Wie van voorjaarskleurtjes houdt, komt deze week benen te kort. Oppositie Irak wil zelf regime vormen Uitnodiging' PLO valt slecht 6 5.- HEMA De normaalste zaak van de wereld.. 6- DINSDAG 12 MAART 1991 OORLOG IN DE GOLF PAGINA 9 BAYRUT (AP) - De 23 Iraakse oppositiegroepen die in Bayrut bijeen zijn om hun krach ten te bundelen met het doel het regime van president Saddam Hussein ten val te brengen, zijn van plan een regering in ballingschap te vormen. Een van de deelnemers aan het drie daagse beraad, bestuurslid Ali al-Adib van de shi'itische partij Dawa, heeft dit gisteren verklaard. 'Noordkoreaanse Scuds naar Syrië' SINGAPORE (GPD) - Singapore is een van de havens die schepen met Noordkoreaanse Scud-raket- ten aandoen op hun route naar Sy rië en andere landen in het Midden- Oosten, zo meldde de Amerikaanse zender CNN vanmorgen. Singaporaanse havenautoriteiten konden desgevraagd het bericht niet bevestigen. Volgens CNN heeft een met Scudraketten uit Noord-Korea gela den schip op 23 januari in Singapo re brandstof gebunkerd. Op 7 febru ari legde het schip voor anker voor Madagascar, alvorens koers te zet ten naar zijn eindbestemming, de Syrische haven Latakia. CNN zegt dat Noord-Korea een van de belangrijkste leveranciers is van raketten aan landen in het Mid den-Oosten. Van bronnen bij inlich tingendiensten zegt de zender te hebben vernomen, dat Noord-Ko rea in de afgelopen twee jaar Scud raketten en uitrusting om deze ra ketten te produceren, leverde aan Libië en Iran. Volgens Al-Adib is Hussein bezig met een massamoord op Iraakse burgers en is de oppositie verplicht daar zo snel mogelijk een eind aan te maken. Een van de grootste pro blemen bij het overleg is de bonte verzameling oppositiegroepen op één lijn te brengen. Aan de vergadering in het Bristol- hotel in Bayrut werd deelgenomen door ruim 350 Iraakse fundamenta listische shi'iten, communisten, na tionalisten en pro-westerse libera len. "Enkele groepen geloven dat de opstand geen enkele kans van sla gen heeft zonder rechtstreekse 'steun uit het buitenland", verklaar de een anonieme deelnemer aan het beraad. "Maar andere zijn daar cate gorisch tegen. Iedereen is het er over eens dat Saddam ten val moet worden gebracht, maar dat is geen eenvoudige taak, omdat de deelne mers aan de conferentie uit heel ver schillende groepen voortkomen, die over veel zaken anders denken". Husseins vroegere voorlichtings- adyiseur Hassan Alawi wees giste ren nadrukkelijk op de mogelijk heid van een aanslag. "Het ver moorden van Saddam is de enige weg naar een nieuw en democra tisch Irak", zei de voormalige hoofdredacteur van de krant al- Thawra, het klankbord van de rege rende socialistische Ba'ath-partij. "De Amerikanen hebben de ver keerde methoden toegepast. Ze hadden van meet af aan Saddam moeten vermoorden in plaats van bruggen, steden en bevolkingscen tra te bombarderen", aldus Alawi, die in 1979 uit Irak vluchtte en sindsdien in Syrië woont. Volgens de in Bayrut verzamelde shi'iten is de Republikeinse Garde van Hussein momenteel bezig met het uitmoorden van de heilige stad Karbala. Bij onophoudelijke be schietingen door tanks zouden in Karbala al vijfhonderd doden en ge wonden zijn gevallen. De shi'iten- leiders deden een beroep op paus Johannes Paulus II om er bij het be wind in Baghdad op aan te dringen een einde te maken aan de beschie tingen op Karbala en andere heilige steden. De oppositiefracties zijn het er in principe over eens dat Irak een "de- rpocratische, federale staat" moet worden. Ook de bij het overleg ver tegenwoordigde Kurden kunnen zich in dat doel vinden en lijken be reid om hun streven naar een onaf hankelijke staat terzijde te schui ven, zolang het bewind van Hussein nog niet ten val is gebracht. RIYAD (GPD) - De verkapte uit nodiging van de Franse minister van buitenlandse zaken Dumas aan PLO-leider Arafat om in Parijs te komen praten over het Israëlisch- Palestijnse conflict, is bij zijn colle ga Van den Broek in het verkeerde keelgat geschoten. De Nederlandse minister wees in de Saudische hoofdstad Riyad op de afspraak in EG-verband voorlopig niet op hoog niveau met de PLO te spreken. Nu die afspraak voor Dumas ken nelijk niet meer bestaat, "kun je je afvragen of enige afstemming (met de andere EG-landen) niet noodza kelijk is", zei Van den Broek giste ren op onderkoelde toon. Het drei gende Franse solo-optreden in de kwestie Midden-Oosten komt Van den Broek slecht uit, zeker nu Ne derland vanaf 1 juli het EG-voorzit- terschap bekleedt. De minister zag gisteren ook een lichtpuntje in het Franse optreden, omdat Dumas had voorgesteld een EG-top met staatshoofden en rege ringsleiders te beleggen over het Midden-Oosten. Zo'n ontmoeting moet volgens Van den Broek wel goed worden voorbereid. De minis ter denkt dat te kunnen doen tij dens een informele vergadering van de EG-ministers van buitenlandse zaken op 26 maart, het zogenaamde Gymnich-overleg. Tijdens de top van regeringslei ders moet volgens Van den Broek alleen over het Midden-Oosten wor den gepraat. De minister vreest ech ter dat de Fransen de bijeenkomst zullen aangrijpen om opnieuw een pleidooi te houden om de regerings leiders van de lidstaten de buiten landse politiek van de EG te laten bepalen. Nederland wil dat de Eu ropese Commissie dit doet. Oppositie Ruwayt: datum vaststellen voor verkiezingen KUWAYT-STAD (AP) - Pro-demo cratische activisten in Kuwayt heb ben gisteren geeist dat de regering een datum vaststelt voor vrije parle mentsverkiezingen. "Wij willen niet dat Kuwayt door één familie of eén persoon wordt geregeerd", zei Ab dullah al-Hebari. een voormalig lid van het parlement en leider van het onlangs gevormde Democratisch Forum Kuwayt. "Wij willen een de mocratische regering", zei hij. Al-Hebari maakte een lijst van ei sen bekend. Bovenaan staat de te rugkeer van het parlement dat in 1986 door emir Sjeik Jaber al-Ah- med al-Sabah werd ontbonden. An dere eisen zijn persvrijheid, vrijheid van meningsuiting en vergadering. Al-Hebari zei ook dat de regering politieke partijen, vakbonden en studentenorganisaties moet legali seren en aan vrouwen stemrecht moet geven. Op een persconferentie riep Al- Hebari de internationale gemeen schap en met name de Verenigde Staten en Groot-Brittannie op druk uit te oefenen op Kuwayt om demo cratische hervormingen door te voeren. Al-Hebari sprak namens an dere leiders van het Democratische Forum Kuwayt, een overkoepelen de organisatie van linkse, onafhan kelijke, nationalistische en islami tische organisaties. Chauffeur gedood BAYRUT (Rtr) - Bij een bomaan slag in oost-Bayrut is vandaag de chauffeur van de Libanese minister Elie Hobeika om het leven geko men, zo hebben ooggetuigen ge meld. De minister zat op het mo ment van de aanslag niet in zijn auto. De bom werd van afstand tot ontploffing gebracht en verwoestte Hobeika's Mercedes Party, 20 denier. 100% polyamide. Maat 36/40 en 40/44.'l0 Modieuze kleuren 1.60 5voor Panty in kubusdoosje. 15 denier. 100% polyamide. Maat 36/40 t/m 44/46.10 Modieuze kleuren. Ook in glad/transparantvanaf 3.00 3 voor Damessokken. 60% katoen/40% polyamide. Maat 36/38 en 39/41. 7 Modieuze kleuren Bundel 2 paar-&r75 Uni herensokken. 60% scheerwol/40% polyamide. Maat 39/42 t/m 47/48. 16 Modieuze "1 kleuren6.75 2 paar JL vJ»- Uni herensokken. 85% katoen/15% polyamide. Maat 39/42 en 43/46. 14 Modieuze kleuren 4.75 2 paar O*™ Sportsokken met badstof voet en ingebreide hiel Katoen/polyamide. Maat 35/38 t/m 47/48. Div. des sins in div. kleuren5.75 2 paar 10.- Kinderpanty. 100% polyamide. Maat 116 t/m 158. 9 Modieuze kleuren 2.25 3 VOOr Kindersokjes. 70% katoen/ 30% polyamide. Maat 19/22 t/m 35/38. 11 Modieuze kleuren 10.- .vanaf 2.75 4 paar Extra voordeel voor uw benen. Dikke of dunne benen, korte of lange, bij de Hema heb ben we altijd iets wat bij ze past. En nu het voorjaar in aantocht is, geven we die benen bovendien een vrolijk kleurtje. Met sokken, kousen en panties die deze week in de aanbieding zijn.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9