TAD LEIDEN Hij deed net iets extra's voor de Duitsers 0® TLUbVH Apart inzamelen afval van start Bewoners Mors willen geen betoncentrale naast de deur Opknappen Valeiiusstraat 'nu of nooit' r BOUWPLANNEN? s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 13 MAART 1991 LEIDEN De gemeente len. Vanaf volgend jaar Leiden begint na de zomer wordt het gft-afval ook ge- met het gescheiden inzame- scheiden opgehaald in de len van groente-, fruit- en tuinafval (gft-afval). Het col lege van B en W heeft giste ren besloten in eerste instan tie aan 20.000 huishoudens in de buitenwijken speciale bakken beschikbaar te stel- binnenstad en bij flats. Iedereen die nu al over een mini- container beschikt, krijgt er deze zomer nog een bak bij. Wethouder H. de la Mar van milieu vertelde gis teren dat het de bedoeling is dat de ene week het gewone huisvuil wordt opgehaald, en de andere aanschaffen. De reinigingsrechten hoeven volgens De la Mar om deze huis hebt. Maar in andere reden echter niet te worden ver- gebleken dat dat goed hoogd. De verwerking van gft-afval namelijk goedkoper dan de t week het gft-afval. "Het nadeel datje het gewone huisvuil dan tw weken steden gaat. En als het in Leiden tóch pro- DEN HAAG/LEIDEN - Een aantal omwonenden van de betonwaren fabriek Wernink aan de Amphora- weg in de Mors wil niet dat de Leid- se Betoncentrale zich naast dit be drijf vestigt. Zij vrezen dat met de komst van de LBC de geluidover- last verder toeneemt. Gisteren maakte de buurt haar bezwaren Kroonberoep kenbaar bij de Raad Raad van State. De bewoners menen dat de proce dures voor de komst van de LBC, die aan de Zoeterwoudseweg weg moet, niet in orde zijn. Zo gesterkt door de adviseur van de State, die voorstelt goed keuring aan het plan te onthouden, vanwege het ontbreken van de zo nering. blemen blijkt op te leveren, zullen werking van gewoon huisvuil. Dat we er een oplossing voor bedenken, kost de gemeente dus minder geld. Maar ik verwacht niet dat dat nodig Bij de introductie van de gft-bak- isA ken wordt een grote voorlichtings in het begin zal het wel vragen en vuilniswagens problemen opleveren, maar ik heb er vertrouwen in dat het snel goed gaat", aldus De la Mar. In de binnenstad en bij flats wor den geen speciale gft-bakken ver strekt. Bij de wijkcontainers wor den gft-containers neergezet. Het is de bedoeling dat mensen zelf het af val gescheiden houden. Het Leidse gft-afval wordt naar een compostinstallatie van de VAM in Drenthe gebracht. In de toe komst wordt dit afval in de Leidse regio verwerkt. In Alphen wordt een installatie gebouwd voor gft-af- de verwachting is dat De provincie zegt dat het gebied Daarom is er sprake van een be staande situatie en hoeft de geluid- zonering niet voltooid te zijn voor het van kracht worden van het plan. Volgens de provincie is slechts een klein gedeelte van het plan geen be- beginperiode het afval uit Leiden bestemmingsplan een zonering vol- al de bestemming industrie met de gens de wet geluidhinder ontbre- zwaarste categorie hinderwet had ken. Aan deze zonering wordt nog °P het moment dat de Wet Geluid- gewerkt. De bewoners voelen zich hinder in 1982 van kracht werd. staande situatie. Dit zou geen c sequenties hebben voor de goed keuring van het overige gedeelte. De geschillenafdeling doet over enige tijd uitspraak. daar kan worden aangeboden. De bedoeling is dat in de Leidse regio een installatie komt voor composte- ring van het afval uit Leiden en de Bollenstreek. Twijfel overheerste gisteravond op een bijeenkomst met betvoners over het opknappen van de woningen (foto Lock Zuvdrrduin» LEIDEN - De gevelisolatie en het groot onderhoud van 120 woningen aan de Valeriusstraat en omgeving hangen aan een zijden draadje. De omstreden oorlogsjaren van textielfabrikant Krantz LEIDEN - Collaboreerden de Leid se textielfabrikanten Krantz in de Tweede Wereldoorlog met de bezet ter? Of was hun samenwerking met de Duitsers vooral een poging om de werkgelegenheid van honderden Leidenaars die bij hen in dienst wa ren te beschermen? Dat de firma Krantz tijdens de be zetting samenwerkte met de Duit sers is al lange tijd bekend. Dat de leiding van het bedrijf daarvoor tot een gevangenisstraf van vier jaar is veroordeeld ook. Maar hoe een en ander precies in zijn werk ging, was tot nu toe onduidelijk. Door onder zoek in het bedrijfsarchief van Krantz en in geheime justitiële ar chieven werpt de historicus H. de Vries een nieuw licht op de zaak. De hoogleraar economische en sociale geschiedenis aan de Leidse univer siteit presenteerde de uitkomsten van zijn onderzoek gisteravond tij dens een lezing in het Leidse ge meentearchief. Over de economische samenwer king in ons land met de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog is niet zo veel bekend. De politieke collabora tie met de bezetter heeft altijd meer tot de verbeelding van historici ge sproken en werd ook veel negatie ver beoordeeld in de publieke opi nie. Een 'foute' burgemeester kon doorgaans op meer kritiek rekenen dan een ondernemer die via samen werking met de vijand zijn zakken wilde vullen. Toch hebben de Nederlandse on dernemers zich niet onbetuigd gela ten als het gaat om economische collaboratie met de Duitsers. Ook in ons land werd tijdens de Duitse be zetting door de meeste middelgrote en grote ondernemingen samenge werkt met de vijand. Die samenwer king ging al vroeg van start. Reeds vijandelijke bezetting meemaakte. De wolwasserij en -drogerij van de firma Krantz in vroeger jaren. r maanden de be- Toch ging de produktie van textiel half miljard gewoon door. Alleen veranderden dan strikt noodzakelijk was. Im- orders kregen ze gulden aan Duitse orders in Neder- de afnemers van het bedrijf. Het land geplaatst. Met name de textiel- magazijnboek geeft daarvan een industrie toonde zich bijzonder negen om aan de bezetter te leveren. Al in 1940 was meer dan de helft van de ruim 70 wollenstoffenfabrieken Rijksmagazijn van ons land ingeschakeld voor le- kerblauw duffel veringen aan het Duitse leger. Omzet De Leidse wollenstoffenfabriek J.J. beeld. Zo werden maart/april 1940 nog 278 stukken grijsgroen militair geleverd aan het 16 stukken don- an de gemeente Amsterdam. Maar opeens volgden van de ene op de andere week Duitse klanten: De Rüstungsinspektion der Nieder- Krantz en Zoon was hierop geen uit- lande (juli), het National Sozialisti- zondering. Het oude familiebedrijf, sches Fliegerkorps (juli), de höhere het personeel dat al sinds 1809 in Leiden w vestigd, vond zijn oorsprong lakenhandel van Johannes Krantz die zich in de tweede helft van de geweven, achttiende eeuw vanuit Duitsland s Gravenhage had gevestigd. De gemakkelijker toewijzingen grondstoffen en energie. Maar belangrijker is dat door sa menwerking hun arbeiders minder risico liepen zich te moeten melden voor tewerkstelling in Duitsland, de cember 1940 zogenoemde 'Arbeidseinsatz'. Ten- geschonken, slotte liepen bedrijven die geen ders van de bezetter aanvaardden, matig grote kans om te worden gesloten Zorg voor de werkgelegenheid de werkvloer openlijk met hem ge discussieerd. Uit privé-uitgaven van de gebroe ders Krantz blijkt echter dat zij hun lidmaatschap van de Nationaal-So- cialistische Beweging wel degelijk serieus namen. Zij maakten aan zienlijke sommen geld over aan de NSB. Zo werd in november en de- totaal 10.000 gulden ge- SS und Polizeifuhrer en de hoofd aalmoezenier van het Duitse leger, stuk paars laken werd Risico directie werd gevormd door twee In de loop van de oorlog werden steeds grotere orders door de Duit broers: dr. L.P. Krantz Krantz, die beiden al vóór de oorlog lid waren van de Nationaal-Socialis- verdubbelde hierdoor tische Beweging (NSB). bij Krantz geplaatst. De omzet tuigde NSB'e staan van het bedrijf lijken dus be langrijke argumenten te zijn ge weest om toch met de Duitsers sa men te werken. Uit interviews met Leidenaars met hoge Duitse"functionarissen, die in de oorlogsjaren bij Krantz werkten, blijkt bovendien dat de ge broeders Krantz weliswaar als ook als goede werkgevers die jaren ruimschoots. Zoals gezegd tegenover de Duitsers opkwamen Duitsers leverden, zijn buiten be was het voor een bedrijf als Krantz voor hun personeel. Binnen de fa- schouwing gelaten. Als zij zich De firma was al sinds lange tijd normaal dat ten tijde van oorlog de briek maakten ze geen propaganda gespecialiseerd ken voor goede kwaliteit herenkle ding en voor uniformen. Dat in tij omzet steeg. In de jaren van de Eer- voor het nationaal-socialisme. ste Wereldoorlog was het gedeelte de afzet aan leger en/of r daadwerkelijk hadden gecollabo reerd; de Leidse firma Krantz had dat wél gedaan. Extra In het proces tegen ir. A. Krantz werd gesteld dat hij niet alles had gedaan om Duitse orders te ontwij ken. De rechter erkende hierbij dat door de reputatie van het bedrijf niet aan orders van de Duitsers zou zijn ontkomen. Bovendien had het bedrijf geen buitengewone winsten behaald op de orders van de Wehr- macht. De oudste firmant dr. L.P. Krantz werd meer verweten. Volgens de rechter had hij niet alleen voorrang verleend aan Wehrmachtsorders boven opdrachten ten behoeve van de Nederlandse burgers, hij had ook steeds getracht de orders zo Na de oorlog zijn collaborerende stipt mogelijk af te leveren. Krantz daartoe bijvoorbeeld een gensysteem in zijn fabriek inge de voerd. Een andere belangrijke ging in het vonnis waa hun werk zouden hebben onttrok- Krantz werd veroordeeld De firma adverteerde ook regel- het Nationale Dagblad en Volk en Vaderland, die hun NSB- sympathieén bepaald niet onder het voortbe- stoelen of banken staken. Dr. L.P. Krantz en ir. A. Krantz namen ook in hun vrije tijd in uniform deel aan activiteiten van de NSB. Zij onder hielden daarbij geregeld contacten ondernemingen in het kader werden gezien, Bijzondere Rechtspleging bekeken De arbeiders van firma's die oorlog de omzet steeds ho- ook geklommen tot 50 procent of WllhclmUS ger was dan normaal zal dan ook geen verbazing wekken. De Belgi sche opstand (1830-1839) de Eer- omzet aan uniformstoffen 1 ste Wereldoorlog (1914-1918) bete kenden werk aan de winkel Leidse textielbedrijf. Ook de Tweede Wereldoorlog zorgde voor een stijging de ten, zetten de het daarom vooral op de ondernemers. In het vervolgingsbeleid lag de nadruk op de vraag of ondernemers nationaal-socialistische Duitse Wehrmacht en Nederlandse Wilhelmus in. Iedereen zong dan daadwerkelijk moeite hadden ge- ties aangerekend. L.P. Krantz had het W.A.-afdelingen 96 procent omzet vormde, geeft wel te denken. Dat de firma Krantz omvangrijke orders van het Duitse leger accep- i Krantz. Het enige verschil teerde, betekent echter niet zonder 3 dat de firma voor het eerst i de bazen op. En toen de oudste Krantz, die stage liep in de fabriek, in 1941 plannen maakte om aan het Oostfront tegen het het sportief daan voor Duitse opdrachten: had duidelijk de bedrijfsleiding meege- strikt noodzakelijke als het ging c werkt met de bezetter dan strikt samenwerking met de Duitse bezet- r dat de leiding van het bedrijf te gaan vechten, werd daarover op noodzakelijk was? In het geval bedrijven als Philips en Hoogov werd geconcludeerd dat deze niet iets extra' Tweederde deel van de huurders moet de plannen steunen om subsi die te verkrijgen. Ook Ons Doel wil het werk alleen uitvoeren indien een ruime meerderheid van de be- afwijzen, wil Ons Doel zich c treren op verbetering van andere woningcomplexen. De Valerius straat is dan 'exit', zoals een be stuurder het gisteravond om schreef. ren gekomen en sindsdien niet ver anderd. Een huis-aan-huis enquête moet nu duidelijkheid scheppen. Ons Doel streeft ernaar de formulieren nog deze week de deur uit te doen, Tijdens een bewonersavond gis- zodat volgende week de stemmen teravond in de Rembrandt-scholen- kunnen worden geteld. Indien de gemeenschap zette C. Vrouwe na- isolatie er door komt. moet de mens Ons Doel uiteen waarom Ons bouwvereniging hard aan het werk Doel de gevelisolatie opnieuw in om de plannen voor de zomer op de discussie heeft gebracht. Hij wees gemeentelijke burelen te hebben erop dat dit jaar de laatste mogelijk- Indien de bewoners het voorstel heid bestaat om nog allerlei subsi dies op groot onderhoud en isolatie van het rijk te kunnen krijgen. De regering kondigde onlangs in de tussenbalans aan dat drastisch wordt gekort op bijdragen in wo- ni n gverbeteri n g Ons Doel meent daarom dat de huurders een nieuwe kans moeten krijgen zich uit te spreken over de gevelisolatie. In juli vorig jaar wa ren de voor- en tegenstanders gelijk verdeeld. De circa zestig aanwezige huur ders werd gisteravond ondubbel zinnig duidelijk gemaakt dat een nee tegen de gevelisoaltie betekent dat ook het groot onderhoud wordt afgeblazen. Dit betekent dat de wo ningen zo blijven als ze nu zijn. Volgens bouwdeskundigen en de gemeente verkeren ze in een schier rampzalige staat. Zo zijn bijvoor beeld de meeste kozijnen aan de wind- en zonzijde van de betrokken fiats en eengezinswoningen totaal verrot. Nu of nooit Afwijzen van de plannen leidt ertoe dat de woningbouwvereniging zich louter beperkt tot het oplappen van gemelde gebreken. Structurele ver beteringen behoren dan echter defi nitief tot het verleden. "Het is bij wijze van spreken nu of nooit", al dus Vrouwe. Tijdens de vergadering werd dui delijk dat de bewoners nog altijd zeer verdeeld zijn. Sommigen jui chen het plan van Ons Doel toe. om dat ze veel last hebben van de tocht die door de verouderde kozijnen komt. Anderen hebben geen goed woord over voor de isolatie. De bijeenkomst ontaardde in een herhaling van zetten. De standpun ten die werden uitgewisseld zijn van de zomer al uitgebreid naar vo- OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststol van het kwaliteitsmerk Oeceuninck. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen pertect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Komo-certiticaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. MBI Reünie Z.O.S. LEIDEN - De trimclub 'Zater dag Ochtend Sport' (Z.O.S.) be staat deze week 25 jaar. Om die reden wordt vrijdagavond vanaf acht uur in restaurant De Haag- sche Schouw een feest gegeven voor leden, oud-leden en hun partners. Bezoekers moeten te voren hun komst aankondigen (tel. 764340). Op zaterdagoch tend 23 maart is er in de Leidse Hout van negen tot elf uur een sportochtend. Occasionshow in Groenoordhallen LEIDEN - Een groot aantal auto bedrijven houdt van donderdag 21 tot en met zaterdag 23 maart de jaar lijkse occasionshow in de Groen oordhallen. Er staan ruim 250 auto's uitgestald van 27 merken. De autoshow, waaraan louter er kende dealers meedoen, is donder dag 21 en vrijdag 22 maart geopend van 17.00 tot 22 00 uur en zaterdag 23 maart van 10.00 tot 17.00 uur. ken, zouden zij zeker zijn gedwon- hij de produktiecapaciteit van zijn gen om in Duitsland voor de vijand bedrijf had overdreven om mei te werken. De aandacht van de Bij- ders van de Duitsers te krijger, zondere Rechtspleging richtte zich had er dus duidelijk moeite voor ge daan. Tenslotte werd hem onder ook het schenken van geld aan organisa- gedaan dan het ters. In de woorden van H. de Vries: In tal van opzichten deed hij net Op donderdag 14 maart a.s. zullen i.v.m. metingen, uitzendingen via het kabelnet van stadskabel Leiden (m.u.v. de Merenwijk) onderbroken kunnen worden. De onderbreking zal plaatsvinden tussen 08.00 en 16.00 uur De programma's die niet onderbro ken worden zijn: Alle radio programma's en de - Ka\)cllcrant Leidsch Dagblad/ Omroep Rijnland - BRT 1 -BRT 2 - Nederland 1, 2 en 3. Excuus voor het eventuele ongemak. Heeft u nog vragen dan kunt u bellen naar Stadskabel Leiden. Tel. 25 48 88 of 12 85 12. Naast mini-container een extra afvalbak STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15