Kamer uit kritiek op Defensienota NODIG! Huurwaardeforfait gaat in juli met 0,3 procent omhoog Luchtmacht doet veiligste vliegtuig weg Koningin viert huwelijk met een 'groen randje' 'Gegevens over bijstand moeten in openbaarheid Representatieve dame Mi met veelzijdige ervaring als gastvrouw/secretaresse op goed niveau ZATERDAG 9 MAART 1991 Bedenkingen over keuzes bij reorganisatie DEN HAAG - De grote partijen in de Tweede Kamer hebben in een eerste reactie op de gisteren uitgebrachte Defensienota een groot aantal vraagtekens geplaatst bij de voorne mens van minister Ter Beek (defensie). Ze hebben hun bedenkingen over de keuzes, die Ter Beek heeft gemaakt voor de reorganisatie van de krijgsmacht. Van onze correspondent Carine Neefjes HILVERSUM - "Het verzet op de dag van mijn inhuldiging, heb ik me toch wel aangetrokken. Het was een opstand tegen alles wat wij verte genwoordigen. Misschien niet te gen ons persoonlijk, maar je kunt je zelf niet losmaken van je functie. Zoiets laatje niet onberoerd. Vanaf die dag heb ik er wel rekening mee gehouden dat er een zekere weer stand heerst tegen de monarchie". Dit zegt koningin Beatrix in een in terview met de journalist W.L. Brugsma dat morgen door de NOS wordt uitgezonden. Ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest brengt de NOS een portret van het koninklijk paar op het scherm. In een vraaggesprek van 55 minuten vertellen koningin en prins over hun huwelijk. Het in terview is niet onthullend, maar eer der 'een reis door de tijd' waarin Brugsma hoogte- en dieptepunten aanstipt. Koningin en prins waren van te voren niet op de hoogte ge- oteld van de vragen. De dag waarop Beatrix koningin werd 30 april 1980 is duidelijk van invloed geweest op het leven van het koninklijk paar, zo laat Beatrix merken. De periode daar voor op Drakesteyn. omschrijven de echtelieden als "de mooiste tijd van ons leven". Ze vormden een ge zin als ieder ander, waarin "opgroei- .ende kinderen een bron van intense vreugde en geluk zijn", vertelt Claus. "Maar die periode is afgeslo ten". zegt hij nadrukkelijk. Aan het enigszins onbezorgde ge zinsleven kwam echter een einde toen Beatrix koningin werd. Claus: "Mijn vrouw heeft een afgebakende functie, waar ik meestal buiten sta". Claus geeft duidelijk aan dat hij als prins weinig in de melk te brokke len heeft. Een van de meest in het oog springende dieptepunten in het zil veren huwelijk was de ziekte van prins Claus. Die verklaart in het progamma: "Zoiets kun je niet ver stoppen. De Rijksvoorlichtings dienst kon moeilijk zeggen dat ik pijn in mijn been had. Leugens heb ben nu eenmaal korte benen. Ik heb me er zeer prettig bij gevoeld dat de waarheid is verteld". Beatrix: "Door de waarheid te zeggen konden mensen zich met ons identificeren. Opeens waren we aanspreekbaar voor mensen die ook veel verdriet hebben". Claus is inmiddels weer genezen. "Ik word nooit meer dezelfde Claus als voor mijn ziekte", verklaart de prins ech Het CDA kan "voorlopig uit de voe ten" met de Defensienota, maar meent dat het stuk "geen blauw druk voor de komende tien jaar i der worden doorgevoerd, menen de sociaal-democraten. "Als nu geen duidelijke keuzes worden gemaakt, kunnen de eerste aanzet, die elke ploitatiekosten niet onder controle twee jaar kan worden bijgesteld", worden gehouden, kan de bezuini- Beek over de manier waarop de be windsman de nieuwe structuur van de krijgsmacht invult. "Vraagte- 'erantwoordelijk en sociaal personeelsreductiebeleid onmoge lijk", meent de PvdA. Bij de kens" zet het CDA bij de gekozen moet de nadruk volgens de PvdA militaire en financiële prioriteiten. r komen te liggen op de opper- De partij vraagt zich bovendien af of vlakteschepen. Een verdere verkor- de plannen betaalbaar zijn. Nederland probeert volgens het PvdA noodzakelijk. de dienstplicht vindt de CDA te veel militaire taken zijn rekening te i De grootste oppositiepartij, de n, zonder dat WD, heeft weinig goede woorden duidelijk is welke afspraken NAVO- of Europees verband zullen nota w worden gemaakt. Van een taakver- kleurige de Defensienota. "Deze in feite uit van eer? te nschatting van de intei deling tussen de NAVO-bondgeno- tionale verhoudingen en toont nog geen sprake. De op- opgewekte naïveteit ten opzichte richting van de 'luchtmobiele briga de' wordt door het CDA onder steund, maar de fractie wil wel we ten wat die brigade gaat kosten. de financiering van alle plan nen", aldus de liberalen. "De finan- cieringsvoorstellen zijn boter zacht". De WD meent verder dat De PvdA ziet in de Defensienota moet worden gekeken naar afschaf- i eerste aanzet tot verantwoorde en radicale ingrepen in de defensie organisatie in de jaren negentig". De fractie is verheugd over de ver minderde rol die kernwapens de ko mende jaren zullen spelen in de Ne derlandse krijgsmacht. Maar er is ook kritiek. Specialisatie moet ver fing van de dienstplicht. D66 vraagt zich intussen af waarom niet is ge kozen voor meer internationale sa menwerking. De luchtmobiele brigade, het paradepaardje van Ter Beek, wordt volgens D66 bijvoor beeld in louter nationaal verband gerealiseerd. DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Ter Veld (sociale zaken) wil dat gemeenten de gegevens van men sen die op basis van de algemene bijstandswet een uitkering krijgen, openbaar maken. De gemeenten moeten cijfermatriaal aan het Cen traal Bureau voor de Statistiek ter beschikking stellen voor een onder zoek naar het verschil tussen het aantal verstrekte werkloosheidsuit- Bodemonderzoek keringen en het aantal bij arbeids bureaus geregistreerde werklozen, meent Ter Veld. Ze heeft in een brief aan alle ge meentebesturen om de gegevens gevraagd. De staatssecretaris wil voorletters, naam, adres, postcode en geboortedatum wten. Ze schrijft de gemeenten dat het CBS zich bij het onderzoek zal houden aan de be palingen uit de Wet Persoonsregi stratie. Het CBS zal de gegevens alleen door eigen medewerkers laten be werken. Bij de uiteindelijke rap portage zullen de resultaten van het onderzoek zo worden gemeld, dat individuen of gemeenten onherken baar zijn. Het CBS doet het onderzoek op basis van feiten die eind 1988 be kend werden. Toen werd geconclu deerd dat er bij de arbeidsbureaus 86.000 mensen meer stonden "gere- uitkering kregen Ook op de Dam in Amsterdam is de was blinkend schoon. In ieder ge val de kledingstukkendie deze twee vrouwen gisteren ophingen. Ze pro testeerden tegen de uitbuiting van vrouwen, die in de confectie-indus- trie werken. De actie stond in het te ken van de Internationale Vrou wendag. (foto ANP) Bedrijven die onwillig zijn om een onderzoek te Verrichten naar even tuele bodemvervuiling op hun ter rein kunnen daar in de toekomst toe gistreerd die worden verplicht. Dat is de kern wegens werkloosheid, dan het CBS van een algemene maatregel van be- °P basis van de enquête beroepsbe- stuur waarmee het kabinet gisteren volking kon achterhalen. In het nu lopende onderzoek wil het CBS gegevens van arbeidbu- reaus combineren met gegevens uit de administratie van uitkerende in stanties. Dat moet op 'persoonsni veau' gebeuren zodat de gegevens, die de gemeentelijke sociale dien de Sowjetunie sten hebben, nodig zijn. akkoord is gegaan. De maatregel bedoeld ter ondersteuning van een door het bedrijfsleven zelf uit te voeren inventarisatie van vervui ling van bedrijfsterreinen. Tsjernobyl Nederland zal a een bedrag van 10 miljoen gulden ter beschikking stellen voor medi sche hulp aan de bevolking die ge troffen is door radio-actieve besme ting bij het ongeluk met de kerncen trale in Tsjernobyl in april 1986. Het bedrag is bestemd als bijdrage in het opzetten van een polikliniek waar mensen terecht kunnen voor onderzoek naar eventuele besmet ting met radio-activiteit. Militaire hulp Minister Ter Beek (defensie) heeft toestemming gegeven om 120 dienstplichtige militairen in te zet ten bij de schoonmaak van het ter rein rond de ontplofte vuurwerkfa briek MS Vuurwerk in Culemborg, zo deelde een woordvoerder van het ministerie van defensie gisteren mee. De militairen zullen niet in de directe omgeving van de fabriek opereren. Zij worden ingezet in de zogenoemde 'zone 4', die het minste gevaar voor de gezondheid ople vert. Studie journalistiek De letterenfaculteit van de Rijks universiteit Groningen start het ko mende studiejaar definitief met een opleiding journalistiek. Een meer derheid van de faculteitsraad heeft gisteren ingestemd met een voor stel hiervoor. De opleiding wordt een afstudeerrichting van het vak geschiedenis. Groningen is straks de eerste Nederlandse universiteit met een doctoraalstudie journalis tiek. Geen straf Er komt geen strafrechtelijke ver volging tegen de kapitein van het schip Sirius van Greenpeace. De milieu-organisatie en justitie in Haarlem hebben het op een ak koordje gegooid: Greenpeace be taalde een schikking van 4000 gul den. Eind 1989 zei het Openbaar Mi nisterie in Haarlem de Britse kapi tein van de Sirius te willen vervol gen voor de blokkade die Greenpea ce in 1988 uitvoerde in IJmuiden om te voorkomen dat Navo-sche- pen in de haven van Amsterdam aanlegden. Nederlaag treft partijkas PvdA DEN HAAG (ANP) De ver kiezingsnederlaag van de PvdA bij de Statenverkiezin gen zal de partijkas zwaar treffen. Doordat bijdragen van raads- en statenleden verval len loopt de partijkas tonnen per jaar mis. De nieuwe penningmeester, voormalig wethouder van Ara sterdam Etty, berekende gis teren dat de partij jaarlijks 400.000 gulden zal moeten mis sen. Etty ziet nu echter nog geen reden ora structurele veranderingen in de begroting aan te brengen. De PvdA wacht eerst het partijcongres in december af. Ook loopt mo menteel een onderzoek van een organisatie-adviesbureau naar het functioneren van het partijbureau, verklaarde Etty. DEN HAAG (GPD) - De belasting toeslag voor eigenaar-bewoners van huizen (het huurwaardeforfait) gaat per 1 juli met 0,3 procent omhoog. Het kabinet heeft gisteren daarvoor een wetswijziging naar de Raad van State gestuurd. Het forfait zal voor de goedkoopste woningen (tot 30.000 gulden) met 18,75 gulden stij gen naar 243,75 gulden. De verhoging van het forfait is een eerste van een reeks verhogin gen. Op 1 januari 1992 moet het forfait opnieuw omhoog, dan met 0,4 procent. Deze ingreep wordt jaarlijks herhaald, totdat het forfait in 1994 op 3,3 procent is uitgeko men. Het kabinet denkt er blijvend 975 miljoen gulden extra mee bin nen te halen. De Eerste en Tweede Kamer moe ten nog met de plannen instemmen. Of de besluiten per 1 juli zijn geno men, is nog met duidelijk. Begin 1990 wees de Senaat van het huurwaardeforfait naar 2,3 procent nog af wegens voldoende argumenten. Het kabinet praatte gisteren ook gelen moeten te z; over een verhoging van de kosten joen gulden oplev voor het autorijden. Volgens de tus senbalans moet de benzine-accijns op 1 juli met 3,4 cent omhoog, de de komende weken met de zo'n 540 mil- De minister raad nam er gisteren geen definitie- besluiten over. Het kabinet wil heemraad, dieselaccijns met 2,1 cent, de lpg- voersbedrijven overleggen over geen stabilisatie! ter openhartig. Dan. nadenkend "Het was geen beenbreuk waar je nooit meer naar om hoeft te kijken. Het was van invloed op mijn per soonlijkheid". Wat een hoogtepunt had moeten worden, werd een ander dieptepunt in het zilveren huwelijk: de trouw dag. 10 maart 1966. In deze roerige zestiger jaren, mocht alles, maar ccn ding was verboden: een huwelijk tussen de Nederlandse kroonprin ses en een Duitser. Claus "Ik ben overvallen door de opstandige reac ties. maar kon de bezwaren wel be grijpen". Beatrix "We hebben na tuurlijk wel geanalyseerd waar die onlusten vandaan kwamen, maar het was voor ons moeilijk om goed te reageren." Het koninklijk paar wil geen na tionaal geschenk van het Neder landse volk. Beatrix en Claus vieren - zo drukt de koningin het uit "een zilveren huwelijk met een groen randje". Ze doen een beroep op alle Nederlanders om in hun ei gen woonomgeving bomen te plan ten. ter verbetering van het milieu. VARKENS VIRUS - De nieuwe varkensziekte abortus blauw is ook opgedoken in het noorden van ons land. De virusziekte is vastgesteld bij een varkensfokbedrijf in het Groningse Zevenhuizen. Dat heeft dierenarts van de Gezondheids dienst voor Dieren Noord-Neder land gisteren bevestigd. Volgens hem is het voor 99 procent zeker dat de beesten inderdaad zijn besmet met het gevreesde virus. Lezers Schrijven Afbrokkeling Op 29-10-'88 hield de PvdA een om- budscongres over de (inkomenspo sitie van ouderen. Peter Gemmeke, ombudswerker bij de Tweede-Ka merfractie van de PvdA, zei daar on der meer het volgende: "Volgens cijfers van het ministerie van soci ale zaken kreeg een aow'er in janu ari 1982 door het achterwege laten van de koppeling bijna 5 gulden per maand minder. Dit jaar (1988) is dat verschil al opgelopen tot 141,85 gul den per maand. Dat betekent vanaf 1980 in totaal een achterstand van 7332.12 gulden. Het is het verschil tussen armoede en een behoorlijk In bovengenoemde periode re geerde de 'zorgzame samenleving' van het CDA met in haar kielzog de WD, vandaar dit resultaat. Sinds 1989 is er een regering van CDA en PvdA die 'sociale richtsnoer heeft. Vol zagen wij ouderen uit ten. Zouden wij delen vaart? Wij maakten lans op. Bruto per maand meer pen- sioen/aow dan in 1989: 225,83 gul den. Meer loonbelasting per maand dan in 1989: 173 gulden. Verschil: 52,83 gulden. In 1990 stijging van huur. onroerend goedbelasting, rei nigingsrecht. verwarming, hoog- 64,88 gulden. In 1990- dus geen vooruitgang, ing' tot achting resulta- r 1990 de ba- toeslag in de motorrijtuigenbelas ting met 1,2 cent en de motorrijtui genbelasting (MRB) zelf met gemid deld 58,50 gulden. Alle vier maatre- atregelen uit de Tussenbalans voor het openbaar vervoer. Dat kan ook gevolgen hebben voor de auto kosten. 'Regioteams voor vermisten' UTRECHT (ANP) - Regionale teams bestaande uit politie, huis arts, maatschappelijk werkers en het Bureau Slachtofferhulp moe ten de problemen rond een vermist persoon gaan aanpakken. Dat is de uitkomst van een studiedag die gis- verhoging teren in Utrecht werd gehouden. Ook moet de politie een betere regi stratie opzetten van vermiste perso nen. Officiële cijfers zijn er niet. maar bij de Centrale Recherche In formatiedienst worden jaarlijks 3500 personen als vermist aange meld. De deelnemers aan de studie dag vinden daarnaast dat vaak door familie ingeschakelde pa- ragnosten een stapje terug moeten staatssecretaris Simons doen omdat die meer leed aanrich ten dan goed doen. Ook zou er een belangenvereniging van 'achterblij vers' moeten komen. achter uitgang van koopkracht van 12,05 gulden per maand. Maar we zijn er nog niet. De 'tussenbalans' heeft voor ons nog vele verrassingen in petto. Voor de ouderen zijn de be langrijkste: 5,5 procent huurverho ging en verhoging van de kosten van alle soorten vervoer. De CDA'er Brinkman zal het wel 'gemekker' vinden omdat het om een 'kleinigheid' gaat, maar een gro te groep ouderen, aow'ers met een pensioentje, waartoe ook onderge tekende behoort, wordt nog steeds extra gedupeerd. Maandelijks wordt deze groep voor ongeveer 200 gulden getild omdat de PvdA- ging van zijn voorgange D er Dees, het verdomt on: verplichte ziekenfonds op vol de W Van ANP-verslaggever Joop van Dalfsen EINDHOVEN - De Koninklijke Luchtmacht neemt volgende week vrijdag afscheid van de NF-5 jacht bommenwerper. Na 21 jaar ruimt de 'freedom fighter' het veld voor de veel modernere F-16. Met een for- matievlucht van tien NF-5's boven Nederland sluit de Koninklijke Luchtmacht een opmerkelijk tijd perk af. "De NF-5 is tot nu toe het veilig ste straalvliegtuig waarmee de Luchtmacht ooit heeft gevlogen", zegt overste Ben Roncken. Hij is plaatsvervangend commandant van de vliegbasis Eindhoven en vanaf het eerste uur vlieger op de NF-5. In de jaren zestig besloot het mi nisterie van defensie 105 vliegtui gen van het type NF-5 aan te schaf fen ter vervanging van de Thun- derstreak en de T-33. Het door de temeer daar de vliegtuigen Amerikaanse Northrop ontwikkel- spronkelijk zijn ontworpen o de vliegtuig - kostprijs 6.5 miljoen hooguit tien oorlogsmissies m gulden - werd in Canada gefabri- vliegen. V^eerarfaF;nk^rrdehe,C™rr, PÜOOtvriendelijk van een aantal Nederlandse modifi- Naast de operationele taken caties. Daardoor werd niet alleen de NF-5 ook intensief gebruikt om er wendbaarheid aanmerkelijk ver- jonge, aankomende jachtvliegers groot, maar het toestel werd ook op tejrainen. In dit verband wordt ADVERTENTIE zoekt nieuwe uitdaging Uw reactie gaarne naar: Postbus 379. 2240 AJ Wassenaar Toen wij recentelijk enige mede- gedupeerden vroegen een be paalde kandidaat te stemmen, wer den wij bijna weggehoond. "Stem- ii. dat doen we niet meer. die zak kenvullers zorgen alleen voor zich zelf'. was hun antwoord. Zij doel den daarbij op de forse stijging van de 'schadeloosstelling' (zo noemen ze hun loon), onkostenvergoeding en tegemoetkoming in de ziekte kosten die de leden van de Tweede Kamer zichzelf in 1990 gaven Zo kan voor een deel de geringe opkomst bij de jongste verkiezin gen worden verklaard. Een protest tegen de afbrokkeling van het mate riele bestaan. G. Beurse Strawinskypad 118 Leiden De NF-5 Freedom Fighter moet or- leven gekomen, zes andere konden er zich met hun schietstoel in veilig- te heid brengen. Geen enkel andere type straal vliegtuig heeft zo'n laag verliesper- de centage. "Niet zo verwonderlijk", zegt overste Roncken. "Het vlieg tuig is uitermate 'pilootVriendelijk'. Een foutje wordt niet meteen afge- andere, krachtiger de NF-5 wel het werkpaard van de straft. Als er al iets misgaat, heeft Luchtmacht genoemd. De freedom dat niet meteen desastreuze gevol- het verleden ook regel- gen. Daar komt bij dat het vliegtuig gen we de beschikking over een bij- matig gebruikt voor het geven zonder geavanceerd vliegtuig, demonstraties. Al dan niet uitge- waarmee we onze taak, het onder- dost in fraaie kleuren is deelgeno- steunen van grondstrijdkrachten met conventionele middelen, naar behoren konden uitoefenen", aldus Roncken. Inmiddels hebben de Nederland se NF-5's er ruim 300.000 vlieguren opzitten, een gemiddelde van bijna 3.000 uur per vliegtuig. Een opmer kelijke prestatie, aldus de overste, twee motoren heeft. Als een motor uitvalt, bijvoorbeeld omdat er een vogel in is gevlogen, hoeft het niet fataal af te lopen. De andere motor brengt je immers weer veilig thuis". De NF-5 is tot nu toe het veiligste straalvliegtuig waarmee de Konink lijke Luchtmacht ooit heeft gevlo gen. Tijdens de ruim 300.000 vliegu- Roncken neemt gevoelens afscheid van de NF-5. "Enerzijds is er in mijn geval sprake H I van een beetje weemoed, ik heb de ren zijn 18 vliegtuigen verloren ge- NF-5 van begin af aan meegemaakt, gaan. Daarbij zijn 15 vliegers om het Anderzijds ben ik blij dat we nu de beschikking krijgen over de F-16, een nieuw vliegtuig dat in vergelij king van de NF-5 wel tien klassen beter is". "We hebben er uit gehaald wat er uit te halen viel. De NF-5 wordt nu echter te oud. het toestel vergt steeds meer onderhoud. Daar komt bij dat de capaciteit van het toestel gerekend naar de huidige maatsta ven te gering is. Het vliegtuig is ach terhaald door de techniek Van de resterende NF-5 vliegtui gen heeft Nederland er 60 weggege ven aan Turkije. Een beslissing die niet overal met gejuich is ontvan gen omdat Turkije de toestellen -.vel eens zou kunnen gebruiken bij het gemengde onderdrukken van de Kurden. Voor Roncken speelt dat geen enkele rol. "Het is binnen de NAVO gebruike lijk dat overtollig materieel ter be schikking wordt gesteld aan min der bedeelde lidstaten". óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik niet missen' j Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 J Ik neem een kwartaalabonnement 76 75" J Ik neem een laarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats .Tel Deze bon m een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071 161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3