LEIDSCH DAGBLAD YS en Israël eens over vredesproces NODIG! 'Meer inbreng PvdA in kabinet' Twee brillen halen, één betalen. INTELCD Ginjaar WD-voorzitter af Stroomstoring: 5000 Leidse gezinnen uur in het donker Resultaat gesprek Baker en Shamir Oppositie weg uit parlement van Servië Albanië zal politieke gevangenen vrijlaten 'Zilvervloot' uit de vaart DINSDAG 12 MAART 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39494 Prijs fl. 1,45 DEN HAAG (GPD) Dr. Leendert Ginjaar treedt op 5 oktober af als par tijvoorzitter van de WD. Dat schrijft hij in de ledenkrant van zijn partij. Ginjaar was de afgelopen 4,5 jaar voorzitter van de liberalen. Vorig jaar werd hij opnieuw voor een termijn van vier jaar gekozen, maar die wil hij niet uitzitten. Ginjaar wil vervroegd plaatsmaken voor een nieuwe partij voorzitter die full-time met de partij bezig kan zijn. Volgens Ginjaar is het niet vreemd dat hij zijn aftreden aankondigt op het moment dat de WD weer in de lift zit. "Het besluit om terug te treden is natuurlijk het resultaat van een afwegingsproces. De beslissing was al ruim voor de Statenverkiezingen genomen". Volgens de WD-voorzitter heeft het feit dat het met de partij "duidelijk veel beter" gaat een belangrij ke rol gespeeld. Ginjaar: "Een ander belangrijk punt is geweest dat de al gemene vergadering vorig jaar akkoord heeft besloten dat in elk geval voor mijn opvolging gezocht zou worden naar iemand die meer dan alleen maar zijn vrije tijd ter beschikking heeft". Als belangrijkste kandidaat om Ginjaar op te volgen als partijvoorzitter wordt mevrouw Dian van Leeuwen genoemd. Zij is oud-voorzitter van de Emancipatieraad en toekomstig Eerste Kamerlid voor de WD. Ginjaar is in het dagelijks leven voorzitter van de Nationale Gezond heidsraad. Vier gemeenten dagvaarden De Nederl. Bank DEN HAAG (ANP) De gemeen ten Hillegom, Monster, Nieuwegein en Urk hebben De Nederlandsche Bank (DNB) vandaag gedagvaard in verband met een vordering van 13 miljoen gulden op deze bank. Dat heeft de Vereniging van Nederland se Gemeenten bekendgemaakt. De vier gemeenten stellen DNB aan sprakelijk voor de schade die zij hebben geleden door het faillisse ment van de Amsterdam-American Bank (AAB) in 1981. De zaak loopt dus al tien jaar. De Nederlandsche Bank zou vol gens de raadsman van de vier ge meenten, de Haarlemse advocaat mr. B.C. Romijn, nonchalant en lichtvaardig hebben gehandeld. De bank heeft "in elk geval haar toe zichthoudende taak op grond van de Wet Toezicht Kredietwezen on zorgvuldig verricht", aldus de VNG. De gemeenten spreken van plichtsverzuim en van onrechtma tig handelen door de bank. Volgens de gemeenten had DNB vóór 1 april 1981 - de datum waarop de eerste gemeente (Monster) geld aan de Amsterdam-American Bank toevertrouwde - maatregelen moe ten treffen in het belang van be staande en toekomstige crediteu ren. Daartoe is de bank volgens de wet bevoegd. Had de bank dat ge daan, dan was plaatsing van kasgel den door de gedupeerde gemeenten voorkomen. LEIDEN Zo'n vijfduizend Leidse gezinnen hebben gisteravond in het donker gezeten. Alle verlichting en elektrische apparatuur viel rond kwart over acht uit in een groot aan tal straten aan beide zijden van de Burggravenlaan. Elders in Leiden gingen op dat moment de lampen even feller branden of doofden voor een moment. Volgens een woordvoerder van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) is kortsluiting ont staan in een kast op de hoek van de Waardgracht en de Zuidsingel. "Een verbinding tussen de kabels raakte defect, zodat er geen stroom meer door de kabel kon. Daardoor ontstond een vrij omvangrijke sto ring. Zestien tussenstations werk ten niet meer". Het gebied werd straat voor straat weer van elektriciteit voorzien Bin nen een uur was het euvel bijna overal verholpen en konden de vele kaarsen worden uitgeblazen. Enke le straten waren echter pas rond kwart over tien weer voorzien van stroom. Voor de politie betekende de sto ring veel extra werk. Bij veel bedrij ven ging het inbraakalarm af. Deze bedrijven werden alle door de poli tie gecontroleerd. JERUZALEM (DPA/AFP/GPD) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Ba ker en de Israëlische premier Shamir hebben tot in details overeenstemming bereikt over het vredesproces in het Midden-Oosten. Dat heeft de woordvoerder van de Israëlische pre mier, Pazner, na afloop van het onderhoud tussen Shamir en Baker vanmiddag meege deeld. De Israëlische eerste minister en de Amerikaanse bewindsman zijn bei den van mening dat een toenade ring tussen Israël en de Arabische landen parallel moet lopen aan een oplossing van het Israëlisch-Pale- stijnse conflict. Baker en Shamir spraken van daag tweeëneenhalf uur met elkaar. 'Baghdad gijzelt 5000 Kurden' NICOSIA/PARIJS (ANP/AP/AF- P/Rtr) De Iraakse regering houdt 5000 Kurdische vrouwen en kinde ren gegijzeld en dreigt hen te doden als er geen eind komt aan de op stand tegen Saddam Hussein in Kir- kuk in het noordoosten van Irak. Dat heeft het Iraakse verzet van daag bekendgemaakt. Regeringsgetrouwe Iraakse troe pen hebben napalmbommen inge zet tegen opstandelingen die presi dent Saddam Hussein willen ver drijven. Zo heeft radio Teheran van daag gemeld. De Iraanse verzetsbeweging Mu- jaheddin Khalq, die haar basis heeft in Irak, heeft vanmorgen verklaard dat Iraanse troepen Irak zijn bin nengedrongen om bases aan te val len en om Baghdad te veroveren. De Mujaheddin Khalq (volksstrijders) zei dit in een verklaring die in Parijs werd uitgegeven. Het eerste uur van hun ontmoeting overlegden zij zonder adviseurs. Op de agenda stonden de situatie in de £Jolf en de betrekkingen tussen Is raël en de Arabische landen en de Palestijnen. Volgens Pazner zijn de Amerikaanse minister en de Israëli sche premier het er ook over eens dat in het Midden-Oosten nu de tijd van handelen is aangebroken. Na zijn gesprek met Shamir had Baker een ontmoeting met minister van defensie Arens. Vervolgens be gon de Amerikaanse minister met een rondvlucht met een helikopter boven Israël en de door Israël bezet te gebieden. Baker zou vanmiddag een groep van twaalf vooraanstaande Palestij nen ontmoeten. De Palestijnse dele gatie die onder leiding staat van Fai sal al-Husseini, vormt een afspiege ling van de stromingen die in de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) bestaan. De Amerikaanse be windsman zou vervolgens een ont moeting hebben met twee leiders van de oppositionele Israëlische Ar beiderspartij, Peres en Rabin. Baker toonde zich vóór het ge sprek met Shamir gematigd opti; mistisch over de vredeskansen in het Midden-Oosten: "Ik heb bij de Arabische leiders een nieuw den ken opgemerkt over een vredesre geling. De houding van Israël is nu bepalend voor het welslagen van het Amerikaanse vredesinitiatief'. In de Saudische hoofdstad Riyad kreeg Baker gisteren van Arabische leiders te horen dat zij "partners willen zijn in een vredesovereen komst als Israël daartoe de bereid heid toont". Volgens Baker wil dat zeggen dat ze van Israel verwachten dat het de Veiligheidsraadresolu ties 242 en 338 niet verwerpt. Resolutie 242 verlangt onder meer Israëls terugtrekking uit bezet gebied en veilige en erkende gren zen voor alle landen in de regio. In de Amerikaanse uitleg wil dat zeg gen dat Israël bezet grondgebied moet opgeven in ruil voor vrede. Malta komt spelers te kort ROTTERDAM (ANP) Malta is met een onvolledige selectie in Rotterdam gearriveerd. De tegenstander van het Neder landse elftal mist zijn belang rijkste voetballer, de voor Genk in België uitkomende Busuttil. De vrouw van de internatio nal van Malta staat op het punt te bevallen. Busuttil heeft daarom bondscoach Heese verzocht later in het trainings kamp te mogen verschijnen. „Zelfs als hij vijf minuten voor de wedstrijd komt, stel ik hem op. Ik heb niemand anders", aldus Heese. Door een schorsing (Galea) en blessure (Carabot) zit Heese zeer krap in zijn spe lers. Uit zijn reserve-ploeg, die overigens uit slechts zes voetballers bestaat, heeft hij Saliba en Zerafa gehaald. „Ik heb zelfs iemand moeten op roepen die ik een paar jaar ge leden had afgeschreven. We hebben niet genoeg voetbal lers op het eiland." Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem BELGRADO (DPA/RTR/AFP) - Afgevaardigden van de oppositie zijn vanochtend na tien uur verga deren uit het Servische parlement weggelopen. De volksvertegen woordiging van de grootste Joego slavische deelrepubliek was in spoedzitting bijeen om te praten over de anti-communistische pro testen van het afgelopen weekein de, waarbij twee mensen om het le ven kwamen. Na het vertrek van de oppositie namen de achtergebleven parle mentariërs een motie aan die was ingediend door de regering van Ser vië waarin de eisen van de stakende studenten werden verworpen. De studenten, die de hele nacht in Bel grado en andere steden betoogden, hebben inmiddels laten weten dat zij hun protestacties voort zullen zetten. Zivorad Igic van de regerende So cialistische Partij beschuldigde de oppositiepartijen ervan tien uur lang (de vergadering) van het parle ment te hebben geblokkeerd. Hij vervolgde dat de oppositie "de stu denten de kastanjes uit het het vuur laat halen. Nadat zij een bloedbad heeft veroorzaakt, heeft zij niet het lef om zelf eisen te stellen". Bij hun vertrek uit Brindisi op weg naar Sicilië en Capua bij Napels wui- derd door het vertrek van 1500 vluchtelingen. Bovendien waren eerder ven Albanese vluchelingen uit het raam van de trein. De drukte in Brindisi meer dan 1.000 gevluchte Albanezen naar hun vaderland teruggereisd na- als gevolg van de vluchtelingenstroom uit Albanië was zondag al vermin- dat zij in Italië niet voor asiel in aanmerking kwamen. (toto AFPi ROME (GPD) De regering van Al banië zal vandaag alle politieke ge vangenen vrijlaten en een einde ma ken aan de massale uittocht. Ook zullen de Albanezen die terugkeren van hun mislukte Italiaanse avon tuur 2000 tot nu toe niet wor den vervolgd. Dat heeft de Albane se premier Nano beloofd aan de Ita liaanse vice-premier Martelli, die gisteren een bliksembezoek bracht aan Albanië. Martelli heeft als tegenprestatie van Italiaanse kant meer concrete nees Comité, waarin ook leden van financiële hulp aangeboden. Afge- de Albanese oppositie zitting zullen sproken is dat een Italiaans-Alba- hebben, de besteding van de 16 mil joen gulden voor voedsel en medi cijnen zal coördineren en controle- Tot nu toe zijn onbeveer 3000 Al banezen vertrokken naar opvang centra in Noord-Italie en Sicilië. Het Italiaanse leger maakt kampen ge reed en deelt slaapzakken, medicij nen en veldkeukens uit. Maar voor het overgrote deel van de 20 000 vluchtelingen blijft de situatie wan hopig. Strategie partijbestuur sociaal-democraten na verkiezingsnederlaag AMSTERDAM (ANP) - Het PvdA- partijbestuur ziet geen reden waar om de partij uit het kabinet moet stappen na de grote nederlaag vori ge week bij de Statenverkiezingen. Maar de inbreng van de partij in het kabinet moet wel worden vergroot. Het partijbestuur denkt daarbij in de eerste plaats aan de hoofdpunten milieu, gezondheidszorg, sociale ze kerheid, werkgelegenheid, bejaar denzorg, onderwijs en sociale ver nieuwing. PvdA-voorzitter Sint zei dit gis teravond na een bijeenkomst van het partijbestuur in Amsterdam. Daar werd de hardhandige afstraf fing door de kiezers besproken en de strategie voor de komende perio de uitgestippeld. Met de conclusie dat de coalitie met het CDA moet worden voortgezet, volgt het be stuur de opstelling van de politieke leiders Kok en Wöltgens, die vorige week eveneens te kennen hebben gegeven van geen breuk te willen weten. Volgens Sint duidt het oordeel van de kiezers op onverschilligheid en een gering vertrouwen in de in breng van de PvdA in het kabinet. OPRUIMING SHOWROOM Faxen ƒ1.190,- GRATIS doos faxpapier nieuwste generatie Groep 3 geen extra lijn nodig 2x99 geheugens ingebouwde telefoon A4 kopiëren Bel nu! 01720-34611/41873 "Het is onontkoombaar dat het be leid nu moet worden geïntensi veerd". meent Sint. Daarbij mogen de sociaal-democraten zich niet la ten leiden door angst voor of irritia- tie bij het CDA. luidt de opdracht richting Binnenhof. Het PvdA-bestuur laat er geen twijfel over bestaan dat van een door sommigen geopperde verbre ding van de coalitie door toetreding van D66 geen sprake kan zijn. geen verbreding zonder eerst het oordeel van de kiezers in te winnen, aldus Sint. Na het partijbestuur buigt vandaag de PvdA-Tweede-Kamer- fractie zich over de ontstane situa tie. kabinet krachtig moet doorwerken aan de lijn van continuïteit, vooral waar het gaat om economisch her stelbeleid. de toename van de werk gelegenheid en de beheersing van het financieringstekort. Het is overigens de vraag of de PvdA-achterban zonder mankeren genoegen neemt met de conclusies die het partijbestuur gisteren heeft getrokken. Dat de kiezer het vorige week massaal heeft laten afweten en de PvdA een derde van haar aan hang is kwijtgeraakt omgerekend naar de huidige Tweede-Kamer fractie, zint menig sociaal-demo craat in het geheel niet. Critici bin nen de partij schrijven de onrust voor een deel toe aan het gebrek aan uitstraling bij de politieke leiding Zacht en zonnig Tegen inlevering van deze bon (geldig t/m 30 rr rt 1991) 'V' Vannacht een enkele mistbank, minimumtemperatuur omstreeks 6 graden. Overdag flinke perioden met zon en droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 16 graden. Wind zwak tot matig uit zuidoost. De vooruitziehten voor donder dag tot en met zondag: Zacht voorjaarsweer. Eerst nog nu en dan zon, maar tijdens het week einde wisselvallig en lagere tem peraturen. 24 PAGINA'S De gratis bril is bestemd voor «In de gratis bril gaan normale, dezelfde persoon die ook de eerste blanke glazen in dezelfde sterkte (betaalde) bril gaat dragen als in de eerste (betaalde) bril Het montuur van de bnl die u wel Wilt u meer (variabel, ontspiegeld. betaalt mag met goed- mm anti-kras. kleur enzdan geldt een koper zi|n dan f 100.- JÊ f toeslag Het montuur van de «Geen andere kor- gratis bnl komt uit de KmWmi itmL tingen te zelfder ti|d collectie monturen met Q p J Q E N S Op beide bnl,en 1 laar het rode dnehoekje W'TIiriii'Wllll'TTl garantie Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t o. C&A) Alphen a/d Rijn, van Mandersloostr. 9. (to. C&A) DEN HAAG (ANP) - De jeugd- spaarwet, beter bekend als de Zil vervloot, wordt ingetrokken. Vanaf het moment van de intrek king kunnen geen jeugd-spaar- overeenkomsten met premie van de overheid meer worden afgeslo ten. Aan bestaande contracten wordt niet getornd. Dat staat in een wetsvoorstel dat minister De Vries (sociale za ken en werkgelegenheid) giste ren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De Jeugdspaarwet is sinds 1 oktober 1958 van kracht. De be doeling ervan was het sparen on der jongeren van 15 tot 20 jaar te bevorderen. De regeling voorziet erin dat zij een bedrag van min stens 30 en hoogstens 480 gulden per jaar kunnen inleggen bij een spaarbank. Na afloop van de spaartermijn (maximaal negen jaar. minimaal drie jaar voor gehuwden en zes jaar voor ongehuwden) krijgen zij van de overheid een premie van 10 procent over de inleg. Het kabinet vindt dat er "geen doorslaggevende argumenten" meer zijn om jeugdige spaarders- te blijven subsidiëren. De moder ne jeugd is volgens het kabinet mondig genoeg om haar eigen keuze te bepalen. Bovendien heb ben banken tegenwoordig een groot aanbod van gevarieerde spaarvormen met aantrekkelijke rendementen, vooral voor sparen op langere termijn, aldus het wetsvoorstel. Jaarlijks komen er momenteel 150.000 spaarders bij de Zilver vloot. De premiekosten voor het Rijk bedragen 50 miljoen per jaar. óók voor een blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat willen we met missen' Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 j Wi| nemen een kwartaalabonnement 7675' Wij nemen een jaarabonnement 298 60' Voor hel abonnement ingaat ontvangen wi| de krant twee weken gratis' (aankruisen wal van toepassing is) Naam Adres PostcodeTd Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1