ANC en Inkatha vechten in Soweto 'Opnieuw naar straling kijken' DINSDAG 12 MAART 1991 PAGINA 11 JOHANNESBURG (GPD) Verte- De gevechten in Soweto vonden genwoordigers van het ANC en de plaats bij de logementen voor trek- Zulu-beweging Inkatha proberen arbeiders, met de krottenkampen de crisis te bezweren, die is onstaan de brandhaarden in de zwarte na de recente golf van geweld in de woonoorden. De aanleiding zou het twee grootste woonoorden bij Jo- neersteken van een Zulu en het in hannesburg. Daarbij zijn minstens brand steken van diens kamer zijn 45 mensen om het leven gekomen, geweest. In het zelfde complex zijn De regering heeft ondermeer deze vorige week minstens 20 doden ge- woonoorden tot 'onrustgebied' ver- vallen. klaard en een avondklok ingesteld Het opnieuw oplaaien van de vij- om te voorkomen dat de vonk naar andelijkheden tussen ANC- en In- ander townships overslaat. katha-aanhangers is een grote te- De laatste uitbarsting deed zich genslag voor het vredesproces, dat voor in Soweto. de zwarte miljoe- ANC-leider Nelson Mandela en In- nenstad ten zuidwesten van Johan- katha-chef Mangosuthu Buthelezi nesburg, waar aanhangers van het in januari door middel van een wa- ANC en Inkatha, de belanrijkste penstilstand op gang probeerden te zwarte politieke organisaties, elkaar brengen. zondagnacht en maandagochtend Bij gevechten tussen ANC- en In- te lijf zijn gegaan. De politie had maandagavond de lijken van acht mannen geborgen. Het uitbreken van de gevechten in Soweto komt nog geen dag nadat een bloedbad in het woonoord Alexandra, ten noorden van Johan nesburg, 36 levens had geëist. Giste ren is een 18-jarige man door de po litie dodelijk gewond, nadat hij een brandbom naar een patrouillewa gen had gegooid. Beide partijen hadden na langdu rige onderhandelingen hun aanhan gers opgeroepen de strijd te staken, terwijl de politie het aantal patrouil les zou opvoeren. De situatie in Alexandra werd maandag 'rustig maar gespannen' genoemd. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamercommissie van milieu heeft gisteren forse kanttekeningen ge plaatst bij de regeringsvoorstellen om de maximaal toegelaten doses straling, waaraan onder anderen pa tiënten in ziekenhuizen mogen wor den blootgesteld, fors te verlagen. De CDA en WD hadden de meeste kritiek op de stralingsnota. Volgens de christen-democraten zijn de voorgestelde normen te scherp en onwerkbaar. De regering had te weinig rekening gehouden met de financieel-economische en maatschappelijke gevolgen van de~ scherpe daling van de normen. Te vens wordt in de nota geen rekening gehouden met de harmonisatie in EG-verband. De WD acht de natuurweten schappelijke onderbouwing van de nota mager en zwak. Voorts is het beleid slechts gericht op 1,1 procent van de totale stralingsbelasting van de mens. De partij vergeleek deze met het schieten van een kanonsko gel op een mug. Bovendien houdt de regering onvoldoende rekening met de financiële gevolgen van de aanscherping van de stralingsnor men. De WD schatte deze op enke le tientallen miljoenen guldens voor de industrie en enkele honderden miljoenen in de gezondheidszorg. katha-supporters zijn de afgelopen vier jaar ongeveer 5000 doden geval len, 4000 in de provincie Natal en 1000 in het industriegebied rond Jo hannesburg. Nog helemaal van de kaart kijkt één van e slachtoffers van het geweld in de zwarte stad Alexandra, John Mathekga, de wereld in. Patiënt 773171 kon pas worden geïdentificeerd toen een familielid hem in het ziekenhuis vond. (toto epa) 124 miljoen steun voor bedrijf met nieuwste snufjes DEN HAAG (ANP) - Bedrijven kunnen de komende weken mee dingen naar 124 miljoen gulden aan technologiespbsidies uit de PBTS- pot (Programmatische Bedrijfsge richte Technologiestimulering). Dit werd gisteren in Den Haag be kend gemaakt door het ministerie van economische zaken. Vorig jaar vond die presentatie eerder plaats, maar dit keer moest gewacht wor den op de uitkomst van de tussen balans. Minister Andriessen van economische zaken had zich sterk gemaakt voor de technologie- subsdidies, nadat de doelmatigheid van onder meer die subsidies ter discussie was gesteld. De 124 miljoen gulden gaat op aan subsidies van 37,5 procent op pro jecten van bedrijven die doorgaans twee tot drie jaar duren. De organi satie 'Stipt' regelt de uitvoering, maar laat deskundigen de aanvra gen selecteren op kwaliteit, oor spronkelijkheid en de mate waarin ze bijdragen aan de doelstellingen van het beleid. De aanvragen krijgen een rang schikking en de projecten krijgen subsidie tot de pot leeg is. Voor ma teriaaltechnologie 45 miljoen gul den, voor milieutechnologie 35 mil joen, voor biotechnologie 20 mil joen en informatietechnologie 24 miljoen. Voor overdracht van ken nis. versterking van 'wetenschappe lijke infrastructuur' en voorlichting is 75 miljoen gulden beschikbaar. De belangstelling van de bedrij ven voor de subsdies overtreft ruimschoots het budget. Zo werden in 1989 328 van de 665 aanvragen toegewezen. Vorig jaar was dit 419 van de 708. Het midden- en kleinbe drijf trokt vorig jaar de helft van de projecten naar zich toe en 40 pro cent van het beschikbare bedrag. AMSTERDAM (ANP) - Buhr- mann-Tetterode (grafische syste men en kantoorsystemen) heeft in 1990 de nettowinst zien stijgen van 243,9 miljoen gulden naar 260,8 mil joen. Dit heeft Buhrmann-Tettero- de gisteren bekendgemaakt. De netto-omzet steeg met 9,1 pro cent (1989 12,7 procent) van 5.1 mil jard naar 5,6 miljard, waarvan 8 pro cent uit overnemeingen. De volledi ge jaarrekening wordt op 21 maart uitgebracht. Het jaarverslag ver schijnt medio april 1991. Kwestie Luitjens OTTAWA (ANP) Tweeëneen half jaar nadat Canada een pro cedure begon om de Canadees geworden Nederlandse oorlogs misdadiger Jacob Luitjens zijn nieuwe nationaliteit te ontne men, is er nog steeds geen zicht op een uitspraak in deze kwes tie. De rechter die de beslissing moet nemen is zelfs al met pen sioen. Dat heeft een woordvoer der van de afdeling oorlogsmis daden van het Canadese minis terie van justitie gisteren mee gedeeld. De gepensioneerde rechter zal de uitspraak zelf moeten doen, omdat hij de 48 getuigen heeft gehoord. 'Sovjet-troepen snel uit Polen' WARSCHAU (AP) - Mogelijk al in april zal een begin worden ge maakt met de terugtrekking van de Sovjet-troepen uit Polen en het voormalige Oost-Duitsland, zo heeft generaal Michail Moise- jev, de stafchef van de Sovjet strijdkrachten, gisteren ver klaard. Moisejev deed deze toezegging na afloop van een onderhoud met de Poolse minister van buiten landse zaken Krzysztof Skubis- zewski in Warschau. "Misschien in april, misschien in mei zullen we beginnen met het terugtrek ken van onze troepen uit Polen en de westelijke legermacht van de USSR uit Duitsland", aldus de stafchef. Moskou wil van kernreactoren af MOSKOU (AP) De gemeenteraad van Moskou heeft gevraagd om slui ting van alle negen kernreactoren in de stad die worden gebruikt voor onderzoek, zo heeft persbureau TASS gisteren gemeld. Hoewel het gaat om kleine reacto ren vindt de gemeenteraad van Moskou de aanwezigheid van de kernreactoren binnen de grenzen van de stad ongewenst. In ieder ge val mogen geen nieuwe onder zoeksreactoren meer worden ge bouwd, zo stelde de raad. Een grote reactor van het belangrijkste cen trum voor atoomonderzoek van de Sovjetunie zou nog dit jaar moeten sluiten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11