Buitenbad zwembad Poelmeer gaat dicht 'Ze kunnen zich aan elkaar optrekken' Onvrede over bouwplan Wassenaar Oproep Warmond om mee te denken over kinderopvang Leiderdorp 'pessimistisch' over vervroegde komst TGV Warmond blij met huurder eendenkooi Minicontainers uitgedeeld Ravage in Hillegomse kerk na brand enorm Cursussen in de regio voor familie van demente bejaarden PAGINA 16 REGIO LEIDEN DINSDAG 12 MAART 1991 OEGSTGEEST - Het buitenbad van zwembad Poelmeer in Oegstgeest gaat dicht. Op het terrein van het bad komt woningbouw. Uit de opbrengst van deze woningen wordt de bouw van een nieuw recreatiebad aan het huidige overdekte bad betaald. Dat stellen B en W van Oegstgeest voor aan de raad om het exploitatietekort van het zwembad aan de Lan ge Voort omlaag te brengen. B en W hebben acht verschillende plannen bekeken, maar komen uit eindelijk toch terug op het oor spronkelijke plan waarmee de raad in maart 1990 in principe al akkoord ging. Handhaving van het buiten bad in een of andere vorm is finan cieel op korte termijn niet haalbaar, nog op te richten stichting die het complex gaat beheren, zou het te kort zelfs tot onder de 500.000 gul den per jaar kunnen worden terug gebracht. B en W sluiten niet uit dat in de toekomst opit een openluchtbad kan worden aangelegd op de ligwei- handhaven van het buitenbad Door hun pleidooien is destijds de discussie weer van voren af aan be gonnen. Het exploitatietekort voor 1991 is in de begroting geraamd op 673.000 having gulden. In de nieuwe opzet kan dit tekort worden verkleind tot ongeveer 563.000 gulden per jaar. Als het bad wordt verhuurd aan een gelden daarvoor beschikbaar zijn en ook de zwembadtrend zich hier op richt', schrijven B en W in hun voorstel. Deze trend lijkt aanwezig: Genoemde voorstanders van hand- het buitenbad wisten enkele maanden geleden in korte tijd ruim 5000 handtekeningen te verzamelen. Een beslissing over de woning bouwplannen willen B en W uitstel len. De raad wil meer woningwet woningen bouwen dan de project ontwikkelaar die het plan moet uit voeren, voorstelt. Ook zou de prijs van de vrije sectorwoningen om laag moeten van 500.000 naar 300.000 gulden. Oegstgeest wil op iedere grotere bouwlocatie ten minste dertig pro cent woningwetwoningen bouwen. In de oude plannen ligt dat percen tage op 21. Als dat wordt verhoogd naar dertig blijft te weinig geld over om in het zwembad te investeren, schrijven B en W. Pas als geen maximumprijs wordt vastgesteld voor de 44 vrije-sectorwoningen kan het aantal sociale huurwonin gen worden uitgebreid tot 24 (35 procent van het totaal). *Een lange rij rijdende vuilnisbakken wacht op het moment dat Knokpartij op openbare weg OEGSTGEEST - De politie van Oegstgeest verzoekt getuigen van een vechtpartij afgelopen zondag middag zich te melden (Tel.071- 155440). Inzittenden van een grijze opel en een blauwe toyota raakten rond 17.00 uur slaags op de kruising van de Abtspoelweg en de provin ciale weg op de gemeentegrens bij Warmond en Sassenheim. Beide au to's kwamen aanrijden uit de rich ting Noordwijk. WARMOND - Binnenkort roept de gemeente Warmond burgers op om zitting te nemen in een werkgroep kinderopvang. Die moet een plan maken voor kinderopvang in War mond. Dit vertelde burgemeester G.W. van der Wel de leden van de raadscommissie welzijn gister avond. De raadsleden waren tevreden met het plan. Eerder hadden zij tij- LEIDERDORP - Het Leiderdorpse college van burgemeester en wet houders is 'op dit moment zeer pes simistisch' over de vervroegde komst van de train a grande vitesse (TGVj. Indien de hoge snelheids- trein al in 1998 in gebruik wordt ge- 1 nomen, kan de verbreding van de rijksweg A4 en de aanleg van het TGV-truject niet meer samen wor den behandeld en uitgevoerd. De gemeente Leiderdorp heeft zowel van het Rijk als van de pro vincie de toezegging gekregen dat de TGV en de verbreding van de A4 in samenhang worden behandeld. "We moeten zorgen dat die toezeg gingen over een koppeling overeind blijven", vond wethouder C. Hui gen, die gisteravond in de raads commissie ruimtelijke ordening sprak over een 'ernstige situatie'. "Dit riekt naar onbehoorlijk be stuur van rijkswaterstaat", stelde WD-fractieleider J. de Waard. "We meenden dat we bij alle instanties begrip hadden ontvangen om de Rijksweg A4 en de TGV in één keer te behandelen. Dit is een hele kwa lijke zaak". Duidelijkheid De commissieleden drongen aan op snelle opheldering over de beloftes van rijk en provincie. "We moeten snel duidelijkheid krijgen", aldus D66-fractieleider E. Grootaarts. "En het is zaak op korte termijn te kij ken waar de grenzen van Leider dorp nu eigenlijk liggen. Want zelfs in hét land van de TGV, Frankrijk, loopt de hoge snelheidslijn voor zo ver ik weet niet dwars door een dorp heen". Een vervroegde aanleg van het TGV-tracé naast de A4 brengt een WARMOND - Sassenheimer A. Reuser mag voor een nieuwe perio de van drie jaar de gemeentelijke eendenkooi huren. Hij moet daar ruim 3500 gulden per jaar voor beta len. Het huidige contract met Reuser liep eind deze maand af. Over het nieuwe contract neemt de War- mondse gemeenteraad donderdag een besluit. In het voorstel dat B en W de gemeenteraad doen, stellen B en W dat Reuser zijn verplichtingen steeds goed is nagekomen. "Er is dan ook geen aanleiding van huur der te veranderen. Voorts achten wij een voortzetting van de verhuur van de eendenkooi gewenst omdat hiermee de rust voor flora en fauna in het gebied blijft gewaarborgd", aldus B en W van Warmond. dens de vergadering hun twijfels geuit over de voortgang van het pro ject. D. Duijnhoven (Progressief Warmond) vroeg of de gemeente niet sneller had kunnen werken. De eerste burger antwoordde ontken nend. Zij gaf toe dat vorig jaar al een ad vies aan de gemeente is uitgebracht over de financiële marges waar bin nen Warmond moet opereren maar CAO-onderhandelingen over de sa larissen van personeel in kinder dagverblijven heeft remmend ge werkt op de voortgang. De salarissen zijn voor Warmond de grootste uitgavenpost. Pas toen de salarissen op landelijk niveau de finitief waren vastgesteld, kon het Warmondse college van B en W be palen hoeveel geld overbleef voor andere zaken. Daarna pas konden kandidaten voor een werkgroep deel van de Leiderdorpse bebou wing in gevaar. "Het ziet ernaar uil dat er veel meer grond nodig is vooi de hoge snelheidslijn dan we ooit worden aangezocht, dachten", constateerde Huigen. "Het hart van Leiderdorp wordt op werkgroep deze wijze getroffen", vatte PvdA- voorstel Een belangrijke taak van de het maken van een tarieven. Nu staat al Molkenboer de bezorgdheid vast dat deze inkomensafhankelijk i- zullen zijn. WASSENAAR - Bewoners van de Wassenaarse Deijlerweg en omge ving willen bezwaar aantekenen te gen de bouw van een kantoor en een bankgebouw tussen Dahliahof en Van Zuylen van Nijeveltstraat langs de Rijksstraatweg. Tijdens een ge meentelijke informatie-avond in het Cultureel Centrum Warenar aan de Kerkstraat hebben omwonen den hun ongenoegen geuit over de verkeersafwikkeling. Er waren on geveer 70 belangstellenden. De Amsterdamse projectontwik kelaar Hillen en Roosen bv en de Nederlandsche Bank hebben de grond gekocht om er een kantoor gebouw en een agentschap neer te zetten. Vanaf de Rijksstraatweg worden de gebouwen via een open bare weg tussen beide gebouwen ontsloten. De weg komt uit op het bestaande pad tussen de woningen aan de Deylerweg. Het pad is nu af gesloten met een hek, maar wan neer de plannen doorgaan is het straks weer voor voetgangers en fietsers toegankelijk. De omwonenden waren ontevre den, omdat ze alleen over de bouw plannen konden praten en niet over de te verwachten verkeersproble men. Bewoners van de Deylerweg wftlen niet dat het bestaande pad weer wordt opengesteld. Ze vrezen dat ook brommers van het pad ge bruik maken. Verder zijn ze zijn bang dat medewerkers van de pan den hun auto's zullen parkeren op de Deylerweg en vervolgens te voet naar hun werkplaats gaan. Omwonenden zijn ook bang voor sluipverkeer via de voorzijde van het pand. Om de aan- en afvoer van geldauto's mogelijk te maken wordt de parallelweg van de Rijksstraat weg vanaf de Rozenweg naar de Van Zuylen van Nijeveltstraat door getrokken. Op deze weg is straks tweerichtingverkeer mogelijk. Steun WD-wethouder A. Pruijs gaf alle steun aan de bouwplannen. Hij denkt dat zij een eind maken aan de verloedering van het gebied. Bo vendien krijgt het terrein een beter aanzien met veel aandacht voor groen. Vertegenwoordigers van de Ne derlandsche Bank en de Amster damse projectontwikkelaar lichtten de plannen toe. Het kantoorgebouw van Hillen en Roosen bv heeft drie bouwlagen biedt plaats aan zo'n 125 personen. Er zijn 80 parkeerplaat sen gepland. Naast het kantoorgebouw aan de zijde van de Van Zuylen van Nije veltstraat komt het agentschap van de bank. Het wordt een soort distri butiecentrum van geld voor banken in de regio. Aan- en afvoer gebeurt via speciale transportauto's die het gebouw binnengaan via een garage waar veiligheidsmaatregelen wor den getroffen. Dit gebouw bestaat voor het grootste deel uit twee bouwlagen, een klein gedeelte be staat uit drie lagen. Er komen 30 mensen te werken en er zijn aan de zijkant en de achterzijde 20 tot 25 parkeerplaatsen gepland. LEIDERDORP - Bewoners van het Leiderdorpse wijkje Holtlant nabij het St. Elisabeth-ziekenhuis hebben gistermiddag minicontai ners gekregen. Net als de andere be woners van laagbouw-woningen in de gemeente kregen ze een grijze container voor het gewone afval en een groene voor organisch afval. In totaal worden negen- tot tiendui zend containers in Leiderdorp be zorgd. De operatie kost zo'n twee miljoen gulden. Containerkraak in Benthuizen. BENTHUIZEN - De politie van Rijswijk heeft in die plaats van nacht twee mensen gearresteerd op verdenking van een containerkraak in Benthuizen. Vannacht om onge, veer half een werd een container op een terrein van een bedrijf aan het Verbreepark opengebroken. In het belang van het onderzoek wil de po litie niet zeggen of iets is ontvreemd en wat in de contianer zat/zit. Een paar uur later konden de twee ver dachten worden aangehouden dankzij aanwijzingen van buurtbe- VRACHTWAGEN VERDWENEN - Een vrachtwagen ter waarde van 120.000 gulden is gisteravond gesto len in Oegstgeest. De wagen stond geparkeerd aan de Rijnzichtweg en 'verdween' tussen negen uur en half éen. De lading bestaat uit lege fus ten. De wagen heeft een Duits ken teken. HILLEGOM - "De pastoor wilde nog gewoon een doopdienst hou den voor een pasgeboren kind. Maar dat was natuurlijk onmoge lijk. We zijn daarom op het laatste moment uitgeweken naar bejaar denhuis Bloemswaard. Daar werd de baby provisorisch in'een schaal gedoopt". Het verplaatsen van de doopplechtigheid was een van de vele problemen waarvoor kosteres C. Beelen van de Hillegomse Sint Jozefkerk zich het afgelopen week einde gesteld zag na de brand in de REGIO - "Voor de familie is de mentie moeilijk te accepteren. Door onze bijeenkomsten mer ken mensen dat ze niet de enigen zijn die daar enorme problemen mee hebben. Ze krijgen steun van elkaar", zegt R. Mol, sociaal-psy chiatrisch verpleegkundige bij het Riagg Zuid-Holland Noord. Hij begeleidt cursussen voor fa milieleden van demente bejaar den die nog niet op de wachtlijs ten van de verpleeghuizen in de bollenstreek staan. Een op de tien mensen wordt dement. Omdat de medische we tenschap nog steeds geen genees middel voor deze ziekte heeft ge vonden en er sprake is van een ononkoombaar proces, is het om gaan met dementie moeilijk voor de familieleden. "De mensen in de groep vertellen meestal al snel dat ze tot over hun oren in de pro blemen zitten. Ze zijn radeloos en weten niet wat ze ermee aan moe ten. Bij kinderen speelt mee dat er veel onvermogen en angst leeft om de ziekte later zelf ook te krij gen. Ze worden daar opstandig van", weet Mol. "De relatie met ouder of echtge noot verandert volkomen. Een kind krijgt een andere vader of moeder. Er treden gedragsstoor nissen op, de achterdocht groeit en er zijn telkens dingen kwijt. Echtgenoten worden geconfron teerd met iemand die ze niet heb ben gekozen, ze moeten hun toe komstverwachting bijstellen". Grenzen Het Riagg organiseert in samen werking met de Kruisvereniging, de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Duin- en Bollen streek en het Warmondse ver pleeghuis Marienhaven twee keer is een nieuwe serie begonnen in het gebouw van de Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning aan de Heereweg in Lisse. Tijdens de bijeenkomsten wordt verteld wat dementie is, hoe de ziekte zich ontwikkelt en hoe de familie met de ziekte kan omgaan. Ook wordt ingegaan op de vraag welke instellingen hulp kunnen bieden. Verder geeft Mol, die wordt bijgestaan door een wijkverpleegkundige, praktische tips. "Het is belangrijk dat de familie grenzen leert stellen aan het eigen kunnen. Soms kom je kinderen tegen die zich zo in de verzorging storten dat hun eigen achterban problemen krijgt. Hun partners zeggen dat ze een grens moeten trekken en dreigen met vertrek". Tijdens de bijeenkomsten wordt ingegaan op de vraag waar ze die grens kunnen trekken. "Als een kind drie tot vier keer per dag naar een ouder gaat en zich thuis nog steeds onrustig voelt en op belt, dan zeggen we 'kijk of je dat kan afbouwen'. Een telefoontje lost niets op en kan je nog veel on rustiger maken. Zeker wanneer de demente niet meer weet dat hij de telefoon moet oppakken en niets van zich laat horen". De huidige groep bestaat uit veertien personen. Vooral kinde ren en partners van demente be jaarden bezoeken de bijeenkom sten, maar wanneer het gaat om alleenstaanden bezoeken soms ook broers en zusters de groep. De deelnemers krijgen soms ver halen te horen over dementeren den die er slechter aan toe zijn dan hun eigen familie. Leidt dit niet tot angstgevoelens? "Het eerste moment veroor zaakt dat een shock bij de mensen die nog niet in zo'n situatie zit ten", beaamt Mol. "Maar men kan zich er nu tenminste tegen wape nen, zich hierop voorbereiden. Het doel van de bijeenkomsten is juist om mensen te laten ervaren R. Mol van het RIAGG leidt bijeenkomsten voor familieleden van demente bejaarden: "De relatie met ouder of echtgenoot verandert volkomen door deze ziekte". (foto Jan Holvast) dat ze niet de enige zijn die in zo'n situatie verkeren. Ze kunnen zich aan elkaar optrekken". Praktisch De deelnemers krijgen veel prak tische tips. „Veel kinderen zijn bang dat hun ouder naar buiten toegaat en de weg niet meer kan terugvinden. We raden aan een briefje in zijn zak te stoppen met het telefoonnummer van de fami lie. Ook SOS-medailles kunnen handig zijn. In wezen komt het maar heel weinig voor dat men sen verdwalen en nooit meer te rugkomen". Als bejaarden vergeten het gas uit te draaien, kan de kraan wor den dichtgedraaid. "Ze maken meestal gebruik van maaltijd voorzieningen zoals Tafeltje Dek- je. Ze hebben het gasfornuis bijna nooit meer nodig". Voor ouderen die dag en datum vergeten, be staan er speciale klokken die tijd, dag en datum aangeven. Behalve dergelijke tips wordt de deelnemers ook geleerd hoe ze met de oudere moeten omgaan. "Als iemand net dement wordt, weet hij dat er iets met zijn geheu gen aan de hand is. Dat wil hij voor de buitenwereld niet laten merken. Maar de familie is juist gewend om dat te toetsen en steeds te vragen wat voor dag het is. Als de demente dat niet meer weet en nog adrem is praat hij er omheen. Maar hij kan ook boos worden, omdat je hem confron teert met wat hij niet meer weet. Je moet er niet naar vragen. Zeg welke dag het is, want een con frontatie heeft geen zin. Dat helpt niets en kan alleen maar leiden tot kwaadheid". Uiterste Vaak kan de demente meer dan de familie denkt. Vooral de ge zonde partner wil de ander vaak te veel uit handen nemen. Wan neer de oudere zich zelf nog kan aankleden, kan afwassen of ko ken moet hij dat zo lang mogelijk blijven doen. Toch komt er vaak een moment dat de oudere in een verpleeghuis moet worden verzorgd. "Het is mijn ervaring dat de familie een grote investering levert en tot het uiterste wil gaan om partner, va der of moeder thuis te houden. Maar op een gegeven moment moet je gewoon zeggen dat er geen andere mogelijkheid meer is", zegt Mol. Iemand moet nu een tot ander half jaar wachten voor een plaats in een verpleeghuis in de regio. Het RIAGG en de andere instel lingen vinden dat veel te lang. "De familie zou al gebaat zijn met extra mogelijkheden voor dagbe handeling. Als iemand twee of drie dagen per week overdag naar een verpleeghuis zou kunnen, zou de familie worden ontlast en zou men de verzorging langer kunnen volhouden.". kerk. Met name in de sacristie is door de vlammen een enorme rava ge aangericht. Onder meer kazui fels, wierookvaten, boekwerken en het doopvont zijn ernstig aangetast. "De dagdiensten, die in deze maan den altijd in de sacristie zijn, wor den de komende veertien dagen daarom in de pastorie worden ge houden", zegt Beelen die zaterdag ochtend als eerste met een paar em mers water de smeulende massa trachtte te blussen. De kelken zijn gespaard gebleven doordat deze in de kluis lagen. De prachtige glas-in-lood raampjes daarentegen zijn zwartgeblakerd of gesprongen. Ook attributen die net als de kerk al 75 jaar oud, zoals de wijwaterbakken en het proces- siekruis, zijn onherstelbaar bescha digd. "En daar krijg je natuurlijk nooit meer exact dezelfde voor te rug", weet Beelen. Een speciale schoonmaakploeg is zaterdag onmiddellijk begonnen met het weer op orde brengen van de sacristie. "Volgens de schoon makers is de sacristie binnen twee wéken weer hersteld, maar dat kun je nauwelijks geloven als je de rava ge gezien hebt", aldus de Hillegom se kosteres. In de kerk zelf is nauwelijks brandschade. Wel zijn door de rook ontwikkeling veertien schilderijen en het kerkorgel bedekt met een dikke roetlaag. Volgens S.A.D van Lierop, secretaresse van de paro chie, zal het schoonmaken daarvan een kostbare geschiedenis worden omdat dit door een deskundige moet worden gedaan. Eindelijk contract Valkenburgs Meer DEN HAAG/V ALKENBURG - Na zes jaar onderhandelen is het er dan toch van gekomen. Gedeputeerde Van Heemst, namens de provincie Zuid-Holland, en directeur Den Hartog van kalkzandsteenfabriek Van Herwaarden uit Hillegom heb ben gisteren hun handtekening ge zet onder het contract voor het re creatieproject Valkenburgs Meer. Het meer wordt straks door bedrijf en provincie beheerd. Van Herwaarden gaat zorgen voor de recreatieve inrichting van een gedeelte van het gebied. Langs de plas komen strandjes met be planting. In de zuid-westhoek van de plas komt een speciaal gebied voor vogels. Tevens komen er twee horecagelegenheden. Het parkeer terrein wordt vergroot. Om het wa ter heen komt een tracé van het smalspoormuseum. Volgens gede puteerde Van Heemst wordt nog bekeken of het smalspoor kan wor den doorgetrokken naar Wassenaar. De aanleg van het recreatiemeer kost totaal ruim vijf miljoen gulden. De belangrijkste functie krijgt het meer voor de surfers, waarvoor een klein watersportcentrum wordt gebouwd. Gedurende de zandwin ning, die in het jaar 2005 afgelopen is, moeten zandwinners en surfers met elkaar rekening houden. spreekuur Belangenvereniging voor Huurders, van 20.00 lol 21.00 uur in buurtcentrum Weslerhaven. klaverjassen bij Speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot- straal. aanvang 20.00 uur. lezing over reiservaringen in China door Carolijn Visser, aan vang 20.30 uur in het Parktheater. Katwijk koppel-klaverjassen en jokeren in de Foyer van Tripodia, aanvang 20.00 uur algemene ledenvergadering In validen Ontspannings Vereniging, aanvang 20.00 uur in dii trum Zwanenburg. lezing Leidse Aquari ging: 'Huiskeuring laatste jaren en Problemen op het gebied van aqua- riumhouden'. voorafgegaan door ledenvergadering, aanvang 20.00 uur in clubgebouw K&G, J.C. de Riipstraat. voorstelling 'Adele op de Orino co', met Adèle Bloemendaal. 20.15 uur Leidse Schouwburg. Leiderdorp informatie-avond Vogelwerk groep Koudekerk/Hazerswoude en Omstreken, over 'Roofvogels', aan vang 19.30 uur in Milieu Educatief Centrum, De Houtkamp. Noordwijk ledenvergadering Vereniging De Oude Dorpskern: 'Jan Kloos'-lezing door oud burgemeester Bonnike. aanvang 20 00 uur (na 21.00 uur openbaar), in hotel restaurant De Beurs, over zijn roman 'Izabel van Tyrus', aanvang 20.00 uur in de biblio theek. Oogstgeost muzikale dia-lezing: 'Mythologie en' werkelijkheid', door voor drachtskunstenaar Carool Popelier uit Eindhoven, aanvang 20.15 uur in het Koetshuis van Kasteel Oud Poelgeest. WOENSDAG 13 MAART Alphen jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastieklokaal Katwijk politiek café: thema: 'Huisves ting voor jongeren in Katwijk', aan vang 23.00 uur in 1 Jok. voetbalwedstrijd Nederland- Malta op levensgroot scherm, aan vang 20.00 uur in Scum. Helmberg weg. jazz-gymnastiek bij Ontspan nings Vereniging Katwijk, van 20.00 tot 21.00 uur in zaal 7 van Tripodia. Leiden thema-avond over 'Free-lancen' bij Stichting Werkgelegenheid l den, aanvang 20.00 uur in Olga-ge- bouw, Evertsenstraat, tel: 214811. concert 'Oude Muziek in Oudhe den', door The New Consort, vang 20.15 uur in het Rijksmuseum voor Oudheden, Papengracht. concert door Bernhard Kruysen (bariton) en Koos van Brekel (pia no). aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K40. Hazewindsteeg. optreden van het Mathilde San- tmg Ensemble, aanvang 20.15 u in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp bazar NVvH, van 10.00 tot 13.00 uur in de Scheppingskerk. Noordwijk handwerk en spellenclub Chris telijke Bejaardenvereniging De Bin nenhaven, aanvang 15.00 uur in Geertruidahof, Voorstraat. bijeenkomst Katholieke Bond jaar), van 14.00 tot 15.30 uur. Join- centrum, Weteringkade. kienavond t.b.v. Vereniging Het Lourdeskind, aanvang 20.00 uur, JOIN-centrum, Weteringkade. Wassenaar dia-lezing Stichting Historisch Centrum Wassenaar: 'De bronstijd van het kustgebied', door Prof. Dr. Louwe Kooijmans, aanvang 20.00 uur in Warenar. DONDERDAG 14 MAART Leiderdorp klaverjassen Con Bravura, club gebouw Beukenschans. 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16