Meer geluidshinder boven Leiden 'Meer vrouwen, betere brandweerzorg 'Duingebieden afsluiten voor recreant' Uitbreiding Schiphol blijft niet zonder gevolgen Autowasserij beter voor milieu dan zelf wassen Treintaxi's vanaf mei ook in Alphen aan den Rijn Gekoppelde tarieven dragen bij aan zuiniger waterverbruik DINSDAG 12 MAART 1991 REGIO PAGINA 15 Natuurorganisaties willen dat Staatsbosbeheer ook jacht aan banden gelegd NOORDWIJK/KATWIJK/WASSE- NAAR De natuur in het duinge bied tussen De Zilk en iets ten zui den van de Wassenaarse Slag wordt niet voldoende beschermd. De Coe- pelduynen zouden niet voor ieder een moeten worden opgesteld, de jacht in het terrein moet verder wor den teruggedrongen en grotere ge bieden moeten voor recreanten worden afgesloten. Dat is de reactie van een aantal re gionale natuur- en vogelbescher mingsverenigingen op het onlangs door Staatsbosbeheer gepresen teerde beleidsplan voor de komen de tien jaar. Staatsbosbeheer lichtte het plan gisteravond toe tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis in Noord wijk. Er kwamen veertig be langstellenden op af. Vreemd ge noeg kwam er vanuit de hoek van de jagers nauwelijks kritiek terwijl het beheersplan voorziet in een na drukkelijke beperking van de jacht. Er mag op minder soorten worden gejaagd, per soort mag er minder worden afgeschoten en de periode waarin mag worden gejaagd, wordt verkort. Stuivende duinen Uit het beheersplan, dat geldt voor de Staatsbosbeheer-gebieden Berk- heide (inclusief het bos bij de Gan- zenhoek). de Coepelduynen en het Noordwijkse bos, wordt duidelijk dat Staatsbosbeheer het gebied voor een belangrijk deel weer 'na tuurlijk duin' wil maken. Tot nu toe wordt verstuiving van de duinen te gengegaan door helmgras in te planten. Dat is nu afgelopen. De duinen mogen in driekwart van het terrein weer stuiven waardoor er nieuwe soorten planten en dieren komen en nieuwe landschapstypen ontstaan. De natuur- en vogelbeschermers zouden dus eigenlijk tevreden moe ten zijn. Staatsbosbeheer is er ech ter ook voor de recreant. Mede om die recreant ter wille te zijn worden de Coepelduynen voor iedereen opengesteld. Dat is. zo bleek uit vra gen van de vogelaars, voor de na tuurbeschermers niet erg accepta bel. De natuur zou hierdoor worden vertrapt en de vogels verstoord. Een woordvoerder van Staatsbos beheer zette uiteen dat de vernie ling nog wel meevalt. De Coepel duynen kennen een zogeheten zee dorpenlandschap Deze speciale vorm van begroeiing is erbij gebaat dat er een deel van het jaar over ge lopen wordt. Buiten het broedsei- zoen is het dan ook toegestaan om in het gebied te komen. Jagen De jacht is een probleem apart. Vol gens de natuurbeschermers is jagen alleen nodig als er echt aantoonbare schade is. Konijnen zijn. zo voerde een van de natuurbeschermers aan. prima grazers en dat heb je nodig als je de duinen wilt laten verstui ven. Op konijnen moet dus niet worden gejaagd. De vos moet in de ogen van de vogelaars ook buiten schot blijven omdat deze juist de konijnenstand in toom houdt. Al met al voor de natuur- en vogelbe scherming reden te over de jacht aan nog stringentere eisen te bin den. Volgens een woordvoerder van Staatsbosbeheer wordt de jacht al zo ver mogelijk beperkt. Staatsbos beheer heeft echter ook rekening te houden met andere belangen in het duingebied. Zo is de zeereep nog steeds een zeewering en het Hoog heemraadschap eist dat het helm gras, noodzakelijk om die zeewe ring in stand te houden, niet wordt opgevreten door konijnen. Boven dien grenzen er landbouwgebieden aan de duinen en de agariers zijn er niet van gediend dat Staatsbosbe- heer-konijnen hun oogst opvreten. De jagers, toch een belangheb bende partij is deze. lieten nauwe lijks van zich horen. Een woord voerder van de wildbeheerseenheid duin- en bollenstreek vroeg zich af of de vossenstand niet alle perken te buiten zal gaan als de jacht, overi gens tot zijn spijt, zo wordt inge perkt. Het vossenprobleem is niet alleen 'des Staatsbosbeheers'. zo zette districthoofd De Vos uiteen. Over de problemen rond de vossen stand wordt met allerlei belangheb benden nog overleg gevoerd. Duidelijk is dat de natuur in het duingebied meer kansen krijgt. "Terwijl de recreant ook meer dan ooit tevoren aan zijn trekken kan komen. De duinen worden mooier en blijven voldoende toegankelijk", concludeerde een van de woord voerder van Staatsbosbeheer. Nog; te weinig: woonruimte asielzoekers LEIDEN Gemeenten hebben tot nu toe lauw gereageerd op een op roep van minister D'Ancona (WVC) en staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) om meer woonruimte voor asielzoekers beschikbaar te stellen. In totaal zijn er nu 22.500 op vangplaatsen. De bewindslieden willen dat tot 30.000 opvoeren In december vorig jaar schreven zij de gemeenten een brief met het verzoek om extra opvangruimte te zoeken. Omdat het gewenste resul taat uitbleef, is de brief nog altijd van kracht, aldus een woordvoerder van WVC gisteren. LEIDEN/DEN HAAG De uitbreiding van Schiphol heeft voor de mensen die in de Bol lenstreek en Leiden en omgeving wonen, een toename van geluidsoverlast tot gevolg. Het is niet bekend of de wettelijk vastgestelde norm zal worden overschreden. Daarover zal pas in een later stadium duidelijkheid bestaan. Unanieme mening BOVAG èn waterschappen: Dat antwoorden gedeputeerde sta ten (dagelijks bestuur van de pro vincie) van Zuid-Holland op vragen van de PvdA-statenleden Roes en Tensen. GS zeggen dat Noord-Hol land hun eind vorig jaar een reactie op de plannen heeft gevraagd, maar dat zij bij het opstellen ervan niet betrokken zijn geweest. Evenmin, zeggen GS. heeft de provincie inzicht welke gevolgen de enorme uitbreiding van de luchtha ven heeft op het leefmilieu rond Schiphol. De plannen zeggen daar weinig over. In zijn voorlopige reac tie heeft het provinciebestuur wel aangedrongen op het verstrekken van deze gegevens. Hetzelfde geldt voor het verkeer waarvan wordt verwacht, dat het aanzienlijk zal toenemen. Uitbreiding van de luchthaven betekent ook meer vliegbewegin gen. Volgens de statenleden blijkt uit een rapport van het Londens on derzoekbureau 'Technica'. dat de kans op neerstorten van vliegtuigen op de bebouwde kom zodanig hoog is, dat de gangbare veiligheidsnor men worden overschreden. Gede puteerde staten houden zich op de vlakte, omdat zij slechts weten dat het rapport er is. Van de inhoud zijn zij niet op de hoogte. Conclusies over veiligheid willen zij daarom niet trekken. Bezorgd De hoge kosten (22 miljard gulden) die de uitbreiding van Schiphol vergt, is een bron van grote zorg voor GS van Zuid-Holland. Ge vreesd wordt dat andere investerin gen in de Randstad hierdoor in de knel komen. In hoeverre hiervan echter sprake zal zijn. weet het pro vinciebestuur niet. Maar, zegt het. Zuid-Holland houdt er rekening mee. dat er niet genoeg geld be schikbaar zal zijn om alle plannen in uitvoer te nemen.'Alle betrokken partijen zullen met die problemen te maken krijgen. Zuid-Holland wil geen rekening houden met de uitbreiding van Schiphol. Volgens GS gaat de pro vincie ervan uit dat Noord-Holland op eigen grondgebied alles oplost en dat de uitbreiding geen gevolgen heeft voor de Bollenstreek. Rijn streek en Leiden. De bevolking van Noord-Holland hoeft er dan ook niet op te rekenen dat in Leiden en wijde omgeving woonruimte voor haar beschikbaar wordt gesteld. UTRECHT/REGIO - Trein taxi's rijden vanaf 1 mei ook in Alphen aan den Rijn en Hoofd dorp. De Nederlandse Spoor wegen breiden het aantal ste den waar de treintaxi rijdt op die datum uit met dertig. In to taal zijn dan zestig steden met ruim tweehonderd omliggende kernen voorzien van de trein taxi. Andere plaatsen waar de treintaxi wordt ingevoerd zijn onder meer Gouda. Rijswijk, Schiedam, Voorburg en Zoeter- meer. In Leiden rijdt de trein taxi sinds vorig jaar februari. Taxibedrijf Overbeek neemt in Alphen het treintaxiproject voor zijn rekening. De NS hoopt in het najaar ook treintaxi's in te voeren in grote steden als Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. Naar verwachting zullen eind van dit jaar gemiddeld 170.000 mensen per maand een rit maken met een treintaxi. NS wilde eerst maar twintig steden aan het project toevoegen. De belangstelling van gemeenten en taxibedrijven om mee te doen was echter enorm. Bovendien bleken de kosten voor uitbrei ding lager dan eerst werd ge dacht. De uitbreiding kost 23 mil joen gulden, die door het ministe rie van verkeer en waterstaat, de NS en de taxibedrijven worden betaald. De 'treintaxi' is een driejarig proefproject van de NS en de Ne derlandse Samenwerkende Taxi bedrijven. Voor vijf gulden kan iedereen met een geldig vervoers bewijs aan het NS-loket een taxi biljet kopen om zich van of naar het station te laten rij op te zoeken, vinden de verschillende deskundigen. LEIDEN Wie zijn auto, keurig voor het eigen huis geparkeerd, een goede beurt wil geven, kan ongehin derd zijn gang gaan. En dat na de wasbeurt tienduizenden bezitters van de weer blinkend schone auto's hun emmertjes vuil afvalwater zon der pardon in het dichtst bijzijnde putje kieperen, niemand die er wat van zegt. Automobilisten, zeulend met em mers water, een spons en een zeem. een vertrouwd beeld in Nederland vooral op zaterdag. De Nederlander is zich van geen kwaad bewust en zelfs milieufreaks hebben niet of nauwelijks bezwaren. Maar de auto op straat wassen is wel degelijk een vorm van milieu-vervuiling, zeggen ze bij de Urne van Waterschappen. In Duitsland is het in veel gemeen ten zelfs verboden om op straat openlijk je auto te wassen. Het verschil is opvallend. In Duitsland gaat de auto gemiddeld achttien keer per jaar naar de auto wasserette. In ons land slechts drie keer. Zi jn wij Nederlanders smeer poetsen als het om onze auto gaat? Zeker niet. Tienduizenden Neder landers gebruiken hun vrije zater dag om hun auto een goede beurt te geven. Maar de eigenhandige was beurt gebeurt dan wel voor de deur. In Duitsland, maar ook ui Italië, is het autowassen op straat in veel ge meenten verboden. Uit milieu-over wegingen. Volgens de BOVAG is het voor het milieu ook veel beter om de auto naar de (mechanische) auto wasserij in een afgesloten ruimte te brengen dan zelf met een emmert je sop in de open lucht aan de slag te gaan. Landelijke drinkwaterbedrijven nemen idee Duinbehoud over DEN HAAG/LEIDEN - De nood zaak van een aanzienlijke besparing in het verbruik van drinkwater moet ook in de prijs van het water tot uitdrukking komen. Een koppe ling van de drinkwaterprijs aan de riolerings- en zuiveringsheffing hoort daarbij tot de mogelijkheden. Minister Alders (milieu) staat 'zeer sympathiek' tegenover een dergelij ke koppeling. Dat zei Th. Martijn, directeur van de Vereniging van Exploitanten ter Nijpels moet het plan van Waterleidingbedrijven in Ne- prijskoppeling verder uitwerken derland VEWIN) gisteren in Den Begin dit jaar kwam de Stichting Haag bij de start van een nationale Duinbehoud in Leiden met hetzelf- voorlichtingscampagne voor drink- de idee. Volgens de stichting zou- waterbesparing. Een stuurgroep den de consumenten door de kop- onder leiding van ex-milieuminis- peling eerder worden aangezet hun waterverbruik te verminderen Be- leidscoördinator M. Janssen "Het jaren' zou een prima regeling zijn. Het eni ge probleem is dat de koppeling niet op korte termijn is te realiseren. Er is een wetswijziging voor nodig en bestuurlijk moet het een en an der worden geregeld. Dat kost enige Emancipatie-werkgroep pleit voor gerichte wervingsacties DEN HAAG - Het brandweer- beroep staat bekend als manne lijk. technisch en zwaar. Vrou wen die in principe prima ge schikt zijn voor de brandweer, voelen- zich daardoor weinig aangetrokken tot het vak. Deze ongewenste situatie moet door middel van goede voorlich tingsacties worden veranderd. Dat rapporteert de Werk groep Emancipatie Brandweer, die onder voorzitterschap van oud-staatssecretaris van eman cipatiezaken J. Kraaijeveld- Wouters onderzoek deed naar de inpassing van vrouwen bij de brandweer. De voorlichting over het brandweervak moet verande ren. zo meent de commissie. Het moet duidelijk worden dat de brandweer een organisatie is .vel als i nen kunnen werken. Daarnaast moet worden benadrukt dat de brandweer zich niet alleen be zig houdt met het blussen van branden maar ook met rampen bestrijding. hulpverlening en preventie. Ook moet het ministerie van binnenlandse zaken richtlijnen opstellen voor de aanstellings- eisen wat betreft de lichamelij ke en geestelijke geschiktheid van brandweerpersoneel. De commissie adviseert verder om minder nadruk te leggen op de technische achtergrond van de kandidaten. Op dit moment geldt voor de functie van brand wacht lts als minimumeis en moet een hts zijn afgerond om op de brandweeracademie te worden toegelaten. Een uit mannen èn vrouwen samengesteld brandweerteam zou een beter resultaat halen dan de huidige mannen-organi saties. Ook kan de kwaliteit van de brandweerzorg worden ver groot door participatie van vrouwen, bij voorbeeld op het gebied van slachtofferhulp'bij branden en ongelukken en aan begeleiding van slachtoffers en gedupeerden, zo stelt de com- Geëmancipeerd In de Leidse regio druppelen de vrouwen langzaam maar zeker de brandweerkorpsen binnen. In de gemeenten Alphen aan den Rijn. Katwijk, Nieuwkoop en Wassenaar zitten al vrouwe lijke vrijwilligsters in de korp sen. In Leiden werkt sinds 1988 een aantal vrouwelijke be roepskrachten. brandweer, waar verder nog één vrouw werkt gegl m. t zo geëmancipeerd te zijn' en is keursbelfid bij de aanstelling van brandweerpersoneel. "Dat vind ik geen goede zaak. Mij maakt het niet zo uit of er meer vrouwen komen", zegt de Was senaarse. die bezig is met de op leiding voor onderbrandmees ter. Smit gelooft niet dat de kwaliteit van de brandweerzorg zal verbeteren als er meer vrou wen in het korps zitten. Wel vindt ze dat vrouwen zich soms anders opstellen dan mannen. "Ik denk dat vrouwen wat soci aler zijn". In het begin van haar brand weercarrière heeft Olga Smit het moeilijk gehad. "Ik was een van de eerste brandweervrou- wen in Nederland. De mannen hadden het gevoel dat ze zich aan mij moesten aanpassen. An dere taal gebruiken en zo. Later hebben ze gezegd dat ze tegen mijn komst waren. Maar nu ac cepteren ze me. ze zien dat ik mijn mannetje sta". Ellen van Driest, werkzaam als officier van dienst bij de brandweer in Utrecht en een van de eerste vrouwen die af studeerde op de brandweer academie in Arnhem, staat eveneens sceptisch tegenover de redenen die de emancipatie- commissie aanvoert om meer vrouwen binnen de brandweer organisaties te halen. "Natuur lijk is het een prima zaak meer vrouwen binnen te halen in een mannen-organisatie als de brandweer. Maar daarbij moe ten de vrouwen dezelfde taken verrichten als de mannen en daarvoor ook gelijke geschikt heid hebben", stelt ze. Vrouwen moeten, willen ze gelijkwaardig binnen de brand weerorganisatie functioneren, evenveel kennis hebben als hun mannelijke collega's, vindt Van Driest. Ze ziet daarom niets in het verlagen van de toelatings eisen van de opleidingen. "De vrouwen die op een dergelijke basis binnenkomen, zullen zich zelf in de dagelijkse praktijk behoorlijk tegenkomen", voor- Woorvoerder Rob Boon '-au de BOVAG stelt dat met de hand en een emmertje het wassen van de auto ongeveer 70 liter water kost en bij een wasserij weliswaar gemiddeld 170 tot 200 liter, maar "met die gro tere hoeveelheid water wordt de auto ook beter gereinigd. Met wei nig water wrijft men het vuil name lijk in de lak. Als men de auto met een spons wast. hoopt het vuil zich op. Terwijl bij een autowasserij on der hoge druk het vuil uit alle hoek jes en gaatjes gespoten wordt. Wat op het eerste gezicht een voordeel lijkt voor het milieu, zuinig met wa- ter omgaan, is slecht voor de auto". De BOVAG*woordvwrdu m r- volgt: "Terwijl alle atitowassenjen onder de hinderwet vallen en men. doordat er regelmatig steekproeven worden gehouden, er vanuit kan gaan dat ze zo mm mogelijk belas tend foor het milieu werken. Olie en minerale afvalstoffen die in het af valwater zitten worden zoveel mo gelijk van het water gescheiden. Het 'zware' vuil wordt dan volgens strenge wetten afgevoerd". Ook K. de Kruif. medewerker van het Instituut voor Milieuvraagstuk ken, denkt dat een mechanische au towasserij beter is voor het milieu dan eigenhandig met een emmertje sop de auto wassen. "Zo n wasserij heeft een speciale opvangbak voor olieachtige bestanddelen. Of die wasserettes veelvuldig gecontro leerd worden, ts een tweede, maar het is voor de plaatselijke overheid wel beheersbaarder, in dat opzicht is het beter". Ir. H. Marinus van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft er niet zo'n probleem mee dat de auto op straat wordt gewassen: "Het water wordt aan het einde van de rit weer geschoond. Autowassen op straat verbieden? Hoe moet een gemeente dat controleren'' Welke straffen moeten er zijn bij een over treding'1Het lijkt me ondoenlijk. Ik denk dat het met de schadelijkheid vel t valt" Zowel b ij het ministerie van VROM als de Vereniging ran Neder landse Gemeenten bestaan geen plannen om het autowas- traal aan banden te leggen. Een koppeling van de drinkwa terprijs aan de riool- en zuiverings heffing zou ongeveer een vervier voudiging betekenen van de drink waterrekening. Voordeel voor de consument is dat besparen op het drinkwaterverbruik extra loont. Door te besparen zou de verbruiker niet alleen het bedrag verminderen dat hij nu voor het water betaalt, maar ook de heffingen zouden door de koppeling bij een zuiniger ver bruik lager uitvallen. Onduidelijk in het plan is hoe een dergelijke koppeling tot stand komt in een stad als Amsterdam, waar de meeste huizen geen meter hebben. Het Hoogheemraadschap Rijnland en het regionale nutsbedrijf EWR zien weinig in het plan omdat het praktisch niet uitvoerbaar zou zijn. Elke Nedérlander gebruikt ge middeld 130 liter drinkwater per dag. De VEWIN heeft samen met de Stichting Natuur an Milieu (SNM) een brochure uitgebracht met tips voor een zuiniger gebruik. Volgens de SNM behoort een besparing van 25 procent tot de mogelijkheden. De afgelopen 20 (aai 11 hét drink waterverbruik met ongeveer de helft toegenomen. Dit betekent een grote belasting van het milieu. Meer grondwater oppompen kan plaatse lijk tot verdroging van de bodem leiden. Door een toenemend ge bruik van oppervlaktewater zijn meer opslag- en Spaart kkei) DO dig. Het uitbreiden van voorgezui- verd rivierwater in de duinen kan sohade aan het milieu veroorzaken. Het zuiveren van verontreinigd grond- en oppervlaktewater levert een groeiende hoeveelheid afvalslib op. Groep illegalen gepakt SASSENHEIM De rijkspolitie van Sassenheim heeft gisteravond een inval gedaan in een pand. gele gen in het centrum van Sassen heim. Daarbij werden achttien per sonen gearresteerd, van wie de poli tie vermoedt dat ze illegaal in Ne derland verblijven. De politie kon vanmorgen nog niet zeggen uit welk land de perso nen komen Een nader onderzoek zal uitsluitsel moeten geven over de identiteit en het land van herkomst van de aangehouden personen. 0UÖ JllCttiltó Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een pak dekens dat men den 12deti December van hier naar Kuilenburg verzonden ts. is nog altijd op reis. Het eemge levens- teeken. dat de afzenders ontiun- gen. was eene bnejkaart van de directie der Hollandsche Spoor weg-maatschappij, gedagteek- end 24 januari,meldende dat zij zoo spoedig mogelijk nader ant woord zou doen toekomen - Ook het geitenbloed of de gei- tenbloedsuei schijnt tenslotte te gen tuberculose krachteloos te zijnVolgens de ..Figaro" ten minste zijn reeds vier van dr. Bemheims patiënten, trien men geitenbloed in de aderen ge bracht had, te Parijs overleden en is er zelfs sprake van een pro ces wegens toepassing van het middel. Dr. Bemheim zelf komt echter tegen de beweringen van het blad op. Er is, zegt hij. een jong mensch in den laatsten graad der ziekte tn zijne kliniek overleden, op wien de operatie nog met was toegepast. Al dege nen die deze hebben ondergaan, verzoeken eene herhaling, zooveel beter gevoelen zij zich. Reeds heeft hij meer dan H0 te ringlijders op deze wijze behan deld en hij stelt zich voor een breedvoerig rapport aan de Academie de Medicine te doen toekomen. Vijfentwintig jaar geleden - Wereldkampioen Kees Verkerk, de Europese titelhouder Ard Schenk, de Noorse troef Fred An ton Mater, schaatscoach Anton Huiskes en zijn echtgenote zijn door de Nijmeegse Carnavals vereniging De Platen poetsers" geeerd met de orde van de scheve schaats. De ordetekenen werden aan de schaatsenrijders vrij dagmiddag tijdens een carna- valleske bijeenkomst op Schip hol uitgereikt kort na aankomst KM dl iff .Voren - Fred Anton Maier, Per Willy Guttomsen. Svein Enk Sttansen en Magne Thomassen die vandaag op de Jaap Edenbaan te Amsterdam een revanche tegen de Nederlan ders zullen rijden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15