'Alsjeblieft geen kostschool-systeem' Monumentenlijst in Voorschoten uitgedund Buitenschoolse opvang in Zoeterwoude? Lammebrug bij Zoeterwoude blijft open tijdens spitsuren @0ϧ®00§ Jongste directeursechtpaar neemt intrek in internaat Jong Poelgeest Aanrijding door oplichtend bord Gebit van meisje (17) beschadigd bij aanrijding EVEN GEEN BUSHOKJES IN LEIDERDORP WOENSDAG 13 MAART 1991 PAGINA 19 ZOETERWOUDE Er bestaan plannen m Zoeterwoude om zogeheten buitenschoolse opvang te creëren. Daarmee wordt bedoeld de opvang van schoolgaande kinderen tussen de vier en dertien jaar vóór schooltijd, tussen de middag, na schooltijd en in de schoolvakan ties. De Stichting Kinderopvang Zoeterwou de, die ook kinderdagverblijf 't Waterhoentje runt, is er mee bezig. Of de buitenschoolse opvang er komt, is nog niet zeker. Eerst wil men weten of er genoeg belangstelling voor is in Zoeterwoude. Afhan kelijk van de behoefte kan er met ingang van het nieuwe schooljaar een 'totaalpakket' wor den geboden, dan wel een gedeelte ervan, bij voorbeeld alleen na schooltijd. De Zoeterwou de scholen zijn inmiddels al van de plannen op de hoogte gesteld en ook daar gaat men kijken of er ouders zijn die willen meedoen. Volgens bestuurslid Virginie van Engers van de Stichting Kinderopvang hoeven de kos ten waarmee de buitenschoolse opvang ge paard gaan, niet het grootste probleem te zijn. De overheid heeft alle gemeenten de zogehe ten Oort-gelden voor kinderopvang beloofd en daarmee zou een begin met de buitenschoolse opvang kunnen worden gemaakt. Wat dat be treft is de situatie gunstiger dan destijds bij het oprichten van het kinderdagverblijf. Virginie van Engers: "Toen waren die Oort-gelden er nog niet en hebben we een lening moeten af sluiten". Overigens draait het kinderdagver blijf, dat in september 1989 de deuren opende, heel goed. Er zijn al wachtlijsten. Maar buiten schoolse opvang is "iets totaal nieuws", reali seert het bestuurslid zich. "en wellicht willen mensen dus even afwachten wat het wordt. We weten het nog niet". De Stichting Kinderopvang nodigt dus alle belangstellende Zoeterwoudenaren uit, ook bedrijven en instellingen, om zich te wenden tot de contactpersonen: Marianne Leeuwes- teijn (tel. 01715-3863) of Virginie van Engers (tel. 01715-3019). ZOETERWOUDE/LEIDEN - Voor de Lammebrug op de grens van Lei den en Zoeterwoude-dorp wordt geen spitsuursluiting ingesteld. Dit betekent dat de brug over de Meer- burger Watering ook tijdens druk wegverkeer geopend kan worden voor scheepvaartverkeer. Dit schrijft provinciebestuurder T. Jan sen in een brief aan het Zoeter- woudse gemeenteraadslid J. Ber- kouwer (CDA). De Zoeterwoudse raad wil dat de brug tijdens de ochtendspits wordt gesloten om filevorming op de Eu- ropaweg tegen te gaan. Uit onder zoek van de provincie zou blijken dat weliswaar regelmatig, maar niet dagelijks sprake is van filevorming. Ook zou een relatie met de ope ningstijden van de brug 'niet in alle gevallen aantoonbaar' zijn. Filevorming op de Europaweg zou ook worden beïnvloed door de verkeersregel-installaties bij de aansluiting met de A4 en op het Lammenschansplein. Sluiting van de brug tijdens spitsuur zou de ver keersafwikkeling daarna kunnen vertragen Ook wil de provincie re kening houden met de economi sche belangen van binnenschip pers. Busreizigers in Leiderdorp moeten de komende twee weken voor de zekerheid hun paraplu meenemen. Waar eens beschermende bushokjes stonden, vindt de reiziger nu niet meer dan een rechthoek van zand, zoals hier op de Van Poelgeestlaan. Voor 25 maart moeten alle bushokjes vervangen zijn door hokjes van plexiglas. In de Buitenhof worden bovendien n ieuwe haltes geplaatst. (foto Hieico Kuipers) WARMOND - Het oplichtende bord aan de Warmondse Herenweg heeft gisteren een ongeluk veroorzaakt in plaats van voorkomen. Toen een 55-jarige Warmondse het zogeheten 'verschijnbord' in haar auto passeerde, gaf de oplichtende tekst te kennen dat zij te hard reed. De Warmondse kon dat moeilijk geloven en keek op haar kilometerteller. Zij zag daardoor niet dat een NZH-bus voor haar was gestopt bij de bushalte, enkele tientallen meters ver derop. De Warmondse knalde op de bus. Er was alleen materiele schade. Het gaat een politie-woordvoerder te ver om lering te trekken uit het voorval. Het bord. dat er sinds medio januari staat, hoeft niet weg, vindt hij. "Dit is het eerste ongeval en we horen er alleen maar positieve geluiden over. Verder is niet het bord de oorzaak maar had die mevrouw gewoon op het verkeer moeten blijven letten". VOORSCHOTEN - De woning van CDA-raadslid A. Draijer en zijn echtgenote mr. A. Draijer-Udo aan de Veurseweg 22 in Voorschoten wordt van de gemeentelijke monu mentenlijst afgevoerd. Dit geldt ook voor panden aan de Benvenuto- laan 8 en 10 en 'Helvetia' aan de Leidseweg 40. De Raad van State heeft het besluit van de gemeente Voorschoten vernietigd om de pan den op de lijst te plaatsen. Wonin gen aan de Molenlaan 7 en aan de Leidseweg 51 blijven wel op de lijst staan. De Raad heeft de vier huizen van de lijst afgevoerd, omdat er volgens haar sprake is van onbehoorlijk be stuur. De gemeente heeft de eigena ren te weinig tijd gegeven om te be- 'wijzen dat de panden geen monu mentale waarde hebben. Drie da gen nadat ze tot in details hadden gehoord waarom de monumenten commissie hun huizen als monu ment beschouwde, nam de gemeen teraad haar definitieve beslissing. De eigenaren hadden hierdoor te weinig tijd om zich goed te verwe ren, vindt het beroepsorgaan. Bo vendien nam de gemeenteraad te weinig tijd om de reacties in haar eindoordeel mee te nemen. De Raad van State heeft laten meewegen dat de gemeente vindt dat eigenaren via een rapport moe ten aantonen dat de panden niet op de lijst thuishoren. Dan hadden de eigenaren juist meer tijd moeten hebben om zich te verdedigen, vindt de Raad van State. Het verzoek van het raadslid om 1200 gulden onkosten terug te krij gen heeft de Raad afgewezen. Dra- ijer heeft een onderzoek laten uit voeren dat moest aantonen dat het pand onterecht op de lijst is ge plaatst. Het beroepsorgaan vindt dat de 1200 gulden onkosten samen hangen met de procedure. Molenlaan 7 De eigenares van het pand aan de Moleniaan 7 heeft, in tegenstelling tot de andere huiseigenaren, niet betwist dat haar pand een monu ment is. Ze wilde appartementen bouwen op deze plek en dat wordt een stuk moeilijker als het pand op een monumentlijst staat. In 1980 had ze een stedebouwkundig plan bij de gemeente ingediend waar mee Voorschoten zou hebben inge stemd. De Raad van State noemt haar plannen niet concreet, omdat ze sinds 1980 niets heeft ondernomen om de appartementen te bouwen. Bovendien kan een pand altijd van de gemeentelijke lijst worden afge voerd. Dat laatste geldt ook voor h«*t pand aan de Leidse weg 51. Dat deze eigenaar zijn pand vergelijkt met andere panden aan deze weg die niet op de lijst staan, doet voor de Raad niet ter zake. Ook is niet rele vant dat plaatsing kan leiden tot waardevermindering en extra on derhoudskosten van het pand. Oproep: wat vindt u van de bakken' in Leiderdorp? LEIDERDORP - De Leider dorper O. Iloenson heeft de twee afvalbakken teruggekre gen die hij vrijdag weigerde en in het gemeentehuis depo neerde. Al vrijdagmiddag vond hij de bakken voor ge seheiden afval weer voor zijn deur. In de brievenbus lag een kopie van het raadsbesluit, waaruit blijkt dat elke Leider dorper verplicht is de bakken te accepteren. "Je krijgt die bakken ge woon door je strot geduwd", vindt Iloenson. Volgens de Leiderdorper zijn de bakken 'horizonvervuilend' en gaat het afval erin rotten en stin ken. Sinds zijn publiekelijke weigering spreken Leiderdor pers hem regelmatig aan om hem gelijk te geven. Het Leidseh Dagblad vraagt zieh af of de afvalbakken inderdaad zoveel reacties e.q. protesten oproepen en wil er een 'brede derdorpers worden uitgeno digd om brieven over dit on derwerp te sturen naar de re gio-redactie van het Leidseh Dagblad. Witte Singel 1. J I 1 BG Leiden. Literaard wordt u één dezer dagen over het re sultaat van onze 'mini-enquè- te' op de hoogte gesteld. Maatregelen Toch wil de provincie een aantal maatregelen nemen om het verkeer rond de brug beter te regelen. Ten eerste wordt een marifooninstalla- tie op de brug geplaatst. Daardoor zal de communicatie tussen de brugwachter en passerende schip pers verbeteren. Het aantal bedie ningen en de bedieningsduur zullen afnemen, verwacht de provincie. OEGSTGEEST "We zijn geen vader en moeder, maar er zijn hier wel huisregels zoals in alle gezinnen. Die huisregels zijn niet zozeer van pedagogische maar veeleer van organisatorische aard. Als moeder zou ik mijn kinderen kunnen verplichten gezond te eten, maar bij deze kinde ren kan ik er alleen op aandringen. Waarmee ik niet wil zeggen dat we het zouden toestaan als het hier een losgeslagen bende wordt. Maar het belangrijkste is studiebegeleiding want het gaat de ouders vooral om de voltooiing van de opleiding". Ten tweede geeft de provincie 'specifieke bedieningsinstructies', waaronder een zogenaamde 'tien- minuten-regeling'. Na een opening wordt de brug korte tijd niet be diend. zodat het wachtende verkeer rustig kan worden afgewikkeld Tenslotte wil de provincie de instel ling van de verkeersinstallaties 'nogmaals kritisch beschouwen' Van onze redacteur Wim Koevoet Ellen Wouters (31) en haar man Ruud (32) vormen 'waarschijnlijk', zeggen ze zelf, het jongste direc teursechtpaar van een internaat. De twee hebben vrij geruisloos de voormalige slaapgebouwen voor overnachtende cursisten van het vormingsinstituut Oud-Poelgeest op het gelijknamige landgoed in Oegstgeest in gebruik genomen. Sinds dit jaar zwaaien zij er de scep- LEIDERDORP - Een 17-jarig Leiderdorps meisje heeft gister middag haar gebit ernstig be schadigd bij een aanrijding op de Leiderdorpse Splinterlaan. Het meisje zat zonder helm voor het eerst op een bromfiets en reed over de stoep. Zij wilde de weg oprijden en zag dat een auto naderde. Deze werd bestuurd door een 29-jarige Leiderdorper. Het meisje wilde remmen maar kon de handgreep niet tijdig vinden. Na de botsing is zij naar het ziekenhuis overgebracht. Ook krijgt ze een bekeuring omdat ze op het trottoir reed en geen helm op had. Bazar De jaarlijkse bazar van Huize St. Liduina in Warmond wordt aan staande zaterdag gehouden. Jong en oud kan tussen tien en vier in St. Liduina terecht. Naast de bekende evenementen zoals handwerken en een plantenverkoop, de rommel markt en de verkoop van 'de echte Liduina-erwtensoep'worden er te kenfilms vertoond, draait het rad van avontuur en is er een loterij met als hoofdprijs een weekend Parijs. De trekking wordt zaterdag eind van de middag verricht door burge meester Van der Wei-Markerink. Paasaktie VIOS De Zoeterwoudse drumfanfare VIOS, altijd tuk op het verkrijgen van wat extra geld, wil dit jaar paaseieren en -broden gaan verko pen in het dorp. Een deel van de op brengst van de broden en de eieren komt ten goede aan VIOS. Deze maand verspreidt VIOS huis-aan- huis een bestellijst. De spullen wor den 28 maart bezorgd. Voor inlich tingen over de Paasactie kan men bellen naar Jetty Stuurman (tel. 01715-3613) of Cilie Noordermeer (01715-2229). Geheugentraining De Voorschotense Vrouwenraad be gint volgende maand een cursus ge heugentraining en concentratie. Het geheugen is te trainen, zo luidt het motto van deze cursus, die be staat uit zes bijeenkomsten: 12.19 en 26 april en 3, 6 en 13 mei. Aanvang half tien 's ochtends in de Engelen bak aan de Marijkelaan 4. Kosten vijftien gulden. Opgeven bij me vrouw Van der Heijden, telefoon 619098 of mevrouw Keuzenkamp, telefoon 615069. Raad van State verwijt gemeente onbehoorlijk bestuur ter. Het internaat ging aan het einde van de zomer van vorig jaar open, maar al snel was een directeurswis seling nodig. "Daar willen wij het niet over hebben. Wij hebben daar niet zo veel mee te maken gehad en laten het verleden liever het verle den". zocht", aldus Ruud Wouters. "Daar mee kon een wens van ons in ver vulling gaan. Wij wilden altijd al een internaat beginnen maar er zijn zo veel kosten aan verbonden. Door deze constructie zijn wij toch heel zelfstandig. Meneer Breure is vodr al zakelijk gezien volledig op de hoogte". Stijl, niveau, plezierig en persoon lijk. Dat zijn de vier ingrediënten waarmee het echtpaar de sfeer wil bepalen. Aan Britse kostschoolsys temen hebben de Woutersen en broertje dood. Volgens Ruud wordt daar heel kunstmatig een enorme afstand tussen pupil en de leiding gecreëerd. "Hier staat de leiding tussen de leerlingen in, zeg maar: er net iets boven. Dan kun je veel pret tiger werken met de kinderen. Ons systeem is een weerspiegeling van de wijze waarop zo'n beetje alles in Nederland is opgebouwd. In Neder land zit het management toch ook niet meer in een ivoren torentje". De stichter van het internaat, dat Jong Poelgeest is gedoopt, is A. Breure, vertellen de Woutersen. "Hij doet in onroerend goed, kreeg dit gebouw op het oog en ontwik kelde samen met iemand uit het on derwijs het idee voor dit internaat. Via een advertentie kwamen wij aan de weet dat hij een directeur Ellen en Ruud komen zelf uit het middelbaar onderwijs. Hij doceerde duits, zij sociale geografie. Ook heb ben zij vijf jaar op een Dordrechts internaat de studies van de pupillen begeleid. De Woutersen zijn nog volop be zig met het werven van pupillen voor hun eigen internaat. Een tijdje geleden verscheen in een landelijk avondblad de eerste advertentie. Jong Poelgeest herbergt thans acht pupillen. De Woutersen kunnen er ruim 40 hebben. Het internaat is be doeld voor kinderen van ouders die vanwege hun werk in het buiten land wonen. De meeste pupillen zit ten op het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest, een enkeling op de Leidse Agnesscholengemeen- schap. De pupillen van Jong Poel geest zijn allen jongens. Ruud en El len hopen dat er snel meisjes bij ko men. "Die zijn nodig voor het even wicht. De pupillen, tussen de 12 en 20 jaar, wonen, eten en slapen hier. Als ze van school thuiskomen, is er i het internaat Jong Poelgeest: 'We zijn hier studiebegeleiding. Als dat nodig re. Daarin wordt vooral de 'unieke locatie' als troef uitgespeeld. Dat le- ordt bin- vert zinnen op als Tussen de eeuw- n brochu- enoude eiken en beuken op het landgoed'... En: "Het internaat is ge legen op het terrein van kasteel Oud Poelgeest. Een Oudhollandse bui- Regelmaat tenplaats die als woonplaats heeft gediend voor de wereldberoemde geneeskundige Boerhaave en waar ook Linnaeus te gast is geweest goed. Dat is heel handig als de ou ders naar Nederland komen of de kinderen hun ouders willen bezoe ken". Ruud Wouters: "Het is hier heer lijk rustig. We zitten midden in de natuur, in het bos De kinderen kunnen lekker voetballen en in de zon zitten op de heerlijke binnen plaats. Ondanks die rust zijn we niet geïsoleerd. Het wemelt in de buurt van de scholen en sportvelden en de verbinding met Schiphol is erg Jong Poelgeest biedt de pupillen ei gen. volledig ingerichte kamers. Volledig wil zeggen: met bureau, bed, kast en boekenplank. In het drastisch verbouwde slaapgebouw is verder ook een grote studiezaal, een zitkamer en een eetkamer. Vol gens Ellen staat de indeling van het gebouw garant voor de regelmaat in het leven op het internaat. "We ho ren met z'n allen bij elkaar. We be naderen de familiesfeer. Wij zijn hier zelf 24 uur per dag en zeven da gen per week". WOENSDAG 13 MAART e'^eugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastieklokaal van de Zonnebloemschool. Jong- kindt Coninckstraat. Katwijk politiek cafe: thema Huisves ting voor |ongeren in Katwijk', aan vang 23.00 uur in 't Jok. voetbalwedstrijd Nederland- Malta op levensgroot scherm. 20.00 uur m Scum. Helmbergweg jazz-gymnastiek bij Ontspan- ntngs Vereniging Katwi|k, van thema-avond over 'Free-lancen' bij Stichting Werkgelegenheid Lei den, aanvang 20.00 uur m Olga-ge- bouw. Evertsenstraat. tel: 21401 f concert 'Oude Muziek in Oudhe den'. door The New Consort, aan vang 20 15 uur in het Ri|ksmuseum voor Oudheden. Papengracht concert Bernhard Kruysen (bari ton) en Koos van Brekel (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O. Hazewmdsteeg Noordwijk kienavond t.b.v. Vereniging Het Lourdeskind. aanvang 20.00 uur. JOIN-centrum. Weteringkade. Oegstgeest bridgen bi| DDS. aanvang 19.45 uur m hotel Het Witte Huis. Centrum Wassenaar 'De bronstijd DONDERDAG 14 MAART klaverjassen bij Speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot straat. aanvang 14.00 uur. concert 'loeki Stardust Quartet", aanvang 20.15 uur in de Ouds- hoornse Kerk lunchconcert 'Vocalistenserie'. met Kees Buskes (fluit) en Nobuko Takahashi (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal K&O, Ha zewmdsteeg. Door Romaans en rijk, 'De Gotische Kunst', door E Kreytz, aanvang 20.15 uur m het - klaverjassen Con Bravura, club gebouw Beukenschans, aanvang klaverjassen t»i de Sfeeriassers. aanvang 20.15 uur m de Muzenhof Noordwijk bijeenkomst Nederlands Chns- ten Vrouwenbond met uitleg over Noordwljkorhout kienavond bij De Koiibn. aan vang 20 00 uur in 1 VictortiuiS. Sporkenhout Oegstgeest mensen met CA- eon fysiotherapeute van VRIJDAG 15 MAART Alphon optreden van de bands 'Hot Col- drex' en Crossroads', aanvang 21.00 uur »n jongerencentrum Het Kasteel. LekJon serie "Vrijdagavond Kamermu ziek'. met Mach.ko Takahashi (fluit) en Kyoko Hashimoto (p>ano), aan vang 20 15 uur m de Kapelzaal K&O optreden van Jules DeeUer Dee der draait door'. 20 15 uur m de Leidse Schouwburg het Micro-Theater. Oude V Leiderdorp prijskiaveqassen en sjoelen i de kantme Usdub. 20 00 uur klaver,assen supoonersvere- u'tvoenng van Rebecca door "Met Toneel one streven 20 00 uur m De Ku«, Zeestraat

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19