Donny Osmond gaat eigen weg O Van tieneridool tot serieus popmuzikant Lex Harding schorst dj Rob Stenders 'Tolerantie houdt op als het privéleven wordt aangetast' Paasloo PAGINA 22 RTV-SHOW DINSDAG 12 MAART 1991 dig buiten de gewone wereld. Ik wist niet hoe andere jongens van mijn leeftijd hun tijd doorbrach ten". Donny Osmond is nu zelf va der. Zou hij zijn kinderen later stimuleren de showbusiness in te gaan? "Ik wil mijn kinderen in alles stimuleren, als ze er zelf maar plezier'in hebben. Ik denk dat ik ze wel zou waarschuwen voor de consequenties van het vak. Uit ervaring weet ik dat het niet alleen maar glitter en glamour is". Breuk Thé Osmond Brothers hielden het aan het eind van de jaren ze ventig voor gezien. De groep viel uit elkaar en elk familielid ging zijn eigen weg. Vanwaar die breuk? Donny: "Ach, we hadden geen echte ruzie, maar als je zo lang zo dicht op eikaars lip zit, krijg je irritaties. Bovendien kre gen we steeds meer meningsver schillen over de repertoire-keu ze. Dat is niet gek, want we wer den allemaal ouder en ontwik kelden een eigen smaak. Mijn broers en zus trokken steeds meer naar de country-kant en daar hou ik zelf niet zo van. Ik hou van rock en funk. Om ruzies te voorkomen hebben we beslo ten de groep op te heffen. Bijn< alle familieleden zijn nog we werkzaam in de muziekindus trie". Donny heeft in eerste instantie en paar jaar afstand genomen van de showbizz. "Ik wilde dat de mensen me even zouden ver geten als tiener-idool. Dat kost tijd. Ik heb veel aanbiedingen ge kregen van platenfirma's die snel met me wilden scoren. Daar voelde ik niets voor. Ik heb me in alle rust voorbereid op mijn co me-back. Met mijn tweede (nieuwste) album is de weg ge plaveid voor een nieuwe carriere. Ik denk dat ik nog een derde al bum nodig heb om me helemaal te ontworstelen aan mijn vroege re imago". Privé Donny Osmond hoopt nog dit jaar naar Europa af te reizen voor een aantal live-concerten en om zijn plaat te promoten. Eén ding heeft hij zich in ieder geval voor genomen. Hoe bekend hij nu ook weer zal worden, zijn privé-leven zal hem heilig zijn. "Ik heb nu een gezin en dat gezin blijft bui ten de publiciteit. Ik wil me best voor honderd procent geven als muzikant, maar niet als mens. Er moet een stukje gevoelsleven van jezelf zijn, dat je niet met je fans deelt maar alleen met je vrouw en kinderen. Dat is de eni ge manier om te kunnen overle ven in deze business. Geen hui selijke reportages dus over mijn vrouw, mijn kinderen. Geen par ty's waar het gezin verschijnt. Ik ben muzikant en in die hoeda nigheid mogen de mensen alles van me weten. De rest is privé". Koninklijk paar trok veel kijkers HILVERSUM (ANP) - Het tv-gesprek met koningin Beatrix en prins Claus, afge lopen zondag, heeft 1,7 mil joen kijkers getrokken. Zij gaven het programma de ho ge waardering van 7,6. Volgens een woordvoerder van de NOS is een kijkdicht heid van 13 procent op zon dagmiddag op Nederland 3 uitzonderlijk hoog. Door gaans halen programma's op dat tijdstip een kijkdicht heid van 3 tot 4 procent. Al leen belangrijke schaats wedstrijden trekken op dat uur wel eens meer kijkers. HILVERSUM (GPD) - Veroni ca disc-jockey Rob Stenders is door zijn baas Lex Harding voor vier weken geschorst voor het programma Stenders en Van Inkel. Rob Stenders zou, volgens Harding, beledigende grappen hebben gemaakt over het CDA-kamerlid Van Vlij men en Jan Lenferink. Volgens Veronica-woord- voerder Steven Gelder komt de schorsing van Rob Stenders niet als een donderslag bij hel dere hemel. Rob Stenders zou al enkele waarschuwingen hebben gehad van Lex Harding omdat hij vaak net op het rand je van het toelaatbare balan ceerde. Volgens Gelder is schorsing een straf die zelden wordt toegepast bij Veronica. Rob Stenders mag dus een maand niet met zijn collega en vriend Jeroen van Inkel het vrijdagavond radio-program- ma presenteren, maar blijft wel zijn eigen radioshow op de vrijdagmiddag doen en tevens, samen met Van Inkel. Count down op televisie presenteren. Rob Stenders is de tweede Radio 3 disc-jockey in Hilver sum die in korte tijd is ge schorst. Drie weken geleden moest Rick van Velthuijsen van AVRO-manager Lex de Rooi voor twee weken het veld rui men. Inmiddels heeft Van Velt huijsen zijn werkzaamheden weer hervat. Rechtszaak tegen STER van de baan HILVERSUM (GPD) IP Ne- derland, het bureau dat de commerciële belangen van RTL 4 behartigt, ziet af van een rechtszaak tegen de STER. IP kondigde twee maanden gele den aan juridische stappen te overwegen vanwege een bonus die de STER adverteerders in het vooruitzicht stelde. Directeur C.J. Smeekes kon digde in januari aan dat adver teerders die hun hele tv-budget bij de STER zouden uitgeven, op een korting van twintig pro cent konden rekenen. IP was daarover aanvankelijk furieus, omdat de STER-bonus oneer lijke concurrentie tot gevolg zou hebben. Volgens directeur F. Eijken van IP is nu echter van een rechtszaak afgezien omdat vol gens hem adverteerders nau welijks op het STER-aanbod hebben gereageerd. "De STER heeft maar weinig voordeel van deze bonus", aldus Eijken. Radioserie over tolerantie in Nederland Van onze correspondent Fred van Garderen GRONINGEN (GPD) - Neder landers zien zichzelf graag als een tolerant volk. Maar bestaat die tolerantie wel en zo ja, in welke windstreek is die het grootst? Programmamaker Jos Lubscn ging op onderzoek uit en wandelde met zijn micro foon rond in vier steden. Zijn bevindingen zijn tc beluisteren in een vijfdelige programma- serie die vanaf morgenmiddag (Radio 5) wekelijks in het NOS-programma 'Aktuele za ken' worden uitgezonden. Eerst komen de reacties uit de steden aan bod. De serie wordt, op 1U april, afgesloten met een discussie in de studio. Lubsen: "Achteraf gezien is het verschil in tolerantie in de verschillende windstreken moei lijk boven water te krijgen. Mijn aigemene indruk is dan ook dat zo n verschil er nauwelijks is. Mensen zijn in het hele land re delijk tolerant. Die tolerantie houdt op als het privéleven wordt aangetast". De onderwerpen die Lubsen behandelt, zijn in elke stad an ders. "In Rotterdam zijn dat on der meer de buitenlanders, de prostitutie in Katendrecht, het leven in een nieuwbouwwijk en de Centrum Democraten; in En schede komen aan bod de woon wagenbewoners, homoseksuele mannen die elkaar ontmoeten in een park, een moskee en studen- tenoverlast; Maastricht kent het verschijnsel van psychiatrische patiënten die geïntegreerd zijn in de stad, de thuislozen en drugs overlast". Om alle informatie in goede, begrijpelijke banen te leiden, laat Lubsen prof.dr. A. Hagendo ren, hoogleraar Algemene Soci ale Wetenschappen aan de uni versiteit in Utrecht, commentaar geven. Lubsen. "Dat werkt ver helderend. Als in Rotterdam een bewoner over de grote aanhang van de Centrum Democraten in zijn omgeving vertelt, komt daar na Hagendoren met de relative rende opmerking dat nog niet éen procent van de Nederlandse bevolking op die partij stemt". Uitzendingen: Op de woens dagen 13 (Rotterdam), 20 (En- schedc)en 27 maart (Gronin gen), en op 3 (Maastricht) en 10 april. Radio 5, 13.10 tot 15.00 Van onze correspondent Frederike Contant HILVERSUM - The Osmond Brothers leken in de jaren ze ventig soms populairder dan de Beatles. Overal waar de broers zich vertoonden speelden zich emotionele taferelen af. Toen de oudste broer Wayne Osmond in 1973 in het huwelijk trad met zijn jeugdliefde, werden er op vele meisjeskussens bittere tranen gehuild, maar de hoop ooit nog eens door benjamin Donny gestrikt te worden bleef. Donny Osmond: grote bruine ogen, zwarte golvende haren, plateauzolen en wijde broekspij pen. Welke tiener had hem niet als popster boven haar bed han gen? Het voormalige tieneridool is inmiddels de dertig gepas seerd. Onlangs werd zijn solo-al bum, Eyes don't Lie', uitge bracht. Een album vol verrassin gen. Veel funky muziek en een enkele ballad. Op menig num mer lijkt Donny Osmond beïn vloed te zijn door Prince. "Het valt niet mee om serieus genomen te worden door critici, als je zo'n leven achter de rug hebt als ik", zegt Donny Os mond. "Ik denk dat ik zeker drie goede albums moet maken, wil ik een beetje afkomen van dat suikerzoete imago van de jonge Donny". Glamour NEW YORK Popster Sting hield deze week. samen met zijn vrouw, een inleiding bij een film over de bescherming van het Bra ziliaanse regenwoud. De film werd vertoond op een benefietcon cert in de Carnegie Hall in New York. Behalve Sting verleenden onder anderen Elton John en de Braziliaanse Gilberto Gill hun me dewerking aan het concert waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Regenwoud fonds. Dit fonds zet zich, samen met de India nen in Brazilië, in voor het behoud van het regenwoud en de rechten van zijn inwoners. (foto Ai r» "Nu ik ouder ben, besef ik pas wat npijn persoon en mijn broers teweeg hebben gebracht. In die tijd realiseerde ik me dat hele maal niet. Maar, ik heb een ge weldige tijd gehad. Ik deed waar alle kinderen van droomden. Ik was een ster en iedereen behan delde mij ook zo. Dat vond ik zelf niet eens zo gek. Ik stond al sinds mijn vierdejaar regelmatig op de bühne. Achteraf denk ik wel eens dat ik een heel stuk jeugd gemist heb. Jammer, want dat haal je nooit meer in. In die tijd wist ik niet beter. Ik stond volle- Bijna een kwart eeuw nadat de dichter J.C. Bloem op het kerk hofje van Paasloo werd begra ven, is Clara Eggink naast hem ter aarde besteld. Destijds wa ren bekende dichters en schrij vers als Adriaan Roland Holst en Simon Carmiggelt naar de Kop van Overijssel afgereisd om hun kunstbroeder de laatste eer te bewijzen. Van Clara, aan wier begrafenis geen rucht baarheid was gegeven, heeft vrijwel niemand afscheid geno- Voor de buitenwacht was zij toch altijd in de eerste plaats de vrouw, en later de levensgezel lin, van de dichter die zoveel memorabele regels heeft nagela ten. Toch had de toekomst na haar scheiding van Bloem nog twee bruiloftsdagen voor haar petto. Toen het leven in Hol land haar na de oorlog begon te benauwen, sloeg ze de deur ach ter zich dicht en ging reizen. Twee jaar verbleef ze in Egypte Kenia. Over haar ervarin gen vertelt ze op onopgesmukte wijze in 'In Afrika', dat pas vele jaren nadien werd gepubli ceerd. "Wie eenmaal van de reiskoorts bezeten raakt, ver liest nooit meer het vertrouwen dat het wonder over de volgende grens ligt", schrijft ze in de in leiding. Wie reist, jaagt achter fantomen aan, maar het fan toom ontsnapt steeds weer, want "aan het diepste wezen i andere mensen, andere die- en andere levensvormen kun je toch niet raken. Het is en blijft grijpen naar de regen boog". Clara Eggink is ook de schrijfster van het prachtige 'De merkwaardige reizen van Hen- iëtte en Alexandrine Tinne', en soort biografie in brieven, caarin de roekeloze AJ'rikaanse Wr rj 1Y Q j e Gerrit jan Zwier expedities van deze Haagse da mes, die zo fataal zouden eindi gen, op levendige wijze in beeld worden gebracht. Het kordate en kortaangebon den karakter van deze vrouw komt echter het duidelijkst naar voren in haar herinneringen die ze in de jaren zeventig .te boek stelde. Haar 'Leven met J.C. Bloem' belicht op haar scherpe wijze de ongewone ver houding die er tussen haar en de "dichter van het najaar" be stond. Ze leerden elkaar kennen op het Rotterdamse lyceum, waar zij eindexamen deed en waarbij Bloem als gecommit teerde aanwezig was. Zij was negentien en hij twee keer zo oud. "Het was een tamelijk ge zette man die al aardig kaal werd", schrijft ze in haar me moires. Volgens Roland Holst zou Herman Gorter gezegd heb ben, toen hij het paar voor het eerst in het vizier kreeg: "Zoiets komt bij dieren toch niet voor". Een onjuiste observatie, stelt Eggink pinnig vast, want zoiets komt bij dieren wel degelijk voor. Later vestigden ze zich, toen Bloem een baantje had gekre gen bij de rechtbank in het Frie se Lemmer, in het onaanzienlij ke Sint-Nikolaasga. Daar trok de dichter zich graag met een fles jenever terug in zijn biblio theek. ".Hij was aan het boek en aan de drank", heeft Roland Holst eens opgemerkt. Na een flinke dosis alcohol maakte hij dan alleen nog maar vriende lijke geluidjes". In het "Friese Cayenne", zoals Bloem zijn woonplaats eens aanduidde, waren lezen en wandelen de enige afleidingen. "We leefden het saaie, maar niet onbehaag lijke leven van burgers diep in de provincieherinnert Clara zich. "Aanspraak hadden we niet veel. Fries was de voertaal en hoewel iedereen uitstekend Nederlands sprak, gaf dat toch een afstand. Je was een Hollan der en dat schiep bij de chauvi nistische Friezen een zekere achterdochtigheid". In een bespreking van het boek mopperde Anton Korte- weg. de directeur van het Ne derlands Letterkundig Muse um, over de vele taalfouten die Clara Eggink maakte. Die op merkingen schoten de "literaire weduwe", zoals zij zichzelf iro nisch noemde, die toch al een af keer had van de pluizersdie het werk van Bloem bezoedel den, in het verkeerde keelgat: het Museum kon nu verder naar de literaire nalatenschap van deze dichter fluiten. Die erva ring hebben Korteweg en zijn medewerkers geleerd om voortaan niet meer als critici op de voorgrond te treden. Naast de groenzwart uitge slagen witte steen van Bloem is nu een nieuwe zerk verschenen. Een nieuwe inscriptie is niet no dig, want die zucht op dq oude steen - "Voorbij, voorbij, o en voorgoed voorbij" - wordt na tuurlijk ook voor de ander ge slaakt. OA/tl? KAN VOZ STREKT GEEN SPRA KE VAN Z JN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22