Mazda 121vlotte en vrolijke 16-klepper A AUT0-H0NE Leiderdorp B.V. Daihatsu nestelt zich in Italië 'Ziekten eisen in Irak meer doden dan gevechten' NAVO haalt luchtmacht terug MULDER Mercedes past 190-serie aan Nieuwe Pajero DEOPEL-PEALER BETAALBAAR BETER I Het Motorhuis Elite-troepen Irak houden vermiste journalisten vast Van onze correspondent Siem Leeuwenkamp Hij ziet er echt leuk uit, die nieuwe Mazda 121. Gewoon een on-alle- daags gezicht, beetje dwars tegen de conventies in. Het heeft ook wel iets van een Donald Duck sfeertje, dat eigenwijze korte eendekontje en die lekkere bolle vormen van deze tamelijk compact uitziende auto. Dat compacte vind je beslist niet terug in het interieur; niet direct een zee van ruimte, maar menig lange slungel kan er heel behoorlijk zit ten. Ook achterin op het tamelijk vlakke bankje kunnen twee volwas sen reizigers een acceptabele plaats vinden. Het lijkt wel alsof de auto een geweldige klap van achteren heeft gehad, waardoor de koffer ruimte minimaliseerde, het dak om hoog kwam en het geheel ook nog in de breedte uitdijde. De ontwerpers hebben natuurlijk heel wat anders gedaan. Die zetten vier, gemiddeld langer wordende, Europeanen op stoeltjes en bouw den daar een aantrekkelijk ogend zichzelf voortbewegend omhulsel omheen. Met name die hoge bobbel en dat korte achterkantje maken van de Mazda 121 een succesnum- Er blijft natuurlijk altijd een cate gorie mensen die het foeilelijk vindt. Maar dat euvel had het 'vier kante koekblik' Fiat Panda in het begin ook. En zie: de auto is zowat het enige geaccepteerde tweede ge zinsvoertuig. Wie weet voegt dit nieuwe frisse en tevens jonge uiter lijk van de 121 een loot toe aan de rijkbegroeide stam van dit specifie ke segment. Zo vrolijk als de auto eruit ziet zo rijdt hij ook. Een heerlijk vlot snor rend geval, dat 16-kleppertje, waar in de GLX-versie iets meer snelheid en vermogen los komt. De 1.3 ltr in houd van deze viertakter zorgt voor 54 kW (73 pk) vermogen en maakt een topsnelheid van 164 km/u mo gelijk. Pittige waarden voor een dergelijk lichte auto van slechts 810 kg. Hij gaat er bijzonder vlot van door, en in nauwelijks meer dan tien tellen al op de maximaal toege stane 100 km/u. Als bij een volgende nabehande ling van de 121 nog iets meer aan dacht besteed wordt aan de geluid demping. dan kun je spreken van een 'stille kracht'. Nu overheerst somtijds een wat al te nadrukkelij ke brom als er in de versnellingen wordt doorgetrokken. De 5-bak, die standaard is in alle 121-modellen, schakelt nauwkeurig door een kort en stevig vloerpookje. Je kunt aan genaam lang in wat hogere versnel lingen doorrijden zonder nukkige reacties van het motoriek op te roe pen. In stadsverkeer dus niet al te veel geroer met het pookje. Zuinig is de 121 zonder meer met een gemiddelde van ruim 1:14. En wie regelmatig middellange ritten maakt, komt met gemak in de buurt van 1:16. En wat langere tochten met de auto zijn geen straf. Zeker, het vrijwel ongewijzigde ophang- systeem is niet het meest verfijnde onderstel. Maar het zorgt toch ook niet voor onverwachte reacties. Geen forse tikken die worden door gegeven, wel een iets dribbelende achterkant bij ongelijk wegdek, geen maximale waarde voor stuurprecisie. wel redelijk stabiel in de bochten. Ergo, gemiddeld geno men goed genoeg voor een auto van dit kaliber. Voor het bedrag van ƒ21.795 le vert Mazda een 121 GLX die voor zien is van een ruime uitrusting. Een Frans frivool dessin voor de be kleding (heel apart!) is gecombi neerd met een iets te grijzig gehou den kunststof. Verder op/bij het dashboard blauwgekleurde meters, een dagteller, een digitaal klokje, zonnekleppen met spiegels, ventila tor met vier snelheden en twee van binnenuit te stellen buitenspiegels. De wissers hebben een intervals- tand, de koplampen geven halo geen licht en de ramen hebben ge tint glas. Onder de GLX zijn stan daard iets bredere (165/70 R13) ban den gemonteerd, kan de achterklep van binnenuit geopend worden, zit ten er in de portieren armsteunen en opbergvakken en is de achter bank in twee delen neerklapbaar. Goed voorzien dus van de nodige zaken die het autorijden veraange namen, bovendien geeft Mazda de 121-rijder liefst 3 jaar/100.000 kilo meter garantie. Dat moet dan toch een prettig gevoel zijn als je net voor de afloop van die periode met wei- De Mazda 121 heeft een hoog uitgesneden interieur en een typisch 'eendekontje'. (foto cpd» mg waardevermindering van je Technische gegevens: motor 4 ci- gewicht 810 kg. aanhanger geremd 'oudje'het nieuwste'94-model van linder. inhoud 1324 cc, vermogen 700 kg. prijs ƒ21.795, motorrgtui- de Mazda 121 kunt kopen. 54kW (73pk), topsnelheid 164 km/u, genbelasting per jaar 419,-. Uw oil. Mazda-dealer voor Leiden. Leiderdorp e.o. Vrijdagavond koopavond. Weversbaan 27, Leiderdorp. Tel. 071-899349. AMERIKA wil meer protectie voor de lokale autofabrikanten, nu de verkoopcijfers ruim 5 procent ach teruit zijn gegaan. De vakbond wil met name het Japanse aandeel in de autoverkoop van 32 procent aan zienlijk omlaag brengen. Lokaal zorgen de Japanners door de pro- duktie in eigen fabrieken al voor een marktaandeel van 11.4 procent. De vrijwillige exportlimiet ligt op 2,3 miljoen auto's vanuit Japan, in '89 waren dat er 1,7 miljoen. Off. DAIHATSU dealer AUTOBEDRIJF Weversbaan 10 Leiderdorp tel. 071-894200 PEUGEOT heeft in Nederland een uitstekend jaar achter de rug. Met een volumestijging van 10 procent, hetgeen resulteert in een verkoop van 15.751 auto's, staat het hier meest verkochte Franse merk op de derde plaats. Bedrijfswagens heeft Peugeot ook goed verkocht, in 1990 boekte dit segment een stijging van 46,7 procent. Op de RAI is het spe ciale model Peugeot 205 PLUS ge lanceerd. Uitgerust met de nodige standaard-extra's blijkt het publiek net als bij de 205 Accent massaal voor dit type auto te vallen. Officieel Daihatsu dealer 4 tred schilthuizen Dobbeweg 3 2254 AG Voorschoten tel. 071-615002. De Daihatsu Fellow 90 oogstte op de RAI veel belangstelling met zijn vriendelijk bollende carrosserie, (foto gpi» Ruim acht jaar is Mercedes op de markt met de 190-serie. Na de recen te ingrijpende wijziging, die helaas niet de gewenste extra ruimte ach terin opleverde, is het nu tijd voor extra veiligheid en meer vermogen. Voortaan is ABS standaard op de 190'ers met uitzondering van de E 1.8 en de instap-diesel. Katalysatoren nemen iets weg van het motorvermogen, njaar om dat deels terug te winnen zijn in de E 2.0 en 2.3 de uitlaatsystemen aan gepast. Door afname van de weer stand steeg het vermogen enigszins, van 118 naar 122 pk en van 132 naar 136 pk. Het interieur van de '91-vi met uitzondering van de twee ge noemde basismodellen verfraaid met een houten middenconsole die in het dasboard doorloopt. Het Japanse merk Daihatsu heeft na de pogingen om in Polen een markt voor de mini-auto op te zet ten nu ook Italië in het vizier gekre gen. Met Piaggio, die voornamelijk driewielige bestelautootjes, scooters en brommers maakt, is sa menwerking overeengekomen. Daihatsu heeft in Japan de BC-7, een open driewiel-auto, recent op de markt gebracht. In het Italiaanse Pontedera zal in een vernieuwde fa briek het model '92 van de Daihatsu HiJet Pick-Up worden gebouwd. Al eerder is Daihatsu een samen werking aangegaan met autoprodu cent en ontwerper Bertone. Dit jaar zal dat de Bertone Feroza opleve ren, een luxueuze versie van deze terreinauto. Op basis van de Rocky komt eerdaags een heel luxe versie uit onder de naam Bertone Free- climber. Daihatsu is intussen twaalf en een half jaar op de Nederlandse markt en verkoopt jaarlijks tegen de 10.000 auto's. Drie jubileum-model len komen er uit: de Charade Breeze en Sport en de Applause GTI. Ze zijn voorzien van vele extra's en te gen een betrekkelijk geringe meer prijs leverbaar. Bijzonder aantrekkelijk is het dat ook een merk met kleine auto's nu drie jaar garantie geeft op zijn pro- dukten. Zeven jaar geleden was Daihatsu al voorloper met 6 jaar ga rantie op de dieselmotor, waarna velen dit voorbeeld volgden. Nu zijn ze weer de eerste met deze uit breiding in de garantietermijn van 1 jaar naar 3 jaar of 100.000 kilometer op alle hoofdcomponenten. Dat Daihatsu ook vooruitziet naar de volgende eeuw werd op de RAI getoond. Heel realistisch komt de Fellow 90 over die met zijn vriende lijk bollende carrosserie een lollig uiterlijk heeft. Gekoppeld aan de automatische versnellngsbak zorgt de standaard 1.6 ltr zestienkleppenmotor voor 120 pk vermogen. De auto heeft vierwielbesturing, voorwielaandrij ving, twee uitneembare dakdelen. een elektrisch te openen achterruit, een airco en een CD-speler. Stan daard is ook een airbag en een ABS op de remmen van de titaniumwie- len. Met de BCX-5 wil Daihatsu laten zien dat het stadsverkeer voor twee mensen het best te doen is met een elektro-auto. De hoge auto met veel glasoppervlak heeft een reuze mak kelijke instap via de twee schuif deuren. Het prototype voorziet in een actieradius van 50 kilometer en de maximumsnelheid van de 6,4 pk elektromotor is 50 km/u. Hoekig is uit, ook bij de terreinau to's. Mitsubishi heeft dus zijn Pa- jero voorzien van een opbollend jas je, waardoor hij er een stuk vriende lijker uitziet. Van werkpaard naar plezierpaard betekent bij deze auto ook meer aandacht voor comfort en bediening. Gebleven zijn de twee motoren 2.5 TD en de V6. Die leveren nu iets meer vermogen en komen door het nieuwe en wel zeer speciale 4WD- schakelsysteem met een zeer breed aantal mogelijkheden door vrijwel elk terrein. Het systeem biedt keus uit permanente en inschakelbare 4WD en heeft een tussenbak met visco-koppeling. Naast motorische aanpassingen is de nieuwe Pajero, die op de Salon van Genève voor het eerst wordt ge toond, ook voorzien van een aange past onderstel. Bijzonder in dit seg ment is de toepassing van regelbare bodemvrijheid, een elektronisch gestuurd mechaniek dat ook al op de Galant en Sigma zit. Heter en voordeliger kan niet Komplet» uitlaatset gemonteerd ind BTW (290,- Kadett DC80 '84) 1.2 S f 283,- f199,- 7 OPEL O HETAUTO-TECHNISCH-CENTRUM VAN DE REGIO Hoge Rijndijk 5 2313 KE LEIDEN -Telefoon 071-1205 41 OORLOG IN DE GOLF AMMAN/BRUSSEL (IPS/AP) - Epidemieën en ondervoe ding zullen in Irak de komende tijd waarschijnlijk meer slachtoffers eisen dan door de zes weken durende bombar dementen zijn gevallen. Dat hebben vertegenwoordigers van de Verenigde Naties en het Rode Kruis gisteren gezegd. De rivier de Tigris, bekend als de bron van leven voor dit droge land, zal voor Baghdad waarschijnlijk tot een plaag uitgroeien. Doordat afval- zuiveringsinstallaties, pompsta tions en elektriciteitscentrales zijn uitgevallen, vloeit ongezuiverd rioolwater de Tigris in, die de stra ten van sommige woonwijken over stroomt. Van de normale water voorziening werkt nog slechts vijf procent. De bevolking van Bagh dad is voor haar drinkwater dan ook afhankelijk van de sterk vervuilde Tigris. In de stad venten waterver kopers van deur tot deur. Radio-oproepen van het Iraakse ministerie van gezondheid om wa ter eerst te koken alvorens het te drinken, worden genegeerd. De be volking heeft niet eens genoeg brandstof om te koken en de huizen Voedsel is schaars en wat op de markt wordt verkocht, is onbetaal baar. De regeling verstrekt beperk te rantsoenen rijst, meel, suiker, spijsolie, thee en zeep tegen lage De operatie wordt ondersteund door de Iraakse Vrouwenorganisa tie, die door het hele land ongeveer 800.000 leden heeft. Zij zullen de noodrantsoenen verspreiden. Ironisch genoeg is het grootste obstakel voor de hulpoperatie van de VN, de VN zelf. Unicef en de WHO moesten twee maanden wachten voordat het Sanctiecomité van de VN toestemming gaf voor het sturen van noodhulp. De Europese Gemeenschap heeft gisteren 6,9 miljoen gulden uitge trokken ten behoeve van de door oorlog geteisterde bevolking van Irak. De totale hulp v&n de EG aan Irak sinds het staken van de vijan delijkheden op 28 februari is hier mee gestegen tot 8,3 miljoen gul den. De EG besloot gisteren tevens 775.000 gulden ter beschikking te stellen voor voedselleveranties aan Kuwaytse kinderen. IRAK - Een Amerikaanse soldaat geeft water BRUSSEL (AP) - De NAVO-lan- den hebben gisteren overeenstem ming bereikt over het terugtrekken van hun speciale luchtmachteenhe den. Deze militairen werdeh in ja nuari naar Turkije gestuurd om dat land te helpen bij de verdediging te gen een mogelijke Iraakse aanval. In een verklaring liet de NAVO we ten dat de vliegtuigen uit Belgie, Duitsland en Italië "in de onmiddel lijke toekomst terugkeren naar hun thuisbases". In totaal stuurden Belgie, Duits land en Italië 42 korte-afstandsbom- menwerpers en verkenningsvlieg tuigen. Volgens een woordvoerder van Shape, het Europese comman do-hoofdkwartier van de NAVO. zijn de vliegtuigen nooit betrokken geraakt in de Golfoorlog. Uit Nederland en de Verenigde Staten kreeg Turkije Patriot anti- luchtraketraketten en uit Duitsland werden Hawk grond-luchtrakettcn gestuurd. Acht schepen van een marine-eenheid van de NAVO moesten in de Middellandse Zee een veilige doorgang vu dl scheepsroutes garanderen, terwijl mijnenjagers en mijnenvegers smalle zeearmen op munen be waakten. LONDEN/GENEVE (DPA/AP) Iraakse elite-troepen houden in Al- Basrah tien westerse journalisten vast, zo heeft een cameraman van de Britse televisiemaatschappij Vis- news gisteren gemeld. De Iraakse oppositie maakte in Genève bekend dat 21 westerse journalisten bij dt opstandelingen in Al-Basrah te recht zijn gekomen. Daar zouden ze "in bescherming zijn genomen door het Iraakse oppositieleger'. Dinsdag deelden Amerikaanse en Franse functionarissen mee dat in het zuiden van Irak zeker 37 wester se journalisten vermist worden. Di verslaggevers gingen zondag vanuil Kuwayt-stad zonder militaire bege leiding op weg naar Al-Basrah waar al enige dagen hevige gevechten woedden tussen voor- en tegenstan ders van Saddam Hussein. De Iraakse oppositie verklaarde in Geneve dat de journalisten in een vuurgevecht tussen regeringstroe pen en opstandelingen terecht zijn gekomen. Een aantal verslaggevers liep daarbij lichte verwondingen op. In totaal hebben 21 journalisten hun toevlucht bij de opstandelin gen gezocht. De oppositie in Gene ve benadrukte dat zij goed verzorgd worden en dat geen van hen tegen zijn wil wordt vastgehouden. De Iraakse regering heett volgens de oppositie bevel gegeven buiten landers die geen geldige papieren op zak hebben gevangen te nemen of neer te schieten. (De "vermiste" journalisten zijn zonder visum naar Zuid-Irak gereisd.) Verder riepen de Iraakse autoriteiten gisteren bui tenlandse journalisten op om het land te verlaten. •raagd niet met de troepenterug trekking uit Irak te beginnen voor dat alle journalisten terecht zyn die in dat land vermist worden. In de brief aan Bush vragen Amerikaanse hoofdredacteuren en directieleden van media-organisaties de vermis sing van de journalisten te beschou wen als onderdeel van de onderhan delingen over een deflnttief beet end en geen Amerikaanse troepen uit Irak terug te trekken voordat alle re porters gevonden zijn. Duitsers gaan mijnen ruimen BERLIJN (GPD) - Duitse oorlogs schepen gaan op Amerikaan, v.-r zoek mijnen ruimen in het Golfge- bied. De Duitse grondwet verbiedt het opereren van Duitse militaire eenheden buiten het NAVO-gebied. maar naar in defensiekringen in Bonn verluidt, valt de mgnenruim- operatie niet onder dit verbod. Kanselier Kohl heeft gisteren be sloten dat de uit zovt-n rhepen be staande vloot met 450 hrm.in- ningsleden maandag mag opsto- men naar de Golf. Waarschijnlijk zullen ze daar twee tot drie weken blijven. De Duitse mijnenjagers lig gen nu nog voor Kreta, waar ze ter ontlasting van de Amerikaanse ma rine naar toe werden gestuurd na de Iraakse inval in Kuwayt.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11