Albanië probeert exodus te stoppen Mandela-proces heropend Duitsland werkt aan verzoening met Polen Israël bang voor vertrek immigranten Alleen in de Bijenkorf Den Haag begint 'Het hemelse gerecht' i met de handtekening van Renate Dorrestein. WOENSDAG 6 MAART 1991 BUITENLAND PAGINA 9 Italië belooft steun in ruil voor hervormingen Van onze correspondenten Frits Schils en Eelco van der Linden TIRANA/ROME Alle schepen in de Zuidwestalbanese haven Vlora hebben gisteren uit Tirana opdracht gekregen buitengaats te gaan liggen. Met deze maatregel wil de Albanese regering voorkomen dat de boten worden bestormd en gekaapt door duizenden mensen die de volksrepubliek willen ontvluchten. BERLIJN/DÜSSELDORF (GPD/DPA) - Duitsland streeft naar verzoening en vriend schap met Polen. De wederzijdse betrekkin gen zijn van groot belang voor beide volkeren en voor de toekomst van Europa. Dat verklaar de kanselier Helmut Kohl gisteren (dinsdag) in Bonn na een gesprek met zijn Poolse collega Bielecki. Een van de belangrijkste gespreksthema's was het vriendschapsverdrag tussen War schau en Bonn. dat mogelijk samen met het grensverdrag waarin Duitsland de Oder-Neis- segrens erkent, nog voor het zomerreces in de Bondsdag wordt behandeld. Kohl zei ervan uit te gaan dat ook een acceptabele regeling wordt gevonden voor de in Polen levende Duitse minderheid. Nadat de Duitsers sinds enkele maanden al vrij naar dit buurland kunnen reizen, zal nu ook de visumplicht voor Poolse reizigers mo gelijk al volgende maand verdwijnen. Daar voor is echter de toestemming van Nederland nodig. Nederland is mede-ondertekenaar van het Schengen-akkoord. waarin de Beneluxsta- ten. Frankrijk en Duitsland het verdwijnen van de controles aan hun grenzen regelen. Het probleem van de aftocht van de Sovjet troepen in de ex-DDR speelde ook een rol bij het gesprek tussen Kohl en Bielecki. De Polen voelen er weinig voor de transit van tiendui zenden speciale treinen en vrachtwagens zon der inspraak te dulden. Niet uitgesloten wordt, dat Polen op deze wijze probeert enige druk op Duitsland uit te oefenen om de regering tot meer, maar vooral snellere, samenwerking, te bewegen. De Poolse regeringsleider zei dat zijn land de betrekkingen tussen beide staten op het ni veau wil brengen van de Frans-Duitse relaties. Hij hoopt op economische steun bij de hervor ming van de Poolse economie. Van Bonn ver wacht hij ook steun voor zijn streven een deel van de gigantische schuldenlast van het land geschrapt te krijgen. Kanselier Kohl toonde zich op dit gebied zeer terughoudend, omdat hij vreest dat er een precedent wordt gescha pen als Duitsland een gedeelte van de zeven miljard schuld van Polen kwijtscheldt. Abortus De minister van justitie van Noordrijn-Westfa- len, Krumsiek, heeft gisteren gezegd dat vol gens het eerste onderzoek in de deelstaat slechts één geval bekend is. waarin een vrouw gynaecologisch onderzoek heeft moeten on dergaan omdat zij in Nederland abortus zou hebben gepleegd. Hij zei dit naar aanleiding van een artikel in het weekblad Der Spiegel Dit schreef in zijn editie van maandag dat Duitse douanebeamb ten om bewijzen te zoeken dat zij in Nederland een abortus hebben ondergaan. Duitse vrou wen bij terugkeer in hun land dwingen fysiek onderzoek te ondergaan. Het ministerie van binnenlandse zaken in Bonn sprak zaterdag tegen dat de doaune Duitse vrouwen aan de grens met Nederland laat onderzoeken of die in Nederland een abor tus hebben ondergaan. Maandag waren in de haven zo'n 5000 vluchtelingen samenge stroomd, nadat berichten waren verspreid dat Italiaanse veerponten gereed lagen om hen naar Zuid-Ita- lië te brengen. In de loop van de middag arriveerde in Monopoli bij Bari opnieuw een schip met Alba nese vluchtelingen. De niet zee waardige sleepboot had 837 mensen aan boord, voor het merendeel jon geren. Uit Vlora zijn tot dusver 2000 Albanezen over zee naar Italië ont komen. De Albanese marine heeft in structies gekregen er op toe te zien dat er geen schepen meer aan de ka de van Vlora meren. Koopvaardij schepen en veerboten moeten met onmiddellijke ingang uitwijken naar de haven van Durres die een grotere capaciteit heeft en betrek kelijk gemakkelijk af te schermen is voor het publiek. Terugtrekking Sovjets De commandant van de Sovjet troepen in Duitsland heeft gisteren gezegd dat de vertraging die is ont staan in de terugtrekking van de Sovjet-troepen uit Duitsland wordt veroorzaakt door de weigering van Polen voldoende doorreisvisa ter beschikking te stellen. Boerlakov zei dat slechts de helft van de 27.000 Sovjet-militairen die in januari en februari naar huis hadden moeten terugkeren ook daadwerkelijk de voormalige DDR heeft kunnen ver laten. (AP) Top Sovjetunie-VS Het topoverleg tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie, dat begin dit jaar uitgesteld werd, kan in mei gehouden worden. Dat heeft woordvoerder Vitali Ignatenko van Sovjetpresident Michail Gorbatsjov gisteren in Moskou gezegd. (DPA) Opstand in kamp Bij gewelddadige botsingen tussen honderden Vietnamese vluchtelin gen en de Thaise veiligheidspolitie in een vluchtelingenkamp in de buurt van Bangkok zijn maandag avond zeker vier mensen door ko gels getroffen en zwaar gewond ge raakt. Het is onduidelijk wie de schoten heeft gelost. De Vietname- zen weigeren Thaise functionaris sen in het kamp toe te laten. (AP) Baltische landen Sovjet-president Gorbatsjov heeft kalm gereageerd op de uitslag van de referenda in Letland en Estland en gezegd dat ze een 'indicatie ge ven van de stemming in de Balti sche republieken'. In Letland en Estland sprak afgelopen zondag on geveer driekwart van de bevolking zich uit voor onafhankelijkheid van hun republieken. (AP) Cholera in Ecuador In Ecuador is gisteren de eerste pa tiënt bezweken aan cholera, de ziek te die in het buurland Peru al meer dan 250 levens heeft geëist. Twintig patiënten die inmiddels zijn behan deld zouden buiten levensgevaar zijn. De Ecuadoraanse autoriteiten zijn echter met name bezorgd om de situatie in Guayaquil, met twee mil joen inwoners de grootste stad en het handelscentrum van het land. (AP) Gifgasexpert De Belgische gifgasexpert Aubin Heyndrickx is gisteren veroordeeld tot drieënhalve maand gevangenis straf voorwaardelijk wegens vals heid in geschrifte en laster. De ex- vriendin van Heyndrickx, professor aan de universiteit van Gent, kreeg van hem een diploma zonder dat zij daarvoor cursussen hoefde te vol gen of examen te doen. (ANP) Boycot Papandreou Oud-premier Papandreou van Grie kenland heeft gisteren aangekon digd dat hij het voor volgende week maandag uitgeschreven proces te gen hem zal boycotten, teneinde de rechtsgang 'zelfs de schijn van rechtmatigheid' te ontzeggen. Pa pandreou en vier vooraanstaande leden uit de kabinetten die hij leid de van 1981 tot 1989, zijn in staat van beschuldiging gesteld door het Griekse parlement. De beschuldi gingen hebben betrekking op mil joenenfraude bij de Bank van Kre ta. (AP) Kruisraketten De laatste 16 van de in totaal 96 Amerikaanse kruisraketten met nu cleaire lading zijn gisteren verwij derd van de Amerikaanse lucht machtbasis Greenham Common in Engeland. De raketten zullen in Ari zona worden vernietigd krachtens het Amerikaans-Sovjetrussische verdrag inzake de kernbewapening voor de middellange afstand, het INF-verdrag. (AP) Al gedurende zo'n vijf maanden is er sprake van een exodus van vluch telingen uit Albanië. Als reden voor hun vertrek geven de mensen op dat zij geen geloof hechten in de door president Ramiz Alia beloofde hervormingen. Italië heeft te kennen gegeven dat het de Albanezen wil helpen met het indammen van de stroom vluch telingen. Rome biedt economische steun aan op voorwaarde dat Tirana doorgaat met politieke hervormin gen. Vorige week heeft de Italiaanse regering 17 miljoen gulden uitge trokken voor noodhulp, meest in de vorm van levensmiddelen, waaraan in de volksrepubliek momenteel een nijpend tekort is. De stroom Albanezen zorgt voor grote problemen in Italië, vooral in Otranto, een plaatsje van 5000 inwo ners. De gemeenteraad van Otranto kondigde maandag de noodtoe stand af en vindt dat de regering verantwoordelijk is voor de vluch telingen. De 700 in de plaats aange lande Albanezen zijn onderge bracht in twee scholen waar echter elke voorziening ontbreekt. In Brin- disi zijn 200 Albanezen onderge bracht in drie hotels, maar van een structureel hulpplan is geen sprake. Gisteren is besloten om het oude militaire kamp Restinco, op tien ki lometer van Brindisi te heropenen. Het kamp, dat 2.000 mensen kan herbergen, diende in 1970 om Italia nen die waren uitgewezen uit Egyp te en Lybië te huisvesten en vorig jaar werden hier ook al 800 gevluch te Albanezen opgevangen. Maar het op orde brengen van het kamp zal zeker nog een aantal dagen vergen. Dochter zoekt moeder: vindt haar op werk ROANOKE (AP) Aan de zoek tocht van de op 2-jarige leeftijd geadopteerde Tammy Harris uit de Amerikaanse staat Virginia naar haar moeder is kort gele den een eind gekomen, toen bleek dat moeder en dochter al zes maanden met elkaar samen werkten in een kruidenierswin kel. De 22-jarige Tammy Harris, was ongeveer een jaar op zoek naar haar moeder, toen ze er achter kwam dat het haar colle ga Joyce Schultz was. De ontdekking werd in gang gezet toen de 44-jarige Joyce Schultz Tammy drie weken gele den hoorde klagen hoe moeilijk het was om informatie te krijgen over haar biologische ouders. Toen Tammy haar geboortebe wijs meenam naar haar werk wist Schultzdie al jaren op zoek was naar haar drie kinderen, dat ze haar dochter had gevon den. Schultz zegt naar haar doch ter en twee zoons te hebben ge zocht vanaf het moment dat ze haar door de kinderbescher ming werden afgenomen, omdat ze om redenen die ze niet wil noe men ongeschikt zou zijn als moe der. DESAGUADERO, BOLIVIA Een miljoen kinderen in Bolivia zijn op zichzelf aangewezen, zo heeft een recent regeringsonderzoek aangetoond. Zonder huis of haard zwerven zij op straat op zoek naar voedsel en geld. Deze twee kinderen hebben bij het afval nog wat eetbaars gevonden. Het probleem van verwaarloosde kinderen speelt overigens niet ajleen in Boli via, maar komt in heel Latijns-Amerika voor. «foto afp> Major spreekt Gorbatsjov over Balten MOSKOU (AP) De Britse pre mier Major Major heeft tegenover Sovjet-president Gorbatsjov zfln verbijstering uitgesproken over het gewelddadige optreden van het Sovjet-leger tegen de Baltische re publieken in januari. Gorbatsjovs uitspraken over de Baltische kwestie stemden M^jor optimistisch. Desondanks bleek dat Gorbatsjov zijn oude standpunt niet heeft verlaten dat de naar onaf hankelijkheid strevende Baltische republieken zich slechts langs con stitutionele weg kunnen afschei den, hetgeen betekent dat het hele land over de afscheiding moet stem men en dat langdurig moet worden onderhandeld over compensatie en andere zaken. Volgens Major had Gorbatsjov gezegd dat er "aan het eind van on derhandelingen, langs een constitu tioneel proces, uitzicht op onafhan kelijkheid bestaat". Major noemde dit een waardevolle verzekering en hoopte dat de Baltische landen deze als zodanig zouden accepteren. Het hoofdthema van het gesprek werd gevormd door de ontwikke lingen in de Perzische Golf. Vol gens Mgjor waren beide staats lieden het erover eens dat de landen in de regio zelf hun eigen veilig heidssysteem moeten opzetten. Major heeft tijdens zijn bezoek ook gesproken met vertegenwoor digers van de drie Baltische landen, de voormalige minister van buiten landse zaken Edoeard Sjevardnad- ze. minister van defensie Dmitri Ja- zov en premier Valentin Pavlov. ADVERTENTIE ER GAAN STEEDS MEER STEMMEN OP VOOR HET LIBERALISME. OOK VOOR EEN VEELZIJDIGE PROVINCIE Evenwicht tussen milieu- en economische belangen. Behoud agrarische bedrijfstakken. Stimuleren zelfstandigheid ouderen. KIES 6 MAART VOOR DE VVD LIJST 3 R2 WD. DE ENIGE LIBERALE PARTIJ VAN NEDERLAND. AJ Twee kroongetuigen willen toch praten JOHANNESBURG (GPD) - De twee overgebleven kroongetuigen in het proces tegen Winnie Mandela hebben besloten om alsnog voor de rechtbank te verschijnen. Dit heeft de officier van justitie vanmorgen bij de hervatting van het proces in het gerechtshof van Johannesburg meegedeeld. De twee getuigen. Kgase en Mo no, weigerden aanvankelijk te ge- Hongersnood groot in Sudan en Etiopië LONDEN/NAIROBI (Rtr/AP) - Er is veel te weinig hulp toegezegd voor de dertien miljoen mensen die in Etiopië en Sudan met de honger dood bedreigd worden, zo heeft de Britse hulporganisatie Oxfam giste ren in Londen bekendgemaakt. Volgens een functionaris van het Wereldvoedselprogramma (WVP) blijven de "leveranties jammerlijk achter" en is er "een ramp van mo numentale omvang in de maak". Door droogte en burgeroorlogen dreigen in Etiopië 6 miljoen en in Sudan 7,7 miljoen mensen van hon ger om te komen. Het WVP heeft becijferd dat Etiopië minimaal 941.000 ton voedsel zou moeten krij gen om een hongersnood te voorko men. Op dit moment is daarvan 348.000 ton toegezegd. Sudan heeft 1,2 miljoen voedsel nodig om mil joenen mensen te behoeden voor de hongerdood, maar Khartum kan slechts op 438.000 ton rekerren. De Verenigde Naties krijgen ove rigens van de Sudanese regering geen toestemming hulpgoederen over te vliegen naar het zuiden van het land waar miljoenen mensen het slachtoffer zijn van aanhouden de droogte, zo lieten medewerkers van internationale hulporganisaties gisteren weten. JERUZALEM (Rtr/AP) De Israëlische regering vreest het opdrogen van de immigratiestroom van Sovjet-joden. Minister Peretz (immigratie) zei gisteren bezorgd dat nu reeds menig immigrant vermoedt dat "het gras bij de buren groener is". En hij vreest dat een kort verblijf in Israël regel gaat worden. "Er zijn in Tel Aviv en Haifa reeds bureautjes ge opend die migratie naar Duitsland, Canada, Zuid-Afri- ka en Australië bevorderen", aldus een verontwaar digde minister. "Dit is een gevaarlijke ontwikkeling", aldus Peretz. Hij schat het aantal doorgereisde Sovjet- joden in de eerste twee maanden van dit jaar op 500. De Canadese en Australische ambassade zeggen daar entegen dit jaar geen stijging te hebben geconstateerd. Twee linkse Israëlische parlementariërs hebben ge zegd dat het ministerie van huisvesting van Likud-mi- nister Sharon dit jaar zes nieuwe nederzettingen met 24.000 woningen in Judea en Samaria (de westelijke Jordaanoever) wil bouwen om de joodse populatie daar te verdubbelen. In de nieuwe huizen zouden 88.000 mensen komen te wonen. Functionarissen van het ministerie van huisvesting zeiden in een verklaring dat de door Biton en Ben- Menachem genoemde cijfers niet correct zijn, maar zij wilden niet zeggen hoeveel woningen er dan wel ge pland zijn. Twee 17-jarige Palestijnse jongens zijn gisteren door een Israëlische rechtbank elk veroordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf wegens moord op een Israëliër en po ging tot moord op drie Israëliërs. De uit de Westbank afkomstige jongens staken op 2 december in een bus in Tel Aviv een seminariestudent dood en verwond den drie andere passagiers. Vanuit het zuiden van Libanon zijn gisteren vier Katjoesja-raketten afgevuurd op Israël. Bij de aanval zijn volgens de Libanese politie en het Israëlische le ger geen gewonden gevallen. Evenmin werd er schade aangericht. ADVERTENTIE Koopt u Renate Oorrestein's nieuwste boek 'Het hemelse gerecht' in de Bijenkorf Boekhandel en doet u dat a s donderdag tussen 1900 en 2030 uur. dan is de schnifster aanwezig om uw exemplaar te signeren U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf tuigen nadat de derde kroongetui ge, Mekgwe. verleden maand spoor loos is verdwenen. Hij zou door ANC-leden zijn ontvoerd. Door de weigering van Kgase en Mono moest het proces tegen Winnie Mandela en drie medeverdachten drie weken worden uitgesteld. Winnie Mandela staat terecht we gens de ontvoering en mishande ling van deze drie getuigen en de 14- jarige activist Stompie Moeketsie in december 1988. Moeketsie is later door de leider van haar lijfwacht vermoord. Gisteravond werd een Zuidafn- kaanse journalist op borgtocht vrij gelaten, die weigerde de bron te ont hullen van zijn bericht over de mo gelijke ontvoering van Mekgwe. Hij was aanvankelijk tot 10 dagen ge vangenisstraf veroordeeld. Patrick Laurence (53) van het in Johannesburg verschijnende dag blad The Star had gemeld dat kroongetuig Gabriel Mekgwe op de avond van zijn verdwijning was ge zien in het gezelschap van drie ANC-leden. Mekgwe zou door deze mannen ontvoerd zijn. Laurence verklaarde in het gerechtshof van Johannesburg dat hij door /iin «Te- woord gebonden was zijn bron te verzwijgen. Ballingen Een eerste groep van 108 ANC-bal- lingen zal morgen per vliegtuig te rugkeren naar Zuid-Afrika. De te rugkeer is mogelijk gemaakt door een overeenkomst tussen de Zuid- afrikaanse regering en het ANC, zo zei minister Louw (binnenlandse zaken) gisteren op een persconfe rentie in Kaapstad. Louw zei voorts dat er voor de ko mende vijf weken inmiddels vijf an dere vluchten met ballingen zijn ge regeld. Op 14 plaatsen zijn voorzie ningen getroffen om de repatrian ten op te vangen. Hoeveel ballingen zullen terugke ren is niet bekend, aldus de minis ter. Hij noemde dit een groot pro bleem voor de organisatie Zijn de partement heeft bijna 6000 aanvra gen voor reisdocumenten ontvan gen. maar de schattingen over het aantal ballingen varieren van 20.000 tot 40.000. VS vechten tegen rechtsmacht Hof DEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten hebben bezwaar aangete kend tegen de rechtsmacht van het Internationale Gerechtshof in Den Haag in de zaak over het neerschie ten van een Iraanse Airbus in 1988. Iran heeft het Hof gevraagd de VS te veroordelen wegens schending van de Conventies van Chicago en Montreal doordat de Amerikaanse kruiser Vincennes in juli 1988 bo ven de Perzische Golf een Iraanse Airbus neerschoot. Alle 290 inzit tenden van het vliegtuig kwamen daarbij om het leven. De VS tekenden maandag be zwaar aan tegen de rechtsmacht van het Hof in deze zaak. maar zij ver meldden daarbij niet op welke wet telijke gronden zij zich baseren. Serven vluchten uit Kroatië BELGRADO (Rtr) Duizenden Serven zijn halsoverkop uit de Joegosla vische republiek Kroatië gevlucht nadat daar zaterdag etnische onlusten uitbraken. Dat heeft een Servische regeringsfunctionaris gisteren bekend gemaakt. Sinds de Kroatische politie zaterdag slaags raakte met Serven in de Kroatische stad Pakrac zouden zo n 20 000 Serven uit Kroatië naar de re publiek Servië gevlucht zijn, zo meldt het Joegoslavische persbureau Tan- jug De cijfers die Tanjug noemde konden niet officieel bevestigd worden. Serven en Kroaten vormen de grootste etnische groepen in Joegoslavië. Zaterdag braken in Pakrac gevechten uit nadat de Serven een 'autonoom gebied' in Zuid-Kroatie uitgeroepen hadden. Het federale presidentsschap van Joegoslavië heeft na de onlusten gedreigd het leger in te zetten. "Het presidium is vastbesloten alle maatregelen en middelen te gebruiken die het volgens de grondwet ter beschikking staan", zo stellen de Joegoslavi sche leiders in een verklaring die na urenlange besprekingen bekend werd gemaakt. De gevechten van afgelopen weekeinde zijn de ernstigste in maanden in Joegoslavië, waar verschillende republieken en etnische groepen meer au tonomie eisen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9