Clubkaart komt er toch "Tlu I VE Rechtszaak over asbest-zeil kan een langdurige kwestie worden Veel pvc en zware metalen in bouwmarkt NT I L Betalen voor plastic zak Kind zit achterop de fiets niet veilig [UQ°fag)ltaei(gil DINSDAG 12 MAART 1991 UMtWÈ De rechtszaak die Konsumenten Kontakt (KK) tegen het bedrijf Forbo in Krommenie is begonnen, lijkt een langdurige kwestie te worden. Dit bedrijf bracht in de jaren zeventig vloerbedekking in de verkoop met een onderlaag van asbest. KK probeert nu een rechterlijke uitspraak uit te lokken die bepaalt dat Forbo de hoge kosten van het verwijderen van deze zeer schadelijke vloerbedekking voor zijn rekening neemt. Asbest is een zeer gevaarlijke stof die bij verwijdering van het ge wraakte zeil van Forbo loskomt. Inademing is slecht voor de gezond- De club waarin supermarkten sa menwerken willen de klant voortaan altijd laten betalen voor een plastic draagtas. Het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) gaat zo de klant stimuleren zelf vaker een plastic zak mee te ne men naar de winkel. Voor de supermarkten heeft het twee belangrijke voordelen als zij van de gratis, plastic tassen af te ko men. Zij kunnen critici uit de mil- leuhoek, die zeggen dat de winkels meewerken aan een berg lastig ver werkbaar afval, om de oren slaan. Bovendien dekken ze, als iedere klant voor de plastic tas moet beta len. de kosten of kunnen er mis schien nog wat aan verdienen. Ov erigens is bij een aantal super markten de gratis plastic zak al lang niet meer standaard. V D heeft in middels een stevige boodschappen tas van herbruikbaar plastic gepre senteerd, die zonder kosten (via sta tiegeld) door de klant kan worden gebruikt. Het CBL is voorts in ge sprek met de kunststofindustrie om na te gaan of er een inzamelsysteem denkbaar is voor plastic tassen. Het CBL is tevens bezig met een andere belangrijke bron van milieu belastend afval, de verpakkingen van de levensmiddelen die super markten verkopen. Het CBL heeft daarvoor onlangs een Handleiding Milieumanagement Levensmidde lenhandel uitgebracht. Het geeft ad viezen voor een zo verregaand mo gelijke beperking van verpakkings afval. heid: van asbest is bekend en bewe zen dat het longaandoeningen (kan ker) veroorzaakt. KK vindt dat het inschakelen van een gespeciali seerd bedrijf voor de verwijdering van het asbestzeil voor rekening van Forbo behoort te komen. Dat is dus ook de inzet van de juridische procedure. Zo'n procedure is een tijdrovende zaak. Het ziet er naar uit dat de Haarlemse rechtbank, waar de zaak aanhangig is gemaakt, op zijn vroegst dit najaar tot een uitspraak zal komen. De advocaat van Forbo Krommenie heeft inmiddels gerea geerd op de dagvaarding van KK. de advocaat van KK, prof.mr.E. Dommering, heeft daarop een ant woord (repliek) ingediend bij de rechtbank. Ontkenning Het bedrijf heeft voor de rechter ontkend dat een gespecialiseerd, as- bestsloopbedrijf nodig is voor de verwijdering van het asbesthouden de zeil. Daarmee gaat Forbo in te gen het advies van de ministeries van milieu, volksgezondheid en so ciale zaken. Die adviseren consu menten wel degelijk om een gespe cialiseerd bedrijf deze klus te kla- Verder zegt Forbo niet aanspra kelijk te zijn omdat het bedrijf in de jaren '70 niet op de hoogte was noch redelijkerwijs kon zijn van de risi co's die de verwijdering van asbest houdend zeil voor de gezondheid oplevert. KK zegt daarentegen dat door haar op tafel gelegde uitgebrei de documentatie bewijst dat het be drijf wel degelijk op de hoogte kon zijn. Voor zover KK heeft kunnen ach terhalen heeft Forbo Krommenie in de jaren 70 een aantal merken vloer zeil met asbesthoudende onderlaag in omloop gebracht: Novilon. No- vilofi de Luxe. Novilon Senior, To ledo, Striato en de Colovinyltegels. Nu dit zeil aan het eind van zijn le vensduur komt, worden in toene mende mate mensen voor de vraag gesteld hoe dit probleem op te los sen. KK adviseert een gespeciali seerd bedrijf, dat op de hoogte is van de voorschriften van de Ar beidsinspectie, het zeil te laten ver wijderen. De bedragen die deze be drijven vragen voor de luchtdichte verwerking en afvoer van het zeil kunnen flink uiteenlopen. Het heeft dus zin verschillende offertes aan te vragen. Laten liggen Is verwijdering niet echt noodzake lijk, dan kan de consument het best het zeil laten liggen, dat is het vei ligst. Plak wel de beschadigde plek ken met tape of iets dergelijks af, anders kunnen toch vezels in de lucht vrijkomen en dat is heel onge zond. Men kan ook over het asbest houdende zeil gewoon een nieuwe laag leggen. KK adviseert consumenten die indertijd asbesthoudend zeil heb ben gekocht en er nu mee zitten het door een gespecialiseerd bedrijf te laten verwijderen. Bewaar bewijs stukken als de aankoopbon en/of re kening van het zeil, een luchtdicht verpakt stukje zeil, de rekening van het asbestsloopbedrijf zo mogelijk met beschrijving door dat bedrijf van merk, kleur en dessin. Juristen hebben voor KK een mo delbrief ontworpen die consumen ten aan de directie van Forbo kun nen sturen. In die brief wordt het bedrijf aansprakelijk gesteld voor de kosten van verwijdering van het zeil. Men kan deze telefonisch bij Konsumenten Kontakt bestellen via tel. 070-3469424. Er zijn eenvoudige kindervoetje uit de spaken te houden Achterop de fiets zitten is niet Meestal komen kinderen veilig voor kinderen als veelal ziekenhuis door beknelling van wordt aangenomen. Ruim 4000 kin- been of voet, terwijl ze achterop de deren komen jaarlijks met een voet fiets - met of zonder zitje - zitten, of been tussen de spaken, zo conclu- Jaarlijks moeten 500 kinderen Jaarlijks bezeren zich 4500 men- Volgens de onderzoekers komen ien aan de spaken van een fietswiel, juis kinderen tussen de spaken om- 90 procent jonger is dan 15 dat zij veel moeilijker dan de be- stuurder hun evenwicht kunnen be waren. Vaak moeten zij hun benen als steun gebruiken en vooral kleine kinderen raken daarbij gewond. jaar. Tweederde van degenen die het ziekenhuis moeten worden be handeld voor hun verwonding is zelfs jonger dan 6 jaar. Het enige middel om dit soort on gelukje te voorkomen zyn spaakaf- schermers op voor en achterwiel. Jasbeschermers bijvoorbeeld zijn voor dit doel niet stevig genoeg. Bo vendien dekken die het wiel maar voor een deel af De onderzoekers vinden tevens dat de zitjes onvoldoende bescher ming bieden. Zo zijn er nog veel fietszitjes zonder ingebouwde spaakbescherming, zonder voet steunen of met onvoldoende stevi ge voetsteunen. Tot slot glijden kin deren ook vaak van de steuntjes af. SAMENSTELLING RAYMOND PEIL Vocht voorkomen door verstandig ventileren Ventileren is een belangrijke zaak. Per dag kan in een woning wel 10 tot 15 1. water als waterdamp wor den geproduceerd. De producenten van dit 'leefvocht' zijn de bewoners, dieren, planten en huishoudelijke apparaten. Als dat vocht met vol doende wordt afgevoerd, kunnen problemen ontstaan, die vaneren van beslagen ramen tot schimmel op de muren. Een te hoog vochtgehalte in huis is uit een aantal verschijnselen af te leiden. Zo betekent een drukkende atmosfeer te veel vocht en tegelijk ook vaak een te hoge temperatuur. Ook beslagen ramen geven aan dat een kamer te vochtig is. De beste manier om het vochtgehalte in huis te controleren is een blik op de hy grometer. Dit apparaatje geeft aan hoe vochtig de lucht in huis is. Is d»1 luchtvochtigheid meer dan 60 pro cent, dan is er te veel vocht. Minder dan 40 procent betekent droge lucht. Wie geen ernstige vochtproble- men heeft, heeft voldoende aan een maal per dag gedurende 20 minuten ventileren. Verder is van belang dat ventilatieroosters of -kanalen schoon blijven. Wie wel vochtpro- blemen heeft moet de hele dag ven tileren door bijvoorbeeld twee uit- zetraampjes enkele centimeters open te zetten. Daarbij mag de ver warming niet omlaag. Tevens is het in zulke gevallen belangrijk dat er wordt geventileerd als veel vocht wordt geproduceerd, bijvoorbeeld tijdens het koken en douchen. Als er veel mensen in éen vertrek zijn, moet altijd een raampje wor den geopend. Veel personen produ ceren veel vocht en zorgen door gaans ook voor een stijging van de tenmperatuur. Daardoor ontstaat een hoge luchtvochtigheid. Venti leer daarom altijd na een feestje. Het vocht kan bij de temperatuur daling 's nachts neerslaan op de mu ren of in de hoeken. Een sprookje is overigens dat niet ventileren bespaart op de stookkos ten. De bouw- en doe-het-zelfmarkten, waarvan Nederland er inmiddels duizenden heeft, zijn een plaag voor het milieu. Eenderde van de pro- dukten die zij verkopen is in pvc- houdend materiaal verpakt, de helft bevat tevens de zware metalen cad mium, kwik of chroom. "Een over dosis verpakkingen in de bouw markt", concludeert de Ccnsumen- tenbond dan ook in zijn jongste Consumentengids. Volgens de leverancier is dit no dig, onder meer vanwege diefstal. Het belang voor de bouwmarkt van die verpakkingens zit 'm tevens in het gemak bij de kassa: het is een voudiger af te rekenen (streepjesco de). Bovendien levert verkoop van een doosje meer op dan de verkoop van losse spijkers. Voor losse ver koop zijn voorts veel meer verko pers nodig. Bij de vakhandel is het daarente gen vaak wel mogelijk enkele schroeven of spijkers te kopen. In een eenvoudig papieren zakje of desgewenst los. Sommige bouw markten bieden sinds kort ook de mogelijkheid om schroeven en spij kers via de weegschaal te kopen, zoals Formido en Praxis. Te veel pvc Voorlopig puilen de bouwmarkten nog uit van de overdadige kunststof verpakkingen. Vooral 'blisters', kar tonnen plaatjes waarop doorzichti ge, harde kunststof is gelast, geniet of geplakt komen veel voor. Deze soort verpakking is buitengewoon milieuonvriendelijk omdat de ver schillende stoffen niet zijn te schei den voor hergebruik. De grondstof die voor deze kunst stoffen wordt gebruikt is aardolie, een produkt waar betere bestem mingen voor zijn te verzinnen dan eenmalig te gebruiken verpakkin gen. Als er dan toch verpakt moet worden, verdient materiaal dat kan worden hergebruikt zoals papier en karton de voorkeur. De Consumentenbond testte 170 produkten uit bouwmarkten op de aanwezigheid van pvc (polyvinyl- chloride) en pvdc (polyvinylideen- chloride), stoffen die het milieu zo wel bij produktie als afdanken in hoge mate belasten. In 31 procent vond de bond pvc of pvdc. Voor pvc en pvdc bestaan veel minder milieubelastende vervan gers als polyethyleen of polyprop- een. Veel blisters zijn tegenwoordig van pet of petp, stoffen die evens minders schadelijk voor het milieu zijn omdat zij geen chloor bevatten. Zware metalen Alle leveranciers van produkten met pvc hebben van de Consumen tenbond een brief gekregen met het verzoek om de stof te vervangen. De meeste reageerden hier positief of en de bond is van plan hen hieraan te houden ook. Pvc is al vervangen in de verpakkingen van Hema, PakAan, NacLean, Alabastine, La- ronde, Tesa Krepp, Knipex, Skan- dia, rigips en Guex. Giftige zware metalen kwamen in nogal wat produkten voor. Vooral felgekleurde zaken werden aan de tand gevoeld en in de helft van de onderzochte onderdelen zat cadmi um. chroom, kwik, antimoon of se lenium. Cadmium als kleurstof of stof om kleur in een produkt te hou den kwam het meest voor. Chroom was probleem nummer twee. Het zeer giftige kwik dat kan het zenuwstelsel ernstig scha den werd één keer gevonden, in het deksel van 1-2-Fix Plakkit, dat ook nog eens chroom en cadmium bevatte. De Consumentenbond vindt dat het gebruik van, kwik moet worden verboden. ROTTERDAM (ANP) - Wat de KNVB niet is gelukt gaan de topclubs opnieuw proberen: het invoeren van de voetbalpas. „Binnen drie jaar", schatte Ajax-voorzitter Michael van Praag, „zullen alle toeschouwers die bij Ajax, PSV of Feyenoord komen, gebruik maken van een clubkaart". FC Groningen doet enigszins op afstand mee, Vitesse gaat voorlopig verder met zijn eigen experiment. bouw wordt onze toeschouwersca paciteit een kwart kleiner. Op 10.000 staanplaatsen gaan slechts 3000 zitplaatsen, die echter weer drie keer zo veel opleveren. Op het punt van de recette gaat de club er dus niet op achteruit, maar de con sequentie is wel dat wij voor een groot deel van ons publiek, dat nog nooit moeilijkheden heeft veroor zaakt, de deur niet meer kunnen openzetten." Voor het opzetten van systeem hebben de clubs al behoor lijke investeringen gedaan. Gronin gen, dat een jaar geleden 12.000 hou ders van zijn seizoenkaart aantrok, moest voor de kosten van zijn orga nisatie op dat punt 100.000 gulden uittrekken. De drie clubs hebben een verzoek om subsidie met een bedrag van ongeveer 600.000 gul den gericht tot het ministerie van Economische Zaken. KNVB's veiligheidsman Rob de Bakker ziet de clubkaart die de „pas" is tot het toegangsbewijs, als een gewenste ontwikkeling. Hij was er nog niet van overtuigd dat alle clubs uit het betaalde voetbal zich de noodzakelijke investering kun nen en willen veroorloven om zich in de komende jaren aan te sluiten bij de initiatiefnemers. Wilt U iets melden? Bel 071- 161414 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54. 2300 AB Leiden. De eerste wedstrijd op renbaan Duindigt (Wassenaar) is op zon dag 17 maart. De eerste keer is de toegang gratis De honk en soft- balcompetitie begint op zaterdag 20 april Het sportmarketingsbu- reau Schraders Van Seggelen gaat er voor zorgen dat de wieler ploeg van PDM na 1992 ook blijft voortbestaan. PDM is tevreden met de naamsbekendheid en zal terugtreden Op donderdag 4 april wordt op de velden van UVS. Lugdunum. LFC. Leiden, Docos en Roodenburg in Leiden een begin gemaakt met de School Voetbalcompetitie 1991 De KNAU is op zoek naar berglopers die deel willen nemen aan de We reld Cup in Zermatt op 6 septem ber Voetbaltrainer Peter Mee- fout gaat aan het werk bij SVPTI en zal tevens keepers scouten voor Ajax De competitiewed strijd tusen PSV en Ajax. die op 7 april gespeeld wordt, zal om half zes beginnen om een rechttn k se televisieuitzending mogelijk te maken De tennisvereniging Hoogmade viert dit jaar haar 15- jarig bestaan. Op 30 maart begin- 1 de activiteiten met een toer- Voetbalpas is na het experiment van de KNVB, dat op de eerste dag van het seizoen '89/'90 mislukte, een beladen woord. Van Praag sprak naar aanleiding van het initiatief van de drie clubs, dat anderhalfjaar geleden begon, dan ook van een clubkaart. Hij noemde het een supporter- vriendelijke handeling, die de ser vice ten opzichte van de voetbalkij ker zal vergroten en die het de club op een aantal punten ook aanzien lijk gemakkelijker zal maken. De aanpak zal dit keer van de an dere kant geschieden.«De clubkaar- ten zullen het eerst ter beschikking worden gesteld van de groep die al een duidelijke binding met de club heeft, de houders van een seizoen kaart. In de loop van driejaar moet het hele toeschouwersbestand in het bezit van zo'n electronisch af leesbare kaart zijn. Slechts die be zitters zullen zich toegangsbewijzen kunnen aanschaffen. Van Praag en zijn collega's van Feyenoord en PSV, die de KNVB in hun plannen willen betrekken, gaan ervan uit dat Door hel beperkte programma van het af gelopen weekeinde veranderde de topsco- rerslijst nauwelijks. De treffer van Coen Warnau (Hazerswoudse Boys) bracht de zaterdagschutter een plaatsje hoger. Cliff Comvahus (Randstad Sport) deed op zon dag goede zaken met zijn doelpunt ZATERDAG Edwm Otte (Quick Boys) 14 Rob Bink (Leiden)13 Ene Grosman (Terleede)12 Richard Trompert (Kagia) 11 Hans Verkuylen (Terleede)10 Coen Warnau (Hazerswoudse Boys) 10 Leo van de Wetering (RCL) 9 Mark Ens (FC Lisse) 8 6 spelers met 7 doelpunten ZONDAG Wim Bouckaert (FC Lisse) 13 Rober Mar.jnen (WSB)12 Yachya Farhane (LFC)11 Joost V.nk (SJZ) 11 Per Veilbr.ef (ROAC) 11 Cliff Comvahus (Randstad Sport) 10 Edwm Verhoogt (Lugdunum) 10) Steef Roodakkers (UDWS) 10 Marco de Ridder (SJC) 10 6 spelers met 9 doelpunten binnen een periode van tien jaar alle betaald-voetbalorganisaties zijn aangesloten. De kosten van de kaart, een gul den of vijf, zijn overkomelijk, maar het invoeren van de clubkaart bete kent niets meer of minder dan een identificatieplicht. Ruts (PSV) stap te daar overheen. „Iemand die zich daar niet in kan vinden, behoeft niet te komen. Wij willen het de toe schouwers gemakkelijker maken door het verstrekken van een vaste plaats en wij weten tegelijkertijd wie er op die plaats zit. Dat recht hebben wij toch als organisator van een voetbalfeestje". Door een vérgaand systeem van automatisering, er wordt gerekend op een mogelijke samenwerking met de nieuwe opzet van de ver koop van de staatsloten (4000 ver kooppunten), kunnen belangstel lenden vor een bepaalde wedstrijd lang van te voren hun kaart bestel len. Doordat iedere kaarthouder ge registreerd is per club kan een ge makkelijke scheiding tussen de groepen supporters doorgevoerd SCOREBORD LOTTO Lotto 10: Eerste pri|S een winnaar, die bruto 364.491,10 ontvangt; tweede prijs: 3 winnaars, ieder bruto 50.000,00. derde prijs: 74 winnaars, ieder bruto 1.997,70; vierde prijs 3 329 winnaars, ieder 44,40; vijfde prijs: 56 399 winnaars, ieder 5,00 [Cijferspel 10 (vaste prijzen): zes cijfers: een winnaar, vijf cijfers: 2 winnaars; vier cijfers: 25 win naars; drie cijfers 240 winnaars; twee cijfers 2 336 winnaars. Toto 10: Eerste prijs een winnaar, bruto 33.752,40; tweede pri|S 54 winnaars, ieder 230,30: derde prijs 623 winnaars, ieder 49,90 Toto-gelijk 10: eerste prijs geen winnaar; tweede prijs 2 winnaars, ieder 143,20: derde prijs: 12 win naars, ieder 119,40; vierde prijs: 241 winnaars, ie der 9,50 BUITENL. VOETBAL KWALIFICATIE OS Tweede ronde Suriname - Barbados 2-1 (1-1) 22 Lavine 0-1. 36 Watson 1-1, 65. Sampson 2-1 Toeschouwers 14 000 ENGELAND Kwartfinales FA Cup West Ham United Everton 2-1 Halve finales West Ham - Nottingham Forest. BADMINTON IBF-ranglijst na Open Zweedse kampioen schappen Mannen 1 Wiranata (Indo) 680 punten, 2 Wu (Chi) 500.3 Suprianto (Indo) 400, 4 Permadi (In do), Susanto (Indo) 360,6 Stuer-Lauridsen (Den) 285, 7 Keong (Mal), Hall (Eng) 260,9 Hoyer-lar- sen (Den) 240.10 Olsson (Zwe) 215. worden, want ook voor uitwedstrij den moet natuurlijk via het nieuwe systeem gereserveerd kunnen wor den. De kaart, die gelijkenis zal verto nen met een credit-card, moet in de toekomst ook voor andere doelein den gebruikt kunnen worden. Het gecomputeriseerd binnenlaten van toeschouwers zal sneller kunnen gebeuren dan met de nu gebruikte systemen. Het grote voordeel voor de clubs is echter dat het aantal niet-betalende toeschouwers sterk zal afnemen. Een volledige doorvoering van het systeem is op het moment niet mogelijk, omdat een groot aantal toeschouwers zich nog op staan plaatsen bevindt en die zijn nu een maal niet te reserveren. Staanplaat sen zullen echter in de toekomst verdwijnen. De UEFA schrijft het jaar 1996 voor, de KNVB 1999. Het ombouwen van de tribunes is echter een geldverslindende affaire. De vraag wie daarvoor moet op draaien is in Nederland nog lang niet opgelost. „Er is nog een ander Vrouwen: 1. Susanti (Indo) 680, 2. Huang (Chi) 600.3. Troke (Eng) 340,4 Jaroensiri (Tha) 315,5. Zhou (Chi) 300, 6. Coene (Ned) 295, 7. Timur (In do) 280,8. Kusumawardhani (Indo) 275,9. Neder- gaard (Den) 255,10. Bengtsson (Zwe) 225. WB SLALOM LAKE LOUISE 1 Schneider (Zwi) 1 26,22 (43,08-43,14), 2. An derson (Zwe) 1.26,55 (43,25-43,30), 3 Wachter (Oos) 1.27,34 (44,43-42,91). 4. Pusn.k (Joe) 1.27,45 (44,11-43,34) en Chauvet (Fra) 1.27,45 (44,62-42.83). 6. Fernandez-Ochoa (Spa) 1.27,66 (44,25-43.41). 7. Van Gruningen (Zwi) 1.27,92 (44,69-43,23), 8. Salvenmoser (Oos) 1.28,26 (45,19-43.07). 9. Guignard (Fra) 1.28.55. 10. Köl- lerer (Oos) 1 29.11. Stand WB algemeen 1 Kronberger (Oos) 293 punten, 2. Merle (Fra) 176.3 Gmther(Oos) 149,4 Soumissen (Fra) 141, 5 Schneider 132 Stand WB slalom 1 Kronberger 68.2 Femandez- Ochoa 67,3 Salvenmoser 63.4. Wiberg (Zwe) 54, 5. Van Gruningen 53. SNOOKER OPEN EUROPESE SAchtste finale Thorburn (Eng) - Davis (Eng/2) 5-4, Mountjoy (Eng) - Thorne (Eng) 5-4, TENNIS INDIAN WELLS Finale: Courier (VSt/16) - Forget (Fra/3) 4-6 6-3 4- 6 6-3 7-6. Dubbeifmale: Courier/Javier Sanchez (VSt/Spa) Forget/leconte (Fra) 7-6 3-6 6-3 WIELRENNEN RONDE VAN MURCIA Eerste etappe 1 Dauwe (Bel) 190 km m 5 09 54, 2 lieckens (Bel). 3 Pagnin (Ita), 4. Ludwig (Dui), 5 Verdonck (Bel), 8 Zanok (Ned), 11 Wijnands (Ned), 13. Adn van der Poel (Ned), overige Neder landers: 17. Nijdam, 25. Veenstra. 28 Amtz. 32 Dekker, 34. Kokkelkoren, 88 Bouwmans, 92. Eyk, 123. Pieters. 136. Suykerbuyk, 139. Winnen, 148 Zuyderwijk allen dezelfde tijd als Dauwe PARIJS NICE Tweede etappe, ploegentijdrit Nevers-Nevers i Toshiba (Fra, Rommger, Chaubet, Lance) 47 km n 57.21 (gem 49,171 km/u), 2 PDM (Ned. Van de Akker, Kelly, Van Aert)op0 56.3 Castorama (Fra. Fignon. Marie. Bagot) 1 07, 4 Motorola (VSt, An derson, Andreu, Bauerj 1 11,5. Lotto (Bel, Criqui- ion. Museeuw, Wauters) 1 21 10. TVM (Ned, Schurer, Jdanov, Capiot) 1.50 z.t Klassement 1. Rommger (Fra) 1.05 50, 2. Chau- oet (Fra) 0.04, 3 Lance (Fra) z.t4. Jalabert (Fra) 3 15. 5 Louviot (Fra) 0 18,6 Gayant(Fra)0 20,7 Van de Akker (Ned) 1 06. 8 Mane (Fra) 1 07. 9 Kelly (Ier) 1.12, 10 Van Aert (Ned) 1 14. 11 Fh- :her (Fra) Z.t., 12 Fignon (Fra) 117, 13. Andreu VSt) 1 18. 14 Bagot (Fra) 1 22.15 Arnoutd(Fra) 1.23. 16. Lavamne (Fra) 1.24, 17 Jakobs (Ned) ZAALVOETBAL TWEEDE DIVISIE: Rovedo - De Rozet 3-4. SCHAKEN LINARES Elfde ronde tvantsjoek (Sov) - Goerevitsj (Bel) af gebroken. Geifand (Sov) - Joesoepov (Sov) 1<2- 112. Kamski (VSt) - Karpov (Sov) afgebroken. Kas parov (Sov) - Anand (Ind) 1/2-1/2, Satov (Sov) - Be,avski (Sov) 1-0, Timman (Ned) - Liubojevc (Joe) 1/2-1*2, Speelman (GBr) - Ehivest (Sov) 1-0 Stand 1 Kasparov 7 1,2 punten. 2 tvantsjoek 7 en 1 afg 3 Beijavski 7.4 Speelman en Joesoepov 6 1/2, 6 Anand, Ljutx>jev.c. Geifand. Satov en Tim man 5 1/2.11 Goerevitsj 4 1/2 en 1 a'g 12 Kar pov 4 en 1 afg 13 Ehivest 3.14 Kamski 1 1/2 en 1 afg nooi voor iedereen «Na Amster dam, verzet naar 1 september in verband met de voetbalwedstrijd Ajax-Feyenoord, is nu ook de wielerronde van 's-Heerenhoek van de kalender gehaald. De orga nisatoren kunnen de wedstrijd niet financieel rond krijgen De stand in de eerste divisie zaalvoet bal is als volgt: Hoornsche Veer- huys (25), Cafe Rex (25), Ceverbo (24). AV Jan III (18), FV Snoekie (18). Asbitondak 15). All Inn 14). Brezan (13), Scagha (13). Bax (12), Nordstar (11). Alter Boys (4) «Jan Dahrs (oud-trainer RCL) wordt de nieuwe trainer van Hoofddorp. Hu volgt Harrie Talsma (ex- Roodenburg) op De amateurs van Sparta hebben nog steeds geen opvolger van de op non-ac- tief gestelde trainer Rob Theuns Barry Hughes gaat m navolging van Gerrie Knetemann werken by reclame-exploitant Alreeon De wielerbaan in Alkmaar zit flink in de financiële zorgen. Er moet nog een bedrag van 47.000 duizend gulden betaald worden aan enkele schuldeisers De FI FA gaat maatregelen nemen te gen de zogenaamde wielerbroe- ki n lidingsbroeken). De FIFA hekelt de mode-trend en zal de bonden opdragen hier een einde aan te m.iki n BMW cijelerteam- rijder Paul van Spluntenn uil Leiderdorp is opgenomen in het Marlboro-team De afdeling J. Rijndelfland korfbal houdt op 14 maart in Delft de voorjaarsverga dering Fortuna uit Delft is de grootste korfbalvereniging uit het Rijndelflanddistrict. Het Sas- senheimse TOP staat op een vier de plaats. Pemix is Leidens grootste club Renbaan Noot dorp vervolgt haar programma op woensdag 13 maart De twee re- gio-wielerprofs acteren deze week op hoog niveau. Martin Schalkers is deelnemer bij Parys- Nice en Martien Kokkelkoren is uitgezonden naar de Ronde van Murcia De zwemvereniging Noordwijkerhout vergadert mor genavond en huldigt tevens haar kampioenen Voetbalvereniging Kagia houdt tijdens de Paasda gen een internationaal jeugdtoer nooi. Er nemen clubs deel uit Schotland. Frankrnk. Zwitser land, Duitsland cn Denemarken Voetbalvereniging Docos zet een reeks oefenwedstrijden van avond voort tergen het eerste elf tal van Noordwyk. Aanvang 20.00 uur Trainer Wim van den Broek verlaat aan het eind van dit sei zoen de voetbalvereniging Hille- gom Rijnsburgse Boys speelt voor de districtsbeker een tussen- ronde tegen DHC. Een datum moet nog worden gezocht Riet van Diemen uit Zoeterwoude heeft wederom twee gouden me dailles behaald bij het Neder lands kampioenschap tcboonrty- den De Leidse schaatser Aad Berg werd keurig 25ste bij het Wereldkampioenschap mara- thonschaatsen in Kiupio Paul Kwakkenbos van derdeklasser Nieuwkoop heeft een voorcon tract getekend bu eredivisieclub Sparta Raymond Goedhart en Peter Planjer (Judoclub Een dracht) hebben goud gehaald bij een toernooi in Wassenaar Mor genavond vindt in De Regenboog (Merenwuk) een triathlon-voor- lichtingsavond plaats met mede werking van Peter Zijerveld, Cees van de Wereld en Haico Scharn. Aanvang 19.30 uur Joke Kleyweg neemt niet deel aan het WK- veldlodp. De Leidse atlete is in training voor het WK marathon De supportersverening van Quick Boys houdt morgenavond om 19.30 uur een Open avond De technische en medische staf en een drietal eerste elftal spelers zijn aanwezig De bekerfinales vrouwenbasketbal tussen Luba RZ en het Katwijkse Grasshop pers worden gespeeld op 11 en 24 apnl. De eerste wedstrijd is in Katwijk De Leidse handbalster Monique Gysman (Quintus) is ge slecteerd voor het Nederlands handbalteam Dick Fiene wordt de nieuwe trainer by hoofdklas ser Blauw Wit. Fiene lost Frank Kramer af die Blauw Wit tydelyk de helpende hand biedt Gascoigne voorlopig op non-actief LONDEN (SID/Rtr) - Tottenham Hotspur moet het zeker drie weken zon der zijn sterspeler Paul Gascoigne doen. De international, die triomfen vierde tydens de eindronde om de wereldtitelstrijd in Italië vorig jaar. on derging gisteren in een ziekenhuis in Londen een operatie in de maag streek. Sinds half januari had de 23-jarige middenvelder last van een ge scheurde spier. Tottenham hoopt dat Gascoigne. die vorige week een aanbieding kreeg van Lazio Rome (geschat transferbedrag 20 miljoen gulden), op tijd fit is voor de belangrijke wedstrijd in de halve finales van het toernooi om de FA Cup tegen Arsenal van 14 april. Voor de Spurs, die 33 mifioen gulden schuld hebben, is het van vitaal belang verder te komen in de bekerstryd. Gascoigne zal in elk geval de Europese kwalificatiewedstrijd van Enge land later deze maand tegen Ierland moeten missen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19