Op zoek naar de waarheid omtrent de leugendetector Gebruik van apparatuur in tv- programma leidt tot ruzie tussen psychologen ZATERDAG 9 MAART 1991 PAGINA Als je het Veronicaprogramma 'Berg je voor Berg' mag geloven kan een leugendetector door middel van een analyse van het stemgeluid bepalen of iemand de waarheid spreekt. Twee psychologen van de Katholieke Uni versiteit Tilburg deden onlangs in het blad Psychologie een aanval op de in het programma gebruikte Voice Stress Analyzer. Ook de methode van vragen stellen is volgens de au teurs van dat artikel niet betrouwbaar. Qp zijn beurt beticht 'huispsycholoog' Kramer van de talkshow één van de schrijvers van het voeren van een persoonlijke hetze. De eerste recht zaak is al aangespannen. door Bart Kool Is het mogelijk om met zekerheid te bepalen of iemand liegt of de waarheid spreekt? Al meer dan honderd jaar wordt onderzoek gedaan naar lichamelijke reacties die kunnen aanto nen dat iemand liegt. De Italiaan Cesare Lom- broso begon in 1881 al met het meten van de doorbloeding van de arm tijdens de ondervra ging van verdachten van een misdrijf. Duitse en Oostenrijkse wetenschappers kwamen aan het begin van deze eeuw tot de ontdekking dat de ademhaling verandert als iemand niet de waarheid spreekt. De politieagent en psycholoog John Larson uit Californië maakte na de Eerste Wereldoor log als één van de eersten gebruik van appara tuur waarmee zowel de bloeddruk als de ademhaling en de hartslag werd geregistreerd tijdens het ondervragen van verdachten. De Amerikaanse psycholoog Keeler ontwikkelde het apparaat verder en voegde er het meten van de zweetproduktie op de vingertoppen aan toe. Hieruit onstond de Polygraaf. Dit betekent letterlijk veelschrijver. Het apparaat wordt zo genoemd omdat het tegelijkertijd verschillen de lichamelijke reacties meet. Toch is het volgens dr. A. Boelhouwer, uni versitair hoofddocent van de vakgroep Psy chologie van de Katholieke Universiteit Til burg, niet juist om een dergelijk instrument aan te duiden met de term 'leugendetector'. "De leugendetector als ap"paraat bestaat niet. De instrumenten die gebruikt worden, zijn de zelfde als bij gewone medische onderzoeken. Het gaat dan onder meer om het meten van de hartslag en de bloeddruk. Dit soort meetappa ratuur wordt pas een leugendetector als er sprake is van gebruik in combinatie met be paalde ondervragingstechnieken", aldus Boel houwer. Kritiek Samen met de eveneens aan de Tilburgse vak groep Psychologie verbonden dr. H. Soppe schreef hij onlangs een artikel in het blad Psy chologie over het gebruik van een leugende tector in het tv-programma 'Bergje voor Berg'. Met name de ondervragingstechniek die in het Veronica-programma wordt toegepast moest het in het artikel ontgelden. Maar ook de Voice Stress Analyzer (VSA), die in het programma wordt gebruikt om het waarheidsgehalte van uitspraken van de gasten te testen, komt er niet best vanaf. Het apparaat, dat in het begin van de jaren zeventig in Amerika is ontwikkeld, meet de spanning van de stemband. Als de ondervraag de liegt zou deze spanning veranderen. Vol gens de auteurs van het artikel in Psychologie zijn er nog nooit serieuze wetenschappelijke publicaties verschenen over de VSA, die aan tonen dat er leugens mee kunnen worden op- Drs. W. Kramer met de omstreden Voice Stress Analyzer. Er»in dp Leeuw) Daarnaast zouden de programmamakers met een totaal achterhaalde ondervragingsme thode werken. De gast in de talkshow van pre sentator Gert Berg krijgt zeven vragen voorge legd. Hiervan hebben er maar twee betrekking op hetgeen Berg echt wil weten. De andere vra gen zijn controle-vragen als: 'Draag je een hor loge?' en 'Is het vandaag donderdag?' Deze methode wordt de Relevante-lrrelevante Vra gen Techniek genoemd. Als de leugendetector op de relevante vragen over bijvoorbeeld een misdaad wel stress meet en op de irrelevante controle vragen niet, dan wordt daaruit gecon cludeerd dat de verdachte heeft gelogen op de vragen over het misdrijf. Volgens Boelhouwer en Soppe zijn de be zwaren tegen deze methode duidelijk. "Als ie mand is opgepakt door de politie en hij krijgt als vragen voorgelegd of hij een horloge om heeft en of hij de moord heeft gepleegd, dan zal het wel duidelijk zijn dat hij op deze laatste vraag met meer spanning reageert dan op de eerste. Zelfs al is hij onschuldig". Dilemma Al in de jaren veertig werd gezocht naar een be tere methode. Dat werd de Relevante Controle Vragen Techniek. Hierbij worden er naast een aantal vragen die betrekking hebben op de misdaad ook vragen gesteld die bij iedereen stress op zouden roepen. "Als je aan iemand vraagt of hij ooit iets heeft weggenomen wat niet van hem of haar was, dan zal vrijwel iedereen daarop met ja moeten antwoorden. De ondervraagde staat dus voor een dilemma. Als hij in alle eerlijk heid met ja antwoordt, dan kunnen de onder zoekers hem aan gaan zien voor iemand die dus in staat is een misdrijf te begaan. Redt hij zich eruit door met nee te antwoorden, dan liegt hij. In beide gevallen roept de vraag stress op. Onderzoekers gaan dat iemand die on schuldig is sterkere lichamelijke reacties zal vertonen bij het beantwoorden van controle- vragen. De werkelijke dader zal zich echter meer zorgen maken over de vragen die betrek king hebben op het misdrijf. Voordeel van deze methode is dat enige stress die gemeten wordt bij de vragen over de misdaad, niet auto matisch tot het oordeel leugenaar leiden. Het gaat er om of de relevante vragen meer stress oproepen dan de controle-vragen". In een verder ontwikkelde variant op de Re levante Controle Vragen Techniek worden in plaats van op de persoon toegesneden contro le-vragen, algemene controle-vragen gesteld. De verdachte wordt geïnstrueerd deze vragen ontkennend te beantwoorden. Uiteraard zijn de controlevragen zo gekozen dat een ontken ning in feite een leugen betekent, hetgeen ook aan het ondervraagde persoon wordt verteld. Een voorbeeld van een controle-vraag vol gens deze Geïnstrueerde Leugen Techniek luidt: "Heeft u voor uw vijfentwintigste ver jaardag zelfs ooit maar één leugen verteld?" Het idee achter deze methode is eveneens dat een onschuldige zich het meest bekommert om zijn (gedwongen) leugenachtige antwoor den op de controle-vragen. De schuldige zal zich het meeste zorgen maken over de vragen die betrekking hebben op het vergrijp. Betrouwbaar De modernste techniek, en volgens de auteurs ook de meest betrouwbare, is de zogenaamde Schuldige Kennis Techniek. Hierbij wordt aan de ondervraagde een aantal meerkeuze-vragen voorgelegd, waarbij telkens één van de moge lijke antwoorden ook werkelijk met het mis drijf te maken heeft. Alleen de dader, de politie en de onderzoeker zijn op de hoogte van de juistheid van dat alternatief. Als er bijvoorbeeld een groene tas met veel geld is gestolen, dan kan éen van de vragen be trekking hebben op de kleur van de tas. Iedere ondervraagde wordt geïnstrueerd om op alle alternatieven ontkennend te antwoorden. Al leen de schuldige zal lichamelijke reacties ver tonen op de vraag of de tas groen was. Omdat alle vragen van tevoren tot in detail met de on dervraagde worden doorgenomen, kan boven dien worden gemeten in hoeverre de verdach te spanning opbouwt bij het naderen van de kritieke vraag. Deze techniek is alleen bruik baar als niemand anders dan politie en schul dige (bijvoorbeeld via de media) d^deteils van het misdrijf kennen. Boelhouwer en Soppe benadrukken dat geen van de vragentechnieken 100 procent ze kerheid biedt. Veel hangt ook af van de kwali teit van de ondervrager. Duidelijk is voor de beide auteurs wel dat de methode die in het programma 'Berg je voor Berg' wordt ge bruikt, totaal heeft afgedaan. "Het stellen van afwisselend relevante vragen en neutrale vra gen levert geen betrouwbare uitslag op. Mits onder deskundige begeleiding zou je met de Schuldige Kennis Techniek wel betrouwbare resultaten kunnen behalen". Uit de reactie van drs. W. Kramer, als psy choloog verbonden aan het programma 'Berg je voor Berg', blijkt dat de onenigheid over de vermeende onbetrouwbaarheid van de test in middels hoog is opgelopen. "Boelhouwer voert gewoon een persoonlijke hetze tegen het programma. Hij heeft zelf gesolliciteerd naar de functie die ik nu heb. Nadat hij is afgewe zen, is hij begonnen met het leveren van kri tiek op ons programma. Hij heeft op tv bij Son- ja enkele uitspraken gedaan die gewoon niet kloppen. We gaan dan ook juridische stappen tegen hem ondernemen. Hij berokkent ons be drijf toch schade, ook al is het niet direct finan cieel". Aangepast Het bedrijf waarover Kramer spreekt is Schreuder Psychologie in Houten. Deze Firma levert de Voice Stress Analyzer (VSA) voor het programma. "Wij hebben de VSA speciaal voor dit programma uit Amerika laten komen. Het is voor ons niet mogelijk om met een poly graaf te werken. De gasten zouden dan onder de electrodes geplakt moeten worden. Dat be tekent dat de kleding uit moet. Daardoor is deze methode al niet geschikt voor televisie. Bovendien zitten de gasten onder hete lampen waardoor ze gaan zweten. De electrodes blij ven dan toch niet plakken". "De procedure die wij volgen is geheel aan Met deze êmonêmeTer' wordt de zweetafscheiding in de vingertoppen gemeten. gepast aan de beroepscode voor psychologen. Wij hanteren dezelfde normen als bij een psy chologische test. De gasten doen geheel vrij willig mee. Er wordt vooraf een schriftelijke overeenkomst met de gast opgesteld. Hierin staan ook de vragen die gesteld gaan worden al vermeld. Alleen de antwoorden op die vragen worden geanalyseerd. Hiervoor wordt ruim een kwartier uitgetrokken. De kijkers zien dat nooit omdat het programma niet live wordt uitgezonden. Er wordt ook schriftelijk toe stemming gevraagd om de uitslag van de test openbaar te maken". "Alle materialen worden direct na de opna me van het programma vernietigd. Het is dus niet zo dat u naar mij toe kunt komen om te vragen of ik u de uitslagen wil verkopen. De Schuldige Kennis techniek die Boelhouwer en Losse propageren is mischien toe te passen bij een politieverhoor, maar niet in een talkshow. Ook de andere methodes zijn niet geschikt voor een tv-programma. Als wij de gasten ook nog eens moeten gaan vragen of ze weieens hebben gestolen, blijven ze weg. In het pro gramma gaat het in de eerste plaats om het amusement. Een echt VSA-onderzoek duurt zeker een dag. Zeven vragen kunnen ook nooit voldoende uitsluitsel geven over de vraag of ie mand liegt. Feitelijk gaat het bij Berg je voor Berg dus puur om de show", zo geeft Kramer toe. "Eigenlijk is het maar vreemd dat veel men sen zo moeilijk doen over een leugendetectie- test, aldus Kramer, "dat is weer zo typisch Ne derlands. Hier zeggen de meeste mensen: 'Het werkt niet of ik heb er wat tegen'. In Amerika en Italië worden al veel langer leugendetectors gebruikt in tv-programma's. Het gaat er daar ook veel harder aan toe. In de Verenigde Sta ten worden mensen publiekelijk opgehangen. Ondanks dat ons programma veel softer is, roept het nog steeds veel reacties op. Alleen niet van vakgenoten, vreemd genoeg. Er is nog nooit een psycholoog bij mij gekomen om te vragen: Hoe werkt dat apparaat nu? Iemand als Boelhouwer levert wel kritiek, maar hij heeft het apparaat nog nooit in werkelijkheid gezien. Boelhouwer schrijft in opdracht van .wie dan ook, ieder verhaal dat je maar hebben wil". Maffia "Het is gewoon maffia", zo reageert dr. Boel houwer. "Eigenlijk zou ik een proces aan moe ten spannen. Er zijn drie redenen waarom ik dat niet doe. Ik moet het zelf betalen, maar dat zou nog niet zo'n probleem zijn als ik zou win nen. Ze hebben echter in pulpbladen een las tercampagne tegen me gevoerd, waardoor mijn geloofwaardigheid is aangetast. Daarbij willen de programmamakers veel te graag dat het tot een proces komt. Dat levert weer de no dige publiciteit op die het programma best kan gebruiken. Ik heb begrepen dat het aantal kij kers nogal te wensen over laat", zo sneert hij. "Van het verhaal dat ik zou hebben gesollici teerd om als psycholoog mijn medewerking aan het programma te verlenen, klopt niets Enige tijd voordat het programma van start zou gaan werd ik opgebeld met de vraag of ik mee wilde werken. Er werd me verteld dat er stress zou worden gemeten. Dat idee leek mij op zich wel aardig en ik maakte een afspraak voor een gesprek. Tijdens mijn samenkomst met onder andere producer Perucel en Gert Berg, bleek dat het ging om het werken met een leugendetector, maar het zou wel om iets geheel nieuws gaan. Dit nieuwe bestond dus uit de Voice Stress Analyzer. Een paar dagen na het gesprek heb ik afgezegd, omdat ik mijn naam niet ten grabbel wil gooien. Later ben ik nog opgebeld met de vraag of ik niet iemand anders wist. Ze waren wanhopig op zoek naar een psycholoog om de Voice Stress Analyzer te legitimeren". "Na de eerste uitzending van Berg je voor Berg, vorig jaar oktober, werd ik door de re dactie van het programma van Sonja Barend gevraagd om mijn mening te geven over het gebruik van de VSA. Ik wilde wel. maar van Veronica wilde er niemand meewerken. Daar door vermoedde ik al dat er iets aan de hand was. Later dook er opeens een fax van Rienk H. Kamer aan Veronica-directeur Rob Out op". Kamer is vooral bekend geworden door het American Land Program, waarbij vele beleg gers financieel het schip zijn ingegaan. Hij was de eerste gast die bij Berg een test aan de leu gendetector onderging. "Kamer waarschuwde Out voor de ondeugdelijkheid van de VSA. Het apparaat had bij hem eerlijke antwoorden als leugens geregistreerd en andersom. De leu gendetector zou zelf eens aan een goede leu gendetector gelegd moeten worden", zo schreef hij. Boelhouwer: "De woensdag na de uitzen ding van Sonja werd ik gebeld door Perucel. Hij vroeg of ik de avond daarna te gast wilde zijn bij Berg, omdat zij konden aantonen dat mijn uitspraken over de VSA niet klopten. Als ik niet zou komen zouden ze me kapot maken. Ik heb het 'verzoek' afgewezen, maar het is pu re maffia. Ze hebben me wel gewoon als gast in het programma op teletext aangekondigd". Ondanks alle onenigheid zijn Boelhouwer en Soppe enerzijds en Kramer anderzijds het over één ding eens. De leugendetector kan. mits goed gebruikt, een rol vervullen in de Neder landse rechtspraak. Losse en Boelhouwer zijn het ogenblik samen met een advocaat aan een artikel bezig dat de discussie hierover weer wat moet aanzwengelen. "Er zijn wel gevallen bekend waarbij de ver dediging gebruik heeft gemaakt van een leu- gendetectie-test. De verdediging mag in prin cipe alles aanvoeren waarmee het de verdachte vrij kan pleiten. Voor justitie ligt de zaak wat moeilijker. Tegenstanders gingen er altijd van uit dat lichamelijke reacties op vragen onvrij willig zijn. Dit zou dan in strijd zijn met de wet die bepaalt dat een bekentenis vrijwillig moet worden afgelegd". Kramer doet op het ogenblik ook samen met een advocaat onderzoek naar eventuele juridi sche toepassingen van de VSA. "Men zit in Ne derland met het probleem dan men altijd is aangewezen op getuigen en getuigendeskun- d'gen. Een ooggetuige is natuurlijk heel sub jectief en ook een deskundige is niet echt ob jectief. Uit een leugendetector komt een strookje papier met daarop een uitslag. Dat is nog altijd beter dan wat vijf deskundigen zeg gen".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25