TAD LEIDEN Opnieuw conflict over isolatie Valeriusstraat Ons Doel haalt afgewezen plan uit de kast Torenflat nieuw gezichtsbepalend punt HCG-mast wordt afgebroken 'Al je beddegoed stinkt naar ontlasting' s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 12 MAART 1991 LEIDEN Woningbouw vereniging Ons Doel onder neemt een poging alsnog het plan door te drukken voor de gevelisolatie van 120 wo ningen in de Valeriusstraat en omgeving. Nadat bewo ners het plan een maand of zeven geleden afwezen, is de discussie in de buurt op nieuw opgelaaid. Na de buurtvergadering van van avond wordt opnieuw een enquête gehouden over het onderwerp. Volgens de woningbouwvereniging is isolatie strikt noodzakelijk om groot onderhoud te kunnen uitvoe ren. Ten eerste verwacht men vochtproblemen indien alle ven sters ineens perfect worden afgelo- ten zonder dat de gevels zijn geïso leerd. Daarnaast stelt het rijk geen subsidie meer beschikbaar voor groot onderhoud als geen isolatie- maatregelen worden genomen. Daarom besloot Ons Doel het om streden gevelisolatie-plan opnieuw uit de la te halen. Vanavond houdt ze in het gebouw van de Rem- brandt-scholengemeenschap een buurtvergadering waarbij de bewo ners zich opnieuw moeten buigen over de vraag of ze gevelisolatie Vorig jaar leidde het onderwerp tot felle discussies in de wijk. Een aantal buurtbewoners kwam in het geweer tegen de isolatieplannen. Ze struikelden met name over de huur verhoging die uitvoering van de is- loatie met zich meebrengt. Iedere bewoner zou 12,50 gulden per maand moeten bijbetalen voor de pleisterlaag. Dat vonden veel huurders princi pieel onredelijk. Omdat de vocht problemen pas ontstaan als Ons Doel het groot onderhoud uitvoert, vinden ze dat de woningbouwvere niging ook volledig moet opdraaien voor de kosten van het voorkomen van vocht-ellende. Na maandenlang heen-en-weer- gepraat werd in juli 1990 een enquê te gehouden. Vooraf werd afgespro ken dat de uitslag bindend zou zijn voor alle partijen en dat zelfs de kleinst mogelijke meerderheid doorslaggevend zou zijn. Maar om dat er een gelijk aantal voor- en te genstanders bleek te zijn (54), werd het isolatieplan verwezen naar de prullenbak. Vertrouwen Daar is het nu weer uitgehaald. In een brief aan alle betrokken bewo ners wijst Ons Doel er op dat groot onderhoud om technische en finan ciële redenen echt onmogelijk is zonder isolatie. En omdat de flats hard een opknapbeurt nodig heb ben, komt de pleisterlaag tegen de buitenwanden weer ter sprake. De bewonerscommisie heeft zich nooit uitgesproken over de plan nen. Die houding laat ze nu varen. "Er is dertig jaar niets gedaan aan de flats. Er moet snel iets gebeuren en dat kan nou eenmaal niet zonder de gevels te isoleren", aldus voorzit ter C. van Velzen vai De alternatieve bewonersgroep die zich van de zomer ondubbelzin nig uitsprak tegen de plannen, is ziedend over het nieuwe initiatief van Ons Doel. "We hadden tevoren afgesproken dat de uitslag van de enquête bindend zou zijn. Dat de woningbouwvereniging daar nu op terug komt, geeft aan dat ze voor geen meter te vertrouwen is", meent woordvoerder W. Leupe. De directie van Ons Doel is het to taal oneens met Leupe. Ze stelt dat ook huurders druk hebben uitgeoe fend op de bouwvereniging om de zaak opnieuw in discussie te bren gen. Met name nieuwe huurders zouden graag gevelisoaltie willen. Bestuur akkoord met plannen voor muziekschool LEIDEN Het algemeen bestuur van de Streekmuziekschool is gis termiddag akkoord gegaan met de toekomstplannen die interim- manager D. Tesselaar vorige week presenteerde. Tijdens de vergade ring vroegen vertegenwoordigers van de regiogemeenten die de school samen besturen, om een na dere uitwerking van een aantal pun ten. "Die tasten de hoofdlijnen ech ter niet aan", aldus Tesselaar. Het dagelijks bestuur van de school was al eerder akkoord ge gaan met de voorstellen. Die hou den onder meer in dat de lessen duurder worden en dat in het eerste leeijaar groepslessen worden gege ven. Belangrijkste doel van de ver anderingen is het tekort van de mu ziekschool aan het Rapenburg weg werken. Veel belangstelling voor Rommelmarkt Sport-Inn in ijshal LEIDEN Voor de rommelmarkt Sport-Inn hebben zich al 42 vereni gingen en instellingen aangemeld. De rommelmarkt wordt gehouden van vrijdag 12 tot en met zondag 14 april in de ijshal aan de Vondellaan. Ook verzamelaars en hobbyisten hebben belangstelling getoond voor het evenement. Voor de rommelmarkt zijn nog enkele stands beschikbaar. Belang stellenden kunnen contact opne men met 071 - 765317. LEIDEN PTT Telecom betrekt het kantoor op de hoek van de Rooseveltstraat en de Jacob van Campenlaan. Het telefoonbedrijf vestigt daar enkele afdelingen die nu nog aan de Willem de Zwijger laan, de Koningstraat en in Leider dorp zijn gevestigd. Deze afdelin gen worden samengevoegd. In to taal komen er in het gebouw 100 PT- T'ers te werken. Het kantoor was eigendom van het grafisch bedrijf Neroc, dat er de bekende drukkerij Koningsveld had gevestigd. Dit bedrijf is echter verhuisd naar Amsterdam en ver- PTT Telecom verhuist naar Rooseveltstraat kocht het gebouw aan een Amst< damse projectontwikkelaar. Na de verhuizing is het pand i grijpend verbouwd. Door een nie De HCG-mast, karakteristiek we gevel heeft het gebouw een to taal ander aanzien gekregen. Er is onder meer een grote overdekte binnenplaats (atrium) aangelegd. De toegang is niet meer aan de Ja cob van Campenlaan, maar aan de Rooseveltsraat. De PTT vestigt onder meer de af delingen kabelnetten en klantenad ministratie in het nieuwe kantoor, dat een oppervlakte heeft van 3500 vierkante meter. Het is de bedoe ling dat het gebouw voor de bouw- vakantie in gebruik wordt geno- LEIDEN De HCG-mast verdwijnt. Het wordt te duur om het stalen gevaarte af te breken, te verplaat sen en opnieuw te lassen, vindt bouwbedrijf De Raad. Deze operatie zou ongeveer 2,5 ton kosten. De Katwijkse projectontwikkelaar bouwt woningen en bedrijfsruimten op het HCG-terrein. Op de plek waar de mast nu staat, komen huizen. Omdat buurtbe woners het jammer vonden dat de mast als herken ningspunt zou verdwijnen, werd ervoor gepleit deze te behouden. De mast is ooit geschonken door perso neelsleden van de Hollandse Constructie GroeD. De Raad beloofde te onderzoeken of de mast kon worden verplaatst. Hij zou dan gebruikt worden als re- clamepaal. Volgens directeur P. de Waal van het bouwbedrijf is nu gebleken dat de reclame-opbreng sten te laag worden. Zowel bewoners als gemeente hebben beperkingen gesteld aan de hoeveelheid recla me op de paal. Bovendien is het technisch niet moge lijk grote reclameborden op de mast te plaatsen. "Ik vind het ook wel jammer dat de mast verdwijnt, maar verplaatsen is financieel gewoon niet haalbaar", aldus De Waal. Volgens hem is het niet zo dat de hele buurt een pleidooi heeft gehouden om het herkenningspunt te handhaven. 'Aanvankelijk werd er door omwonenden op aangedrongen, maar later bleek dat niet de hele buurt er voorstander van was", aldus De Waal. G. Weissberg, namens de bewoners lid van de pro jectgroep die zich bezighoudt met de ontwikkelingen op het voormalige veiling- en HCG-terrein, bevestigt dat. Volgens hem bleek tijdens een informatie-avond dat de zes of zeven bewoners die toen aanwezig waren, het een 'leuk idee" vonden de mast te verplaatsen. "Want het is toch een klein stukje wijk". Anderen interesseerde het echter weinig, conclu deert Weissberg onder meer uit het feit dat nauwelijks reacties binnenkwamen op de oproep in de wijkkrant om een nieuwe naam voor de paal te verzinnen. Veel omwonenden waren ook niet zo gecharmeerd van het idee om van de mast een reclamepaal te ma ken. "Ikzelf wil ook beslist niet tegen een reclamemast aankijken", zegt Weissberg. "Ik vind het jammer dat de mast verdwijnt. Het is toch een gezichtsbepalend punt. Maar er komt een flat van veertien lagen op het terrein, ik denk dat dat gebouw markant genoeg wordt. Die flat kan dan de functie van de HCG-mast als herkenningspunt Politie zoekt in cafés tips moord LEIDEN - Het recherchebij standsteam dat zich bezighoudt met de 'Langegracht-moord' gaat vanavond de kroegen in het centrum af. De politie hoopt op deze wijze meer gegevens te ver zamelen over de moord op de man die twee weken geleden in zijn woning werd gevonden. Waarschijnlijk gaat het om de 38-jarige student Thomas Men- doza Moore, die de Fillipijnse nationaliteit heeft. Uit het onderzoek is gebleken dat het slachtoffer geregeld ca fés bezocht. Daarom stropen vanavond ongeveer tien recher cheurs in groepjes van twee de kroegen af in de binnenstad. Ze delen hierbij stencils uit met de foto van de vermoorde man. De politie wil onder meer graag we ten wie de man herkent, wie hem in december of januari nog heeft gezien, en wie mensen kent die regelmatig met hem werden gezien. Overigens is inmiddels ook contact opgenomen met het Fil lipijnse consulaat in Den Haag. Hier is toegezegd dat ook in het vaderland van het slachtoffer een onderzoek start. De politie hoopt zo aan gegevens te komen over bij voorbeeld het gebit om de identiteit van de dode defini tief te kunnen vaststellen. De recherche hield vorige week een 22-jarige man aan die ervan wordt verdacht de moord te hebben begaan. Tot nu toe ontbreekt echter sluitend be wijs tegen hem, terwijl de man zelf blijft ontkennen. De verdachte zit nog in het huis van bewaring. Morgen wordt hij voorgeleid aan de raadkamer, die moet besluiten of er voldoende gronden zijn om de voorlopige hechtenis te ver lengen. Opleidingen voor verpleegkunde werken samen LEIDEN Twee opleidingen voor verpleegkunde in Leiden hebben afgesproken te gaan samenwerken. Het gaat om de Leidse Hogeschool en de Centrale school Nieuweroord. De eerste verzorgt de dagopleiding hbo-verpleegkunde terwijl de laatste een vooral praktische oplei ding tot A-verpleegkundige geeft. Door de samenwerking moet het onderwijs aan beide scholen beter en uitgebreider worden. Dat moet er op lange termijn toe leiden dat de interesse in de verpleegkunde toe neemt. Zoals bekend is het beroep met zijn imago van lange werktij den en slechte betaling niet zo po pulair. Een volledige fusie tussen beide scholen is nog niet aan de orde maar het wordt niet uitgesloten dat Nieu weroord bestuurskundig wordt on dergebracht bü de Leidse Hoge school. Een onderzoek hiernaar moet voor 1 juli zijn afgerond. FRACTUREN - Een 17-jange Lei- denaar is gisteren met been- en polsfracturen opgenomen in het AZL. De jongen reed met zijn brom mer over de Zwartemeerlaan en verzuimde voorrang te verlenen aan een bestelwagen die werd bestuurd door een 22-jarige Leidenaar. De chauffeur, die kwam uit de richting Vossemeerlaan, en kon de brommer niet meer ontwijken. De wagen raakte licht beschadigd, de bromfiets zit aan de voorkant ge heel in elkaar. Buurtbewoners bij de overstromende rioolput achter de flats bij.de Bachstraat. Volgens de WBL wordt het defect nog deze maand hersteld. <ioto kii™ Mirten» Kapot riool in Bachstraat tergt bewoners al maanden Van onze redacteur Roy Klopper LEIDEN Door een onwillige onderbuurman zit een aantal flat bewoners aan de Bachstraat al maanden in de stank. Het riool waarop vier woningen en een winkel zijn aangesloten, is kapot. Inmiddels drijft de ontlasting vanuit de rioolput rechtsreeks in het achter de flat gelegen plant- Het probleem zit 'm in een rioolbuis onder de televisiewin kel Brand aan de Bachstraat. Vo rig jaar zomer ontdekte de onder nemer dat de afvoer niet meer goed werkte. Hij haalde er des kundigen bij, die al snel ontdek ten dat de hele winkelvloer open moet om het defect te herstellen. Op dat moment hadden de boven de winkel wonende huurders nog niets gemerkt van het defect. Dat veranderde toen de riool put achter de flat ging overstro men. Alle smurrie kwam boven drijven en liep via het plantsoen de sloot in achter de flat. Dat gaf een flinke stank, waarna de om wonenden contact opnamen met de eigenaar van de flats, de Wo ningbouwvereniging Leiden (WBL). Die stuurde meteen deskundi gen die opnieuw tot de conclusie kwamen dat de vloer bij de hifi- zaak er uit moet. Met de eigenaar van de winkel werd de afspraak gemaakt dat hij de WBL zou in seinen wanneer hy op vakantie zou gaan. De rioolreparatie zou worden uitgevoerd tijdens zijn af wezigheid, om te voorkomen dat de winkelier economische schade leidt. Maar vorige week hing ineens een papiertje op de winkeldeur met de mededeling dat Brand tot 14 maart op vakantie is. Hij had niemand ingelicht, zodat de me dewerkers van de WBL niet in de winkel kunnen. De bewoners zijn bang tot de zomervakantie met de overlast te blijven zitten. Zo ver wil de WBL het echter niet laten komen. Volgens een woordvoerder wordt de huurder van de winkel meteen na zijn va kantie benaderd om een afspraak te maken voor de reparatie Mid dels het huurcontract kan hij wor den gedwongen de werkzaamhe den te laten uitvoeren. De WBL betreurt dat het op deze wijze moet. "Maar hij is zelf ook de af spraken niet nagekomen". Vol gens de woordvoerder wordt het defect nog deze maand verhol pen. De bewoners hopen dat deze toezegging wordt nagekomen. Vooral nu de temeperaturen weer wat aangenamer worden, ergeren ze zich groen en geel aan de stank. "Je kunt geen deur openzetten", aldus een van hen. Ook was bui ten te drogen hangen is niet meer mogelijk "Al je beddegoed stinkt naar ontlasting als het een paar uur aan de waslijn htefl grwap- perd". Voorts zijn al ratten gesigna leerd en komen zwermen meeu wen af op de onlasting, die ze als voedsel gebruiken. De bewoners zijn doodsbenauwd dat de vogels, die nu al twee zomers achter el kaar veel overlast veroorzaken in de omgeving van de Roosevelt straat. zich vestigen bij de flats aan de Bachstraat. "Alleen al daarom is het hoogst noodzake lijk dat de boel zo snel mogelijk wordt opgeknapt". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13