Geruchtenstroom versterkt paniek op wankel Benin pad naar democratie 'Oostblok snel binden aan EG' Ex-premier Griekenland voor rechter Anclriesseii: geen lidmaatschap China vindt eeuwenoude legertunnels V Albanese oppositie: spanning bewust opgevoerd België legt wapenhandel aan banden Israël houdt kolonisten aan ZATERDAG 9 MAART 1991 PAGINA 9 ATHENE (GPD) - Voor een bij zondere rechtbank onder de pre sident van het Hooggerechtshof begint maandag in de Griekse hoofdstad Athene het proces te gen de socialistische oud-premier Andreas Papandreou (72) en drie van zijn ministers, die ervan wor den beschuldigd betrokken te zijn geweest bij het bankschan daal Koskotas. De speciale procedure is in de zomer van 1989 op gang gekomen door een initiatief in het parle ment van de rechtse partij Nieu we Democratie (ND) en de door communisten beheerste Alliantie van Links en Vooruitgang (ALV). George Koskotas. de 38-jarige oud-president van de Bank van Kreta, wordt beschuldigd van verduistering van minstens 200 miljoen dollar. Uitgeweken naar de Verenigde Staten, is hij al bij na twee jaar in de buurt van Chi cago gedetineerd. Papandreou en zijn minister van verkeer Petsos zouden deze bank. toen die reeds in grote moeilijkheden verkeer de. hebben gesteund met deposi to's van staatsbedrijven als het elektriciteitsbedrijf en de lucht vaartmaatschappij Olympic Air ways. Beiden zouden ook gelde lijk van Koskotas hebben geprofi teerd. De schimmige financier Geor ge Louvaris zou de premier in een luierdoos 90 miljoen drachme (een miljoen gulden) na mens Koskotas hebben bezorgd en nog eens 250.000 Duitse Mark ter bestrijding van de kosten van zijn verpleging en hartoperatie in Londen, in de herfst van 1988. Deze aantijgingen zullen echter moeilijk hard zijn te maken. Papandreou zelf zal. anders dan de drie ex-ministers, niet ver schijnen en heeft ook geen verde digers of getuigen a decharge aan gewezen. "om geen schijn van le galiteit te geven aan een zuiver politieke manoeuvre, gericht te gen zun partij". Verwacht wordt dat het proces maanden zal duren en vooral aanvankelijk verstrikt zal blijven in procedurele kwes ties. PEKING (AP) - Chinese ar cheologen hebben recent de res ten blootgelegd van een militair gangenstelsel dat meer dan 700 jaar geleden werd aangelegd om soldaten in te verbergen en vij andelijke legers in verwarring te brengen. Volgens de officiële China Daily van gisteren dateren de tunnels uit de Song-dynastie en geven zij inzicht in de militaire methoden waarmee Chinese soldaten zich tegen nomadische indringers verdedigden. Vol gens de krant menen archeolo gen en geschiedkundigen dat het gangenstelsel voor het ver dedigingssysteem van China van evengroot belang was als de 7050 kilometer lange Chinese Muur, die de Chinese keizers meer dan 20 eeuwen geleden bouwden om indringers buiten te houden. De tunnels doorkruisen een gebied van 300 vierkante kilo meter in de streek Yongqing, ongeveer 20 kilometer ten zui den van Peking. Op sommige plekken was de doorgang zo nauw dat soldaten zich alleen op hun hurken konden verplaat sen. Sommige gedeelten van de kronkelende tunnels lagen slechts een meter onder de grond, terwijl de diepste gedeel ten vijf meter waren ingegraven. ADVERTENTIE VISSER Belettering Reddingswerkers hebben gisteren vier lichamen geborgen van mijn werkers die waren omgekomen als gevolg van een instortende schacht in de Halemba-mijn in Ruda Slaska bij de Poolse stad Katowice. Een mijnwerker werd nog vermist. Het ongeluk gebeurde donderdag enke le uren nadat vier andere mijnwer kers gewond waren geraakt in een gelijksoortig ongeluk in de nabijge legen Wujek-mijn in Katowice. (AP) Voedselschaarste Voor bijna een miljoen mensen in de noordelijke Vietnamese provin cie Nghe Tinh dreigt een voedselte kort te onstaan als gevolg van een gedeeltelijk mislukte rijstoogst vo rig jaar. De bevolking is door de ho ge werkloosheid en de lage lonen nauwelijks in staat van elders aan gevoerd voedsel te kopen. De pro vinciale autoriteiten zijn begonnen met het gratis verstrekken van graan in de ergst getroffen gebie den. (AP) Drugsmokkel In Quanzhou in het zuidoosten van China zijn drie mannen mannen ter dood veroordeeld wegens smokkel van enkele kilo's opium en heroine van Myanmar (Burma) naar China. (AP) COTONOU (AP) Stapje voor stapje begint in Afrika de democratie terrein te winnen. Morgen is het de beurt aan de kiezers in het Westafrikaanse Benin het voormalige Dahomey om zich voor het eerst in negentien jaar in vrije presidentsverkiezingen uit te spreken over hun regering. De ware test komt in feite daarna, want waarnemers menen dat het nog niet zeker is dat president Kérékou zich aan de uitslag zal houden. Benin heeft vorige maand al parlementsver kiezingen gehouden. Daarin wist Kérékou, die negentien jaar geleden via een staats greep aan de macht kwam, met Revolutiona- re Volkspartij (PRP) geen meerderheid te halen. Dat lukte overigens ook aan geen van de andere 24 deelnemende partijen. Morgen moet Kérékou (58) het opnemen tegen twaalf andere kandidaten, waaronder pre mier Nicéphore Soglo. Als geen van de kan didaten een meerderheid behaalt volgt op 24 maart een tweede ronde. De kandidatuur van de interim-premier verkleint de kansen van Kerekou op een overwinning in de strijd om de gunst van de kiezer. Soglo heeft veel sympathie bij de be volking van het verarmde land omdat hij er voor heeft gezorgd dat er weer geld kwam in de lege staatskas. Daarnaast garandeerde hij de uitbetaling van de salarissen van ambte naren, die maanden waren bevroren. Daar naast is Soglo politiek nog een onbeschre- In tegenstelling tot Soglo heeft Kérékou geen onbesmeurd politiek verleden. In okto ber 1972 kwam hij door middel van een staatsgreep aan de macht. Het was de zesde machtswisseling in de vroegere Franse kolo nie sinds de onafhankelijkheid in 1960. Twee jaar na zijn geslaagde coup verklaarde Kéré kou het marxisme-leninisme tot de officiële staatsideologie. Een groot aantal vestigin gen van westerse bedrijven werd genationa liseerd. In november 1975 wijzigde Kerekou, volgens aloud communistisch recept, de naam van het land in Volksrepubliek Benin. Eind 1989 bereikte Benin de rand van de afgrond. Na zeventien jaren overheersing door een hebzuchtig autoritair regime was de staatskas leeg en de economie verwoest. Tegenstanders werden gemarteld en uit de weg geruimd. Studenten en arbeiders gre pen de omwentelingen in Oost-Europa in 1989 aan om te demonstreren tegen hun ei gen 'apparatsjiki'. Ze eisten politieke en eco nomische hervormingen. Mede onder druk van westerse financiers schafte Kérékou in december 1989 het 'marxisme-beninisme' af als staatsideologie. Ondanks alle anti-imperialistische retoriek bleef Benin onder Kérékou sterk afhanke lijk van Frankrijk. Evenals de meeste Franstalige landen is Benin lid van de zoge heten "Communauté Financiere Africaine" (CFA). Een zone waarbinnen de franc CFA de munteenheid van onder andere Benin gekoppeld is aan de Franse franc, wat voor veelal zwakke Afrikaanse economieen een zege is. Openheid Naast Frankrijk kregen andere westerse do nors regelmatig Beninse verzoeken om hulp. Toen de president een paar jaar geleden geen geld meer had om de ambtenaren te be talen zeventig procent van de overheids begroting gaat naar de bureaucratie en de beurzen van studenten uit te keren zocht Ké rékou hulp in het buitenland. Zijn verzoek om leningen aan het Westen en het IMF 7.tl de hervormingen in Benin zeker hebben ver sneld. Een van de leiders van de nog jonge oppo sitiepartijen deelt deze opvatting. Volgens Max Kiniffo is de onverwachte openheid in Benin ontstaan onder druk van westerse do nors. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF), de Wereldbank, Frankrijk, de Bonds republiek en de Verenigde Staten eisen al ja ren politieke en economische hervormingen van Kérékou. De jaren van wanbeheer en vergaande cor ruptie. zoals de Wereldbank jaren geleden al in een vertrouwelijk rapport schreef, hebben het land aan de rand van de afgrond ge bracht. De mensen overleven door zelf voed sel te verbouwen en goederen te smokkelen uit het buurland Nigeria. De staatsindus- tnen en het bankwezen zijn ingestort en ambtenaren en studenten hebben nog maan den salaris tegoed. De Wereldbank schat dat het tussen de zeven en tien jaar zal duren voordat de financiële basis van Benin her steld is. Kameleon De president, die hoopt politiek te kunnen overleven, heeft met het aanpassingsvermo gen van een kameleon gereageerd op de roep om politieke en economische hervormingen uit binnen en buitenland. Kérékou heeft deze week wel gezegd dat hij zal ingrijpen als de presidentsverkiezing verstoord wordt door geweld of als er onre gelmatigheden worden ontdekt. Aanhangers van Kérékou bekogelen poli tieke tegenstanders regelmatig met stenen en hebben het kantoor van Soglo geplun derd. Geruchten over moordaanslagen op te genstanders van Kerekou doen de ronde in het land. Tegenstanders zeggen dat de presi dent de geruchten verspreidt om een kli maat te creeren waarin hij aan de macht kan blijven. Soglo dringt er bij de Beninse bevol king op aan het verkiezingsgeweld en de ge ruchten te negeren. Volgens Soglo zal tijdens de gang naar de stembus de veiligheid van de kiezers gega randeerd worden. Hij riep de bevolking op niet toe te laten dat iemand hen weer op de knieen dwingt. "Ga en stem op de kandidaat van uw keuze, vrij en in overeenstemming met uw ziel en geweten. Dat is de prijs van uw vrijheid. Wees niet bang", aldus Soglo tij dens een radio-uitzending donderdag. Het overhaaste vertrek van de zwaar gefrustreerde massa op afge laden en vaak wrakke boten leidde in de havens van Vlora en Durres en op de Adriatische Zee tot chaoti sche en levensgevaarlijke taferelen. Opvallend was het grote aantal scholieren onder de vluchtelingen. In Durres renden zelf hele school klassen na de lessen massaal de schepen op. Volgens ooggetuigen was hier sprake van een 'gepro grammeerde actie'. Gramoz Pashko. een van de lei ders van de Democratische Partij, zei over aanwijzingen te beschik ken dat er kennelijk pogingen wor den gedaan het heersende bewind ten val te brengen en de weg te effe nen voor een terugkeer op de Alba nese troon van Leka I, zoon van wij len koning Zog. Leka woont al jaren in Zuid-Afrika. Vorige week heeft president Ra- miz Alia eveneens gewezen op de aanwezigheid van donkere krach ten in binnen- en buitenland, die er op uit zijn "het land in een burger oorlog te storten". Alia ging echter niet nader in op zijn beschuldiging. Van onze correspondent Runa Hellinga BUDAPEST Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije zullen naar ver wachting nog dit jaar geassocieerde leden worden van de Europese Ge meenschap. Dat zei vice-voorzitter Frans Andriessen van de Europese Commissie gisteren na afloop van zijn besprekingen met de Hongaar se regering. Een volledig lidmaat schap zit er op korte termijn niet in. De problemen op economisch ge bied zijn daarvoor te groot. De drie landen zitten midden in hun omvor ming van een plan- naar een markt economie en zolang dat proces niet is afgerond is het EG-lidmaatschap uitgesloten. Bovendien is de Ge meenschap, aldus Andriessen, met de huidige structuur met twaalf le den min of meer op haar maximale grootte. Voordat het ledental kan worden uitgebreid, moeten er aan passingen binnen de organisatie zelf worden gepleegd. Andriessen was in Budapest in het kader van een zesdaags bezoek aan vijf Oosteuropese landen. Naast BRUSSEL (ANP) - België wil de wapenhandel veel strakker gaan controleren. Tijdens het wekelijkse kabinetsberaad is men het gisteren in Brussel eens geworden over een wetsontwerp dat de in-, uit- en door voer van wapens, munitie en „voor militair gebruik ontworpen materi aal" aan strenge regels onderwerpt. Ook militaire technologie valt on der het wetsontwerp dat nu voor goedkeuring naar het parlement wordt gestuurd. De handel in wapens en munitie wordt, als de regering haar zin krijgt, aan een vergunningsplicht onderworpen. In chemische wa pens en sommige andere produkten met een bijzonder inhumaan karak ter zal helemaal niet meer gehan deld mogen worden. Met deze wet wil de Belgische regering de contro le op de eindbestemming van uitge voerde wapens een stuk verstevi gen. Strijd Ossetië Bij vuurgevechten in het noorden van de Sovjet-republiek Georgië zijn gisteren drie doden en .twee ge wonden gevallen. De slachtoffers vielen in de Zuidosseetse stad Mo- nastyr. Het dodental in de al drie maanden durende strijd tussen ge wapende Georgiërs en Osseten is inmiddels opgelopen tot veertig. (Rtr) Albanese taal Servië heeft besloten de uitgaven voor Albanees-talige scholen in de provincie Kosovo te staken. Met de maatregel wil Servië de betrokken scholen dwingen over te schakelen op een nieuw lesprogramma, waar in de Albanese geschiedenis en cul tuur nauwelijks nog aan bod ko men. (AP) Turks onderwijs Onder druk van nationalisten en stakende onderwijzers heeft het Bulgaarse parlement gisteren een vorige maand begonnen experi ment met vrijwillig onderwijs in de eigen taal aan kinderen van de Turkse minderheid opgeschort tot het nieuwe schooljaar in septem ber. (AP) Doden bij lawine Als gevolg van een lawine die giste ren in de Walliser Alpen in Zwitser land een gezelschap van twaalf mensen overviel zijn zes skiërs om het leven gekomen. Een persoon wordt nog vermist en de vijf overi gen werden zonder verwondingen uit de sneeuw gered. (AP) Mijnongeluk Polen, Hongarije en Tsjechoslowa kije doet hij komende dagen nog Roemenië en Bulgarije aan. Die twee landen maken volgens An driessen voorlopig geen kans geas socieerd lid van de Gemeenschap te worden. De politieke situatie is daarvoor te instabiel en bovendien is in beide landen het economische hervor mingsproces nog maar nauwelijks begonnen. Wel zal hij Bulgarije en Roemenië namens de EG financiële steun aanbieden. Er is in totaal hon derd miljoen ecu (230 miljoen gul den) uitgetrokken voor hulp aan beide landen. "Maar op langere ter mijn hopen we zeker dat we ook met hen verdragen kunnen slui ten". Andriessen zei onder de indruk te zijn van de vastberadenheid waar mee Hongarije probeert bij de Eu ropese familie te horen. Maar, zo be nadrukte hij tegelijkertijd, van wes terse zijde is er nog enige aarzeling tegenover de samenwerking met Polen, Tsjechoslowakije en Honga rije. En dan gaat het vooral om de vraag of een associatieverdrag auto matisch gezien moet worden als eerste stap op weg naar een echt lid maatschap. In de gesprekken van gisteren heeft Hongarije erop aangedrongen die mogelijkheid in ieder geval in het associatieverdrag te vermelden, maar de EG voelt daar weinig voor. "Het belang van deze overeen komst is de bevestiging van de ban den tussen de EG en Hongarije. We willen daarmee de fundamentele openheid van de EG ten opzichte van de ontwikkelingen in dit deel van Europa aangeven. We willen die ontwikkeling ook financieel steu nen en daar hebben we vandaag ook contracten voor afgesloten. Daar wil ik het voorlopig bij houden". De grootste problemen ziet An driessen op het gebied van de land bouw, de staal- en textielindustrie, sectoren waar ook binnen de EG overproduktie heerst, en de ontwik keling van de vrije handel. Honga rije, dat voor een groot deel afhan kelijk is van de landbouw, hoopt in toekomst meer landbouwproduk- ten in de EG-landen te kunnen af zetten. Getuige proces Mandela wachtte met aangifte JOHANNESBURG (GPD) - Ken neth Kgase, de kroongetuige in het proces tegen Winnie Mandela, heeft pas vijf weken nadat hij zou zijn ontvoerd en mishandeld dit bij de politie hebben aangegeven. Hij had dit gedaan op advies van de priester Verrijn, uit wiens parochie hij en drie lotgenoten waren ontvoerd. Dit bleek gisteren op derde dag van zijn getuigenis in het gerechtshof in Jo hannesburg. De vrouw van ANC-leider Nelson Mandela staat met drie mede-ver dachten terecht wegens de ontvoe ring en mishandeling van Kgase (31), Gabriel Mekgwe (22), Thabiso Mono en de toen 14-jarige activist Stompie Moeketsie. Mandeia's ad vocaat suggereerde dat Verrijn op deze vertraging had aangedrongen om te voorkomen dat de homo seksuele praktijken in zijn parochie aan het licht kwamen. Homoseksu aliteit is in Zuid-Afrika een misdrijf. Mandeia's advocaat Bizos con centreerde zich gisteren op de ver meende homoseksuele activiteiten in de parochie van Verrijn. Winnie Mandela zou, aldus Bizos, de vier jonge mannen niet hebben willen ontvoeren, maar willen beschermen tegen Verrijn. Voor ontvoering kan in Zuid-Afrika de doodstraf worden geëist. Kgase zei niets te weten over homoseksualiteit, maar gaf wel toe dat Verrijn vaak met andere jón gens, inclusief de bewoners van het parochiehuis, het bed deelde. TIRANA De democratische oppositie in Albanië raakt er steeds meer van overtuigd dat de spanningen in het land doelbewust worden opgeschroefd door krachten die daar be lang bij hebben. De oppositie verwijst met name naar regelmatig opduikende geruchten over mogelijkheden voor Albanezen om met veerboten het land te verlaten. De vlucht overzee naar Italië van tienduizenden Albanezen was het directe gevolg van deze geruch tenstroom. Hij beperkte zich tot de belofte om in een later stadium details te ge- Gisteren legde het Centraal Co mité van de Albanese Arbeiderspar tij een soortgelijke verklaring af. Daarin staat dat "vijandelijke krachten in binnen- en buitenland met hun daden het vertrouwen van het volk in de regering willen ver storen". De bevolking wordt opge roepen "vastberaden de crisis het hoofd te bieden en actief bij te dra gen aan de noodzakelijke opvijze ling van de landelijke economie" Die is de laatste maanden volledig ineengestort. Oproep Met Pashko vragen talrijke Albane zen zich af hoe overal in Albanië op scholen en in andere openbare in stellingen ongehinderd uit Parijs af komstige pamfletten konden wor den verspreid, waarin de bevolking uit naam van de monarch in balling schap wordt opgeroepen in opstand te komen. Overigens laat Leka I het Albane se volk koud. Dat blijkt steeds weer uit gesprekken over het 'koning schap in ruste'. Ook in kringen van de oppositie acht men een terug keer van Leka geen reele optie. Zij wijst er op dat de monarchie in het vooroorlogse Albanië zich nooit werkelijk geliefd heeft gemaakt en dat bijna een halve eeuw commu nistische dictatuur het royalistische vuur nagenoeg heeft gedoofd. Beweringen dat Albanië bereid zou zijn alle journalisten die dat wil len, in de gelegenheid te stellen om ter plekke de eerste vrije verkiezin gen op 31 maart te verslaan, zijn gis teren door het staatsreisbureau Alb- turist afgezwakt. Gegeven de gerin ge hotelaccommodatie ziet Albtu- rist geen kans alle gegadigden on der te brengen. De Israëlische grenspolitie probeert met verscherpte controles van de Palestijnse bevolking een opleving van de intifida te voorkomen, (foto afp> JERUZALEM (AFP) Vier Israëlische kolonisten uit de joodse nederzet ting Kyriat Arba bij Hebron zijn donderdag gearresteerd voor hun aandeel in de moord op een Palestijn. Dit heeft de Israëlische politie gisteren be kendgemaakt. De Palestijn werd op 6 augustus vorig jaar gedood door een kogel in het hoofd, afgevuurd door onbekenden die in een auto rondreden. De aanslag volgde op de dood van twee joodse jongeren, die met een mes werden doorboord in het oosten van Jeruzalem. Volgens de politie lagen er nationalistische motieven aan die moorden ten grondslag. De identiteit van de vier kolonisten, verdacht van de moord op de jonge Palestijn, is niet bekendgemaakt. Dolgelukkig vieren vader e i hun geslaagde overtocht van Albanië

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9