hoog vuur aan. Fruit de ui mee tot ze glazig ziet. Meng een eetlepel bloem door het geheel, en schenk er vervolgens 2 dl natrium-arme runderbouillon (overal verkrijgbaar!) bij, te zamen met 2 laurierblaadjes, 3 kruidnage len, de appel en 2 eetlepels azijn. Een snufje marjolein en rozemarijn geeft nog extra smaak. Zet een deksel op de pan en laat het vlees ongeveer anderhalf uur sudderen. Maak intussen aardap pelpuree (ongeveer 400 gram), waardoorheen voor een pittige smaak wat nootmuskaat en peper gaan. Schep het vleesmengsel in een vuurvaste schotel en strijk de puree eroverheen. Zet het geheel in een voorverwarmde, hete oven tot een goudbruin korstje op de puree is ontstaan. Geef er een frisse salade van ijsbergsla, tomaatjes en ge prakte eieren bij, overgoten met een lichte dressing van olie, azijn en fijngeknipte bieslook. Met flauwekul moet je in het Engelse voetbal niet aankomen. En zeker niet met onsportief of oncolle giaal gedrag. Waar elders in Europa misschien nog besmuikt gelachen kan worden, wanneer de ene speler een ander een rode kaart aansmeert, is derge lijke matennaaierij in Engeland streng verboden. Mark Hugheg heeft het geweten. De Engelse sport pers reageerde afgelopen week furieus op de manier waarop de spits van Manchester United in het Euro pa Cup-duel tegen Montpellier voorwendde een kopstoot te hebben gehad van de Franse verdediger Pascal Baills. In de betreffende wedstrijd maakte Hughes een harde overtreding op een speler van Montpellier. Baills ging hierop verhaal halen bij de ex-speler van Barcelona en Bayern München. Eenmaal daar op in tieme afstand aangekomen, zeeg Hughes als een zoutzak ineen met de handen voor zijn gezicht gesla gen. De scheidsrechter tippelde in het staaltje onver valst volkstheater en stuurde de speler van Montpel lier van het veld. De tv-beelden hebben inmiddels zonneklaar bewezen dat Baills, die automatisch wordt geschorst, de Welshman in het geheel niet heeft geraakt. Louis Nicollin, de kleurrijke voorzitter van Mont pellier, Verklaarde na afloop dat Hughes er verstan dig aan doet niet in de return mee te doen. „Komt-ie wel, dan staat hem een warm onthaal te wachten." United-manager Alex Ferguson heeft de opmerking van Nicollin inmidels als 'pure intimidatie' bij de FI FA gerapporteerd. En Hughes? Natuurlijk, hij wast zijn handen in on schuld. ,,Ik ben geen oplichter. En ik deed echt niet alsof. Het enige dat ik nog weet is dat er iemand als een sneltrein op me af kwam rennen. Trouwens: de pot verwijt de ketel dat-ie zwart ziet. Elke keer als zij werden getackled, rolden ze als gekken over het veld. Maar dat schijnt dan zeker bij Europees voet bal te horen." (GPD) Maradona wil Napoli niet met lege handen verla ten. Gisteren hielp hij zijn ploeg aan een goede uitgangspo sitie om de bekerfinale te halen ten koste van Sampdoria. De regerend kampioen versloeg de koploper uit Genua in het eerste halve finaleduel met 1-0. De Argentijn, die zich zondag spe ciaal had gespaard speelde een zeer geinspireerde wedstrijd en scoorde halverwege de eerste helft het enige doelpunt. Hij kopte de bal uit een hoekschop van Zola in het Genuese doel. Daarna stelde hij doelman Pagliuca nog een paar keer op de proef. Sampdoria was na de pauze dicht bij de gelijkmaker. Bonetti trof de paal. Vanavond spe len AC Milan (met Rijkaard) en AS Roma in San Siro hun'eerste halve Finalewedstrijd. Over drie weken worden de terugwedstrijden ge speeld. Napoli-Sampdoria 1-0 (1-0) 22. Maradona 1-0. Het einde van het tijdperk-Mara- dona gaat bij de Italiaanse kam- pioen Napoli gepaard met een op merkelijke leegloop. Doelman Galli is op tekenen na rond met zijn vroe gere club Fiorentina, terwijl mana ger Moggi terugkeert bij Torino. Trainer Bigon voelt zich vrij om een nieuwe club te zoeken voor het vol gende seizoen, omdat voorzitter Ferlaino het lopende contract niet voor 1 maart heeft verlengd met nog een jaar. Hoewel Maradona's ver bintenis tot de zomer 1993 door loopt, heeft de clubleiding zich al met een aanstaand afscheid ver zoend. De andere buitenlanders Ca- reca en Alemao en de international De Napoli zijn gewilde opbjecten op de transfermarkt. Er wordt in de Italiaanse pers zelfs een ruil Careca- Schillaci gesuggereerd, terwijl Ale mao de ideale opvolger van Cerezo bij Sampdoria kan zijn. In de schaduw van koploper Sampdoria is de andere club van Genua aan een opmerkelijke op mars bezig. Genoa, in 1898 als eerste Italiaanse club opgericht en sinds 1925 op jacht naar de tiende landsti tel, staat op een gedeelde vierde plaats. In de afgelopen maanden werden drie taboes doorbroken. Voor het eerst sinds 1937 werd ge wonnen bij Juventus (1-0) en zon dag werd Bologna na 61 jaar in ei gen huis verslagen. Het bestuur van Maradona. Genoa is door de opmerkelijke prestaties in verlegenheid gebracht. In november werd na maandenlan ge onderhandelingen de Russische international Dobrovolski gecon tracteerd voor het volgende sei zoen. Een van de drie buitenlanders zou plaats voor hem moeten maken, maar Braziliaan Branco is de anima tor van de ploeg, terwijl de spitsen Skuhravy en Aguilera wekelijks uitblinken en scoren. Eens in de zoveel tijd maakt een kleinere club uit de Italiaanse com petitie kans om de topclubs af te troeven. Afgezien van de successen van Napoli is Verona de laatste ver rassende kampioen in de Serie A. In de laatste weken van dat seizoen (84/85) kreeg de club opmerkelijk veel steun van supporters van ande re clubs voor de coup. Dit jaar lijkt zich dat beeld te herhalen met Sampdoria. De fans van Parma, Ve rona, Lazio (kampioen in 1974), Cag- liari (kampioen in 1970), Fiorentina (kampioen in 1969) en zelfs Genoa hebben zich solidair verklaard met de tifosi van de kampioenskandi daat. Zondag kan Inter op veel pu blieke tegenstand rekenen tijdens de uitwedstrijd bij Parma. „Ik weet nog niet of ik voor de wedstrijd van zaterdag geselecteerd word. Maar ik heb er goede hoop op, dat ik thuis tegen Osasuna een half uurtje kan meespelen. Ik heb geen last meer van mijn blessure en het enige wat ik mis is wedstrijdritme". Het gaat uitstekend met Ronald Koeman. Aan niets is te merken, dat hij ruim vier maanden geleden een zware operatie aan een achillespees moest ondergaan. Terwijl de selectie van Barcelona dinsdag vrij afhad gekregen, trainde Koeman door om zo snel mogelijk weer volledig inzetbaar te zijn: „In de trainingen ga ik voluit en ook het schieten levert geen problemen op. Maar een wedstrijd is anders. Daarom wil ik nu spelen. Mogelijk al za terdag tegen Osasuna, als de stand het toelaat. En anders zeker woensdag in de Europacup-wedstrijd tegen Dinamo Kiev". Aanzienlijk sneller dan Koeman bij Barcelona is teruggekeerd, verloopt het herstel van trainer Johan Cruijff, die twee weken geleden een dubbele bypass-operatie onderging. Maandag bezocht hij voor het eerst de training om de spelers te feliciteren met de resulaten van de afgelopen vier wed strijden. Die resulaten mogen er dan ook wezen. Vier overwinningen met een doelsaldo van 16 goals voor en slechts 2 tegen. Koeman, die namens de spelers het contact met Cruijff onderhoudt: „Het gaat heel goed met Johan en wij zijn daar blij mee. We hopen ook dat hij snel weer op de bank kan plaatsnemen". tano P. Toto: winnend 2,90, plaats 1,60, 3,00, 1,90, koppel 96,50, trio 697,60, kwarlet 3 600,60, Zesde koers, 2000 m 1 La Spezia (C de Leeuw) Over de vacature van Kenny Dalg lish, die met zijn zelf ingediende ontslag zorgde voor de meest op zienbarende 'voetbalbeslissing' van de laatste jaren, heeft Liverpool dan eindelijk de knoop doorgehakt. De namen van John Toschak (Real So- ciedad), George Graham (Arsenal en bondscoach) of Alan Hansen (oud-speler) passeerden de revue, maar tenslotte werd het gewoon Ronnie Moran. De 57-jarige assis tent van Dalglish nam de zaken al 20 dagen waar en heeft nu een aanstel ling tot het einde van het seizoen ge kregen. Afgelopen zaterdag won Liver pool, na drie cruciale nederlagen, gelijk weer eens. Met zijn benoe ming voor de komende maanden lijkt Moran echter nog allerminst zeker van zijn positie in het komen de jaar. Liverpool-voorzitter Noel White heeft gezegd 'verder rond te kijken'. Daarbij worden in de stad aan de Mersey de geruchten steeds sterker dat, geloof het of niet, Ken ny Dalglish volgend seizoen ge woon weer op zijn oude stoel gaat zitten. „De terugkeer van Kenny is mogelijk", aldus Liverpool-be- stuurder Peter Robinson. „De deur staat open." Pal Csernai is ontslagen als trai ner van Hertha BSC. De 57-jarige Hongaar was in november opvolger van Werner Fuchs. De hekkesluiter van de Bundesliga begint met Peter Neururer aan de derde trainer van het seizoen. Neururer op zijn beurt werd in de herfst ontslagen bij Schalke 04. Csernai, die vroeger succes had met Bayern München, begon met zijn werk op 14 november en haalde vijf punten uit zeven wedstrijden. De Hongaar is de 170ste trainer die sinds de start van de Bundesliga in 1963 wordt ontslagen. In het hui dige seizoen is hij reeds de zevende. Verscheidene Albanese voet ballers, die zich na de vlucht uit hun vaderland sinds november bij Griekse verenigingen meldden, ziin Brylle wacht dienstplicht in... België Kenneth Brylle, Deen van ge boorte, kreeg deze week van het Belgische Ministerie van Defen sie te horen dat hij tot de dienst plichtigen van 1992 behoort. On ze zuiderburen zullen het deson danks niet beleven dat de Scan- dinaviër bij hen onder de wape nen gaat. Luister naar hetgeen Brylle zegt: "Ik heb een familie en kinderen om voor te zorgen. Ik hoop op een afkeuring om so ciale redenen. Lukt dat niet, dan laat ik me medisch afkeuren. Dan stop ik met voetballen." Tot dat laatste zou Brylle, mo menteel uitkomend voor Beer schot, best wel eens genoodzaakt kunnen zijn. Vooralsnog houdt het Belgische Ministerie van De fensie voet bij stuk. De zaak- Brylle, oordeelt deze instantie, is helemaal niets bijzonders. Sinds 1987 bestaat een wet die zegt dat iedereen die voor zijn 32ste Belg wordt, zijn dienstplicht moet vervuilen. Brylle liet zich begin januari van dit jaar tot Belg na turaliseren. Hij had er verstan diger aan gedaan daarmee tot 22 mei te wachten. Op die dag wordt hij 32... BETAALD VOETBAL KWARTFINALE KNVB-BEKER Dordrecht - Feyenoord 1-3 (0-1). 30. Van der Laan 0-1, 65. Blinker 0-2, 69 Van der Laan 0-3, 76. Slagboom 1-3 Scheidsrechter Van Vliet. Toe schouwers: 8.000 (uitverkocht). Gele kaart Kiprich (Feyenoord). OLYMPISCH KWALIFICATIETOERNOOI Jong Oranje - Jong Malta 7-1 (3-0). Portugal 4 3 1 0 7 6-1 Nederland 3 2 1 0 5 11-2 Finland 1 0 0 1 0 0-1 na een klacht van de Albanese bond bij de FIFA hun licentie kwijtge raakt. Volgens de regels van de in ternationale voetbalbond hangt hen, onder wie twee ex-internatio- nals, een schorsing boven het hoofd van twee jaar, omdat ze nooit offi cieel zijn vrijgegeven. Pas na het uitzitten van die straf kunnen de vluchtelingen eventueel weer spe len voor hun oude clubs. BUITENL. VOETBAL LEIDSE BILJARTBOND TWEEDE KLASSE: De Heul - TOG 4-5. Katwijk Landzicht 2 5-4, DGL - TOP 3 4-4, Slompwijk - T Wachtje 4-4 Stand: Waag 2 78-57, TOG 75-55, Landzicht 2 69-63, 't Wachtie 67-65, TOP 3 64-66, Stompw.|k 64-67, Katwi|k 60-71, DGL 58-71, Heul 57-77 DERDE KLASSE: Morskwartier Spijkerbak 3 0- 9, Carambole 2 - DOS 2 2-6, DOS - Morskwartier 2 4-4, TOP 4 - Vriendschap 2 6-2 Stand: Morskwartior 91-43, Waag 3 54-76, Carambole 2 51-78 Stand: Waag 5 86-51, Heul 3 74-56, Waag 4 73- 58, Den Deyl 72-61, Carambole 3 68-62, TOG 2 67-63, Spijkerbak 4 61-70, Heul 2 51-80, Caram bole 4 40-91 VUFDE KLASSE: Landzicht 3 - DOS 4 9-0. Wachtje 2 - Morskwartier 3 9-0, Bnstol - Wapen van Voorscholen 4-4, DOS 3 - Heul 4 0-9 Stand: Morskwartior 3 92-42, Wachtje 2 76-55, Heul 4 76-55, Wapen van Voorschoten 71-58, Vriendschap 3 69-63, Landzicht 3 67-62, Bristol Dewi Groenhof Toto winnend 23,40, plaats 4,00 1,60 5,60, koppel 17,50. tno 1 357,10. kwartet niet gespeeld Achtste koers, 2000 m 1 Zachery Ba ker (R Pools) 2.37,5-1.18,8, 2 CaliSta Cunera, 3. Billy Vredebest Niet gestart Channa Hanover. ',90, plaats 2,30 2.60, koppel ROTTERDAM Achtste finales: Francisco (ZAf) - Gollan (Can) 2- 5, James (Eng) Jones (Eng) 3-5 SAINT-EGRÉVE Superliga: Frankrijk - Nederland 3-4. Mom- mesrn Mol 21-17 21-18, Marmurek - Keen 20-22 17-21, Coubat - Muller 18-21 21-12 21-16, Mom- mesin/Marmurek - Mol/Keen 16-21 15-21. Marmu- rek/Coubat - Keen/Muller 21-11 17-21 19-21, Mommesm - Keen 17-21 17-21, Marmurek - Mol LINARES Internationaal t oomooi, twaaffdo rondo: Goerevitsi (Bel) - Karpov (Sov) 1/2-1/2, Bei|avski (Sov) - Kamsky (VSl) afgEhlvest (Est) - Satov (Sov) 1/2-1/2, Anand (Ind) - Speelman (GBr) 1/2- 1/2, Liobojevic (Joe) - Kasparov (Sov) 0-1, Joe- soepov (Sov) - Timman (Ned) 1/2-1/2, Ivantsjoek (Sov) - Gelland (Sov) 1-0 Stand: 1 Kasparov 8 1/2, 2. fvantsioek 8+1 afg 3. Beljavski 7+1,4 Speelmon on Joesoepov 7, 6 Anand, Salov en Timman 6.9 Gelland en Ljubojo- vic 5 1/2,11 Goerevitsj5+1,12 Karpov 4 1/2+1, 13. Ehlvest 3 1/2,14. Kamsky 1 1/2+2. 5 - Pelikaan 3 9-0, Carambole 5 - TOG 4 2-6, TOG 3 - Waag 6 2-6 Stand: TOG 3 89-44, TOG 4 70-60, Waag 64-65. ZEVENDE KLASSE: Spi|kerbak 5 - Alpha Bar 2 6- 2, Waag 7 - Carambole 6 9-0, Pelikaan 4 - Katwijk 2 9-0, Morskwartier 4 Spijkerbak 6 6-2 Stand: Waag 7 89-45, Morskwartier 4 87-47, Peli kaan 4 80-55, Spijkerbak 5 71-61, Alpha Bar 2 58- 71, Katwijk 2 56-75. Bnstol 2 54-78, Spijkerbak 6 52-81, Carambole 6 49-83 ACHTSTE KLASSE: Vriendschap 4 - TOP 6 2-6, TOG 5 - Stompwijk 3 4-4. TOP 7 - Carambole 8 4- 4, Carambole 7 - Heul 5 3-5 Stand: Stompwijk 3 92-40. TOG 5 90-40, TOP 6 86-48, Alpha Bar 3 77-55. Carambole 7 64-68. Heul 5 57-75, Carambole 8 56-77, Vnendschap 4 44-88, TOP 7 29-104 l.sma) 2 07.4 - 1 19.2, 2 Fla.r Lady, 3 Febus t Toto winnend 4.20, plaats 2,50 4,40, koppel 18,50, tno 602,40 Tweede koers. 2000 m 1 Earty Bird (M. Poort) 2 38,5 - 1 19,3, 2 Epsilon Dakota, 3 Edward H Toto winnend 25.20, p'aats 8.40, Bouwhuis) 2.8,7 - 1 19,4, 2 Zarei'i. 3 Charitable Niet gestart Ascot Hanover Toto wmnend 4.80, plaats 2,90, 4,20. koppel 15,90, tno 75,20 V.jtde koers, 2440 m 1 Earty Ricardo (J Oorthui|Sen) 3.15.6-1.20,2,2. Hartshome, 3 Exception. 4 El- PARUS-NICE Dorde etappe Cutset - St.Etionno: 1 Kappes (Dui) 157 km m 4 10 42 (gem. 35,948), 2 Vormote (Bel), 3. Van Poppet (Ned), 4 Fidanza (He). 5 Jaiabert (Fra), 6 Museeuw (Bel), 7 De Wilde (Bel). 8 Colotti (Fra), 9. Fignon (Fra). 10. Rom.n- ger (Zwi), 11 Anderson (Aus). 37 Verhoeven (Ned). 52 Kelly (Ier). 66 Nelson (Ned), 76 Le- Mond (VSt) 84 Bugno (Ita) allen z t als Kappes, 94 Van de Akker (Ned) 3 27, 100 VekJschoten (Ned). 110 Ni|boer (Ned). 111 Schurer (Ned) al len z 1 als Van de Akker, 114 Harmetmg (Ned) 7 32,116 Van Aert (Ned) 15 54 Algemeen klas sement: 1 Rom.nger 5 24 32. 2 Chaubet (Fra) 0 04.3 Lance (Fra) z t4 Jaiabert 0 15.5 Louwot (Fra) 0 18. 6 Gayant 0 20, 7 Marie (Fra) 1 07. 8 Kelly (Ier) 1 12. 9 Fl-cher (Fra) 1 14, 10 Fignon 1 17. 29 Nei.ssen 1 48, 33. Van Poppel 1.50. 54 Bugno 2 21.85 Van de Akker 4 33.80 Verhoeven 4 54, 09 Jakobs Z.L. 92 Schuror 5 33. 101 Nij- boer7 16.102. Veklschoken7 17,109 Harmehng 9 54.116. en laatste Van Aert 17 06 RONDE VAN MURCIA Twoedo etappe van Yeda naar JumAa: t Ab- doesjaparov (Sov) 177 km in 4 24 31 (gem 40.140 km/uur), 2 Pieters (Ned), 3 Ludw>g (Dui) 31 Adne van der Poel. 33 Zuiderw»|k. 42 EyV. 51 Kokkel koren. 100 Bouwmans Klassement: 1 Ludwig 9 34 25,2 Lithofl. 3 Ver- donck, 4 Wettz, 5. Wort, 8 Wijnands. 7 üeckens (Bel), 8 Wust. 9 Veenstra, 10 Martmez Cosla (Spa) 14 Van der Poel. 15 Abdoesjaparov. ovon- ge Nederlanders 36 Kokkelkoren, 79 N jdam KMOKKE Profkoere, 150 km: 1 Cooman (Bel) 3 uur en 28 minuten. 2. Redant (Bef). 3 Van Brabant (Bel)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23