'Vaste snelheid per rijstrook is veiliger' WêêêêSÈ 'Door mijn boek juist minder zelfmoorden' Scholieren krijgen te weinig informatie over inhoud studie Reizende bollenkraam schadelijk voor natuur PAGINA 18 REGIO WOENSDAG 13 MAART 1991 Minder studenten schrijven zich in voor universiteit GRONINGEN/LEIDEN - Het aan tal eerstejaars studenten bij de Ne derlandse universiteiten zalvol gend studiejaar vermoedelijk met zo'n 4 procent dalen. Dat valt op te maken uit de cijfers van het Cen traal Bureau Aanmelding en Plaat sing bij de Informatiseringsbank in Groningen. Op 23 februari van dit jaar hadden zich 38.066 potentiële studenten aangemeld bij de Neder landse universiteiten tegen 39.736 een jaar tevoren. In Leiden hebben zich voor ko mend studiejaar 3445 studenten aangemeld, vorig jaar was dat 3708: een daling van ruim 7 procent. Vooral bij de Landbouwuniversiteit in Wageningen en bij de Universi teit in Twente vallen forse klappen. Daar daalt het aantal aanmeldingen met respectievelijk 22,1 en 19,8 pro cent. Ook de Universiteit van Am sterdam en de Erasmus Universiteit in Rotterdam moeten het volgend jaar met minder studenten moeten. Hier is het aantal aanmeldingen met 10,6 en 10,8 procent gedaald. Bij de Technische Universiteit in Eindho ven daalde het aantal aanmeldingen met 7 procent. De Rijksuniversiteit in Gronin gen, de Katholieke Universiteit in Nijmegen en de Rijksuniversiteit Limburg behoren tot de groeiers. In Groningen is het aantal vooraan meldingen gegroeid met 4.7 pro cent, in Nijmegen met 4,1 procent en in Maastricht met 5,2 procent. Het aantal vooraanmeldingen in Delft, bij de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam en bij de Rijksuni versiteit in Utrecht blijft redelijk constant. In Delft groeide het aantal nog met 2.7 procent, bij de VU met 0,3 procent en bij de Rijksuniversi teit Utrecht met 1 procent. Regio-politici kijken in Oslo hoe tolpleinen functioneren LEIDEN Twaalf gemeentebestu ren uit Leiden en wijde omgeving en vertegenwoordigers van de pro vincie Zuid-Holland vliegen zater dag naar Oslo om daar te kijken hoe de tolpleinen rond de Noorse hoofd stad werken. Ze gaan in gezelschap van bestuurders uit de andere Randstad-provincies, die met tol pleinen te maken krijgen. Het Zuidhollandse gezelschap, afkomstig uit Leiden, Valkenburg, Voorschoten, Wassenaar, Zoeter- woude, Alkemade, Sassenheim, Lisse, HilJegom, Leimuiden en Rijnsaterwoude, reist naar Noorwe gen op uitnodiging van minister Maij-Weggen van verkeer en water staat. Een delegatie van het ministerie vergezelt de bestuurders om voor lichting te geven over de tolpleinen. Oslo betaalt via tolheffing een groot deel van de peperdure tunnels die onder de stad zijn aangelegd. Be stuurders kunnen contant betalen voor de doorgang naar het stadscen trum, maar ook via een abonnement voor drie of zes maanden. De regi stratie van passanten gebeurt gro tendeels automatisch. Zaterdagavond keren de bezoe kers weer terug op Schiphol. Minis ter Maij-Weggen gaat niet mee, om dat zij in het buitenland zit. - Een daad van het afschuwlijk- ste vandalisme is in den nacht van Zaterdag op Zondag te Ant werpen gepleegd. Het gedenk- teeken van den overleden Ant- werpschen schepen Evariste Al- lewaert, die te Antwerpen de stichter is geweest van het ge meentelijk volksonderwijs, welk gedenkteeken opgericht en be kostigd is o.a. door de bijdragen van omstreeks 22,000 kinderen, is op de vreeslijkste wijze ver minkt. Het marmeren borstbeeld draagt de zichtbare sporen van slagen met een hard voorwerp een gegoten palmtak heeft men blijkbaar willen afrukken, want die is geheel verbogen, en van de beelden in de allegorische groe pen op het voetstuk is er geen en kel. dat niet op de ergerlijkste wijze is beschadigd. De daders dezer barbaarsche geweldple ging waren gisteren nog niet be kend. - Uit 'S Heerenberg wordt aan 'Het Centrum' bericht: Te Em merik is opgegraven het lijk van eene juffrouw, vóór eenige maanden hier ter aarde besteld. Haar echtgenoot, die gearres teerd is, wordt van vergiftiging verdacht. Eenige dagen vóór ha ren dood klaagde zij aan beken den veel over buikpijn. Haar man liet echter geene geneeskun dige hulp ontbieden, maar drong er voortdurend op aan "alles aan hem over te maken". Vijfentwintig jaar geleden: - In Delft is voor het deelnemen aan de verkiezing voor Provin ciale Staten op 23 maart opge roepen Peter Jacobus van Trigt, en geboren 16 juli 1965. Dat voor de acht maanden oude baby een oproepkaart werd verzonden, is wellicht te wijten aan een wat afgesleten'knopje in de mechani sche administratie van de ge meente, waardoor een verkeerde kaart uit het archief werd ge licht. GE3 GE3 I afmun %'0\ t/m st&9 Den Haag KSggK2| r*=an Rijswijker ontwerpt nieuw verkeerssysteem: moeten gedragen als treinen op spoorrails: rijden op een vaste rijstrook met een con- LEIDEN - De manier waarop hoge scholen leerlingen voorlichten over een studie is te schreeuwerig en op pervlakkig. Bovendien bereikt een groot deel van de voorlichting de as pirant-studenten niet. Bij de hoge scholen staat het werven van stu denten door middel van flitsende imago-campagnes voorop. Veel minder informatie krijgen scholie ren over de inhoud van de studie. Dat blijkt uit een nog niet afge rond onderzoek van het Leids Inter disciplinair Centrum voor onder wijsresearch (Licor). Het onderzoek wordt gehouden in opdracht van het ministerie van onderwijs en de HBO-raad. Voorlichtingsbrochures en fol ders van hbo-instellingen voldoen niet aan de informatiebehoefte van scholieren. Het gevolg daarvan kan zijn dat studenten voortijdig afha ken als blijkt dat ze zich hebben ver gist in de opleiding. "Voorlichting door middel van kleurige folders die studenten over de streep moeten trekken, lijkt meer op wasmiddelreclame dan op objectieve voorlichting. In dat geval keert een. oppervlakkige en schreeuwerige wervingscampagne zich uiteindelijk tegen de school", stelt onderzoekster M. van Dijck. "Het risico bestaat dat studenten door die voorlichting helemaal op het verkeerde been worden gezet. Als ze na een poosje merken dat het op de school van hun keuze toch heel anders toegaat dan ze dachten, vertrekken ze". De onderzoekers namen bij 11 ho gescholen in totaal 16 studierichtin gen onder de loep. Het onderzoek is opgesplitst in vier delen. Op de eer ste plaats worden de verwachtingen opgetekend die studenten hadden voordat ze aan hun studie begon nen. Vervolgens wordt onderzocht wat de studenten van hun studie en de hogeschool vinden. Daarna wordt van elke studierichting een onderwijsprofiel gemaakt en ten- Uit het eerste deel van het onder zoek bleek dat het merendeel van de studenten weinig afweet van de opleiding die wordt gekozen. Meer dan de helft van de studenten heeft bijvoorbeeld geen idee of de uitver koren instelling contacten heeft met de beroepspraktijk. Studenten zijn nauwelijks op de hoogte van za ken als de inrichting van het onder wijs of de begeleiding van studen ten. "Informatie over de werkwijze en het onderwijsprogramma van de school is van groot belang. Als dat niet overkomt, ben je verkeerd be zig", aldus Van Dijck. Volgens Van Dijck moeten hoge scholen het nodige bijschaven aan hun voorlichtingsactiviteiten. "Als het onderzoek straks helemaal is af gerond, begin volgend jaar, hebben we hopelijk meer conrete gegevens over hoe hogescholen hun voorlich ting kunnen verbeteren". RIJSWIJK - Auto's moeten zich op snelwegen net zo ge dragen als treinen op spoor rails: met een constante snelheid, een vaste rijstrook en op veilige afstand van el kaar. Ir. B.A. Crul uit Rijs wijk is ervan overtuigd dat dit systeem een optimale verkeersveiligheid schept. Hij heeft zijn plan ingediend bij de drie betrokken minis teries en een aantal Kamer commissies. Veilig Verkeer Nederland spreekt over een 'interessant voorstel'. Crul noemt het door hem bedachte systeem het VBA-systeem. Dat is een afkorting van 'Houdt uw Vaart. Baan en Afstand'. Het komt er op neer dat per rijstrook adviessnelhe den gelden, in hoogte oplopend naar links. Die adviessnelheden zouden afhankelijk moeten zijn van de weersgesteldheid. De hoogste adviessnelheid is altijd gelijk aan de ter plekke geldende maximumsnel heid. Van het advies zouden wegge bruikers maximaal vijf kilometer per uur mogen afwijken. Met het VBA-systeem hoopt Crul te berei ken dat weggebruikers minder hard zullen rijden en minder snel van rij strook zullen wisselen. Op de meest rechtse rijstrook van snelwegen moeten auto's volgens Crul 80 kilometer per uur rijden, in de strook daarnaast 100 kilometer per uur en op de derde en vierde strook zou 120 het maximum moe ten zijn. Is het weer 'matig' dan zou den alle adviezen 20 kilometer om laag moeten. Bij 'slecht' weer - met bijvoorbeeld een zicht van minder dan 50 meter, zware windstoten of gladheid - gaan de adviessnelheden 40 kilometer omlaag. De Rijswijker gaat er vanuit dat zijn systeem 'zelfregulerend' werkt. Automobilisten zouden volgens hem minder snel naar rechts uitwij ken om snelheidsduivels de ruimte te geven. Op die manier is het een stuk moeilijker om op de linkerrij strook veel harder te rijden dan 120 kilometer per uur. Het VBA-systeem is afgeleid van het Amerikaanse 'Keep your lane - systeem. Daarbij mogen automobi listen elkaar links en rechts passe ren als ze maar wel in dezelfde baan blijven rijden. In het systeem van Crul blijft rechts inhalen echter ver boden. Crul adviseert verder om in geval van plotseling opdoemende mist signalen met de knipperlichten te geven. Op die manier kunnen weg gebruikers aangeven dat ze hun snelheid minderen. Grootscheepse kettingbotsingen, zoals onlangs op de A4 in Leiderdorp, zouden hier mee mogelijk voorkomen kunnen worden. Als er met voldoende afstand wordt gereden zou het knippersig naal een snel 'stroomopwaarts' ef fect hebben. Dit is van belang als er zich verder op de weg een dichte mistbank bevindt, omdat wegge bruikers elkaar daarvoor tijdig kun nen waarschuwen. Wettelijk B.J. Woudenberg van Veilig Ver keer Nederland zegt het plan van Crul in principe interessant te vin den. "Maar het kan niet zonder meer worden ingevoerd. Er zitten nogal wat praktische kanttekenin gen aan vast". Zo hebben advies snelheden bijvoorbeeld geen wette lijke status en moeten veel snelwe gen nog van een verkeersbegelei- dingssysteem (de portalen met ma- trixborden over de weg heen) wor den voorzien. "Verder is dit plan vooral geschikt voor snelwegen en daar gebeuren nu juist de minste ve- wrkeersongelukken". LEIDEN Het tijdelijk telen van bollen op grasland leidt tot aantas ting van het leefgebied van weide vogels. Dat concludeert het Cen trum voor Milieukunde van de Rijksuniversiteit Leiden in een on derzoek naar de gevolgen van eenja rige bollenteelt op natuur en volks gezondheid. In de moderne melkveehouderij is het gebruikelijk om grasland na een aantal jaren dood te spuiten, te frezen, te ploegen en vervolgens op nieuw in te zaaien. Door dit zoge naamde scheuren verbetert de op brengst van het grasland. De laatste jaren wordt het scheuren echter steeds vaker geconjbineerd met de eenjarige bollenteelt. Het jaar daar op, na het rooien van de bollen, wordt het perceel met gras inge- René Diekstra verwerpt laitiek CDA-Kamerlid Laning- Boersema LEIDEN "Als jongeren en de mensen in hun omgeving dit boek lezen, zal zelfmoord onder de jeugd juist afnemen", verzekert Re né Diekstra, schrijver van 'Je verdriet voorbij, een gids voor jonge ren over zelfmoord'. Daarmee verwerpt hij de kritiek van CDA-ka- merlid Laning-Boersema, die zijn bundel 'een technische handlei ding voor zelfmoord' noemt. Diekstra, fel: "Er staan geen tips in over hoe je het beste een einde aan het leven maakt. Integendeel. Met dit boek kunnen jongeren die zelfmoordneigingen hebben zelf of samen met anderen hun problefnen op een rijtje zetten en nagaan of er nog andere oplossingen zijn dan de dood. Vaak zijn ze verward en beseffen absoluut niet wat ze zichzelf en hun nabe staanden aandoen". De kritiek op het nieuwe boekwerk van de Leidse hoogleraar psycholo gie is op het eerste gezicht niet echt verwonderlijk. Sommige uitspra ken op de voor- en achterflap lijken nogal hard voor een onderwerp als zelfmoord, waarop in Nederland toch een zeker taboe rust. De om slag vermeldt dat zelfmoord de op lossing lijkt van al je problemen. In één klap ben je van alle ellende af, maar ook van je toekomst en de mooie dingen in het leven. Diekstra heeft bewust voor deze harde kreten gekozen. "Sommige jongeren zijn al zo gefascineerd door het idee van zelfmoord dat je ze luid moet toeroepen: Weet wat je doet! Op deze manier stimuleer ik hen goed na te denken over zelf moord. We moeten onnodige, im pulsieve zelfdoding voorkomen". Dialoog Diekstra doet in zijn boek verwoede pogingen om jongeren helder te la ten nadenken over zelfmoord. Op een bijna dwingende toon adviseert hij de jeugd die eventueel verslaafd is aan drugs of alcohol, het spul aan de kant te leggen, omdat ze anders niet goed kunnen nadenken. Ook mensen die om wat voor reden dan ook onder druk staan, moeten eerst die problemen oplossen voordat ze bij zelfmoord mogen stilstaan. Diekstra adviseert lezers desnoods om thuis te blijven van school, zo dat ze genoeg tijd hebben om alles op een rijtje te zetten. Ook goed eten en lang slapen houdt het hoofd hel der, aldus Diekstra. Alle voorwaarden worden gecre ëerd om goed na te denken of zelf moord wel de juiste oplossing is voor de problemen. Toch een tech nische handleiding voor zelfdo ding? "Nee", zegt de psycholoog kordaat. "Jongeren die zelfmoord neigingen hebben, leven in een soort tunnel. Ze zijn in de war en de dood lijkt voor hen de enige oplos sing. Ze denken niet na over de ge volgen voor nabestaanden. Willen niet beseffen dat ze vrienden en fa milie nooit meer zullen zien. Met zelfmoord, denken ze, zijnde in één klap van alle ellende af. Maar ze rea liseren zich niet dat ze ook definitief afscheid nemen van dierbare men- Diekstra wil de smalle tunnel waarin deze jongeren leven open breken. Veel jongeren bedenken alleen op hun kamertje dat ze een eind willen maken aan het leven en praten er met niemand over. De psycholoog dringt binnen in hun gedachtenwereld en laat hen formuleren wat ze nog wèl kunnen in dit leven op aarde. Zo moeten de lezers opschrijven welke gebeurte nissen, mensen en plaatsen hen lief zijn. Brief Maar de psycholoog gaat verder. Mensen die serieus van plan zijn zelfmoord te plegen, moeten vol gens hem leren dat je dat niet zo maar kan doen. Jongeren moeten aan andere mensen uitleggen waar om ze niet meer willen leven. Niet alleen per brief, maar door naar ze toe te gaan. Als ze dat niet doen, kan het leven van nabestaanden totaal worden ontwricht. Het hoofdstuk 'afscheid nemen' komt heel direct over. Zijn deze ad viezen niet wat te definitief? Diek stra: "Zeker niet. Als je iemand laat voorstellen wat afscheid nemen be tekent, dringt het pas tot je door dat je diegene nooit meer zult zien. Dan gaan gevoelens weer een rol spelen. En dat is wat ik wil. De jongeren moeten weer een emotionele band krijgen met hun omgeving". Diekstra gaat nog een stap ver der: hij wil de lezer laten beseffen, zelfs laten uitschreeuwen, dat er een verschil is tussen 'Ik heb er ge noeg van zo te leven' en 'Ik wil niet meer blijven leven'. Vervolgens sti muleert de schrijver de lezers om een toekomstfantasie te vormen hoe ze wel zouden kunnen leven. In tegenstelling tot de kritiek van CDA-kamerlid Laning-Boersema, die spreekt over 'een handleiding tot zelfmoord', doet Diekstra tot aan het einde toe pogingen om jongeren een halt toe te roepen voor ze daad werkelijk tot zelfdoding overgaan. Het verschil is dat Diekstra zich rea liseert dat er hoe dan ook toch een hele kleine groep overblijft die zich niet laat tegenhouden. In het afgelo pen jaar hebben een op de vijf scho lieren serieus overwogen om zelf moord te plegen. Onder hen zitten er heel veel die het nu of later, zou den kunnen gaan doen. "Maar laten we ook met diegene die we niet kunnen redden in godsnaam in ge sprek blijven", aldus Diekstra. "Want er is geen probleem tussen mensen dat het offer van jouw dood waard is". René Diekstra: 'In mijn boek staan geen tips over hoe je het beste zaaid en wordt de bollenteelt ver plaatst. Deze methode, vooral in Noord-Holland veelvuldig toege past, wordt de reizende bollen kraam genoemd. In de Zuidhol landse bollenstreek komt deze vorm van bollenteelt niet veel voor. Volgens de onderzoekers biedt de reizende bollenkraam voordelen voor het milieu, maar heeft het na delen voor de weidevogels die hun leefgebied tijdelijk zien verdwijnen. Door de bollenteelt steeds te ver plaatsen, kan met veel minder be strijdingsmiddelen worden vol staan, omdat grondontsmetting achterwege kan blijven. De ver wachting is dat door het huidige overheidsbeleid de omvang van de reizende bollenkraam zal toene- De onderzoekers menen dat de relatief schone graslanden wel wat meer vervuild zullen raken door het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de bollenteelt. Dit zou echter geen gevaar opleveren voor de volksgezondheid. Het onderzoek van het Centrum voor Milieukunde werd verricht in opdracht van de provincie Noord- Holland. Rampbestiïj ding nog niet optimaal' DEN HAAG (GPD) - De manier waarop gemeenten zich voorberei den op de rampbestrijding laat nog te wensen over. Bij gemeentelijke ambtenaren is er doorgaans weinig aandacht voor en zelfs sprake van een 'verdringingseffect'. Ook is men niet altijd bekend met risico's en omstandigheden in de eigen om geving die kunnen leiden tot ram pen. Dit schrijft minister Dales (bin nenlandse zaken) in het eindrap port reorganisatie rampenbestrij ding aan de Tweede Kamer. De rampenbestrijding is in 1986 na de opheffing van Bescherming Bevol king (BB) overgeheveld naar ge meenten en provincies. De regulie re hulpverleningsorganisaties, met de brandweer als middelpunt, moe ten sindsdien de bestrijding van rampen voor hun rekening nemen. De bestrijding en het voorkomen van rampen blijkt voor veel ge meenten 'een taaie strijd' te zijn. De minister signaleert dat de voorbe reiding op iets waarvan men hoopt dat het niet gebeurt, kennelijk leidt tot een soort verdringingseffect. Dales wil een inventarisatie maken van risico's die tot ongelukken of rampen kunnen leiden. Op basis hiervan kan dan een 'risico-kaart' van Nederland worden opgesteld. Lezers Schrijven TGV en milieu In de dagbladen treffen wij een vrij ernstige schizofrenie aan in het be leid van de regering (CDA?). Enerzijds is iedere politieke partij in haar verkiezingsprogramma te gen aantasting van het Groene Hart. Anderzijds doemt het spookbeeld van een door een groen landschap razende TGV. Een TGV die min stens twee gemeenten (te weten Zoeterwoude en Leiderdorp) min of meer doorklieft, die er de oorzaak van is dat tientallen huizen moeten worden gesloopt en dat tal van an dere huizen een forse prijsdaling ondergaan. Ook het woongenot dreigt ernstig achteruit te gaan door deze visuele en auditieve vervui ling. Voordeel: een kleine minderheid van de Nederlandse bevolking is ongeveer 15 minuten sneller van Rotterdam naar Schiphol. Het prijskaartje is anno 1991 drie miljard gulden. Als dit geld nu eens in onderwijs gestoken zou kunnen worden of in het opknappen van het milieu. Ik bied me aan om in de sturing van dit plan te zitten. J. den Hollander Oranjelaan 5 Zoeterwoude

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18