Met bijstand nog maar vier weken op vakantie X Drie plekken in beeld voor Leids distributiecentrum actief in vrije tijd Brandweer gaat nesten meeuwen schudden WOENSDAG 13 MAART 1991 LEIDEN/REGIO Ministerie dwingt Leiden regels na te leven LEIDEN Leidenaars met een bijstandsuitkering kun nen niet meer langer dan vier weken op vakantie. Tot nog toe werd een vakantie periode van zes weken toe gestaan. De gemeente Lei den is echter door het minis terie van sociale zaken op de vingers getikt. Over 1989 moet de gemeente een 'boe te' van 83.000 gulden beta len. Tegen deze strafkorting gaat de ge- meente in beroep, kondigde wet houder H. de la Mar (sociale zaken) gisteren aan. Hij verwacht echter dat deze zaak wordt verloren. "Het ministerie heeft gelijk, als je naar de LEIDEN - De Rooseveltstraat, het HCG-terrein en bedrijfsterrein Roomburg zijn de plekken in de stad waar mogelijk een distributie centrum komt. Volgens H. van Gel der van de gemeentelijke directie verkeer moet nog uitgebreid wor den onderzocht wat de voor- en na delen van deze locaties zijn. Het is de bedoeling dat vrachtwa gens by het centum goederen afle veren, die vervolgens met kleinere, milieuvriendelijke auto's naar de binnenstad worden gebracht. Een Rotterdams bureau verricht in opdracht van het ministerie van verkeer en waterstaat onderzoek Dure klucht rond betaald parkeren in Noordwijk NOORDWIJK - De dure klucht rond de invoering vay het betaald parkeren op het Wantveld en de Ko ningin Astridboulevard in Noord- wijk is nog altijd niet ten einde. Wet houder P. J. Barnhoorn deelde de le den van de commissie financiën gis teravond mee dat de gemeente op nieuw tegenslagen te verwerken heeft gekregen. Nu blijkt de gele verde appartuur weer niet op zijn taak berekend te zijn. De inrichting van de twee par keerterreinen heeft voor de ge meente tot nu toe niets dan proble men opgeleverd. Door een slechte voorbereiding en begeleiding van het project is de begroting met twee ton overschreden. Daarnaast is de gemeente, doordat de parkeerplaat sen eigenlijk in mei van het vorig jaar operationeel hadden moeten worden, al veel parkeergelden mis gelopen. De vertraging was onder meer het gevolg van het failliet gaan van het bedrijf dat de appartuur zou leve ren. Nu is Noordwijk met een ande re bedrijf in zee gegaan, maar dat blijkt weer de verkeerde appara tuur te hebben geleverd. De lussen in het wegdek, die registeren dat een auto nadert en ervoor zorgen dat de slagbomen opengaan, blij ken alleen geschikt te zijn voor een asfalt wegdek terwijl de parkeerter reinen met klinkers zijn bestraat. Verder bestaat het vermoeden dat verkeerde prints zijn geleverd. Volgens Barnhoorn is er sprake van een regelrecht drama. "Tien maanden nadat we aanvankelijk zouden starten, leek het dan einde lijk zo ver. De eerste week van maart hebben we proefgedraaid met een nul-tarief en alles leek goed te gaan. Maar toen er vanaf vorige week muntjes in de automaten moesten worden gegooid, werkte er niets meer. Het is erg triest, maar we moeten de invoering opnieuw uit stellen. En ik vermoed zelfs dat er nog een behoorlijke tijd overheen zal gaan eer de slagbomen operatio neel worden", aldus de wethouder. Belastingen Omroep Rijnland brengt maandag 18 maart om 20 uur een radioprogramma over belastingen 'Van Oort gehoord'. Be lastingdeskundigen uit de regio helpen daarin met het invullen van het formulier. Wie vragen heeft kan die van te voren doorgeven aan Co Snel. Op werkdagen vanaf half twee 's middags is hij te berei ken optel. 127515. Ploef Toneelvereniging 'Ploef' brengt zaterdag 16 maart volwassenentoneel in basis school 'De Zwaluw' aan de Kleynstraat 8 in de Stevenshof. Opgevoerd wordt om half negen het blijspel 'Dwaasheid heeft haar eigen recht' van John Patrick. Toe gang 7 gulden 50. Kaarten tel. 220395, 312638 Of 313586. Drumfanfare Drumfanfare F.B.L. houdt zondag 17 maart een rommelmarkt voor het hele gezin. Aanvang half elf in het F.B.L.-club- huis aan de Hazewindsteeg naast de Leidse Schouwburg. De opbrengst is be stemd voor nieuwe instrumenten. Koopjesmarkt De Zevensprong en de Spoorbumpers organiseren zondag 17 maart een koop jesmarkt. Vanaf half tien kan men in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardka- de 40 terecht voor boeken, platen, kle ding. curiosa en speelgoed. Toegang gratis. Tafels kunt u bespreken bij Cor van Gelder. Tel. 210849. naar vier steden waar een dergelijk centrum eventueel kan worden ge vestigd. Leiden is een van de vier kandidaten. De uitslag van de stu die wordt binnenkort verwacht. "Maar ook als we afvallen, willen we dit plan doorzetten", aldus Van Gelder. Er is al een werkgroepje van belanghebbenden opgericht waar mee ambtenaren regelmatig over leggen. In de groep zitten onder meer vertegenwoordigers van win keliers en vervoersbedrijven. Volgens Van Gelder is 'nog niet serieus bekeken' welke locatie het meest geschikt is voor vestiging van een distributiecentrum. Een nadeel van het HCG-terrein is in elk geval dat daar weinig uitbreidingsmoge lijkheden zijn. Bovendien kan vol gens Van Gelder de aan- en afvoer daar problemen opleveren. "Het ligt ook middenin een woonbuurt. En de vraag is of het wenselijk is als daar de hele nacht vrachtverkeer rijdt". Of Roomburg inderdaad een mo gelijkheid is moet ook nog worden uitgezocht. "We moeten even bekij ken wat daar volgens het bestem mingsplan allemaal kan en hoe hoog de prijs is van een vierkante meter grond", aldus Van Gelder. formele regels kijkt. Wij vinden ech ter dat we goede argumenten heb ben om af en toe van die regels af te wijken. De discussie met het minis terie loopt al jaren". In 1989 gingen ongeveer 200 men sen zes weken naar het buitenland, met behoud van uitkering. Het mi nisterie heeft nu bepaald dat de ge meente twee weken daarvan zelf moet betalen. Vandaar dat het be drag van 80.000 gulden moet wor den overgemaakt op de rekening van het Rijk. Omdat het ministerie nu ook daadwerkelijk maatregelen heeft genomen tegen de gemeente, wor den lange vakanties niet meer toe gestaan. "Als we doorgaan, weten we zeker dat we weer worden terug gefloten", aldus De la Mar. Alleen in uitzonderingsgevallen kunnen mensen met een uitkering langer dan vier weken in het buitenland verblijven. Boos De gemeente Leiden gaat er van uit dat er goede redenen zijn om ie mand toestemming te geven voor een langere vakantie. Het gaat dan vooral om buitenlanders die op fa miliebezoek willen. "Zo'n reis wordt meestal maar eens in de twee jaar gemaakt. Bovendien gaan de mensen dan meestal een aantal fa milies af, dat lukt niet in vier weken. Daarbij komt nog dat het in het be drijfsleven ook normaal is om zes weken vakantie te hebben. Meestal hebben werknemers genoeg atv-da- gen en dergelijke om zo lang weg te kunnen'', aldus De la Mar. Of Leiden ook een boete krijgt over de jaren '90 en '91 is nog niet bekend. "Daar wordt nog over on derhandeld". Er zijn geen andere grote steden die net als Leiden de regels 'ruim' interpreteerden. Leiden moet de zaak dus alleen aanvechten. "Daar zijn we ook een beetje boos over, dat de andere grote steden zich al eerder hebben neergelegd bij dit be leid", aldus De la Mar. V X -c V- i jr- i v A De meeuwenoverlast is niet binnen een jaar verdwenen, denkt De la Mar. Laatste hoop in bestrijding overlast LEIDEN - De brandweer gaat nes ten van meeuwen verwijderen. De eieren die de meeuwen leggen in nesten op het dak van Mexx aan de Rooseveltstraat worden niet wegge haald maar 'geschud'. De verwach ting is dat de meeuwen op de lege eieren blijven broeden en geen dere plek uitzoeken. Op die hoopt de gemeente een einde te ken aan de overlast LEIDEN - Een 82-jarige man heeft gisteravond in de Caecilia- straat rond zes uur een 30-jarige Leidse vrouw mishandeld. De man ontstak in woede toen hij meende dat er op zijn raam werd gebonsd. Buitengekomen ont- Man (82) mept er op los met wandelstok waarde hij een fietsster en be gon haar direct op het gelaat te meppen. De vrouw liep een gek neusde neus op. Zij zei haar fiets niet tegen het raam van de be jaarde, maar tegen een brieven bus bij het huis te hebben gezet Milieu-wethouder H. de la Mar kondigde gisteren aan dat er een speciaal telefoonnummer komt, dat mensen kunnen draaien als ze er gens een nest hebben aangetroffen. De brandweer zet materieel en per soneel in om de nesten en eieren te verwijderen. "Het nadeel van deze methode is echter dat de vogels dan weer een andere plek zoeken". Om die reden is dan ook besloterf de nesten niet van het dak van Mexx te verwijderen. De kolonie die daar neerstrijkt, zorgt al jaren voor overlast voor omwonenden. Vooral als de jongen zijn uitgeko men, maken de dieren veel herrie. Vorig jaar en het jaar daarvoor zijn al tal van manieren uitgepro beerd om de dieren te verdrijven. Voedsel met anti-conceptiemidde- len werd echter genegeerd, met een kooi bleken de dieren niet te vangen en valkeniers durfden het niet aan om de meeuwen te veijagen. De PvdA stelde vorig jaar voor een prijsvraag uit te schrijven om zo meer ideeën op tafel te krijgen. Vol- Karakteristiek I Het Eiffeltorengehalte van de HCG-mast is dan toch te laag ge weest. De mast, die naar we moes ten geloven voor sommigen de al lure van het stalen monster uit Parijs had, legt waarschijnlijk al binnen tien dagen het loodje. Maar niemand spreekt tot nu toe het 'met droefheid geven wy kennis' uit. Eerder lijkt een 'met blijdschap kondigen wij aan' hier op zijn plaats. Nu werd over de Ei- ffeltoren aan het eind van de vori ge eeuw ook niet erg positief ge dacht. Maar de toren kreeg een kans om zich binnen enkele de cennia te bewijzen. Zoveel tijd is de HCG-mast op het bouwterrein tussen Vijf meil aan en Zoeterwoudseweg niet meer gegund. Het Katwijkse bouwbedrijf De Raad ziet het bij nader inzien toch niet zitten om de mast te sparen. Te duur. Het gevaarte zou verplaatst moeten worden en dan een bestemming tussen de nieuwbouwwoningen en bedrijven als reclame-zuil krij gen. Met ook weer niet te veel re clame, vonden bewoners en poli tiek. Zover komt het niet. 'Ge zichtsbepalend' binnen de nieuw bouw op het terrein wordt een ap partementengebouw van veer tien verdiepingen. Als een verdie ping daarin tweeëneen halve me ter hoog wordt, dan wordt dat ge bouw ruim tien meter lager dan de 48 meter van de huidige mast. Er is een tijd geweest dat een flatgebouw in Leiden niet ge zichtsbepalend mocht zijn. In de jaren zeventig wilde men de nieu we universiteitsgebouwen in een honderd meter hoge wolkenkrab ber huisvesten. Dat ging niet door. De skyline van Leiden met zijn Hooglandse en Pieterskerk zou er op hinderlijke wijze een knauw van krijgen. Toen werd voor het Witte Singel-Doelen complex gekozen. Achteraf een gelukkige zaak. Karakteristiek (2) Over de sloop van de reclameto ren wordt nu sneller beslist dan in de jaren zestig over de bouw. Want er ging vier jaar over heen voor de mast op 17 juni 1968 met twee vuurpijlen werd ingewijd. In maart 1968 werd het laatste bo venstuk van 12 meter bevestigd. Het metaalbedrijf HCW (Hol- landsche Constructie Werkplaat sen), dat later Hollandsche Con structie Groep (HCG) ging heten en in 1989 grotendeels uit Leiden verdween, bestond in 1964 vijftig jaar. C. Jasperse uit Alphen maakte in die tijd deel uit van de ondernemingsraad. Zijn zoon stak als dertienjarige vier jaar la- REDACTIE: EMIEL FANGMANN, TELEFOON 161444 De HCG-mast: een karakteristiek punt in Leiden met een te laag Eiffeltorengehalte. ter een vuurpijl af. Jaspers was hoofd inkoop bij het bedrijf en werkte er zo'n veertig jaar. "In 1964 werd het idee voor de mast geboren. Het personeel wil de het bedrijf iets aanbieden ter gelegenheid van het gouden jubi leum. Het idee ontstond door on ze contacten met de DAF-fabrie- ken, voor wie we werkten. En DAF, zo hoorden we uit die con tacten, bezat zo'n reclamemast in Born of in Eindhoven. Wij von den het zelf ook een aardig idee". Uiteindelijk betaalde het perso neel de verlichte letters HCW, la ter HCG, en nam het bedrijf de constructie met de kosten voor zijn rekening. De nodige vergunningen moes ten worden verkregen om de mast, 12 ton zwaar, neer te zett- ten, weet Jasperse. "We hebben met de commandant van het vliegveld Valkenburg gebeld, maar die maakte geen proble men". De mast moet in die tijd werkelijk flexibel zijn geweest. "Mensen zagen hem bij harde wind wel eens een dikke meter rond zijn as zwiepen, maar dat kon die mast best hebben". Jas pers betreurt het verdwijnen van de mast niet. "De tyd gaat door, en wat kost het onderhoud niet? Het ging al niet goed met HCG, dus was er ook geen geld meer voor de mast. Onderhoud en ver ven, dat zou tienduizenden gul dens per jaar kosten". Die geluiden worden meer op gevangen. Een auto uit 1968 waar van het chassis nooit meer is na gekeken, mag die nog wel op de weg?. Metaalmoeheid kan een probleem worden, zo vergelijkt De 82-jarige G. Rietman werkte van 1932 tot 1974 by het bedrijf. Hij zegt over de sloop van een laatste stukje HCG berustend: "Alles verdwijnt. En op die ga pende vlakte staat slechts die mast. Dat die nu ook verdwijnt, na alles wat er verdwenen is, dat heb ik geen hartzeer van, daar zal ik geen traan om laten". Karakteristiek (3) De mast is trouwens nog steeds eigendom van HCG, zegt J. van Hoek. Het hoofd sociale zaken van het metaalbedrijf. dat zyn hoofdvestiging in Rijswijk heeft, is pas sinds kort op de hoogte ge bracht van de acute sloopplannen van bouwbedrijf De Raad. "Laat ik het zo zeggen, we hadden het charmant gevonden als de mast was blijven staan", zegt Van Hoek- Maar HCG wil zelf de mast ook niet koste wat kost houden. "Nee, wij zijn nog eigenaar en de grond is van de gemeente. We zouden dus tegen dagwaarde nog een metaalprijs kunnen vragen. Aan de andere kant zouden de sloopkosten voor ons zijn. En dat heft elkaar dan weer zo'n beetje op. We hadden trouwens de let ters HCG laten verwijderen als de mast een reclame-zuil was gewor den". Het maakt de mensen in de om geving soms wel wat uit. "Nou, ik vind het fantastisch dat die mast verdwijnt", zegt J. van Went uit de Meloenstraat. "Ik las dat een wijkcomité de mast wil behou den, maar mij is nooit om mijn mening gevraagd. Dat wijkcomi té zit altijd een beetje in mijni vaarwater. Zelf had ik eerder last van de mast Vogels kwamen er op af, meeuwen. En bovendien stoorde die mast mijn antenne ontvangst. Daar had ik een ver gunning voor, want ik had tot voor kort geen kabel". Van Went gelooft niet zo in een functie van de mast als indus trieel erfgoed. "Jij gaat toch ook je fiets niet omhoog takelen met het idee van: dit was myn eerste fiets. En ik richt toch ook voor mijn schoonmoeder geen monu ment op. Nee, ik vind het prach tig". Ook de veertienjarige Jeroen Philipse uit dezelfde straat is er niet rouwig om. "Zo'n ding hoort toch niet in een woonwijk". Mevrouw C. Witteveen van de Zoeterwoudseweg is het allemaal om het even. "Vroeger was dat 'HCG' mooi verlicht met TL-let- ters, maar tegenwoordig zyn er schijnwerpers of helemaal niets. Ik weet het niet eens precies, dus kun je nagaan dat de mast niet zo meer leeft". "Ik vind het jammer dat de industrie uit Leiden ver dwijnt". zegt B. Belt uit de Corel- listraat. "Maar die HCG-mast? IK ben een geboren en getogen Lei- denaar dus ik ben er gevoelig voor. Het maakt me niets uit". gens De la Mar heeft dat niet zo veel zin, omdat de gemeente zo'n beetje alle deskundigen op dit gebied al heeft geraadpleegd. "Het enige dat verder nog helpt is de mensen aan te raden de meeu wen met te voeren", denkt De la Mar. Hij verwacht overigens niet dat het probleem dit jaar echt uit de wereld zal zyn. "In een Engelse stad kregen ze omstreeks 1920 ook met meeuwenoverlast te maken. Niets hielp, maar in de oorlog was het plotseling over". Inbraak in museum aan Raamsteeg i inbraak i lurlyke Hi i de Raamsteeg is 500 gulden uit de kluis meegenomen. In de nacht van maandag op dinsdag werd een raam geforceerd. Een aantal kasten werd opengebroken. Daarin vond men de sleutel van de kluis. Vrouw bekent verduistering bij tankstation LEIDEN - De politie heeft een 46- jange vrouw uit Leiden wegens ver duistering aangehouden. De vrouw was werkzaam bij een tankstation aan de Gooimeerlaan. De vrouw heeft inmiddels bekend voor een paar duizend gulden aan sigaretten, geld en bonnen verduisterd te heb ben. Maandag deed de eigenaar van hef station aangifte en verzocht de politie een onderzoek onder het per soneel in te stellen. De vrouw in kwestie ontkende in eerste instan tie, maar bleef na een eerste verhoor in verzekering. Vermoedelijk von den de verduisteringen plaats in een pmiode van vele maanden. Burgerlijke Stand LEIOEN - Overladen: M P van der Viscti geb 14 mei 1905 vrouw. J G Mitlertremer geb. 5 juni 1913 echtgenote van E Bekkers. N B Deelstra geb. 22 (eb 1991 dochter. JJ.M van Gorkom geb 23 aug 1920 gehuwd geweest man. CJ. Wortman geb. 28 april 1912 echtge- note van J T. de Haan. J. la Lau geb 18 mei 1925 man. C. Witteman geb 31 mei 1918 man, M G. van oer Poel geb 7 dec 1911 gehuwd gewest met J C Stolwijk. A E A de Keijier geb. 24 april 1915 gehuwd geweest met M.M. de Zwaan. J M. Fora geb 25 tab. 1923 man. A. Baas geb 10 okt 1917 man. M Klinkenberg geb 22 (uni 1932 echtgenote van O. Mus. S P. Lui geb 9 dec. 1906 vrouw. G Kooie geb 4 nov. 1924 man. j Schetkngerhout geb 3 juni 1940 man. N P Slegtenhorst geb 18 juk 1923 man. JJ Hogervorst geb 14 maart 1908 man, E.H. Wilhelm, geb 4 nov 1915 gehuwd ge weest met J N.|hu«. C A de Groot geb 18 sept. 1924 man, E L. DaJmqn geb. 10 nov. 1988 dochter. A W van Kooperen geb. 18 aug. 1903 gehuwd geweest met W F de la R*. N R. Stikvoorl geb 28 leb 1991 zoon. E J H. Piambeck geb 6 okt 1932 man. R Barends geb. 10 feb 1963 man, G E Enselog geb 18 jan 1947 echtgenote van C.M. Kasteel. J Bon geb 3 |uni 1930 echtgenote van I van RNjn, M.S. Schouten geb 10 dec. 1911 man, E van der Steen geb 28 ju» 1905 echtgenote van F de Jong. L J van Kooperen geb 28 leb. 1914 gehuwd geweest met G C Gwzan. Gehuwd: R A van de Bertd en E H. M-rek. LCA. van Hqrknoan an M J van dar Veen. E P da Ritter en S van de Wetering. K A Pot- ack en L G Pilei. R A Koenen en E Oeege- E A IM. van der Burg. L MoussatenenA Wouw. A. van Ark en M Schrijver, M P van dar Geest an A.E. G^beis

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17