'Ella Fitzgerald is soort archiefkast' Topkwaliteit in Rijksprentenkabinet Een Francofiel met voorkeur voor kleuren PODIUMBLIK Soesja Citroen twaalf en een half jaar jazz-zangeres DINSDAG 12 MAART 1991 KUNST PAGINA 21 Expositie Aquarellen en grafiek van Leo Aarts. Tot 30 maart te zien in Galerie Coup d'Art. Nieuwe Rijn 27 in Leiden. Geopend op woens dag, vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 18 00 uur en op donderdag van 10.00 tot 21.00 uur. LEIDEN Als Leo Aarts gaat schilderen bevestigt hij zijn papier niet op een schildersezel. Hij legt het op een tafel en dat verschaft hem een grote bewegingsvrijheid. Hij kan om het werk heenlopen en hij kan de beweging van het penseel met zijn schouder inzetten. "Zo on geveer", zegt de kunstenaar en hij zwaait demonstratief met zijn ar men door de tentoonstellingsruim te van Galerie Coup d'Art. Een be weging die grote gevolgen heeft voor zijn werk. Onder de 25 aquarellen die Leo Aarts tot 30 maart in Galerie Coup d'Art exposeert bevindt zich een aantal tweeluiken. In dit geval zijn dat steeds twee aquarellen, wie wel bij elkaar horen, maar die apart zijn ingelijst. De lijsten doorbreken de voorstelling. "Uit nood geboren", licht Leo Aarts toe. "Het papier waarop ik graag werk is gewoon niet groot genoeg voor grote bewe gingen". De meeste aquarellen stellen bloemen voor. Of gewoon vlekken in heldere en en zuivere kleuren, die op bloemen lijken. "Mijn uitgangs punt is vrijwel altijd een organische vorm met een kenmerkende kleur. Maar elke beweging wordt door de voorafgaande beweging bepaald. Zo ontstaat een eigen zelfstandige en oorspronkelijke werkelijkheid. Mijn voorkeur voor kleur boven vorm en lijn bepaalt in belangrijke mate het creatieve proces". Leo Aarts zegt nadrukkelijk dat hij de werkelijkheid niet wil kopiëren. De meest recente aquarellen zijn twee tweeluiken 'Ecriture Coulee I' en 'Ecriture Coulee II' ('lopend schrift I en II'). In sommige opzich ten lijken ze op elkaar, in andere op zichten zijn ze juist eikaars tegen hanger. Zo valt in beide tweeluiken een beweging van het ene luik naar het andere te bespeuren, maar in het ene geval gaat het om een op waartse beweging en in het andere geval om een neerwaartse. In Ecri ture Coulee I gebruikt Leo Aarts overwegend warme kleuren en in Ecriture Coulee II juist koude. Maar in beide tweeluiken zit een span ning tussen het beschilderde en het onbeschilderde deel. Wat mij betreft vormt dit viertal het hoogtepunt van de expositie. Het is veel levendiger dan de oudere aquarellen, waarin centrale compo sities de boventoon voeren en waar in je bloemen herkent, of je nu wilt of niet. Leo Aarts geeft zijn werken uit sluitend Franse titels. Dat is gemak kelijker vindt Leo Aarts, want in het Frans kun je sommige dingen nu eenmaal bondiger uitdrukken dan in het Nederlands. Als voorbeeld noemt hij de titel 'Reverdissement'. In het Nederlands heb je daar vier woorden voor nodig: 'het weer groen worden'. Toch geeft hij toe 'een beetje veel Francofiel' te zijn. LISETTE OOMEN Compleet grafisch werk Goya te zien in Emmen EMMEN (GPD) Het gebeurt zel den dat alle etsen van Goya tegelijk te zien zijn in één plaats. In Emmen gebeurt dat op de tentoonstelling van de Spaanse schilder Fransisco de Goya (1746-1828), die tot en met 14 april in het Bruggebouw is te zien. De expositie omvat 228 origi nele etsen van de Spaanse schilder. im het complete grafi- n Goya, dat in Neder- i Emmen te zien zal Eight Heads in een choreografie van Daniel Ezralow is een van de dansen die het Scapino Ballet komende zaterdag in de Leidse Schouwburg uitvoert. (foto Hans Gerritsen) Première Na optredens in Londen, Berlijn, New York en Tokyo zijn Mathilde Santing en haar ensemble in Lei den te zien. Morgen (voorpremiè re) en donderdag 14 maart speelt ze haar nieuwe programma Car ried Away in de Leidse Schouw burg aan de Oude Vest. Door de wisselwerking die tijdens het con cert ontstaat tussen Mathilde en haar ensemble, zijn haar optre dens niet alleen puur luistergenot, maar ook uiterst bezienswaardig. Combineren Dat Jules Deelder eigenzinnige opvattingen heeft over het leven en de dichtkunst, is algemeen be kend. Maar dat hij ook heel eigen aardig denkt over het maken van theater, kunt u op vrijdag 15 maart om 20.15 uur zien in de Leidse Schouwburg, als hij zijn One Man Show Deelder Draait Door presenteert. Als geen ander slaagt Deelder erin, om zijn ver schillende facetten als schrijver, dichter en performer te combine- Pasolini In Orgie van Pier Paolo Pasolini gaan een man en een vrouw op zoek naar de grenzen van hun re- latie. Hoewel het onderwerp van het toneelstuk loodzwaar is en de uitvoering soms wreed, is de toon opmerkelijk licht, bijna als varié té. Dit door Peter Eversteyn gere gisseerde stuk is op vrijdag 15 maart om 20.30 uur te zien in het Parktheater in Alphen aan den Rijn. Groene mensjes Al op zijn vierdejaar loopt Bo met een gratis postbankkoffertje door het huis. Stropdasje om, streepjes overhemd, een trommeltje vol bo terhammen besmeerd met Latta en pindakaas. Maar op zijn ver jaardag krijgt Bo geen succes agenda, maar een sprookjesboek. Bo raakt verdwaald in het boek. Hij ontmoet een Aap op Sokken, groene mensjes en komt in Ho- noloeloe. Dit programma van Mark Boode is op vrijdag 15 en zaterdag 16 maart te zien in het MicroTheater in Leiden. De aan vang is 20.30 uur. Soli en duetten Op muziek van Philip Class en Patricio Wang toont de Dans groep Krisztina de Chatel een aantal nieuwe choreografieèn on der de titel Sequence. In het eer ste deel van het programma dan sen de vrouwen in de groep een trio en de mannen een kwartet. In het tweede deel worden ook soli gedanst. Te zien op zaterdag 16 maart om 20.30 uur in het Parktheater, Alphen. Volwassen publiek Het Scapino Ballet Rotterdam presenteert op zaterdag 16 maart een veelzijdig programma met nieuwe choreografieën van Ed Wubbe, Mats Ek en Daniël Ezra low in de Leidse Schouwburg. In dit nieuwe programma richt het Scapino Ballet zich niet op de jeugd, maar wil het een volwassen publiek aanspreken. Dit blijkt ook uit de muziekkeuze: er wordt André Manuel wil een beest in zijn bed. gedanst op muziek van J.S. Bach, Philip Glass en op volksmuziek uit het Zweedse Norrbotten. Beest in bed André Manuel won vorig jaar het Leids Cabaret Festival. Zaterdag 16 maart treedt deze cabaretier op in het Multifunctioneel Cen trum in Oegstgeest met het pro gramma Ik wil een beest in mijn bed'. Daarin bespeurt hij nog steeds enkele diepe gaten in zijn leven. Het programma is dan ook een programma over iets dat er nog niet is. Aanvang 20.30 uur. Vervanging Wegens ziekte kan de ex<abare- tier Fons Jansen zaterdag 16 maart niet voorlezen op een avond, die door de Volksuniversi teit K&O in de Roskam aan de Turfmarkt in Katwijk is georga niseerd. K&O heeft echter 'een waardige vervanging gevonden in de muis Frederik de Verteller'. Guus Reker speelt Frederik, die een aantal griezelverhalen vertelt onder de titel De Burcht a an Zee. Reker wordt op de piano begeleid door Sebastiaan Huydts. De aan vang is om 20.15 uur. Circusnummers Veertig kinderen van tien tot zes tien jaar voeren echte circusnum mers uit: koorddansen, ballopen, acrobatiek, fietsen op eenwielers en jongleren. Ook de''dieren' ont breken niet in Circus Elleboog: er zijn apen, beren en een 'echte' olifant. Te zien op zaterdag 16 en zondag 17 maart in het LAK-thea- ter aan de Clevenngaplaats in Leiden. Aanvang 15.00 uur. Tegen Apartheid De werkgroep 'Leiderdorp tegen Apartheid' is erin geslaagd om het toneelstuk van Athol Fugard, Mijn kinderen! Mijn Afrika naar de Muzenhof te halen, waar het op zondag 17 maart om 14.30 uur wordt gespeeld door de Zuid afrikaan Anthony Akerman. De zwarte leraar Anela Myalatya probeert de kloof tussen blank en zwart te dichten en lijkt daar in te slagen als hij een blank meisje en een zwarte jongen zover krijgt, dat zij samen meedoen aan een li ter atuurwedst rijd. Maar dan slaat het noodlot toe. Lievelingsrat Aan het hoofd van een heksen kring van dertien heksen staat de Nachtheks. Op een dag gaan alle heksen op bezoek bij Dc Middag- heks. die nachtblind is en niet zo goed kan toveren als haar zusters. Per ongeluk betovert ze de lieve lingsrat van de Nachtheks en dat is het begin van veel problemen... Deze voorstelling speelt de Mime- groep Oceaan op dinsdag 19 maart om 14.30 uur voor leerlin gen van de Leiderdorpse basis scholen in De Muzenhof in Leider dorp. De voorstelling heeft een educatief karakter. Het gaat hier sche werk va: land alleen ii zijn. Emmen dankt de expositie aan de contacten die directeur Sjouke Zijl stra van theater De Muzeval onder houdt met de directeur van het Stadtmuseum Oldenburg, waar de etsen het afgelopen jaar zijn ver toond. Om de tentoonstelling mogelijk te maken hebben de organisatoren subsidie gekregen van de provincie en een aantal bedrijven. Speciaal voor de tentoonstelling in Emmen is een diaserie vervaardigd waarin aandacht wordt besteed aan schil derijen van Goya. "Een instrumentalist kan gewoon in de band van Anita Meyer gaan spelen. Voor ons bestaat zo'n leerschool niet. Als zangeres wordt het je niet gegund het vak te leren". Soesja Citroen, jazz-zangeres, zit dit voorjaar twaalf en een half jaar in het vak. Haar eerste plaat is op compact disc uitgebracht en er staat een nieuwe live-cd op het punt van uitkomen. - 'Als zangeres krijg je niet de kans om het vak te Ieren. AMSTERDAM Het Amerikaanse echtpaar George en Maida Abrams begon dertig jaar geleden met het verzamelen van Nederlandse tekeningen uit de zeventiende eeuw. Het resultaat van hun passie is een verzameling van 450 tekeningen uit onze Gouden Eeuw die wereldwijd vooral bekendheid geniet door de schilderijen. In het gedempte licht dat voor het tonen van kwetsbaar werk op papier is vereist, toont het Rijksprentenkabinet tot en met 28 april een selectie van 103 topstukken uit deze collectie. Daaruit blijkt dat de kwaliteit van het tekenwerk uit deze eeuw eveneens op een zeer hoog niveau stond. Het echtpaar concentreerde zich bij zijn aankopen niet alleen op tekenwerk van de heel grote namen uit de kunstgeschiedenis zoals Rembrandt, Jan van Goyen, Hendrick Avercamp en de gebroeders Adriaen en Isack van Ostade. Natuurlijk zijn zij met prachtige voorbeelden van hun tekenkunst in het Rijksprentenkabinet aanwezig. Dat zal echter niemand verbazen: geen enkele verzamelaar wil hun unieke kwaliteiten negeren. Het verrassende van deze expositie is echter vooral de aankoop van kunstenaars die in later eeuwen minder bekendheid kregen bij het grote publiek. Als voorbeeld kan David Bailly (1584-1657) dienen, van wie ons 35 portrettekeningen bekend zijn. Zijn 'Portret van Jan Pynas' uit 1621 is een 'levensechte' tekening waarvan vooral de melancholiek blikkende ogen de kijker bijblijven. Ook Jacob Matham (1571-1631) biedt met het 'Portret van een man' uit 1603 een dergelijke verrassing. Peter Schatborn analyseert in de catalogus hoe wij de ontwikkeling van deze Gouden Eeuw kunstenaars in de tijd moeten plaatsen. In de eeuw daarvoor werd er 'naer het leven' en 'uyt den gheest' getekend en was bij voorbaat al bepaald welke werkwijze voor een bepaald onderwerp moest worden gebruikt. Zo werd voor de compositie van bijbelse en mythologische taferelen altijd uit de verbeelding geput. Voor het tekenen van landschappen gingen de kunstenaars in tegenstelling tot later tijden nog niet de deur uit, maar maakten zij gebruik van hun herinnering. Portretten, figuurstudies, bloemen en stillevens mochten weer wel 'naer het leven' worden getekend. Ontwikkelingen Aan het eind van.de zestiende eeuw werden de ontwikkelingen zichtbaar waarvan de resultaten hun neerslag vonden in de gevarieerde produktie aan tekeningen in de zeventiende eeuw. Karei van Mander. Hendrick Goltzius en Cornelis van Haarlem richtten een academie op met de bedoeling zich te concentreren op studies 'naer het leven'. Vanaf het eind van de jaren tachtig van de zestiende eeuw kreeg deze werkwijze zo een belangrijke impuls: het ter plekke maken van een tekening onderging een opwaardering die permanent zou blijven. De aldus verkregen voorraad beelden werd overigens vaak verwerkt in tekeningen 'uyt den gheest'. Schatborn noemt deze combinatie van fantasie en werkelijkheid een van de meest karakteristieke aspecten van de Nederlandse kunst in de zeventiende eeuw. Uit de tentoonstelling van de collectie Abrams blijkt dat de kunstenaars van de Gouden Eeuw hun onderwerpen overal vandaan haalden: scoenes uit het dagelijks leven en figuurstudies wisselen af met portretten en landschappen. Het echtpaar Abrams kocht een aantal kostelijke voorbeelden van de specialisten bij uitstek op dit terrein: Isack (1621-1649) en Adriaen (1610-1685) van Ostade. De landschappen bieden de kijker alle gelegenheid te mijmeren over de idylle van het toen nog overdadige en onaangetaste natuurschoon in ons land. Met pen en bruine inkt maakte bij voorbeeld Cornells Vroom (1591/2-1661) omstreeks 1622 een fraai verstild 'Landschap met rivier'. Ook hij is een van de verrassingen in het Rijksprentenkabinet: van hem zijn tenslotte minder dan 25 'eigen' tekeningen bekend. Rijksprentenkabinet, tot 28 april. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag 10.00 uur - 17.00 uur. zondag: 13.00 uur 17. 00 uur. Maandag gesloten. GOUDA AIS vijfdejaars psycho logiestudente kreeg ze in 1979 een aanbod om bij Nedly Elstak te ko men zingen: 'Seven Singers and a Horn'. Een paar jaar later had ze haar eigen kwintet. Elstak was met zijn groep immer op zoek naar nieu we vormen van jazz. De muziek van Soesja werd meer mainstream. Loopt Soesja Citroen achterstevo ren? Ligt het niet meer voor de hand ofn met mainstream te begin nen om van daaruit in de modernere stromingen terecht te komen? "Ik weet niet of dat meer voor de hand ligt", zegt Soesja. "Het is heel natuurlijk dat iemand op z'n twin tigste van alles uitprobeert en op z'n veertigste een weg vindt. Daarbij niet meer geïnteresseerd is in expe rimenten, maar zich meer richt op de diepgang in een bepaald vlak. Want hoeveel mensen ontwikkelen een soort experimentele stijl als ze veertig of vijftig zijn? Het zijn be paalde keuzes, die je toch al vrij vroeg maakt". "Eigenlijk heb ik nooit anders ge daan dan liedjes zingen. In de tijd bij Nedly zong ik ook een stuk als 'Lush Life'. Hij zei altijd: 'Wat moet ik daar eigenlijk mee. Het stuk is klaar. Wat kun je daar aan toevoe gen?' Maar ik deed het wel. Nedly had ook een voorliefde voor bepaal de stukken: 'Feelings' vond hij bij voorbeeld prachtig. Zo zwart/wit was het allemaal niet". "Om het experimentele te doen, moet je pok compositorisch vermo gen hebben. Je moet heel veel kun nen creeren wat de moeite waard is. Ik dacht op een bepaald moment: wat ben ik eigenlijk aan het doen'' Nedly zei altijd dat we maar wat moesten doen. Maakte niet uit. Ik merkte dat ik het handwerk, het oude vak gewoon niet beheerste. Nedly vond het helemaal niet nodig om een bepaalde muzikale onder grond te hebben. Ongeschoolde stemmen, dat vond hü ook heel aar dig. In feite zat ik m een wankele po sitie. Ik vind dat als je experimente le dingen doet, dan moetje een goe de achtergrond hebben. Je houdt je zelf in zo'n afhankelijke positie. Ontsnapping Want hoe beoordeel je nou of wat jij doet. goed is? Ik denk dat ik door dat soort dingen ermee ben opge houden. Gewoon het gevoel: laat ik me nou maar eens eerst verdiepen in het liedjeszingen." "Bij ons thuis was altijd klassieke muziek. Mijn ouders waren geschei den. Mijn moeder was pianolerares en mijn vader was secretaris van het Residentie-orkest. Ik wilde wel iets met muziek gaan doen. maar geen klassiek. Ik ging zingen bij een bandje. Dat was geen jazz, maar we speelden een keer op een feestje en toen zei iemand dat ik eens naar de jazzsocieteit in Delft moest komen. Daar ben ik toen heengegaan. Ik zong daar met een band, ik denk 'Summertime' of zoiets. Toen kreeg ik bandjes te leen van Charlie Par ker en toen had ik eigenlijk gevon den wat ik zocht. Een soort ontsnap pingsmogelijkheid. Elke dag ging ik luisteren naar een Franse zender die jazzmuziek uitzond. Het was voor mij een middel om aan de saai heid van de middelbare school te ontsnappen". "Toen ik een jaar of veertien was, was ik altijd bezig met eigen liedjes, daar speelde ik gitaar bij. Heel droe vige liedjes. De overgang naar jazz- songs was eigenlijk helemaal niet zo groot". "Ik hou van Billie Holiday. Ook van Aretha Franklin. Niet alles, maar zoals zij de blues zingt, dat gospel-achtige, die power Dat vind ik prachtig. Helen Merrill is een be langrijke invloed. Ook op mijn re pertoirekeuze. Ik kan honderden stukken bekijken en dan luister ik altijd hoe zij dat heeft gezongen. Zij schuift ook heen en weer tussen on gebruikelijke stukken en het stan daardrepertoire. Vooral ook die rare arrangementen. Daar voel ik me mee verwant". 'Toen Sarah Vaughan heel jong was schijnt ze angst te hebben ge had om te zingen. Als je daar opna mes van hoort, dan gebeuren er din gen... door alles heenschieten, ver sieringen aanbrengen. Ik houd van haar stem toen ze zo jong was. Ik hou niet zoveel van dat hele zwaar aangezette van later. Vroeger had ze zo n ongelooflijk flexibele stem. Bij haar hoor je de overgang naar het hoge register niet. Ik hoor nooit een stembreuk of zo. Zij schiet zo mooi naar boven, dat ik soms wel eens denk: wat ben jij toch een vuil vies rotwijf. Ik vind het zo prachtig, zo ontroerend". "Ella Fitzgerald is een soort ar chiefkast. Zy zingt op een gemakke lijke wfize door een ongelooflijk groot aantal stukken heen. Als ik van een song wU weten hoe dat ge daan is, dan zet ik altyd Ella op. Dan weet je ook hoe het verse gaat. Ze zingt vrijwel altijd het verse. Van haar stem hou ik niet altijd. Ik vind haar soms fantastisch scatten. Zij is een van de weingen die dat prachtig doet. Maar soms vind ik het ook weer teveel van het goede. Ik ben zelf geen scatter. Ik voel me een bal- lad-zangeres". Van Kooten "Ik ben er niet zo blij dat ze mijn eerste plaat met Niko Bunink opnieuw hebben uitgebracht. Hij ligt in de winkels alsof het mijn nieuwe cd is. terwijl ik vind dat ik beter ben gaan zingen". De plaat eindigde indertijd met Kees van Kooten die in de uitloopgroef mom pelde: 'leuk feestje, jammer dat er geen citroen was.' "Dat hebben ze nu weggelaten. Ze vonden het een uit de hand gelopen grap van Niko. De producer Co de Kloet had één plaat zonder die tekst. Hu vond het storend" Soesja Citroen maakte platen het het Metropole Orkest. "Dat is me niet in dank afgenomen, terwijl het van mij een hartewens was. Dat is toch raar Instrumentalisten kun nen van alles. Die kunnen in de stu dio's werken. Als zangeres krug je niet de kans om het vak te leren. Muzikanten kunnen in popbandjes gaan zitten of bekende popsterren begeleiden. Zo kunnen ze wel het vak leren. Gewoon spelen wat er staat. Maar als zangeres kun je heel weinig. Je hebt sowieso al veel min der optredens omdat je niet in aller lei groepen kunt gaan zitten. En dan moet datgene wat je doet nog heel erg ethisch verantwoord zun. Dat is iets waar ik me tegen verzet heb. Waarom moeten anderen voor mij uitmaken wat ik wel en niet kan doen?" Soms duiken er in cfe popmuziek stukken op, die door jazzmusici worden opgepikt. 'Honesty' en 'New York State of Mind' van BiUy Joel zün jazzstandards geworden "Ik luister nooit naar popmuziek. Ik luister altijd naar klassiek. Boven dien hoort dat ook een beetje bu een bepaalde entertainment-sfeer. Ik zit er al tijden over te aarzelen of ik 'Route 66' zou gaan zingen. Omdat het toch wel lekker ligt, bij bepaalde gelegenheden. 'No More Blues', dat vind ik ook zoiets. Volgens my zingt elke zangeres dat. Een leuk stuk, maar niet meer dan dat. Ik ervaar het toch als een knieval dat ik dat stuk ook zing. Bij heel veel stukken denk ik: ja, dat kan ik wel gaan zin gen, maar wat heb ik eraan". Bariton Bernard Kruysen bij K O LEIDEN - De bariton Bernard Kruysen treedt morgen op in de Ka pelzaal van K &c O in Leiden. Met de pianist Koos van den Brekel zal hy de liederencyclus 'Die Winterreise' van Franz Schubert uitvoeren. Het concert begint om half acht Kruysen was de eerste Neder landse zanger die in Parijs werd be kroond met de Grand Pnx du Dis- que.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21