Vijf ton boete dreigt voor Gouden Leeuw Romaanse' stijl in Leiderdorpse Buitenhof Twee maanden cel tegen groep autokrakers geëist 0PHbt :%s ZATERDAG 9 MAART 1991 ■BMI; ^',11= PAGINA 15 Conflict met gemeente Voorschoten over afzuiger jj^ DEN HAAG/VOORSCHOTEN - Motel De Gouden Leeuw in Voorschoten is hardleers. De gemeente Voorschoten heeft het bedrijf van A. van der Valk dwangsommen tot een maximum van een half miljoen gulden opgelegd, maar nog altijd voldoet het niet aan de hinderwet. De woordvoerder van de gemeente Voorschoten, mevrouw B. te Brake, zei dit gisteren tegen de waarne mend voorzitter van de geschillen- afdeling van de Raad van State, B. Veldkamp. Deze behandelde het verzoek van Van der Valk tot schor sing van de dwangsommen. Een eerdere zitting over deze kwestie werd uitgesteld omdat Van der Valk toen in het buitenland was. Voor Van der Valk sr. is de zaak duidelijk. De voornaamste grief van de gemeente is het ontbreken van een afzuiginstallatie met koolfilter in de keuken. De afzuiger had er al in 1984 moeten zijn maar de ge meenteraad werkt volgens Van der Valk niet mee aan een wijziging van het bestemmingsplan. Die is nodig voor de uitbreiding van de keuken. "Als de raad wel meewerkt, komt al les in orde", aldus de horeca-gigant. En: "Ik heb vestigingen i heeft het motel geen complete vraag voor een bouwvergunning in gediend en nog steeds ontbreekt een bouwaanvraag voor de filter. "En daarom wil de gemeente liever veertig gemeenten en nooit proble- geen schorsing van de dwangsom- Alleen Voorschoten doet moeilijk". Het optreden van Van der Valk maakte staatsraad Veldkamp korze lig, vooral nadat de vertegenwoor diger van de gemeente had meege deeld dat zonder een wijziging a Een bouwvergunning alleen verplicht niet tot bouwen. Daarvoor is een stok achter de deur nodig, in de vorm van een dwangsom", aldus de gemeentewoordvoerder. Van der Valk jr. zei dat een kool- het bestemmingsplan de afzuigin- filter duur is. Er wordt gezocht Tot vandaag de dag heeft echter kamp uitspraak. De Romaanse stijl komt tot uiting in poortwoningen waar fietsers onderdoor kunnen rijden Toerrit De Voorschotense motorclub Grey Fal cons organiseert morgen een toerrit. De verrassingstocht heeft een lengte van ongeveer 150 kilometer. De motorrijders vertrekken om 11.00 uur vanaf het Arse naal aan de Leidseweg. Ze kunnen zich een uur eerder inschrijven. Operette De Voorschotense operettevereniging Belcanto geeft vanavond en mor- genaovnd uitvoeringen van de operette 'Grafin Maiza'. Aan de uitvoering is ruim een jaar gewerkt. De leden hebben de cors en een deel van de kleding zelf ge maakt. Het verhaalt gaat over een Hongaarse gravin met vele aanbidders. Bekende werken uit deze operette zijn onder meer 'Komm Cigany' en 'Komm mit nach Varasdin'. De voorstellingen zijn in in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marij- kelaan. Voor meer informatie: 071 - 617125. Strandloop De Leidse atletiekvereniging De Bataven organiseert op zondag 10 maart een strandloop op het Noordwijkse strand. Start en finish zijn ter hoogte van de vuur toren. Er zijn afstanden van 2,5, 5 en 10 kilometer. Architect put inspiratie uit boswandelingen LEIDERDORP - De Leiderdorpse wijk de Buitenhof krijgt 38 huizen in 'Romaanse' stijl. De koop- en huurwoningen aan het Nievaartpad moéten in augustus klaar zijn. De 'Romaanse' stijl komt vooral tot ui ting in twee poortwoningen, waar onderdoor een fietspad wordt ge leid. Een uit de Griekse tempel bouw afkomstige timpaan met een rond raampje, zogenaamde 'spekla gen' in afwijkend gekleurd bak steen en het lage schuine dak karak teriseren de huizen. "Het bijzondere van de wijk zijn die poortwoningen en de patiowo ningen op de verschillende hoe ken", vertelt architect A. Ooster huis. "De andere huizen zijn in feite standaardhuizen. Het rechthoekige vloeroppervlak is een gegeven dat voor iedereen herkenbaar is en dus hartstikke veilig. Maar in dat recht hoekje van 5.40 bij negen meter kan een geweldige spanning zitten". Oosterhuis is in zijn ontwerpen uitgegaan van een bouwmethode uit de oudheid. Vooral in de tempel bouw werd in die tijd gebruik ge maakt van de zogenaamde Gulden Snede, die is gebasseerd op verhou dingen in de natuur. "De lengtever houding van de kootjes van je vin ger is een voorbeeld van de Gulden Snede". "Die natuurlijke verhouding is berekend en werd in tempels ge bruikt om geestelijk orde te schep pen in een chaotische samenleving. Dat principe werkt nu nog: het is evenwichtig en rustgevend", aldus Oosterhuis. "Het is een raster waar in het gevoel meer spreekt, zonder dat het rekenkundige van de Gul den Snede de overhand krijgt". Statig Oosterhuis kon de bouwmethode maar gedeeltelijk in de ontwerpen doorvoeren. "Bij premie-A of wo ningwetwoningen ben je niet zo vrij. De oppervlaktematen en de hoogte zijn vastgelegd. Wat als mi nimum is vastgesteld, geldt in de praktijk ook als maximum omdat het huis anders te duur wordt. De Gulden Snede heb ik hier gebruikt in de verhouding van de ramen en in de hoek van het schuine dak". "De speklagen en de ramen geven een ordening in de materie. Het geeft een statig effect en met weinig elementen heb ik dat beeld toch kunnen vastpakken. Bovendien heb ik eenvoudige materialen ge bruikt: baksteen in een paar kleu ren, beton en hout. Als je het echt ver zou doorvoeren, zou de dakgoot van zink moeten zijn, maar dat was voor deze huizen te duur. De stijl is in elk geval heel bepalend voor het beeld van de wijk". De architect heeft de huizen zon der overleg met de toekomstige be woners ontworpen. Oosterhuis: "Daarvoor was het budget te klein. Nu wordt de koper ermee gecon fronteerd als het af is. Omdat de Gulden Snede in feite uitgaat van een oude filosofie, had er eigenlijk wel overleg moeten zijn. Ik heb het er nu maar een beetje in verstopt, want als ik het principe zou benoe- as het eruit gehaald. Je kunt i wel heel bewust maken van hun woonomgeving, maar ze moe ten dat ook willen zien". Bos "Ik doe inspiratie op voor mijn ont werpen door boswandelingen te maken", vertelt Oosterhuis. "Een bos is in feite een gebouw. Ik kijk wat de vorm bij mezelf oproept en gebruik dat in mijn ontwerpen. Hoe hoog of laag het is, de kleur van het water en het licht... de indruk die dat geeft blijft altijd hetzelfde. De vierkante bouw die je nu overal ziet, al het glas. het abstracte, dat zijn modeverschijnselen. Daar komt wel weer een kentering in. Op de lange duur wordt er wel weer emo tioneler gebouwd". DEN HAAG/WASSENAAR/ALP HEN AAN DEN RIJN - Autokra ken loont niet, zelfs al zijn het tien tallen auto's. Dat bleek gistermor gen maar weer eens tijdens een zit ting van de Haagse rechtbank. Er stonden een 22- en een 26-jarige Wassenaarder, een 22-jarige Am sterdammer en een 21-jarige Hage naar terecht die begin 1989 in Al phen aan den Rijn en vooral in Was senaar auto's hadden opengebro ken. De netto-buit was maar een paar honderd gulden per persoon, maar alle verdachten hoorden be hoorlijk zware straffen tegen zich Tegen drie van de vier werd twee maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf en vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar geëist. De onvoor waardelijke straf mag ook worden vervangen door zestig uur dienst verlening. De vierde verdachte, de 22-jarige Wassenaarder, hoorde zes maanden onvoorwaardelijk eisen. Begin 1989 werden tot drie keer toe in Wassenaar auto's opengebro ken, waarbij de vier verdachten meestal samenwerkten. Op Duin- rell hield het koppel helemaal flink huis door in een nacht ongeveer dertig auto's open te breken en er de apparatuur uit te ontvreemden. En kele maanden later liepen de ver dachten tegen de lamp toen ze in Al phen aan den Rijn op inbrekerspad waren. Buurtbewoners zagen de jongens met lantaarns in auto's schijnen en vertrouwden het niet. Bij aanhouding bleek er in de ach- tecbak van de auto al radio-cassette- recorders te liggen. Voor alle vier geldt dat ze sinds de aanhouding niets meer, althans niets strafbaars, hebben gedaan. Een van hen, een 22-jarige Wassen aarder, was al eerder veroordeeld onder meer voor mishandeling en diefstal. De drie anderen hadden een min of meer blanco strafblad. Dat deed de officier van justitie H. Vos concluderen dat hier duidelijk sprake was van groepsgedrag. "Het is bijna ongelooflijk dat ie mand in zo'n korte tijd zoveel foute dingen doet. Dat op Duinrell moet helemaal een waar feest zijn ge weest", merkte rechtbankpresident Van Rossum op. Met z'n allen In alle gevallen was, zo bleek uit de verklaringen van de verdachten, kort voor de kraken besloten om het weer eens met zijn allen te probe ren, Wie wat had gedaan, de schroe- vedraaier hanteren voor het open breken, het eruit halen van de appa ratuur of simpelweg op wacht staan, werd niet helemaal duidelijk. Het is immers al een behoorlijke tijd geleden. Op Duinrell ging het er georgani seerd aan toe, werd duiudelijk uit het verhaal van de verdachten. Twee van de vier pikten de appara tuur, twee andere sjouwden deze over het hek en brachten de casset terecorders naar een kennis. Er was bij de kraken af en toe nog een minderjarige Wassenaarder be trokken. Hij is begin vorig jaar al veroordeeld tot twee maanden tuchtschool. Officier van justitie Vos leek er gistermorgen van over tuigd dat de vier verdachten alle maal hun leven aan het beteren zijn. De 26-jarige Wassenaarder bezwoer Van Rossum dat het nooit meer zal gebeuren: "Het is gewoon stom wat ik heb gedaan". Ook de 22-jarige Amsterdammer is sedert 1989 het inbrekerspad niet meer op geweest. Sterker nog, sinds enkele maanden is hij bezig met een opleiding voor monteur van autora dio's en auto-alarmen. Ook zijn 21- jarige collega-kraker uit Den Haag is een andere weg ingeslagen: hij volgt een opleiding tot autoplaat werker. Alle vier wordt de inbraken even zwaar toegerekend. Omdat drie van de vier een blanco strafblad had den, eiste de officier van justitie voor allen dezelfde straf. De 22-jari- ge Wassenaarder die wel en indrin gend met justitie in aanraking is ge weest, hoorde een zwaardere straf tegen zich eisen. Rechter Van Rossum doet op 22 maart om 9.30 uur uitspraak. Eremedaille voor Zoeterwoudenaar T.J.M. Berg ZOETERWOUDE - De 55-jange Zoeterwoudenaar T.J.M. Berg heett gistermiddag een eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau gekregen. Het 'lintje' werd hem tijdens een bijeen komst in Don Bosco opgespeld. Dit vanwege zijn 40-jarig dienstver band bij het Leidse bedrijf Deckers Carrosseriefabriek aan de Lammen- schansweg. De heer Berg begon daar ooit als vijftienjarige zijn loop baan als leerling-carrosseriebou- Vrouwendag gevierd met manifestaties REGIO De internationale vrouwendag werd gisteren in verschillende gemeenten in de regio feestelijk gevierd. De Voorschotense Vrouwenraad organiseerde een manifestatie in het het kerkelijk centrum De Werf aan de Schoolstraat. Vol gens L. Cremers, voorzitter van de Vrouwenraad, was het niet echt druk maar wel gezellig. "Sommige mensen kwamen echt op bepaalde dingen af. zoals het politieke praatje van CDA-raadslid Wilma Zoetemelk over vrouwen in de politiek", al dus Cremers. Behalve dit praat je konden bezoekers 's middags ook een video van het vrouwen project van de Jumelage Kita Mali bekijken en toonden Voor schotense meisjes tijdens een demonstratiecursus zelfverde diging dat ze van zich af kunnen bijten. "We hebben er expres voor gezorgd dat alle leeftijden aan bod kwamen", meldt Cre- In Leiderdorp waren tentoon stellingen te zien in de Sjelter aan de Heemraadlaan. De kunst van het moederschap en vrou wen in de katholieke kerk ston den hierin centraal, 's ochtends opende CDA-wethouder Kerner de zaal en hield E. de Gans een lezing over eurythnie. 's Avonds waren er workshops oerdans, creatief schrijven, drama en mu ziek. ZOETERWOUDE - Na veertig en 25 jaar lidmaatschap kregen vijf Zoeterwoudenaren gisteravond in de Eende- kooi een erespeldje van de FNV-bouw- en houtbond. Twee gouden insigyies voor veertig hondsjaren werden op de revers gespeld van H. van Wijk en T. Za ndbergen. C. Roessen, J. Borst en J. Straathof kregen een zilveren speldje. De onderscheidingen werden overhandigd door het districtshoofd van de bond, J. van den Borg. (foto Hieico Kuipers) Met bijdragen van Eric Jan Wctcrings Poep Flatsj. In de poep getrapt. Veel mensen hebben regelmatig deze ergerlijke ervaring. Eigenaars van honden blijken nog te vaak nonchalant om te springen met de faecaliën die hun viervoeters op straten en stoepen achterlaten. Daar helpt geen poepschepje of ander hulpstuk aan. Ook in Zoeterwoude heeft me nig stoeptegel de stroefheid van een pas gepolitoerde parketvloer, maar daar willen B en W nu écht wat aan gaan doen. In het pas ge publiceerde gemeentelijk milieu plan wordt een strijdplan ont vouwd dat slippartijen op de stoep onmogelijk moet maken. De eerste fase van de campagne strijdt het gemeentebestuur nog met conventionele wapens: In de gemeentelijke advertentieru briek en via posters of folders wordt 'aandacht gevraagd' voor het probleem. Als dat niet helpt gaat de gemeente het gebruik van schepjes of zakjes propageren. B Straks met baas op de foto ir de gemeenterubriek sn W willen deze attributen zelf ïenmalig gratis beschikbaar ste en. Als dat niet helpt brengt de ge neente grof geschut in stelling Na deze periode worden foto' gemaakt van honden met hun meer in de melk tc brokkelen eigenaar, die zichtbaar in de fout hebben krijgen goud. Daarna ko- gaan. Deze foto's worden onder men ridders, officieren en andere het kopje 'hond van de maand' in fraaie titels, al dan niet gedeco- de gemeentelijke advertentieru- reerd met zwaarden en andere pa- briek gepubliceerd'. Dat lijkt een rafernalia. originele kunstgreep om meer le- In Voorschoten werd deze zers voor deze rubriek te trekken. week nog eens duidelijk hoe wil- Of is de middeleeuwse schand- lekeung het er in decoratieland paal opnieuw uitgevonden? aan toegaat. Een vrouw die 62 jaar EJW werkzaam was geweest als hulp in de huishouding kreeg 'zilver' LintlG Zo'n lange periode hard werken levert dus 'slechts' zilver op. ter- Hoe hoger iemands positie op de wijl veel mensen niets bijzonders maatschappelijke ladder, hoe hoeven te doen om in aanmerking groter de waardering in de vorm te komen voor een hoger inge- van een koninklijke onderschei- schaald lintje ding. Jarenlang'wordt al gerede- Echt schrijnend is de vergelij- kaveld over het volstrekt geda- king met het orgaan dat vroeg of teerde decoratiestelsel in Neder- laat moet beslissen over verande- land en al die jaren is er niets ver- ring van het decoratiestelsel, de anderd. Tweede Kamer. Leden van dit De eremedaille in brons, ver- huis vallen na 12,5 jaar automa- bonden aan de orde van Oranje tisch in de prijzen. Misschien dat Nassau is er voor werknemers deze zwoegers in de politieke met een goede staat van dienst. huishouding daarom zo weinig Daarna volgt zilver voor leiding- haast hebben, gevenden en lieden die nog iets EJW ZATERDAG 9 MAART Alphon orgelconcert door Ronald de Jong, aanvang 20.15 uur in de Oudshoornse Kerk. optreden symfonische rockfor matie 'For Absent Friends', vanaf 21.00 uur in jongerencentrum Het Kasteel. nieuwjaarsfeest Hindoestanen 'Exhorder' en 'No Return', uit de VS, in hardrockcentrum Scum, zaal open om 20.00 uur. Koudekerk concert door Muziekvereniging Kunst Na Arbeid, klassiek en he dendaagse muziek, aanvang 20.00 uur in De Ridderhof. Lelden Leiderdorp bingo-avond bij Tamarco, aan vang 20.00 uur in het clubgebouw Splinterlaan. optreden van de groep Purper 'Purper Opus 8', aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. Noordwijk TOV, aanvang 14.00 uur in clubge bouw, Nieuwe Zeeweg. heropening Natuurcentrum Jan Verwey, tevens tentoonstelling over 'De Vos', van 14.00 tot 16.30 uur, Weteringkade. Noordwi|kertiout Country-avond van de Country Club Noordwijkerhout, mmv 'Cot- Voorschoten uitvoering van de operette 'Gra- ^B fin Mariza'. door de Voorschotense ^B Operette Vereniging 'Belcanto', ^B ^B aanvang 20.00 uur. Cultureel Cen- ^B trum, Marijkeiaan ^B Zoeterwoude ^B uitvoering door de Drumfanfare ^B Vios. aanvang 20.00 uur in het Mu- ^B ziekcentrum, Schenkelweg. dansvereniging Plesjati. aanvang 14.00 uur in De Bron, Troubadour- weg. Nederlandse Speelkaarten- beurs voor verzamelaars van jo kers, spellen en tarot, vanaf 10 00 uur in De Rozenburcht. Rozenlaan Noordwijk verzameibeurs van de Vereni ging Prentbriefkaadenknng De Bollenstreek', van 9 00 tol 16 30 uur in De Kuip. Zeestraat strandloop over 2,5/5 of 10 km stad om 11 00 uur, inschreven bi| rest De Wulk. Koningin Wilhelmma Boulevard. Voorschoten concert door de groep'Franctal met o a pop- jazz en volksmuziek, aanvang 12 30 uur in het Am- bachls- en Baijuwhuis uitvoering van de operette Gra fin Mariza door de Voorschotense Operette Ver Belcanto', 14 00 uur. Cult. Centrum. Manjkeiaan MAANDAG 11 MAART dian Dynamite, aanvang 20.00 uur in jongerencentrum Kaju Putih, Dennenlaan. Katwijk optreden van de hardrock-bands Groenoordhallen, van 9.00 tot 14.00 uur. voorstelling: 'Henri V', van Shakespeare, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. van de NRB, van 11.00 tot 16.00 uur, open avond voor (oud)mede- werkers, vanal 20.00 uur in het Ma- terialengebouw, Bosweg. marathon-klaverjaswedstrijd Leidsevaart, zaal open vanaf 20.00 uitvoering van de Harmonieka- i pel 'Cresendo', aanvang 20.00 uur k in Congrescentrum Leeuwenhorst. J 0 W ZONDAG 10 MAART Alphen 1 "LR [IA voogaarsconcert Muziek verem- r u L. IM SLI M ging Arti et Religioni, mmv Volks strip-dag met diverse stripteke- naars, tevens veiling, van 10 30 tot 16.00 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade natuurwandeling IVN in het land goed Oud-Poelgeest otv notuurg.d- son, aanvang 14 00 uur bij het toe gangshek. Le.ds Literatuur Festival met le- 'rl 'J'-V 'irj.m R«.r. i r\ 20 00 uur in bibliotheek, Tnx Ter- windtslraat Voorschotense meisjes toonden gisteren tijdens de viering leerd tijdens een zelfverdedigingscursus. de internationale vrouwendag wat ze hebben ge-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15