Studenten blijven betogen in Servië Italië stuurt Albanezen nog niet naar huis Sovjet-referendum kan veldslag worden Britse politici boos over maagdelijk moederschap Eensgezindheid Bonn en Londen Griekse ex-premier blijft weg bij proces BRINDISI (Rtr/DPA/UPI/GPD) De Italiaanse vice-pre mier Claudio Martelli heeft gisteren laten doorschemeren dat Rome de duizenden Albanese vluchtelingen misschien toch niet terug zal sturen. "Wij kunnen besluiten dat Alba nië een speciaal geval is en daarvoor een uitzondering ma ken op onze (immigratie-)richtlijnen", aldus Martelli. De Italiaanse regering had eerder laten weten dat alleen de Albanezen die kunnen bewijzen dat zij om poli tieke redenen hun vaderland verla ten hebben in Italië mochten blij ven. De vice-premier vertrok later voor een bezoek van een dag naar Tirana waar hij met de Albanese re gering overleg voerde over de vluchtelingenstroom en economi sche hulp van Albanië. Martelli zei tegen verslaggevers dat Rome bereid is hulp te verlenen mits de Albanese oppositiepartijen mogen bepalen hoe deze besteed wordt. De Italiaanse vice-premier had gisteren echter ook nog tijd om aan zelfkritiek te doen. Voor zijn vlucht naar Tirana bracht hij een be zoek aan Brindisi, waar hij verklaar de: "Bij elke calamiteit komen we tot de ontdekking over een oude, langzame en astmatische staat te beschikken". Martelli bekritiseerde fel het mi nisterie van Bescherming en Bevol king en dus minister Lattanzio, die is aangesteld als speciaal commis saris voor de hulp aan de Albane zen. Hem wordt verweten dat hij veel te laat is begonnen met de eva cuatie en het verstrekken van on derdak, voedsel en medicijnen. Niet rooskleurig De 2000 Albanezen die zondag in Brindisi op een schip terug naar huis stapten, omdat de situatie in Italië minder rooskleurig bleek dan Verkiezingen Benin President Kérékou gaat met pre mier Soglo door naar de tweede ron de (24 maart) van de presidentsver kiezingen in Benin. Van de kiezers stemde het afgelopen weekeinde 24,5 procent op Kérékou, zo maakte het ministerie van binnenlandse za ken bekend. Soglo, zijn grootste ri vaal, is tot nu toe koploper; hij kreeg 40 procent van de stemmen. (Rtr) Heroine Bij een routine-controle in de Frans-Spaanse grensplaats Biriatou is een Nederlander aangehouden met 7,5 kilo heroine (ter waarde van twee miljoen gulden). De drugs, die verpakt waren in plastic zakjes die weer in lood waren gestopt, zaten in de benzinetank van een Ford Tau- nus met Nederlandse nummerpla ten. (AFP) Dronken skiërs Bij een massale vechtpartij tussen dronken Nederlanders en Duitse skigasten zijn gisterochtend vroeg in Saalbach-Hinterglemm verschei dene gewonden gevallen. De ge vechten braken uit nadat vier dron ken Nederlanders met zachte hand uit een hotel waren verwijderd. Eenmaal buiten begonnen de vier amok te zoeken met verscheidene Duitsers. Een Duiter liep daarbij een kaakbreuk op. (DPA) Explosie Bij een explosie en een uitslaande brand in een chloorfabriek op een fabrieksterrein bij- de zuidelijke Mexicaanse stad Coatzacoalcos zijn Zeker drie doden gevallen en 350 mensen gewond geraakt. De explo sie deed zich gisteren voor in een pijpleiding van de petrochemische fabriek van Pemex. (AP) Kabinetswijziging De Spaanse premier Gonzalez heeft gisteren een groot aantal wijzigin gen in zijn kabinet doorgevoerd. Van de belangrijke ministers ble ven alleen degenen met buitenland se zaken en financiën in de porte feuille op hun post. De premier be noemde de minister van defensie, Narcis Serra, tot nieuwe vice-pre- mier. (Rtr) Interventiemacht Het Duitse leger gaat een snelle in terventiemacht oprichten. Dat heeft inspecteur-generaal Dieter Wellers- hof gisteren aangekondigd. De strijdkrachten zullen zich tot een flexibel element in de crisisbeheer sing ontwikkelen, aldus Wellershof. (DOPA) Cholera in Colombia Na Peru en Ecuador is nu ook cho lera geconstateerd in Colombia. De ziekte werd geconstateerd bij een man van middelbare leeftijd in het kuststadje Tumaco. De man had on langs een bezoek gebracht aan Ecuador. Overigens verkeert hij niet in levensgevaar. (AP) Wapenhandelaar Een jury heeft gisteren in Wenen de wapenhandelaar en society-ster Udo Proksch tot twintig jaar cel ver oordeeld. Hij is schuldig bevonden aan de moord op zes bemanningsle den van de vrachtvaarder Lucano. Het schip verging veertien jaar gele den in de Indische Oceaan. Slechts de Nederlandse kapitein Jacob Puister wist de ramp destijds te overleven. Proksch heeft beroep aangetekend. (DPA) zij dachten, kwamen gisteren in Durres aan. "Buiten de haven wa ren vele burgers aanwezig om hun familieleden welkom te heten en de autoriteiten namen alle maatrege len om hen te ontvangen", meldde het officiële Albanese persbureau ATA. "Zij kregen te horen dat er geen maatregelen tegen hen geno men worden" en de vluchtelingen kunnen gewoon weer aan het werk of naar school, aldus ATA. De communistische regering van Albanië, die met de derde massale uittocht in negen maanden gecon fronteerd wordt, verklaarde Durres vorige week tot militair gebied na dat 20.000 Albanezen naar Italië vluchtten. Oppositieleiders zeggen dat er drie mensen gedood werden toen troepen met geweren en traan gas zaterdag een schip bestormden. Volgens ATA raakten daarbij tien mensen gewond. In de Albanese havensteden was het gisteren rustig. "Het is duidelijk kalmer geworden", vertelde een ho ge diplomaat per telefoon uit Tira na. "Geen van de havens is open voor publiek. Zij worden alle gecon troleerd door het leger". Een groep Albanese maritieme functionarissen was gisteren in Brindisi om de Italianen te bewe gen twintig Albanese schepen te la ten gaan die door de autoriteiten aan de ketting waren gelegd om te voorkomen dat ze nog meer vluch telingen zouden gaan ophalen aan de overkant van de Adriatische zee. Leden van een mensenrechtenor ganisatie, de Internationale Helsin ki Federatie, hebben na een bezoek aan drie gevangenissen in Albanië de omstandigheden daar omschre ven als "minder dan menselijk". Onduidelijke stembusuitslag in El Salvador SAN SALVADOR (AP) - Of schoon gisteravond nog n.et duide lijk was of de conservatieve Arena- partij haar meerderheid, en daar mee haar regeermacht, bij de ver kiezingen van zondag in El Sal vador had verloren, heeft de rebel lenbeweging FMLN gezegd dat de zetelwinst van de linkse oppositie een goede kans biedt op beëindi ging van de burgeroorlog. "Dit wa ren waarschijnlijk de laatste verkie zingen in oorlogstijd", zei rebellen leider Salvador Samayoa. Niemand betwistte gisteren dat Arena opnieuw de grootste partij zou worden, maar of er dit keer een absolute meerderheid in zit was nog niet beslist. Door de ingewikkelde formules waarmee de zetelverde ling wordt berekend zal het waar schijnlijk tot morgen duren voor daarover uitsluitsel bestaat. Arena zou volgens de laatste bere keningen uitkomen op 47,4 procent. De christen-democraten stonden op 28 procent en de Democratische Convergentie, een coalitie van drie linkse partijen, op ongeveer 17 pro cent. De Arena-partij verklaarde zich maandag al vroeg op de dag tot win naar van de verkiezingen. In een re actie op de eerste uitslagen zei Ar mando Calderon Sol, voorzitter van Arena en burgemeester van San Salvador, dat zijn partij de meerder heid in het Salvadoraanse parle ment heeft behouden. JOHANNESBURG - De advo caat van Winnie Mandela, George Bizos, heeft de belangrijkste ge tuige in het proces tegen Winnie een leugenaar genoemd. Kenneth Kgase (31) zou 'verhalen uit zijn duim zuigen, naar het hem uit komt', aldus Bizos, gisteren tij dens het verhoor van Kgase in het gerechtshof van Johannesburg. De vrouw van ANC-leider Nelson Mandela staat met drie medeverdachten terecht wegens de ontvoering en mishandeling van vier jongemannen, onder wie Kgase en de andere kroongetuige Thabiso Mono (22). Bizos wees er op dat de getuige nis van Kgase over de ontvoering afweek van een artikel dat hij voor een Engelse zondagskrant zou hebben geschreven. Kgase had in dit artikel gezegd, dat hij Getuige proces tegen Mandela beschuldigd van leugens onder bedreiging van een onder een jas verborgen voorwerp, naar hij vermoedde een pistool, was ontvoerd. Noch tijdens het proces tegen de leider van de lijfwacht van Winnie Mandela, Jerry Ri chardson, noch in zijn getuigenis tegen Winnie Mandela, heeft hij daar melding van gemaakt, aldus Bizos. Kgase kon hier geen ver klaring voor geven. Een ander voorbeeld dat Kgase het niet zo nauw met de waarheid nam, was volgens Bizos, het feit dat Kgase had ontkend dat hij zich voor 1989 als schrijver had gepresenteerd. Bizos liet vervol gens een brief zien uit 1987, die Kgase met enige manuscripten naar een uitgever had gezonden. Kgase gaf dit toe, maar ontkende dat hij verhalen verzon, zoals Bi zos suggereerde. De verdachte had volgens Bi zos de vier jonge mannen niet wil len ontvoeren, maar juist willen beschermen tegen de homo seksuele avances van de priester, Paul Verrijn, in wier huis ze op dat moment woonden. Kgase heeft dit ontkend. De kroongetuige en zijn drie metgezellen, zouden op 29 de cember 1988 door leden van de lijfwacht van Winnie Mandela, de 'voetbalclub' Mandela United, zijn ontvoerd en naar haar huis zijn gebracht. Daar zouden ze door haar en leden van de lijf wacht zijn mishandeld. MOSKOU Het Sovjet-referen dum komende zondag lijkt uit te draaien op een veldslag in de zes re publieken die weigeren deel te ne men. Het door conservatieven ge domineerde nationale parlement kwam gisteren met het in een reso lutie verpakte dreigement dat 'alle noodzakelijke maatregelen' getrof fen worden om iedere Sovjet-bur ger de kans te geven 'van zijn grond wettelijke rechten gebruik te ma ken'. Het referendum, een idee van BELGRADO (DPA/Rtr/AFP//GPD) - In Belgrado zijn gisteren voor de derde achtereenvolgende dag betogers de straat op ge gaan om hun ongenoegen'te uiten over het door de com munistische regering ge voerde beleid. Ten minste 20.000 betogers verzamelden zich in het centrum van Bel grado in het kader van de fel ste tegen het communisme gerichte demonstraties in Joegoslavië sinds de Twee de Wereldoorlog. Terwijl de demonstratie steeds meer deelnemers trok, riep het hoofd van de Servisch-Orthodoxe Kerk. patriarch Pavle. de betogers op zich te verspreiden "teneinde LONDEN (Rtr) - In Groot-Brittannië is gisteren een politieke rel losge barsten over het 'maagdelijk moederschap', nadat Britse kranten meldden dat een jonge vrouw die nooit een seksuele relatie met een man heeft ge had kunstmatig is geinsemineerd. De Daily Mail berichtte dat het gaat om een hetroseksuele vrouw van in de 20, die seks schuwt en niet van plan is ooit te trouwen. Zij werd in een kliniek in Birmingham kunstmatig bevrucht. Nog twee maagden hebben om deze behandeling verzocht, die zo'n 600 gulden kost. Een aantal Britse politici liet weten verontrust te zijn over deze ontwik keling. "Dit reduceert kinderen tot de status van consumptiegoederen", verklaarde Ann Winterton, parlementslid voor de regerende Conservatie ven. Zij kondigde aan dat zij minister William Waldegrave van volksge- zondsheid zal vragen deze "onnatuurlijke en immorele" gang van zaken te verbieden. Keith Davis, coördinator van de anti-abortusgroep Life noemde de inse minatie van maagden de keerzijde van abortus. Er worden 'man-vrije designer-kinderen gecreëerd voor het gemak' van andere mensen, betoog de hij. De moeders kunnen de kleur van huid, haar en ogen van de sperma donor van te voren bepalen. Conservatief parlementslid Geoffrey Dickens sprak van een schandelij ke praktijk. „Het is net alsof iemand een hond in een gezin opneemt, behal ve dan dat er geen echt gezin is omdat er geen vader is". bloedvergieten te voorkomen". De betogers negeerden de oproep evenwel onder het aanheffen van de leuze "Verraad, Verraad". De over wegend jeugdige demonstranten uit de hoofdstad kregen later ver sterking van intellectuelen zoals schrijvers en acteurs. De Servische Socialistische Par tij, de vroegere communistische partij van Servië, organiseerde een tegendemonstratie die tot doel had de positie te versterken van de pre sident van de Servische republiek, Slobodan Milosevic. Met bussen werden uit de gehele republiek fa brieksarbeiders aangevoerd, zodat ten slotte wel 30.000 aanhangers van Milosevic verzameld waren op het punt waar de rivieren de Donau en de Sava samenvloeien. Een afgevaardigde van het Servi sche parlement, Dusko Matkovic, sprak de menigte toe en verklaarde dat "degenen die Servië willen ver nietigen" zullen worden De naar schatting 20.000 betogen de studenten eisten de vrijlating van twee oppositieleiders, onder wie Vuk Draskovic, voorzitter van de Servische Beweging voor Ver nieuwing. Ook eisten zij het aftre den van de Servische minister van binnenlandse zaken, Radmilo Bog- danovich, en het hoofd van de tele visie, Dusan Mitevic. De betogers eisten verder de vrijlating van onge veer 170 personen die de afgelopen drie dagen gevangen zijn gezet. Milosevic, die zich gewoonlijk weinig gelegen laat liggen aan de wensen van betogers, had een ont moeting met enkele studenten. Hij weigerde evenwel in te gaan op een eis om een studentendelegatie te ontvangen. Later sprak hij het Ser vische parlement toe en zei dat "buitenlandse vijanden" van Servië verantwoordelijk waren voor de on rust. Naar schatting 20.000 betogers gingen gisteren de straat op in Belgrado om te protesteren tegen het communistische bewind van de deelrepubliek Servië. "oto Sovjet-president Gorbatsjov. be oogt de Sovjet-bevolking een uit spraak te ontlokken over de wense lijkheid van een 'vernieuwe Unie van Socialistische en Soevereine Sovjet-Republieken'. Moldavië, Ge- orgie, Armenie, de Baltische repu blieken Estland, Letland en Litou wen en de autonome republiek Na- kietsjevan in Azerbeidjan hebben zich tegen het houden van het refe rendum uitgesproken. Volgens het Sovjet-parlement zijn deze besluiten illegaal. Groe pen parlementsleden zullen naar de rebelse gebieden en de door radica le hervormers bestuurde steden Moskou en Leningrad afreizen om 'waar te nemen of burgers de gang naar de stembureaus wordt ont zegd' dan wel 'bijstand te verlenen aan lokale autoriteiten'. Vladimir Orlov, voorzitter van de nationale referendumcommissie, heeft in een vraaggesprek met het staatspersbureau Tass benadrukt dat overal in de Sovjetunie zal wor den gestemd. Indien nodig worden aparte stemcommissies en -bureaus opgezet, bijvoorbeeld in fabrieken en kazernes, aldus Orlov. Behalve mogelijke confrontaties tussen referendum-tegenstanders en ordehandhavers, dreigen in vrij wel elke republiek spanningen tus sen de autochtone meerderheid en etnische minderheden die voor het referendum en tegen uittreding uit de Sovjetunie zgn. De Abchazen en Zuidossetiers in Georgie, de Gagaoez in Moldavië, de Russen in Estland en Letland, hebben de hulp van Moskou al ingeroepen om de gang naar het stembureau mogelijk te maken. Slowaken betogen voor eigen staat BRATISLAVA/PRAAG (Rtr/AFP) - Tienduizenden Slowaken heb ben gisteren in de hoofdstad Brati slava betoogd voor een onafhanke lijk Slowakije. De demonstranten schreeuwden kreten als "Praag het is genoeg; Havel het is genoeg". Zij steunden de soevereniteitsverkla- ring die nationalistische groepen vorige week uitgaven, waarin zij de Slowaakse wetten boven de federa le wetten stellen. De betoging, een van grootste in de recente campagne voor de onaf hankelijkheid van Slowakije, was georganiseerd door de nationalisti sche culturele groepering Matica Slovenska. ATHENE (GPD) Voor een bijzondere rechtbank, bestaande uit 12 door het lot aangewezen rechters, on der voorzitterschap van de president van het Hoogge rechtshof, is gisteren het proces begonnen tegen de 72- jarige Griekse socialistische oud-premier Andreas Pa- pandrcou en drie van zijn vroegere ministers. Ze wor den beschuldigd van betrokkenheid bij het bank- schandaal-Koskotas. Zoals tevoren aangekondigd, is Papandreou niet verschenen en heeft hij ook geen verdedigers of getui gen a décharge opgeroepen. "Om niet de indruk te ver sterken van een legitieme gang van zaken". De drie ex-ministers, van wie er twee enige tijd in voorarrest hebben gezeten, waren wel aanwezig. Een menigte van enkele duizenden 'avrianisten' lezers van het Papandreou-trouwe dagblad Avriani juich ten vooral oud-minister van financiën Tsovolas bij aankomst toe, de enige van de vier die niet van per soonlijke verrijking is beschuldigd. De eens zo machtige vice-premier Koutsoyorgas en de oud-minister van verkeer Petsos passeerden be trekkelijk onopgemerkt. Een vijfde aangeklaagde, oud-minister van economische zaken Roumeliotis, wordt nog beschermd door zijn onschendbaarheid als Europarlementariër. Zoals verwacht, verstrikte het proces zich meteen in procedurekweéties ten aanzien van de drie aankla gers, parlementsleden van wie er twee behoren tot de rechtse partij Nieuwe Democratie (ND) en één tot de Alliantie van Links en Vooruitgang (ALVj. Vermoede lijk zal door de verdediging ook worden geprobeerd aan te tonen dat de feiten zijn verjaard. Het proces, in dien niet verdaagd, zal maanden in beslag nemen. BONN - De Britse minister-presi dent John M^jor bepleit een grotere militaire verantwoordelijkheid van Duitsland binnen Europa. Dat maakte hij gisteren tijdens zijn eer ste bezoek aan Duitsland duidelijk. M^jor onderstreepte dat Europa aan invloed wint, indien Duitsers, Fransen en Britten nauw samen werken. Een van de kwesties waar over tydens de Anglo-Duitse top overeenstemming bleek te zijn was steun aan Sovjet-president Gor batsjov zolang deze hervormingen i n zyn land blijft nastreven. Kanselier Kohl loofde het goede ?espreksklimaat en schaarde zich evenals z(jn Britse collega achter de Amerikaanse plannen voor een duurzame vredesregeling in het Midden-Oosten, waarbij zowel re kening wordt gehouden met de Palestijnse belangen als met het recht van Israel om binnen veilige grenzen te leven. M^ors commen taar was kort; "Een goede dag voor Duitsland, een goede dag voor Groot-Brittannie en een goede dag voor Europa". Beide regeringsleiders waren het eens over de etappes op de weg naar de politiek en economische eenwor ding in Europa, hoewel M^jor even weinig voor een centrale Europese munteenheid voelt als zijn voor gangster Margaret Thatcher. Thatcher had als premier de vrees geuit dat in Europa het herenigde Duitsland de eerste viool zal gaan spelen. Uit Londen klonk ook scherpe kritiek op het feit dat Duit se troepen niet actief deelgenomen hebben aan de Golfoorlog, maar al leen financieel hun sohdariteiten hebben betuigd. De Britten willen dat de Duitsers in de toekomst voor al binnen de Westeuropese Unie, WEU, een belangrijker militaire rol gaan spelen. Verder verlangen ze dat de Duitsers hun Grondwet zo veranderen dat in de toekomst Duitse militairen ook buiten het "Navo-gebied ingezet kunnen wor den. Concrete besluiten werden niet genomen tijdens dit topoverleg. maar duidelijk werd dat Kohl met Major beter uit de voeten kan dan met Margaret Thatcher Met enige voldoening meldde Kohls woord voerder dat beide politici elkaar al tutoyeren. Tevoren had minister van buiten landse zaken Genscher met zijn Franse collega Dumas geconfereerd over de toekomst in het Golfgebied. Daarbij werd duidelijk dat ook Pa rijs achter het Amerikaanse vredes plan voor het Midden-Oosten staat, waarbü Israel vrede in ruil voor be zet gebied wordt beloofd De Franse minister wil op korte termijn een buitengewone Europese top over deze problematiek.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7