TAD LEIDEN Muziekschool verhoogt tarieven voor lessen Rijk zwakt korting voor gemeenten af Prij s verhoging voor busritten 'ledereen staat als het ware om hem heen' ACHTERGRnNl) Raad houdt wethouder Bordewijk hand boven het hoofd s LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 9 MAART 1991 LEIDEN - De muzieklessen aan de Streekmuziekschool worden komend seizoen duurder, waarbij vooral leerlingen met prive-les meer moeten gaan betalen. Nieu we leerlingen kunnen voortaan in het eerste leerjaar van de muziek opleiding alleen nog maar mee doen aan de groepslessen. De voorzitter van de muziek school, wethouder H. van Don gen (onderwijs), presenteerde gis teren de toekomstplannen, die voorgoed een einde moeten ma ken aan de problemen. Vorig jaar bleek de muziekschool een tekort te hebben van ruim 600.000 gul den. reden voor de gemeente Lei den om de bezem te halen door de organisatie. De hiervoor aange trokken interim-manager D. Tes- selaar benadrukte gisteren dat de problemen defintief voorbij zijn. De lesgelden voor de leerlingen gaan gemiddeld met 4,5 procent omhoog, waarbij overigens reke ning wordt gehouden met het in komen van de ouders "Voor een leerling die individuele les volgt, gaat het lesgeld met ongeveer 50 gulden per jaar omhoog", schatte oud-wethouder Tesselaar. De ta riefverhoging moet ongev 100.000 gulden opleveren, wé mee de muziekschool gedeelte lijk de bezuiniging (250.000 gu den) door de gemeenten moet op vangen. Nog duurder worden d lessen niet. omdat de concurren tie met privéleraren dan niet is vol te houden. Het komend seizoen gaat ook voorzichtig het leerplan in. waar mee het bestuur zich al eerder voorlopig akkoord verklaarde. Het is de bedoeling om in de toe komst alle leerlingen groepson- derwijs te laten volgen, wat aan zienlijk goedkoper is dan de indi viduele lessen die nu nog veelvul dig worden gegeven. "Als je alles met groepsonderwijs wil doen. moet je wel twee keer zoveel leer lingen hebben dan we nu heb ben", gaf de Tesselaar de grenzen Voorlopig worden de verplich te groeplessen beperkt tot de in strumenten. waarvoor veel leer lingen zich inschrijven zoals gi taar en viool. "We beginnen nu natuurlijk ook met de docenten die een beetje enthousiast zijn voor groepslessen", voegde Van Dongen eraan toe, "ik kan mij voorstellen dat een docent die ai 25 jaar individuele lessen geeft, niet staat te springen. Docenten worden in het groepsonderwijs bijgeschoold. Leiden krijgt weer wat lucht LEIDEN - Het financiële wurg- die de Vei Nederlandse omgelegd, is iets losser komen te De VNG. die fel heeft geprotesteerd zitten. De miljoenenkortingen op tegen de 1 miljard gulden die de ge- de uitkeringen aan de Nederlandse meenten moeten inleveren, is tevre- gemeenten vallen misschien lager den over de gesprekken met het uit en worden in elk geval gedeelte lijk uitgesteld. Dat valt op te maken uit een brief. Minder subsidie voor stadsvervoer LEIDEN De busritten in Leiden worden de komende ja ren veel duurder, terwijl het aantal bussen dat 's avonds rijdt fors wordt ingekrompen. Dat is het gevolg van de be zuinigingen van de regering in Den Haag, die de subsidies voor het stadsvervoer met ongeveer 25 procent wil vermin deren. "We zullen moeten knokken om het openbaar ver voer op peil te houden", zegt wethouder J. Walenkamp (ver voer). Bij de Tussenbalans heeft het kabi net besloten om 420 miljoen gulden te korten op het openbaar vervoer. Een algemene tariefsverhoging van 5 procent moet ongeveer 100 mil joen gulden opleveren. De resteren de 320 miljoen gulden moet komen van het stads- en streekvervoer. Op het ogenblik betaalt het Rijk 80 pro cent van het gemeentelijk vervoer, maar de komende jaren moet de rijksbijdrage omlaag tot 60 procent. De gemeente Leiden heeft een contract van 15 miljoen gulden met het vervoersbedrijf NZH. Het mi nisterie van verkeer en waterstaat betaalt daarvan nu 12 miljoen gul den. Als de plannen van het kabinet doorgaan, betaalt het Rijk voortaan nog maar 9 miljoen gulden. "Het zijn berekeningen op bij wijze van spreken de achterkant van een sigarendoos". relativeert Walenkamp. "Ik wil dan ook geen paniek zaaien, want het is nog lang niet duidelijk hoe de bezuinigingen precies zullen uitvallen". Zo als het er nu naar uitziet moet Leiden ergens een bedrag van 3 mil joen tevoorschijn zien te toveren. Een mogelijkheid is een flinke ver hoging van de prijs van een stads- Actievoerders dienen klachten tegen Leidse politie opnieuw in LEIDEN Bij de politie zijn op nieuw klachten ingediend door ac tievoerders, die vorig jaar protes teerden tegen de praktijken van Mc Donalds. Een aantal leden van de groep werd in de kraag gevat door de poli tie en naar het bureau gebracht. Ac tievoerders zouden daarbij grof zijn behandeld, Zij dienden daarom klachten in bij de politie. Omdat die niet waren ondertekend, wilde de Leidse politie ze niet behandelen. "Onze advocaat heeft het uitge zocht en nu blijkt dat er wel anonie me klachten kunnen worden inge diend", aldus een woordvoerster van de actiegroep. Volgens haar protesteren meer dan dertig men sen tegen het optreden van Leidse agenten. Aanleunwoningen bij Haagwij k toch gebouwd LEIDEN - Het college van B en W heeft de bezwaren ongegrond ver klaard die zijn ingediend tegen het bouwplan voor 28 aanleunwonin gen en een praktijkruimte bij be jaardencentrum Haagwijk aan de Kennedylaan. Tegen het plan waren twee be zwaarschriften ingediend. F. Okker. bewoner van de Kennedylaan, te kende protest aan tegen het ver dwijnen van een groenstrook. Om dat het maar om een klein stukje grond gaat en omdat in de wijk in verhouding veel groenstroken zijn te vinden, vindt het college dat dit bezwaar moet worden afgewezen. De familie Spadon, woonachtig aan de Rossinistraat, voerde aan dat hun privacy en woongenot worden aangetast door de nieuwbouw. Ver der werd bezwaar aangetekend te gen het kappen van bomen en bo vendien ontstaat volgens het gezin een tekort aan parkeerplaatsen. ritje, dat wel eens meer dan 50 pro cent duurder zou kunnen worden. Genoemd wordt ook het kleiner maken van de zones, waardoor rei zigers voor lange ritten meer strip pen moeten afstempelen. Het Rijk heeft Leiden echter te verstaan gegeven maar te kappen in de buslijnen die meer kosten dan opleveren. Het gaat dan om dien sten in de avonduren en overdag tussen de spitsuren. Een bijkomend probleem voor Leiden is dat de stad heel veel van dat soort onrendabele lijnen heeft in vergelijking met an dere steden. Toen Leiden onlangs subsidie aanvroeg voor uitbreiding van de nogal drukke busdiensten tussen de Stevenshof en het cen trum, vond het Rijk dat Leiden maar eerst een aantal lijnen moet sluiten. Als dezelfde norm wordt gehan teerd bij de bezuinigingsronde staan Leiden nog barre tijden te wachten. "De politiek en de ambte naren moeten knokken om het openbaar vervoer op peil te hou den", zegt Walenkamp. LEIDEN De eerste paal voor Stationade 2 aan de Schipholweg gaat vol gende maand de grond in. In oktober moet dit gebouw, gelegen tussen Sta tionade 1 en het Kantorenhuis, klaar zijn. Stationade 2 is de tweede fase van een vorig jaar begonnen bouwprojekt van projectontwikkelaar Hag- heproject en ZZOP-architecten uit Amstelveen. De kosten van de bouw be dragen in totaal 18 miljoen gxdden. Stationade 1 is praktisch voltooid. Dit gebouw is verhuurd aan EB Global Engineering en wordt binnen enkele maanden in gebruik genomen. nisterie van binnenlandse zaken. Het Rijk stelt zich soepeler op en heeft de Nederlandse gemeenten weer wat lucht gegeven. De grootste opluchting voor Lei den is. dat de ongeveer 5.5 miljoen gulden die de gemeente erbij zou krijgen, niet meteen wordt ingehou den. Het gaat hierbij om een verho ging die het Rijk de gemeenten geeft, omdat de kosten jaarlijks stij gen door bijvoorbeeld een groeiend inwonertal en de bouw van extra woningen. De regering had beslo ten om de 550 miljoen gulden voor alle gemeenten maar vast te bevrie zen in de verwachting dit bedrag de komende jaren te kunnen besparen. De rijksoverheid is namelijk be zig om allerlei taken af te stoten aan gemeenten, zoals dat al eerder is ge beurd met bijvoorbeeld de bij standsuitkeringen. Dat scheelt de ministeries als het goed is in de kosten voor administratie en orga nisatie. Van het geld dat deze opera tie oplevert zou driekwart ten goede komen aan de gemeenten en een kwart aan het Rijk. Volgens de gemeenten is het ech ter de vraag of die afslankoperatie helemaal lukt en inderdaad een be sparing van 550 miljoen oplevert. Het VNG had dan ook grote bezwa ren tegen de bezuiniging vooraf, die door de gemeenten moet worden waargemaakt Bij de gesprekken heeft Binnenlandse Zaken nu ech ter toegezegd nu ook zelf zijn best te zullen doen en de zaak niet af te schuiven op de gemeenten. Ook de korting op het Gemeente fonds en het Provinciefonds, die Leiden ongeveer 1.5 miljoen gulden kost, gaat voorlopig niet door. Die bezuiniging zou aanvankelijk al dit jaar worden doorgevoerd, maar staat nu even in de ijskast. Pas bij de onderhandelingen over 1992, 1993 en 1994, legt Den Haag de bezuini gingsvoorstellen weer op tafel. Onduidehik bluft hoeveel geld de Het bijzondere tan deze luzee gebouu'en is dat ze vrijstaand zijn. met Haagse bezuinigingsronde Leiden eigen parkeerterrein er om heen. De ruimte tussen de andere gebouwen gaat kosten. De gemeente Leiden het Schuttersveld wordt namelijk nog volgebouwd'zegt bednxfs keiaar M. Smitsloo. De kantoren in Stationade 2 ("250 gulden maandelijke ken binruTn huur per vierkante meter, alleen de begane grond en de bovenste verdie- plaats van rt,^..v.... ping zijn iets duurder", zegt Smitsloo) zijn grotendeels verhuurd. In het dewijk (finan'cie'n)'schaÏÏe het'totale heeft nog steeds geen officiële stuk- i moet dus gissen in plaats van rekenen. Wethouder Bor- Weinig animo schooltumen LEIDEN - Mogelijk voor de laatste maal hadden gisteren in de Leidse Vijf Meihal de school- turnwedstnjden plaats. De ani mo voor deelname was bij de scholen was bijzonder laag. In totaal hadden er slechts vier scholen ingeschreven. Volgens organisator Paul Eduard zijn de leerlingen nau welijks nog aan te zetten om vijf tot zes weken te trainen voor dit evenement. "En die training is noodzakelijk, want zonder voor bereiding kan je hier niet aan komen". De beslissing otn met deze wedstrijd door te gaan, wordt in de schoolsportcommis sie genomen. "De gymleraren hebben er wel op aangedrongen het nog een keer te proberen om te bekijken of er werkelijk geen animo is", aldus Eduard. In het totaalklassement ein digde het Stedelijk Gymnasium op de eerste plaats, voor het Bo- naventura Burggravenlaan, het Louise de Coligny en het Rijn lands Lyceum. (foto Henk Milieuvriendelijke woningen mogelijk toch in de Coebel bedrag onlangs op ongeveer 10 mil joen gulden. Ook in die schatting za ten zo gaf de wethouder toen aan - nog veel onzekerheden. Een bedrag dat blijft staan is de ruim 4 miljoen gulden die Leiden minder krijgt uit het Gemeente fonds. Het rijk bezuinigt in elk geval 440 mihoen gulden op de uitkerin gen aan de gemeenten en dat wordt evenredig verdeeld. De ervaring leert dat Leiden goed is voor onge veer 1 procent van die gelden. Betere schaderegeling bij stadsvernieuwing LEIDEN - De woningbouwvereni- project wil realiseren in Leiden, had gingen gaan een lijn trekken bij de LEIDEN - In nieuwbouwwijk De Coebel worden mogelijk toch 'milieuvriendelijke' woningen ge bouwd. De groep die een dergelijk deze mogelijkheid eerder hand gewezen. Het terrein zou te klein zijn. Wethouder Van Rij (volkshuis behandeling vun aanvragen voor vergoeding van onkosten die tij dens opknapbeurten worden ver oorzaakt door aannemers. Dat is af gesproken tijdens een gesprek met op dit besluit terug te komen. "Ze zelfde informatie verstrekt en bo- wilden uitsluitend eengezinswonin gen bouwen, ook voor soonshuishoudens. Daarvoor kun- vendien gaan alle verenigingen de zelfde procedure volgen. De SP diende deze week tijdens geen toestemming geven, de raadsvergadering een motie over dit probleem. De partij wilde dat de gemeente bewoners die scha de lijden als gevolg van stadsver nieuwing financieel zou bijstaan. Dfl woningbouwverenigingen dit project. Deze plek staat echter hebben echter een contract hebben ook op het lijstje v mogelijk een nie wordt gebouwd. De bewoner kan raanspraki luk stel- r schade", aldus Van Rij. Van onze redacteuren Janet van Dijk en Gert Visser LEIDEN - Een politieke storm over het beleid (of het ont breken daarvan) van wethouder P. Bordewijk van financiën is uit gebleven. De deze week openbaar gemaakte rapporten over de slechte organisatie van het finan cieel beheer bij de gemeente, lij ken aan zijn positie geen afbreuk te hebben gedaan. Integendeel, vindt zijn eigen PvdA-fractie. "Ie dereen staat als het ware om hem heen". Verzachtende omstandigheden zijn er volop en dat maakt dat de politiek er voor terugdeinst poli tieke conclusies te verbinden aan de inhoud van de bijna schokken de rapporten. Zo werd Bordewijk in de elf jaar dat hij nu wethouder is met een aantal zware bezuini gingsoperaties geconfronteerd. En een aantal raadsleden spreekt zelfs openlijk zijn bewon dering uit voor het feit dat hij de chaotische situatie bij de directie financien open en bloot op tafel heeft gelegd. "Hij heeft zijn nek durven uitsteken", zegt een PvdA'er. Een ander: "Het was an ders geweest als we er in april achter waren gekomen dat hij deze informatie binnenskamers wilde houden". De wethouder krijgt nog een kans (van de meerderheid) van de gemeenteraad. Hij moet komen met een duidelijke en goede op lossing voor de problemen. Pas dan wordt een politiek oordeel In de nota constateert interim manager B. Jamieson dat bij de directie financien veel dingen verkeerd gaan door een gebrek aan mensen en door verkeerd op elkaar afgestemde computersys temen. Deze week werd boven dien een rapport van VB Accoun tants openbaar gemaakt waaruit blijkt dat de administratieve or ganisatie bij veel andere directies ook faalt, waardoor de gemèente nog meer financiële risico's loopt. De collegepartijen PvdA. CDA en Groen Links stellen dat al lan ger bekend was dat de gemeente lijke organisatie op een aantal punten faalt. Belangrijker vinden zij het dat nu aan oplossingen wordt gewerkt. Het college, ge schrokken, heeft de wens van de raad ingewilligd en komt dinsdag met een standpunt. De oppositie is de wind uit de zeilen genomen met de toezegging dat de kwestie op korte termijn (26 maart) in de gemeenteraad aan de orde zal ko- Tenslotte is de de rekeningen zelf begonnen aan een onderzoek. De leden gaan be trokken ambtenaren horen om meer informatie te krijgen over de gang van zaken bij vooral de directie financien. Zo wordt er aan alle fronten gewerkt om dit 'vuiltje' in de portefeuille van i snel mogelijk weg Lankmoedig Kortom, de gemeenteraad geeft er de voorkeur aan een oplossing te vinden en daarbij blijft de vraag over de politieke verant woordelijkheid voorlopig buiten beeld. Het is overigens niet de eerste keer dat melding wordt ge maakt van misstanden bij het fi nancieel beheer. Enkele jaren ge leden constateerde zowel het ge meentelijk accountantsbureau als VB Accountants al nu tan* den. Een verklaring voor het lank moedige optreden van de ge meenteraad is dat een aantal raadsleden al in november op de hoogte was van de problemen. Het rapport van VB Accountants werd toen al verspreid onder de leden van de (raads)commissie voor de rekeningen. Die zagen geen reden tot ingrijpen en gin gen akkoord met het voorstel van Bordewijk om de kwestie een paar maanden later te bespreken. De plotseling»-' ongerustheid van de oppositie begin deze week. kon door de collegepartijen dan ook gemakkelijk als verkiezings stunt worden afgedaan. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11