Groene Hart: meer patio dan binnentuin Schizofrenie ramp voor het gezin Overheden trekken hun eigen grenzen als ze over Groene Hart praten Vroeg seksueel contact: kans kanker baarmoeder verhoogd ZATERDAG 9 MAART 1991 REGIO PAGINA 13 Van onze redacteur Erna Straatsma LEIDEN/REGIO - Overheden en milieu-instanties zijn op zoek naar het Groene Hart. De 'groene long' van de Randstad bestaat al jaren in theorie maar in de praktijk heeft het gebied geen officiële grenzen. De eerste aanzet tot een discussie hierover is gegeven in een Groene Hart- bijlage van de Vierde nota ruimtelijke ordening van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. Een discussie overigens die achter de feiten aanloopt: de groene binnentuin, gelegen tussen de grote steden in de Randstad, is nu eigenlijk al een betegelde patio met hier en daar een verdwaald groen perkje. Het Groene Hart van de Randstad Ligt de Boterhuispolder ten noor den van Leiden en Leiderdorp nu wel of niet in het Groene Hart? En hoe zit het met het Leiderdorpse Doesgebied, ten westen van de A4? Vragen waarop vooralsnog geen eensluidend antwoord is te vinden. Provincie, gemeenten, politieke partijen en natuurbe schermers leggen de door het rijk globaal vastgestelde grenzen net zo uit als zij dat zelf willen. Zo hadden tijdens de verkiezings campagnes voor de provinciale sta ten alle politieke partijen de mond vol over het behoud van het Groene Hart. De titel van het PvdA-pro- gramma was veelbelovend: Voor een groen en leefbaar Zuid-Holland. Maar de sociaal-democraten zijn wel voorstander van woningbouw in de Boterhuispolder, die volgens de vierde nota gedeeltelijk tot het Groene Hart behoort. Lijsttrekker Hans van der Vlist verdedigde zich in deze krant met de opmerking dat bebouwing van het gebied pas na 2000 nodig zal zijn. En verder beriep hij zich op de nog niet precies vaststgestelde grenzen van het Groene Hart. Ook de milieu-gede puteerde van Zuid-Holland heeft deze zaak nog 'in onderzoek'. Verwarring was er ook na het be kend worden van de mogelijke TGV-tracés tussen Rotterdam en Amsterdam. Diverse kranten bauw den de persvoorlichters van de mi nisteries na en concludeerden dat geen van de voorgestelde routes het Groene Hart zou doorsnijden. De provincie en betrokken gemeenten dachten daar anders over. Menko Wiersema van de Milieu federatie Zuid-Holland zegt dat alle mogelijke tracés "natuurlijk het Groene Hart doorsnijden". Dat be tekent volgens de federatie overi Injectienaalden bij glasafval AZL LEIDEN Gebruikte injectienaal den worden niet altijd op de juiste manier van het terrein van het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden ver wijderd. Dat blijkt uit een brief die een glasrecyclingbedrijf aan het AZL heeft geschreven. Het bedrijf weigert nog langer glascontainers op te halen als er niet de garantie wordt gegeven dat er geen naalden in het afval zitten. Na eerdere waarschuwing blijken er nog steeds oude injectienaalden in het afval te worden aangetroffen. Dit brengt voor de verwerkers van het afval grote risico's - onder meer voor wat betreft besmetting - met zich mee. Als het glasafval niet meer als normaal 'huishoud-glasafval' mag worden verwerkt, betekent dit een fikse kostenverhoging voor het AZL. De glasresten moeten dan als ziekenhuisafval worden afgevoerd. Besmet afval wordt in speciale kunststofvaten naar de AVR-Che- mie gebracht en dit kost tien keer zo veel als nu. De Hoteldienst van het ziekenhuis heeft het personeel drin gend verzoek de naalden in de spe ciaal daarvoor bestemde bakken te doen. SER wil vrijheid universiteiten weer beperken DEN HAAG (ANP) - Universiteiten en hogescholen moeten niet te veel vrijheid krijgen bij de inrichting van nieuwe studierichtingen. Om versnippering, slechte vergelijk baarheid en onduidelijkheid bij stu denten, werkgevers en arbeidsbu reaus te voorkomen, is het nodig dat nieuwe studies vooraf op hun deug delijkheid worden getoetst. Dat schrijft een werkgroep van de Sociaal Economische Raad (SER) in een unaniem advies dat vrijdag 15 maart in de voltallige Raad wordt besproken. Het advies is bestemd voor minister Ritzen (onderwijs). De toetsing zou moeten gebeuren op een niveau dat hoger ligt dan dat van de afzonderlijke universiteiten en hogescholen, aldus de werk groep. In het advies suggereert zij daartoe de oprichting van een nieuw, onafhankelijk orgaan. Minister Ritzen wil de universi teiten en hogescholen juist zo vrij mogelijk laten bij de oprichting van nieuwe studierichtingen. Onder druk van de Tweede Kamer kwam hij daar begin deze week overigens enigszins op terug. De bewindsman beloofde straks in te grijpen als hij 'duidelijke en ernstige ondoelmatigheid' signa leert. Dit betekent dat Ritzen een nieuwe studie niet zal betalen als er landelijk gezien te veel mensen worden opgeleid of er door overlap ping te weinig leerlingen per instel ling overblijven. gens niet dat de supersnelle trein niet door dit gebied mag rijden. De Milieufederatie pleit weliswaar voor behoud van het groen tussen de grote steden, maar ook voor uit breiding van het openbaar vervoer. En treinen zijn milieuvriendelijker dan auto's. Wiersema: "Je moet niet te veel zeuren over die hogesnelheidstrein en ik denk ook niet datje zo'n enor me status moet geven aan het Groe ne Hart. Zo'n trein gaat snel en dat is een positief ding. Extra spoorlij nen hebben milieutechnisch gezien enorme voordelen. Dan wordt er ge zegd dat 'ie niet door natuurgebie den mag lopen, maar vind maar eens een gebied waarvan de land schappelijke waarden niet worden aangetast door komst van zo'n lijn. Die zijn er gewoon niet". Heilig Voor de Milieufederatie is het Groe ne Hart dus niet heilig. "Heilig, wat is heilig", zegt Wiersema. "Liever hebben we natuurlijk geen spoor lijn door het Groene Hart. Het ge bied is al verloederd". De woord voerder spreekt over 'wild door het landschap verspreide bebouwing', die een doorn in het oog is van de fe deratie. "Her en daar staan huisjes". Principeel tegen verdere bebou wing van het Groene Hart is de or ganisatie echter niet. "Het is niet mogelijk zo'n gebied te bevriezen". Met gemeenten die kleine gedeel ten van het Groene Hart 'afsnoepen' voor het bouwen van kleine concen traties woningen of industriege biedjes heeft de federatie niet zo'n moeite. "Wat je ook zegt, naar ver wachting komen er toch nog zo'n half miljoen inwoners bij in de Randstad", aldus Wiersema. "Klei ne gemeenten mogen best zo'n vijf procent groeien, maar niet vijftien procent uitdijen zoals nu vaak het dat het rijk de grens pas een stukje geval is". na de A4 heeft getrokken. Het Behalve de Boterhuispolder ligt Kroonbesluit over de op deze plek ook het Leiderdorpse Doesgebied aan te leggen puinstortplaats leidt op de grens van het te beschermen echter tot een andere conclusie. In natuurgebied. Een woordvoerster het gebiedje pal achter de rijksweg van de gemeente Leiderdorp zegt mag absoluut niets worden gestort of gebouwd, de A4 vormt de grens tussen Groene Hart en verstedelijkt Een standpunt waar de Milieufede ratie en de Stichting Zuidhollands Landschap het mee eens zijn. "Ja, dat is zo duidelijk als wat", zegt milieuman Menko Wiersema. "De A4 is een duidelijke grens van het Groene Hart". Hij geeft echter toe dat het kaartje in de Vierde nota wat dat betreft onduidelijk is. Robbert Heijdra van de Stichting Zuidhol lands Landschap houdt het bij een interpretaie van datzelfde kaartje. "Het Doesgebied hoort volgens ons bij het Groene Hart. De gemeente Leiderdorp wil de grens natuurlijk liever een stukje naar het oosten op schuiven. Dan hebben zij daar nog wat ruimte om te rotzooien". B en W van Leiderdorp willen in derdaad graag dat de grens achter het Doesgebied blijft liggen. Juris ten zijn druk bezig geweest om te onderzoeken hoe het Kroonbesluit over het Doesgebied nu precies moet worden uitgelegd. Wethouder C.A. Huigen (WD) heeft namelijk enige tijd geleden voorgesteld om verbrede rijksweg A4 buitenom het dorp aan te leggen, door de Munniken- en Achthovenerpolder. En dat mag alleen maar als dit ge bied niet in het Groene Hart ligt. Rijkswaterstaat en de provincie voelen overigens niets voor dit plan. De provincie heeft nooit bezwaren gehad tegen de komst van een puin- stortplaats maar keurt omlegging van de A4 wel af. Een puinstort plaats zou het milieu niet schaden, een rijksweg wel. Moeilijk Jos de Jong, voorlichter ruimte en groen van de provincie, probeert enige duidelijkheid te verschaffen. Maar ook hij kan geen precieze defi nitie van de omgrenzing en de sta tus van het Groene Hart geven. "Tja, dat kan ik heel moeilijk in één zin uitleggen". Dat de - toch overwe gend groene - Bollenstreek niet tot het Groene Hart behoort, heeft vol gens De Jong te maken met de 'ge heel ander grondstructuur' van dit gebied. In de jaren vijftig werden de bollengronden overigens nog wel tot het Groene Hart gerekend. Langzamerhand is het gebied een stukje naar het oosten opgescho- Voor de duinen en geestgronden heeft de provincie een andere term bedacht: de 'groene corridor' van Zuid-Holland. Het gebied tussen Den Haag en Leiden is een 'groene bufferzone' en dan zijn er ook nog de 'groene balkons'. Het zijn alle maal groene gebieden, ze moeten al lemaal behouden blijven, maar ze behoren niet tot het Groene Hart. "Te laag budget voor schoonmaak vervuilde grond' DEN HAAG - De vierhonderd mil- loen gulden die jaarlijks worden uit gegeven voor de schoonmaak van vervuilde bodems wegen niet op te- jen de nieuwe schade die jaarlijks ontstaat door verdere verspreiding van bestaande bodemverontreini ging. Dat stelt de milieuorganisatie Nederland Gifvrij. Nederland Gifvrij schat dat door verspreiding van bestaande gifbel ten de omvang van de in Nederland vervuilde bodem met 1 a 2 procent toeneemt. De schoonmaak daarvan zou vijfhonderd miljoen tot een mil jard gulden kosten. Zelfs als verde re vervuiling wordt voorkomen zal de schoonmaak tot ver m de volgen de eeuw duren, aldus de organisa tie. Nederland Gifvrij vindt de in spanningen van de overheid op het gebied van bodemsanering onvol doende. Ruim achthonderd plek ken zijn of worden gesaneerd, op een totaal van honderdduizend ver ontreinigde lokaties. Tot nu toe is voor de schoonmaak ongeveer twee en een half miljard uitgegeven, ter wijl voor een volledige sanering tus sen de vijftig en honderd miljard nodig is. Ook op dit moment, zo stelt de milieuorganisatie, wordt de Nederlandse bodem nog 'flink ver vuild' met onder meer afvalstoffen, mest en bestrijdingsmiddelen. Studentenleiders krijgen toelage ZOETERMEER (ANP) - Studen tenleiders die deelnemen aan het of ficiële overleg met minister Ritzen (onderwijs), krijgen voortaan een toelage ter hoogte van de maximale studiebeurs. Ritzen maakte dit be kend tijdens een overleg met stu denten in Zoetermeer. Alleen vertegenwoordigers van de door Ritzen officieel als ge sprekspartners erkende bonden LSVb en ISO komen voor de toela ge van 1045 gulden per maand in aanmerking. Beide bonden kunnen maximaal vijf vertegenwoordigers voordragen voor de nieuwe studen- tenleidersbeurs. De toelage moet eventuele drempels om deel te ne men aan het overleg wegnemen, al dus Ritzen. De toelage maakt het de vertegen woordigers van de bonden mogelijk om hun recht op studiefinanciering op te sparen. De tijd die het bonds- werk hen kost, gaat daarmee niet te koste van hun studieresultaat. "Ilonderddui- Ncdcrlanders schizofrenie". Leidse psychiater: patiënt altijd behandelen, desnoods onder dwang LEIDEN Schizofrenie is een ramp voor het gezin. Spanningen en conflicten lopen als een rode draad door het huiselijk leven. Het gezin is bijna doorlopend ern stig verstoord. De patiënt is psy chisch gehandicapt. Met andere mensen heeft hij nog nauwelijks contact. Zijn enig - blijvend - hou vast is de familie. Meestal de ou ders. Hun leven wordt er langdu rig door beïnvloed. Andere problemen komen om de hoek kijken als een partner in het spel is. Een scheiding of tel kens de afweging maken bij el kaar te blijven of toch maar uit el kaar te gaan. Het idee een zieke partner in de steek laten kan dan als zeer pijnlijk en schuldbeladen worden ervaren. Schizofrenie van nabij. De Leidse psychiater Rigo van Meer promoveert er binnenkort op. Hij sprak uitvoerig met familieleden en noteerde de effecten op het ge zinsleven. Zijn conclusie: voor lichting en begeleiding moeten in het behandelpakket worden op genomen. Van Meer noemt het niet terecht dat veel psychiaters weigeren schizofrene patiënten onder dwang te behandelen als zij geen medicijnen wensen in te ne men. "Humane overwegingen moeten voorrang hebben boven juridische", zegt hij in één van zijn stellingen. Schizofrenie is een ernstige geestesziekte, die zich op het twintigste levensjaar manifes teert. De mensen raken in de war en zijn, wat je klassiek noemt, 'gek'. Hallucinaties, waanideeën, angst en beroerd voelen zijn en kele symptomen. Zo'n vijftien procent van de patiënten moet blijvend in een kliniek worden opgenomen, omdat ze niet meer voor zichzelf kunnen zorgen. Eén op de tien pleegt zelfmoord. Spoken 'Als je kind deze ziekte krijgt, is dat echt een ramp voor het ge zin", zegt Rigo van Meer. "De pa tiënt gedraagt zich moeilijk en spookt de hele nacht. Praten helpt niet. omdat de patiënt niet weet wat hij doet. Een groot pro bleem is dat ze vaak agressief zijn en met geweld dreigen. Soms zie je dat zo iemand ervan overtuigd is dat zijn ouders niet z'n echte va der en moeder zijn. Elke dag op nieuw vraagt hij dan waar ze zijn. Je kunt je voorstellen dat dit een geweldige belasting voor de ou ders is". Een ander voorbeeld. "Het komt geregeld voor dat een schi zofrene patiënt het idee heeft dat hij de wereld moet redden. Hij denkt dat hij de spil is waar de we reld om draait. Nee, het is echt geen uitzondering dat een patient er echt van overtuigd is dat hij Je zus is. Met Kerstmis hebben we er een paar binnen gehad. Dan moet je denken aan mensen die stem men horen of menen dat er een complot tegen hen wordt ge smeed. Heel kwellend kan de oor log in de Golf voor hen zijn ge weest. Ze nemen dat zichzelf heel kwalijk, omdat zij denken daar aan schuldig te zijn". Rigo van Meer vertelt dat er weinig bekend is over het ont staan van de aandoening. "Wel ze ker is, dat het voor soms overerf- baar is. De gedachte dat een kind gek wordt gemaakt door de ou ders snijdt absoluut geen hout. Ouders kunnen invloed op hun kind hebben, maar daar wordt het niet gek van. Je kunt je voorstel len dat dit heel wat leed bij ouders heeft veroorzaakt. Het is niet zo'n leuke boodschap als een arts te gen je zegt, dat jij schuld hebt aan de schizofrenie. Ouders kregen zelfs therapie. Gelukkig zjjn die ideeën achterhaald". Behandeling Het is de laatste tien jaar duidelijk geworden dat schizofrenie goed te behandelen is met medicijnen. "En", voegt Rigo van Meer er met nadruk aan toe, "hoe ga je als fa milie met de zieke om. Gewoon doen of er niks aan de hand is, is onmogelijk. Te kritisch opstellen is ook niet goed, omdat de patiënt daar slecht tegen kan. Tegen overbezorgdheid kan hij even min. Ze vergroten de kans op een psychose". Het proefschrift van de Leidse psychiater gaat over het verlenen van hulp. Hoe de familie met raad en daad kan worden bijgestaan. Want die familie is onzeker en verward, omdat zij niet weet wat hen overkomt. Zo denken ouders vaak dat hun kinderen aan de drugs zijn. "We hebben een pa tiënt gehad van wie de ouders twintig jaar lang niet wisten wat er aan de hand was. Ze hadden er geen idee van wat schizofrenie betekende". Daarom, zegt Van Meer, is voor lichting aan familie en patiënten zo belangrijk. "De mensen wordt geleerd om rekening met de ziek te te houden, maar de patient met te veel op de huid te zitten. Laat maar merken datje er bent. maar overdrijf niet Het is moeilijk, maar uiteindelijk lukt het wel. Fa milie en patiënt waarderen voor lichting. Het schept een band. En dat is alleen maar goed". LEIDEN Vrouwen, die op jonge leeftijd hun eerste seksuele contact hebben gehad en vervolgens veel wisselende partners, hebben een grotere kans op baarmoederhals kanker. Met hygiene heeft het ont staan van de ziekte niets te maken. Die conclusie trekt de Leidse gy naecologe G.G. Kenter in een on derzoek waarop zij onlangs promo veerde. De juiste toedracht, zegt ze, is nog niet bekend. Er zijn wel aan wijzingen dat baarmoederhalska- ner door seksueel contact wordt overgedragen. Waarschijnlijk speelt een virus een uiterst belang rijke rol in het ontstaan. Maar dit virus mag zeker niet wor den beschouwd als de enige oor zaak, benadrukt Kenter met enige klem. Het virus is eén van de facto ren. De ziektekiemen zijn aange toond in kankercellen. Roken, zegt de Leidse gynaecologe, lijkt ook een verhoogd risico te geven. Vol gens haar zijn de cellen in de baar moederhals gevoeliger bij jonge vrouwen waardoor zy bij seksueel contact en veel wisselende partners een verhoogd risico lopen. Kenter onderzocht 213 Bij de helft van hen trof zij het sek sueel overdraagbare virus humaan papillomavirus aan. In Nederland krijgen jaarlijks ongeveer 22 op de 100.000 vrouwen kanker aan de Leids onderzoek naar aanhoudende kakkerlakken- plaag DEN HAAG De Leidse weten schapswinkel gaat een onderzoek doen naar de herkomst van kakker lakken die de Haagse Schilderswijk al vier jaar lang teisteren. De buurt bewoners willen weten waarom de kleine beestjes immuun zijn voor bestrijdingsmiddelen. Na een vruchteloze strijd tegen het ongedierte zijn de buurtbewo ners het beu. Ze eisen een diep gaand onderzoek. Misschien is er sprake van een bijzonder sterk soort kakkerlak. De wetenschaps winkel van de Leidse universiteit gaat dit onderzoeken, op initiatief van de stichting BOS (Buurtbewo ners Oranjeplein Schilderswijk). Een kolossale spuitactie met be strijdingsmiddelen in een deel van de wyk bleek deze winter verre van afdoende. De vrees heerst nu dat de kakkerlak resistent is geworden te gen het gif, dat eigenlijk het cen traal zenuwstelsel van dit koud bloedige beest zou moeten aantas ten. Nooit eerder is onderzoek ge daan naar een mogelijk ontwikkel de resistentie van kakkerlakken. baarmoederhals. Meestal tussen hun dertigste en veertigste jaar en rond de leeftijd van 55 jaar. Een operatie via de buik geniet volgens Kenter de voorkeur boven bestraling. Bestraling heeft als ern stig nadeel dat de eierstokken wor den beschadigd waardoor de vrouw in de overgang belandt. Bij een ope ratie kan bovendien worden beke ken of de lymfeklieren zijn aange tast en of er sprake is van uitzaaiin gen. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Zoete herinnering! - In het te Kiel bestaande gesticht voor oude vrouwen, waar elk inwo nend oudje hare eigen kamer heeft, kwam eens een der regen ten, ten einde zich persoonlijk van den toestand der beuxxm- êters te overtuigen. Zoo kwam hij ook inhet vertrekje eener oude vrouw, die met eene brei kous in de hand en eene tevreden glimlach op het gelaat aan het venster zat. Het viel den regent bijzonder op, dat er eene lucht als van eene brandende pijp werd waargenomen. „Wel, vrouwtjeje rookt toch niet?" - „Gunst, neen, mijnheer! daar doe ik niet aan...Maar het riekt er toch zoo naar!" ging hij voort. - „Och, mijnheer! dat komt daar vandaan, dat ik een beetje ta bak op de kachelplaat gestrooid heb", antwoordde het oudje. „Maar vrouwtje! waarom doet ge dat, waar is dat dienstig voor?" vroeg de regent, ten hoog ste verbaasd, waarop het oudje met een beschaamd lachje ant woordde: „Och, mijnheer!...dat dat riekt zoo naar de mans lui... - Zelfkennis. - President tot ver oordeelde: „Ten slotte spreek ik de hoop uit, dat wij elkaar niet meer zullen terugzien." - Veroor deelde: „Neemt u dan uw ont slag, mijnheer de president?" Vijfentwintig jaar geleden: - Gelukkige Amerikaanse. - De 12-jarige Pamela Smith, een Amerikaans meisje, van wie in haar dorp het gerucht circuleer de, dat zij een uitnodiging voor het huwelijk had ontvangen, heeft door een toeristenbureau dit gerucht waarheid zien wor den. Waarschijnlijk us dat ont slaan doordat Pamela als ge volg van een schoolopdracht cor respondeerde met een hofdame. In elk geval stond de dolgelukki ge Pamela vanochtend op Schip hol. Ze kan de bruiloft bijwonen en dan nog drie dagen in onj land blijven.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13