Alders wil uitstoot C02 fors beperken Amsterdamse politie traint Oekraïners 'Steenwol vaak schadelijk' LUNCH VOOR BETERE WERKTIJDEN Psychische ziekten vaak het duurst 'Sportblessure uit ziektewet' DINSDAG ]- MAART Prins Bernhard in het uniform van generaal-vlieger bij de lucht macht. (archieffpto ANP) Binnenland kort Woningzoekenden De gemeente Delft wil per 1 april haar woningzoekendenbestand op heffen en een marktgericht model voor woonruimteverdeling invoe ren. Dat betekent dat woningzoe kenden in Delft niet langer een wo ning door de gemeente krijgen toe gewezen, maar dat zij zelf een vrij gekomen woning uit de Woonmarkt Krant kunnen kiezen en actie moe- ten ondernemen. De gemeente Delft maakte dit gisteren bekend. Politiebond De Nederlandse Politiebond trekt het kort geding tegen de staat in, waarin zij het verbod eiste op de in zet van particuliere beveiligers als parketwachters in Amsterdam. Dat maakte de bond gisteren bekend. De bond zegt geen uitspraak van de rechtbank in Den Haag te vragen, omdat tijdens de zitting op 1 maart reeds zou zijn gebleken dat de presi dent Van Delden de noodmaatregel van justitie niet onredelijk vond. Startkwalificatie Een meerderheid van de Tweede Kamer stemt in met het voornemen van het kabinet om het recht op een 'startkwalificatie' voor iedereen vooralsnog te beperken tot de groep mensen tot 27 jaar. De fracties van de regeringspartijen CDA en PvdA kwamen gisteren, in een overleg met de ministers Ritzen (onderwijs) en De Vries (sociale zaken), terug op hun kritiek op deze leeftijdsgrens. Minister Ritzen stélde dat de leef tijdsgrens is gekozen omdat "enige fasering" bij het invoeren van de startkwalificatie noodzakelijk is. Van onze correspondent Hans Geleijnse LVOV In de Oekraïnse plaats Lvov is verheugd gereageerd op een aanbod van de Amsterdamse politie aan het (democratische) bestuur van de regio. De gemeentepolitie, aldus publiciteitsmanager Bernard Scholten in een brief aan de autori teiten in Lvov, is bereid om training en scholing te geven aan politie mensen uit het Oekraïnse Lvov en de omringende regio. In Lvov en de andere regio in de West-Oekraine is de communisti sche parti j bij de verkiezingen vorig jaar uit het stads- en regionale parle ment verdwenen. Probleem is ech ter dat de gemeente- en districtspo litie onder het ministerie van bin nenlandse zaken in de hoofdstad Kiev vallen. De nieuwe democrati sche stads- en regiobestuurders wil len een eigen politiekorps, dat on der hun verantwoordelijkheid komt te staan. Dat streven is onderdeel van de strijd voor een onafhankelij ke Oekraïne, los van Moskou. De vice-voorzitter van het regio nale parlement, Ivan Hel, zei in een vraaggesprek dat het aanbod van Amsterdam past in 'ons beleid hier een normaal Europees land te scheppen'. Net als elders in de Sov jet-Unie wordt in Lvov door bur gers en democratische bestuurders steen en been geklaagd over corrup tie en willekeur van het politieap paraat en de invloed van de commu nistische partij erop. Volgens Hel moet nog overeen stemming met Amsterdam worden bereikt over de praktische invulling van het aanbod. Hoewel dit niet in de brief stond vermeld, rekent Hel op financiële medewerking van Ne derlandse kant. "Ons probleem is dat we nauwelijks over harde valu ta-inkomsten beschikken. Van de harde-valuta-export hier moet het grootste deel van de opbrengst wor den afgedragen aan Moskou", aldus Hel. Meubelhout De democratische politicus ziet in de Amsterdamse training de aanzet naar een nieuwe politiemacht voor de hele Oekraïne, na Rusland de grootste republiek van de Sovjet- Unie. "Wat we willen is beginnen in de stad Lvov, dan uitbreiden naar de regio en van daaruit naar de hele republiek. Als natie die een vrij Eu ropees land wil worden, willen we ook contacten met Interpol", voor ziet Hel. Het soort samenenwerking zoals de Oekraïners met Amsterdam wil len beginnen, is er al op onderwijs gebied met de Verenigde Staten en op religieus terrein met Rome. "We leiden leraren en priesters op, straks politiemensen. Dat moet ons allemaal helpen een beschaafd wes ters land te worden", aldus Hel. Voorlopig is het nog niet zover. Voorstellen voor een eigen politie korps in de Westoekrainse distric ten zijn door de centrale autoritei ten' van de hand gewezen. In Lvov patrouilleren politie en leger geza menlijk, zoals elders in de Sovjet- Unie na een bevel van president Gorbatsjov. Ook zijn er de beruchte Omon-commando's, de speciale eenheden van het Moskouse minis terie van binnenlandse zaken, ge stationeerd. Het aanbod van Amsterdam is Hel overhandigd door de Neder landse zakenman Frans Ooster- baan, directeur van de in Mannheim (Duitsland) gevestigde handelson derneming Intertrade Internatio nal. Oosterbaan probeert export naar West-Europa van meubelhout en andere Westoekrainse artikelen van de grond te krijgen. De valuta inkomsten zullen worden benut om in het Westen machinerieën aan te kopen voor de Westoekrainse in dustrie. Vrolijk jasje met lel gekleurde print kleurvrt blauw, rood en gri >cn brandstofcellen en het plaatsen van windturbines buiten de kust. Veel van deze technieken zijn het stadi um van 'proto-type' nog niet te bo ven. Niettemin zou hiermee een 'fors deel' van de C02-reductie bin nen te halen zijn. In jaar 2005 20 procent minder slechte drugs na vier doden ROERMOND (ANP) - Een Am sterdamse vrouw stelt de Roer- mondse officier van justitie mr. J. Laumen aansprakelijk voor alle schade die ze lijdt nadat hij haar naam heeft genoemd tijdens het IRA-proces. De raadsvrouw van de Amsterdamse, mr. A. van der Plas, heeft dit gisteren meegedeeld. Volgens haar heeft de vrouw ver bijsterd gereageerd toen ze hoorde dat Laumen haar tijdens het IRA- proces bestempelde als mogelijke mede-verdachte. Ze verricht sinds 1986 solidariteitswerk voor Ierse ge vangen en heeft bij haar weten nooit iets illegaals gedaan, aldus mr. Van der Plas. Tijdens het proces tegen de vier Ieren, die ervan worden verdacht vorig jaar in Roermond twee Australische toeristen te hebben doodgeschoten, zijn enkele afge luisterde telefoongesprekken van de vrouw voorgelezen. Het gaat on der andere om gesprekken met fa milieleden van de verdachten. De rechtbank verbood het voorlezen van een afgeluisterd gesprek met de Ierse advocaat van een van de ver dachten vanwege het vertrouwelijk karakter. De Amsterdamse vrouw kwam er in januari achter dat er sinds juli vo rig jaar - dat is kort na de aanhou- 'Hulpje' IRA stelt aanklager aansprakelijk ding van de vier IRA-verdachten - een gerechtelijk vooronderzoek te gen haar werd ingesteld omdat zij lid zou zijn van een 'criminele orga nisatie'. Later kwam ze er achter dat sindsdien haar telefoon werd afge luisterd door de politie. Uit de afgeluisterde gesprekken blijkt op geen enkele wijze dat de vrouw is betrokken bij strafbare fei ten, aldus haar advocaat. "De ge sprekken gaan over recente juridi sche ontwikkelingen en over de op vang van familieleden die de Ierse gevangen kwamen bezoeken. De politieke gesprekken betreffen slechts algemeen bekende, door de media gepubliceerde informatie", aldus mr. Van der Plas. Vernietigen Volgens haar had de rechter-com- missaris de banden met afgesluis- terde gesprekken met advocaten moeten vernietigen. Hij is dat naar de mening van mr. Van der Plas wettelijk verplicht. "Na de arresta tie van de Ierse verdachten is ze be naderd door een vertegenwoordig ster van de families met de vraag of zij contacten kon leggen met hun advocaten en uitzoeken wat precies de situatie was. Dat heeft ze ge daan", aldus de raadsvrouw. "Solidariteitswerk voor de door de aanklachten tot politieke gevan gen gebombardeerde Ieren is niet strafbaar. Dergelijk werk beschou wen als het deelnemen aan een cri minele vereniging is onjuist en in strijd met de bestaande jurispru dentie. Vermoedelijk is het slechts gebeurd om een juridische grond te vinden om de telefoon af te kunnen luisteren." Mr. Van der Plas is ervan over tuigd dat de telefoontap is geplaatst om familieleden van de verdachten en andere, bij het solidariteitswerk voor politieke gevangenen betrok kenen te traceren. De Amsterdamse vrouw heeft de rechter-commissaris gevraagd het onderzoek tegen haar zo snel moge lijk te beeindigen. Het proces tegen de vier IRA-verdachten wordt van daag voortgezet. Officier van justi tie mr. Laumen houdt dan zijn re quisitoir. 'Nabestaanden krijgen altijd een uitkering' DEN HAAG (GPD) - In de toe komst zal elke nabestaande bij overlijden van de partner, recht hebben op een uitkering. Zo moet een gelijke behandeling van man nen en vrouwen worden gegaran deerd. De nieuwe bepaling staat in een Algemene nabestaandenwet die staatssecretaris Ter Veld (soci ale zaken) vandaag presenteert. De nieuwe wet vervangt de Algemene weduwen- en wezenwet (AWW) uit 1959. Op basis van de nieuwe wet krijgt de nabestaande bij overlijden van de partner gedurende een jaar een uitkering, onafhankelijk van het in komen. Zijn er geen kinderen, dan is de uitkering 70 procent van het minimumloon. Zij er wel kinderen (jonger dan 18 jaar) dan is de uitke ring 90 procent van het minimum loon. Nadat het eerste jaar voorbij is, is in bepaalde gevallen een ver volguitkering mogelijk. Politie vermoedt ROTTERDAM (ANP/GPD) - De Rotterdamse politie heeft sterke aanwijzingen dat in de Rotterdam harddrugs van een slechte kwaliteit worden verkocht. Nadat er gis terochtend vroeg een man en een vrouw dood op straat werden aan getroffen, zijn er gistermiddag op nieuw twee doden gevonden. De vier zijn mogelijk het slachtoffer van een slechte kwaliteit heroïne. De twee dode mannen, die 's mid dags in woningen in de Insulinde- straat en de Van Heusdenstraat werden gevonden, waren volgens de politie drugsgebruikers. Van de man en de vrouw, vermoedelijk jon ge Fransen, die 's ochtends op straat werden gevonden, is dat niet te heg gen. De politie was getipt over een steekpartij maar de slachtoffers hadden geen steekwonden. Sectie heeft inmiddels uitgewezen, dat zij door vergiftiging om het leven zijn gekomen. Laboratoriumonderzoek zal vol gens een politiewoordvoerder moe ten uitwijzen of de vier mensen in derdaad aan de gevolgen van drugs gebruik zijn overleden. Ook gaat de politie uitzoeken of er tussen de vier slachtoffers een verband bestaat. Bedrijfsleven hoeft onderwijs niet te steimen DEN HAAG (GPD) - Minister Rit zen (onderwijs) slikt zijn plan in om het bedrijfsleven een structurele bijdrage te vragen voor het beroeps onderwijs. Hij wordt daarin ge steund door de regeringsfracties van CDA en PvdA. Eind januari drong het parlement er nog kamer breed bij de bewindsman op aan om het bedrijfsleven jaarlijks een vast bedrag in rekening te brengen voor het beroepsonderwijs. Maar Ritzen geeft het definitief op. De minister vertelde de Kamer gisteren dat het bedrijfsleven hem ervan heeft overtuigd dat het alleen per regio of per bedrijfstak kan be sluiten om aan het beroepsonder wijs mee te betalen. En als de be drijven een financiële bijdrage ge ven, gaat het uitdrukkelijk om ex traatjes. Nu de claim van tafel is, zijn werkgevers en werknemers weer bereid te overleggen over de inhoudelijke vernieuwing van het beroepsonderwijs. DEN HAAG (ANP) - Minister Alders (milieu) onderzoekt of de uitstoot van kooldioxyde (C02) in het jaar 2005 met 20 procent kan worden verminderd. In zijn Klimaatnota. die in juni verschijnt, zal hij mogelijk al maatregelen voorstellen om die beperking te bewerk stelligen. Het voornemen gaat aanmerkelijk verder dan het Nationaal Milieubeleidsplan Plus (NMP-Plus) waarin naar een C02-reductie van drie tot vijf procent in het jaar 2000 wordt gestreefd. C02 is een van de belangrijkste oor zaken van het zogeheten broeikas effect: de opwarming van de aarde die grote klimaatsveranderingen tot gevolg kan hebben. Kooldioxyde komt voornamelijk vrij bij het ver stoken van fossiele brandstoffen als olie, aardgas en steenkool in ener giecentrales, de industrie en het verkeer. De reductie met 20 procent in het jaar 2005 is overigens een doelstelling die al in 1988, op een in ternationale conferentie in Toronto, is vastgelegd. Nederland heeft dit streven steeds onderschreven, maar tot op heden nooit tot beleid verhe- Of dat nu wel gebeurt, is nog niet helemaal duidelijk. Een woordvoer ster van de bewindsman zegt dat dit met de Klimaatnota het nog niet het geval zal zijn. Het Energie Studie Centrum (ESC) in Petten en het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) gaan Prins Bernhard mag weer uniform dragen DEN HAAG (ANP) - Prins Bern hard mag in voorkomende gevallen, zoals de jaarlijkse herdenking van de capitulatie van Duitsland in Wa- geningen, weer het militaire uni form dragen. De regering heeft aan de prins laten weten dat zij het op prijs zou stellen dat de prins dit zou,,, doen, verklaarde de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) gisteren. Prins feernhard moest in 1976 zijn militaire functies en zijn functies in het bedrijfsleven neerleggen nadat de uitkomsten van een onderzoek van de zogenoemde Commissie van Drie bekend werden. De commissie toonde de betrokkenheid van de prins bij de Lockheed-affaire aan. De prins verklaarde toen dat hij hoopte de gelegenheid te krijgen het vertrouwen weer te herstellen. Het besluit om Bernhard toe stemming te geven voor het dragen van het militaire uniform is op ini tiatief van het kabinet genomen. Als aanleiding wordt aangegeven dat het nu vijftien jaar geleden is dat de prihs de hoop uitsprak dat het ver trouwen in hem hersteld zou wor- er echter van uit dat de 20-procents- norm in de nota zal worden opgeno men. De beiue instanties bekijken de haalbaarheid van de forse C02- reductie. De eerste resultaten van hun onderzoeken worden bemoedi gend genoemd. Niet eenvoudig Het Nederlandse streven naar een C02-beperking van 3 tot 5 procent waarover de Haagse politiek in het verleden hevige debatten heeft ge voerd - past binnen in de plannen van de Europese Gemeenschap. Een land als Duitsland heeft echter al verdergaande reducties aange kondigd. Duitsland kan dat ook ge makkelijk, zo luidt de redenering op het ministerie van minister Al ders. Door de eenwording van de BRD en de DDR kan Duitsland een belangrijk deel van de reductie bin nenhalen door de zwaar vervuilde Oostduitse economie 'schoon te maken'. Nederland heeft wat dit be treft heel wat minder mogelijkhe den. Toch heeft Alders steeds onder streept niet te willen blijven steken bij de 5 procent C02-vermindering in 2000. De studies die hij voor de Klimaatnota laat verrichten moeten de bewindsman dan ook politieke wind in de zeilen geven, ondanks het feit dat een verdergaande doel stelling nog niet expliciet in de nota zal worden opgenomen. Windenergie De vermindering zal vooral gereali seerd moeten worden door middel van energiebesparing, zo meent P. Okken van het Energie Studie Cen trum (ESC). Daarbij geldt overigens dat het energiebeleid de eerste ver antwoordelijkheid is van minister Andriessen van economische za ken. Een geringer verbruik van ener gie is onder meer mogelijk door be sparing bij de eindgebruikers. Daarbij kan gedacht worden aan verwarmingsketels met een hoog rendement, aan warmtepompen en een betere isolatie van woningen en dergelijke. Fossiele brandstoffen zoüden vervangen kunnen worden door kernenergie of duurzame bronnen als zonne- en windenergie. Het ESC bestudeert ook nieuwe technieken als bio-brandstoffen, kleine absorptie-warmtepompen, ROTTERDAM (GPD) De kosten voor psychische aandoeningen be dragen bijna negen miljard gulden per jaar, veruit het hoogst van alle ziekten. Daarnaast hebben hart- en vaatziekten, ziekten aan de spijsver teringsorganen (inclusief tandarts- hulp) en aandoeningen aan het be wegingsstelsel een groot aandeel in de kosten. Opvallend is dat ziekten die hoge kosten veroorzaken geen belangrijke oorzaak van overlijden zijn, met uitzondering van hart- en vaatziekten. Dat blijkt uit het rapport 'Kosten van ziekten in Nederland' dat van daag is verschenen. Het onderzoek, dat mede is uitgevoerd door de Erasmus Universiteit in Rotterdam, geeft een overzicht van het aandeel van ziekten in de kosten van de Ne derlandse gezondheidszorg (40 mil jard gulden, exclusief bejaarden zorg en maatschapelijk werk) naar sector, leeftijd en geslacht. De totale kosten van ziekten ne men sterk toe met de leeftijd. Op veertigjarige leeftijd bedragen ze gemiddeld tweeduizend gulden per persoon per jaar. De kosten voor personen van tachtig jaar en ouder bedragen ongeveer veertiendui zend gulden. DELFT (ANP) - Vezelstoffen als glaswol, steenwol en keramische wol zijn onder bepaalde omstandig heden even schadelijk voor de ge zondheid als asbest. Ze kunnen lei den tot ziekten als long- en buik- vlieskanker. Dat stelt de biochemi cus drs. P. Swuste van de vakgroep veiligheidskunde van de Techni sche Universiteit Delft. Swuste pleit ervoor het gebruik van de betreffende stoffen via wet geving aan banden te leggen. Het gebruik van asbesthoudende stof- DEN HAAG Ongeveer dertig arts-assistenten van het Haagse ge meenteziekenhuis Leyenburg ge bruikten gisteren hun lunch voor de deur van het Haagse stadhuis. Ze voerden hiermee actie voor betere werktijden. Hun actie wordt ge steund door de Landelijke vereni ging van Artsen in Dienstverband (LAD.) De arts-assistenten strijden al enkele jaren voor eenzelfde 38- urige werkweek als andere gemeen te-ambtenaren in Den Haag. Na een lange weg langs diverse rechtin- stanties stelde de Hoge Raad de arts-assistenten augustus vorig jaar in het gelijk. De assistenten zouden in de periode vanaf 1989 tot en met september 1990 mogen uit gaan van een basis-werkweek van veertig uur. Dat had als consequen tie dat zij alsnog recht hadden op een vergoeding van tien over- werkuren per week over die gehele periode. Het Leyenburg betaalde eghter niet uit. (foto anp» DEN HAAG (GPD) Sportblessures horen niet thuis in de ziektewet, die is er voor om beroepsrisico's te dekken. Deze boodschap had voorzitter J. ten Hoopen van het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV) gisteren voor het kabinet tijdens het jaarlijkse congres van zijn or ganisatie in Den Haag. Hij vindt dat mensen zich bij sportbeoefening in de vrije tijd horen te verzekeren, zoals ze zich ook verzekeren tegen ongeval tijdens vakanties. Sportblessures kosten ongeveer een miljard gulden per jaar aan ziektewet uitkeringen, aldus Ten Hoopen. De voorzitter keerde zich tegen het plan van het kabinet om twee wacht- dagen in de ziektewet in te voeren en die dagen vervolgens niet uit te beta len. Ten Hoopen stelt voor de dagen pas aan het eind van het jaar uit te ke ren. Evenmin gelukkig is hij met het voorstel om de eerste zes weken van het ziekteverzuirp ten laste van de werkgever te brengen. Het midden- en kleinbedrijf kan volgens hem die last niet dragen. Daarom wil hij een 'drempel' invoeren bij bijvoorbeeld 35 werknemers. De christelijke vakcentrale CNV vindt het voorstel van het NCOV "grote onzin en onbespreekbaar". "Sporters zijn gezonder dan niet-sporters", al dus CNV-bestuurder De Geus. TNO wil gebruik vezelstoffen aan banden leggen fen, die de afgelopen jaren honder den dodelijke slachtoffers hebben gemaakt, wordt volgend jaar al ver boden. Swuste doet al jaren onder zoek naar de gezondheidsrisico's van asbest, dat onder meer wordt gebruikt in de bouw. Zijn bevindin gen hebben een belangrijke rol ge speeld bij het besluit deze stof te verbieden. De kankerverwekkende eigen schappen van asbest zijn niet het gevolg van de chemische, maar van de mechanische eigenschappen van ervan, aldus de onderzoeker. As bestvezels dringen bij inademing door in de cellen van long- en buik- vliesweefsel, die daardoor bescha digd raken en kunnen afsterven. Alternatieven als steen- en glas wol, die in de vliegtuig-, scheeps- en woningbouw worden gebruikt, kunnen volgens de Delftse bioche- miscus dezelfde eigenschappen hebben. Daarbij spelen onder meer de lengte en de diameter van de ve zel een rol. Een te grote vezel kan niet door dringen in de bronchien, een te klei ne vezel blijft als stof circuleren in de longen. De gevarenzone ligt tus sen twee en vijftig micrometer leng te en diameters van 0,02 en de 3 mi crometer. De tweede factor vormt de verblijfstijd van de vezel in het longweefsel. Hoe langer de vezel zich daar ophoudt, hoe groter de kans op aantasting van de cellen. Hoewel het wetenschappelijk be wijs voor de schadelijkheid van wol- en glasvezels nog niet is gele verd, lijkt het Swuste niet verstan dig te wachten op de eerste dodelij ke slachtoffers. Het verdient vol gens hem aanbeveling nu al maatre gelen te nemen, waarbij ruime vei ligheidsmarges in aanmerking ge nomen zouden moeten worden. Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft een com missie van deskundigen gevraagd te adviseren over de eventuele scha delijkheid van vezelstoffen, aldus een woordvoerder. Die heeft inmid dels een concept-rapport uitge bracht. Daarin staat dat bij het gebruik van keramische vezels en slakken- wolvezels dezelfde grenswaarde ge hanteerd zou moeten worden als nu geldt voor asbest. Voor glas- en steenwol zou een iets soepeler grenswaarde in aanmerking geno men kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3