TAD LEIDEN Politiek twijfelt aan nut van referendum D66 grootste partij in Leiden A Irriterend misverstand op stembureaus Grote teleurstelling over lage opkomst Referenda in vier steden Bezwaren tegen bouw viaducten ongegrond s LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 7 MAART 1991 LEIDEN De Leidse poli tiek is enorm teleurgesteld over de lage opkomst bij het referendum. Van alle Leide- naren die mochten stem men, vond 53,3 procent het niet de moeite om zich uit te spreken over de sluitingstij den van de horeca. Alleen D66 is van mening dat het experiment om de bevol king meer bij de politiek te betrekken, redelijk is ge slaagd. Voor wethouder J. Walenkamp (be stuurlijke vernieuwing), die het re ferendum in zijn portefeuille heeft, is de geringe belangstelling van de Leidenaren een zware tegenvaller. "We hadden gehoopt dat veel men sen naar de stembus zouden ko men, nu er twee zaken waren om over te stemmen. Het is dan ook heel teleurstellend dat mensen nog minder voor het referendum heb ben gestemd dan voor provinciale staten. Daarbij komt dat ongeveer 5000 allochtonen wel voor het refe rendum, maar niet voor de provin cie mochten stemmen", zegt Walen kamp die zijn somberheid deelt met nagenoeg alle politieke partijen. Van degenen die de moeite na men naar het stemhokje te komen, bracht ruim 10 procent een ongeldi ge stem uit. "Protest-stemmen", denkt Walenkamp, "van mensen die het onderwerp niks vonden". In de weinig aansprekende sluitings tijden ligt misschien ook de verkla ring voor de lage opkomst. "Mis schien ook werkt het referendum niet als instrument om de bevolking bij de politiek te betrekken", oppert Walenkamp. Over de vraag of het experiment met de volksraadpleging is mislukt, wil de wethouder zich voorlopig niet uitlaten. Walenkamp wil de re sultaten afwachten van het onder zoek, waarmee de Leidse universi teit nu bezig is. "Inhoudelijk heeft het referendum zijn nut wel bewe zen, omdat de bevolking zich onver wacht tegen de vrije sluitingstijden heeft gekeerd", voert Walenkamp aan als schrale troost, "dat is demo cratie in een mooie vorm en voor ons een leerzame zaak". Alleen D66, kampioen van de re ferenda en van de vrije sluitingstij den, was tevreden. "Een opkomst van ruim 45 procent is heel redelijk voor een geheel nieuw politiek in strument", zegt fractieleider P. Lan- genberg, "de kiezers moeten er nog aan wennen". De 10 procent ongel dige stemmen noemt hij 'maar 10 procent'. Volgens Langenberg is het referendum een nuttige 'correc tie' van de politiek gebleken. "Het huidige soepele beleid moet weer worden verscherpt, één uur is één uur", destilleert Langenberg uit de stemming. Dilemma Onduidelijk is nog wat de uitslag precies betekent. Volgens burge meester C. Goekoop (eerst-verant- woordelijke voor de sluitingstijden) blijft de huidige situatie op hoofdlij nen gehandhaafd. Dat betekent dat de meeste cafés in het weekend om twee uur dicht moeten. Voorlopig wordt er, wat de burgemeester be treft, niet meer over andere slui tingstijden gepraat hoewel hij ver moedt dat de horeca-discussie niet voor eeuwig is verbannen. Goekoop ziet weinig mogelijkhe den om de huidige overlast effectie ver te bestrijden. "Het is een dilem ma. We gaan daar natuurlijk nog eens naar kijken. Maar de capaciteit van de politie is gewoon niet vol doende". Goekoop meent dat een groot deel van de tegenstanders zich heeft laten leiden door de be zwaren vanuit de horeca tegen de vrije sluitingstijden. Volgens CDA en PvdA moet het gemeentelijke beleid voor de hore ca blijven zoals het nu is. Dat wil niet alleen zeggen dat de sluitings tijden hetzelfde blijven, maar ook dat de politie wel eens een oogje dichtknijpt en kijkt op een paar mi nuten. "Geen verruiming, geen be perking van het beleid", zegt PvdA- fractieleider S. de Vreeze. CDA- wethouder Walenkamp zegt: "Ik zie de uitslag als een bevestiging van het huidige beleid". Voor J. Laurier, fractieleider van Groen Links, willen de Leidenaren een forse aanpak van de overlast. "Bij het station heeft een grote meerderheid tegen gestemd, en dat is niet toevallig in de buurt van de discotheek Koets-o-theek". Wat hem betreft moet de gemeenteraad minutieus bestuderen in welke wij ken voor of tegen is gestemd, en hij laat daarbij doorschemeren dat de stem van de binnenstad daarbij zwaarder weegt. De lage opkomst en de geringe verschillen, maken het referendum voor de WD onbeslist. "Het refe rendum is niet meer dan een in spraak", zegt raadslid Th. Van der Nat. "De WD is voor vrije slui tingstijden en zal dat straks waar schijnlijk ook in de raad voorstaan. Het referendum heeft trouwens wel duidelijk gemaakt, dat de gemeen teraad niet zelf het onderwerp moet bepalen". LEIDEN - De leerlingen van de vierde tot en met de achtste groep van de basisschool Woutertje Pieterse hielden gisteren eigen verkiezingen. Er waren drie partijen in de race, met leerlingen van de school als lijsttrekkers. In de verkiezingsprogramma's werd aandacht gevraagd voor onder meer het milieu, een verbod op oorlog en voorzieningen voor invaliden. Voorts waren zaken op de school zelf inzet van de verkiezingen. Zo maakte lijsttrekker Lidewy van Bakel van de LJPJA zich er sterk voor dat groep 7 en 8 niet in het voorhalletje van het gebouw moeten worden gezet. Het leverde haar niet de verkiezingsoverwinning op. Uiteindelijk ging Ewold Verhagen van E 88 hiermee aan de haal, op.de voet gevolgd door Michiel Rohlof van PVG7. (toto Hiclc o Kuipi rs) LEIDEN - Behalve in Leiden wer den gisteren ook in Haarlem, Nij Altoenae en Vlaardingen referen da gehouden. In Vlaardingen stond de volksraadpleging zelf centraal in het referendum. Daar antwoordde een meerderheid van 48 procent van de opgekomen stemgerechtigden (66,82 procent) 'ja' op de vraag of de gemeente in de toekomst volksraadplegingen moet gaan houden. De gemeente raad moet nu nog beslissen. Het buurtschap Nij Altoenae in de Friese gemeente Het Bildt no teerde een opkomstpercentage van 87,5 voor de Provinciale Sta ten. Het referendum werd hier ge- houden over een mogelijke dorpsstatus. De uitslag wordt vanavond pas bekend, evenals de opkomst voor het referendum. In Haarlem heeft ruim 80 pro cent van de kiezers voor de staten ook meegedaan aan een referen dum. Vooraf was afgesproken dat pas bij 90 procent het referendum geldig zou zijn. De opkomst voor de Provinciale Staten was in Haarlem 50,2 procent. Bij het re ferendum moesten de kiezers hun mening geven over de bebou wing van twee groene gebieden in de stad. 70 procent sprak zich uit tegen de bouw van woningen in de Verenigde Polders en het Brouwersvaartgebied. De Haarlemse politiek beraadt zich binnen enkele maanden over de waarde die het referendum nu nog heeft. LEIDEN - De bezwaren tegen de bouw van vier viaducten bij Rijks weg A4 zijn ongegrond verklaard door het college van B en W. Van avond worden de zes bezwaar schriften behandeld door de leden van de commissie ruimtelijke orde ning. Er moeten twee viaducten ko men bij de kruising van de rijksweg met de spoorlijn Leiden-Alphen. Ook zijn twee viaducten nodig bij de nieuwe kruising van Rijksweg 11 en Rijksweg 4. Belangrijkste klacht is dat de bouw van de viaducten vooruit loopt op de verbreding van de weg, waarover nog geen besluiten zijn genomen. In discussie is nog of de verbrede weg door Leiderdorp gaat lopen of dat wordt gekozen voor een omleidingsroute. Het college stelt dat de bouw van de viaducten alleen heeft te maken met de aansluiting van Rijksweg 11 op Rijksweg 4. Het is niet zo door de bouw van deze viaducten de omlei dingsroute van de baan is. De kos ten van de aanleg bedragen vier mil joen. Met de omleidingsroute is on geveer 400 miljoen gulden gemoeid, de route door Leiderdorp kost on geveer 200 miljoen. De investerin gen voor de viaducten zijn in ver houding dus niet zo groot, vindt het college. Daarbij komt nog dat de viaducten een functie kunnen blij ven vervullen, ook als voor de om1 leidingsroute wordt gekozen. Binnenstad vóór, buitenwijken tegen LEIDEN - Als alleen de bewo- ners van de binnenstad hadden mogen deelnemen aan het refe rendum. dan waren de sluitings tijden vrij gegeven. Ruim 51 procent van de binnenstadbe woners toonde zich een voor stander van het vrijlaten van de sluitingstijden, 43,6 procent was tegen. Opvallend is dat alleen in het centrum de verhoudingen zo waren. In alle andere wijken wa ren meer tegenstanders dan voorstanders. De kleinste groep voorstan ders woont in De Mors (40.1 pro cent). Daar werden verhou dingsgewijs ook de meeste on geldige stemmen uitgebracht (14 procent). In het Stationsdis trict waren de verschillen het grootst. Van de kiezers in deze wijk stemde 42,6 procent voor vrije sluitingstijden, 51,3 pro cent stemde tegen. PvdA verliest minder dan elders LEIDEN Voor het eerst in de ge schiedenis is D66 in Leiden de partij met de grootste aanhang. Bij de ver kiezingen voor de provinciale sta ten behaalde de partij met 23,7 pro cent bijna een kwart van de stem men. Omgerekend naar de verhou dingen in de Leidse gemeenteraad zou D66 evenveel zetels krijgen als de PvdA. P. Langenberg, fractieleider van D66 in Leiden, vindt speculaties over de Leidse politiek flauwekul. "De verkiezingen worden bepaald door de landelijke politiek. Mensen hebben op ons gestemd uit kenne lijke onvrede met het kabinetsbe leid. Dat heeft met Leiden niets te maken". De regeringspartijen PvdA en CDA, die in Leiden samen met Groen Links het college vormen, verloren in vergelijking met de ge meenteraadsverkiezingen van vorig jaar. De PvdA kreeg 23,15 procent van de stemmen tegen 25,71 pro cent vorig jaar, terwijl het CDA te rugging van 19,52 procent naar 18,40 procent. "Je kan zeggen dat het college VERKIEZINGEN PROVINCIALE i STATEN 6 maart IS- '/"'"Vf ill A zich heeft gehandhaafd", zegt frac tie-leider J. Laurier van Groen Links, "omdat wij iets hebben ge wonnen". Groen Links ging vooruit van 8,46 procent naar 9,67 procent, een stijging die lager is dan het lan delijke gemiddelde. "Wij hebben het in Leiden altijd vrij goed ge daan, zodat er landelijk sprake is van een inhaalrace", verklaart Lau- Hoogtepunt De PvdA deed het in Leiden juist minder slecht dan in de rest van Ne derland, al was het verlies in verge lijking met de vorige provinciever kiezingen aanzienlijk: van 39,67 procent naar 23,15 procent. "We hebben hier blijkbaar een sterke traditionele aanhang, waarop we zuinig moeten zijn", zegt fractielei der S. de Vreeze. "De PvdA als ge heel zal echter heel goed moeten na denken over de landelijke verkie zingsuitslag", zegt hij over de de sastreuze verkiezingsuitslag. De WD putte gisteren wat hoop uit de kleine verkiezingswinst: 17,14 procent tegen 14,34 procent vorig jaar. "We zijn uit het dal, we zitten in de lift", zegt raadslid Th. van der Nat. "D66 is op zijn hoogte punt en zal weer wat gaan verliezen. Wij gaan, denk ik, weer wat winnen de komende jaren". Commentaar Gefaald De gemeenteraad, die het na 20 jaar eens was geworden over vrije slui tingstijden, is op het nippertje terug gefloten door de Leidse bevolking. Tegen alle verwachtingen heeft de kiezer zich gisteren uitgesproken té gen het langer openblijven van de cafés. Een uitspraak die op het eerste ge zicht helder en duidelijk lijkt. Bij na dere beschouwing echter blijkt dat het experiment de nodige zwakke kanten van het referendum naar vo ren heeft gebracht die aan de uitslag afbreuk doen. Allereerst is er het lage opkomstper centage. Meer dan de helft van de kiezers bleef thuis en veel kiezers stemden blanco. Dat leidde ertoe dat het eindoordeel geveld is door slechts een zesde van de kiezers. Een percentage dat nauwelijks nog voldoet aan democratische voor waarden. Ook als middel om de kiezer dichter bij de politiek te brengen, heeft dit re ferendum gefaald. De opkomst voor de volksraadpleging was immers beduidend lager dan die voor de ver kiezingen voor Provinciale Staten. Dit referendum heeft eerder kiezers afgestoten dan aangetrokken. Daarmee moet worden vastgesteld dat het experiment niet aan zijn doel heeft beantwoord. Desondanks blijft de Leidse politiek zitten met een uitspraak die - over eenkomstig de afspraak - gerespec teerd moet worden. Dat levert de merkwaardige situatie op dat verrui ming van de sluitingstijden als doel treffend geacht middel om overlast tegen te gaan, niet mag worden in gevoerd. Met andere woorden: De gemeenteraad moet genoegen ne men met een situatie die hij zelf niet wenselijk acht. Het feit dat een meerderheid zich heeft uitgesproken tegen vrije slui tingstijden, wijst er ook op dat de Leidse bevolking zich zorgen maakt over de overlast van de horeca. De gemeenteraad dient dat signaal nu te vertalen in nieuwe maatregelen om rumoer en rotzooi in de nachtelij ke uren tegen te gaan. Kiezers ten onrechte aangespoord om stem uit te brengen LEIDEN - Een ongelukkig zinnetje in de aanwijzingen voor de medewerkers van de stembureaus. Dat lijkt de oorzaak voor de 'dwang' die is uitgeoefend op kiezers om ook mee te doen aan het refe rendum over de vrije slui tingstijden. 'Beide formulieren dienen in de stembus te worden gedeponeerd'. Die strekking had de handleiding voor de medewerkers van dive stembureaus. Volgens referendum coördinator S. Roels werd hiermee bedoeld dat het stembiljet voor pro vinciale staten door dezelfde gleuf moest als de referendum-papiertjes. Blijkbaar hebben sommige stem bureaus echter begrepen dat koste wat kost beide formulieren in de bus moesten, of ze nou ingevuld wa ren of niet. Resultaat was dat op verschillen de plaatsen in de stad stemmers zeer dringend werd verzocht het re ferendum-biljet in te leveren, ook al wilden ze dat niet. Dit wekte veront waardiging bij tal van kiezers. "Als bij verkiezingen in El Salvador iets misgaat zit iedereen in de boom. maar blijkbaar kun je in Leiden zo maar worden gedwongen te stem men tegen je wil", aldus een van de boze kiezers die zijn stem uitbracht in het stadhuis. Irritant Ook in het stembureau van de Rein- wardt-academie aan de Du Rieu- straat ergerden kiezers zich aan de vasthoudendheid waarmee de voor zitter mensen 'stimuleerde' het refe rendum-biljet in te leveren. Eén van hen spreekt van 'een uiterst irritan te manier om de opkomst te verho gen'. Hij heeft gisterochtend een fel le discussie gevoerd omdat hij het formulier niet wenste in te leveren. Dit was volgens de medewerkers van het stembureau echter strikt noodzakelijk. "Ik moest en zou het formulier volgens hen in bus te stoppen, al was het blanco. Dat heb ik geweigerd. Ik zie namelijk niets in een referendum en al helemaal niet in dat onzinnige onderwerp dat ervoor is uitgekozen. Ik werk dus Het stembureau aan de Zijloever niet mee en laat me door niemand dwingen dat wel te doen", aldus de bewoner van de Zoeterwoudsesin- gel. Voorzitter M. van Aken van het stembureau ontkende gistermid dag dat mensen onder druk zijn ge zet hun formulier in te leveren. "We hebben wel felle reacties gehad van mensen die hun formulier verfrom melden of verscheurden, maar als ze niet wilden zaten we ze echt niet achter de broek aan", aldus Van Aken. De studenten van de Rijksuniver siteit die in hetzelfde stembureau schaduwverkiezingen hielden, hou den een heel ander verhaal. Zij heb ben gezien dat met name in de och tenduren enkele mensen door de voorzitter zijn teruggeroepen om dat ze het roze referendum-biljet niet in de bus stopten. Uit de tellingen bleek gister avond dat circa 10 procent van de kiezers het biljet blanco in de bus had gestopt. Op de uitslag had dit geen invloed. Stoep Over het stembureau op de hoek van de Lage Rijndijk en de Zijloe ver werd eveneens geklaagd. Hier betrof het niet de medewerkers van het stembureau, maar de opgebro ken stoep vlakbij het stemlokaal. Met name ouderen slaagden er slechts met grote moeite in de in gang te bereiken. Sommigen keerden zelfs onver- nchterzake terug. "Ik heb het sa men met mijn man geprobeerd, maar omdat hij slecht ter been is, durfden we het niet aan. We zun 't naar huis gegaan", liet T. de Groot weten. Zij wordt gesteund door J. Mooij, bewoner van de Sumatrastraat. Ook hij ergerde zich aan de slechte toe gankelijkheid van het stembureau "Ik ben een jonge vent van in de veertig, dus voor mij levert het wei nig problemen op. Maar voor oude ren is het een r.imp, ri dit dttM hier nogal veel". Voorzitter C Snelders van het stembureau ging gistermiddag zelfs zo ver de lage opkomst in dit stem bureau deels te wijten aan de werk zaamheden aan het trottoir. "Nou lopen we hier nooit voorop met het opkomstpercentage, maar vandaag is het wel erg slecht". Gistermiddag om 13.30 uur waren nog maar 276 van de 1600 stemgerechtigden bij het bureau geweest. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13