'Je moet het akkertje ook eens een jaar laten rusten Soldaatje spelen 'Uitgeven pockets vak apart' Verbrokkelde expositie in galerie Time is Art Gekrulde en gekromde tenen Mathilde Santing maakt weer plaat met covers Sculpturen van Pauline Tonkens ZATERDAG 9 MAART 1991 KUNST PAGINA 37 Twee 'bavelaars' uit Leiden onder de hamer bij Sotheby's LEIDEN - Op een veiling van de coratieve kunst, die vrijdag 19 maart bij Sotheby's in Amster dam wordt gehouden, komen en kele ongebruikelijke kunstvoor werpen ter tafel, namelijk twee 'bavelaars'. 'Bavelaar' is de benaming van een diorama van hout, been of pa pier. in een houten kistje en ach ter glas. Meestal stellen ze land schappen, stadsgezichten of scè nes uit het dagelijks leven in en om het huis voor. Als uitgangs punt voor het snijwerk gebruik ten de makers vaak prenten of te keningen. Deze 'kijkdozen' werden vooral gemaakt door de familie Bave laar. De bekendste vertegenwoor digers van deze familie zijn de beeldhouwer Cornelus Bavelaar (1747 - 1830) en zijn zoon, even eens Cornelus geheten (1777 - 1831). Dankzij Cornelus Bavelaar senior is de familienaam syno niem geworden geworden met het object en worden ook diora ma's van anderen 'bavelaars' ge noemd. De. kunstwerken verschenen voor het eerst op een veiling m Leiden in 1830. Op een latere vei ling in 1854 werden ze voor het eerst als 'bavelaars' aangeduid en enkele jaren later werd het de al gemene naam voor deze vorm van kunstnijverheid. Op de veiling bij Sotheby's ko men twee bavelaars onder de ha mer. De eerste is een gezicht op de stad Leiden, met een molen en twee kerken op de achtergrond en mensen, vee en boten op de voorgrond. Deze bavelaar is ge maakt door Cornelus Bavelaar se nior en is, voor zover bekend, het enige gesigneerde exemplaar van zijn hand. Naar verwachting zal het kunstwerk tussen de 5.000 en 8.000 gulden opbrengen. De twee de bavelaar is gemaakt door J. Coster en toont Het Gerecht in Leiden. De waarde van deze bave laar wordt geschat op 4.000 - 6.000 gulden. Men kan de bavelaars bezichti gen bij Sotheby's aan het Rokin. De kijkdagen zijn van 15 tot en met 18 maart van 10.00 tot 16.00 f^l 'Cuzco' bewegingsttieaferproduMte van Riet Verheist Regie Michael Helmerhorst Muziek Arthur Schm.ot Gez-en op 8 maart in het LAK- theater alwaar nog vanavond LEIDEN - Bij WVC zijn ze druk aan,het discussieren of mime nog wel recht heeft op een gesubsidi eerd bestaan. Mime valt tussen wal en schip nu iedere acteur tegen woordig wel eens een huppeltje maakt en een beweger aan het to neelspelen slaat. Onvervalste mim- evoorstellingen worden steeds schaarser maar 'Cuzco' is er een. Op initiatief van Riet Verhelst. die ooit meespeelde in de theaterhit Pak em Stanzi van het Raamtheater. werd associatief vormgegeven aan een feestje. De vier bezoekers bereiden zich erop voor. gaan op weg, zijn er, dansen en zingen wat en zoals het met feestjes nog wel eens gaat afge lopen. In de dagen van weleer beteken de mime lekker typetjes neerzetten en dat is precies wat in 'Cuzco' ge beurt. De bange trut met handtasje is hysterisch van angst in de metro, de vlotte poeha yup versiert de an dere kunstzinnige yup. het guppie begeleidt de femme fatale op de pia no. Een aantal van dit soort scènes kan rechtstreeks worden afgevoerd naar de theaterhoek op de huis houdbeurs want van het artistieke niveau zakt je broek af. En van de muziek van Arthur Schmidt schiet je direct in een overdekte winkel centrumdepressie. Edoch. Na een uitermate zwakke start krijgt de voorstelling iets dat op allure lijkt. Regisseur Michael Helmerhorst, gewezen artistiek lei der van de technische-trucen-thea- tergroep Pers pekt, is ongetwijfeld verantwoordelijk voor de op af stand bestuurbare autootjes die in de theatrale parkeergarage een ei gen leven gaan leiden. In die par keergarage is het overigens nat en winderig en daartoe staan twee mi- mers met een bord de wind aan te wakkeren en met een plantenspuit de regen te verbeelden. Al vaker ge daan maar hilarisch en zeer overtui gend gebracht. Zoals ook de scene met de in vier talen voorgedragen gebruiksaanwijzing voor een kaars (enstandaard). dikke pret is. 'Cuzco' zorgt met andere woor den voor gekromde en gekrulde te nen. Het resultaat een ouderwets, luchtig, oubollig, langdradig, ver makelijk en heerlijk mime-avondje uit. Ook leuk voor jongeren. INGRID VAN FRANKENHUYZEN 'Henry V' van William Shakespeare. Met Pierre Bokma en vele anderen. Regie Ti- lus Tiel Groenestege. Gezien op 8 maart in de Leidse schouwburg. Aldaar nog van- LEIDEN Dat het prestigieuze Shakespeare-project van vrije producent Martin Hanson geen goed gesternte heeft gehad, is inmiddels genoegzaam bekend. Eerst waren er de bijna de sastreuze financiële perikelen, daarna volgden vernietigende kritieken op de eerste twee ko ningsdrama's en toen stortte ook nog eens regisseur Adrian Brine in. Desondanks heeft een grote groep acteurs zich met prijzens waardig doorzettingsvermogen onder leiding van Titus Tiel Groenestege op 'Henry V', het laatste koningsdrama, gestort. Wekenlang nieuws over de Golf oorlog beïnvloedt het spelen van- en het kijken naar - zo'n stuk vol wapengekletter en krijgshaftig gebral ontegenzeg gelijk. De regisseur erkent dat volmondig in het programma boekje. Evenals in 'Richard II' speelt Groenestege zelf als 'Chorus' in een soort verslagge- versrol mee - hij zou een CNN- reporter kunnen zijn die de toe schouwers letterlijk begrip vraagt voor het ontbreken van beelden. Van die oorlog die hier eigen lijk centraal staat, zien we vrij wel niets. Het zwaartepunt heeft Shakespeare hier verlegd naar de morele aspecten van deze in vasie van Henry. Een van de mooiste scènes is dan ook de monoloog van de koning die hij uitspreekt aan de vooravond van de grote slag. Het toneel is op enkele lantaarns na donker; de manschappen die als zwarte silhouetten herkenbaar zijn, zin gen zacht een soldatenlied. Pier re Bokma maakt op dat moment werkelijk iets moois van dit beeld van een in gedachten ver zonken koning/veldheer. De scènewisselingen verlo pen uitermate soepel, de spelers dragen ondertussen hun 'histo risch' kostuum al wat overtui gender. Dat zijn winstpunten in dit derde koningsdrama, ook al blijft het allemaal toch net te veel lijken op jongensachtig sol daatje-spelen bij de rommelkist op zolder. De laatste scène maakt ten slotte nog heel veel goed. Pierre Bokma steelt de show, wanneer hij op hoogst onbeholpen wijze de Franse prinses Catherine ten huwelijk vraagt. Een klein drif tig mannetje tegenover een lan ge, slanke, ongenaakbare prin ses (gespeeld door Marieke van der Pol); de Engelse koning als het ware met Frans tempera ment. de Franse prinses zo ty pisch Engels 'cool'. WIJNAND ZEILSTRA AMSTERDAM - Het is een poosje stil geweest rond zan geres Mathilde Santing. Een kleine twee jaar verstreek sinds haar prachtige album 'Breast And Brow' en de daaropvolgende, succesvol le theatertournee. De Am sterdamse zangeres nam een jaar welbestede rust, zette de zaken op een rijtje en is terug met een lichtvoetige en 'pop py' plaat: 'Carried Away'. Mathilde was er wel aan toe, aan zo'n rustpauze. "Ik had het idee dat ik niet meteen door moest gaan met weer een tournee door de theaters. Het is heel succesvol geweest en in principe kan je dan gewoon door boeken, maar het werd meer een verplichting dan een uitdaging. Toen ik dat doorhad dacht ik meteen: kappen. Kijk, Nederland is een klein landje en daarbinnen heb ik een klein publiek. Dan kan je niet elk jaar op toernee, je moet het ak kertje eens een jaartje laten rusten." In dat jaar nam Mathilde wat af stand van wat ze deed en leerde zich tegelijkertijd verzoenen met zich zelf en haar vak. "Ik voelde me echt schuldig over het feit dat ik zo tem peramentvol ben, dat ik mezelf soms niet kan beheersen. En dat ik niet een gewoon kantoorbaantje heb of zo. Ik ben in therapie gegaan omdat een aantal dingen in mijn pri- véleven fout bleef lopen, en mijn therapeute, een wijze oude vrouw van 62 zei: Wees blij datje zangeres bent, iemand als jij van negen tot vijf op kantoor, dat zou niet kunnen. Het is toch heerlijk om een beetje de gekke artiest uit te hangen. Ik kan het nu beter beheersen. Soms is het echt een wonder dat ik niet loop te stampvoeten op het toneel, maar dat is dan ook je professionalisme, hè. Ik bedoel, ik ben muzikant. Mu ziek maken is een heel precies even wicht tussen heel analytisch zijn en tegelijkertijd heel emotioneel". Zelfvertrouwen Onder andere dankzij die therapie is Mathildes zelfvertrouwen aan zienlijk toegenomen. Ze kan nu vol mondig zeggen dat het goed met haar gaat. Ligt het aan dat zelfver trouwen dat Carried Away' een stuk extraverter klinkt dan het prachtige, verstilde 'Breast And Brow'? "Dat was zo'n eindstation in stil materiaal, dat ik de behoefte had om dat beeld te corrigeren met een ander soort plaat. Het gaat wel hand in hand, hoe zo'n plaat klinkt en hoe je je voelt. Voorheen was het zo dat ik toch wel erg bang was om mezelf te laten zien. Op het podium was ik Nederlands enige pocketuitgeverij Rainbow viert feest Van onze correspondent Monique Brandt AMSTERDAM - Dat het intellect ook met weinig geld best op peil ge houden kan worden, bewijst Neer- lands enige pocketuitgeverij Rain bow, zelfstandig onderdeel van Uit geverij Maarten Muntinga. Gretige lezers kunnen voor elf gulden per deel de boekenkast vol stouwen met allerhande geelgerugde top pers uit de wereldliteratuur. Wat te denken van Naar de vuurtoren van Virginia Woolf, de Driestuiversro man van Bertold Brecht, Isabelle van Anette Kobak, of het prachtige De stad der wonderen van Eduardo Mendoza? Onlangs kwam nummer honderd van de inmiddels razend populaire reeks uit. Een beetje feest is het dus wel bij de uitgeverij, waarin bij de start, nu ruim acht jaar geleden, ei genlijk niemand écht geloofde. On dertussen is dat wel even anders. De bekende boekjes zijn niet meer weg te denken uit de reguliere boekhan dels en hebben daar zelfs een vaste opstelling verworven die heel her kenbaar is voor de potentiële ko pers. Geregeld worden met de titels - alle titels zijn eerder als paperback verschenen - oplagen bereikt waar van auteurs in Nederland eigenlijk alleen maar durven dromen. Van Alice Walkers' De kleur paars, bij voorbeeld, werden maar liefst 110.000 exemplaren verkocht. Ook Geen gewoon Indische meisje van Marion Bloem (70.000 exemplaren) en Maryse Condé's Ségou (60.000 exemplaren) behoren tot de Rain- bow-Top Tien. Opmerkelijk is het feit dat sommigen van die bestsel lers het als paperback helemaal niet zo goed deden. "Boeken verdienen een tweede leven. Wij zorgen dat ze die ook krij gen", zegt Hilbrand Gringhuis van Rainbow. "En soms is dat tweede leven wat verkoopcijfers betreft ook inderdaad een béter leven. Waar dat aan ligt - behalve aan de prijs - weten we niet precies. Soms omdat de bewuste auteur op dat moment toevallig in de belangstel ling staat. Of omdat bepaalde on derwerpen net veel aandacht krij gen. Dat is dan mooi meegenomen". Doelgroep Maarten Muntinga startte in 1983 met het uitgeven van pockets met in het achterhoofd de populaire Britse pocketuitgeverij Penguin als voor beeld. De formule - goedkope en goede boeken die overal verkrijg baar zijn - bleek ook in Nederland goed aan te slaan. Tegenwoordig worden jaarlijks 18 nieuwe boekjes uitgegeven, steeds in een serie van "Doorgaans nemen we na één of twee jaar de rechten van een be staand boek over van een andere uitgever, die het bewuste boek eerst als paperback heeft uitgebracht", vertelt Gringhuis. "Het is niet onze bedoeling om exclusieve uitgaven te verzorgen. We zijn als betrekke lijk kleine uitgeverij niet ingesteld op het redigeren van boeken, over leg met de auteurs. Pockets uitge ven is echt een vak apart". Het aantal vrouwelijke auteurs in het fonds is groot. Vrouwen vormen dan ook het grootste deel van de klantenkring van Rainbow. Gring huis. "Afgelopen zomer lag ik op het strand. Overal om me heen die pockets, en inderdaad allemaal vrouwen die ze aan het lezen waren. Ik liep een stukje langs het water en ook verderop zag ik van die -gele kaftjes. Dan voel je je stilletjes toch wel een beetje trots". ook veel introverter dan privé en dat is iets wat het publiek ook merkt. Dat voelt gewoon: er is iets en we krijgen het niet te zien. Ik heb erg veel van mezelf in de nieuwe plaat gestopt, ook al zijn het alle maal covers. Zo'n nummer als Real Man' heeft op veel niveau's met me zelf te maken". Op de nieuwe plaat staan weer uitsluitend covers, ditmaal vooral van hedendaagse popcomponisten. De vfaag waarom er geen oorspron kelijk materiaal op staat vindt Mathilde niet zo relevant. "Het is een beetje vreemd dat juist in de pop zo strikt de hand wordt gehou den aan het idee dat het schrijven, het produceren dus, veel belangrij ker is dan het reproduceren. Ik wil niet zo arrogant zijn om mezelf te vergelijken met Jessye Norman, maar het zou toch belachelijk zijn dat iemand haar zou vragen wan neer ze nou zelf gaat schrijven. In klassieke muziek is interpretatie al les". "Ik hou zoveel van een mooie song. Als ik een nummer hoor en ik weet dat het raak is, dat ik het graag wil doen, dan heb ik hetzelfde ge voel als een componist heeft als die weet dat hij beet heeft. Ik voel het gewoon aan mijn lichaam als ik iets goeds hoor. gelijk in het begin, zo van: shit, dit is het wel. Dan wacht ik even tot het afgelopen is, of de tekst niet vreselijk de mist in gaat of zo, en dan weet ik het wel. Als ik met een liedje bezig ben dan heb ik er zoveel van mezelf in gestopt, is het zo eigen geworden. Ik verander soms kleine dingetjes in de tekst, of ik zing het op een heel andere ma nier. Nummers die al echt perfect zijn, waar je niets meer aan kunt veranderen, die moet je gewoon niet doen. Ik zou nooit iets van Kate Bush kunnen coveren, maar ik heb bij haar wel vaak iets van: hé, laat mij dat nou zingen". Standards In het begin van haar carrière ver wierf Mathilde vooral bekendheid door haar opvatting van allerlei 'standards' uit het gouden tijdperk van de Amerikaanse songschrijf-in- dustrie. Op 'Carried Away' is die ca tegorie, op het van Sara Vaughn be kende 'Polkadots And Moonbeams' na, grotendeels vervangen door werk van meer 'contemporaine' componisten als Mathildes favoriet Todd Rundgren, Scritti Politti, Az tec Camera en Jules Shears. "Mijn grootste bezwaar is dat de teksten van die standards zo afschuwelijk traditioneel zijn. Het zijn vaak heel mooie stukken, maar zo'n tekst. ïk hou zoveel v esong daar kan ik vaak niet mee uit de voe ten. Ik kan niets zingen wat ik niet meen. Nou ja. soms doe ik zo'n nummer wel. Je kan je tenslotte wel eens heel traditioneel voelen Voorlopig zijn haar gedachten bij de komende toernee. waarbij het opnieuw haar onvolprezen Ensem ble is. dat onder leiding van gitarist Rolf Hermsen Mathilde begeleidt. Alleen de uit de free jazz gerecru- teerde drummer Michael Vatcher is er niet bij: die wilde zich weer met zijn eigen muziek bezighouden. De twee muzikanten met wie Mathilde onlangs een Randy Newman-pro- gramma deed in de Rotonde van de Amsterdamse Stadsschouwburg zijn wel van de partij: aan het begin van de tweede set wordt een deel van dat programma gespeeld. In de eerste set ligt de nadruk op de gita ren, belooft Mathilde. Iets verder in de toekomst ligt een soort soul-show, die Mathilde vol gend jaar met haar collega's annex vriendinnen Julia Loko en Astrid Seriese (beiden vervullen een gastrol op 'Carried Away') op poten wil zetten. "Carre is al afgehuurd. Wat we precies gaan doen weet ik nog niet. maar ik heb al tijden het plan om iets te gaan doen met het Smokey Robinson-repertoire. Ik heb er vreselijk veel zin in". Speellijst Mathilde Santing: 13- 8 en ii-3 Schouwburg, Lelden; 10- 4 en 11-4 Stadsschouwburg, Haar lem; 16-4 en 17-4 De Vest. Alk maar; 26-4 Schouwburg. Gouda; 15-5 en 10-5 Koninklijke Schouw burg, Den Haag; 17-5 Schouwburg Rotterdam: 28-5 tot 1-6 Kleine Komedie, Amsterdam. Amateurfotografen in De Waag LEIDEN - De Leidse Amateur Fotografen Vereniging houdt ook dit jaar weer een tentoonstelling met werk van haarleden in De Waag. De officiële opening van de expositie wordt vanmiddag om 16.00 uur verricht door de wethouder van culturele zaken, H. van Dongen. De foto's zijn gegroepeerd rond vier thema's: 'landschap', 'de mens', 'ar chitectuur' en 'vorm en kleur'. Onder anderen is werk te zien van Jan Ver steeg. Martin Bergwerff, Cor Slegtenhorst, Gé Kikker en Dick Koper De tentoonstelling loopt tot en met zondag 24 maart in De Waag aan de Aalmarkt 21. De Waag is van maandag tot en met vrijdag geopend van 12.00 tot 17.00 uur en in het weekeinde van 11.00 tot 17.00 uur. Verroeste halter op hardstenen tablau >ositie sculpturen van Pauline Tonkens; te i bij galerie Time is Art, Nieuwstraat 10, lei- i. Tot 31 maart geopend van woensdag tot LEIDEN Er zijn veel verschillen de kunstenaars op de lijn verstande lijk kunstenaar-gevoelsmatig kun stenaar, persoonlijk houd ik het meest van een evenwichtige verde ling van beide uitersten, maar dat kan ook heel saai worden. Ook een 'gevoelsmatig' kunstenaar kan, zon der dat hij/zij zich van het waarom bewust is, ineens hélemaal raak zijn en sommige 'verstandelijk' kunste naars bedenken waanzinnige din gen en bedrijven in feite een soort beeldende hogere wiskunde. De meesten zitten er ergens tus sen in, wat, ook door veelvuldige nevenactiviteiten, weer ten koste kan gaan van het werk. Pauline Tonkens is een gevoelsmatig kun stenaar, ze kan niet onder woorden brengen wat ze precies aan het doen is, ze doet het gewoon. Ze verzamelt materiaal: hout, steen, marmer, ver roest ijzer en verwerkt dat op basis van gemaakte schetsen, die geïnspi reerd zijn op het landschap dat haar omgeeft, de stad Rotterdam, zoals zij die ervaart. Ze verbindt hout aan marmer en marmer aan ijzer en beschildert het hout in dikke kleuren. Engels rood, oker. blauw, donker groen, goud, maar ook roze, turkoois en zwart. Ze noemt haar werken graag 'wandre- liefs', ze zijn 2 tot 10 centimeter dik en bestaan uit minstens twee m el kaar passende delen, die onderling vaak tegengesteld zijn, wat betreft kleur, buitenvorm en materiaal. Hoekige, brokkelige en rond afge zaagde randen staan tegenover el kaar. Sommige werken bestaan alleen uit hout. van enkele daarvan be drukte Pauline Tonkens één deel in een gordijnstofmotief. Alsof ze op die manier de taak moeten overne men van het marmer en ijzer, name lijk het leven erin brengen, het be weeglijke en ongeordende. Ik denk echter dat het onmogelijk is zo on geordend te zijn als marmer of ver roest ijzer, want dat heeft al een heel leven achter zich, de bedrukking is Het interessantst uit deze serie vind ik een 2-delig werk waarbij een uitbundig bedrukte vorm in diverse blauwen, deels gevelachtig, deels rond, maar net kan blijven liggen op een stuk kaal eikehout Pauline Tonkens (38) heeft als kunstenaar al een hele ontwikke ling achter de rug. wat duidelijk te zien is aan de trefzekere afwerking. Na haar opleiding aan de Rotter damse Academie van Beeldende Kunsten maakte zij perioden door die achtereenvolgens gekenmerkt werden door: eenvoud en monu mentaliteit (sculpturen); beweging (schilderijen); en kwetsbaarheid (schilderijen). Nu maakt zij weer sculpturen, die als het ware zijn ontgroeid aan de schilderijenperiode. die ze als een gedicht laat ontstaan uit de wissel werking tussen vorm en inhoud, en die er nog steeds behoorlijk monu mentaal uitzien. Toch zijn er maar een paar werken die my echt boei en: het relief dat voor het raam tUUlgt, een lichtblauwe vorm met daarachter een stuk verroest ijzer met een slordig krytkadertje,.en een zwart rozetje erboven, heeft dat evenwicht in zich tussen spanning en perfecte afwerking, dat kunst voor mij interessant maakt. Ook het verroeste halter op een grijs hardstenen tableautje heeft dat. Het overig werk vind ik nogal saai, het zou wel wat pittiger kun nen of warmer of uitbundiger, iets meer Ik zie nu meer poging n lot. in te zoete kleurtjes of te bezadigd en ook de vormen spreken mijn niet aan. Opvallend is het sfeerverschil tussen de beneden ruimte en boven, waar haar nieuwste werk te zien is. Haar volstrekte IMUMXUnmOTCioli- teit overigens, blijkt, buiten het werk zelf, uit het antwoord op de vraag welke ze zelf het mooiste vindt "Ik wil ze allemaal niet kwyt". EDWINE FELSER ROEMER - Het optreden van de schrijfster Astrid Roemer, in de wykbibhotheek in de Merenwijk, gaat niet door. Roemer zou dinsdag 12 mout 'n het kader van het Leids Literatuur Festival, voorlezen uit ei gen werk. De schrijfster heeft laten weten verhinderd te zyn.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 37